Weest op Uw hoede! Land- en Tuinbouw Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. Bij tientallen staan kachels aangeslo ten op een nisbuis die lager is dan, de uitlaat van de kachel. Dit is een groote fout, ,die betrekkelijk gauw verholpen kan worden. De nishuis moet omhoog. Het rooken bij het aanmlaiken houdt dan op en de trek en de veiligheid vermeerderen er door. Elk schoorsteen'kanaal moet zoo danig ingericht zijn, dat minstens 5 Li ter vuil geborgen kan worden alvorens de doorgang te vernauwen. Loopt het ka naal direct verticaal omhoog, dan moet een truim T-stuk in de aansluiting kachel- schoorsteen aangebracht worden. Een tweede fout en wel de lastigste is de reigelsohuif voor den trek. Alle schui ven moesten verboden zijn. Een kachel imloet geregeld worden door meer of min der lucht en niet door meer of minder trek. Jawel, zal men zeggen, wanneer ik de luchtschuif dicht zet, dan brandt zij' nog te hard. Welnu, dan deugt de afsluiting van de luchtschuif niet. In zoo'n geval kaïn men valsohe trek geven, dat is lucht toelaten boven het vuur. In de wachtka mers van de spoorwegen kan men vaak de kachels zien met opengeslagen vul- kl'ap. Nogmaals, laat de sohoorsteenschuif open. Het laatste omgeval betrof twee be jaarde menschen. De kachel brandde fijn. Ze deden de sohoorsteenschuif dicht en lieten de luchtschuif open. De productie van kolendamp is onstuimig begonnen en de menschen moeten in korten tijd ge storven zijin. Fout is het ook. om een kachel als vuil nisbak te gebruiken. Papier verstopt de circulatie'kainialen en den schoorsteen. Laat minstens eenmaal per jaar den schoorsteen vegen en den haard sohoon- blazen. Men zal mij' toevoegen: „Ik stook anthraciet of cokes en dat geeft geen vuil". Ja, dan is het nog noodig, want op andere wijze kunnen verstoppingen ontstaan. Men denke daarbij aan het zware verkeer, waardoor kalk uit den schoorsteen naar beneden kan vallen en aan de oorzaak van het ongeval in een school te Sliedirecht. Met deze beschouwing over kolendamp enz. hopen wij eenigszins te hebben bij gedragen tot de algemeene veiligheid. Hiernaast: Bij aijn vertrek uit. Londen op weg naar Rome voor zijn onder houd. met Mussolini werd Chamberlain door verschillende autoriteiten uit geleide gedaan. HET GEVAAR VAN KOOLMONOXYDE- VERGIFTIGING. Volgens onze tijdrekening is de winter pas begonnen en reeds zijn opvallend veel slachtoffeis gevallen door koolmonoxyde- vergiitiging. Het was ook streng koud en we kun nen daaruit de gevolgtrekking maken, dat, naar mate de thermometer daalt, het cijfer der slachtoffers stijgt. Dit is ook logisch, want er wordt harder ge stookt en de fouten aan kachels, schoor- steenen en bediening komen meer en meer naar voren. In ons landje, met zijn gure jaar getijden, speelt de kachel in het huise lijk leven een groote rol. Zij is een meubel stuk van den eersten rang met vele goede eigenschappen. De kachel brengt ons gezelligheid, een behaaglijk gevoel en is bovendien een ventilator met vrij groote capaciteit. Om 1 K.G. kolen te verbranden is van 8 tot 10 Ma. lucht noodig. Zij is dan ook de beste verwarming voor de gezondheid. Als zoodanig verdient zij dan ook, dat men goed met de werking op de hoogte is en eventueele fouten, als slecht slui tende deuren enz., laat herstellen. In den loop der jaren is het kachel- stoken heel wat gewijzigd. Terwijl het aantal schoorsteenbranden vermindert, zien we het aantal gevallen van vergif tiging toenemen. De kachels zijn meer geperfectioneerd en de soort brandstof, die gebezigd wordt, is veranderd. Een echte zwarte schoorsteenveger ziet men niet meer en de jongere generatie kent hem niet eens. Het schoorsteenvuil is tegenwoordig grijs van kleur, vroeger was het zwart. Gewoonlijk wordt de kachel met hout aangemaakt en dit is noodig, om de ver branding van de kolen in te leiden. Kolen laten zich niet met een lucifer aansteken, maar worden door het houtvuurtje op ontstekingstemperatuur gebracht, Dit doel is bereikt, als de temperatuur zóó hoog wordt, dat gas uit de kolen gaat ont wijken. Voor de verbranding van kolen is zuur stof noodig. De hoofdsubstantie van de kolen nu (koolstof) verbindt zich met de zuurstof tot koolzuur. Dit is de ver branding, die met groote warmte-ontwik- keling gepaard gaat. De regeling van deze warmte heeft men nu in de hand, doch daarop komen we dadelijk terug. Koolzuur vormt met de stikstof uit de aangevoerde lucht en een spoor zwavel de rookgassen, die door den schoorsteen moeten ontwijken. Wanneer werkelijk de koolstof in kool zuur wordt omgezet, noemt men de ver branding volledig. Onvolledig is zij, wan neer naast koolzuur ook koolmonoxyde wordt gevormd. Dit gas, in den volks mond kolendamp genoemd, is de boos doener. Het is een reukloos gas, zeer giftig, en brandt met een blauwe vlam. Bij inademing wordt het snel door het bloed opgenomen. Ui'„ hout, turf, papier, petroleum enz. kan men eveneens koolmonoxyde ont wikkelen. Doorgaans komt in de rookgassen kolendamp in afwisselende hoeveelheden voor, omdat door morrelen in de kachel en het bijvullen, de verbranding en dus ook dc samenstelling der rookgassen ver andert. Doordat de rookgassen de kachel met een hooge temperatuur verlaten, veroor zaken zij, door hun licht soortelijk ge wicht, trek. Hoe hooger de temperatuur, des te grooter trek. Hierdoor ontstaat aanzuiging van lucht, via het vuur, door de luchtschuif. Tot heden hebben we aldoor het woord rookgassen genoemd. Dit is niet juist meer. Vroeger, toen er vette kolen ge stookt werden (dat zijn kolen, die veel gas bevatten en met een lange vlam branden), was de verbranding vaak zóó onvolledig, dat we de rookgassen kon den zien. Dit zichtbare werd veroorzaakt door de onverbrande koolstofdeeltjes, die er zich in bevonden en grootendeels in den schoorsteen terecht kwamen (roet). Ontweken er dan verbrandingsgassen, dan zag men zulks en was gewaarschuwd. Tegenwoordig stookt men magere ko len, dus met weinig gas en korte vlam. En dit nu maakt het zoo gevaarlijk, om dat wij de verbrandingsgassen niet meer zien en ook niet ruiken, vooral niet, als het vergiftigingsproces langzaam verloopt. Een mensch in een vergiftigde kamer krijgt hoofdpijn, wordt onwel, raakt bui ten bewustzijn en sterft als geen hulp komt opdagen. Iemand van buiten binnenkomende, kian ons "waarschuwen, omdat naast koolmonoxyde ook nog sporen van am* dere gassen aanwezig zijn, die wel waar te nemen zijn. Koolmonoxyde uit hout gevormd, prikkelt het meest de reukor ganen door de aanwezigheid van ver dampt houtozijn. De schoorsteen' aniet de verbjjndingsbuis aan de kachel, moet in staat zijn de ver brandingsgassen af te voeren. Voor 90 pot. is de schoorsteen de schuld van alle misère en daarom is het een eerste ver- eischte dat tijdens den bouw van een schoorsteen scherp 'toezicht wordt uit geoefend. Het bouwen van een goede schoorsteen is een vak apart en het is noodig, dat ontwerper en aannemer ziich terdege re kenschap geven van alle eisohen ten aan zien van doelmatigheid en veiligheid. In dit opzicht laat de pract'ijfc maar al te dikwijls veel te wensoben over. Een schoorsteen) behoort boven den nolk van het huis uit te monden en moet •daarbij va.n binnen zoo glad als een spie gel zijn, zoodat het vuil zich niet kan ophangen en de vogels er zich niet in kunnen nestelen. Het is economisch om den schoorsteen zoo lang mogelijik bin nenshuis te houden en door den no'k naar buiten te laten kijken. Zoo'n schoor steen geeft warmte 'af, die anders verlo ren gaat en trekt beter, omdat hij niiet aan weersinvloeden is blootgesteld. De schoorsteen moet de noodige lengte heb ben. Bewijs voor deze redeneering is, dat een kachel gelijkvloers altijd beter trekt dan op een bovenverdieping. Bestaat een schoorsteen uit meerdere kanalen, dan moeten deze onderling van elkaar gescheiden zijin. Bij communicatie kunnen zich zonderlinge en onaangena me verschijnselen voordoen. Korte bochten en sprongen moeten in een schoorsteen zooveel mogelijk verme den worden omdat zij den trek eenigs zins vertragen. Nimmer mogen zij' een vernauwing beteekenen. OVERNAME TUINBOUWCRISIS- MAATREGELEN. De heer Valstar over gevaar van regeeringssteun. In een te Groningen gehouden ver gadering van tuinders uit Groningen en Drente sprak de heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland over „Moeilijkheden en vragen van den tuin bouw". Spr. noemde het jaar 1938 teleurstel lend voor het bedrijf. De hoop, dat er eindelijk verbetering zou komen, ging niet in vervulling. Ten deele werd dit veroorzaakt door den internationalen po- litieken toestand, die een ongunstigen invloed had op handel en export. De regeering doet veel voor den tuin bouw, door steun en teeltbeperking. Stel lig maakt ze ook fouten, maar de teelt beperking achtte spr. toch noodzakelijk. Op groote verruiming van den export naar Duitschland mag voorshands niet worden gerekend. Belangrijk achtte spi vooral de thans in ruime mate gegeven voorlichting, waar van vooral de jongeren gebruik moeten maken. Aan den regeeringssteun en de regee- ringsmaatregelen, kleeft echter volgens spr. een groot gevaar. De tuinbouw dreigt hoe langer hoe meer een staatsbedrijf te worden, waarbij gekweekt wordt voor gegarandeerde minimumprijzen. Hoe moeilijk het ook is, de tuinbouw zal toch zoo spoedig mogelijk de uitvoe ring der crisismaatregelen van de regee- r:ng moeten overnemen. Het moet weer worden als in den oor logstijd, toen de organisaties het recht hadden, zelfstandig alle maatregelen te nemen in het belang van het bedrijf. Met een voorbeeld, ontleend aan het inblikken van overtollige tomaten, lichtte de heer Valstar zijn stelling toe, dat er op de binnenlandsche markt nog wel iets te bereiken valt. Hetzelfde geldt ook voor de buitenland- sche markten, al zal men daarbij wel eens ongewone wegen moeten bewan delen. Een levendige bespreking volgde op deze met groote belangstelling gevolgde lezing. Hierboven: Chamberlain en Halifax in conferentie met Daladier en Bonnet te Parijs tijdens het kort oponthoud der Engelsche staatslieden in de Fransche hoofdstad op doorreis naar Rome. i IN HET TELEFOONBOEK VAN EEN WERELDSTAD. Zooeven verscheen de zoo- veelste uitgave van de tele foongids voor London, een zeer omvangrijk boekwerk, dat men waarlijk niet voor zijn genoegen behoeft te raadplegen. Bij het doorbladeren van dit geweldige boek valt spoedig op, welk een groot aantal Engelsche familie namen een kleur aanduiden. De naam Brown neemt niet* minder dan 25 bladzijden van uiterst fijne lettertype in be slag. De families White heb ben er 20 noodig. De Green's doen het met 14, terwijl de Gray's en de Grey's met 7 en de Black's met 3 bladzijden kunnen toekomen. COöP. SUIKERFABRIEK „DINTELOQRD". Gedurende campagne 19371938 werden 259.093.000 kg. bieten verwerkt. Op 30 dezer wordt te Roosendaal de algemeene vergadering gehouden van leden der Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord". Blijkens het jaarverslag werden gedu rende de campagne 1937/1938 verwerkt 259.093.000 kg bieten, hetgeen minder is dan 'een jaar tevoren. Door de regeering werd n.l. dit jaar geen steun gegeven voor verwerking van bieten tot veevoe der, waardoor dit achterwege bleef. De opbrengst was per ha minder hoog dan in 1936/37, maar nog bevredigend. Het suikergehalte was met 17.40 pet. iets hooger dan het jaar tevoren. De suikermarkt gaf nog geen fraai beeld te zien, met als gevolg, dat de regeeringsbijdrago, hoewel weer iets lager dan het jaar tevoren, ook nu weer noo dig was om de exploitatie mogelijk te maken. De laatste weken is de markt weer vaster. De aanvoer van de bieten per auto neemt nog steeds toe, waardoor speciale voorzieningen moesten en nog zullen moe- ten worden getroffen op de terreinen. Het jaarverslag constateert met vol doening, dat de toestand der Vereeniging I uitstekend is. De boekwaarde der fabriek i is thans f250.000, vrijwel geheel op „ge- j bouwen" geboekt, terwijl de andere ac tiva zijn afgeschreven. Dit is een zeer laag bedrag, waar tegenover staat, dat verschillende vernieuwingen dienen te worden aangebracht. Voorgesteld wordt dan ook het vernieuwingsfonds, daartoe vorig jaar in het leven geroepen, dit jaar te versterken. Verwerkt werden 259.093.000 kg bieten, waaruit verkregen werden 36.936.251 kg suiker, 12.328.350 kg gedroogde pulp en 51.349.360 kg natte pulp. De campagne begon 6 Oct. 1937 en eindigde 5 Dec. 1937. Gemiddeld werden verwerkt 4.294.359 kg bieten per etmaal. De leden leverden 229.934.040 kg bieten. De exploitatierekening over het boek jaar 1937/1938 van de „Dinteloord" ver meldt aan baten o.m.: saldo uit exploi tatie f 1.924.841, regeeringssubsidie f 1.222.952 en aan lasten o.m.: afschrijvin gen f136.036, vernieuwingsfonds f201.656. Betaald werd aan leden uit exploitatie en regeeringssteun f 3.321.636. Van de gecombineerde balans per 31 Juli 1938 van de Vennootschap tot Ex ploitatie van Suikerfabrieken te Dintel oord, vermelden we de volgende cijfers: voorraden f 3.148.343, vorderingen f3.003.347 (w.o. debiteuren en voorschot ten op wissels f 1.803.281). Schulden cre diteuren f 1.003.246, accijns f 1.533.335, Coöp. Dinteloord f2.295.592, Coöp. Zeven bergen f 1.216.917. Gecombineerde exploitatierekening over 1 Aug. 193731 Juli 1938 der Vennoot schap: fabricagekosten f 1.311.589, „Din teloord" ingebrachte bieten f 1.924.841, „Zevenbergen" ingebrachte bieten f 1.173.638, opbrengst suiker en siroop f3.693.031. 95. In den trein bespraken de vrienden nog eens de bijzonderheden betreffende den brutalen diefstal. Ralph vertelde dat hij 's nachts toen de diefstal werd gepleegd wakker was geworden, doch niets verdachts bemerkt had. 96. Toen hij echter den volgenden morgen wakker werd, bleek het dat er iemand in zijn kamer was geweest en een brief op zijn taiol had neergelegd. Vrijdag 19 Januari 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VA'RA, 7,30 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11,00—12,00 VARA. 8.00 Gram. (ca. 8.16 Ber.) 10.00 Mor- genw. 10,20 Deolam. 10.40 Gram. 11.00 Verv. deel. 11.20 Gram. 12.00 De Palla- dians (ca. 12.15 Ber.) 12.4-5 Gram. 1.00 AVRO-Amusemientsork. 2.00 Gram. 2.40 „Huisbewoners' lief en leed", causerie. 3.00 Variété-progr. 4.00 'Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel. 6.00 Gram. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Causerie „De be teekens van Röntgenstralen voor 'de ge- neesikunde". 7.23 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 Lezing „Meister Eckhart" (II). 8.00 Piano. 8.30 Cursus „Vincent van Gogh" (I.) 9.00 Schuldig of oinschuldig. 9.30 Fragmenten uit de operette „Die ge- schiodene Frau". 10,30 Bor. ANP. 10,40 Avondw. 11.00 Piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.55—12.00 Gram. HILVERSUM II. 415,5 M. Algem. Pro- gr., verzorgd door do NCRV. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber., gram. (9.309.45 golukw.). 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Cello met piano. 2.00 Gram. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Het Arnh. strijkkwartet en gram. 4.15 Gram. 5.00 Zang, piano en hobo. 6.30 Ber. Hierna: Voor tuinliefhebbers. 7.00 Ber. 7.15 Lit. causerie. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP, herh. SOS-ber. 8.15 De Arnh. Orkest- vereen. 9.30 Causerie „Gezins- en huwe lijksmoeilijkheden". 10.00 Ber. ANP, act. halfuur. 10.30 Orgel. 11.30 Gram. 11.50 —12.00 Schriftl. Stand van gistermiddag 3 u.: 755. Licht op voor fietsers: Vrijdag 4 u. 42 min. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: weer: te Vlissingen lichte regen: wind: Z. matig; temperatuur 5; minimum hedennacht 4; neerslag afgeloopen et maal 3. Verwachting geldig van hedenavond tol morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land iets kouder, meest zwaar bewolkt met nog eenige re gen, matige wind uit W. richtingen. Stand van hedenmiddag 3 u.:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6