SCHEEPJESWOL a. Gemengd Nieuws Rechtszaken Telegrammen. Voor beter breiwerk betere wol, dus:^ Marktberichten Finantieële Berichten Ingezonden Stukken Laatste Berichten. MIDDELBURG. bereidingen voor deze cursus in 1934 en memoreert het woord van Ds Vrijlandt van Biervliet, dat „Christus op elk ter- rin Koning is". Spr. zegt tot de cursisten, dat geleerd moet worden, dat de vrouwen er niet met de schort moeten uitdragen wat de mannen er met den wagen in brengen. Mevr. T i e m e n s, presidente van de Ghr. Plattelandsvrouwen en -meisjes, be dankt den 'C. B. T. B. voor 'het vele werk, dat hij zich getroost heeft voor deze cur sus. Haar bond gaf reeds cursussen op het gebied van huishoudelijke voorlich ting, nu is ook het programma-punt: Christelijk Landbouwhuishoudonderwijs verwezenlijkt. Dhr Quaak, voorz. der gew. afd. W. Zeeuwsoh-Vlaanderen, releveert de lij densgeschiedenis dezer Chr. Landb. Huis- houdcursus en wekt allen op de belangen van dit onderwijs te helpen behartigen. Ds T i e m e n s vraagt aandacht voor de regeling der catechisaties in verband met de cursussen. Wellicht kan overleg worden gepleegd met de verschillende kerken. In de pauze werd door de cursisten een kopje thee aangeboden. Mej. Vermeulen, leerares-loidster van den cursus z.ette de beteekenis van het landbouwhuishoudonderwijs uiteen. Deze cursus beoogt de meisjes te vor men voor de taak, die hen later als huis- vrouw in gezin en bedrijf wacht, niet al leen theoretisch, maar ook practisch. Mej. Van der Staal, leerares voor de naaldvakken, gaf een korte uiteenzet ting van de wijze, waarop zij les hoopte te geven. Nadat ook de leeraren, dhrn B o o y en V i n k e het woord hadden gevoerd, sprak de voorzitter een kort slotwoord en sloot daarna de bijeenkomst. Het was een goede, door God gezegende dag voor de C. B. T. B. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig DE TARWEBESPREKINGEN. Bijeenroeping van een internationale Tarwe-conferentie? Naar vernomen wordt, was men bet op de gisteren te Londen gehouden vergade- missiie unaniem eens over' de wensobe- lijlkheid vajn de bijeenroepinig van een in ternationale Tarweoonferentie. De Canadeesohe gedelegeerde legde er dien nadruk op, dat behoorlijke voorberei dingen mioodig zijn, daar de conferentie anders meer kwaad dan goed zou doen. Met deze opmerkingen waren de aan wezigen het volkomen eens. De Argentijnsché afgevaardigde wees op de groote beteekenis van Sovjet-Rus land als tarwe-produoent en drong op meer gegevens, over de tpiositie van Rus land aaan. De Sovjet-gedelegeerde ver klaarde hierop, dat. zijn regeering het aangenaam vond dat is voor gesteld, dat exportquota en mini mumprijzen een deel van de agenda van de conferentie moeten uitmaken. lnJ j\\V r— U EN UW RHEUMATIEK LIGGEN SAMEN ONDER ééN DEKEN. Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht u nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatische pijnen te kun nen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt: „Warmte zal mij goed doen". Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met verdubbelde hevig heid en te meer, omdat rheumatiek- lijders door de bij rheumatische aandoe ningen optredende storing in de huid functie, extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelen! Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in bet lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, d'at het urinezuur radicaal doet verdwij nen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij' alle apothe kers en drogisten a f0.40, f0.75 en f 1-60 (extra groot pak). (Adv.) i Felle brand te Huizen. Gisteravond is te Huizen een felle brand uitgebroken in een perceel aan de Voor baan, waarin drie winkels met woning waren gevestigd. De brand ontstond door nog niet be kende oorzaak in de middelste woning, waarin een sigarenwinkel is gevestigd. In zeer korten tijd baande het vuur zich via de bovenverdieping een weg naar de aan erde zijden gelegen andere woningen, an den eenen kant had een rijwielher- s eiier zyn bedrijfje. Op het laatste oogen- ïx Jcon men hier een 4-jarig jongetje, if161!.ln 00nsterndtie had vergeten, uit het brandend perceel redden. Aan de andere zijde van den sigaren- 1 kad een weduwe een manufactu renzaak. Alle drie de woningen zijn met ™°?.rgel0ge]:l verbrand. Ife brand leverde door zijn felheid grool gevaar voor de omgeving op. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 Januari 1939. Diefstal. J. P. E. R., 27 jaar, autogeenlasscher, eerder wonende te Ossenisse, thans te Vlissingen, had zich te verantwoorden wegens diefstal van een jachtgeweer ten nadeele van P. F. Kint, te Vogelwaarde, in Januari 1938. De Officier van Justitie eischte 2 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Heling. J. P. S., 29 jaar, werkman te Ossenisse, gemeente Vogelwaarde, had zich te ver antwoorden wegens heling van een twee loopsjachtgeweer, dat van diefstal af komstig was, welk feit gepleegd is in den loop van 1938. In deze zaak eischte de Officier van Justitie 1 maand gev. straf met aftrek van het voorarrest. Overtreding Motor- en Rijwielwet. A. C. Y., 42 jaar, meubelhandelaar, wonende te Terneuzen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waar bij hij wegens, het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede voertuigen voorbij gaan, zonder dat daarvoor vol doende gelegenheid bestaat, werd veroor deeld tot een geldboete van f 15 of 10 d. h. en betaling van schadevergoeding tot een bedrag van f37. Eisch: bevesti ging van het vonnis waarvan hooger be roep. De verdediger bepleitte vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. v. d. Vliet heeft onderstreept en verklaard heeft al het mogelijke te hebben gedaan om in dezen toestand verandering te brengen, Red. van den weg staande auto s mogen wanneer licht op ver plicht is - géén andere ven lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Rechts van den weg staande, moogt u ln zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft. Na er aan herinnerd te hebben, dat de Minister van Onderwijs zijn afwijzing van een verbetering der leerlingenschaal steeds heeft gemotiveerd met: le de po sitie van de schatkist laat haar niet toe; 2e. dit is de meening van het geheele Kabinet, geeft hij zijn kijk op de situatie, en deelt hij vervolgens als zijn meening mede, „dat de Fractie niet anders kon, noch mocht handelen". „Zij heeft het zwaarst laten wegen, wat het zwaarst woog." Zijn eindconclusie luidt: „Slechts schijn baar heeft onze fractie het pleit verloren. Het is niet haar schuld, dat de Minister van Onderwijs niet de consekwentie trekt uit het aan duidelijkheid niets te wen- schen latend votum verleden jaar en nu van de meerderheid der Kamer. Het is niet haar schuld, dat een voor de parlementaire democratie schadelijk con flict latent blijft voortbestaan en dat men hier te doen heeft met ©en stuk onklaar Kabinetsbeleid". Deze conclusie is wel zeer onhelder. Welke beteekenis moet worden toege kend aan den zin: „Slechts schijnbaar heeft onze fractie het pleit verloren"? Wat is er in werkelijkheid gebeurd? Welk votum tegen den Minister van Onderwijs bedoelt de schrijver? Ons is van zulk een votum niets bekend. Hij heeft zijn artikel geschreven juist met het doel, om aannemelijk te maken, dat de Roomsch-Katholie'ke Kamerclub niet mocht meewerken aan het tot stand komen van een votum tegen dien Minis- tor. Welke consequentie had de Minister van Onderwijs moeten trekken uit dat z.g. votum van de Kamer? Had hij de daad moeten stellen, waartoe de Roomsch-Ka- tholieke Kamerclub, om gewichtige rede nen, meende niet te moeten overgaan? Wat is er op dit stuk „onklaar" in het Kabinetsbeleid? Tot heden waren wij' van meening, dat dit voor ieder klaar en dui delijk was. Is het slot van het artikel soms in het ongereede geraakt? Uit een onlangs verschenen rapport over een onderzoek naar de functie der reclame bij de bekendste Engelsche win kels bleek o.a. het nauwe verband tus schen courantenreclame en verkoop. De winkels, die het grootste percentage be steedden aan courantenreclame hadden ook de grootste omzetten. i ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Een doode. APELDOORN. Gisteravond is op den Amersfoortschen straatweg een ernstig ongeval gebeurd, dat aan 1 persoon het leven heeft gekost. Een auto, bestuurd door Ir G. M. Smelt, reed in volle vaart achterop ©en rechts van den weg passeerenden trailer. Hier bij werd de heer J. Bouman, een 'der directeuren van de kunstlederfabriek Veritex te Nieuw Mffllingen, die achter in de personfenouto zat, op slag gedood. Ir S. brak een arm, terwijl de 3e in zittende de heer Blaupot ten Cate Jr. 'ongedeerd bleef. De inzittenden van de cabine van de trader bleven eveneens on gedeerd. DE VERBINDING MET URK. URK. De postboot Von Geusau, die gis termiddag om 1 uur van Urk was ver trokken met passagiers en post, is van morgen om half 12 na een moeizame tocht te Kampen aangekomen. Het ij® was zeer zwaar. Het ligt in de bedoeling dat de boot Zaterdagmorgen om 7 uur weer van Kampen naar Urk zal terugkeeren. EEN BENOEMINGSKWESTIE, COEVORDEN. Alhier is sedert eenige weken een kwestie over een onderwijzers- benoeming aanhangig, die tot een conflict heeft geleid tusschen den burgemeester en de meerderheid van den Raad. In een vacature aan een der scholen benoemde de meerderheid een onderwij'r- zer, die reeds eenige jaren aldaar tijde lijk werkzaam was, doch die niet op de voordracht stond. Derhalve verklaarde de burgemeester de benoeming ongeldig. Negen Raadsleden besloten in beroep te gaan bij de Kroon. Ook de Bond van Ned. Onderwijzers stelt een onderzoek in. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. WYT'SMA. Vanmiddag is te Wytsma de groentenhandelaar P. I., toen hij met zijn groentenauto aan den kant van den weg stond, door een vrachtauto, die door de gladheid van den weg slipte, aangere den. I. raakte bekneld tusschen zijn wa gen en de muur, waarvoor hij' stond. Hij is kort na het ongeval overleden. DE BRITSCHE MINISTERS BIJ DEN PAUS. ROME. Vanochtend zijn de Britsehe Minister President Chamberlain en de Minister van Buitenlandsche Zaken lord Halifax door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Een aantal Britsehe bewoners juichten de ministers toe. DIPLOMATIEKE VISITES. ROME. Naar thans wordt vernomen heeft de ambassadeur van het rechtsche Spanje Condé gisteren een bezoek ge bracht aan den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken na het bezoek van den Duitschen ambassadeur. Bij zijn bezoek heeft Condé Chamber lain toegesproken. VOO. D. S. VAN SCHUPPEN - VEENERDAAI.^ "da (thfapociaMm" NOG STEEDS HEVIGE BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIË. MELBOURNE. 600 vacantiegangers uit Warburton bevinden zich langs de rivier waar hevige branden de stad insluiten. De boschbranden zijn weer met volle hevig heid opgelaaid, daar het weer nog war mer is geworden. Er waaien krachtige winden en de boschbrand op sommige plaatsen is ernstig. 21 personen zijn door den bliksem ge troffen en gedood. MIDDELBURG, 12 Januari. Fruitvei ling. Appels: Bellefleur 2526, Goud- reinetten 2533, Grauwzoet 25, Jonathan 2532, Pompernet 18 ct. Peren: Gomtes- se de Paris 16, Francois Borgea 2425, Kleipeer 1725, Gieser Wildeman 24 27, Williams Duchesse 1113 ct., alles per kg. Aardappelveiling: Zeeuwsche Blau wen 5775 ct. per 25 kg. ST. ANNALAND', 12 Jan. Uienveiling. Groote Bruine Uien 5.16, Bonken 5.20, Drielingen 3.40, Pickles 4.51, Stek 2.70. Alles per 100 kg. gesorteerd. Prijzen aan merkelijk lager. Totale aanvoer 67.500 kg. ST. MAARTENSDIJK, 12 Jan. Offi- cieele noteeringen Marktcommissie Z.L.M. Per 100 kg.: Wintergerst 7.75, Zomer- gerst 8, gedenat. Paardeboonen 7, Schok kererwten 10.5012, Bruine Boenen 30—31. Per 70 kg.: Witte Eigenheimers 1.60, Zeeuwsche Bonten 2.502.70, id. Blau wen 2.702.80, gedenat. Aardappelen 0.45. Per 60 kg. (ongesort.)Groote Bruine Uien 2.85, kleine id. 2.50. Stroo 7.50 per 1000 kg. geperst. Uienveiling van Donderdag 12 Jan. Groote Bruine Uien 5.02, Bonken 4.80, Drielingen 3.40, Pickles 4.50, Stek 2.30. Alles per 100 kg. Totale aanv. 50.000 kg. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de AmsterdainscDe Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 441 430-1 Ned. Ind. Handelsbk. 127 126 Philips 206 201 Unilever 13614 133 A. K. U. 3754-8 3614 Amsterd. Rubber 212/4 203 Kon. Olie 317V2-8 31114 Kon. Boot 11614 116 Scheepv. Unie 114 11114 D'eli Mij. 249 244 Nederland 1937 9914 99 yt Nederland 1938 lOOVie IOOV2 U. S. Steel 493/8-54 47Vs Anaconda 247/s 238/a Bethl. Steel 55V2 ö3Vs Cities Serv. 57/s 554 Int. Nickel 40V2 3914 Cont. Oil 21 2054 Shell 105/e 106/i» Kennecott 29s/s 286/s Radio 57/e 554 Am. Ehka 27 2654 Gar Foundry 23Vs 22Va Tidewater 10S/lB IOV16 Midpetco IP/2 ll3/s Rep. Steel 1714 1654 Waterworks 10 954 Gen. Motors 3554 35 Die beurs was flauw over de geheele linie. Het schijnt wel dat de vriendelijke woorden, gisteren te Rome gesproken, niet tot daden zullen leiden. Deze overweging gaf aanleiding tot eenigen verkoopsdrang, zoodat de koersen te laag ingezet werden. Hierdoor ontstond eenige vraag, die even wel niet doorzette, zoodat de koersen al spoedig weer afbrokkelden. De zware fondsen waren 7<10 pet. lager; en zelfs Unilever verloor 4 pet. De Sumatra-ta- bakken waren 4 pet. lager. Rubbers en Scheepvaart slechts 1<2 pet. Het koers verloop der Amerikanen stelde ook te leur, en was in overeenstemming met de rest van de beurs. Beleggingen gedrukt. Fransehe obliga ties lager. Wisselkoersen. Amsterdam, 13 Jan., 2.30 u. Berlijn 73.70—73.90. Londen 8.588.60. Parijs 4.83:4.85. Brussel 31.06—-31.10. New-York 1.83144.84V2. Leening der Bataafsche ad 100 millioen gulden. De Ned. Handelmij. deelt mede, dat gisteren een obligatieleening met de B«a- taafsche Petroleum Mij. is afgesloten, groot 100 millioen gulden, rentende 3V2 pCt. De looptijd ia 25 jaar; de uitgifte- koers is bepaald op 100 H. Diefstal met braak. C. L. v. D., 18 jaar, fabrieksarbeider ie Hulst, was verdacht van diefstal met braak, n.l. had hij op verschillende tijd* stippen in het jaar 1938 te Kapellebrug, gemeente St.-Jansteen, uit een fabrieks- kantoor van H. Eerdenburgh, diverse geldsbedragen weggenomen en zich toe* geëigend. Ten einde die geldsbedragen te kunnen bemachtigen verschafte hij zich den toegang tot dat kantoor door mid del van inklimming. Verdachte erkende de feiten. Hij1 ver klaarde echter, minder te hebben gestolen dan men beweert. Van een portefeuille met 3000 fros weet hij' niets. De Officier van Justitie vond het heel erg, doch aan gezien verdachte overigens gunstig bekend staat, wil hij thans een voorwaardelijke straf eischen. Eisch: 2 maanden gevan genisstraf met oplegging van bijzondere voorwaarden. Water bij de melk. Ch. L. D'H., 59 jaar, melkverkooper te i Westdorpe, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kanton rechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Keuringsverordening van "Westdorpe, afleveren van melk met 10 pet. water, werd veroordeeld tot f 75 boete of 15 d. h. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet en/of het Motor- en Rijwielregle ment: C. C. V. te Kruiningen 2 m. f3 b. s. 3 d. h. voor iedere boete; M. Z. te Hein- kenszand f2 b. s. 2 d. h.; L. N. te Vlis singen fl b. s. 1 d. h.; M. M. te Nisse f3 b. s. 3 d. h.; J. C. H. te Bergen op Zoom f3 b. s. 3 d. h.; P. D. te 's-Heer Arendskerke f2 b. s. 2 d. h.; A. v. d. G. te Vlissingen f2 b. s. 2 d. h. Als schipper een Rijkskanaal bevaren zonder dat het schip van de voorgeschre ven verlichting is voorzien: C. v. d. K, gedomiciliëerd te St.-Annaland f2 b. s. 2 d. h. Zich bevinden op een in uitsluitend ge bruik gegeven plaats in de Oosterschelde, zonder voorzien te zijn van een gedrukte of geschreven vergunning van den recht hebbende: P. M. te Yerseke f2 b. s. 2 d. h. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer >de Redacteur, Gaarne wil ondergeteekende eenige plaatsruimte in uw blad, waarvoor mijn vriendelijken dank. Naar aanleiding van het Raadsverslag in uw 'blad d.d. 27 December, doen voor mij< nog zeer lasterlijke praatjes de ronde. Ik wi'l hier uitdrukkelijk vaststellen, dat het gesprokene in de Raadsvergadering door den heer v. d. Vliet, als zouden wij Zoo onmenschelijk geweest zijn mijn zoon A. Taizel'aar met vrouw en 3 jeugdige kin deren bij' 'de felle koude in een omver- warmde oude schuur te 'hebben laten hui zen, 'die zoo slecht was, dat de vogels in en uit vlogen, al heel sterk is overdreven. Hoe bezwaarlijk het voor mij: was, neb ik toch zorg gedragen, dat het gezin tegen de strenge vorst volledig beschut bleef en hun geen Voeding ontbrak. De kinderen sliepen niet in een cabine;, doch goed voorzien van dekens in een luxe auto en de ouders bij' de auto voorzien van goede dekking. Hopend en vertrouwend, U dit aOlsnog onder de aandacht van uw lezers wilt brengen. Hoogachtend, M. TAZELAAR. Wolfaartsdijfc, 12 Jan. 1939. Uit het verslag blijkt, dat de burge meester de mededeelingen van den heer ROOD DE KOMST DER KONINGIN OP MORGENMIDDAG. Wat wij: wel verwacht hebben is ge beurd. Als het betreft op een of 'andere wijze uiting te geven ivan aanhankelijk heid aan of liefde voor onze Koningin, is het de Vereeniging Uit het Volk Voor het Volk, die daarvan de leiding op zich neemt. Ook nu slechte' enkele dagen geleden het korte bezoek, dat H. M. morgen aan Mid delburg brengt, bekend is geworden, heeft het bestuur 'besloten niet stil te zitten en hoopt het, dat aan zijn oproep tot buurt- commissies en alle andere vereenigingen om zic'h te kwart voor twee in de Abdij te bevinden dan wel als dit beter uitkomt te 3 uur op den Dam langs het Dok op te stellen, nog door zeer velen zal kun nen Worden voldaan. Het zal dan een spontane hulde aan onze Landsvrouwe kunnlen worden. Als men daarbij: Vaandels en vlaggen of vlag getjes medebrengt, zich allen tooit met Oranje, dan za'l Middelburg weer staan in het teeken 'van trouw aan het Oranje huis. Reeds hebben vijf muziekgezelschappen hun medewerking toegezegd. Bij1 de Melk fabriek zal het Pijpercorps1 Juliana op gesteld staan en het eerste welkom aan Üe Koningin toespelen, en dan naar de Balans gaan. Bij; de Langeviele Buiten- brug zijn het de muziekvereenigingen O'efening na den Arbeid en St Gaecilia, die zich 'laten 'hooren, waarna zij: resp. naar D'am ten Nieuwe brug trekken om daar bij het vertrek uit de gemeente te spelen. Op de Markt zal Crescendo present zijn, dat zich later hij' de Koningsbrug zal doen hooren. Het Middelburgsch Muziekkorps zal in de Abdij musiceeren. Het tambours en pijpercorps Juliana zal van den Lange- vielesingel over de Langeviele buitenbrug, de Zandstraat, Achter de Houttuinen, Seisdam, Krtomme Weele, Vlasmarkt, Markt, Noordstraat, 'Hofplein, Wage- naarstraat naar de Balans marcheerien. Oefening na den Arbeid gaat langs Zandstraat, Langeviele, Markt, Lange en Korte Delft naar de D'am. St. Gaecilia trekt door de Zandstraat, Schoorsteen vegerssingel, Vlissingsche brug, Vlissingsche straat, Hoogstraat, Nieuwe Haven en alle kaden naar de Nieuwe Brug. Crescendo gaat van de Markt door de Gortstraat, Varkensmarkt, Hoogstraat, Nieuwe Haven en kaden naar 'de Ko ningsbrug. Het ligt in het voornemen om na het vertrek van de Koningin van uit de Ab dij met het Middelburgsch Muziekkorps en met de aanwezige buurtcommissies en vereenigingen naar den Dam te trekken en muziek- en andere vereenigingen te doen aansluiten om bij de Nieuwe brug en de Koningsbrug ook de daar wac'h- tlende korpsen op te halen en zoo geza menlijk naar 'de Marikt terug te mar- cheeren. EEN ONHELDERE CONCLUSIE. Wij lezen in de Standaard: In het laatste no. van „De R.K. Staats partij" wordt de houding, welke de Roomsch-Katholieke Kamerclub heeft aangenomen bij de behandeling van en de stemming over de Onderwij sbegroo- ting „afgezien van het zwijgend ge deelte in het protest" verdedigd. Dit feit wekt geen bevreemding. Anders staat het met de wijze waarop door den schrijver deze verdediging wordt gevoerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3