Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co/s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland De Eerste Kamer over de Justitie-Begr o oting. De strijd in Spanje. MAANDAG 9 JAN. 1939 53e JAARGANG - No. 85 Buitenland. Begrooting van Financiën. Belangrijkste Nieuws. GOES. Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Blijkens het voorloopig verslag over de begrooting van justitie voor 1939 ver klaarden verscheidene leden den minis ter geen lof te kunnen brengen voor het door hem gevoerde beleid. Zij twijfelden geenszins aan 's minis ters bekwaamheid, maar meenden, dat de resultaten ivan zijn beleid toch niet be antwoordden aan de bij zijn optreden ge koesterde verwachtingen, noch zijn stel ligheid van toon bevestiging vond in zijn daden. Enkele leden wezen op den onbevredi- genden indruk, welken 's ministers optre den tegen de brigade Oss der Kon. Marechaussee, naar bleek tijdens de be handeling van deze zaak in eerste in stantie in hooger beroep, in breeden kring 'heeft gemaakt. Andere leden waren van oordeel, dat een bespreking van het door den minis ter te dezer zake gevoerde beleid be hoorde te worden uitgesteld, totdat de Tweede Kamer zich aan de hand van de door den minister toegezegde nota nader over de zaak zou hebben uitgesproken. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de door den minister tegen zooge naamde wilde auto'busdiensten genomen maatregelen op een tijdstip, waarop een uitspraak ivan den Hoogen Raad kon worden verwacht, waarbij arti kel 2 van het reglement autovervoer per sonen (R.A.P.) niet verbindend zou wor den verklaard, terecht ontstemming heeft gewekt. Naar de meening dezer leden had de regeering beter gedaan om, zoodra twijfel kwam te rijzen aan de verbindendheid van artikel 2 van het R. A. P., onmiddellijk de indiening van een ontwerp-noodwetje te bevorderen. Daar door had kunnen worden voorkomen, dat het wilde-busbedrijf een dusdanigen om vang had genomen en zouden onderne mers en publiek niet in zoo sterke mate in hun verzet zijn gestijfd, Velen worden nu in hun zij' 'het dan niet gerecht vaardigde verwachtingen teleurge steld. Verschillende andere leden achtten 's ministers optreden tegen de ondernemers der bedoelde busdiensten niet te laken. Teneinde de nakoming te verzekeren van de uitspraken van den president der rechtbank te Amsterdam was de minister wel verplicht de politie te instrueeren. Verscheidene leden verklaarden niet geheel te zijn voldaan over 's ministers beleid ten, aanzien van de handha ving ivan het gezag en zijn optre den tegen excessieve uitingen en extre mistische stroomingen. Met aandrang bepleitten zij een zoo krachtig mogelijk optreden tegen anti- semietische uitingen, opdat deze „nationale schande" binnen de engst mogelijke grenzen worde gehouden. Enkele leden meenden, dat de overheid bij' gelegenheid van den terugkeer van vrijwilligers uijt Spanje te ver 'jis ge gaan met'name doordat zelfs een maal tijd aan de terugkeerenden is verstrekt. Dezelfde leden meenden, dat in onvol doende mate wordt opgetreden tegen uit latingen in beleedigenden vorm over de Nationaal Socialistische Beweging. Tegenover deze klacht stelden meerdere andere leden als hun meening, dat er wel nauwelijks eenig ernstiger voorbeeld van verruwing en ontaarding in genoemd op zicht valt aan te wijzen, als waarvan juist de pers, dier beweging in hare beleedi- gingen van groote volksgroepen en perso nen onophoudelijk op de brutaalste wijze 'blijk geeft. Het was dan ook niet in de laatste plaats, met het oog op het exces sief 'karakter van deze pers, dat tal van leden op verscherpte maatregelen aan drongen. Verscheidene leden verklaarden, dat ook het beleid van den minister ten aan zien ivan het toelaten van Duit se h vluchtelingen, vervolgd om der wille van politieke overtuiging, geloof of ras, 'hun geen volkomen voldoening vermocht te schenken. Al stemden zij toe, dat tegen onbelemmerde toelating van vluchtelingen in ons land groote bezwa ren 'bestaan, zij' meenden toch, dat 'het verstand aan de stem van het hart wel eens te iveel het zwijgen oplegt. Tegen over zoo schrijnend leed moge, vooral waar het kinderen geldt, aan ambtelijke voorschriften niet met te groote gestreng heid worden vastgehouden. Verschillende andere leden waren van oordeel, dat niet steeds voldoende be grip wordt getoond voor de groote moei lijkheden^ welke zouden ontstaan, indien ■de regeering te dezen een andere gedrags lijn had gevolgd en zou volgen. Het is een eisch van zelfbehoud, slechte een zeer eperkte toelating van vluchtelingen te oen plaats 'hebben. Niet alleen uit een oogpunt ivan algemeen belang, doch ook in verband met de belangen van de jood- sche Nederlanders in het bijzonder moet er op worden acht gegeven, dat zich geen te groot contingent van Duitsche joden in ons land zal vestigen. Verscheidene leden meenden, dat in het 'belang van de verkeersveilig heid zoo krachtig mogelijk diende te worden opgetreden tegen overtreding van verkeersregelen. Zij vertrouwden, dat de minister in die richting werkzaam wilde zijn. In verband met 's ministers mededee lingen' in de memorie van antwoord op bet voorloopig verslag der Tweede Kamer zouden verschillende leden gaarne verne men, 'hoever de zoogenaamde rijks,politie- commissie met haar arbeid is gevorderd. Naast den aandrang, welke werd uit geoefend tot spoedige totstandkoming van een definitieve regeling, werd de opmer king vernomen, dat het zeer te betreuren zou zijn, indien in- de positie van de Kon. Marechaussee, een korps met zulk eenen uitmuntenden staat van dienst, wijziging zou worden gebracht in dien zin, dat haar een deel barer taak zou worden ontno men. Voorloopig verslag van de Eerste Kamer. Aan het voorloopig verslag over hoofd stuk V-IIb, departement -van. financiën, van de rijiksbegrooting voor 1939, is het volgende ontleend: Verscheidene leden wijdden opmerkin gen aan de he -1 a s <t i tu g p o 1 i t i e k van dit kabinet. Eenige leden kwamen met klem op- te gen 's ministers voornemen, een heffing van 2 pet. op te leggen op allerlei voor handen inkomsten, ongeacht of deze zul len blijken inderdaad een inkomen te heb- ben opgeleverd. D'at de minister ook een heffing be oogt op de winst van niaamlooze vennoot schappen, konden deze leden slechts toe juichen. Met voldoening hadden de hier aan het woord zijnde leden geconstateerd, dat de minister bereid schijinit te zijn, een deel va-n de opbrengst van de verhoogde of nieuwe heffingen te reserveeren voor tegemoetkoming aan de kinderrijke ge zinnen. Noo'de missen zij een aanwijzing dat de minister van plan is, de jongge zellen veel krachtiger te doen bijdragen in de algemeene middelen dan de ge huwden en de imtet kinderen gezegenden. Huns inziens moet ons geheele belas tingstelsel in constructieven zin worden herzien, d.w.z. zoodanig dat de belastin gen geen beletsel vormen voor de ople ving vani het bedrijfsleven, doch waar mogelijk veeleer de tewerkstelling van meerdere arbeidskrachten aanwakkeren. Sommige leden meenden, te moeten waarschuwen voor den nog steeds in ver schillende, met natmle radicale, kringen op de overheid geoefenden aandrang tot vermeerdering van het aantal onderwer pen van staatszorg. Naar het oordeel van deze leden nu worden reeds thans van het Nederland- sche 'VO'lik bijlna te groote offers gevorderd en is het veeleer gewenscht, dat de over heidszorg wordt beperkt in stede van uitgebreid. Vele leden wensohten zich hun oordeel over de belastinigplannen -der regeering voor te behouden, totdat ze in concrete voorstellen de Staten-Generaal zouden hebben bereikt. Verscheidene leden drongen wederom aan op opheffing van het bankgeheim ten behoeve van den fiscus. Andere leden verklaarden, dit stand punt 'niet te deelen en zich te dezer zake aan te sluiten bij! het gevoelen van den minister hieromtrent. Sommige leden oefenden critiek op het gebruik dat wordt gemaakt van het Werkfonds, Hoewel dit, dus spraken zij, voor economische doeleinden in het leven is geroepen, ipleegt men het te bezigen voor herstel en bouw van belastingkan toren, imioiniumenten, enz. De leden hier aam het woord waren van oordeel dat dergelijk© uitgaven uit den gewonen dienst behoorden te worden bestreden. Verscheidene leden drukten hun onge rustheid uit over de praotijk van het egalisatiefonds, in zooverre de gulden nu eens aan, den dollar, dan weer aan. het pond scheen te worden gekoppeld. Ook trokken deze leden in twijfel, of wel voldoende werd gelet op de ruïneu ze gevolgen, welke de voortgezette daling van het pond voor Nederland en Inddë kon hebben. H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft Zondagoch tend den dienst in de Willemskerk bijge woond onder bet gehoor van ds Bos. SUCCESSEN VAN DE OPSTANDELINGEN IN CATALONIE. Offensief van de regseringstrcepen In Estremadura. 'De hoofdaanval van Franco' in Catalo- nië duurt nog met kracht voort. De opstandelingen verklaren sedert bet begin van bet Catalaansohe offensief min stens 3100 km2 terrein te hebben ver overd en 30.0'00 krijgsgevangenen te heb ben gemaakt. Het verste punt van den op- ma,rsch in het Zuiden is thans 8 km van Montblanch op den weg van Lerida naar Tarragona en, hemelsbreed gemeten, 88 km van Barcelona. Het meerendeel van de 300.000 man rechtsche troepen is thans over de Segre getrokken. IDe strijdkrachten van Franco hebben bezit genomen van Villanova de Prades, dat ongeveer 30 km van de Middelland- sche Zee en ongeveer 38 km van Tarra gona ligt. Vijf Savoiavliegtuigen hebben Valencia gebombardeerd. Er zijn 34 dooden en 48 gewonden. Het afleidingsoffensief, dat de regee- ringstroepen hebben ingezet aan 'het Es- stremadurafront heeft reeds invloed ge- bad. Franco heeft al maatregelen moeten treffen. Barcelona hecht groot gewicht aan de zen tegenzet, waarover de volgende be richten binnen kwamen. Van het front in Estremadura wordt gemeld, dat het offensief van de regee- ringS'troepen wordt voortgezet. Niettegen staande de troepen van Franco verster king 'hebben ontvangen en hun lucht macht voortdurend actief is, hebben zij het offensief niet tot staan-kunnen bren gen. Volgens een bericht van het Spaansche persagentschap hebben regeeringstroepen bezit genomen van de steden Oranje en Torre Hermos en la Coroneda, alsmede van vier dorpen. Door den opmarsch der regeeringstroe pen aan het front van Estremadura zijn, naar te Barcelona wordt verklaard, de verbindingen der opstandelingen met de bekende Pennaroya mijnen, die thans half omsingeld zouden zijn, verbroken. Als de opmarsc'h voortduurt, zullen de vitale ver bindingen van Franco' tusschen Noord en Zuid-Spanje er door bedreigd worden. DALADIER TERUG VAN DE REIS. Zondagochtend is minister-president Daladier na zijn bezoek aan Noord-Afrika te Parijs terug gekeerd. Hij; werd op bet station begroet door verscheidene ministers en andere voor aanstaande personen. Hij' verklaarde zeer tevreden te zijn, dat hij tijdens zijn reis heeft kunnen vaststellen, dat Algiers en Tunis zeer aan Frankrijk zijn gehecht. Zij wensohen, dat Frankrijk steeds meer eensgezind zal worden om de groote taak, waarvoor het staat, te vervullen. DE REIS VAN CHAMBERLAIN NAAR MUSSOLINI. Volgens een bericht in de „Sunday Dispatch" zou Chamberlain bereid zijn Mussolini een „prijs" aan' te bieden voor het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje. Wordt deze prijs door Mussolini aanvaard, dan zou Engeland bereid zijn Italië financieel en economisch te steu nen,. Voort® schrijft het blad aan Chamber lain de bedoeling toe een wapenstilstand in Spanje voor te stellen, gevolgd door een bemiddeling tusschen de twee par tijen. In geen geval zou Chamberlain er in willen toestemmen Franco oorlogs rechten te verleenen. Intusschenl verwacht 'de Italiaansche pers wel degelijk van Chamberlain, dat hij' tusschen Rome en Parijs zal bemid delen. Wat Spanje betreft nemen de Italiaan- sche bladen het standpunt in, dat Italië het uiterste heeft gedaan met het terug trekken van de 10.000 Italianen en dat 'het t'hanis 'hoog tijd is Franco oor logsrechten te geven. Frankrijk -schrijft de „Relazioni Internazionali" is de vijand van het Italiaansche volk. Het is van Frankrijk een gevaarlijke speculatie de macht en het militaire apparaat van Italië te minachten. Italië is niet bang voor Frankrijk, want 'het Italiaansche volk is niet alleen militair tot den oorlog uitgerust, maar ook geestelijk. Aan den Franschen gezant te Londen is inmiddels namens Chamberlain de ver zekering gegeven, dat de eerste- mi nister in Rome zal weige ren te 'spreken over afstand van Fransch gebied aan Italië. Zooals gemeld hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard Zaterdagmiddag de leden van de comité's inzake het na tionale huwelijksgeschenk ten paleize ont vangen. Bij deze ontvangst verklaarden Hunne Koninklijke Hoogheden er prijs op te stel len uiting te geven aan hun waardeering voor en ingenomenheid met het nationaal huwelijksgeschenk. Bij herhaling ver zochten de Prinses en de Prins hun dank te willen overbrengen aan allen, die door hun bijdragen en bun werk het bereiken van bet verkregen resultaat, dat aan alle verwachtingen van Prinses en Prins vol doet, hebben mogelijk gemaakt. Dankbetuiging. Zich gaarne van deze opdracht kwij tend, richt zich het uitvoerend comité voor bet nationaal huwelijksgeschenk bij dezen tot alle Nederlandsche mannen, vrouwen en kinderen, die aan de vervul ling van den in alle lagen der bevolking gerezen wensch om een nationaal huwe lijksgeschenk van blijvende waarde en be- teekenis aan te bieden, hebben bijgedra gen en medegewerkt. Den dank van het Prinselijk paar overbrengend, voegt bet comité daaraan toe de betuiging van zijn groote waardeering voor den steun, dien het van alle gevers en van tal van zij den heeft mogen ontvangen en die het in staat gesteld heeft, zijn taak tot een goed einde te brengen. In bet bijzonder wenscht het comité die waardeering te betuigen jegens de technici, die, onder de energieke en bekwame leiding van den beer De Bie Leuveling Tjeenk, onver moeid hebben gearbeid en voor inspan ning noch bezwaren zijn teruggedeinsd. Het comité is overtuigd het gevoelen van allen tot uitdrukking te brengen wan neer het den innigen wenscb kenbaar maakt, dat ons Prinselijk gezin in het paleis Soestdijk, waar Prinses Beatrix het levenslicht mocht aanschouwen, bij voortduring en in hooge mate moge vin den: gezondheid, geluk en voorspoed. GRENSINCIDENTEN BIJ MUNKACZ. Steeds nieuwe Incidenten. ■Het Hongaarsche Telegraaf agentschap meldt uit Ungvar, dat op 7 Januari te 9 uur des avonds Hongaarsche grens wachten bij Nagygejoec in de nabijheid van Ungvar, door manschappen van het T'sjechoslowaaksc'he leger en Oekrainsche benden zijn aangevallen. Ter versterking van de grenswacht zijn militairen uit Ungvar vertrokken. Ondanks de onderhandelingen wordt van Tsjechische zijde nu en dan geweer vuur gegeven. Aan Hongaarsche zijde wend niemand gewond. 'Officieel wordt te Praag medegedeeld, dat Hongaarsche terroristen op 7 Jan. tegen 21 uur de op Karpat'ho-Oekrainsch gebied liggende gemeente Bouhe hebben overvallen. De overval is Zondagmorgen tegen 7 uur herhaald. D'e schietpartijen die' met dezen overval gepaard gingen, hebben geduurd tot tegen 11 uur. Yan semi-officieele Karpat'ho-Oefcrai- nische zijde verluidt, dat Zaterdagnacht om 2 uur de Tsjechoslowaaksc'he grens wacht bij het dorp Bouhe, bij Ungvav, door Hongaren is aangevallen. Het is tot een gevecht van een 'half uur gekomen. Voorts wordt van Karpatho-O'ekrain- sche zijde beweerd, dat 'ook op andere plaatsen Tsjecho-Slowaaksche grenswach ten door Hongaren zijn aangevallen Hongarije neemt thans definitieve maatregelen lang's de Noordelijke grens, DE PALESTIJNSCHE KWESTIE. Boycot van de Londensche conferentie. Naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, heeft de moefti besloten geen machtiging te verleenen tot het deelne men van een Arabieren-delegatie aan de ronde tafel-conferentie te Londen, tenzij Engeland een Engelsch-Palestijnsch ver drag belooft van een zelfde 'strekking als het verdrag tusschen Engeland en Iralk. Deze beslissing van den moefti staat gelijk met een boycot van de conferentie van Londen door officieel Arabisch Palestina. OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Zestien rivieren in Engeland en Wales zijn buiten 'hun oevers getreden en heb ben groote 'gebieden overstroomd. Deze overstroomingen zijn veroorzaakt door 't merkwaardig zachte weer van de laatste dagen. De temperatuur in het zuiden van Engeland is opgeloopen tot 53 graden Fahrenheit, .'hetgeen 12 graden meer is dan 'het gemiddelde voor dezen, tijd van 'het jaar. Smeltende sneeuw heeft de rivieren doen overstroomen. In :het overstroomde gebied is veel vee verdronken. Verscheidene dorpen zijn ge ïsoleerd geweest. Vooral in Noord-Wales is veel schade aangericht. Binnenland. De Eerste Kamer over de begrootingen van Justitie en Financiën. Buitenland. Twee offensieven in Spanje. D'e reis van Chamberlain naar Rome. De incidenten te Munkacz. 'Gaat de Palestijnsche conferentie niet door De kerkstrijd in Duitsc'hland. welke per 1 JAN. 1939 vervallen worden aangenomen door VIJF DOODEN BIJ EEN ZWITSERSCH VLIEGONGELUK. Omstreeks vijf uur in den middag za gen de bewoners van 'bet dorp La Gha- pelle en Serival een toestel van de „Air ■Swiss" betrekkelijk laag vliegen. Het scheen, dat de motoren niet in orde wa ren. Plotseling stortte het toestel omlaag en sloeg te pletter tegen een heuvel tusu sclhen La Ohapella en Serval en Sur- villiers, In 'het toestel zaten de piloot, de radiotelegrafist, de stewardess en veertien passagiers. De vlieger, de radiotelegrafist en een passagier werden op slag' gedood, tien inzittenden werden gewond. D'e stewar dess is later in het ziekenhuis overleden en 's avonds overleed in het ziekenhuis ook nog een Poolsche passagiere. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND, Resolutie voorgelezen. Volgens Zondag in de kerken der Duitsche belijdenis kerk verstrekte mede deelingen, is bet aantal predikanten, dat hun ambt niet kan uitoefenen, nog ge stegen. Er zouden 130 predikanten zijn afgezet, 40 'hebben een preekverbod ge kregen, aan 11 is het iverblijf in een plaats ontzegd, Vier predikanten, onder wie Martin Niemöiler, zitten in de ge vangenis, acht anderen zitten in voor- loopige hechtenis. In de kerk van Da'hlem heeft ds Wil helm Niemöiler, een broer van Martin Niemöiler, een resolutie voorgelezen, die aangenomen, is tijdens den „Duitscben dag" in de belijdende kerk. D'e resolutie constateert, dat de belijdende kerk be schuldigd is van hoogverraad omdat zij, toen de oorlog dreigde, de geloovigen op riep tot een boetegebed. De resolutie ver klaart, dat een volk zal vergaan, wanneer men hun, die het woord' 'Gods spreken, belet de waarheid te zeggen. DE VERDEDIGING VAN LONDEN TEGEN LUCHTAANVALLEN. In de eerstvolgende dagen zullen plan nen besproken worden voor de bescher ming en verdediging van de Londensche havenwerken en kaden, die een lengte be slaan van in totaal 45 mijl en van de wa terwegen ter lengte van totaal 80 mijl. Onder deze plannen bevindt zich o.m. de oprichting van een „Armada tegen lucht aanvallen" bestaande uit ruim honderd vliegtuigen, oprichting van brandweer- en ambulance afdeelingen en bet aanleg gen van ondergrondsche schuilplaatsen, die in 'bet geheel een lengte van een mijl zullen beslaan. De kosten worden ge raamd op 400,000 pond sterling. Reeds zijn loopgraven gegraveD, die vijf tot zes duizend personen kunnen bevatten. D'e onderkomens kunnen binnen een jaar ge reed zijn. Zij zullen bescherming bieden aan 50.000 personen. Korte Berichten. - Smyrna en het geheele omliggende gebied zijn in den Zaterdagnacht opge schrikt door een 'hevige aardbeving. In bevoegde kingen verklaart men, dat het bezoek van von Ribbentrop aan Warschau in Maart of April gebracht zal worden. ONDERSCHEIDING VOOR STAATS RAAD DR A. RUTGERS. Aan het slot van een Zaterdag te Parijs gehouden maaltijd van de internationale commissie voor nijverheid en landbouw beeft de Franscbe minister van landbouw, Queuille, aan dr A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State van Nederland bet commandeurslint van het legioen van eer uitgereikt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1