I 3%% Bataafsche Petroleum Mij N.V.Hendrikse&0= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland tgramma. EERSTE BLAD. RESIDU. Buitenland. De strijd in Spanje. Binnenland. Dagvaarding hoofd redacteur „Nat. Dagblad". Belangrijkste Nieuws. Vier DG 5 vliegtuigen voor de K. L. M.? DINSDAG 17 JAN. 1939 53c JAARGANG No. 92 )litie op de hoogte speurders hadden nwijzingen kunnen feitelijk doodliepen Eo's huiten het hek afnemers waren: [ton. Italië niet 5303 burg met 4122, Bra- pte met 202 ton. zijn voor pootaard- ter waarde van 3.343 ton ter waarde k leiaar dappe- ter waarde van 1.325 ton ter waarde [in December uitge- |ton ter waarde van ton ter waarde van er 1937. zijn: 9626 tlon ter tegen 19.242 ton L748.000 in 1937. |ton ter waarde van ton ter waarde van Jo.112 ton ter waarde gen 11.445 ton ter |l(p.856 ton ter I, tegen 919 ton ter |ö.868 ton ter waarde en 15.527 ton ter Januari 1939. 1875 en 301.5 m. 1.00 Gram. (om 8.15 Itprogr. (opn.). 9.55 Vw. 1015 Grom. 10.30 iienstbödenvraagstulc Venken voor de huis- toeporkest, 12.15 Ber. [portkest. 1.00 AVR0- i 1.30 Ensemble Jatty j<5 Kniplös-. 3.45 Gram. 0. Voor de kinderen |n de Hawaiian Seie- pr.). 7.00 Voor de kin- 7.30 Eng. les. 8.00 purnaal, meded. 8.20 Dinsdagavondtrein. 10.20 D'isconieuws. ïieraa: Het Ensemble 1012.00 Gram. 415.5 m. K.R.O.-uit- HIR0. 8.00—9.15 Jr.). 10.00 Gram. 11.30 lOO Ber. 12.15 KR0- Gram.). 2.00 Vrou- jdecursus. 4.00 Gram. uurgeneeswijze en Na- 1 4.30 Gram. 4.35 Ber. ëzing „Wat beteekent Jithroposophie voor de ld?" 5.10 KRO-Meio- 5.456.05 Felicitatie gram. 6.35 Sportpr. |lus „Naar de nieuwe Ber. ANP, meded. A80 Ber. ANP. 10.40 Balalaika-orkest. (11.00 1.35—12.00 Gram. WEERBERICHT. .d van hedenmorgen Vlissingen betrokken; |Z.-W.; temperatuur 9; cht 8; neerslag afge- ig van hedenavond tot Weer 19 uur: aele land: zacht weer, betrokken met tijdelijke jegen, meest krachtige ge Z. tot Z.-W. wind. adenmiddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Adverlentlën 30 cent per regel Ingezonden inededeeiingen M cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nui c mat ui; 2 '.i le aorgen 10 uur: voor fletser*: 759. Het propagandablaadje van de N.S.B. ,.Volk in nood" heeft weer eens kans ge zien D'r Co-lijn in een hatelijk daglicht te stellen. Het deelt zijn lezers mede, dat Dr Co- lijn met betrekking tot de werkloosheid verklaarde, dat er in Nederland steeds een residu blijven zal van circa 200.000 werkloozen. Die bedoeling van den minister is dui delijk. Dr Colijn wilde laten uitkomen, dat er wat er ook gedaan wordt om de werk gelegenheid te bevorderen, toch altijd een overschot zal blijven, dat om welke re denen dan ook, niet meer aan den slag zal komen en dat dus evenals thans het geval is, op andere wijze geholpen zal moeten worden. Maar Ir Muss-ert, die altijd zoekt en speurt naar een gelegenheid om de man nen die hem in den weg staan verdacht te maken, en in een kwaad daglicht te stellen, grijpt deze uitspraak van Dir Go- lijn aan, voor het schrijven van een hate lijk artikel. Hij doet in zijn propagandablaadje hoogst verontwaardigd en schrijft o.m.: „Weet ge, lezer, wat een „residu" is? Wanneer de ruwe olie in retorten een chemische bewerking ondergaat, blijft er in die retorten nadat de gezuiverde olie is afgeschept een vuil bezinksel, een drab achter, Dit noemt men „residu". Versta het goed en vergeet het nimmer, een van Nederland's meest gefortuneerde menschen, die voorts de hoogste positie in den lande wist te veroveren, stempelt de tobbende werkloozen tot „residu". Vergeet het nooit: degenen die ge zoo ziels liefhebt: Uw man, uw vader, uw zoon, uw verloofde dour den heer Colijn bestempelt als „residu", -waard om weg gegooid te worden; waard om verdaan te worden als onnut vuil. Residul Zoo worden de weerlooze „kleine luyden", die niet meer werken mo gen onder Het Stelsel, betiteld, voor wie de groote Abraham Kuyper geleden en ge streden heeft. Kuyper's epigonen zijn geslaagd in dit leven; zij kennen geen medelijden omdat zij het lijden niet meer kennen; ze zijn er bovenop; geslaagd, met een trap naar achteren, naar degenen, die het vaandel droegen. „Residu", zoo worden door een zich Christelijk noemend man die het gestoelte der eere beklom, genaamd de menschen die naar God's' beeld geschapen zijn en die ook de paradijsopdracht bij hun ge boorte meegekregen hebben dat ook zij in het zweet huns aanschijns het brood zou den eten. Zweeten en brood eten, konden ze het maar; dat ze het niet kunnen daar zorgt Bet Stelsel wel voor, waarvan de heer Colijn een der steunpilaren is. Residu! Vrees maar niet; ook voor het „residu" naar Colijn's betiteling, heeft God Zijn Zoon gezonden om gezaligd te worden Ze zullen u uit de synagoge werpen, ook uit de synagoge van den ar beid en liegende alle kwaad van u spre ken." Wat hier gedaan wordt grenst aan 'het Satanische. Ir Mussert weet zeer wel, dat Dr Colijn en met hem het geheele Kabinet het mo gelijke d'oet om de werkloozen aan werk te helpen en hun nood te lenigen. Hij weet zeer goed, dat honderden mil- iioenen beschikbaar worden gesteld om werkgelegenheid te scheppen en aan hen, die geen werk 'hebben steun te ver schaffen. Niet één jaar, maar nu reeds jaren achtereen. Hij zal evenals ieder ander overtuigd Z1in, dat Dr Colijn niets anders bedoelde dan op het 'blijvende overschot op de ar beidsmarkt de aandacht te vestigen. Maar willens en wetens geeft hij: aan de door Colijn gebruikte uitdrukking een hatelijke uitleg en tracht hij, nog wel met gebruikmaking van vrome woorden, op die wijze de massa tegen de Regee- ring op te hitsen. Willens en wetens worden de heiligste waarheden misbruikt ivoor persoonlijke verdachtmakingen van den meest ver- ac'htelijken aard. Men wijst er ons op, dat de voorstelling °P zichzelf 'ook nog onjuist is. Bern residu is nog iets anders dan Na de plechtigheid vian de tewater lating der „Koningin Emma" te Vlissingen door H. M. dj© Koningin, werden aan de Vorstin verve-rsoh-inigen aangeboden. vuil bezinksel en bevat nog tal van waar devolle bijproducten. Het is echter niet noodig hierop nader in te gaan. Wie niet door haat verblind is zoo als dat bij Mussert en zijn volgelingen het geval is zal er geen oogenbli'k aan denken aan de' uitdrukking van Colijn een kwaadaardige uitleg te geven. Intusechen blijkt uit het aangehaalde uit „Volk in nood", hoe de leider van de N.S.B.misschien nog onder den indruk van de teleurstelling ivan 1937 en uit vrees voor 1939, nu reeds door het dolle heen is. Hoe hier een „leider- in nood" verkeert. Want niet Voor zijn plezier maakt men er dagwerk van „liegende alle (kwaad te spreken." Cervera veroverd. De troepen van Franco onder generaal Mo&cardo hebben gisteren de stad Cer vera, een belangrijk punt, gelegen aan den straatweg Lerida.'Barcelona, bezet. Ook de dorpen Claret, Pasane, Diure en Ponfil zijn veroverd. De opmarsch duurt voort. Uit Barcelona meldt Havas, dat de luchtstrijdkrachten der opstandelingen den weg Tarragona-Vendrell, die langs de kvflt loopt, onophoudelijk bombardeeren. De weg is vol wagens, karren en voet gangers. Bombardementstoestellen der opstande lingen hebben gisteren de buitenhaven j van Barcelona bestookt. Er vielen drie gewonden. De schade is gering. De mobilisatie en militarisatie der Ka- talaansche bevolking worden in versneld tempo voortgezet. Van de zeven onder de wapenen geroepen lichtingen hebben die van 1921, 1920 en 1919 zich reeds aan gemeld. Gisteren riep het officieele staatsblad de lichtingen 1918 en 1917 op om zich aan te melden. Militaire en officieuze kringen verhe len den ernst van den toestand niet, doch Wijven kalm. D'e weerstand zal vastbera den en energiek geboden worden. Dezelfde kringen wijzen op het gebrek aan mate riaal aan regeeringszijde. De opstande lingen hebben achthonderd vliegtuigen in den strijd gebracht, terwijl de regeerings- troepen bijna geen vliegtuigen tot hun be schikking hadden. D'e verhouding in ge- schutsterkte is ongeveer zes tegen een. De correspondent van Havas te Genève heeft in deskundige kringen den indruk gekregen, dat de „strategische" terugtocht de Katalanen zal brengen tot achter een tweetal versterkte linies, die voor de op standelingen moeilijk te overwinnen zul len zijn. ONTPLOFFINGEN TE LONDEN EN TE MANCHESTER. Aan boos opzet te wijten? Bijna op hetzelfde oogenblik hebben zich te Londen en te Manchester ontplof fingen voorgedaan, een te Londen en drie te Manchester. Bij een der ontploffingen in het centrum van Manchester werd een persoon gedood en werden drie personen gewond. D'e ontploffingen, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, sloegen ga ten in het wegdek en vernielden tallooze ruiten. Te Londen geschiedde de ontploffing voor het gebouw van de electriciteits-cen- trale, waar de controle-kamer voor ge heel zuid-Engeland is. D'e dienst werd hier niet onderbroken en niemand werd getroffen. Scotland Yard is van meening, dat de ontploffing moet worden toegeschreven aan een bom. Een nader Reuterbericht meldt, dat oen ontploffing van denzelfden aard zich voordeed op de kabelbrug over het Grand Junction-kanaal te Harlesden bij Londen. Deze brug voert de electriciteit over het kanaal. Men is zeer onder den indruk van deze ontploffingen. Men vermoedt, dat de ontploffingen politieke beteelkenis had den. Er heeft zich ook een ontploffing voor gedaan te Birmingham. D'e schade schijnt zeer aanzienlijk te zijn. De electriciteitsvoorziening is bemoei lijkt. DE NED. HERV. RADIO-OMROEP VRAAGT ZENDTIJD AAN. Naar wij' vernemen heeft de Ned. Her vormde Radio-Omroep- hij den minister van hinnenlandsche zaken een aanvrage tot zendtijdvergunning ingediend. Het is de bedoeling van den N.H.R.O om, indien' de 'zendtijdjvergunning wordt verkregen, zich uitsluitend op het terrein van de uitzending van hervormde kerk diensten en lezingen, die van belang zijn voor de Ned. Herv. kerk te bewegen en voorts om van Hervormde zijde de vraag stukken omtrent Ikerk, staat en maat schappij in het licht te stelten. STERKTE VAN DEN VRIJWILLIGEN LANDSTORM. Ruim 94.000 man. Het jaarverslag van de Nationale Land stormcommissie, waarvan luit.-generaal b. d. L. F. Duymaer van Twist de voorzit ter is, geeft eenige cijfers over de sterkte welke wederom wijzen op den voortgezet- ten groei. Het aantal vrijwilligers nam toe met 1002, waardoor, met inbegrip van de korpsen „Motordienst", „Vaartuigen- dienst" en „Spoorwegdienst", een sterkte kon worden bereikt van 94225 man. Nieuwe afdeelingen werden gevormd in 19 plaatsen. Het aantal bij den B. V. L. aangeslo ten reserve-officieren bedraagt 2564, ter wijl er 1284 plaatselijke leiders voor den arbeid in de plaatselijke afdeelingen be schikbaar zijn. Het korps, bestaande uit de oudere niet-meer-dienstplichtige vrijwilligers van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, die zich bereid verklaren, om in geval van legermobilisatie voor een bepaald aantal dagen onder de wapenen te komen, ten einde mogelijke verstoring der mobilisa tiemaatregelen te voorkomen, kon weder om worden uitgebreid. Eer en goede naam van minister Goseling aangerand, althans hem beleedigd. Het blijkt t'hans, dat 'het justitieel op treden tegen het „Nationale Dagblad" inderdaad verhand houdt met twee hoofd artikelen uit dit blad over de 'z.g. zaak- 0-ss. Tegen den hoofdredacteur, Mr M. Roist van Tonningen, is thans een dag vaarding uitgebracht, waarin hem ten laste wordt gelegd de eer en goeden naam van den' minister van Justitie te hebben aangetast en den Centralen Raad van Beroep te Utrecht te hebben beleedigd. In de eerste tenlastelegging wordt ver meld, dat Mr Rost van Tonningen in December 1938 te Leiden en elders in Nederland opzettelijk de eer en goeden naam van den minister van Justitie, Mr C. M. J. F. Goseling, beeft aangerand. Hij heeft opzettelijk in het nummer van 29 December, hetwelk in vele exem plaren te Leiden en elders in Nederland is verspreid, een stuk met het opschrift: „De eer der Nederlandsche jeugd. Vijf minderjarigen zijn in 'Oss straffeloos mis- brui'ktl", gepubliceerd. Dit stuk was door hem opgesteld, al thans kende bij den inhoud. Het is opge nomen met het kennelijke doel om daar aan ruchtbaarheid te geven. De beleedi- ging werd den minister aangedaan ge durende en ter zaike de rechtmatige uit oefening zijner bediening als minister van Justitie. 'Subsidiair stelt de dagvaarding, dat verdachte opzettelijk in het openbaar den minister van Justitie, Mr -C. M. J. F. Goseling, bij geschrifte heeft belee digd, door opneming van dat stuk, 'het welk voor hem een beleedigend karakter droeg. In de tweede tenlastelegging wordt vermeld, dat Mr Rost van T'onningen te Leiden en elders in Nederland op of om streeks 23 December 1938 zich in het openbaar bij. geschrift opzettelijk in be- leedig'enden vorm heeft uitgelaten over den Centralen Raad van Beroep, een -openbaar lichaam, althans een openbare instelling. Dit is dan geschied door op zettelijk in het nummer van 23 Decem- 1 ber 1938 van het „Nationale Dagblad" 'op te nemen een artikel met opschrift „Het hemeltergend vonnis". Dit artikel en opschrift aldus de dagvaarding waren door hem opgesteld, althans, kende hij -den inhoud. Het verslag herinnert dan aan de hul diging van H. M. -de Koningin door den B. V. L., de schietoefeningen en wedstrij den, waaraan in het voorbijgegane jaar 41.000 vrijwilligers deelnamen, en aam de landdagen. De erkenning van de beteekenis van den B. V. L. welke uit de aanwezigheid van de regeering en landdagen telkens naar voren treedt, werkt krachtig mee om in breeden kring een voortdurende activiteit voor den B. Y. L. levendig te 'houden. TOCH GESPREKKEN BRIEFJES BIJ AUTOMATISCH TELEFOONVERKEER? P.T.T. onderzoekt de mogelijkheid. To-en de P.T.T. in e-nlkele districten overging tot -autoimlatiseeTing van den ■telefoondienst, ook van het interl-ooale verkeer, konden aan de gebruikers geen briefjes meer worden uitgereikt met de kosten van hun gesprekken. Op tellers worden 'in die districten na elk gesprek de kosten bijgeteld. Het mechaniek levert 'slechts e-en totaal, waarvan specificatie niet mogelijk is. Aanvankelijk meende men bij het Hoofdbestuur, dat bier geen groot belang aanwezig was, integendeel men meende, dat hier inderdaad meer van een gemak dan van een werkelijk belang kon worden gesproken en dat -het daarom dus gewet tigd was om de 'groote kosten, die eraan verbonden zouden zijn om dat gemak te blijven verzorgen, niet te maken. Nu ech ter blijkt, dat- er toch ook wel eenige menschen zijto, 'die er wezenlijk belang hij hebben, dat dergelijke gegevens verstrekt worden, is de vraag op welke wijze dat belang nu behartigd moet worden. Ini zijin Nieuwjaarsrede beeft de di recteur-generaal van de P.T.T., dr ir M. H. Darnmie, de mogelijkheid van de uit reiking dezer gespirekkenbr-iefjes behan deld en zij-n vertrouwen uitgesproken, dat bet beraad der technici 'resultaten zal afwerpen, die met 'het belang van het be drijf en met de economische behartiging van den telefoondienst in Nederland zul len overeenkomen. Opgemerkt mag nog worden, dat voor Den Haag de automatische in-terlocale gesprekkendienst nog niet is ingevoerd. Binnenland. Opbrengst der rijksmiddelen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over Buitenlandsche Zaken. De K.L.M. koopt D'ouglas DC 5-vliegtui- gen. Buitenland. Geheimzinnige ontploffingen in Enge land. Weer successen van Franco. UITGIFTE a lOOVs pCt. rustige en solide geldbelegging. Inschrijvingen worden tot uiterlijk Donderdag 19 Jan. aangenomen door De nieuwe Jap-ansohe minister-president, baron Kiichiro Hiiranuma, bezig met de voltooiing van zijin toilet voor eon audiëntie bijl den Keizer. Het nieuwste vliegtuig van Douglas zeer geschikt voor aanvoerlijnen. Opvolger van de DC 2. Van doorgaans goed ingelichte zij-de wordt gemeld, dat de K. L. M. ernstig overweegt een order te plaatsen op het nieuwste prbduct van de 'Douglas Air craft, de „D'C 5". Deze order, waarover de besprekingen reeds in een vergevor derd stadium zijn -gekomen, zou -dan vier vliegtuigen -omvatten, welke tegen Sep tember van dit jaar zouden moeten wor den afgeleverd. Nog voor het einde van deze maand zal de onderdirecteur van de K. L. M., -de beer P. Guilonard, naar Amerika ver trekken, om meer gegevens over bet vlieg tuig te verkrijgen, terwij-l 'ook de heer K. D. Parmentier, -die ivoor de maatschappij in -October j.'l. reeds naar Amerika is ge weest, belangrijke rapporten over het vliegtuig heeft medegebracht. In vele opzichten is -deze „DG 5" een merkwaardig vliegtuig. Allereerst is daar het feit, -dat Douglas met dit vliegtuig in de DC-serie voor het eerst met een hoog dekker verschijnt. Voorts krijgt -de „DC 5" een driew-ielig landingsgestel, 'duidelijker gezegd, een landingsgestel met neuswiel. De „DG 5" is 'betrekkelijk klein gehou den. Wat afmetingen betreft ligt de ma chine tussdhen de „D'C 2" en -de „DC 3", en ook 'het aantal passagiers, -dat het vliegtuig met zich kan nemen, n.l. 16, ligt tusschen de beide toestellen in. Uiterlijk vertoont de „DC 5" veel over eenkomst met de „DC 2", afgezien na tuurlijk van den hoogli-ggen-den ivleugel. Wé'l is 'de romp veel breeder, zelfs nog breeder dan die van de „DC 3", zoodat in het toestel veel meer ruimte is -dan in de beide andere vliegtuigen. Voor de pas sagiers is de hoogliggende vleugel veel prettiger; immers komt 'daarmede het be zwaar van den laagdekker, dat men nim mer een goed uitzicht heeft, te vervallen. Ook in ander opzicht vertoont -de DG 5 afwijkin-g tot -de beide andere vliegtui gen. Waar bij de moderne vliegtuigen steeds meer de snelheid ten koste van de veiligheid werd ontwikkeld (men moet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1