MIDDENSTANDSBELANGEN EEN TANDENBORSTEL die volgend jaar nog ,mee kan Fabriek voor Houtbewerking Fa. GEBR. MULDER, Goes FRUITKISTEN AARDAPPEL-K i EM BAKJ ES. Middenstanders Landbouw. MIJNHARDTJES' Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. Wettelijke bescherming van het kleinbedrijf. Waar ligt de grens tusschen groot- en kleinbedrijf? Waar begint het filiaalbedrijf? Prijzenpolitiek en lokartikelen. De zwerftochten van Kees. Korte Kerkstraat 17. Tel. 415. Hl Architecten, Aannemers, Timmerlieden A. DE JAGER-TOLHOEK GOES. TEL. 9. Denkt aan Uw Handelskennis. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" van allerlei aard TELEFOONBEDRIJF DOET GOEDE ZAKEN. Het vraagstuk „kleinbedrijf-grootbe drijf" blijft in middenstandskringen nog steeds de aandacht trekken. 't Was ook het onderwerp dat behan deld werd in een onderhoud hetwelk een redacteur van het „Alg. Hdbl." had met den heer J. J. Korff, voorzitter van de Algemeene Kruideniersvereeniging te Amsterdam, aan welk onderhoud wij het volgende ontleenen: „Moeten er uws inziens wettelijke (be perkende) bepalingen voor het grootbe drijf worden vastgesteld?" „Beperkende bepalingen 1 D a t i s h e e 1 wat gemakkelijker ge- koopt U bij: zegd dan gedaan en ook in onze kringen is men zich er ten volle van bewust, hoe ingewikkeld al die proble men zijn, welke we hier moeten oplos sen. Daar heeft u bijvoorbeeld al dadelijk de begrenzing van groot- en kleinbedrijf. Waar ligt die grens? Begint het filiaal bedrijf al bij en zaak méér? En wannéér is een zaak zóó uitgegroeid, dat het geen kleinbedrijf meer heeten mag? Dreigt ook niet het gevaar dat door al die eventueels beperkingen de energie van den kleinen middenstander niet de gelegenheid krijgt om zich uit te leven? Allemaal bezwaren en bedenkingen dus. Maar dan zie je te gelijk, welk een ontzettend groot aantal winkeliers een bestaan voortsleepen, dat verre beneden een behoorlijk minimum mag worden gerekend; en dat, met name in het levensmiddelenbedrijf, menigeen een belooning ontvangt,, die in de verste verte niet opweegt tegen al zijn arbeid, inspanning en zorgen, en die beneden het inkomen van den laagstbezoldigden ar beider ligt. Waar dan nog bijkomt, dat de kleine middenstander nog steeds niet mee mag profiteeren van de vele sociale voorzieningen, welke in ons land zijn getroffen. „En als men dan al dat leed en al dien nood van dien, toch voor onze maat schappij onmisbaren, middenstand ziet, ja, dan stapt men over al zijn bezwaren en bedenkingen heen en wordt voorstan der van wettelijke bepalingen tot bescher ming van het kleinbedrijf i hoeveel on billijkheden en problemen die bepalingen ook onvermijdelijk met zich mee zullen brengen". „Het gevaar is natuurlijk niet uitge sloten, dat beperkende maatregelen een gezonde, normale en uiteindelijk toch on ontkoombare ontwikkeling zouden belem meren". GOES, Tel. 376, MIDDELBURG, Tel. 626, Is opgedragen de verkoop in Zeeland voor 1939 van de alom bekende brandvrije Sheetrokplaten die om brandgevaar te voorkomen overal voor plafondsbetimme ringen mogen toegepast worden. Vraagt ons prijzen en prospectus. „Ja, maar m.i. mag juist de ontwikke ling van het grootbedrijf, zooals wij die thans meemaken, niet gezond en normaal heeten. En ik wil ook heusch niet onzen kleinen winkelstand met kunstmatige ademhaling en met liefdadigheid in le ven houden, maar omdat hij een belang rijke blijvende functie in onze samenle ving te vervullen heeft en derhalve te genover een dreigend gevaar bescher ming verdient". „In laatste instantie zal het groote pu bliek zich echter bij zijn keus zeker niet door al deze economische en sociale be spiegelingen laten leiden, maar door de nuchtere werkelijkheid van prijs en kwa liteit". „Ongetwijfeld. Doch als man van het kleinbedrijf kan ik dan verklaren, dat over het algemeen de behoorlijke mid denstandsonderneming geen hoogeren prijs aan den kooper zal vragen dan het grootbedrijf. Reeds jaren heeft de mid denstand immers in zijn inkoopcombina ties een middel gevonden om gelijken tred te houden met het grootbedrijf waar het ging om den aankoop van groote hoe veelheden (met daardoor lagere prijzen). Al is het aantal middenstanders, dat van dit middel gebruik maakt, helaas beperkt, omdat 'tvoor den minder-kapitaalkrach- tige niet mogelijk is om zich bij een in- koopvereeniging aan te sluiten. „Aan d'ie prijzenpolitiek zit natuurlijk nog veel meer vast. Zoo is er bijvoorbeeld dat euvel van het verkoopen van lokar tikelen beneden den kostprijs. Ma a r aan dit misbruik maakt het kleinbedrijf zioh tot mijn spijt al evenzéér s c h u 1 d i g". „Toch schijnt er wat waars te zitten in de bewering, dat de welstand van den kleinen man door de opkomst van het grootbedrijf is- bevorderd". EN „Eén gedeeltelijke tegenspraak van die redeneering is volgens mij reeds dadelijk hiermee te geven, dat de groei van den socialen welstand van den arbeider reeds vijftig jaar geleden is ingezet en dat het grootbedrijf met zijn zoogenaamde „koop jes" nog slechts enkele tientallen jaren oud is. En laat men toch vooral ook steeds weer willen inzien, dat de oude wet van goedkoop duurkoop ook nu nog voor iedereen opgaat. „Een beperkende regeling wilt u dus voor het grootbedrijf. Zou die misschien ook nog vrijwillig tusschen de twee par tijen tot stand kunnen 'komen?" „D'aar is inderdaad wel eens over ge sproken, maar met een dergelijke af spraak zou ik toch niet veel op hebben. Ieder oogenblik zou immers een buiten staander haar kunnen doorbreken of zou een van de partijen er een eind aan kun nen maken. Neen, dit zal via de wet moe ten gebeuren". „En hoe dan wel?" „D1 aarover ben ik het eer- 1 ij k gezegd nog niet met mezelf eens. Voorloopig schijnt mij een progressieve belasting op het Opbrengst sterk stijgende. Dat 't het Staatsbedrijf der P. T. en T. naar den vleeze gaat, blijkt uit de jongste op- brengstcijfers. In de maanden Januari tot en met November van dit jaar was de opbrengst in totaal f67.670.664, d.w.z. bijna anderhalf millioen meer dan over dezelfde periode in 1937. Dit resultaat is te dan ken aan de telefonie, die in de genoemde elf maanden rond f 1,8 millioen boven de opbrengst van verleden jaar kwam. 97. Hij las het epistel. Met een potlood stond er gekrabbeld: „Zoek ons niet in uw eigen belang" meer niet. Ralph begreep dat er iets gebeurd moest zijn en snelde maar beneden. 98. En daar in de bibliotheek ontdekte hij den brutalen roof. De brandkast was geforceerd en de schat verdwenen. En geen enkel spoor hadden de roovers achtergelat ten. Billijke en vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma bij I. O. M. Korte Kerkstraat 5, Goes, en voor privé-lessen bij H. M. SCHIPPERS, Leeraar Boekh. M.O. Kamperfoeliestraat 45, Goes. I (groot)-winkelbedrijf de beste regeling, die dan zal moeten worden voorafgegaan door een tijdelijk vestigingsverbod zooals door den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond in zijn resolutie be doeld en waarbij in het oog gevat moet worden, dat naar mijn meening onder „grootbedrijf" verstaan moet worden: warenhuizen en eenheidsprijzenwinkels en de groote concers van de filiaalzaken in den levensmiddelenhandel". Wij hebben in dit verslag enkele zin nen gespatieerd, mede in verband met de door den Bondsraad van den K.N.M.B. aangenomen moties waarvan wij enkele weken geleden melding maakten. Daarin werd, zooals men zich herin nert in afwachting van een in te stellen onderzoek gevraagd, afkondiging van een tijdelijk vestigingsverbod van groot-win kelbedrijven. Wij hebben toen al dadelijk onze ver wondering uitgesproken over een derge lijke uitspraak-per-motie en als onze meening uitgesproken, dat op deze wijze de middenstandsbelangen niet worden ge diend. In deze opvatting zijn wij althans ver sterkt. De heer Korff, die geacht kan worden met het middenstandsbedrijfsleven ter dege op de hoogte zijn, begint met te ver klaren dat het treffen van beperkende be palingen heel wat gemakkelijker gezegd is dan gèdaan en hij is eerlijk genoeg om te erkennen, dat bij het met zichzelf nog niet eens is over de vraag op welke wijze ingegrepen zou moeten worden. En dat, terwijl hij toch jarenlang over deze kwes tie gestudeerd heeft. Men gevoelt hoe o n b i 11 ij k het is van de regeering te eischen dat zij: deze zaak nu maar eens zal regelen. En hoe gevaarlijk het is. als men hief met moties gaat werken. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 271. DE FOSFQR-KALIMESTSTOF „SULKAPHOS". VII. In ons artikel No. 6 schetsten we, dat Sulkaphos een buitengewoon geschikte kunstmeststof is voor aanwending op aardappels, omdat dat gewas als zeer chloorgevoelig bekend staat en ook omdat aardappels behoefte hebben aan een groo te hoeveelheid kali. Het is o.i. van groot belang, dat Sul kaphos niet een volledig geconcentreerde meststof is. Het gunstige tijdstip voor het uitstrooien van stikstofhoudende meststoffen is zeer verschillend en hangt, grootendeels af van den aard van het gewas. Het aanwenden van stikstofmest stoffen valt zeer zelden samen met het gebruik van fosfor en kali. De twee laatst genoemde plantenvoadendG bestanddee- len worden in het algemeen op hetzelfde tijdstip uitgestrooid en in den regel in eer. min of meer vaste verhouding. Zoo strooit men over het algemeen op wei landen evenveel kali, als fosforzuur. Wezen we er reeds op, dat de aanwen ding van de stikstof niet gelijk valt met die van fosfor en kali, ook in den vorm waarin de stikstof wordt toegediend, be staat een groote verscheidenheid. Sulkaphos is niettegenstaande de groo te fijnheid een uitstekend strooibaar pro duct. Als een algemeene regel kan wel aan gegeven worden, dat het aanbeveling ver dient, Suikaphos dooi' ploegen of eggen goo'J onder te werken. Trouwen» deze regel geldt voor vele kunstmeststoffen. Hoe vlugger in den grond, hoe beter. Slechts dan, wanneer Sulkaphos als over bemesting op b.v. grasland wordt aan gewend, kan het product bovenop ge strooid worden. Een hebbelijke gewoonte van sommige kunstmeststoffen is, dat zij in hooge mate hygroscopisch zijn. Niet aldus ech ter Sulkaphos. Deze meststof is niet wateraantrekkend en kan daardoor maandenlang bewaard worden, zonder gevaar te loopen, dat het product zijn uitnemende strooibaarheid verliest. Wij hebben eens de meening hooren verkondigen, dat, hoewel Sulkaphos de kali in den vorm van zwavelzure kali, dus chloorvrij', toch één gebrek of liever gezegd één element te kort zou komen n.l. magnesium. Voorop willen we stellen, dat het ons voorkomt, dat heden ten dage wel één wat overdreven waarde wordt gehecht aan de diverse nevenproducten, die in sommige enkelvoudige bemestingszouten voorkomen. Thans iets over de magnesium. Het mag als bekend verondersteld worden, dat een tekort aan mngnesiumzouten in den grond vaak als oorzaak kan worden beschouwd voor het optreden van een ziektebeeld, dat sterk gelijkt op dat van „Hooghalen- sche" of „zure" ziekte bij granen. Hoewel magnesium zeer zeker één der elementen is, dat noodzakelijk is voor den normalen groei der planten, hebben nauw keurige onderzoekingen uitgemaakt, dat de betere cultuurgronden een voldoenden magnesiumvoorraad bevatten om gedu rende een lange reeks van jaren in de behoefte van de gewassen te voorzien. Het staat wel vast en trouwens het ziekte beeld wijst ook in die richting, dat bij sommige en nog niet eens bij alle zand en veengronden de magnesiumvoorraad niet in orde is. Wat dus onze kleigron den betreft, behoeft men zich omtrent het magnesiumtekort geen kopzorg te maken. Het gebrek beperkt zich slechts tot speciale gronden. Als algemeene regel geldt voorts ook, dat magnesiumarme gronden ook tegelijk kalkarme gronden zijn. Hierbij komt nog een andere kwestie. Het laat zich begrijpen, dat Sulkaphos niet elk jaar op hetzelfde perceel als bemesting aangewend zal worden. Dat zal afhangen van het feit, of de te telen producten al of niet chloorgevoelig zijn. We wezen er reeds meerdere malen op, dat men geen Sulkaphos moet aanwen den op niet chloorgevoelige gewassen, dus niet op b.v. wintergranen en erwten. In den vorm, waarin het plantenvoeden- de element kali wordt toegediend, brengt een rationeele vruchtwisseling vanzelf sprekend afwisseling in den aan te wen den kalivorm. Op niet-chloorgevoelige gewassen ge bruikt men geen Sulkaphos om de dood eenvoudige redenen, dat dit niet econo misch verantwoord is, of m.a.w. op zulke gewassen komt een Sulkaphosbemesting te duur uit in vergelijking met het ge bruik van enkelvoudige bemestings zouten. Baat men, in het raam van den wissel bouw, een obloorkoudend 'kalibemestings- ssout toe, dan strooit mien tegelijkertijd een kleine hoeveelheid magnesium uit, zoodat daardoor een eventueel magne- siumttekort ocdervaagei) wordt. Het ontbreken van magnesium doet dus absoluut niets af aan de groote be- mestiugswaarde van Sulkaphos. Zeer ze ker zijn er tal van mogelijkheden om op een economische wijze Sulkaphos aam te wenden. In het mu afgeloopen jaar zagen wij o.a. schitterende resultaten van het ge bruik van Sulkaphos op bloembollen. Bloembollen, die in het voorjaar door haar fraaie kleurenpracht ons zoo kun nen hekoren, zijn in hooge mate chloor gevoelig en reageeren uiterst dankbaar op toediening van de chloorvrije fosfor-kali- mleststof „Sulkaphos". (Wordt vervolgd.) verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 ct. Proefdoosie 2 stuks 10 ct. Het dienstboden-vraagstuk. De dienstbodennood komt weer opeens onze aandacht vragen, nu de Duitsche meisijete weer naar hun land terug zuilen moeten keeren. De 'hoofdzaak van de moeilijkheden aldus mevr. B. DettmeijerWessel, voor zitster van de afdeeling Den Haag van de Nederlandsc'he Vereeniging van Huis vrouwen is dat de werkneemsters wel allemaal uit één klasse komen, maar de werkgeefsters zoozeer verschillen, dat on mogelijk één lijn getrokken kan Worden. En dan is er 'het vraagstuk ivan de in dustrieën, die heel veel meisjes tot zich trekken. Ook het werk in fabriek, op kantoor en atelier is vaak lichter. Daar door is dan ook het groote tekort ont staan en door de onvoldoende vakoplei ding. En wat kunnen wij daartegen doen? De werkgeefsters moeten het beroep van dienstmeisje aantrekkelijker maken. Ze moe ten begrijpen, dat een meisje een behoor lijk Ingericht <en verwannd kamertje moet 'hebben, een goed verwarmde keuken om de maaltijden te gebruiken, vrije avon den en Zondagen, eens een middag in de maand vrij' om te winkelen en zoo zijn er meer dingen. En dan moeten we zelf een 'beetje meehelpen als er maar één dienstmeisje in huis is. De meisjes moeten een goede opleiding hebben, waardoor de plezier in hun werk krijgen. En v'oor de meisjes uit de pro vincie moeten tehuizen opgericht worden. 'Hulp van mannen kan niet bevredigen, hoewel mannien voor los werk als stoepen onderhouden, koperwerk poetsen, den buitenboel 'doen enz. heel goed te gebrui ken zijn. Kaasgebruik in oude tijden. In een artikel over tafelgewoonten van onze voorouders schrijft het officieel or gaan der vereeniging Horecaf: „D'at kaas tot 'de dagelijksche 'levens behoeften onzer voorzaten behoorde, be hoeft wel geen nader betoog. In de mid deleeuwen reed® waren vele soorten Hol- landsc'he kaas bekend en tot in de toen werkelijk verre buitenlanden ver maard. Ook aan het dessert gebruikte men gaarne en veel kaas; een loffelijke en inderdaad „ghesonde" gewoonte, wel ke thans 'helaas hij1 ons te lande in on bruik is geraakt. Kaastaarten, -pasteien en allerhande met kaas vervaardigd ge bak waren eveneens veel vaker op tafel te vinden dan tegenwoordig." Het nuttigen van kaas bij' dien warmen maaltijd, dat door sommigen nog wel als nieuw of uitheemsch wordt beschouwd, blijkt integendeel dus een goed oud-Ne- derlandsch gebruik, te zijn, even hec'ht aan onze tafel verbonden als het zuivel product aan onzen bodem. Het opnieuw invoeren als „ghesonde" geprezen ge prezen gewoonte zou d'an ook het herstel eener nationale traditie beteekenen. Breiwerk moet met overleg ijewasschen worden. Menigmaal komt het voor, dat gebreide kleedingstukken na enkele malen gewas- scben te -zijn, vervilten en 'hard worden. In de meöste gevallen is zoo'n stuk on bruikbaar, want ook de kleur heeft veel van haar frischbeid ingeboet. Vele huis vrouwen begrijpen niet, dat de fout door haarzelf begaan wordt en we'1 bij. bet wasschen, waarbij bet water te warm is gebruikt. Men doet verstandig goede vlok- kenzeep in een weinig heet water op te lossen en aan te vullen met koud tot het goed lauwwarm is; zelfde temperatuur gebruiken om te spoelen, liefst meerma len. In verband met het karakter van het materiaal zal men ook aandacht aan het drogen m'oeten besteden en de kleeding stukken in geen geval in elkander gevou wen weg mogen leggen. Men begint met het natte goed in een frotté-handdoek op te rollen, waar veel van het voc'ht in trekt, daarna rekt men het stuk in den vorm en legt het vervolgens op een doek uitgespreid te drogen. Tusiscben dubbele deelen wordt een handdoek gelegd, waar toe men oude, niet meer gebruikte kan bewaren. Zeer verkeerd is het om gebreide klee- dingstuklken zóó uit het spoelwater op te hangen, want het naar beneden zakken de water maakt het zwaar en doet het uitrekken. 'Gebreide kleedingstukken worden dus in bijna koud en riet te vet sop gewas- sc'hen, eenige malen nagespoeld, liefst in laatste spoelwater een scheut azijn, daar na in frotté-doek oprollen en in den vorm gereikt plat drogen, doch niet te 'dicht bij een kachel. '(Rott.) Voor de keuken. Flensje s. Maak een dun beslag van V2 ons bloem, 2 eieren, 34 liter melk en wat zout en smelt 40 gram boter in de koekepan. Roer de gesmolten boter door het beslag en bak hiervan de flens jes. Voor 'het eerste flensje is de pan 'door 'het smelten van 'de boter vet genoeg en ook voor de volgende flensjes. Door deze methode blijven ze mooi dun. Lukt deze pr'oef niet, probeer ze dan een vol genden keer op de gewone wijze van tel kens een stukje boter in de pan te laten smelten voor men er het beislag in gooit. A b r i k o z e n - r ij' s t p u d d i n g. Zet een dag van te voren 1 ons goed ge- waS'SC'hen abrikozen te weeken in zoo veel koud water, dat ze goed gedékt zijn. Breng ze den volgenden dag aan de kook met hetzelfde water en voeg er V2 ons suiker bij. Bereid intusschen van Vs liter kokende melk, 1 ons goed gewas- schen rijst en, 1 stokje vanille een dikke rijstebrij! en vermeng die met nog Vs ons suiker. Maandag 16 Januari 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. Algem. Progr. verz. door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.). 10.00 Mor- genw. 10,20 Deel. 10.40 Piano, 11.10 Verv. declam. 11.30 Orgel. 12.00 Gram. (Om 12.15 Ber.) 1.00—1.45 Het VARA-orkest. 2.00— 3.00 Gram. 3.05 Deel. 3.30 Zang en piano en gram. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinde ren. 5.00 Orgel en gram. 6.00 „Esmeralda". 6.28 Ber. 6.30 Muzikale causerie met gram. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gram. 7.10 Cau serie „Pachtwet problemen". 7.30 Cem balo. 8.00 Herh. SOS-Ber., ber. 'ANP. 8.10 Utr. Sted. Orkest, „De Stem des Volks", en soliste. 8.50 Deel. 9.00 VARA-Orkest. 10.00 Ber. ANP. 10.10 Gram. 10.30 De Ramblers. 11.0012.00 Gram. HILVERSUM II. 415,5 M. NCRV-uitzen- ding. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber., gram. (9.30—9.45 Gelukw.). 10.30 Morgend. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gpam. (12.00—12.15 Ber.). 12.30 De Eemlanders en gram. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram. 3.00 Cause rie over bloemzaden. 3.40 Gram. 3.45 Bij bellezing. 4.45 Gram. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gram., hierna Ber. 6.30 Vragenuurtje. (7.00—7.15 Ber.). 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8.15 Gram. 8.30 Kon. Chr. Oratoriumver., Residentie-orkest en spre kers. (9.259.45 Historische klanken). 10.15 Ber. ANP, actueel halfuur. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gram. 11.50—12.00 Schriftlezing.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6