DE ZEEUW Uitgiften m erfpachtgronden te Amsterdam. LOUISIANA Geen steunaftrek voor dienstboden. Op elke v/ond PUROL LOOP OER BEVOLKING. X Uit de Provincie. MIDDELBURG. feuilleton GOES. Wat de wereld voor bewa pening uitgeeft. VAN DONDERDAG 12 JAN. 1939, Nr 88. Interpellatie-Kitsz in den Gemeenteraad. Commissie van onderzoek is reeds met haar werkzaamheden begonnen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam, waar in de kwestie van de uitgifte van erf- paohtsgrouiden aan de orde kwam, heeft wethouder De Miranda in de beantwoor ding van de vragen van den heer Kits-z de beschuldigingen weersproken en zijn beleid verdedigd. De wethouder verklaar de het volgende: „De Daad, waarvan ik van 1911 af deel uitmaak, terwijl ik sinds 1919 met eintkele onderbrekingen de stad als wet houder 'dien, zal,, evenlals tde burgerij, onder den indruk zijn van publicaties, waarin de eer en goeden naam van den oudsten wethouder van de hoofdstad worden aangJlast. Ten overstaan van u allen en ten aan- hoore van de geheele burgerij, verklaar ik mijl volikomien vrij te voelen van welke handelwijize ook, die den toets eener eer lijke critdek niet kan doorstaan. Nimmer is mijn beleid door een ander element beïnvloed dan dat, ontleend aan het algemeen belang, aan den wensch mijn stad met hart en ziel, zonder eenige nevenbedoeling, te dienen. Het nastre ven van persoonlijke belangen van mij zelf of van wie dan ook, is mij. immer vreemd geweest en zal mij1 altijd vreemd blijven. Steeds ben ik mij' scherp bewust ge weest hoezeer absolute zuiverheid van politieke zeden en moraal onmisbare voorwaarde is voor het democratische gezag. Ik stel mijzelf en anderen te dien aanzien de hoogste eisc-ben. Hoe onpeilbaar diep het leed is, dat men mijl heeft -aangedaan, -iik voel daarbij toch nog het o-niuitspre-kelijke geluk ieder fier -en vriji in de oogen te kunnen zien. Doch om -diezelfde rust en datzelfde ver trouwen over te planten op anderen, op den Raad en op de burgerij', daarvoor is iets anders, iets meer noodig dan woorden. Daarom heb i'k Maandag j.l. in het college van B. en W het voorstel gedaan den Raad uit te noodigen tot het be noemen van een ooimimissie, welke tot taak heeft te onderzoeken de wijze waar op en de omstandigheden waaronder de uitgifte in erfpacht of verkoop van ter reinen ini de laatste jaren heeft plaats gehad. Zooals wij gisteren reeds hebben ge meld, werd het voorstel Matthijsen tot het benoemen van een commissie van on derzoeik met aLgemeene stemmen aange nomen. Tot leden der oommissie werden be noemd de raadsleden Ldngemans (R.K.), Woudenberg (S.D.A.P.), Ter Haar (G. H.), Boissevain (Lib.), Seegers (Comm.) en C-r-ucq (partijloos). Ue heer Boissevain heeft het voorz.it- terra1;a v dezer oommis=ie, die reeds he- rlmnrohhend met haar werkzaamheden zou beginnen, aanvaard. De waarnemend burgemeester heeft zich na deze benoeming tot de commis sie gewend en gezegd, dat de burgerij met spanning 'het resultaat van het on derzoek afwacht. Deze commissie, aldus de waarnemend burgemeester, is geen doofpot-commissie en ik kan haar na mens het geheele college van B. en W. verzekeren, dat^ zij van dit ooilege alle vrijheid zal krijgen, die zij' noodig heeft en vraagt. Spr. sprak den wensch uit, dat e commissie haar werkziaamhedrn met ^poed zal aanvangen en dat zy doeltref fend werk zal verrichten. GEMEENTE 1 Januari 1938 Geboren Gevestigd "3 i* 3 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. 750 713 1463 25 9 34 8 22 30 8 Brouwershaven 595 622 1217 14 9 23 8 21 29 9 Hontenisse 2763 2723 5486 51 48 99 85 133 218 Philippine 587 598 1185 13 14 27 30 37 6 5 1487 1561 3048 31 19 50 35 57 92 26 976 7 12 19 26 35 61 Overleden M. Vr. Tot. 4 5 31 6 12 6 27 4 13 4 Vertrokken M. Vr. Tot 1 Januari 1939 M. 8 27 6 58 10 25 10 23 113 24 35 35 62 31 54 56 38 752 589 170 283 2755 59 603 81 137 1485 35 73 470 Vr. Totaal 705 620 2707 612 1543 503 1457 1209 5462 1215 3028 973 DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Woensdagnamiddag heeft op den rijks weg tusschen Sohoondijkeen Oost burg een ernstig auto-ongeval plaats gehad, Vanuit de richting Schoondijke kwam de aldaar wonende B, met zijn auto gereden, toen hij een tweetal auto's tegenkwam. Toen hij de laatste auto was gepasseerd, kwam plotseling oen wiel rijder, zekere Verstraeten uit Groede, den weg opgereden. Een botsing was onver mijdelijk, D'e man werd met zijn rijwiel tegen den grond geslingerd en zwaar ge wond. Later is hij naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar hij' eenigen tijd later ia-overleden. He politie heeft de auto van B, In beslag genomen en onder zoekt wie in -dezen de schuld treft, V. was gehuwd en vader van drie kinderen. SAMENVOEGING VAN POLDERS IN WEST-ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. Het voorstel van Gedep. Staten om 76 polders en waterschap-pen in West Z.- Vlaamiderien en 5 uitwaterings-waterschap- pen aldaar -op te heffen en deze -onder te brengen in 't op te richten hoogheemraad schap: „Het vrije van Slu-is", ondervindt n-o-gal moeilijkheden o-p zijn we-g. Iin de zomerzittiin/g 1938 -van -de provin ciale staten ondervond het bij het onder zoek in de af deelingen veel bestrijding. Tot een beslissing lieten Ge-d. Staten het toen niet komen, maar besloten werd een counoms-si-e te benoemen, en haar o-p te dragen de vraag onder het oog te zien of de onderhavige vereeniging van- polders igewensoht is, en zoo ja, of die vereeni ging behoort te geschieden o-p de wijze als door G-ed. Staten werd voorgesteld. De kwestie zou i-n -de najaarszitting opnieuw aan de o-rde komen. Mede -door -de langdurige ziekte v-an mir Di-ele-man kwam -de oo-mmissie niet met haar onderzoek gereed -en kwam de zaak niet o-p de agenda van -de najaars- z-itting. De voorzitter zegde evenwel toe, dat het voorstel in het voorjaar, -i-n een bij zondere zi'ting iaan -de -orde zou worden gesteld. Thans verneemt de N. R. CL, dat zulks niet het -geval zal z-ijin. De bijzondere zit ting zal niet worden gehouden. Want de commissie, die de kwestie -der samenvoe ging onderzoekt, (er was een „techni sche" -en e-en „financi-eele" commissie Red, Z.) is tot -de conclusie -goko men, dat de aanvankelijke financieele op zet, die een belangrijk hoofddeel van, de materie vormde, aanzienlijke wijziging behoeft, Gezocht wordt naar een bemid delingsvoorstel, waardoor -de belangen van -de betrokken polders vooral van de polders -die goed beheerd zijn, beter -ge diend zullen wo-rden -dan -door -het aan vankelijke financieringsplan, vervat in het voorstel van Ged. Staten. De uitwerking van het nieuwe finan cieele «oherna zal te veel tijd vergen om het aan -de Prov, -Staten in hun tegen woordige samenstelling -voor te kunnen leggèn, (Naar wij vernemen, is -dit bericht wel eenigszins voorbarig. -Gedep. Staten heb ben ino-g ig-een -definitieve beslissing over het al dan met laten doorgaan van de buitengewone zitting genomen. Red. Z.) Het Groeine Kruis. Gistermiddag hield de Groene Kruis- vereeniging haar jaarvergadering. He voorzitter, Dr H. Reilingh, kon al leen bestuursleden in de- algemeene ver gadering welkom heeten. De secretaresse, Mej. M. Callenfels, brac-ht het jaarverslag uit over het ver- eenigings-jaar 1 Juli 193730 Juni 1938 uit. Daaruit bleek, -dat het ledental vrij wel S'tationnair blijft en ongeveer 2400 be draagt. De gehouwen der vereeniging zijn in goeden staat en het materiaal werd oo-k nu weer uitgebreid o.a. door geschonken verplegingsartikelen. Dé financiën der vereeniging baren geen zorg. 'De secre taresse herinnerde ook aan de op 6 Febr. Het ijs in het IJsselmeer kruit zoo sterk, dat de verkeersweg HoornSchellink hout, de dijk langs de vroegere Zuiderzee, moest warden afgezet, door FRANCES H. BURNETT. 24) -_o- „Ik dacht -dat het al heel mo-o-i was, toen ik het maakte," zei ze. „Ik zou wel eens willen weten, hoe 't haar bevallen zou -zoo iets te dragen?" Ze -haalde 'het eene voorwerp na het andere uit den kof ter, t-otdat de vloer rondom 'haar er ge- eel mee was bedekt. T'oen stond ze op W t9tjCle ^eer-en liggen, en snelde naar iet bea, en wierp zich in een -stoel, die ei naast stond, terwij] ze haar gelaat in net kussen verborg. „0, wat vóel ik me treurig en verlaten!" doen?" "^at moet doen, wat moet ik En onder -haar schreien door hoorde zij -geluid van de 'hamerslagen, 'die daar Oeneden weerklonken. Voordat zij -haar kamer verliet, lei ze ai de kledingstukken weer in den kof- er. Ze pakte ze zorgvuldig bij elkaar en oen ze dit gedaan had, draaide ze den sleutel om. a(ier", zei ze, toen ze met -hem aan tafel zat 'bij het middageten, „er zijn bo ven eenige dingen, -die i'k aan nicht Jenny wilde zenden. Ik 'heb ze niet meer noodig, en ik denk dat zij -ze wel -zal willen heb ben." „Kleeren en zullke dingen, Louisianny?" ■zei hij. „Ja," antwoordde ze, „Ik gebruik -ze niet meer. Ze kunnen me niet meer sche len." „Zou ije" begon hij-, maar hij hield dadelijk op, nam zijn glas -van de tafel, en- 't overige van den zin ging verloren in een -groot glas me'.ik, dat -hij -opdronk „Ik zal aan Lut-her zeggen, dat hij het komt afhalen," zei hij een oogenblik later. „Jenny zal er heel blij' mee zijn, -denk ilk. Ze hebben 't niet heel ruim, -ze zal het goed' kunnen gebruiken." Hij at bij 't middagmaal al e-ven wei nig als aan 't ontbijt en hield zich den heelen namiddag bezig met bij het werk volk op en neer te loo-pen. Soms sprak hij met hen, en soms zat hij op een stapel planken in sti'lte naar hen te kijken. Eens, toen niemand op hem lette, bukte 'hij zich ien raapte een verroesten spijker op, die uit een planlk gevallen was. Na dat hij dien een oogenblik in de hand -had gehouden, liet -hij hem heimelijk in zijn zak -glijden, en 't scheen alsof hij een gevoel van 'verlichting, o-ndervond, toen hij dit gedaan had. I ,,-Ge helpt in 't gehee-l geen handje mee, 'Oom El-bert," zei een van d-e jonge man- j nen tot hem. (Tien mijten in den omtrek stond hij bij al!© jonge mannen bekend als „Oom Elbert".) „Ge zijt zoo sterk niet I meer, als toen ge dit huis gebouwd hebt, 1 is 't wel?" „Neen, jongens," antwoordde hij, „dat ben ik niet. Dat is zoo. I'k hen zoo sterk niet meer, en," voegde hij er eenigszins gejaagd bij1, ,,'t zou me niet best afgaan te helpen aan 't geen ge nu bezig >zijt te doen. Niet dat ik niet vind dat 't tijd is dat het gedaan wo-rut, maar 't zou me niet -best afgaan." Toen Louisiana tegen de schemering de huiskamer binnentrad, vond ze 'hem 'bij 't vuur zitten, in een voorovergebogen, moe- delooze houding, en met het hoofd op de hand geleund. „Ik heb weer een aanval van mijn ver koudheid, Louisiana," -zei hij1, „en het hameren heeft me wat hoofdpijn bezorgd. Ik zal vroeg naar bed gaan." HOOFDSTUK XII. „Dat geloof ik wel." Ze was in die eerste dagen zoozeer vervuld geweest van haar eigen leed en haar eigen pijnlijk gevoel van vernede ring, dat haar blik misschien niet zoo I 1938 ter eere van de geboorte van Prinses Beatrix gehouden collecte voor steun aan moeders en hun zuigelingen. 'De vereeni ging kon daardoor f218.54 voor de ver eeniging tot bescherming van zuigelingen beschikbaar stellen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Dit geschiedde ook met de stukken van den penningmeester, Mr J. F. van Deinse. De jaarrekening wijst aan een ontvangst van f 4174,46 en een uitgaaf van f 1855.54, goed slot alzoo f2316.92. De vergadering herkoos tot bestuurs lid Ds C. F. Nolte. De voorzitter deed siog in het kort ver slag van de te Vlissingen gehouden alge meene vergadering van de Prov, Veree niging en kon daarna met groote waar deering getuigen van den arbeid van den beheerder van het magazijn. Er bestaan ook nu weer plannon tot uitbreiding van 'het aantal aanwezige ar tikelen, Bevolking. Ingekomen: J. de Munck, geb. Gele, zonder beroep, van Kloetinge, M. H. Trompstraat 27; C. Koole, veldarbeider, van Arendskerke, Nieuwstraat 52; F. J. de Vos, geb. Schoolmeester, zonder be roep, van Koudekerke, St.-Adriaanstr. 6; Wed. J. C. Schuilwerve en gezin, zonder beroep, van Kortgene, Pr. Beatrixplein 5; J. G. de Jong, onderwijzeres, van Ginne- ken, Stalstraat 3; J. Kakebeeke, fruit- kweeker, van B. op Zoom, Tulpstraat 80; G. W. Roose, zonder beroep, van Den Haag, 's-H. H. kind. str. 42; M. Alme- kinders en gezin, caféhouder, van Kat- tendijke, Bierkade 1; A. de Gruijter, hulp huish. van Geldrop, Voorstad 16; R. Mein- dersifia, geb. Greving, zonder beroep, van Harlingen, Kamperfoeliestr. 10; J.P. Kou semaker, dirigent en violist, van Kruiuin- gen, Kleine Kade 35; J. van Wezen, dienst bode, van 's-H. Arendskerke, Wilhelmina- str. 3; M. Everaard, typograaf, van Mid delburg, Wijngaardstraat 7; J. van der Maas, en gezin, verz. insp., van Zierik- zee, Zonnebloemstr. 26; A. M. Luijk, scherp was aite in andere omstandigheden 't geval zou zijn geweest; maar 't duurde niet 'lang of ze ontwaakte met schrik tot het besei van nieuws, onverklaarbare moeilijkheden. Ze wist nauwelijks zelve wanneer zich voor 't eerst 'het denkbeeld van haar had meester gemaakt, dat er in haar vader een verandering had 'plaats gegrepen. Zijn oude, kalme hartelijkheid tegenover 'haar was nog steeds de-zelfde gebleven, 'ja, hij 'had haar nimmer met méér teeder'heid bejegend dan -hij 't nu deed. -Misschien was 't juist die verdub belde teederheid, die -haar 't eerst aan een'verandering 'had doen denken. Ze be speurde dat hij aanhoudend op haar lette. Als -ze bij elkaar waren, 'bemerkte ze dik wijls dat zijn oogen met een uitdrukking van onrust op haar rustten, als hij dacht dat ze geen acht op hem steeg. Hij' scheen het te vermijden haar al'leen te laten -en zorgde voortdurend in haar nabijheid te zijn; en toch maakte zich de 'overtuiging meer en meer >van haar meester, d-at de oude, huiselijke vertrouwelijkheid van voorheen tusschen hen beiden niet lan ger 'bestond. Niet dat ze aan zijn liefde voor haar twijfelde -hiervan gevoelde ze zich zéker; m-aar ze had iets verloren, zonder te weten wanneer of hoe -ze 't ver- lonen had, en zelfs zonder volkomen juist te weten wat het was. Maar zijn ver langen om haar genoegen te doen scheen Opleiding in de Internaten voor de Centrale voor Werkioozenzorg. Het besluit van den Minister van So ciale Zaken om de inkomsten van doch ters, die een huishoudelijk beroep uitoefe nen, niet in rekening te brengen bij af trek van steun aan werkloozen, heeft alom in den lande een goeden indruk gemaakt. Daardoor kan ook meerdere belangstel ling verwacht worden voor de huishoude lijke beroepen. Aangezien echter een groot aantal meisjes nog niet de noodige geschiktheid heeft voor dit werk, vesti gen wij langs dezen weg de bijzondere aandacht van de ouders en de meisjes zelf op de internaten, die uitgaan van de Commissie Vrouwen Crisis Zorg, af- deelin-g van de Centrale voor Werkioozen zorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor prac- tisch Christendom, te Haarlem en Gro ningen. Deze opleiding duurt drie maanden. De vakkundige opleiding geschiedt voor een belangrijk deel in de Prot. Chr. Nij verheidsschool te Haarlem en Groningen, De opleiding brengt geen kosten mede, terwijl door medewerking van de Rijks- arbeidsbemiddelaarsters de meisjes in een betrekking worden geplaatst. De Directrices in de Internaten dragen zorg, dat de meisjes aan het kerkelijke en vereenigingsleven deelnemen. Opgaven voor 'deelname en aanvragen voor Inlichtingen kunnen gericht worden tot het Secretariaat van de Centrale voor Werkioozenzorg, Stadhouderslaan 43—45 en Vrouwen Crisis Zorg, Heerenstraat 40, Utrecht. dienstbode, van Wassenaar, Westhaven- dijk 39; Wed. P. Meeuwse, zonder beroep, van Koudekerke, Kloet, weg 36; A. P. M. Bernaert, onderwijzer, van Vlissingen, Wijngaardstraat 7; J. C. Steenbakker, geb. van Huenen en gezin, zonder be roep, van Heinkenszand, Korte Kerkstr. 10 boven. Vertrokken: E. de Visser, geb. Sandee, zonder beroep, van Leliestraat 1 naar Kruiningen; P. C. de Bruijn, onderwijze res, van Stalstraat 3 naar Etten en Leur; M. Minnaar en gezin, monteur telegr. van Piccardtstraat 62 naar Brielle; J. P. G. Krekelberg, soldaat, van Nieuwstraat 44 naar Ned.-Indië; C. C. van Heerewaar den geb. v. d. Graaff, zonder beroep, van Oostsingel 76 naar Brielle; C. E. Berends, geb. Schipper, zonder beroep, naar Ave- reest; C. E. Kole en gezin, chauffeur, van Opr. Beestenmarkt 1 naar Den Haag; A. E. Vos, leerares, van 's-H. H. kind.str. 39 naar Middelburg; H. P. Fisser, koop man, van Klokstr. 11A, naar Kloetinge; A. W. Borgs, dienstbode, van Schengestr. 9 naar Delft; J. M. P. A. Oele, apoth. ass., van Vogelzangsweg 42 naar Alkmaar; K. Flipse en gezin, opzichter, van Zonne bloemstr. 6 naar Kortgene; A. Paauwe en gezin, schippersknecht, van Molen dijk 6 naar Rotterdam; E. Maartense, hulp huish., van Schengestraat 2 naar Kloetinge. Uit Genève: Blijkens het militaire jaar boekje van den Volkenbond voor 1938 be droegen de militaire uitgaven in de ge heele wereld in 1938 bijna 9500 millioen gouddollars, tegen 8000 millioen in 1937. Van de 9400 millioen, die de eerste mi litaire uitgaven van 64 landen in 1938 vormen, komen voor rekening van de ze ven groote mogendheden alleen al 7400 millioen, d.i. ongeveer 78.7 pet. van het totaal. Tien jaar geleden, in 1929, be droegen de militaire uitgaven van deze zelfde landen slec'hts 2800 millioen dol lar of ongeveer 66.7 pet. van het totaal, zijnde 4200 millioen. van 'dag tot dag grooter te worden. Hij zette de mannen, die bezig waren aan het 'huis te werken, voortdurend tot spoed aan „Louisianny zal er zooveel plezier in hebben, als alles in orde is", zei hij tot hen. „Vooruit, jongens, en je best gedaan zooveel ge maar kunt". Ze was- ongeveer veertien dagen thuis geweest, toen hij eiken dag, tegen het uur dat de trein uit het Noorden verwacht werd, naar het naastbij gelegen goederen kantoor reed. 't Was ongeveer drie mijlen ver, en hij deed dien geheim-zinnigen tocht verscheidene dagen achtereen. In het eerst zei hiji niets over de reden van zijn gaan, maar op een morgen, toen hij- weer op bet punt stond te vertrekken, zei hij tot Loui siana, zonder naar haar te kijken, en ter wijl hij- schijnbaar druk bezig was met iets aan het tuig van de paarden in ordo te brengen: „Ik ben al een dag of wat in afwach ting van dingen die komen zullen. Ik wist niet heel go-ed of ik ze zelf moest gaaD af halen - misschien ben ik te vroeg ge gaan - want ze zijn nog niet gekomen". „Waar moeten ze vandaan komen?" vroeg -ze. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5