Voedt Uw huid 's nachts met Purol Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. NOORD-BEVELAND. De oudste korenmolen op Noord-Beveland. Conferentie A. R. partij. Kerknieuws Onderwijs. Twee flesschen Jecovitol leggen de gezonde basis voor een geheel leven. Begin, als baby 3 maanden oud is, met twee theelepeltjes per dag. Later twee paplepels. Dan wordt 't een gezond kind, recht van ~i lijf en 1°^°"' -J75e De jongens zagen er allen uitstekend uit. Hun reis was in de beste orde en zonder stoornis verloopen. Aan de Duit se he grens waren 'zelfs geen Duitsche beambten ter controle verschenen. Over het algemeen bestond de groep uit jongelui uit den middenstand en een klein groepje uit den arbeidersstand. De leeftijd der jongens varieert van 12 tot 17 jaar. Na medisch onderzoek gin gen de jongens per autobussen naar een der leegstaande Philipsgezellenhuizen in het Elsentpark, dat voor dat doel uitste kend gelegen en ingericht is. De jongens blijven hier 14 dagen in quarantaine en zullen daarna meer bewe gingsvrijheid krijgen, natuurlijk steeds onder leiding. Hoe lang de jongens in Eindhoven zullen blijven is nog onbekend. 1 Met ingang van 3 Januari 1939 is benoemd tot apothekers-assistente bij de Rijksasyls voor psychopathen te Balk brug, gemeente Avereerst, mejuffrouw G. Sliggers te Middelburg. Een belangrijke! vergadering voor middenstanders en winkelbedienden. De Ghr. Besturenbond heeft tegen Maandagavond in de Prins van Oranje een vergadering belegd, die vooral voor middenstanders, hun zoons en hun bedien den van belang is. De heer Hamming uit Vlissingen, lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, zal spreken over: „D e w e t op de vestigingseischen en het diploma handels ken n i s". De bedoeling is biji voldoende belangstel ling een Ghr. cursus voor het midden standsdiploma handelskennis in het leven te roepen. De deelname staat voor ieder belanghebbende open. Wij behoeven zeker niet meer het groo- te belang van zulk een cursus uiteen te zetten. Mondelinge lessen van bekwame leerkrachten hebben daarenboven groote voordeelen boven andere studie-methoden. Het plan is dezen cursus onder te bren gen biji den Chr. Midenstandsbond, een der officieel erkende1 landelijke midden standsorganisaties. Gaarne wekken wij' tot druk bezoek op. De toegang tot de vergadering is vrij. 's Heer Abtskerke. Gisteravond werd alhier het vereenigingsgebouw, dat door de Kerkvoogdij1 is gesticht, onder groote belangstelling geopend. Na gemeenschappelijk gezang, ging Ds Drost vóór in gebed. De president-kerk voogd riep allen een hartelijk welkom toe en damlkte allen die aan het tot stand ko men van 'dit gebouw hebben medege werkt, waarna hijl de leiding over droeg aan Ds Drost, die in hartelijke be woordingen de aanwezigen toesprak en de breede beteakenis van het vereni gingsleven, vooral van bet Christelijk vereenigingsleven, uiteenzette. Daarna vond de naamgeving plaats. Op het podium was, onder een kleed, de naam aangebracht die het .gebouw zal dragen. De president-kerkvoogd nam het kleed weg en in mooie gesmede letters kwam de naam „Irene" te voorschijn. Ds Drost heeft er op gewezen dat die naam een symbool moet zijn voor allen, die in dit gebouw samenkomen. De vrede met God kan alleen wonen in het hart van menschen, zoo men vrede heeft met den naaste. Daarna werd het woord gevoerd door Ds v. d. Waa van 's H. Arendskerke, die gedurende de jaren 19341937 consu lent was, den burgemeester, de presi dente van de Meisjesvereeniging, mevr. Drost, de vice-voorz. van de Jongelings- vereen., dhr Q. Remijnse, de vice-voorz. vami de zamgvereen. dhr M. Tolhoek en ten slotte door een afgevaardigde van den Chr. Landarbeidershond dhr J. Kor- stanje. Nadat door de Meisjesvereen. een too- neelstukje ten gehoore was gebracht werd gepauzeerd en door vriendelijke handen een kopje thee aangeboden. Na de pauze voerden de Jongelings- en de Meisjesvereen. tooneelstukjes uit. Daarna gaf de Zangvereen. inog enkele nummers ten beste, waarna Ds Drost allen hartelijk heeft bedankt voor de me dewerking op dezen avond. Van bekende en onbekende gevers wa ren bloemen ingekomen. Een aardige verrassing was wel een telegrafische ge- lukwensch van den miieuw-benoemden burgemeester. Krabbendijke. Loop der bevolking over de maand December '38. Vertrokken: F. J. Vermeule naar Middelburg; A. Hen- nekij naar Oostkapelle; W. de Jong naar Arnhem; E. J. C. Cornelisisie en gezin naar Oost- en West-Souburg; H. G. 'H. v. Hussen naar Wageningen. Ingekomen: W. Rijkse en gezin van Schore; J. Meertens van Hoek; J. W. de Bel van Bloemen daal; J. Mol van Rot terdam; A. Polderman van Rilland-Bath; A. H. de Smidt van Enschede; M. J. Vogel van Waarde. Driewegen. Loop der bevolking over de maand December '38. Ingekomen: Katha- rina Oranje, van 's-H. Arendskerke E 139; naar Driewegen no. 153; Kornelis Jan Lamper, van Rotterdam, Prins Hen drikkade 160 naar Driewegen no. 93; Pieternella Geertruida, van den Bo-sse, van Middelburg, Segeerstraat 35, naar Driewegen no. 123. Vertrokken: Pieter Korstanje en gezin van Driewegen no. 162 naar Oudelande B 20; Margaretiha Johanna Leenman van Driewegen no. 165 naar 's-Gravenhage, Druiwenstraat 16. Wemeldinge. Scheepsbrand. Wij meldden reeds, dat gisteren ter hoogte van de haven van Kattendij'ke het met vlas geladen motortjalkscheepje „Res- Nova" schipper J. van H'oudt, wonende te Wemeldinge, komende van Colijns- plaat en bestemd naar België, in brand is geraakt. Door het bergingsvaartuig „Zeehond" werd hulp verleend. Onmid dellijk werd alles zooals lading, machine kamer, verblijf van de opvarenden onder water gezet, hetgeen echter niet kon ver hinderen dat het ge'heele schip uitbrand de. Later is het brandende schip nabij genoemde haven op de slikken gezet. De opvarenden zijn naar hun woning te We meldinge gebracht. Als oorzaak wordt vermoed dat een vonk uit de uitlaatpijp in de lading gekomen is. Later is de „Zeehond" met personeel aan boord nog maals naar het brandende sc'hip gevaren om te trachten het vuur te 'blusschen en het schip vaarbaar te maken. Koudekerke. Gisteren vergaderde het Paardenverzekeringsfonds. Uit het ver slag van den secr.-penningm., den 'heer M. Verhage Pz. bleek, dat voor 18 paar den en 20 veulens aan vergoeding was uitgekeerd de som van f 4868.80. Het af tredende bestuurslid P. de Potter Sr. werd herkozen. Thai en. D© rivier is Woensdag open gekomen voor de scheepvaart, zoodat de eerste booten met mossels weer zijn aan gekomen bij het ontvangkantoor aan de Eendracht. i De mossels, welke momenteel nog op de verwaterplaatsen aanwezig zijn, hebben veel geleden van de strenge vorst, zoodat er veel doode mosselen in voor komen, welke niet voor de consumptie dienstig zijn en daarom in de loodsen wor den uitgezocht en verwijderd. 9a te het iatsrija? feet pslsis Sosstrijk. Een der gangen van het gerestaureerde Prinselijk paleis te Soestdijk. Cclijnsplaat. Woensdagmorgen had dhr W. G. de Fouw het ongeluk tengevolge van de sneeuw uit te glijden en in de Achter straat op het trottoir te vallen. Na eerst op een groentekar naar zijn woning te zijn gebracht, is hiji later in den namid dag naar een ziekenhuis te Goes ver voerd. H. Van bijzonder belang is het heerlijk recht op „de malerije op het sesthyende vat", dat de graaf noemt vóór de andere privileges, die hij voor zich reserveert. Niet ten onrechte geeft hij aan het maal- recht zoo'n voorname plaats. De molenaar is nochtans met den bakker de onmisbare schakel in het proces, dat verloopen moet voordat het graan als brood op tafel komt Het is dus noodig de bevolking de misère te besparen, wanneer door een of andere oorzaak het particulier initiatief faalt. Vandaar, dat de graaf, afgezien nog van de financieele voordeelen, die de molen hem oplevert in den vorm van pacht en elk zestiende vat meel, in het belang der bewoners zich zijn rechten voorbehoudt. In dit geval is zoo'n recht niets minder dan een plicht, nu geen ander zonder zijn toestemming een molen mag oprichten. Het meel vindt zijn weg eensdeels naar de bakkerijen in het dorp, die met het oog op brandgevaar aan strenge voorschriften zijn gebonden en anderdeels naar de ver der afgelegen boerderijen die zelf een oven hebben; de gewoonte om eigen brood to bakken is tot in de twintigste eeuw op sommige plaatsen blijven bestaan. Uit de beteekenis van het molenaarsbe drijf voor de samenleving vloeit voort, dat de wederzijdsche belangen zoo goed moge lijk gewaarborgd moeten worden, niet al leen om te voorkomen, dat de molenaar zijn onmisbaarheid zal uitbuiten, maar ook, opdat de bevolking het landsheerlijk recht niet te na komt door elders heimelijk te laten malen ofwel meel van buiten af in te voeren. Daarom is voor den molenaar, die den molen van den rentmeester wil pachten, een instructie vastgesteld. Alvo rens hieraan eenige- opmerkingen te ont- leenen, moet eerst iets meegedeeld worden over den molen zelf.- Niet eerder zullen de metselaars en de timmerlieden, met het bouwen van den molen een begin gemaakt -hebben, dan nadat er reeds voortgang begint te komen in het afkavelen van het land, het leggen van wegen, 'het bouwen van huizen, boer derijen, de kerk en het rechthuis voor schout, schepenen en polderbestuur en den aanleg van de haven. Het verhaal gaat, dat de ambachtsvrouw©, gravin Ma ria van Nassau, zelf tegenwoordig is ge weest bij' den aanvang van den bouw, het geen eenigszins te betwijfelen is met het oog op de heftige pestepidemie, die in 1604 en het voorjaar van 1605 de werk zaamheden zeker heeft vertraagd. De plaats van -den molen is gunstig gekozen: gemakkelijk bereikbaar uit alle deelen van het ingepolderde land, dichtbij de kom van het dorp, ver genoeg van den zeedijk af om niet belemmerd te worden in den wind vang en bovendien geplaatst op een na tuurlijke hoogte in het terrein, welke wel licht mede oorzaak geweest is van het weglaten der balie. Marinus Rijckers is de eerste molenaar die den molen pacht en wel met ingang van 1 Januari 1606 voor twee jaar rai- son van 25 ponden Vlaamsch per jaar (f 150.Volgens zijn instructie is hij verplicht ieder kwartaal een vierdedeel van zijn pacht bij' den rentmeester, Mari nus, Werckendet, te betalen in gangbare munt; voor de nakoming van zijn ver plichtingen moet hij twee „suffisante" borgen stellen. Gaat Hij failliet en kun nen ook deze borgen niet betalen, dan wordt -de molen opnieuw verpacht; een' lagere pachtsom komt te hunnen nadee- le, het surplus ©ener hoogere echter ten profijte van den ambachtsheer. Om te voorkomen, dat de boeren hun volle ge wicht aan meel niet krijgen, moet de mo lenaar 'bij' de waag steeds een ba' gereed héoibsE. s-'&eu. rav-t mee* om bet bij weging ontbrekende direct aan te vullen. Is er te weinig meel in de bak, dan wordt de mo lenaar met '10 schellingen Vlaamsch be boet; blijft er over, dan is het voor hem. Maalloon mag hij rekenen „naer ouder costume gewoonte)", d.w.z. zooals dat te St Maartensdijk is vastgesteld. In meer opzichten is de molen aldaar, die eveneens in het bezit is van de Oran- je's, tot voorbeeld genomen. De rentmees ter en de schout, de voornaamste magi straat in het dorp naast den dijkgraaf, genieten bijzondere voorrechten in den vorm van gratis „bac-koorn" voor henzelf en hun huisgezin. Aan alle inwoners van Noord-Beveland wordt het verbod opge legd hun koren elders te laten malen of meel in te voeren, op de verbeurte van hel product en bovendien een boete van 17 schellingen, die de molenar en de schout samen deelen. Een gelijke boete bedreigt ook hen, die buiten Noord-Beveland ge bakken brood verkoopen of in hun huizen voorradig hebben, met uitzondering even wel van vreemde arbeiders, die voor ten hoogste twee dagen hun eigen mondvoor raad mogen meebrengen. Op „quarens", d.w.z. handmolens, mag alleen haver en boekweit gemalen worden. De molen is vanwege den landheer van de maalinrichting en de noodige gereed schappen voorzien, dus geheel bedrijfs klaar opgesteld. Op den molenaar rust de plicht tot onderhoud van „alle het gaende werek, te weten: cammen, staven, lassen, hecscheen, schrijffloop, roeden, des daer aancleeft", mistgaders de plicht tot vernieuwing van de „steenreep, als het noodt" noodig) is en het uitvoeren van kleine reparaties. Vervanging van de grootere onderdeden als „staanders, steen balk, as (van het) groote radt, de saai back, de trappen en het cruyswerck" ko men ten laste van den heer, met dien ver stande nochtans, dat de molenaar voor het stilleggen van den molen geen „aff- cortinge" van pacht zal genieten. Schade, veroorzaakt door „donder, bliksem, subit en tempeest onweder ofte brandt" worden, indien (in het laatste geval) den molenaar geen schuld treft, eveneens door den land heer vergoed. Bij -de pachtsom is de slijtage van de molensteenen niet inbegrepen: deze stee- nen worden na afloop der twee jaren in tegenwoordigheid van de schepenen ge meten en de mindere dikte den molenaar in rekening gebracht a raison van 30 schellingen per duim. Breken de steenen tusschentijds, dan moet de molenaar zelf voor nieuwe zorgen en nauwkeurig -de kos ten opgeven; is de waarde na expiratie ■der pacht grooter dan bij den aanvang, dan krijgt hij' „naer advenant" het ver schil uitbetaald. De zwaarste 'boetebepaling, n.l. van zes ponden Vlaamsch, is gesteld op het zon der consent van den rentmeester over doen van de pacht aan een ander. Deze boete wordt gelijkelijk verdeeld onder den schout, den rentmeester en de diaconie; ook de horgen kunnen er voor worden aangesproken. De laatste bepaling van de instructie is van meer huishoudelijken aard. Bij het ingaan der pacht betaalt de molenaar twee schellingen voor elk pond Vlaamsch zijner pachtsom aan den rentmeester, waarvan de helft dient ter bestrijding van de gemaakte onkosten; tevens betaalt hij vijf schellingen aan de diaconie. Als een extra attentie voor den disch van den gra.- felijken vertegenwoordiger zijn voorge schreven een zeker aantal „cappoenen", evenveel als te St Maartensdijk gebruike lijk is. De Colijnsplaatsche korenmolen is se dert den aanbouw omstreeks 1605 een sie raad gebleven voor het landschap. Zijn rustige, weloverwogen bouwtrant heeft in de afgeloopen drie eeuwen nog niets aan aantrekkelijkheid verloren. Hij is onaf scheidelijk met de stichting van Golijns- plaat verbonden en dient dan ook als een tastbare herinnering aan dit feit in eere gehouden te worden. Hij' legt getuigenis af van het solide Noord-Bevelandsche metsel- en timmerwerk waarop de tand des tijds nog zoo goed als geen invloed gehad heeft, waardoor de molen zijn eigen ka rakter tot op den huidigen dag vrijwel on veranderd heeft weten te bewaren. Rotterdam. J. P. v. d. W e 1 e. Ingevolge een besluit der laatstgehou den vergadering van het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigin- gen ligt het in het voornemen, ook nog in deze winterperiode, naar de gewoonte der laatste jaren, eert twee daagse he partij-conferentie te houden. Dat zij ditmaal in een anderen tijd des jaars valt dan voorheen, vindt zijn oorzaak in de drukke en deels onverwach te parlementaire werkzaamheden van het voorbijgegane najaar, i De conferentie zal worden gehouden D. V. op Donderdag 2 en Vrijdag 3 Februari e.k. in het Hotel „Witte Brug" te Den Haag (Scheveningen). Deze mededeeling strekt tot voorloopige kennisgeving. Nadere 'bijzonderheden be treffende te behandelen onderwerpen, in leiders en huishoudelijke regeling zullen binnenkort worden vermeld. Slechts moge reeds thans eraan wor den herinnerd, dat deze conferenties het karakter van een cursusvergadering dra gen; dat zij dus bedoeld zijn om voorlich ting te schenken aan hen, die door de be trokken instanties der partij worden aan gewezen om de ter conferentie behandel de actueele politieke onderwerpen voort en uit te dragen in de vergaderingen der kiesvereenigingen en die in het algemeen belast zijn met de leiding der partij en haar organen in den lande. Dit karakter der conferentie vordert, dat zij in het belang een er vruchtdragen de behandeling en bespreking der onder werpen niet overtalrijk zij. Daarom moet worden vastgehouden aan den regel, d'at de Provinciale Comité's en Kamercentrales als regel gemiddeld vijf afgevaardigden, hoofdzakelijk op eigen kosten, aan -de conferentie kunnen laten deelnemen. Vanzelfsprekend behoudt het C. C. het recht zijnerzijds enkele personen als gas ten te introduceeren, voor zoover kan ge acht worden, dat de aanwezigheid van dezulken en hun deelneming aan de dis- i cussies strekken kan tot verbreeding en verdieping van het inzicht in de behan delde onderwerpen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Bommel, P. M. van Galen cand. te Monster. Aangenomen naar Suawoude en T'iet- jerk, J. Arendsen te Putten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Arnhem (vac. ds Douma), J. Overduin te Kampen. - D s DL J, F. Westenburg fOp 60-jarigen leeftijd is overleden Ds D. J. F. "Westenburg, sedert Juli 1924 predi kant der Ned, Herv. Gemeente van B 1 o k z ij 1. Aankoop van brandblusch-ap paraten voor een schoolgebouw. Het bestuur der vereeniging voor bij zonder L. O. op Geref. grondslag te V1 i s- s i n g e n verzocht in 1938 aan den Ge meenteraad om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor de aanschaffing van twee schuimbrandbluschtoestellen voor zijn scholen aan de Kasteelstraat en de Verkuyl Quakkelaarstraat aldaar, zulks op grond van het bepaalde in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. In zijn ver gadering van 8 Juli 1938 beschikte de ge meenteraad hierop afwijzend op grond dat art. 72 zoodanige aanschaffing niet toelaat, daar bedoelde apparaten niet ge rangschikt kunnen worden onder één van de in dat artikel genoemde rubrieken, aangezien de aanschaffing van een 'brand- blusch-apparaat noch als een verandering van inrichting van het schoolgebouw, noch als aanschaffing van een schoolmeubel kan worden aangemerkt. Het schoolbestuur ging tegen deze be- want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. De filmzaal van paleis Soestdijlk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2