HOOFD VERSTOPT? Va-tro-nol GELD NI Fin. Mij. „Zeelandia" Boes Dagblad voor de Provincie Zeeland ramma. EERSTE BLAD. EEN ZILVEREN ARBEIDSOVEREENKOMST. Buitenland. Oe besprekingen te RoTe op het doode punt. Roosevelt vraagt 525 millioen dollar voor bewapening. VlCKS De Gestapo in de Duitsche pastorieën De strijd in Spanje. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. VRIJDAG 13 JAN. 1939 53e JAARGANG - No. 89 beschikbaar voor den aankoop van een Automobiel xlgenden morgen it er iemand in een brief op zijn iuari 1939. 5 en 301,5 M. 8.00 .0.20 VARA, 12.00 7,30 VPRO, 9.00 I,00'12,00 VARA. Ber.) 10.00 Mor- L0.40 Gram. 11.00 a. 12.00 De Palla- 12.45 Gram. 1.00 2.00 Gram. 2.40 x leed", causerie. 0 Gram. 5.00 Voor >1. 6.00 Gram. 7.00 Cauiserie „De be halen voor de g-e- ANP. 7.30 Ber. ïckibart" (II). 8.00 7iinoent van Gogh" onschuldig. 9.30 operette „Die ge- Ber. ANP. 10,40 11.30 Jazzmuziek irairn. 5,5 M. Algem. Pro- NCRV. 8.15 Ber., gram. 10.30 Morgend. lo met piano. 2.00 ur. 3.00 Het Arnb. 4.15 Gram. 5.00 6.30 Ber. Hierna: '7.00 Ber. 7.15 Lit. 8.00 Ber. ANP, De Arnb. Orkest- „Gezins- en huwe- !.Ó0 Ber. ANP, act. II.30 Gram. 11.50 VEERBERICHT. van hedenmorgen singen lichte regen; ratuur 5; minimum lag afgeloopen ei- van hedenavond tot r 19 uur: 3 land iets kouder, met nog eenige re- W. richtingen, amiddag 3 u.: iddag 3 u. ir fietsers: 755. tp'f Uitgave: N. V. Uitgevers» Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44453 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Abonnementsprijs 1Z.Sö per k\ artaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 eent per regel Ingezonden mcdedeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Door het Boekdrukkersbedrijf wordt dezer dagen herdacht, dat nu 25 jaar geleden een collectieve arbeidsovereen komst tot stand kwam, welke telkens al of niet gewijzigd werd verlengd en tot op den dag van heden is blijven bestaan. Een feit van genoegzaam belang om er even bij stil te staan. Deze G.A.O. is toch niet alleen van groote beteekenis geweest voor bet Boek drukkersbedrijf, voor patroons en gezel len, maar voor de arbeidsverhoudingen in ons geheele bedrijfsleven. Door het Boekdrukkersbedrijf is een voorbeeld gesteld, dat in tal van andere bedrijven tot navolging prikkelde. Maar nog altijd staat wat de bedrijfs- verhoudingen betreft, het typografisch be drijf aan de spits. Vroeger was dat anders en bevond het zich ver in de achterhoede. In het begin van deze eeuw was het met het Boekdrukkersbedrijf slecht ge steld. De toestand liet zoowel voor de patroons als voor de gezellen zoo onge veer alles te wenschen over. Langzamerhand is er verandering ge komen. D'e gezellen begonnen zich te organisee- ren en de patroons volgden, z:ij' het in langzaam tempo, dit voorbeeld, Aanvankelijk beteekende organisatie: strijd, maar deze gedachte maakte plaats voor de idee van samenwerking om zoo te komen tot verbetering van den bedrijfs- toestand. En dit doel is tenslotte bereikt. Nadat er zich verschillende arbeidscon flicten hadden voorgedaan, hier en daar gevolgd door een zekere ordening, wer den in September 1913 de bespreking-en tusschen de verschillende bonden ge opend, teneinde te komen tot een C.A.O. Het ging niet alles van een leien dakje. E'en deel der arbeiders, opgevoed met het evangelie van den klassenstrijd, stond eenigszins huiverig tegenóver de gedach te van samenwerking in het belang van het bedrijf met de patroons; en een deel der patroons was nog te zeer in het in dividualistische garen gevangen om van samenwerking met collega's en gezellen iets goeds te verwachten. Na moeizame onderhandelingen werd echter tenslotte het doel bereikt en kwam een G.A.O, tot stand. Een belangrijk stuk werk was hier mede tot stand gebracht. Het duurde echter niet lang of er deden zich verschillende niet-voorziene moeilijk heden voor. Enkele maanden na het tot stand ko men van de C.A.O. brak de wereldoorlog uit, die ook in het Boekdrukkersbedrijf gróote ontreddering" dreigde teweeg te brengen. Het gelukte evenwel door on derling overleg de moeilijkheden te bo ven te komen. Bij de vernieuwing van het contract in 1917 werden meerdere ingrijpende ver anderingen aangebracht. D'e rechtspositie van de arbeiders werd verbeterd, terwijl mede de handhaving van het prijstarief geregeld werd. Ook na dien tjj,j bieken meermalen wijzigingen noodzakelijk. Soms dreigde het dat de onderhande lingen vast zouden loopen en dat een con flict zou uitbreken. Geen wonder ook. Er kwamen tijden van opgang en van crisis. Loonsverhoogingen moesten soms onge daan worden gemaakt, de werktijden on dergingen meermalen verandering, aan passing aan de veranderde omstandighe den bleek meer dan eens geboden. Meermalen gaf dit tot hevige spanning aanleiding. Maar het eind is geweest, dat de col lectieve arbeidsovereenkomst gehand haafd bleef en dat de samenwerking van patroonsorganisaties en vakbonden bleef voortduren. De C.A.O. is in de practijk gebleken een instituut te zijn van groote beteekenis De G.A.O. bevorderde en versterkte den vrede en de rust in het bedrijf en maakte een gezonde ontwikkeling moge- Zij had een zegenrijke werking voor de georganiseerde bedrijfsgenooten terwijl °ok de niet-georganiseerden mee de vruchten plukten. Met tevredenheid en dankbaarheid kan het typografisch bedrijf op de afgeloopen *5 jaren terugzien. Hier is een u i t het bedrijf zelf voort gekomen „ordening", die aan het geheele ednjfsleven ten voorbeeld kan worden ge steld. Het ideaal is nog niet bereikt. De „verbindend-verklaring" van de C.A.O'. is nog niet verkregen evenmin als de „verordenende bevoegdheid". Maar wat bereikt werd is van genoeg zame beteekenis om het met groote dank baarheid te herdenken, waarbij een eere- saluut aan mannen als Wierdels en Die- mer en Veraart niet mag ontbreken. BRITTEN EN ITALIANEN BLIJVEN BIJ HUN STANDPUNT. Geen tastbaar resultaat. De besprekingen, die gistermiddag tus schen Chamberlain, Mussolini, Ciano en Halifax gevoerd zijn, hebben anderhalf uur geduurd. Na de besprekingen van gister ver luidde, dat van geien van beide zijden gevraagd is om of toegestemd is in het aangaan van eenigerlei verplichting, re geling of overeenkomst. Beide partijen bleven hun standpunt handhaven en begrepen volkomen elkan ders opvattingen. Er worden geen ver dere formeele besprekingen iverwac'ht. Volgens Havals wordt bevestigd, dat de Britsoh-Italiaansche besprekingen geen enkel positief resultaat 'hebben opgele verd. De sfeer waarin de gedac'htenwis- selingen gevoerd werden, wordt geken merkt door de bijzonderheid, dat Cham berlain en Mussolini slechts weinig woor den hebben gewisseld. Ciano gaf een uit eenzetting van het Italiaansche stand punt ien Halifax van het Engelsche ten aanzien van de belangrijke Europee'sche en Mi'ddellandsehe Zee problemen. D'e Britsc'he ministers werden harte lijk toegejuicht door 20.000 toeschouwers, toen zij gistermiddag naar het Forum Mussolini reden om daar een gymna- stidkdem'onstratie van de fascistische jeugd te aanschouwen. Verdere niet-officieele besprekingen worden niet verwacht, doc'h men be- schouwt de operavoorstelling, die gister avond plaats vond en het diner, dat van daag door de Britsc'he ambassade zal worden aangeboden', als uitmuntende ge legenheden voor niet-officieele gedachten- wisseling. Later wordt bericht, dat de meening heers c h t, dat de Italiaanse 'h-B ritsche 'bespre kingen op een dood punt z ouden z ij n getome n. Voorts wordt van gezag hebbende zijde verklaard, dat noch de Italianen, noch de Britten eenige concessie ten aanzien van 'hun standpun ten hebben gedaan en dat Mussolini niet de belofte heeft gegeven, zijn troepen uit Spanje terug te trekken. De stilzwij endheid van beide partijen legt men uit als een aanwijzing, dat geen van heide van haar standpunt zijn afge weken. Alles wijst er op, dat Mussolini ge weigerd heeft Chamberlain voldoening te schenken' inzalke Spanje en de terugtrek king der Italiaansche troepen. Een Fransch blad over het bezoek. De „Figaro" zegt, dat de tactiek, van den Juce duidelijk is. Eenerzijds gaat het er om de Italiaansche openbare meening door een stelselmatige verdraaiing van feiten te doen gelooven, dat de vrede in Europa verzekerd zou zijn, indien dat onverdraagzame Frankrijk niet Istar zou blijven in zijn negatieve, provoceeriande houding. Anderzijds g'aat het er om, Chamberlain te zeggen: „Gij: ziet wel hoe de ge' oelens van Italië, dat u toejuicht, zijn. Verkrijgt van uw Fransche vrien den die noodi'ge concessies voor mijn poli tiek en a'lles zal in orde komen." „WIJ ZIJN THANS EVEN ONVOL DOENDE VOORBEREID ALS IN 1917". Gisteren is in het Congres de met span ning verwachte speciale boodschap van president Roosevelt betreffende de natio nale defensie ingediend. "Waar de nadruk op gelegd moet wor den, aldus Roosevelt, is de groote veran dering, die duidelijk is in de internatio nale conflicten sedert het einde van den wereldoorlog en in het bijzonder geduren de de laatste paar j'aren. Voortgaande verklaarde Roosevelt, dat hij in de verste verte niet de gedachte wil vekken, dat het congres of de president er ook maar aan dachten deel te nemen aan een nieuwen oorlog op Europeeschen bodem. De feiten toonen aan, dat de Ver- eenigde Staten in 1917 niet gereed waren Een paar van deze druppels—en U ademt weer vrijuit. Het is verbazend, hoe snel de ver velende verstoptheid bij hoofdverkoudheid of neuscatarrh te verhelpen is wanneer U een paar druppels Va-tro-nol in de neusgaten doet. U welt de tintelende geneeskracht, die zich snel door de dieper gelegen neuskanalen verspreidt. Spoedig verdwijnt het hinder lijke slijm en vermindert de zwelling der slijmvliezen. De irrlteerende prikkeling in den neus houdt op en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U kunt weer frisch en gemakkelijk adem halen. Voorkomt ook vele verkoudheden Maar dat is niet alles. Vele verkoudheden kunt U nu geheel voorkomen of in het eerste stadium afweren, wanneer U slechts Vicks Va-tro-nol bij het eerste waarschu wende niezen gebruikt. Dit merkwaardige middel is speciaal bereid voor neus en keel, waar verkoudheden ontstaan. In deze "ge- vaarzóne" helpt Va-tro-nol de natuur ver koudheden af te weren, vóórdat zij kunnen doorzetten. om operaties op groote schaal te land en in de lucht te voeren. In betrekkelijken zin, aldus de boodschap verder, zijn wij thans niet méér gereed dan wij het toen waren, en wij kunnen niet garandeeren dat er een lange periode komt, vrij' van aanvallen, waarin wij; ons zouden kunnen voorbereiden. Een nauwkeurig onderzoek van de drin gendste eischen van thans brengt Roose velt er toe aanbevelingen te doen in deze zitting van het congres om zoo spoedig mogelijk omstreeks 525 millioen dollar uit te trekken. Van dit bedrag zou omstreeks 450 mil lioen uitgetrokken moeten worden voor de behoeften van het leger, 65 millioen voor de vloot en 10 millioen voor de op leiding van civiele piloten. "Wat het leger betreft brengen inlich tingen uit andere landen ons ertoe te ge looven, dat er een volledige 'herziening moet komen van onze luchtvaartbegroo- ting. Voorgesteld wordt, dat 300 millioen wordt uitgetrokken voor den aankoop van verschillende typen legervliegtuigen. Van de ongeveer 150 millioen, die voor het leger noodig zijn, stelt Roosevelt voor credieten tot een bedrag van 110 millioen te besteden voor aanschaffing van lucht afweergeschut, semi-automatische gewe ren, antitank-geschut, licht en zwaar ge schut, munitie en gasmaskers. De geraamde credieten van 65 millioen voor de marine moet worden verdeeld in 40 millioen voor de oprichting en verster king van vlootbases in beide oceanen. Voorts ongeveer 21 millioen voor ma rinevliegtuigen, luchtvaartmateriaal enz Sprekende over de veiligheid van de Panamakanaal-zone, die Roosevelt van het uiterste belang noemt, zegt de presi dent, dat het vredesgarnizoen daar thans onvoldoende is voor de defensie van do zen vitalen schakel. Het permanente gar nizoen moet vergroot worden. Iedere Amerikaan is zich bewust van de vreedzame bedoelingen der regeeriug en het volk weet, dat wij niet denken over agressie en geen wenschen hebben naar gebiedsuitbreiding. Niettemin, als uitvoe rend hoofd der regeering ben ik gedwon gen de feiten onder de oogen te zien. Het 'Congres is getroffen door de gema tigdheid van de boodschap van Roosevelt over de defensie. Er schijnt weinig twijfel aan te zijn, dat de aanbevelingen van den president zonder ernstige oppositie zullen worden goedgekeurd. De waarschuwing, die door de offici- eele Deutsche diplomatisch politisebe Korrespondenz ten aanzien van de neu traliteit tot N e d e r 1 a n d gericht is, wordt door de dagbladen gepubliceerd als in belang onmiddellijk volgende op de be sprekingen van Chamberlain te Rome. Zij heeft ongunstig commentaar gewekt in de wandelgangen. TALRIJKE DOCUMENTEN IN BESLAG GENOMEN. Maandag j.l. is door de geheime Duit sche staatspolitie, de gestapo, onver wacht een inval gedaan in alle R.K. pastorieën van geheel West-Dditschland, en waarschijnlijk ook in vele, zoo niet alle andere gebieden van het Derde Rijk. Er werd een uiterst nauwgezette 'huis zoeking uitgevoerd, terwijl overal tal rijke documenten door de gestapo in be slag genomen en meegevoerd zijn. Men brengt dezen overval in verband met plannen om de goederen der R.K, Kerk te sekwestreeren. Falset in handen van de opstandelingen. De regeering; mobiliseert zes nieuwe lichtingen. Uit Lerida wordt gemeld, dat de tioe- pen van Franco Donderdag de stad Fal set hebben ingenomen, hetgeen hun den weg vrijmaakt voor de verovering van Reus de laotste stad van beteekenis voor Tarragona. Dat de toestand voor de regeering kri tiek begint te worden, blijkt wel uit do volgende besluiten, welke Donderdag in den ministerraad te Barcelona werden genomen. Allereerst hechtte de raad zijn goed keuring' aan een door Negrin voorgelegd decreet, waarbij' de algemeene mobilisatie van de lichtingen 1915 tot 1921 wordt afgekondigd. Deze lichtingen omvatten de mannen van 38 tot 44 jaar. Voorts keurde de ministerraad een reeks decreten goed betreffende de vor ming van stormbrigades, de zuivering van het achterland, teneinde alle bruik bare mannen naar het front te kunnen zenden, het gebruik van civiel personeel in de oorlogszone tot den leeftijd van 50 jaar voor de fortificatiewerken en het weder in dienst terugroepen van alle jye- pensionneerde openbare ambtenaren. Het front van Estremadura. Aan het westelijke front is het tempo van den republikeinschen opmarsch in de provincie Badajoz thans vertraagd, aan gezien de opstandelingen hier vooral ar tillerie en vliegtuigen hebben geconcen treerd. De republikeinen rukken lang zaam voort naar het mijngebied van Azuaga en zijn thans in de buurt geko men van den belangrijken spoorweg, welke Sevilla en Cordova verbindt met Salamanca en Burgos. Er wordt hier ver bitterd gevochten. PESSIMISTISCHE REDE VAN EDEN. „Hoop hot beste, maar bereid U voor op het ergste". In een te Kenihrorth uitgesproken redevoering heeft de Engelsche oud- minister Eden verklaard, dat hij', met het oog op het bezoek van Chamberlain aan Rome, niet over den internationalen toe stand wilde spreken-; hij; verklaarde ech ter, dat 'het helaas waar is, dat een ieder, die den internationalen toestand volgt, wel ernstig ongerust mioet zijn over de vooruitzichten. Dit is in het bijzonder van toepassing op den toestand ivan Spanje, die t'hans een eerste plaats in onze gedachteninneemt. In feite, aldus Eden, schijnt het mij' toe, dat de tijden zoo ernstig zijn, -dat het zeker een eerste plicht moet zijn, welke ons opgelegd is, om opbouwend bij te dragen in het diienen van den staat, 'om te helpen en niet te hinderen. Eden wekte het Britse-hé volk op, ais 'zijn motto voor 1939 de woorden van -den aartsbisschop van Canterbury te aanvaarden: „Hoopt het beste, maar bereidt u voor op het ergste". Helaas is er niemand die z'ou beweren, dat de strategische positie der Wester- sche democratieën in het afgeloopen jaar verbeterd is; juist het tegenovergestelde is waar. Korte Berichten. D'e „Nationaltidende" meldt, dat de politie hij de onlangs verrichte huiszoe kingen bij' Deensche nationaal-socialisten heeft geconstateerd, dat een zaak in ra diotoestellen in het centrum van Kopen hagen een der belangrijkste spionnage- centra in D'enemarken was, welke was gesticht door twee Duitschers, die vier jaren geleden in het land waren geko men. Een afdeeling troepen uit Frankrijk is naar de grens in Fransch Somaliland vertrokken. EX-KEIZERIN ZITA IN ONS LAND. Een beizoeik aam Ocsterhout. D'ezer dagen heeft ex-keizerin Zita van Oostenrijk met haar oudste dochter aarts hertogin Adelaide een bezoek aan Ooster hout gebracht. Naar „Sancta Maria" meldt hebben de vorstinnen daar het gou den professiefeest meegevierd van mère Agnes- de Löwenstein van de abdij- van de Benedictinessen te Oosterhout. De gouden jubilaresse is n.l. een tante van de ex-keizerin. Binnenland. De kogelgaatjes in de Duitsche legatie gebouwen hier te lande. Een kwart eeuw C.A.O. in de typografie. De boter wordt goedkooper. Buitenland. De besprekingen te Rome op het doode punt? De troepen van Franco nemen Falset. Roosevelt vraagt 525 miljoen dollar voor de bewapening. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. DE BOTER WORDT GOEDKOOPER De heffing met 10 cent per kilo verlaagd. De commissie-noteering voor Neder- landsche bo-ter is gisteren vastgesteld op 85 cent per kg. Het bedrag der heffing en steunuitkeering is voor de week van 12'19 Januari vastgesteld op 60 cent per kg. De prijs van een kg boter in den groothandel komt dus op f 1.45, hetgeen een verlaging foeteekent van 10 cent per kg tegenover de voorafgaande week. Zooals dezer dagen reeds werd gemeld, bedroeg de wintergroothandelsprijs, dien de minister in uitzicht had gesteld, ook f 1.45 per kg. HANDELSBESPREKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND, BELGIE EN LUXEMBURG. Op 11 dezer zijn, naar de regeerings- persdienst meldt, te 's-Gravenhage be sprekingen aangevangen tusschen een Ne derlandsche en een Belgisch-L-uxemburg- sche commissie-, ter bespreking van ver schillende aangelegenheden, het handels verkeer tusschen heide landen betreffende De Nederlandsche commissie staat on der voorzitterschap van den heer A. Th. La-mping, terwijl van Belgische zij-de als voorzitter optreedt de heer A. Boutquin. De besprekingen worden voortgezet en zullen vermoedelijk Zaterdag a.s. zijn ge ëindigd. DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN EX-KEIZER WILHELM. Doorns burgerij biedt een tuinhuisje aan. Het plan van bet comité, dat zich onder voorzitterschap van den burgemeester van Doorn gevormd heeft, om den ex-keizer op zijn 80sten verjaardag namens de bur gerij een huldeblijk aan te bieden, is vol komen geslaagd. Op den 27sten Januari zal den ex-kei zer een tuinhuisje worden aangeboden, dat geplaatst zal. worden in de nieuwe uit breiding van het pinetum in het park van Huize Doorn. Door de Nederlandsche re laties van den keizer is een bedrag bijeen gebracht waarvoor zeldzame naaldgewas sen zullen worden aangekocht, eveneens ten behoeve van genoemd pinetum. MOEILIJKHEDEN VOOR DE WASCH INDUSTRIE. In verband met de dienstbodenkwestie. De door den minister van Sociale Za ken getroffen maatregel dat alle verdien sten door gezinsleden van ondersteunden en tewerkgestelden, verkregen met het verrichten van gezinsarbeid van huishou- delijken aard, bij de vaststelling van den steun en de plaatsing in de werkver schaffing geheel buiten beschouwing wor den gelaten, heeft ernstige bezorgdheid gewekt in de kringen van de waschindus- trieelen. De waschindustrie vreest dat eener zijds een niet onbelangrijk gedeelte van het in die industrie werkzame vrouwe lijke personeel, hetzij; op eigen initiatief, hetzij op advies van de ouders, een werk kring van huishoudelijken aard zal zoe ken en anderzijds jeugdige vrouwelijke personen, die voor een beroepskeuze wor den gesteld, in de toekomst meer en meer van de industrieele beroepen zullen ver vreemden en zich eveneens uitsluitend in huishoudelijke richting zullen oriëntee- ren. Namens bet hoofdbestuur van den Bond van waschindustrieelen in Neder land is een request waarin de te duchten moeilijkheden uitvoerig zijn omschreven, gericht tot den minister van Sociale Za ken en hem verzocht, den bedoelden maatregel te willen uitbreiden tot dat vrouwelijk personeel, hetwelk bereids

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1