Alle COUPONS en LOSSINGEN NI KENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dwaze toestand. Buitenland. De strijd in Spanje. Roosevelts Boodschap aan het Congres. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Het groot-winkelbedrijf. DONDERDAG 5 JAN. 1939 53e JAARGANG - No. 82 GOES. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstatraat 7 0, (kei Postrekening 44485 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kvartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wonderlijke dingen beleven wij' den laatsten tijd in ons goede landje. De vorige week hebben wij er op ge wezen, hoe in Friesland, hoewel er een overvloed van werkkrachten aanwezig was, de interlocale ijsbanen niet geveegd werden, omdat door de autoriteiten in Den Haag niet (toegestaan werd hier voor de noodige gelden te gebruiken. Er was werk, er waren werkkrachten, maar inplaats dat ze aan het werk wer den gezet moesten ze door „den steun" worden geholpen. Toen het ijs verdween en de sneeuw ging smelten, hebben wij iets soortgelijks beleefd. In) tal van plaatsen heeft men dagen lang het publiek op de ongekend vuile en vaak onbegaanbare straten laten tob ben. Tegen de gewoonte in werd er ondanks het groot aantal beschikbare werkkrach ten aan de reiniging der straten niets gedaan. De oorzaak? De Minister van Sociale Zaken staat niet toe, dat voor sneeuwruimen werk verschaffingssubsidie wordt gegeven. En de Rijkscommissie voor de gemeen- tefinanciën staat niet toe dat gemeenten die een belastingbijdrage ontvangen gel den uittrekken voor sneeuwruimen. En de gesteunde werkloozen mogen niet aan het werk worden gezet, want: wer ken voor den steun is niet toegestaan. Ook hieruit blijkt weer hoe noodzake lijk het is dat aan de financieele afhan kelijkheid van de gemeenten een einde wordt gemaakt en dat de gemeenten hoe dan ook meer gelegenheid krijgen hun eigen zaken te regelen. Minister de Wilde is bezig stappen in deze richting te doen. Ook aan wat nu wordt voorgesteld kle ven bezwaren. Maar het beteekent dan toch een stap in de goede richting. En het is dringend noodig ook voor het moreel van onze gemeentebestuurders dat het gemeentelijke zelfbestuur wordt hersteld. 4 ARTESA NOG NIET BEZET. De voorhoede der opstandelingen be dreigt thans den straatweg van Lerida naar Tarragona. Regen en mist bemoei lijken de operaties in de Noordelijke sec toren, maar de opmarsoh wordt voortge zet. Wat de reeds gemelde bezetting van Artesa betreft, deze schijnt voorbarig te zijn geweest. De stad is nog niet bezet, maar wel hebben de Italiaansche leger corpsen Artesa omsingeld. Zij1 zijn thans bezig den ring om de stad nauwer aan te halen. De reriieerinfl geeft enkele vorderingen toe. De vorderingen der troepen van Franco die aanvallen in de richting van Vina- nixa, werden gisteren tot een minimum beperkt in het lage heuvelland ten Wes ten van Gervis. Dinsdag waren ze 6 km opgerukt langs den linkeroever, doch gis teren vorderden zij' slechts enkele meters, ondanks het hevige bombardement tegen de stellingen der regeeringstroepen. In het legerbericht der regeering van gisteravond wordt gezegd, dat de Italia nen gisteren 'bij hun aanvallen in de zone van Gastell meer dan 2000 dooden en ge wonden hebben verloren. Dit legerbericht zegt verder, dat de Ita lianen gisteren hun aanvallen hervat heb ben en er in geslaagd zijn hun eigen liniën eenigszins te verbeteren. Andere vijande lijke aanvallen bij Poblas de Granadella zijn met groote verliezen voor de aanval lers afgeslagen; bij. Cubells zijn alle aan vallen van den vijand mislukt. Tarragona gebombardeerd. De luchtmacht der opstandelingen heeft gisteren drie aanvallen gedaan op Tarra gona. Bij dit bombardement, waarbij twee trei nen werden vernield, zijn minstens veer tig persenen gedood en 30 gewond. Terwijl men nog bezig was de slachtoffers te ber- |en verscheen een tweede escadrille van 2o bommenwerpers boven de stad, dat uur bommen wierp. Tijdens een aanval van vliegtuigen op Barcelona zijn drie Britsche schepen ge troffen. Persoonlijke slachtoffers zijn hierbij niet gevallen. De Haagsche kunstschilder Louis Soonius vervaardigde oen schilderij van H. M. de Koningin in opdracht van de Bataafsche Petroleum Mij., ter plaatsing in baar nieuwe kantoorgebouw te Batavia. GEEN DICTATUUR. Roosevelt heeft gister in het Congres zijn joariijksche boodschap ivoorgelezen. De oorlog, 'die de wereld in brand dreigde te zetten, aldus spr., is weliswaar voorkomen, doch het wordt steeds duide lijker, dat de vrede niet verzekerd is. Overal rondom ons woeden niet verklaarde oorlogen, militaire en economische. Overal rondom ons groeien steeds dood e 1 ijk er bewape ningen, militaire en econo- m i s c h e. Overal rondom ons dreigt nieuwe agressie, militaire en economische. De stormen, die van buiten kornien, be dreigen drie instituten, die van oudsher voor de Amerikanen onontbeerlijk zijn geweest, Het eerste is de godsdienst. Het is de bron van de andere twee: demo cratie en internationaal ivertrouwen. Er komt een tijd in het leven der menschen, dat zij1 bereid moeten zijn, niet slechts bun haardsteden te verdedigen, doch ook de leerstellingen van geloof en menschelijkheid, waarop hun kerken, hun regeeringen en zelfs hun beschaving zijn gebaseerd. In dit verband richtte Roosevelt zich op „de gevaren, welke dreigen uit de dic- tatuurstaten". Wij houden vast aan onze historische bereidwilligheid overleg te plegen met alle andere landen, opdat de agressie tus schen hen moge eindigen en de bewape ningswedloop opboude en de handel ver nieuwd worde. Doch de wereld is zóó klein geworden en de aanvalswa pens zóó snel, dat geen land in z ij1 n vredeswil veilig kan z ij n, zoolang er maar een machtige natie is, die wei gert haar grieven aan de raadstafel te regelen. Roosevelt voegde hieraan toe, dat bin nen enkele dagen een speciale boodschap tot het congres zou wordien gericht, waar in maatregelen worden aanbevolen voor het op peil brengen van de landsverde diging. Nationale eenheid, aldus de president is dringend noodig in deze tijden. Roosevelt richtte zich tenslotte tegen hen, die van de dictatuur heil verwach ten, De dictatuur, zeide hij, brengt kos ten mede, die bet Amerikaansche volk nooit zal betalen. De dictatuur zou ons kosten onze geestelijke waarden, het gezegende recht te kunnen zeggen wat wij w i 11 e n, d e iv r ij h e i d. Z ij zou ons brengen confiscatie van ons kapitaal, de concentratie kampen, den dwang om kinde ren groot te brengen, niet als v r ij e menschen, doch als ma chines. Indien bet vermijden van deze kosten belasting op mijn eigen inkomen of mijn eigen bezittingen beteekent, wil ik deze belastingen gaarne dragen opdat ik en mijn kinderen kunnen ademen in de vrije lucht, in een vrij land, in een levende en niet in een doode wereld. '(Langdurig applaus.) Deze boodschap 'heeft te Londen een werkelijk grooten indruk gemaakt. Men merkt op, dat de redevoering op den meest gematigden toon en in afgewogen bewoordingen tegen de autoritaire regi mes en vooral tegen hun internationale optreden een bijna even streng requisi toir vormt als de rede van Ickes, waar- over men in Duitscbland zoo vertoornd was. DALADIER TE GABES. Wapenschouw in de barre woestijn. Daladier en zijn gevolg hebben zich gisteren met een karavaan auto's naar Ain Tounine begeven, waar in de barre woestijn 20.000 man van het Franscbe leger voor hem hebben geparadeerd. Dit was de meest interessante wapen schouw, welke de premier ooit in zijn leven heeft bijgewoond. Door het blinkende woestijnzand, on der een tropisch blauw uitspansel, defi leerden in rijke kleurschakeeriugen de in schilderachtige uniformen gehulde sol daten. De militaire parade werd bijgewoond door tal van kalifen, sjeiks uit het Zui den en de bij duizenden toegestroomde Arabieren. Minister-president Daladier heeft voorts een bezoek gebracht aan de gar nizoenen in de woestij'n aan de uiterste ■grenzen van Frankrijk. Na afloop van de troepenschouw heeft Daladier den journalisten als volgt toege sproken: „Gij hebt kunnen zien, hoe aanhanke lijk alle bevolkingen zijn jegens Frank rijk. Dat is een troostrijke indruk. Ik re kende er wel op, maar verwachtte niet zooveel geestdrift." Vanmorgen is D'aladier, luide toege juicht door do bevolking, weer naar Ga- bes vertrokken. bes vertrokken en te Sfax aangekomen. HET VLAAMSCHE ELEMENT VER DRINGT IN BELGIë HET WAALSCHE. In bet boek „Nieuwe Richtlijnen" geeft ir T. Herbert een overzicht van de ont wikkeling van de bevolkingsstructuur van België. In 1930 was de verhouding der Waal- sche bevolking tot de Vlaamsche van 3 tot 4. Op dit oogenblik is zij reeds 3 tol 4,5 geworden. lm 1936 zijn er in Wallonië nog slechts ongeveer 260.000 kinderen beneden de 7 jaar, in Vlaanderen nog 550.000, dus in verhouding van 3 tot ongeveer 6,5. Bij de normale ontwikkeling der beide volksgroepen in België zal de Waalsche bevolking, eer er vijf en twintig jaar ver- loopen zijn, nog amper de helft der Vlaamsche bevolking bedragen. 10.000 JODEN MOETEN TSJECHO- SLOWAKIJE VERLATEN. Alle Tsjecho-Slowaaksche bladen meld den, dat tienduizend Joden, emigranten en anderen, Tsjecbo-Slowakije zullen moeten verlaten krachtens een beslissing der regeering, die heeft onderhandeld over vrijen toegang voor de Joden tot Zuid-Amerika. De bladen voegen hieraan toe, dat deze maatregel slechts de eerste etappe is op den weg naar het elimineeren van vreem de elementen in Tsjecho-Slowakije. De autoriteiten hebben doen weten, dat zij sedert het begin van het jaar 50.000 pas poorten hebben afgegeven aan menschen, die het land wenschten te verlaten. „STAD DER JEUGD". Een jeugdcentrum te Londen. Te Londen zal een centrum voor alle jeugdorganisaties van bet geheele Brit sche rijk worden geschapen. Dit centrum zal „Stad der jeugd" worden genoemd. De kosten worden geraamd op een mil- lioen £ond sterling. Het voornemen is, een eigen stad te bouwen mét schouwburg, bibliotheek, eet kamers en conversatiezalen, alsmede af zonderlijke slaapzalen voor de verschil lende koloniën en dominions. Hier zullen dan tweeduizend school kinderen en studenten onderdak kunnen vinden. D'e plaats is nog niet vastgesteld, doch men beeft voorgesteld bet terrein van bet Gristal Palace hiervoor te bestemmen. ROME EN WASHINGTON. De betrekkingen zijn werkelijk slecht. De betrekkingen tusschen Rome en Washington zijn slecht. Zij hebben in ze keren zin dezelfde ontwikkeling doorge maakt als de DuitschAmerikaansche betrekkingen. Nog kort geleden heeft de fascistische regeering door één harer woordvoerders doen weten, dat Italië solidair met Duitscbland is ook ten aanzien van Was hington. Tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden is benoemd Mr Dr L. E. Visser, thans vice-president van den Hoogen Raad. D'e Amerikaansche politiek wordt voortdurend door de fascistische pers aangevallen, soms in heftige bewoordin gen. Niemand, zelfs Roosevelt niet, werd in die aanvallen ontzien en ook op de Amerikaansche politiek jegens Latijnscb Amerika wordt critiek geopend. China zal doorvechten. De Chineesche ambassadeur te Lom dien, Kwotaitsji, heeft in een rede, die hij gisteren gehouden heeft tijdens een noenmaal van de vakverbond'sclub, ver klaard, dat China tot het bittere einde tegen Japan zal vechten. De Japansche vredesvoorwaarden waren volgens den ambassadeur niet anders dan een bedrie- gelij'ke doch doorzichtige poging, China tot een vazalstaat te maken en zoolang Japan zijn voorwaarden en politiek niet wijzigt had China geen andere keus dan door te gaan met het bieden van tegen stand. Kwotaitsji meende, dat de Japan- sche kabinetscrisis er op wijst, dat Japan zijn moeilijkheden ziet toenemen. Oorlogspensioenen In Engeland. In zijn jaarlijksch rapport heeft de Engelsche minister der Pensioenen, Ramshotham, medegedeeld, dat thans, negentien jaar na den oorlog, de oor logspensioenen aan Engeland nog veer tig millioen pond sterling per jaar kos ten. Van 1914 tot einde Maart van het vorig jaar bedroeg bet totaal der oor logspensioenen 1275 millioen. De minister voegde hieraan toe, dat nog ongeveer een millioien personen oor- logspensioenen genieten. Korte Berichten. Te Bersjeba zijn gisternacht de re- geeringsgebouwen in brand gestoken. Het vuur werd geblusc'ht door een deta chement Britsche troepen. De aange richte schade is aanzienlijk. BURGEMEESTERS. De burgemeester van 's Giaveland en Ankeveen, mr D'. J. S. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, die dezer dagen zijn 70ste verjaardag vierde, heeft in de gisteren gehouden Raadsvergadering me degedeeld, dat hij dit jaar zal aftreden. DE A.S. CANADEESCHE GEZANT BIJ ONS HOF. „Mij wacht een buitengewoon belang wekkende taak". Uit Parijis wordt gemeld: In een onder- boud heeft Jean Desy, gezantscbapsraad aan het Canadeescbe gezantschap te Pa rijs, die benoemd is tot gezant van Cana da in België en Nederland, o.m. bet volgende verklaard: „Ik ben uiterst verheugd over en ver eerd door bet besluit der Canadeescbe Regeering. De taak, die mij wacht, is bui tengewoon belangwekkend. Canada im mers was nog niet vertegenwoordigd in deze beide landen en ik zal dus een ge heel van volkomen nieuwe contacten moe ten vestigen. Ik zal er naar streven, de economische en cultureele betrekkingen tusschen mijn land en België en Neder land tot ontwikkeling te brengen. Tenge volge van bet vrij groote aantal Belgen en Nederlanders, die zich in Canada ge vestigd hebben, hebben deze betrekkingen nooit opgehouden van levendigen aard te zijn. De nieuwe diplomatieke betrekkin gen zijn de bevestiging van de geestelijke Binnenland. Moorden te Schijndel en Amsterdam. De inrichting van bet Paleis te Soestdijk Het kruiend ijs bedreigt bruggen en dijken. Buitenland. De boodschap van Roosevelt. De reis van Daladier. Artesa nog niet in banden van Franco. welke per 1 JAN. 1939 vervallen worden aangenomen door In onze „Middenstandsxubriek" van 30 December j.l. hebben wij' onze verwonde ring uitgesproken over een door den Bondsraad van den Kon. Ned. Midden standsbond aangenomen motie, waarin te leurstelling werd geuit over de negatieve verklaringen van den Minister van Eco nomische Zaken t.a.v. het groot- en klein- winkelbedrijf en waarin een tijdelijk ves tigingsverbod van groot-winkelbedrijven werd gevraagd. Wij hebben daarbij als onze meening uitgesproken, dat op deze wijze het mid- denstandsbelang niet wordt gediend. In verband biermede verdient ook de aandacht wat door Mr F. Teulings in de „R. K. Staatspartij" over hetzelfde omt- derwerp wordt geschreven: „In middenstandskringen is nogal vin nig gereageerd op de z.g. afwijzing van den Minister t.a.v. een ingrijpen tegen den alles overwoekerenden groei van 't groot winkelbedrijf. Wij' zeggen „z.g.n.", want bij nalezing der Handelingen is zulk een afwijzing nergens te vinden. De Minister zeide eerst: er wordt gezegd: de Minister kan dat heel gemakkelijk doen, bij spert voor twee jaar en daarna een vergunningsstelsel. Naar welke normen? Zoo eenvoudig is dat niet. Maar wil dit nu zeggen, dat er op dit ge bied niets moet gebeuren? Neen, ik zal nauwlettend den toestand volgen en in grijpen en voorstellen doen, wanneer dit noodig is. Ja maar, 'tis noodig, zoo zegt de Mid denstand. Hier ligt een taak van aan voeren van argumenten en gegevens, van onderlinge informatie en rustig overleg. Dan overtuigt men. Niet door groote woor den en scherpe verwijten. D'at er bij de Regeering altijd méér weerstandselementen zich doen gelden dan bij belanghebbenden, is vanzelfsprekend. Het inzicht van wat 't algemeen belang vordert, zal biji de Regeering immers een accent van iets meer gereserveerdheid dragen". en stoffelijke banden, die onze landen sinds lang over den Atlantischen Oceaan verbinden. REDUCTIES BIJ EEN BEZOEK AAN BELGIE. Uitgifte van een toeristenkaart voor het a.s. reisseizoen. De K.N.A.C. bericht, dat de Belgische Regeering ook voor het a.s. reisseizoen weer 'bereid is verschillende faciliteiten toe te staan aan toeristen, die een bezoek aan België brengen. Zij stelt zich voor hiertoe z.g. „Carnets de Voyages touris- tiques" uit te geven. De bezitters ivan deze carnets zullen bij een minimum ver blijf van drie dagen in België, vele en belangrijke reducties kunnen genieten. Hoe de regeling precies zal zijn iia nog niet békend. Wel staat vast, dat de prijs der kaarten fr 35 zal bedragen. Zij zul len recht geven o.a. op een reductie op den benzineprijs, op treinreizen en op de entrées van tal van bezienswaardighe den. De kaarten zullen worden uitgege ven in het tijdvak van 15 Maart tot 31 October. Binnenkort zullen nadere mededeelin- gen met betrekking tot deze kaarten wor den békend gemaakt. DUITSCHE JONGENS IN EINDHOVEN AANGEKOMEN. Gisteravond kwam te Eindhoven een extra-trein uit Arnhem aan, die negentig D'uiteche Joodsche jongens meebracht. Zeventig waren er uit Berlijn gekomen via Hengélo en twintig uit verspreide steden in West- en Zuid-Duitschland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1