Alle COUPONS en LOSSINGEN NI HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. Terugkomst van de „Reiger" op Schiphol. Buitenland. Defensie bestelt 20 motortorpedobooten. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. GOES. Uit de Provincie MAANDAG 2 JAN. 1939 53e JAARGANG - No. 79 Uitgave: N. V. Uitgeven - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstatraat 7 0, üofei Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ENORME BELANGSTELLING OP DE AMSTERDAMSCHE LUCHTHAVEN. MINISTER COLIJN VERWELKOMT DE BEMANNING. Na een voorspoedige reis is Zaterdag avond de „Reiger" uit Zuid-Afrika terug gekeerd. Voor 'bemanning en passagiers nog net op tijd om den Oudejaarsavond in den familiekring te kunnen vieren. Aanvankelijk zou 't vliegtuig omstreeks half vier op de luchthaven aankomen, zoodat zich tegen dat uur reeds honder den personen verzameld hadden in en om de gebouwen van Schiphol. Er waren Regeeringspersonen, familie leden van de bemanning en passagiers en vele andere belangstellenden. O.a. werden opgemerkt de Minister president Dr H. Golijn en de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, Prof. D(r J. R. Slotemaker de Bruine, de burgemeester van Amsterdam met twee wethouders, enz. De gezant van Zuid- Afrika, Dr H. D. van Broekhuizen, ver toefde buitenslands, maar de gezant- schapissecretaris Uys vertegenwoordigde hem. Allen waren vol geestdrift voor de be richten, die van tijd tot tijd werden om geroepen. Van ver buiten de grenzen des lands kon men aan de 'hand van de mede- doelingen voor den microfoon van den stationsdienst de laatste etappe van de vlucht volgen. De luidspreker deed zoo nu en dan een wijsje weerkinken en het duurde dan doorgaans geen drie seconden of de me nigte zette de woorden in. Zoo klonk er menig lied van Zuid-Afrikaanschen bo dem in dezen donkeren vooravond op Schiphol i Het vliegtuig is; van Brussel vertrok ken en kan om tien voor vijven verwacht worden! deelde de omroeper mede. Men keek op de klok. Over vieren al. Dat zou dus niet lang meer duren. Er kwamen nog steeds nieuwe belangstellenden bin nen. Het werd een groot gedrang. Ook in de hall werden stoelen en tafels geplaatst voor de bezoekers. Het was nu volkomen donker. Men wachtte af. En de spanning groeide. Om half vijf weer een mededee- ling: i Over een kwartier zal de „Reiger" dalen 1 De spanning steeg. Men keek voortdu rend naar de klok. D'e wijzers klommen naar vijf over half vijf. Weer klonk de stem van den stationsdienst: Ziji, die biji de aankomst aanwezig willen zijn, moeten zich nu naar buiten begeven! De deuren gingen open. Honderden geestdriftigen stroomden het platform op langs de hekken die daar geplaatst wa ren om de orde te handhaven. Opeens klonk er gebrom in de lucht. En over het stationsgebouw zag men een ma chine naderen, donker tegen een grauwen avondhemel. De groene en roode lichten ontstoken. Een gejuich steeg op. Dat was het Dingaansvliegtuig! In wijden boog vloog de „Reiger" om het vliegveld heen, verdween weer even in het donker, kwam opnieuw te voor schijn en zocht toen den beganen grond op. Natuurlijk waren inmiddels de lan- dingslichten ontstoken. Nu deed Scholte ook zijn eigen landingslamp in den stuur boordvleugel ontbranden. Zoo daalde hij langzaam. Toen de „Reiger" naar het terras toe kwam rijden, steeg er een gejuich op uit de menigte. Een warme welkomstgroet bij den terugkeer in het vaderland, spontaan en hartelijk. Uit het hart van het Neder- landsche volk. Het vliegtuig stond stil. Nu ging de deur open. Jhr Beelaerts van Blokland was de eerste, die het trapje afdaalde. Anderen volgden na hem. Het laatst de bemanning, die een extra-toe juiching in ontvangst had te nemen. Reeds trad minister Coliju naar voren om jhr Beelaerts de hand te drukken en hem met enkele woorden te verwelkomen. Ook minister Slotemaker de Bruïne, bur gemeester De Vlugt en de wethouders diukten de handen van de aangekomenen. Toen riep de heer Plesman den passa giers toe, dat zij beter deden naar de wachtkamer te gaan. Met moeite bereikten de ministers, de heer Beelaerts en zijn medepassagiers, de leden der bemanning en de onderscheide ne familieleden de trap naar het boven- restaurant, vanwaar eenige woorden ge sproken zouden worden. Daar waren ook (Je microfoons van den Nederlandschen en den Indischen omroep opgesteld. Toen het gebouw volgestroomd was, werd er stilte verzocht. De Minister-president D1 r H. G o 1 ij n, nam nu het woord om zich in de eerste plaats tot jhr Beelaerts te wenden, dien hij een drager van een „message of good will noemde, bestemd voor het land, dat een stamland 'heeft in het onze. "Wij heb ben gelezen, zeide hij, op welke wijze gij daar zijt begroet. Het stemt ons dankbaar, dat de banden, die ons met Zuid-Afrika binden, weer eens bevestigd zijn. Spr. wenschte mevrouw Beelaerts geluk met den terugkeer van haar echtgenoot. Gij zult, zeide hij, met nog meer spanning dan de vele anderen dezen tocht in ge dachten gevolgd hebben. In de derde plaats richtte Dr Golijn zich tot de leden der bemanning, de piloten J. B. Scholte en A. Viruly, de radiotele grafist J. B. Pestman, de boordwerktuig kundige P. Dunk en de hofmeester A. Eg- genhuize. „Als wiji in ons lahd over vlagvertoon spreken, denken wij gewoonlijk aan de marine. Maar dat is ook mogelijk door de lucht. Ik ben er van overtuigd, dat de wijze, waarop gij; deze reis hebt volbracht, er toe heeft bijgedragen, den naam van de K. L. M. en van Nederland met eere te doen vermelden. Wij danken daarvoor de bemanning ten zeerste". Dan sprak jhr mr F. Beelaerts van Blokland, om, diep getroffen door de hartelijke ontvangst, van zijn er kentelijkheid te getuigen, in het bijzonder jegens den minister-president Een grooten indruk had de plechtigheid ter gelegenheid van den D'ingaansdag bij hem achtergelaten. In het bijzonder was hij getroffen door den ernst, den waarlijk nationalen geest, waarmee dit feest werd gevierd. Hij voelde duidelijk hier tegen over een volk te staan, dat met vertrou wen de toekomst tegemoet gaat. (Instem ming.) Dankbaar en getroffen was hij1 door de vele blijken van waardeering, in Zuid- Afrika ondervonden en de liefde, die daar geloond is voor ons Huis van Oranje. (Toejuichingen.) Ten slotte heeft ook de gezagvoerder Scholte in het kort gedankt voor de hartelijke ontvangst. Hij ziet hier onder de aanwezigen vele Zuid-Afrikaansche studenten. Het beste wat hij hun wenschen kan is, dat zij aan het verblijf hier te lan de even aangename herinneringen mogen bewaren al® hij en de leden der beman ning van de „Reiger" aan hun verblijf in Zuid-Afrika. HET OFFENSIEF VAN FRANCO. In het leger'beriöht van Franco wordt medegedeeld, dat de troepen aan het front in Catalonië ver zijn opgerukt. Gubells en Pobla Granadella werden bezet. Meer dan 2200 krijgsgevangenen werden gemaakt. De luchtmacht heeft Valencia gebom bardeerd en een fabriek van chemische stoffen getroffen. Tegenaanvallen van de regeeringstroe- pen werden met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Het algemeen offensief aan het Gata- laansche front is nog in Noordelijke rich ting uitgebreid. Gisterochtend werd over een front van meer dan 110 km gevochten De oorrespondent van Havas meldt, dat de afdeelingen van het legercorps van Aragon, die in drie dagen 12 km vorder den, tusschen Gerp en Cubells, den vijand eerst na 54 aanvallen hebben kunnen ver drijven. D'e inneming van Gubells is de moeilijkste taak sedert het begin van het offensief geweest. Vijf versterkte loop- graafliniën moesten achtereenvolgens ge nomen worden. De inneming van Gubella door de op standelingen snijdt den weg van Lerida naar Seo de Urgell af en deze valt prac- tich over een afstand van meer dan 37 km in handen der opstandelingen. Uit de van 'beide zijden te Londen ont vangen Reuter'berichten blijkt, dat de druk c'er opstandelingen tegen de stellingen der regeeringstroepen in Catalonië aanhoudt, Burgos meldt, dat aan drie fronten, in Catalonië, bij Madrid en bij Valencia, ge vochten wordt, Aan het front bij, Valencia zou verbitterd gestreden worden. Geen< buitenlandsche vrijwilligers meer in het Spaanse he regee- rlnglsleger. Te Alicante is Zaterdag een deel der in ternationale commissie voor toezicht op de terugtrekking der vrijwilligers aange komen. De leden hadden de totale afwe zigheid geconstateerd van buitenlandsche eenheden in het regeeringsleger. Uit Cartagena wordt gemeld, dat daar een delegatie is aangekomen van dezelfde commisisie, die een bezoek heeft gebracht aan garnizoenen, militaire hospitalen en aan de vlootbasis. Ook zij heeft geconsta teerd, dat alle buitenlandsche vrijwilligers uit de eenheden van het regeeringsleger teruggetrokken 'zijn. Ook gisteravond is Barcelona weer uit ■de lucht gebombardeerd, waardoor acht personen zwaar gewond werden. ■Gisterochtend hebben vijf Savoiatoe- stellen 50 zware bommen laten vallen op de havenwijk van Carthagena. De projec tielen kwamen echter in zee terecht, zoo dal geen schade is aangericht. Franco verwacht dit jaar de beslissing. Generaal Franco heeft bij' de wisseling des jaars een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. verklaart, dat het nieuwe jaar voor Spanje het jaar der zegevierende be slissing zal zijn. D'e oorlog nadert met reuzenschreden zijn einde. Aan het einde van zijn verklaringen zeide Franco te wenschen de leider te zijn van alle Spanjaarden. Italiaansche truc. Een vertegenwoordiger van het Spaan- sche persagentschap heeft eenige gevan gen genomen Italianen gesproken. Dezen verklaarden hem, soldaten uit het geregel de Italiaansche leger te zijn. Uit elk regi ment werden 150 manschappen gekozen voor de samenstelling van een contingent van 10.000 man. Deze soldaten vertrok ken naar Spanje kort voor den terugkeer van de 10.000 man naar Italië, die Mus solini's goeden wil moes ten (b e w ij1 'Z e n. Vele soldaten wisten niet, wat hun be stemming was. Ziji meenden, naar Abes- synië scheep te gaan. STERKE LUCHTMACHT VAN DUITSCHLAND EN ITALIË. Volgen® het rapport van de luchtvaart- deskundigen van de Vereen. Staten, dat is voorgelegd aan Roosevelt, hebben Duitsch- laud en Italië tezamen een luchtmacht, welke zesmaal zoo sterk is als de veree- nigde luchtvloten van Engeland en Frank rijk. 1 I I Men zegt, dat dit op authentieke stati stieken berust en geloof vindt in hooge regeeringskringen. GAAT HONGARIJE DEN VOLKENBOND VERLATEN? Graaf Csaky, de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, heeft deze mo gelijkheid aangevoerd in een artikel in de „Pester Lloyd". De minister schrijft: "Wij kennen en waardeeren hoogelijk de beteekenis van het anti-kominternpact. Reeds langen tijd, sedert meer dan tien jaar, constateeren wij de aftakeling van den volkenbond. Verder verklaart de minister, dat zijn land volkomen trouw is aan de as-politiek en bij' erkent, dat Duitschland recht heeft op een bevoorrechte economische positie in midden-Europa. Hij verklaart, dat de Hongaarsch-Pool- sche vriendschap op een hechte basis rust en dat naar zijn meening de oude gene genheid der Hongaren voor het volk van Joego-Slavië uit de crisis van het najaar versterkt te voorschijn is gekomen. Zonder Roemenië en T'sjecho Slowakije te noemen, zinspeelt Csaky hierop in de volgende woorden: „Onze betrekkingen met de andere buurlanden hangen ik wil dit bier onderstreepen in de eerste plaats af van de behandeling der Hon gaarsche minderheden en baar lot". SNEEUW EN HAGEL IN BELG IE. Het heeft Zaterdag op verschillende plaatsen in België gesneeuwd en gehageld. Op sommige plaatsen van Boven-België is 5060 cm sneeuw gevallen. Tal van auto's werden door de sneeuw ingesloten. DUITSCHE JODEN UIT BELG IE GEZET In den loop van de laatste dagen hebben weer verschillende Joden, afkomstig uit Duitschland en Oostenrijk, getracht om op clandestine wijze in België te komen. Zaterdag werden er aan de Belgisch- Duitsche grens niet minder dan 24 aan gehouden. Ziji werden allen onmiddellijk op Duitsch grondgebied teruggeleid. TWAALF JOODSCHE KAMPEN IN „NIEMANDSLANDEN". Er bevinden zich thans minstens twaalf kampen met vluchtelingen en gedepor teerden in de verschillende „niemands landen" langs de Duitsche, Slowaaksche, Hongaarsche en Poolsche grenzen. Het ontstaan van het meerendeel dezer kam pen is het gevolg van de overdracht van grondgebied aan Duitschland, Hongarije en Polen. Hongarije noch Polen laten de Joden toe uit Tsjechoslowakije, dat hen uitwijst als bewoners der overgedragen gebieden. Pogingen om hun het burgerrecht van een dezer landen te geven zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Daarom moet thans een zeer groot deel der Joodscbe vluchtelingen onder vreeselijke omstan digheden leven tusschen het prikkeldraad van twee landsgrenzen, terwijl zij worden gevoed door de Joden in de grensplaat sen, Wel zeer tragisch is de toestand van 300 Joden in het niemandsland bij Bra tislava en van 350 Joden in het nie mandsland te Dunajskastreda aan de Bestemd voor Noordzee en voor Indië. Het ministerie van Defensie heeft een contract gesloten voor twintig motortor pedobooten. De eerste boot zal door British Power Gomp. in Engeland worden gebouwd; de volgende booten door de N.V. Werf GustO' te Schiedam. D'e motortorpedobooten zullen dienst doen op de Noordzee en in Nederlandsch- Indië. Ziji zijn van een geheel nieuw type. De Nederlandsche marine-autoriteiten hebben zeer geslaagde proeven met dit type boot bijgewoond, waarbij o.a. snel heid, zeewaardigheid, manoeuvreerwaar digheid en geluidloosheid bij kleine vaart werden beproefd. De nieuwe boot heeft een lengte van ongeveer 23 meter, de waterverplaatsing bedraagt 32 ton. D'e maximum-snelheid van de boot is niet bekend, doch naar verluidt, is zij grooter dan die, welke bij vorige motortorpedobooten werd gehaald. D'e bewapening bestaat uit vier tor pedobuizen van 45 cm kaliber; uit lucht- afweermitrailleurs, die in mechanisch be wogen koepels zijn opgesteld en uit diep tebommen. D'e booten zijn van een nevel apparaat voorzien. Zij worden voortge dreven door drie Rolls Royce Merlin- motoren, welke voor scheepsgebruik zijn gewijzigd door de firma Rolls Royce in samenwerking met de British Power Boat Comp. Groote aandacht wordt besteed aan de woonverblijven en de ventilatie, opdat deze ook voor de tropen geschikt zullen zijn. De booten zullen waarschijnlijk wor den bemand door twee officieren en ze ven onderofficieren en manschappen. Hongaarsche grens. Zij zijn allen Slo waaksche Joden, die niet tot Hongarije worden toegelaten. Zij wonen in hutten, waarvan de bedekking door maisstengels wordt gevormd en zij' moesten, kuilen gra ven als schuilplaats tegen de koude voor hun kinderen, van wie sommige nog slechts enkele maanden oud zijn. Korte Berichten. In buitenlandsche bladen werd me degedeeld, dat eerstdaags de verloving zou worden afgekondigd van koning Leo pold van België met prinses Francesca Irene -van Griekenland. Dit bericht wordt te Brussel tegengesproken. Nabij Clinton in den staat Indiana is brand uitgebroken in een steenkolen mijn, waardoor 20 man- van de buiten wereld zijn afgesloten. Een later bericht meldt, dat achttien afbeiders naar boven zijn gebracht. D'e twee anderen zijn dood teruggevonden. Het centrale vluchtelingencomité te Warschau heeft weten te bereiken, dat 1000 Joden, die onder dak waren ge bracht in een kamp aan de Poolsch-Duit- sche grens, dit kamp hebben mogen ver laten. D'e meesten begeven zich naar de Vereenigde Staten. Reuter is officieel gemachtigd de ge ruchten tegen te spreken, als zouden de wapenfabrieken van Skoda door de firma Krupp worden overgenomen. De Franscbe minister-president D'a- ladier is gisteravond vertrokken voor zijn reis naar Tunis. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. Zal Dr de Vlugt blijven? Naar de „Telegr." vernam, wordt in re geeringskringen overwogen of burgemees ter De Vlugt na afloop van zijn derde ambtsperiode niet voor Amsterdam be houden zou kunnen worden. Het blad meent te weten, dat hierbij niet zoo zeer gedacht wordt aan een derde herbenoe ming voor zes jaar alswel onder de oogen gezien wordt de mogelijkheid van een be roep op Dr de Vlugt om zijn ontslagaan vrage te herroepen en zich althans nog voor eenige jaren beschikbaar te stellen. In verband met de groote moeilijkheden welke er nog bestaan ten aanzien van de gemeentelijke financiën, alsmede met het oog op de verdere voorbereiding en uit voering van groote werken als den bouw van bet nieuwe raadhuis en den aanleg van de IJtunnels, zou het van groot be lang worden geacht hierbij' te kunnen blie ven beschikken over werkkracht en erva ring van den huidigen burgemeester. AANMOEDIGING GEZINSARBEID VAN HUISHOUDELIJKEN AARD. Aftrek van verdiensten van dienstmeisjes bij steun- en werkverschaffing vervalt. De minister van Sociale Zaken beeft per circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat bij er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, dat alle verdiensten door gezinsleden van ondersteunden en Binnenland. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar Zeeland. Blijft dr de Vlugt burgemeester van Am sterdam? Terugkeer van de Reiger. Dr P. Smit, president van de Alg. Sy node der Ned. Herv. Kerk, overleden. Gezinsarbeid van huishoudelijken aard vrij van aftrek bij de steunregeling. Buitenland. D'e strijd in Spanje. welke per 1 JAN. 1939 vervallen worden aangenomen door tewerkgestelden, verkregen met het ver richten van gezinsarbeid van huishou delijken aard, bij' de vaststelling van den steun en de plaatsing in de werkver schaffing geheel buiten beschouwing worg den gelaten. Voor deze verdiensten behoeft derhalve in den vervolge geenerlei aftrek meer plaats te hebben. Deze maatregel is genomen, ten einde het verrichten van gezinsarbeid van huis houdelijken aard der Nederlandsche meis jes zooveel mogelijk te bevorderen. RUIM 45 MILLIOEN JUBILEUMZEGELS VERKOCHT. D'e postzegels, uitgegeven ter gelegen heid van het regeerings jubileum van H. M. de Koningin, zijn voor bet 'laatst ge bruikt voor de frankeering van de speciale K. L. M.-enveloppen, welke met de Din- gaansvlucht naar Zuid-Afrika zijn mee gegeven. Zoo i® bet thans mogelijk de in totaal voor de zegels verkochte' aantallen vast te stellen. Deze zijn: van 1.5 cent: 18.715.607; van 5 cent: 23.618.643 en van 12.5 cent: 3.368.882 stuks. Hiervan werden voor de Dingaansvlucht-enveloppen ge bruikt: van 1.5 cent: 14.4-33; van 5 cent: 14.386 en van 12.5 cent: 14.420 stuks. De zich nog in handen van 'het publiek bevindende jubileumzegels kunnen tot 31 December 1939 voor frankeering worden gebruikt. TEXELSCHE SCHAPEN NAAR PERU. Peru stelt elk jaar een bedrag be schikbaar voor den aankoop van fok schapen in bet buitenland. Naar men verneemt, zijn thans op Texel vijf fokschapen gekocht, welke half Januari naar Peru zullen worden ver scheept. DUITSCHE VLUCHTELINGEN NAAR HOORN. Naar wordt gemeld zal een gedeelte van de voormalige rijkswerkinrichting te Hoorn worden bestemd voor de onder brenging van een aantal vluchtelingen uit Duitschland. In verband hiermede zal aan enkele vereenigingen die localitei- ten van de inrichting in huur hebben, op korten termijn het contract worden opgezegd. Met den rijksgebouwendienst zijn on derhandelingen aangeknoopt nopens bet treffen van voorzieningen ten einde het verblijf aan redelijke eischen van huis vesting te doen beantwoorden. BQDEKOSTEN VOOR TELEGRAMMEN. Afschaffing thans definitief. De afschaffing van bodekosten voor te legrammen en telefoonoproepberichten, die voorlo'opig bijl wij'ze van proef was in gevoerd, is met ingang van 1 Jan. defini tief geworden. CANDIDAATSTELLING PROV. STATEN De Ondercentrale Schouwen-Duiveland der Liberale Staatspartij heeft de navol gende personen candidaat gesteld voor de verkiezing van leden der Prov. Staten: 1. Dr G. J. M. Boogerd te Zierikzee; 2. A. C. de Oude te Zierikzee; 3. C. A. Boogerd te Noordwelle; 4. H. J. D'oele- man te Zierikzee; 5. G. Gast te Brouwers haven; 6. J. de Rijke te Oosterland; 7. A. D. Constandse D.Aiz. te Zierikzee; 8. M. Vijverberg te Bruinisse; 9. "W. G. Boot "Wz. te Burgh; 10. J. Stevense te Renesse. (Hieruit blijkt, dat de 'heer H. G. v. d. Zande niet meer in de Prov. Staten zal terugkeeren.) DE BURGEMEESTER VAN DREISCHOR OVERLEDEN. Oudejaarsavond is te Noordgouwe in den leeftijd van 61 jaar na een ziekte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1