Jongerenactie. Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland. Tunis betuigt zijn trouw aan Frankrijk. De strijd in Spanje. Nationaal Huldeblijk wordt overgedragen. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. WOENSDAG 4 JAN. 1939 53e JAARGANG - No. 81 GOES. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per hwertaaJ Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10,71 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Iii ons Zondagsblad van 31 December j.l. is er door een jeugdleidster uit Rot terdam'terecht op gewezen, dat de Chris telijke Jeugdbeweging, zal zij voor ons volk beteekenis hebben, iets anders en iets meer moet geven dan goedkoope stichtelijkheid. Indien er inderdaad nog Christelijke jeugdorganisaties bestaan, als door be doelde schrijfster geteekend, dan is daar van tegen het opdringen van revolutio naire bewegingen niet de minste weer stand te verwachten. Gelukkig is met wat hier werd opge merkt, d e Christelijke jeugdbeweging .niet geteekend. Ons lan-d kent, God zij! dank, zijm Christelijke jeugdorganisaties, die een positief geluid laten hooren. Organisaties waartoe zich tienduizenden jonge men schen aangetrokken gevoelen, die zich door beginselstudie voor hun taak zoeken te bekwam,en en die daardoor „een oipen oog hebben voor de gevaren van het op dringende heidendom in den vorm van nationaal-socialisme en communisme". Nu behoeven we van dezen jeugdar- beid niet te hoog te denken en er niet teveel van te verwachten. Maar toch is het zoo, dat op deze wijze een geslacht gekweekt wordt, dat leert onder scheiden Dat leert de maatstaf van Schrift en belijdenis aan te leggen en dat daarom maar niet zonder meer door allerlei wimd van leer meegesleept wordt. Daarvan weten de sociaal-democraten mee te praten. Niet voor niets schimpte in zijin dagen de heer Troelstra op de C hrist el ijke j omich elinoh svere enin gingen, die zijn propaganda onder de jeugd van het 'Christelijk volksdeel zoo uitermate onvruchtbaar maakte. En ook het nationaal-socialisme beseft zeer goed dat hier voor deze beweging een groot gevaar schuilt, waarom een van zijin eerste daden zal zijin aan de vrije jeugdorganisatie voor goed een ein de te maken. Wij dachten aan deze dingen toen we dezer dagen een mededeeling ontvingen, waaruit blijkt, dat bij' de A.R.J.A. in Zee land het plan bestaat een krachtige actie te ontwikkelen. Naar buiten zal worden gewerkt door de oprichting van nieuwe clubs zooveel mogelijk te bevorderen en naar binnen ■door het contact tusschen de bestaande clubs te versterken. Etn dit alles, om de studie van de Antirevolutionaire beginselen onder onze jonge menschen aan te wakkeren en te vens de oogen te openen voor het gevaar van de doorwerking der revolutionaire beginselen. Wij leven in een veelbewogen tijd, waarin dank zij mede den invloed van allerhande „bewegingen" alle vastheid schijht te ontbreken. Daarom is bet nu vooral noodig, dat m©t name onze jonge menschen zich stellen op den vasten grond van de be ginselen die zijn naar het Woord van God, en dat dus ook de A.R.J A.-actie den steun ontvangt die zij verdient. OVERWELDIGENDE GEESTDRIFT BIJ HET BEZOEK VAN DALADIER. Tijdens zijn bezoek aan Tunis is minis ter-president Daladier in 'het paleis van Bardo door den Bey ontvangen met een schitterenden luister, die aan de Euro- peesché hoven zeldzaam is geworden. Alle prinsen en rijksgrooten waren aanwezig en het geheel leverde een spr'ookjesachtigen aanblik van kleurige uniformen en gewaden op. De Bey verleend* aan Daladier 'de hoogste en zeer zeldzame onderscheiding van het Grootkruis van het Bloed van Ahed el Aman, waardoor Daladier op genomen wordt in de vorstelijke familie van den Bey. Uit de redevoeringen, welke bij deze gelegenheid gehouden werden, bleek de volstrekte en innige wederzijdsche gene genheid tusschen het Fransche volk en de bevolking van Tunis. De rit, welken Daladier door Tunis maakte, werd een ware zegetocht, ter- vijl de ontvangst, welke hem van do zi)de van de bevolking ten deel viel zoo geestdriftig was, dat Daladier zijn ont roering niet verbergteu kon. Een buitengewoon ontroerend oogen- lik was het toen de menschenzee de af zettingen verbrak, om Daladier op de schouders te verheffen onder 'het zingen ■van de Marseillaise. Het groote troependéfilé, dat 'hierop plaats vond, een bewijs van de ontzag lijke weermacht, om Tunis tegen iedere invasie te beschermen, deed de geestdrift ten top stijgen. Nog nimmer is een regeeringshoofd door een kolonie of protectoraat zoo geestdriftig ontvangen. Temidden van een ware menschenzee reed de auto van Daladier langs den vier kilometer langen boulevard. Ondanks de talrijke soldaten, die in samenwerking met de mobiele garde de menschen poogden tegen te houden, drong het publiek in zijn enthousiasme op de auto van Daladier aan, zoodat deze slechts uiterst langzaam vorderde. Escadrilles vliegtuigen, die vleugel aan vleugel over den boulevard cirkelden, de den de menschenmenigte opzien en de prachtige prestatie der luchtmacht luide toejuichen. De meest moderne bombarde mentsvliegtuigen en jachltoestellen na men aan deze demonstratie deel. De schitterende wapenschouw werd be ëindigd met een bijzondere ontroerende patriottische manifestatie van meer dan honderdduizend Tunesiërs, die spontaan toesnelden, om voor minister-president D'aladier uiting te geven aan hun liefde voor Frankrijk. Ter gelegenheid van een te zijner eere aangeboden banket heeft D'alad'iex een rede uitgesproken, die d'oor de radio werd uitgezonden. De Tunesiërs, aldus Daladier, weten, dat de macht van Frankrijk onoverwinnelijk is. Zij weten, dat dit vreed zame, rustige 'land, dat ze ker ds van zijn kracht, in staat is het hoofd te bieden aan alle aanvallen en ge varen. Frankrijk zal nooit toe staan, dat onder een of an der /voorwendsel het wordt afgewend van zijn doel, van zijn door onze oude Fran sche Tunesiërs ingezet te streven. Italiaansche crltlek. De „Telegrafo", het blad van de fami lie van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, verwijt den Engel- schen radio-omroep, te veel belang te hechten aan de reis van Daladier naar bet Middel'landsche Zee-gebied. Het blad ziet daarin een anti-Italiaan- sohe houding van Engeland. „Terwijl de Fransche pens een gema tigden toon in acht neemt", aldus de „Telegrafo", „heeft de Britsche radio ge probeerd, het bezoek voor te stellen als een gebeurtenis van groot belang in ant woord op de jongste Italiaansche eischen. Het doel /van 'den Engelschen radio- omroep is duidelijk: Men wil in het land den indruk wekken:, dat Italië door zijn eischen inzake Tunis probeert een vijt- andige daad tegenover Frankrijk te stel len. Het zou niet anders 'dan redelijk zijn, indien nu de Italiaansche radio op dtze Britsche uitzendingen zou gaan ant woorden met uitzendingen in de Eagei- sehe taal." ARTESA GEVALLEN? Gisteren, bevonden de opstandelingen zich op ongeveer 2 km ten Noorden van Artesa de Segre. De regeeringstroepen hebben de brug gen over de Segre, welke naar deze plaats leiden, opgeblazen. De moeilijkheden, die de troepen van Franco bij. hun offensief in Catalonië on dervinden, worden in de Duitscbe pers in het licht gesteld. De „Boersenzeitung" schrijft o.m., dat de opmarsoh der opstan delingen de laatste dagen sterk vertraagd is door de sneeuw, de koude, maar ook door den weerstand der regeeringstroe pen. Wel hebben de opstandelingen het eerste deel van den aanval, de Sierra de Montsech veroverd,'maar bet 'belangrijke knooppunt van verbindingen, Artesa de Segre, hebben zij nog niet bereikt, de in neming van de stad Seo de Urgel wordt niet bevestigd en men moet aannemen, dat Borjas Blancas, waarvan men in de eerste dagefi van het offensief de verove ring meldde, weer voor ben verloren is gegaan. De prestaties der Italianen. Gisteravond deelde het groote hoofd kwartier mede, dat om 8 uur Artesa prac- tisch reeds genomen was. De opstandelin gen slaagden er in verschillende bruggen over de Segre te slaan, die ziji in den na middag passeerden, waardoor zij in de bnmiddellijke nabijheid van Artesa kwa men. Ter zelfder tijd was een andere colonne afgedaald van de hellingen der Sierra Santa Armenol, had in den namiddag Ana genomen, was de Segre overgetrok ken en stond eveneens voor Artesa. De be storming begon onmiddellijk en in minder dan een uur was de stad genomen. De Italiaansche dagbladen wijden ver scheidene kolommen aan de verrichtingen van de Zwartbemden aan het Spaansche front. In verslagen van bijzondere corres pondenten melden zij, dat de regeerings troepen op verscheidene plaatsen tot te genaanvallen overgaan. De Italiaansche legionarissen, gesteund door geschut en luchtmacht, beantwoorden de aanvallen der regeeringstroepen krachtig, o.m. in den sector van Borjas Blancas, waar de regeeringstroepen 'Versterkingen hebben gekregen. Prettig voor Chamberlain als hij leest van de sterke Italiaansche macht, die nog in Spanje aanwezig is. De Duce heeft hem weer aardig bij den neus genomen. POOLSCH-DUITSCH CONTACT. De Poo'lsche minister van 'buitenland sche zaken, kolonel Beclk, zal naar de Hdbl.-Times-dienst meldt, vandaag zijn reis te München onderbreken voor een conferentie met zijn Duitschen collega von Ribbentrop. Men iverwacht, dat hij ook Hitler te Berchtesgaden zal bezoe ken. Ook Engelsch bezoek. Het bezoek van den president van de Bank van Engeland, Montague Norman, aan den president van de Duitsche Rijks bank, Dr Schacht, heeft oolk. aanleiding gegeven tot allerlei geruchten. De financieele positie van Duitschland wondt steeds moeilijker. De minister van financiën schijnt al weken lang aan te dringen op belasting- verhooging als de eenige methode om de beschikking te krijgen over lïquide mid delen en de nood schijnt zoo hoog te zijn gestegen, dat hij het gewonnen heeft, on danks de tegenkanting van hooggeplaatste zijde, waar belastingverhooging op het ©ogenblik politiek gevaarlijk wordt ge oordeeld. Voorts wordt Donderdag te Berlijn verwacht George Rubles, de directeur van de commissie van Evain voor het vluchtelingenvraagstuk.. Hij komt bespre kingen voeren met Amerikaansc'he, En- golsehe en 'Duitsche autoriteiten. Het schijnt, dat de situatie voor 'de Jbden nog steeds niet veranderd is. Die moei lijkheden, waarin Duitschland verkeert wegens gebrek aan deviezen, maken het trouwens vrijwel zéker, dat het de Joden niet uit het 'land zal laten gaan zonder hen van nagenoeg ail hun geld te hebben ontdaan. INVOER VAN TOMATEN IN BELGIE. Het Belgische ministerie van Econo mische Zaken deelt mede, dat van 1 Ja- unari t/m 31 Maart a.s. de invoer in Bel gië van tomaten, afkomstig uit alle lan den slechts onderworpen zal zijn aan bet overleggen van een vergunning zonder beperking van de hoeveelheden. DUITSCHLAND WENSCHT GEEN BEWAPENINGSWEDLOOP TER ZEE. Te Berlijn wordt in een semi-officieele mededeeling verklaard, dat met betrek king tot de Duitsch-Britscbe vlootbespre- kingen in enkele Engelsche en ook in Fransche bladon commentaren zijn ver schenen, die van een verkeerd begrip ge tuigen. Er wordt op gewezen, dat in bet vlootverdrag van 1935, waarin de totale tonnage van de Duitscbe vloot werd ge steld op 35 pet. van die der Britsche vloot, de duikboottonnage voor Duitsch land echter werd bepaald op 45 pet. van die van Engeland, doch dat Duitschland het recht kreeg van een boven de 45 pet. uitgaand percentage gebruik te maken, indien dit naar de meening der Duitsche regeering noodzakelijk zou zijn. Duitschland was echter verplicht aldus vervolgt de semi-officieele mededeeling van tevoren met Engeland vriendschap pelijke besprekingen te voeren. D'e bedoel de noodzakelijkheid achtte de Duitsche regeering thans gekomen en daarom kwam het op verlangen van Berlijn tot de vlootbesprekingen van 30 December j.l. D'e voorgenomen uitbreiding van de duikboottonnage en der zware kruisers vindt uitsluitend haar oorzaak in het be lang van de landsverdediging en de be veiliging der overzeesche verbindingen. Er is geen sprake van dat dit het begin is van een bewapeningswedloop ter zee. EEN ORKAAN IN DE ZWARTE ZEE. Verlies aan menschenlevens. In de Zwarte Zee woedde een orkaan, welke bijzonder hevig was. Bij' Heraelen, zijn dertien groote vrachtschepen op drift geraakt en gestrand. De Millet, een Turksch vrachtschip, i3 vergaan met 22 van de 24 opvarenden. Er worden nog meer zeelieden vermist, van Zaterdag 7 Januari precies twee jaar na het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard zal het huwelijks geschenk van het Nederlandsche volk ter gelegenheid van dit huwelijk officieel worden aangeboden. Wel is waar is dan het paleis al ruim een jaar bewoond, of ficieel is het cadeau echter nog niet over gedragen, Deze plechtige overdracht zal Zaterdagmiddag a.s. geschieden en wel bij monde van mr L. J. A. Trip, voorzit ter van het Comité voor de aanbieding van het Nationaal Huldeblijk. wie men vreest, dat zij verdronken zijn. Honderden kleine vaartuigen zijn stuk geslagen en gezonken of ernstig bescha digd. De arbeidsdienstplicht in Duitschland voor meisjes. Wij hebben reeds melding gemaakt van de nieuwe verordening, waarbij alle ongehuwde Duitsche vrouwen beneden 25 jaar arbeidsd'ienstplichtig zijn, voorzoo- ver zij voor 1 Maart 1938 nog niet pro ductief werkzaam waren. Ieder Duitscb meisje moet in de toekomst gedurende een jaar „het volk dienen" en d'oor de zen dienstplicht zullen tusschen de 300.000 en 400.000 meisjes 'jaarlijks ge troffen worden. Overeenkomstig de aan wijzingen van de plaatselijke arbeids- bureaux kunnen de betrokkenen worden te werk gesteld in de buishouding .of in den landbouw. Zij kunnen gedurende hun „diensttijd" niet tevens op andere wijze werkzaam zijn. 'In families 'met 4 of meer kinderen, die minder 'dan 14 jaar oud zijn, kunnen de oudere dochters hun diensttijd in huis vervullen en twee jaar alls leerling-verpleegster zal gelden als één jaar arbeidsdienst. De meisjes mogen zelf hun plaats en het soort werk uitzoeken, hoewel natuur lijk onder voorwaarde van officinale goedkeuring. Alle pogingen worden op het oogenbli'k in het werk gesteld om niet-noodzakelijke betrekkingen in den handel) en in het ambtenarencorps op te beffen 'opdat de vervuilers van die betrekkingen werk van nationaal belang kunnen verrichten. De opheffing ivan kleine winkels en fabriekjes gaat voort. Het verluidt, dat al'le bedrijven met een omzet van min der dan 8000 mark door de autoriteiten zullen worden gesloten. De vrijgekomen arbeidskrachten zullen productiever werk te verrichten krijgen. De paraplu in de doodkist 'Gistermiddag hield een vrachtauto stil voor de ambtswoning van Chamberlain, den eersten minister van Engeland, die zich op het ©ogenblik echter buiten Lon den ophoudt. In de auto, bevond zich een doodkist. Op de zwarte kist stond in witte letters geschilderd: „Werkloozen! Geen pacificatie!" In de doodkist bevond zich een opgerolde paraplu. Het was weer een nieuwe demonstratie door de werkloozenbeweging op touw gezet om de aandacht te trekken. Toen de vrachtwagen voor no. 10 stil hield, was de politie er echter spoedig bij om den mannen, die de kist hadden uit geladen, te verhinderen deze de woning van den premier binnen te dragen. Na een handgemeen, namen de agenten de kist over en plaatsten deze weer in den auto. De betoogers vergenoegden er zich nu mee, den auto Whitehall op en neer te laten paradeeren en de doodkist af en toe aan het publiek te toonen. Later kreeg een deputatie hunner toestemming, een brief op No. 10 af te geven, waarin het lot der werkloozen werd geteekend. Hun werd medegedeeld, dat het schrijven on der de aandacht van de bevoegde instan ties zou worden gebracht, doch dat men de doodkist niet in ontvangst kou nemen. Korte Berichten. In geheel Argentinië heerscht sedert eenige dagen een ongewone hittegolf. In de hoofdstad heeft men temperaturen tot 37 gr. Celsius gemeten, in de noordelijke provincies zooals Tucucan zelfs tot 46 gr. Rijkskanselier Hitier heeft zooals gebruikelijk is, met een aantal staats hoofden Nieuwjaarswenschen gewisseld. Uit de Vereenigde Staten heeft hij geen groet ontvangen. Binnenland. De voorzitter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam over den econio- mischen toestand. Het wassende water bedreigt de dijken. Buitenland. De Fransche premier bezoekt Tunis. Duitschland wenscht geen bewapenings wedloop ter zee. Poolsoh-Duitsche besprekingen. welke per 1 JAN. 1939 vervallen worden aangenomen door DR COLIJN IN ZWITSERLAND. D'e Nederlandsche minister-president dr 'H. Golijn, is gisteren met zijn echtge- noote te Klosters, in Zwitserland, aange komen, om er gedurende eenigen tijd te verblijven. Mr. J. A. de Wilde A.s. Zaterdag 7 Januari hoopt onze Mi nister van Financiën, Mr J. A. de Wilde, zijn 60sten verjaardag te vieren. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is aan J. J. H. Sn ij- d e r s, op zijn verzoek, met ingang van 9 Februari 1939 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dussen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten in zijn betrekking bewezen. DE ONTSLAGAANVRAGE VAN BURGEMEESTER DE VLUGT. Zal de regeering verzoeken haar in te trekken? Men meldt uit Den Haag aan de T e 1 e- graaf In departementale kringen verluidt dat het de bedoeling der regeering zou zijn, gevolg te geven aan den aandrang van verschillende zijden geoefend, om den burgemeester van Amsterdam te ver zoeken, zijn ontslagaanvrage in te trek ken. Voorts vernam het blad over deze zaak bet volgende: Het gaat er om, de heer De Vlugt wenschte daarover zekerheid, of de cir culaire, welke indertijd toen Min. De Wil de de portefeuille van Binnenlandsche Zaken beheerde, aan alle burgemeesters werd gezonden, ook op Amsterdam toe passelijk is. In dit regeeringsstuk wordt imperatief voorgeschreven dat burgemeesters, bij 'bet verstrijken van bun ambtsperiode 65 jaar of ouder zijnde, ontslag moeten vra gen. De regeering kan evenwel van dat voorschrift afwijken. Toen- nu, in den loop van dit jaar, D!r D'e Vlugt tegenover verschillende regee- ringspersonen te kennen gaf aan de last geving van vermeld rondschrijven te zul len voldoen, werd hem door raadslieden der Kroon uitdrukkelijk verklaard, dat die missive niet sloeg op de drie grootste gemeenten. Zelfs is die verzekering, in den loop der laatste maanden, met stel ligheid herhaald. Doch de burgemeester van Amsterdam heeft er in een bijiaen- komst in Den 'Haag, kort vóór bet ver zenden van zijn ontslagbrief, nog uit drukkelijk op gewezen, dat de desbetref fende passus in die circulaire, te zijnen behoeve nimmer i'si ingetrokken. Na zijn ontslagneming is echter Dr De Vlugt, zéér onlangs schriftelijk herhaald, dat op de burgemeesters van de drie grootste gemeenten, de bedoelde regee- ringsmissie niet slaat. BEKRACHTIGING VAN CONTINGEN TEER IN GS BESLUITEN. Inzake schoeisel en leestklaar schoenwerk Ingediend is een wetsontwerp houden de bekrachtiging van het Kon. besluit van 25 October 1938 tot regeling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Hoewel van de in totaal beschikbare invoermogelijkheid in het afgeloopen con- tingenteeringsjaar slechts'ten deele werd gebruik gemaakt, is de minister van eco nomische zaken desniettemin van oor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1