N.V. Hendrikse C= Bank Goes Nieuwe grensincidenten tusschen Hongaren en Tsjecho-Slowaken. Gunstige spoorwegbepalingen voor het publiek. Ups' Brand- en Inbraakvrjje EERSTE BLAD. Deensche democratie. Buitenland. De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws. De strijd in China. DONDERDAG 12 JAN. 1939 53c JAARGANG - No. 88 Chamberlain te Rome. J. B. VAN WUYCKHUYSE TELEFOON 875 vanaf f5,-— per jaar. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f2.80 per kvartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Te Kopenhagen houdt dezer dagen de Deenscho sociaal-democratie een belang rijk congres, dat mede door een groot aantal gasten wordt bijgewoond. Uit de verslagen van de gehouden ver- gadorlngen blijkt, dat ook in Denemar ken de sociaal-democratie een nieuwen koers inslaat. De grijze voorzitter van het congres, tevens minister-president, Stauning, wees er op, dat ook Denemarken genoodzaakt is zijn militaire middelen te moderni- seeren. Op hulp van bulten, zoo waarschuwde hij, moet men niet teveel rekenen, Ver der hield hij een pleidooi voor meer waar deering voor het kader van leger en vloot en voor het loslaten van het tra- ditioneele anti-militarisme. Daarnaast werd een loflied gezongen op de democratie. De nieuwe grondwet, zoo zeide hij. zal de democratie beveili gen en de arbeid der sociaal-democratie zal aan de Deensche democratie haar socialen inhoud verschaffen. Vooral dit laatste is niet zonder be lang. Wij herinneren ons, hoe enkele maan den geleden het Christelijk Vakverbond in Denemarken (Kristeligt dansk Fael- lerforbund) door de regeering niet meer erkend werd, waardoor de Christelijk ge organiseerde arbeiders in een uitzonde ringspositie werden geplaatst. De leuze was daar: „rood of geen brood". Hieruit blijkt, dat de Deensche demo cratie zeer veel overeenkomst (vertoont met de Duitsche dictatuur. Niet zonder verwondering hebben we dan ook gezien, dat door den Nederland- schen afgevaardigde, Albarda, Scandina vië verheerlijkt werd als bolwerk van de democratie in Europa. Wij hopen althans in ons land voor de zegeningen van de Deensche democratie bewaard te worden en wij prijzen ons gelukkig, dat er hier een sterke strooming is, die een gezonde democra tie begeert in overeenstemming met de beginselen van Gods Woord. De T'sjecho-Slowaaksche ministei van buitenlandsche zaken heeft den Tsjecho- Slowaakschen gezant te Boedapest opge dragen. onmiddellijk stappen te onderne men bij de Hongaarsche regeering, die verantwoordelijk is voor het incident van Dervinkos van gisteravond. Bij dit incident hebben Hongaarsche terroristen en soldaten de afbakenings- lijn overschreden en zijn vijfhonderd tot duizend meter op Tsjecho-Slowaaksch gebied doorgedrongen. Men vreest, dat dit nieuwe incident nieuwe moeilijkheden teweeg zal brengen tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije. De persdienst van de Karpathen Oekraine bericht, dat op 10 Januari te 20 uur nabij Chust zich een nieuw grens incident heeft voorgedaan. Een Tsjechi sche grenspost is door Hongaren aange vallen. Twee politiemannen werden ge wond. Dit is de vierde aanval in den tijd van een week. FEESTELIJKE ONTVANGST. De Engelsche premier, Chamberlain, en zijn collega van buitenlandsche zaken, lord Halifax, zijn gisteren te 16 uur 25 (plaatselijken tijd) te Rome aangekomen. Toen de trein het station binnenstoom- de, werden de Britsche staatslieden be groet met een oorverdoovend „viva Cham berlain!" en „viva Halifax!" Zij stapten vlug uit hun salonrijtuig waarna zij hartelijk verwelkomd werden door Mussolini en minister Ciano. Onder het luide gejuich eener groote menigte verschenen Chamberlain en de duce even later op het stationsplein. Na het wuiven en juichen der menigte glimlachend te hebben beantwoord, stap- en Chamberlain en Mussolini in een groote zwarte limousine, getooid met de ntsche en Italiaansche vlaggen en re den weg in de richting van Villa Ma- dama. Halifax en Ciano volgden in een twee de auto. Negentig minuten na hun aankomst aren Chamberlain en Halifax reeds in de eerste politieke besprekingen gewik keld. De verwelkoming, die door de bevolking van Rome aan den Britschen premier bereid is, is zeker hartelijk. Aangezien er geen offieiëele uitnoodiging in de dag bladen tot het publiek gericht was, wa ren de mensehen geheel uit eigen be weging gekomen, nieuwsgierig naar den staatsman, van wien een ieder zich her innert, dat hij het was, die geholpen heeft in September den vrede ln Europa te handhaven. Chamberlain was diep onder den in druk van het opmerkelijke welkom, dat hem geworden is en van de spontaniteit van het Italiaansche volk. Ook Mussolini's lijfwacht heeft hem met ontzag vervuld. Twee wachters stonden voor iedere deur in de gangen van het palels, mannen van ruim zes voet lang. Toen Chamberlain en Halifax voorbij kwamen, groetten deze wachters telkens op het oogenblik, dat beide staatslieden hen passeerden, door hun dolk te trek ken en in Romeinschen groet vooruit te houden. Op deze wijze schreden de Engelsche politici onder een eerepoort van glanzen de wapenen recht op Mussolini's werk kamer toe. Communiqué over de besprekingen. Na de besprekingen in het Palazzo Venezia is een communiqué uitgegeven, luidende: „Om zes uur heeft de duce in het Palazzo Venezia, in tegenwoordig heid van Ciano, den Britschen premier Neville Chamberlain en den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Ha lifax, ontvangen. De besprekingen duur den anderhalf uur en zullen Donderdag middag hervat worden". De besprekingen tusschen Chamberlain en Mugsolini hadden een algemeen ka rakter en behandelden den geheelen po litieleen horizon. Vandaag om 5 uur 30 's middags, zul len de besprekingen worden voortgezet. De conferentie had een zeer hartelijk karakter. Protesten aan Chamberlain. Volgens een bericht .van het Spaansche persagentschap is telegrafisch een pro test tegen luchtbombardementen naar Chamberlain te Rome gezonden door de van haar kinderen beroofde moeders in Spanje. Hetzelfde agentschap meldt, dat een telegram, eveneens tegen luchtbombarde menten, aan Chamberlain is gezonden door de gezagvoerders van Britsche sche pen te Barcelona. Tenslotte heeft de National Union of Seamen een telegram aan Chamberlain gezonden, waarin zij er bij hem op aan dringt, „bij de Italiaansche regeering den nadruk te leggen op terugtrekking van al haar troepen, vliegtuigen en piloten uit Spanje en haar invloed bij Franco aan te wenden, opdat een einde komt aan de aanvallen op Britsche schepen. Dit moge de voorwaarde zijn voor alle lee ningen, credieten of concessies, welke ook, aan Italië en voor een voortduren der Britsche vriendschap". Mussolini over den Europeeschen vrede. Om negen uur begon een groot diner in het Palazzo Venezia, dat door den duce werd aangeboden. Aan het slot van het banket werden toasten gewisseld. De duce sprak het eerst en riep in de hartelijke bewoordin gen den Britschen gasten het welkom toe. Zich speciaal tot Chamberlain rich tend, zeide hij: „Uw geest van begrijpen, de flinkheid waarmee gij persoonlijk hebt meegewerkt aan een billijke oplossing van problemen, die in September van het, afgelonpcn jaar op het leven van Europa drukten, de taaiheid, waarmee gij het program van verzoening en vrede hebt verwezen lijkt, hebben de moest oprechte waardoe ring gevonden in mijn land, dat altijd geloofd heeft in een vrede, gegrondvest op rechtvaardigheid, welke het laatste doel is en zijn zal, waarop de politiek van het fascistische Italië gericht was en is. De onlangs van kracht geworden Britsch-—Italiaansche aecoordon hebben de relaties tusschen Groot-Britanniü en Italië op een hechten grondslag geplaatst en den weg geopend naar een samen werking, die een noodzakelijk element is voor den Europeeschen vrede, die, naar wij hopen, even duurzaam als vrucht baar zal zijn. Chamberlain dankte den duce en Ita lië voor de hartelijke ontvangst. ARCHITECT GORTSTRAAT 46 - MIDDELBURG DE HAVEN VAN GENT. Belangrijke achteruitgang. De haven van Gent, de tweede van België en de negende van Europa, heeft het jaar 1938 met ongunstige cijfers af gesloten. Vergeleken bij het vorig jaar krijgen wij: 1937 aang. 2218 schepen 2.273.479 M.T. 1938 1816 1.944.250 Dat beteekent derhalve een verminde ring van 402 schepen met 329.229 ton. Sedert de laatste tien jaar heeft Gent geen slechter jaar gekend dan 1938, be halve 1935, toen de tonnemaat 1.928.118 bedroeg. De achteruitgang van Gent beloopt voor 1938, in vergelijking met 1937 niet min der dan 14% procent, terwijl Antwerpen ongeveer 4 pet. verlies boekt. Waaraan zulks toe te schrijven? In Gentsche scheepvaartkringen geeft men daarvoor de volgende verklaringen: 1. De verscherping van de crisis in het jaar 1938. Gent is ook industriehaven. 2. De kolenpolitiek der Belgische regee ring, welke bij minder soepelheid tel kens in het nadeel is van Gent en door de uitvoerpremies steeds in het voordeel van Antwerpen. 3. De nieuwe inzinking in de hout en andere bedrijven. 4. België's positie in de internationale spanning, welke nog alt ij d on zekerder was dan die van Ne derland en waaraan het bijv. moet toegeschreven worden, dat de verzeke ringspremies tegen oorlogsrisico's in de Belgische havens aanzienlijk hooger zijn, Onlangs is door de N. S. aan de sta tions oen belangrijk grootere bevoegdheid verleend tot terugbetaling, in voorkomen de gevallen, van den prijs van geheel of gedeeltelijk ongebruikt gebleven plaats bewijzen, welke bepaling uiteraard ten gunste komt van het publiek. Ziet een rei ziger af van zijn reis, nog voor dat deze is aangevangen, dan kan het plaatsbewijs aan het loket worden teruggenomen, te gen terugbetaling van den vollen prijs, behalve wanneer een couponboekje is ge nomen, in welk geval een 'kleinigheid voor drukkosten is te vergoeden, Overigens kunnen de stations in tal van gevallen, als vaststaat, dat een bil jet, van welke soort ook, ten deele niet gebruikt is, restitutie verleenen tot een maximumbedrag van f 2.50 per reiziger. Nog een voorbeeld van service: Komt een reiziger op een station aan met een enkelereisbiljet en verklaart hij de bedoe ling gehad te hebben een retour te nemen, dan kan hij zelfs, tegen bijbetaling van het verschil in vrachtprijs tusschen een enkelereis en een retour, een kaartje krij gen voor terugreis op denzelfden dag. een nadeelige factor, welke heel wat goe deren naar het Noorden heeft verplaatst. 5. De minder gunstige economische toestand in Noord-Frankrijk, het indu striegebied, dat een belangrijk deel is van het achterland van Gent. 6. De verlaging der Rotterdamsche haventarieven, welke aan Gent ook ver schillende klanten heeft gekost. (Msb.) FRANSCHE KAPITEIN TER DOOD VEROORDEELD. Wegens verraad van militaire geheimen. De commandant van de Fransche tor pedoboot „Vauquelin", luitenant ter zee Marc Aubert, die zich voor het militaire gerechtshof wegens verraad van militaire geheimen aan een vreemde mogendheid te verantwoorden had, is nog denzelfden avond ter dood veroordeeld. De meeaangeklaagde, handlangster van Aubert, Jeanne Maurel, werd tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aubert zou gedurende de September- crisis van het vorige jaar een vreemde mogendheid geheime berichten hebben doen toekomen. Montblaneh door Franco's troepen bezet? De troepen van Franco hebben Woens dag 'GrataJllope bezet. Na de bezetting van dit .stadje beheer- sc'hen zij' bovendien een zeer groot aantal smalle wegen en paden, die van den weg GandesaFalset naar het bergachtige terrein in het Noorden voeren. De stad Montblaneh was Woensdag middag reeds van alle kanten ingeslo ten. M'ontblanc'h is een zeer belangrijk Binnenland. Do samenvoeging van polders in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De erfpachtskwestie te Amsterdam. Buitenland. Chamberlain en Halifax te Rome. Successen van Franco. verhuurt LOKETTEN Iri haar De nieuwste afdeeling van het Indische Leger, de 1ste compagnie luchtdoel-artillerie, werd dezer dagen opgericht. Na de installatie defileerden de nieuwe troepen voor de kazerne aan Laan Trivelli te Batavia. Mr dr M. G. Levenbach is voorgesteld als buitengewoon hoogleeraar in het Arbeids recht aan de Universiteit te Amsterdam. knooppunt en beheerscht de geheele Francoli-vallei, waarvan verscheiden waterwegen naar de Middellandsche Zee voeren. Reuter meldde 'hedennacht uit Saragoss1 a, dat de troe pen iv an Franco Montblaneh hebben bezet. Daar de tweede verdedigingslinie der regeeringstroepen over deze plaats loopt, ontstaat hierdoor voor Franco de moge lijkheid Ihier een doorbraak te forceeren en aldus 'ook deze tweede linie „op te rollen." Dan zou den regeeringstroepen nog slechts 'de derde verdedigingslinie rondom Barcelona zelf, overblijven. De regeeringstroepen zijn aan het front in Estremadura opgerukt in de richting van de provincie Badaj'oz. Gis terochtend hebben zij' den top van de Santa Ines en de Col de Castueda bezet en rukken thans op naar Goncojal. Gemeld wordt, dat de regeeringstroepen aan 'het front in Eatremadura met suc ces een 'Omsingelingsbeweging ten uitvoer 'leggen, gericht tegen een groote concen tratie van opstandelingen tus-schien Mon- terrubio en Oastuera. Chfneezen in het offensief. Nu de sneeuwval en regens op het Sjansi-front hebben opgehouden, aldus de Daily Tel. Service, zijn de Ohine0sche strijdkrachten ter sterkte van 60.000 man plotseling tot het offensief nabij de 'Gele Rivier overgegaan. Gisteravond beweer den zij, dat 'deze strijdkrachten meer dan 30 km. zijn opgerukt langs een bijna 100 km. lang front. De Japanners zijn van de overstroomde riivierstreek teruggedre ven en de C'hineezen zouden meer dar. 60 plaatsen 'hebben ingenomen. Bet offen sief kwam als een volkomen verrassing voor de Japanners en de plotselinge aan val der Ghineezen 'heeft den Japanners er toe gedwongen, belangrijke 'hoeveelhe den materiaal achter te laten, w.o. een groot aantal vrachtauto's en tanks. Prinses Mafalda stervende. Het huwelijk van Prinses Maria van Savoya, 'de jongste dochter van den Ko ning van Italië, "dat op 15 Januari z'ou worden voltrokken, moest worden uitge steld wegens ziekte van haar zuster, Prinses Mafalda. Zij''lijdt aan pleuritis. Zij werd geboren op 19 November 1902

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1