Minister de Wilde zestig jaar. Prinses Juliana en Prins Bernhard op 25 Maart naar Vlissingen. Alle COyPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland m EERSTE BLAD. De strijd in Spanje. ROETHEENSCHE AANSLAG OP MUNKACS. slotsom, dat het en mma. ZATERDAG 7 JAN. 1939 53c JAARGANG - No. 84 Strijd naar twee zijden. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. GOES. Binnenland. t van het paard ,ls modegril, in eur en het be- aan verdienen, erd als toebren- zonder redelijk waar toch ook gefokt worden, itschland rnaakt verbodsbepalin- >r het burgerlijk ten. g had voor den sreoht gestaan, mrgerlijk huwe- elijke huwelijks- it. Ook de pas~ omdat hij: zijn lebben gegeven, n te verrichten. den kapelaan mtslagen en den het hem ten 3. M. was tegen itbank te Breda i, alwaar deze opnieuw werd ge getuigen had )en tegen beide ieder f 10 subs, ht. er uitspraak, en in den pastoor en aanzien van de rechtbank nrechter en op- :ij den kapelaan I 1939. n 301,5 M. 8,55 00 VPRO. 5,30 -12,00 AVRO. inbouwpr. 9,30 10,30 Declam. en VARA-Kin- 12,00 Causerie ke doen". 12,20 ie Jetty Cantor, he Jeugdgevan- Boekenhalfuur. en soliste. In ipreking. 4,30 Gesprekken met kinderen. 6,30 rd. 7,00 Ned. NfP., Radiojour- eporkest en so ek. 9,30 AVRO- oser Buebe" en 10,30 Gram. Orgel, klarinet Gram. 5 M. 8,30 KRO. ,00 NCRV. 7,45 el. 10,10 Gram. Hierna: Gew. iepraatje. 12,35 lor. 1,00 Boek- elodisten en so- ,45 Gram. 2,50 !ang met piano, lof. 5,00 Geref. rgel. 7,30 Gram. ,00 Ber. ANP., KRO-Melod. en 9,45 Matrozen- knapen". 10,05 ANP. 10,40— iRBERICHT. hedenmorgen ingen half be- atig; tempera- cht 1; neerslag hedenavond tot uur: t matige N.-W. gedeeltelijk be- sneeuwbuitjes, ichts tempera- t Oosten en het V. tot W. wind, jewolkt, weinig emperatuur om hte vorst. het verkeer: ele land in den t. dag 3 u.:- g 3 u. tsers: 760. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 444B5 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.S0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags 10.7» bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Van sociaal-democratische zijde laat men niet na te ageeren tegen het natio- naal-socialisme, dat in de practijk de dood beteekent voor alle burgerlijke vrijheden, ook voor de vrijheid van onderwijs. Een bericht uit München maakte er melding van, dat de laatste Christelijke school door een nazi-school vervangen is, waarbij door een nat.-socialistisch blad werd aangeteekend dat „het openbaar on derwijs, de jeugdbeweging, de arbeids dienst en het leger nu niet langer door het geloof worden verdeeld". Voor den heer Gerhard, een der voor mannen van de S.D.A.P., was deze mede- deeling aanleiding nogeens opnieuw tegen het nationaal-socialisme, dat een geweld dadige kneveling van de Christelijke we reldbeschouwing beoogt, te waarschuwen. Wij waardeeren het,, dat ook van deze zijde op het aqjti-Christelijk karakter van het nationaal-socialisme de aandacht wordt gevestigd. Maar wij willen daarbij toch niet ver geten hoe precies dezelfde gevaren dreigen van de toepassing der sociaal democratische beginselen. Leerzaam in dit opzicht is wat D'r W. Kolfhaus in den tweeden jaargang van Antirevolutionaire Staatkunde schreef over den schoolstrijd in Duitschland in de jaren na 1919, toen de roode elemen ten daar zoo grooten invloed uitoefen den. Den toestand na de revolutie bespre kend zegt Dr Kolfhaus o.m.: „Teekenend voor de mentaliteit der re volutiemannen blijft het feit, dat een der ruwste en meest onbeschaafde socialisti sche leiders Adolf Hoffmann, in Pruisen en in Brunswijk zelfs een vrouw uit de laagste klassen der maatschappij tot mi nister van eeredienst en onderwijs be noemd heeft. Zoodra Hoffmann het roer in banden bad, gaf hij zijn hart lucht in feilen haat tegen alles, wat aan het Christelijk karakter der school herinner de. Het geldig recht kort en klein slaande, vernietigde hij met één pennestreek door aanschrijving van 29 November 1918, de Christelijke school, bepalende dat het ge bed bij begin en sluiting der lessen en elke religieuze plechtigheid in de toekomst achterwege blijven zou. Het onderwijs in religie zou noch voor onderwijzers, noch voor leerlingen, lan ger verplichtend zijn, geen huiswerk mocht voor de lessen in de religie aan de leer lingen opgedragen worden. De bedoeling was duidelijk: elke uiting van den Ghris- telijken geest moest gestopt worden." Deze aanval op de gewetensvrijheid verwekte zulk een storm van verontwaar diging, dat Hoffmann moest wijken en dat zijn opvolger bevel gaf bet beruchte bevel te schrappen." Na dan gewezen te hebben op de wette lijke bepalingen over de inrichting van bet onderwijs, bij de vaststelling waarvan in sterke mate met de wenschen der R Katholieken rekening moest worden ge houden, behandelt de schrijver de hou dingen der regeeringen en parlementen in verband met het onderwijsvraagstuk. D'oor de regeering van Beieren werd een tegemoetkomende houding tegenover de Christelijke school aangenomen. In Pruisen was1 de houding der regee ring twijfelachtig. Om zich in het bewind te handhaven moest met de wenschen der R. K, Staatspartij' rekening worden ge houden, maar anderzijds had toch geen der elkaar afwisselende regeeringen den moed de radicale groepen met haar eischen van zich af te schudden. „Ter geruststelling der radicale geesten werd toegegeven, dat scholen zonder reli gie mochten geopend worden. Terwijl de regeering de Roomsche scholen onge moeid liet, stemde zij in vele gevallen er in toe, dat aan de evangelische scholen het confessioneel karakter werd ontnomen en de-ze daardoor aan het ongeloof werden uitgeleverd. Evangelische kinderen wer den uit hun scholen uitgedreven en gedwongen scholen in ver afgelegen wijken te bezoeken. Mannen, die alle gemeenschap met de evangelische kerk verbroken hadden en zonder blikken of blozen voor hun onge loof uitkwamen, werden tot schoolhoofden en opzieners benoemd. Het gebeurde, dat erkende atheïsten bij het afnemen van examina de leerlingen in het vak der re ligie examineerden. Men stond toe, dat leerboeken van het onderwijs in de Duit- sche taal en leerboeken der historie van het volk werden ingevoerd, waaruit alle Christelijke gedachte was. verwijderd. De Pruisische regeering voert geen ge- regelden krijg- tegen het Christelijk onder wijs, maar op de geheele lijn ontwaren wij een onafgebroken guerilla-oorlog tus- schen de Christenouders en de door de Regeering gedulde dikwijls zelfs gesteun de vijanden van het confessioneel onder wijs". „In overeenstemming met de situatie in Pruisen, waren de verhoudingen in de schoolpolitiek in verschillende kleinere staten als Lippe, Waldeck, Baden enz. Geheel anders dan in deze gewesten was echter de staat van zaken in landen met beslist linksche regeeringen en par lementaire meerderheden, zooals Saksen, Thuringen, Brunswijk en Hamburg. In deze staten was de geschiedenis der school sinds de revolutie van 1918 een eohte lijdensgeschiedenis. In een volgend nummer geven wij hier omtrent nadere bijzonderheden, waaruit mede zal blijken dat wat het onderwijs1 be treft, de sociaal-democratie aan het natio naal-socialisme niets te verwijten heeft. Hoe kan het ook anders, waar w„ hier te doen hebben met aanhangers van de zelfde revolutionaire beginselen! Daarom strijden wij ook bij de komen de verkiezingen met alle macht tegen het nationaal-socialisme Maar niet minder tegen de sociaal-de mocratie. Vandaag viert Mr J. A. de Wilde, Mi nister van Financiën, zijn 60sten ver jaardag. Hoewel de levenstijd over het algemeen is verlengd en het bereiken van den 60- jarigen leeftijd meer mormaal is dan vroeger, is het toch gewoonte geworden, ook in streken waar aan „kroonjaren" geen bijzondere aandacht wordt geschon ken, pm den 60sten verjaardag als een dag van zeer bijzondere beteekenis te vieren. Vamdiaar dat vandaag Mr de Wilde in zeer bijzonderen zin in het middelpunt der belangstelling staat. Dat is a 11 ij d al niiin of meer het geval. Als Mr de Wilde spreekt, dan wordt er geluisterd. Omdat bijl wat te -zeggen beeft, maar ook oim) de manier waarop hij het zegt. De capaciteiten van dezen bewindsman hebben algemeen erkenning gevonden. Als raadslid en wethouder, als Kamerlid en als mini ster was hij steeds een der lei dende figuren. De wieg van Mr de Wilde stond in Zeeland, in Goes, en daar is -hij ook de advocatenpractijk begonnen. Maar drie jaar later in 1908 trok hij naar Den Haag, waar bij al spoedig een vooraanstaande positie innam. •Sinds 1933 is de heer de Wilde minis ter. Eerst van Bdnnenlandsche Zaken en sinds 1937 tvan Financiën. En hij: is het met eere 'Om zijn kenlnis en werkkracht wordt hij niet alleen door zijn politieke vrien den, maar ook dooir zijn eerlijke tegen standers hoog gewaardeerd. Als debater is hij -gezien en gevreesd tevens. Hiet is nog zoo kort geleden dat van „de jonge de Wilde" werd gesproken ter onderscheiding van -zijn vader, een vain die stoere, beginselvaste mannen, waar aan onze partij zooveel heeft te danken. En niu is M'r de Wilde zestig jaar. Wij1 zijn dankbaar voor wat God in de zen mam aan de A.R. partij en daarin tevens aan land en volk heeft geschon ken. En wijl spreken de hoop uit, dat het God moge behagen nog vele jaren tot zijn levensjaren toe te doen en hem in staat te stellen nog lang -de belangen van land en volk te dienen. "Ce snelle opmarsch der opstandelingen. Ondanks den uitputten den marsch van Donderdag zij' vorderden 15 km. over een zeer moeilijk terrein hebben de opstandelingen gisteren 'hun opmarsch over beide vleugels van het Catalaanische front voortgezet. Volgens sommige berichten hebben de Franco-troepen 'het dorp Vilosell en ge deelten van de Sierra Aliena bezet, zoo- dat zij thans in rechte lijn nog slechts op 36 km. van Tarragona, verwijderd zijn. In Borjas Blancas zijn ongeveer drie vijfdien van de bewoners, die zich in kelders, in het veld en in holen hadden verscholen, teruggekeerd. D'e stad is ge heel vernield. Semi-officieel wordt medegedeeld, dat alhoewel de regeeringstroepen Borjas Blancas hebben verlaten, zij' de spoorlijn Lerida-T'arragona, die 4 km. ten Noor den van Borjas loopt, nog in handen hebben. Het Italiaansch offensief in de rich ting van Falset heeft de laatste dagen geen succes gehad. Daarentegen hebben de regeeringstroepen hun posities dooT een aantal tegenaanvallen versterkt. Rapporten van Andujar melden, dat het groote offensief der regeeringstroe pen succesvol verloopt. Van officieele zijde wordt gemeld, dat 80.000 man regeeringstroepen aan het offensief aan het Estre-madura-fro-nt deel nemen. TS J EC H O-SLOWA AKSC H E GRANATEN VALLEN IN DE STAD. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap meldt, dat gisternacht om 3 uur 40 min. van Tsjecho-Slowaaksche zijde een aan val is gedaan op de Hongaarsche grens stad Munkacs. De aanval zou zijn geopend door een pantserwagen, welke evenwel buiten ge vecht zou zijn gesteld en waarvan de bemanning gevangen zou zijn genomen. Hierop zou de Tsjecho-Slowaaksche ar tillerie van de heuvels in den omtrek Munkacs onder vuur hebben genomen. Van Hongaarsche zijde zijn versterkin gen naar de stad gezonden; de aanval is ten koste van zware offers afgeslagen. De Hongaarsche regeering heeft onmid dellijk geprotesteerd bij de gezanten van Duitschland en Italië te Boedapest tegen dezen aanval van Tsjecho-Slowaaksche troepen en Oekrainsche vrijscharen op Munkacs. Ook te Praag is een ernstig protest ingediend, waarin de Hongaar sche regeering iedere verantwoordelijk heid voor mogelijke gevolgen - van de hand wijst. Bij de gevechten zouden vier Hongaar sche officieren en vijf soldaten, benevens vijf Tsjechen gesneuveld zijn. Hongaarsche stlap te Praag. Uit Munkacs wordt gemeld, dat de Tsjechische militairen Donderdagavond om 10 uur terugtrokken en dat het schie ten ophield. De persdienst van de regeering dei Karpaten-Oekraine deelt mede, dat iri den nacht van Donderdag op Vrijdag Hon gaarsche terroristen, zooals reeds meer is geschied, bij' de gemeente Grosveg, nabij Munkacs, over de grens zijm gekomen en Tsjecho-Slowaaksche grenswachten heb ben aangevallen. Hierbij werd e9n Tsje chisch soldaat gewond. De terroristen werden doo- Tsjech o- Slowaaksche soldaten over de grens ge dreven. Verder ontkent de persdienst, dat Mun kacs beschoten zou zijn. De Hongaarsche zaakgelastigde heeft een stap gedaan bij' den minister van bui- 1 tenlandsche zaken te Praag, wien hij een memorandum overhandigde, waarin de Tsjecho Slowaaksche regeering verantwoorde- 1 ij k wordt gesteld. Het mini sterie van buitenlandsohe zaken behield zich voor een antwoord te geven na een gestreng onderzoek en wanneer zal zijn vastgesteld van welken 'kant het incident werd uitgelokt. In het protest, dat zeer krachtig was, wordt leedwezen er over geuit, dat het streven van Hongarije naar een verbete ring van de betrekkingen tussohen Hon garije en Tsjecho Slowakije werd verijdeld door een daad van agressie door de Tsje- oho Slowaaksche troepen. In het protest wordt alle verantwoordelijkheid voor de toekomst van de hand gewezen. Pijnlijke Indruk te' Berlijn. Het incident bij Mun'kacs 'heeft een pijn lijken indruk gemaakt te Berlijn. Bevoeg de 'Duitsche kringen hellen er toe over in dit incident een zelfstandig optreden te zien van locale legerformaties. Men betreurt dit incident en geeft te verstaan, dat het het voorwerp zal uitma ken van energieke 'betoogen te Boedapest en te Praag. De gebeurtenissen bij: Munkacs 'hebben groote verrassing gewekt in Italiaansche kringen, die zich echter van iederen com mentaar onthouden. Boedapest zou het incident als geregeld beschouwen. Havas meldde gisteravond uit de Hon gaarsche hoofdstad, dat Boedapest het grensincident bij Munkaos als geregeld beschouwde. De staatssecretaris Krno betuigde den Hongaarschen zaakgelastigde te Praag zijn leedwezen over het incident. De op voorstel van Ts'jeoho- Slowakije in te stellen gemengde commissie van on derzoek zal strafmaatregelen nemen in de gevallen waarin schuld wordt geconsta teerd. De Commissaris der Koningin in Zee land deelt ons mede, dat er gegronde hoop bestaat, dat H. K, H. Prinses Juliana met Prins Bernhard zich op Zaterdag 25 Maart naar Vlissingen zullen be geven in verband met de doopplechtigheid van het tweede der op de werf der Kon. Mij „De Schelde" voor rekening van de Stoomvaart-Mij „Zeeland" in aanbouw zijnde motormailsohepen. HH. KK. HH. hebben goedgevonden, dat de naam van dit schip „BEATRIX" zal zijn. DALADIER OVER ZIJN NOORD- AFRIKAANSCHE REIS. Gasteren was bet de laatste dag van Daladier's bezoek aan Noord-Afrika. De Fransc-he premier Ihield een energieke redevoering, bij1 gelegenheid van een hem in Algiers aangeboden noenmaal en die niet den Jminsten 'twijfel liet bestaan, dat F r a n k' r ij k geen duim breed gronds van zijn in vloed s g e b i e d e n i m Noord- Afrika zal laten aaintas- t e n. Daladier's bezoek aan Noord-Afrika beeft Frankrijk een nieuw bewijs gegeven van -de innige gehechtheid der Noord- Afrikaansohe bevolking aan het moeder land en het opnieuw vertrouwen ge schonken in zijn kracht, om Noord-Afri ka tegen eiken aanval te beschermen. „0|pi deze reis, die al te snel ten einde spoedt, heb ik, aldus Dal-adder, overal de eenheid met Frankrijk geconstateerd. Maar wat me het meest heeft getroffen, zijn niet de geestdriftige ontvangsten en toejuichingen in Tunis, van al die groe pen mienschen jegens den man, die Frankrijk vertegenwoordigde, doch is het feit, -dat -overal, waar ik kwam, tot in de kleinste en meest afgelegen dorpen toe, -de Marseillaise werd gezongen, het vaderlaindsche lied der Fransohen en der republikeinen. En i;k heb daarom het recht te zeggen: er zijn weinig volken op -de wereld, die kunnen zeggen, wat ik thans zeg: „De eenheid -van Frankrijk is v-oltooid. De eenheid van Frankrijk en -zijn imperium is de groote gebeurtenis, welke wij van daag vieren." Tenslotte zed-de -de minister-president, dat de -onaantastbaarheid van het Fran- sche rijk zal worden gehandhaafd. Dit beteekent niet alleen, dat geen duim breed van het Frans-che gebied zal wor den afgestaan, -doch nok, -dat Frankrijk zich niet zal laten meesleuren in zekere juridische procedures, welke sommigen willen. REPRESAILLES TEGEN JAPAN. De kwestie van een heffing van rech ten op Japansche goederen in het Brit- sche rijk en in Engeland wordt thans be studeerd door de betrokken departemen ten. Bevestigd wordt, dat de leden van het Engelsche kabinet, die gisteren in Dow- ningstreet bijeen geweest zijn, van ge dachten hebben gewisseld over deze mo gelijkheid, die trouwens meer en meer een waarschijnlijkheid wordt. Uit Tokio ontvangen berichten strek ken ertoe te bewijzen, dat de economi sche toestand in Japan het land bijzonder gevoelig maken voor dit soort represail les. Tenslotte speelt de houding der Ver- eenigde Staten een belangrijke rol, Tot dusverre bepaalt men zich ertoe, Was hington op de hoogte te houden van wat gedaan is. Het schijnt bovendien, dat bin nenkort hierover met Parijs van gedach ten zal worden gewisseld. CHAMBERLAIN VIA PARIJS NAAR ROME. Chamberlain en Halifax -zullen, wan neer zij zich naar Rome begeven hun reis te Parijs even onder breken en op den Quai d'Orsay de thee gebruiken met Daladier en Bonnet, waarbij zij- tijd zul len hebben voor eien korte gedachten- wisseling. Chamberlain en Halifax vertrekken Dinsdag naar Parijs. Vandaar zullen zij met den express naar Rome reizen. De Engelsche gasten zullen hun intrek nemen in de Villa Ma-dama, die de Ita liaansche regeering te hunner beschik king heeft gesteld. D-e eerste minister heeft gister weer een onderhoud gehad met Halifax, Mac Donald en John Simon. Naar men zegt, werd van gedachten gewisseld over den politieken toestand, Binnenland. Prinses Juliana en Prins Bernhard naar Vlissingen. Verlaging mom-opolihe-ffing op ap-pelen. De „onregelmatigheden" te Amsterdam. De rechtbank te Middelburg over bet ooupeeren van paardenstaarten. Buitenland. Grensgevechten te Munkacs. Daladier over -zijn reis. De strijd in Spanje. Represailles tegen Japan. welke per 1 JAN. 1839 vervallen worden aangenomen door Gep. luit-generaal E. F. Insinger, oud commandant van het veldleger, oud commandant van de vesting Holland en oud-gouverneur der residentie, is op 68-jarigen leeftijd te Den Haag overleden. om 'd-e regeering in staat te stellen, een overzicht te krijgen van de- verschillende gevoerde besprekingen, die in het bij zonder betrekking hebben gehad op de Fransch-Italiaansche betrekkingen en op 'het Spaansche vraagstuk. Hevige koude in Anatolië. D'e laatste vier -dagen heersc'ht een felle kou-de, die gepaard gaat met hevige sneeuwstormen, in Anatolië. Hierdoor zijn minstens 32 boeren om het leven ge komen. In sommige plaatsen hebben hongerige wolven, -de bewoners aangeval len. TARIEFMACHTIGINGSWET HEDEN IN WERKING. Gisteren is afgekondigd de wet tot wij ziging van do Tariefmaobtigingswet 1934. Deze wet treedt heden in werking. HET VLUCHTELINGENVRAAGSTUK Een commissie onder voorzitterschap van minister Van Boeyen. De minister van hinnenlaudsohe za ken heeft een comlmissie ingesteld, waar in, onder zijn voorzitterschap, behalve ambtenaren van de -departementen van binnenlandsche zaken en justitie, verte genwoordigers zitting hebben van -de voornaamste oomité's welke zich op bet terrein van het vluchtelingenvraagstuk bewegen. Het -doel van de instelling van -deze commissie is een meer centrale beheer- sching van de vele problemen, welke zich op -dit terrein voord-oen, en het bevorde ren van een doelmatige en economische werkwijze. DE FOKKER T 9. Naar Aneta verneemt houdt de reis naar Ned.-Indië van den heer Van Tijen, onder-directeur van de N.V. Nederland- sche vliegtuigindustrie, verband met den bouw van een Fokker-prototype-bombar dementsvliegtuig T-9, welke prototype waarschijnlijk in den loop van 1939 ge reed komt. Dit vliegtuig is het eerste geheel me talen vliegtuig, dat bij Fokker wordt ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1