mmmm H. M. 1 1 Gemengd Nieuws ip1 De zwerftochten van Kees. Rechtszaken Openbare Verkoopingen en Verpachtingen Radioprogramma. V R IJ 53e JA Ei Nel Sr I I I ft I te zijn aan het A.R. beginsel, besloot epr. zijn inleiding. Hierop volgde een drukke bespreking. Er werden acht namen ge noemd voor de lijst van de Prov. Staten. Ellewoutsdijk. Het havengeld ontvangen in 1938, bedroeg in totaal f 655,28. 22 schepen deden de haven aan met een gezamenlijken inhoud van 2150 ton. lerscke. Door de bemanning van de YE 56 is Woensdag de eerste rog aan de wal gevischt, wat zeer vroeg is. Andere jaren wordt het meestal April. Toen de bemanning van de YE 61 Woensdagmorgen aan boord van het aan de Postbrug liggende vaartuig kwam, was dit in zinkenden toestand. Het schijnt dat door een of andere oorzaak averij was ontstaan beneden de waterlinie. Door pom pen werd het schip boven water gehouden en door het vaartuig van dhr F. van Stee naar hier gesleept, waar de lading gelost werd en de noodige reparatie zal worden verricht. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. GEHEIMZINNIGE MOORD TE AMSTERDAM. Twee lijken in een kamer gevonden. In de achterkamer van een sigarenwin kel in de Oude Doelenstraat no. 70 te Am sterdam zijn gistermorgen een man en een vrouw met een revolverschot gedood. De politie heeft na het eerste onderzoek den eigenaar van den sigarenwinkel, met wien de vermoorde vrouw geruimen tijd omgang had, gearresteerd. Men acht het niet uitgesloten, dat de winkelier zelf den dubbelen moord heeft gepleegd, al ontkent deze ook elke schuld. Het is echter ook mogelijk, dat men hier met een geval van moord, gevolgd door zelfmoord, te maken heeft, hetgeen de politie thans nog onderzoekt. Volgens het verhaal dat de eigenaar van den sigarenwinkel, die tevens marktkoop man is, aan de politie heeft gedaan, kwam hij gistermorgen omstreeks half twaalf aan zijn woning en vond de deur gesloten. Tegen de ruit van de deur was een brief je geplakt met de mededeeling: „Wegens omstandigheden gesloten". De man open de de deur met een sleutel, liep zijn.winkel door, bereikte de achterkamer achter don winkel en vond daar de ontzielde licha men van de vrouw en van een hem on bekenden man. Beiden waren door revol verschoten doodelijk getroffen. Een groot automatisch pistool, waarmee de schoten waren afgevuurd, lag op den grond. Nie mand in de omgeving schij-nt de schoten gehoord te hebben of eenig ander lawaai, dat waarschijnlijk aan het drama is voor afgegaan. Het heeft geruimen tijd geduurd, voor dat de eigenaar van den winkel de politie heeft gewaarschuwd. Na een eerste verhoor van den eige naar van den winkel heeft de justitie be sloten dezen man voorloopig in arrest te houden. Bij' een nader onderzoek zal moe ten blijken of de man, zooals. hij. verklaard heeft, inderdaad den nacht buitenshuis heeft doorgebracht en of hij niet voor half twaalf in zijn winkel is geweest. Hedenmorgen wordt nog gemeld, dat de man, die de doodelijke schoten gelost zou hebben, waarvan de vrouw van den sigarenwinkelier-marktkoopman en de da der zelf het slachtoffer zijn geworden, dienst deed op een der gemeentelijke han dels-entrepots. Men bleek, verdenking tegen hem te koesteren in verband met de verdwijning van groote partijen gedistilleerd, waarop nog geen accijnzen waren betaald, uit de kelders van het Entrepot. Hij zou die dan te eigen 'bate verkocht hebben. Van deze verdenking deed een zijner chefs hem gisterochtend vroeg mededeeling en hij liet zich toen uit in dezen zin, dat men wel eens tevergeefts kon komen om hem te arrestoeren. In hoeverre nu zijn vrien din, de vrouw van den sigarenkoopman, bij den eventueelen frauduleusen handel in gedistilleerd 'betrokken ia geweest, wordt nog nader onderzocht. Gruwelijke moord te Schijndel op een bejaarde weduwe. Oudste zoon wordt hiervan verdacht. Gistgren is te Schijndel een gruwelijke moord gepleegd. In den namiddag vond men in haar woning het verminkte lijk van de 75-jarige wed. v. d. D. Het slachtoffer vertoonde grooto won den aan het hoofd, welke vermoedelijk zijn toegebracht met een kapbijl, Een van de zoons van het slachtoffer, die om half 5 van zijn werk thuis kwam, deed het eerst de verschrikkelijke ont dekking. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Van deze verschrikkelijke daad wordt de oudste zoon van de ongelukkige de 50-jarige P. v. d. D. verdacht. Deze bleek voortvluchtig te zijn. Per radio is 's mans opsporing verzocht. D'e verdachte is onge huwd en woonde bij zijn moeder in. Meerdere malen vonden ruzies plaats tusscben moeder en zoon, welke zoon veel geld noodig had voor sterken drank. De oude vrouw had juist baar ouderdoms rente ontvangen, welk geld ze had opge borgen in een kast. Waarschijnlijk is ook gistermiddag om dit geld twist ontstaan en heeft de zoon geld van zijn moeder ge- eischt. Toen dit werd geweigerd, heeft hij haar met een hakmes slagen toegebracht op 't hoofd waardoor zij bloedend ineen- zeeg en vrijwel onmiddellijk dood moet zijn geweest. De zoon heeft hierna de sleutels van de kast uit haar zak geno men en hiermede de kast geopend. De dader heeft toen zijn handen afgedroogd aan een doek, welke hij in een kamer er naast over het hakmes heeft geworpen. Na zich achter het huis zorgvuldig ge- wasschen te hebben, zooals door omwo nenden is opgemerkt, heeft hij zich per fiets naar St. Oedenrode begeven, van waar hij verder per bus in de richting Eindhoven is vertrokken. De dader ging zich dikwijls te buiten aan sterken drank. Vanmorgen is hij in Roermond aan gehouden. Bij zijn verhoor bekende hij zijn misdaad. Wol uit zeewier. Een Ja- pansch uitvinder wil „wol" maken uit zeewier, Tot dat doel is reeds een maat schappij' gesticht ergens in Noordooste lijk Japan. Men 'hoopt een productie te kunnen bereiken van ivijf ton „zeewier wol" per dag. D'e grondstof is in dat deel van de wereld in zeer ruime mate voor handen. Kinderverlamming. In Friesland 'heeft zich bij. een lVs-jarig kind te Metslawier een geval van kinder verlamming voorgedaan. Het patientje is ter verpleging in de barakken te Leeuwarden opgenomen. 'Ernstig verkeersonge luk te Jutphaas. D'rie per sonen zwaar en een licht gewond. Op den rijksweg Oudenrijn- Vianen, ter hoogte van Jutphaas, heeft gistermiddag een autobotsing plaats ge had, waarbij vier personen werden ge wond, van wie drie ernstig. Uit de richting Oudenrijn naderde een vrachtauto, bestuurd door den 27-jarigen De Bruin uit Jaarsveld. Van de tegenge stelde zijde kwam eveneens een vracht auto, welke werd achterop gereden door een personenauto, bestuurd door den 37- jarigen Bronk uit Beusichem. Deze wilde de voor hem rijdende vrachtauto passee- ren, doch zag plotseling de naderende vrachtauto uit Oudenrijn. B. remde uit alle macht, doch zijn wa gen slipte en slingerde door de gladheid van het wegdek van rechts naar links. Een botsing was niet meer te vermijden. D'e auto werd in den flank aangereden, kantelde en bleef ernstig beschadigd lig gen. De heer Bronk werd niet gewond. Hij klaagde wel over pijn in de borst, doch kon naar zijn huis terugkeeren. D'e drie overige inzittenden evenwel, de gebroe ders Verhoef en de heer H. Donker, allen uit Beusichem, die op weg waren naar een begrafenis van een familielid, werden ernstig gewond. Zij werden naar het zie kenhuis te Utrecht vervoerd. De bestuurder van den vrachtwagen, de heer De Bruin, werd niet gewond; zijn naast hem zittende vrouw kreeg een lichte verwonding aan het gelaat Autobotsing onder Wil les kop. Een zwaar en twee licht gewonden. Te Wi'lleiskop kwamen gistermiddag een vrachtauto en een personenauto door z.g. snijden van eerstgenoemde bij het passeeren van een andere wagen, met elkaar in botsing. De 50-jarige mevrouw Altona uit Rot terdam, die in een der wagens' was geze ten, liep verscheidene verwondingen en een 'hersenschudding op en werd naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Haar zoon, die den wagen bestuurde, kreeg eenige 'hoofdwonden. lp tssS De keuken van het gerestaureerde paleis te Soestdijk. DB JACHT OP WATER WILD. Bij de Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland en bij de Ne- derlandsche Vereeniging tot Bescherming van vogels, zijn den laatsten tijd tal van be richten ingekomen, welke er op wijzen, dat de in het wild levende vogels ernstig ge leden hebben onder het stren ge winterweer van de twee de helft van December en dat tallooze vogels, ook die, wel ke tot het waterwild behoo- ren, omgekomen zijn. In verband met deze be richten hebben de beide ver- eenigingen een verzoek inge diend bij den Minister van Economische Zaken om de jacht op waterwild eerder te sluiten dan in den zomer van 1938 werd vastgesteld. 89. De treinreis naar huis duurde Kees veel te lang, hoewel meneer de Vries, on danks zijn streng uiterlijk en doordringende oogen een gezellige prater wist te zijn, die ook heel wat avonturen beleefd had. 90. Op het station in Kees' woonplaats stond zijn moeder met zijn broertjes reeds op hem te wachten. Dat was een vreugdevol weerzien. Kees en zijn moeder omhelsden elkaar innig en ieder was thans even blij. De bestuurder van den vrachtwagen bleef ongedeerd. Zijn vrouw, die naast hem zat, werd aan het hoofd gewond. Veerboot te Pannerden gezonken. Gisternamiddag is op het Pannerdenscheveer, dat de verbinding onderhoudt tusschen Doornenburg en Pannerden, aan de zijde van Panner den, een zware, met steanen geladen vrachtauto bij het afrijden van de pont door de achteras gezakt. Het gevolg was, dat het ivol'le gewicht van het voertuig op den aflaadkap kwam te rusten, waar door de pont gedeeltelijk onder water werd geduwd en half zonk. Ook een deel van de auto en de lading verdween onder de oppervlakte. De bestuurder kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. De andere personen, die zich op de veerboot bevonden, had dien deze tijdig verlaten. Het p'ontverlceer tusschen Doornenbrug en Pannerden is thajis voor rijverkeer gestremd. Auto in diepe vaart ge reden. De directeur van den vleesch- feeurisgsdienst in den kring Schoonho ven, Mr J. Slager, reed gisteren met zijn ecihtgenoote per auto in de richting Utrecht, toen hij eiven buiten Schoonho ven in een scherpe bocht door de glad heid het beheer over het stuur verloor. Met groote 'snelheid sloeg de auto om, maakte een buiteling en kwam terecht in de Botersloot, een breed water aan de rechterzijde van den weg. Gelukkig kwam de auto daar in zijn oorspron'kelijken stand terecht, doch hij verdween vrijwel geheel onder water. Toen de wagen volgeloopen was met water, blee'k het onmogelijk een portier van de binnenzijde af te openen. De bei de inzittenden konden achter in dien auto nog even het 'hoofd boven water houden. Juist 'passeerde een koopman, die zon der dralen in het water sprong en met een forscben ruk een portier wist te opienen. Toen 'kon Mr Slager zich uit de auto bevrijden; samen met den red der trok bij. meivrouw Slager over de voorbank 'heen door bet portier. Behouden kwamen allen op het droge. Een automobilist bracht de drenkelingen naar 'hun woning; zij waren vrijwel on gedeerd. (Telegr.) 1 Brandstichting te G h a a m. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Chaam brand ontstaan in de woning van een autobusonderne mer A. C. K. Daar de brandweer dadelijk ter plaatse was kon het vuur spoedig worden gebluscht, zoodat slechts de keu ken uitbrandde. Ook de autobus ging in vlammen op. Toen een onderzoek naar de oorzaak werd ingesteld, kwam de politie tot de ontdekking, dat verscheidene meu belen met benzine waren overgoten. K., die bij het uitbreken van den brand al leen was, werd opgesloten. Aanvankelijk ontkende hij. zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt, ock nadat uit een door den politie-deskundige ingesteld onderzoek was gebleken dat het vuur wel degelijk was aangestoken. De politie ontbood daarop de echtge- noote van K. ten raadhuize, waar deze door den burgemeester werd verhoord. Bij het vernemen van de verdenking te gen haar man maakte de vrouw zoo'n misbaar, dat haar echtgenoot hel in het arrestantenlokaal hoorde. Hij wond zich zoo op, dat hij de deur intrapte en naar de kamer rende waar zijn vrouw werd verhoord. Nadat hij wat gekalmeerd was legde hij' een volledige bekentenis af. Fi- nancieele moeilijkheden waren de oorzaak van zijn daad geweest. -Door kanarievogels ge red. Drie kanarievogels hebben een fa milie in Liverpool in de afgeloopen week het leven gered. Toen de 61-jarige Peter Westhead 'snachts niet kon slapen, om dat hij zoo'n hoofdpijn had, lag hij stil te kijken naar de kanarievogels van zijn dochter, die plotseling onrustig werden en aanvallen van zwakte schenen te krijgen. Vol verbazing kroop hij. uit zijn bed en merkte toen pas, dat er in heel de wo ning een sterke gaslucht hing, wat waar schijnlijk ook de oorzaak was van zijn hoofdpijn. Twee andere gezinsleden waren door het uitstroomende gas reeds bewusteloos geworden en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een duur uitstapje. Een echtpaar, dat eergisteren te Harwich aankwam, wekte den argwaan der douane-autoriteiten aldaar, omdat de man zulk een bijzondere wijde plus fours droeg. Bi) onderzoek bleken in bet klee- dingstuk twee dure Duitsche camera'li verborgen, die het echtpaar had willen binnensmokkelen. D'e lensen bevonden zich ingenaaid in de kleeren der vrouw, zoodat het de reizigers moeilijk viel te ontkennen dat zij zich aan frauduleuzen invoer hadden willen schuldig maken. Man en vrouw kregen ieder een boete van 118 pond en de toestellen werden ver beurd verklaard. Daarna mocht het echt- j paar de reis voortzetten. Rechtbank te Middelburg. Beëedigid. Ter terechtzitting der Arrondissement.?- Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke Handelszaken, is beëedigd als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Vrouwepolder dhr W. Maas Azn., burgemeester dier gemeente. Honger beroep. D'oor G. J. B., 61 jaar, koopman te Krab- bendijke, is hooger beroep aangeteekond: 1. tegen het vonnis van den Kanton rechter te Middelburg van 30 Nov. 1938, waarbij hij' wegens „Overtreding Jacht wet" is veroordeeld tot drie geldboeten el'k van f 15 of drie maal 10 d. h., met verbeurd verklaring van het in beslag ge nomen geweer. 2. tegen het vonnis van den Kanton rechter te Middelburg van 30 Nov. 1938, waarbij' hij. wegens „jagen in gesloten jachttijd" isi veroordeeld tot f7,50 of 5 d., met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer. Door W. J., 32 jaar, varensgezel te Souburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 23 Nov. 1938, waarbij hiji wegens overtreding van de Vogelwet is veroordeeld tot f 7,50 of 5 d, h„ met verbeurd verklaring van vier in beslag genomen tortelduiven. Door J. L. R., 31 jaar, varensgezel te Vlissingen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 30 Dec. '1938, waarbij hij wegens „wederspannig'heid" is veroor deeld tot .1 maand gevangenisstraf. Keurmeester in een huis opgesloten. Melkboer krijgt drie weken. Gistermiddag stond een melkboer voor den politierechter te Amsterdam. Hij had in Augustus j.l. de brutaliteit gehad een keurmeester van den gemeen telijken keuringsdienst voor waren in zijn huis opgesloten te houden. De keurmeester had den melkboer f 20 boete opgelegd, omdat de melk met water verdund bleek te zijn. De melkboer vond, dat een keurmeester veel geld verdient en een melkboer weinig. De keurmeester kon dus z.i. wel een beetje meebetalen aan de boete. Hij' had derhalve den ambtenaar ver zocht eens bijl hem te komen en toen de keurmeester aan dit verzoek voldeed had h;j hem meegetroond naar de achterka mer. Daar had de melkboer gevraagd of de keurmeester niet „portie wilde nemen in de boete", maar dit weigerde de amb tenaar natuurlijk. De melkhandelaar was daarop met zijn rug tegen de deur gaan staan, en had op herhaald verzoek geweigerd de deur te openen. Tenslotte had de keur meester een revolver te voorschijn ge haald en daarmee was het pleit beslist geweest. 'Jwee maanden gevangenisstraf vroeg de officier van justitie. De politierechter veroordeelde den melkboer tot drie we ken gevangenisstraf. 23,326,320 eieren en wel 21.918.340 kip pen- en 1.407.980 eendeneieren. Hiervan gingen naar Duitsdhland 357.480 kippen en 603.000 eendeneieren, naar Engeland 20.14-6.440 kippen- en 1.035.360 koelhuis- kippen-, 167.040 geconserveerde kippen en 789.480 eendeneieren. Naar andere landen 212,020 kippen- en 15,500 eenden eieren. Jan. 10 11 11 12 13 Vlissingen, Houtverkooping, Batten. Oostkapelle, Olmen, Blaupot. Wissenkerke. Woonhuis, Weil., Klop. Oostkapelle, Esschen, Blaupot. Middelburg, Boomen, Blaupot. Wolfaartsdijk, Woonhuis en Erf, Jonkers. Middelburg, Huizen, Terpstra. Grijpskerke, Bouwland, Terpstra Vrijdag 6 Januari 1939. HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. 8.0 VARA, 19.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA, 10.40 VPRO, 11.00—12 00 VARA. 8.00 „Esmeralda". (Om 8.30 Orgel. 9.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram 11.00 Declam. 11.20 VARA-orkest (Opn., 12.00 Gram. (Om 12.15 Ber.) 12.30 AVR'O-orkest. 1.30 Omroepork. (Opr, 2.40 Causerie „Huisbewoners' lief e. leed". 3.00 Cabaretprogr. 4.00 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel en gram 6.28 Ber. 6.30 Causerie „Het jeugdcon- gres 1939". 6.45 Gram. 7.00 VARA-ka- lender. 7.05 Causerie over Holl. caraca- turisten. 7,23 Ber. ANP. 7.30 Ber. IJ Causerie „Weer aan een begin". 8.00 H Holl. Strijkkwartet. 8.30 Causerie. 9i VARA-Orkest. 9.45 Declam. 10.00 Fragm. uit de operette „Pas de fumée sans feu' 10.30 Ber. ANP. 10.40 Avondwijding 11,00 Cello en piano-, 11,30 Jazzrnuzu il, 55—12,00 Gram. HILVERSUM II. 415,5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8,00—9,15 Gram. Om 8,15 Ber. 10.00 Gram. 11,30 Religieuze causerie. 12,- Ber. 12,15 Het Peregrinos-orkest. 1,00 I,20 Gram. 2,00 Gram. 2,15 Orgel er. gram. 3,15 Gram. 4,15 Viool en piau 4,35 Gram. 4,55 Piano. 5,15 KRO-Orku 6,00 Land- en tuinb.praatje. 6,20 Gra' 6,25 KRO-Melod. en solist. Ga. 6,30 Ber 7,00 Ber. 7,15 Luchtvaartcauserie. 7,. Gram. en declam. 8,00 Ber. ANP. 8. Gram. 8,40 KRO-New Style Artists. 9.:- Progr. gew. aan de Ned. Weermaclt 10,30 Ber. ANP. 10,40 Bela Klss' orlce: II,05—12,00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT De weerstoestand van hedenmorgen 7,20 uur: weer; te Vlissingen lichte mot regen wind: N.-N.-W. matig; temper tuur 4; minimum hedennacht 3; neer? afgeloopen etmaal 3. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur; Voor de Westelijke provincies: krach tige tot matige N. tot W. wind, gedeeh. lijk bewolkt, aanvankelijk kans op buien met hagel of natte sneeuw, 's nachts tem peratuur om het vriespunt, overdag do. Voor het midden en Oosten: matige tot zwakke N. tot W. wind, gedeeltelijk be wolkt, wellicht enkele lichte buien met natte sneeuw, 's nachts temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, overdag dooi. Stand van hedenmiddag 3 u PRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland zijn voor 'de periode van 3 tot 6 dezer vastgesteld op: D-klasse f3, C-klasse f 3.20, B-klasse f 3.45, A-klasse f 3.60, S-'klass'e f 3.7Q. De prijzen voor eendeneieren zijn voor de pi rio'de van 36 dezer vastgesteld Voor eieren boven 60 kg. op f 2.95, ge wicht 5460 kg. f '2.85 en beneden 54 kg. f2.70. De restitutie is onveranderd. UITVOER VAN EIEREN. In de week van 27 December tot 3 'dezpr zijn hier te lande voor uitvoer toegelaten Uitgave: „Luctor e Bureaux L Poitrekenl Bijkantoor J. J. F A N Directeur IwllMl Stand van gistermiddag 3 u.: 756. Licht op voor fietsers: Vrijdag 4 u. 32 min. Nu het ooge schip, dat der zal dragen aa toevertrouwd, wij reeds eer- alle waarschiji teit de Konir achten wij het lezers iets mee schepen, die e niet alleen t „Zeeland", ma sche Handelsv Toen op 7 M de schepen op legd, lagen ter groote stapels, vormlooze mas korten tijd die uit deze vorml groeid, wamt ruim een weel de helling sta; schip; en aan er voor een g kan men zich ling maken, h den zomer var er uit zullen Wat het uit mailbooten er dan de huid hun twee hoo rood-wit-blauw beeld voor on plaats van zw; pen een licht plaats van de zullen zij slecl schoorsteen he wit-blauwe bar steen suggeree de geheele von •de gedachte va chinevermogen, staan, is met niet gering en 'kimooipien, d.i. 4 de snelste sche Handelsvloot z nomen worden schepen van c land". Wat dit mai U.K. voor dez tonnen bruto ii zeggen wil, bli vergelijking m- dat begin 1931 Schelde" voor Mij werd afg meet ruim 14.; maal zoo ve van de „Zeela] vermogen van 10.803 P.K. bec vaart van circa loopen. Sch Ook het inw- zoowel uit een de indeeling bi afwijken van d Pen. Dit vindt anderde inzicht werden gebouw gelijk voor de en later toen t land" op een veel mogelijk d aangepast. De i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6