AFLUKIN Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD, DE JAARWISSELING 1938 -1939. Buitenland. De strijd in Spanje. ZATERDAG 31 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 78 Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Als GRIEP dreigt Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Een jaar van sterflijkheid van korte levensdagen is wederom voorbij met al zijn vreugde en plagen, Wij zagen ergens het jaar 1938 aange duid als een tijdperk van spanning. En zeker niet ten onrechte. Er was, in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden achteruitgang in za ken, slapte, werkloosheid, meer dan ge wone spanning. De vraag wat zullen wij eten en wat zullen wij drinken, en hoe zullen we een bescheiden positie verove ren, hield menigeen niet het minst onder de jongeren in voortdurende onrust. 'tWaa alles zoo onzeker. Er zijn zoo veel hecht schijnende bouwsels afgebro ken de laatste jaren en wat zijn er een schoone illusies wreed verstoord. Spanning was er in het persoonlijke en het huiselijke maar ook in het natio nale en internationale volksleven. Wat ons vaderland betreft, heel het volk verkeerde in het begin van dit jaar in hooge spanning in verband met de gebeurtenissen in het Prinselijk gezin. Prins Bernhard kon, nadat hij vele weken in het Burgerziekenhuis te Am sterdam was verpleegd, naar het Paleis Soestdijk terugkeeren, maar dit heuglijke feit werd geheel in de schaduw gesteld, door de blijde verwachting waarin Prin ses Juliana verkeerde en waarin heel ons volk zoo hartelijk meeleefde. Het geduld van de wachtenden werd op een zware proef gesteld, maar eindelijk, 31 Januari werd de spanning gebroken door de voorspoedige geboorte van Prin ses Beatrix. Met groote geestdrift en dankbaarheid is dit blijde gebeuren door ons volk ge vierd. Met recht kon hier van een natio nale vreugde-uiting worden gesproken. Kort daarop werden de gedachten afge leid naar de spannende gebeurtenissen van internationalen aard, maar die ook ous land niet onberoerd lieten. De alge- meene toestand werd zóó critiek" geacht, dat de Regeering zich genoodzaakt zag de liohting 1938, die op het punt stond met groot verlof te gaan, nog een half jaar onder de wapenen te houden. In het bijzonder voor de Regeering was het een zorgvolle tijd, maar zij had hel voorrecht zich bij baar zelfstandigheids- politiek gesteund te weten door de over- groote meerderheid van 'het Nederland- sche volk. Als1 blijk van dit meeleven wer den geheel spontaan van verschillende zijden belangrijke giften geschonken voor de versterking van onze Weermacht. Van geheel anderen aard waren de ge beurtenissen te Oss, die mede in min of meer 'breede kringen van ons volk eenige spanning veroorzaakten. Wij1 bedoelen het optreden van den Minister van Justitie tegenover de marechaussee te Oss, die door hem van haar taak werd ontheven. Dit optreden van den Minister heeft tot scherpe critiek in de bladen aanleiding gegeven; in de Tweede Kamer werd er over geïnterpelleerd en de heer Wende- laar, die door de Liberale Staatspartij1 als leider werd terzijde gesteld, achtte het noodig het houden van een parlementaire enquête voor te stellen. Het scheen een oogenblik alsof van deze kwestie een po litiek relletje zou worden gemaakt, maar de zaak werd in goede banen geleid, door dat ze bij het ambtenaren-gerecht aan hangig werd gemaakt, waarbij de betrok ken marechaussee ook in booger beroep in het ongelijk werd gesteld. Wij stippen slechts een en ander aan van wat in 1938 gebeurde, maar daarbij mag zekerniet onvermeld blijven de waarlijk nationale viering van het 40-ja- ng regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. Ka de Koninklijke intocht van de jubi lerende Vorstin te Amsterdam, volgde een reeks van huldigingen, waarvoor vele v?1S?0 v°nsten en talrijke 'buitenland- sche delegaties naar ons land waren over gekomen. Opnieuw is in die feestelijke dagen ge- Weken welk een groote plaats H. M. Ko ningin Wilhelmina in het hart van haar volk inneemt, hoe warm en waar en diep ),1 ons volk de liefde is tot Oranje, gedu- lende eeuwen op de meest innige wijze met ons volk verbonden. In verband hiermede mag ook nog wor- f sd genoemd het officieele bezoek door oning Leopold van België aan onze Ko- v'-121? ge^racht, en waarbij: de nauwe riendschap tusschen beide landen op zoo gelukkige wijee tot uiting kwam. Aan zorgen van economisohen en ande ren aard, heeft het biji ons volk in 1938 niet ontbroken, maar er was in breede kringen ook de hartelijke begeerte om door samenwerking tot verbetering te ko men. Met belangstelling werd dan ook ken nis genomen van wat door de Regeering in verband hiermede gedaan werd en wordt en van haar voornemens om het euvel der werkloosheid met ingrijpende middelen te1 bekampen. De Regeering stond ook dit jaar voor een uiterst zware taak. Zij mocht zich echter wat de hoofdzaken betreft ver heugen in den steun van de groote meer derheid van ons Parlement, welks leden blijk gaven op prijs te stellen de hand having van onze rechten en vrijheden in eigen land en ten opzichte van andere landen. Uit den aard' der zaak ontbrak ook niet de tegenwerking. De leiding van de N. S. B. heeft het mogelijke gedaan om de positie van de eigen Regeering te verzwakken, met de vooropgezette be doeling, ook ons volk in de „zegeningen" van het dictatoriale fascistische systeem te doen doelen, ons volk van zijn gees telijke en maatschappelijke en staatkun dige vrijheden te berooven en onze Vor stin een plaatsje te geven in de schaduw van Mussert. Veel kans dat dit pogen zal slagen, is er voorloopig niet. Daarvoor is Mus sert te klein en is ons volk teveel gehecht aan zijn rechten en vrijheden, die in den loop der historie altijd' door Oranje werden beschermd en gehand haafd. Als we een kroniekmatig overzicht zouden willen geven van wat in 1938 gebeurde, dan zouden we moeten wijzen op den strijd om het Lutinegoud dat vele geinteresseerden in spanning hield, aan de kinderverlamming, die dit jaar meer dan gewoonlijk slachtoffers maakte, aan de zoo goed geslaagde inzameling voor de JO'Odsche vluchtelingen, en niet te ver geten het bezoek van Koningin Wilhel mina aan onze Provincie ter onthulling van een borstbeeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik te Vlissingen. 'En wij! zouden zeker niet mogen ver zwijgen de .gelukkig geslaagde tocht van de „Reiger" naar Zuid-Afrika, naar onze .stamverwanten, die op grootsche wijze hebben herdacht hoe nu 100 jaar geleden ten koste van bloed en tranen, de vrijheid werd bevochten. Wij! laten dit alles echter rusten, even als de spannende gebeurtenissen in Sep tember, toen naar imenschelijk inzicht de wereldvrede als aan een zijden draadje hing en de volledige mobilisatie van le ger en vloot ieder oogenblik werd tege moet gezien. Wijl hebben zeker niet teveel gezegd, toen wijl opmerkten, dat 1938 in zeer bij- zonderen zin een jaar van spanning was. Maar als wij- dat constateeren, dan mo gen wij er ook aan toevoegen, dat het een tijdkring was waarin ons volk in bijzon deren zin gezegend werd, dat er naast de spanning ook was de ongeveinsde vreugde en blijde dankbaarheid voor de zegeningen die God ons volk in Zijn gunst wilde schenken. Aan spanning heeft het niet ontbro ken, maar: Hoe de wereldzee ook bruise en woede, veilig zijn wij' in des Vaders hoede, Zijn beschutting was nabiji ook in storm en noodgetijl Meer dan gewone spanning was er ook in het internationale leven, zoo zelfs, dat meermalen de vrees opkwam, dat de op gehoopte gassen tot ontploffing zouden worden gebracht en een herhaling van 1914, maar dan in versterkte mate, voor de deur stond. In Spanje blqef de burgeroorlog nog altijd voortwoeden. In het begin van 1938 had het den schijn alsof generaal Franco eindelijk zijn doel zou bereiken en de Re geeringstroepen definitief verslaan, maar het toen ontketende offensief is weer vastgeloopen en alles wijst er op, dat het nog lang zal duren eer het daar, op welke wijze dan ook, tot een oplossing komt. De internationale spanning in verband hiermede is eenigszins verminderd, door dat in Juni de non-interventie-commissie tot overeenstemming kwam inzake het pogen om de terugzending van buiten- landsche vrijwilligers .aan beide zijden voor te bereiden. Ook. de strijd tusschen China en Japan woedt nog onverminderd voort. Het eenige, dat tot nu toe bereikt werd is, dat ontzaglijke verwoestingen werden aangericht, dat naar schatting veel meer dan een millioen menschen in hoofd zaak Ghineezen werden gedood of ge wond en dat het economisch leven in beide landen hopeloos ontredderd werd. Op de vraag of het uiteindelijk aan Ja pan zal gelukken zich de onbetwiste heer schappij in Oost-Azië te verschaffen, valt nog niets met zekerheid te zeggen. Niet gering was de spanning in het af- geloopen jaar veroorzaakt door het op treden van de Duitsche regeering ten oip- zichte van Oostenrijk en Tsjecho-Slo- wakije. De aansluiting van Oostenrijk ging voor Duitschland met niet al te groo te moeilijkheden gepaard. Daarvoor was de zaak ook te grondig voorbereid. Van daar dat de door de verrassende gebeurte nissen teweeg gebrachte spanning al spoe dig voor ontspanning plaats maakte, te meer toen bij: de gehouden volksstemming bleek, dat het overgroote deel van de Oos tenrijkers zich vóór den „Anschluss" ver klaarde. De internationale spanning .heeft in Duitschland plaats gemaakt voor span ningen van meer plaatselijken aard als gevolg van de Jodenvervolging en het op treden van de Duitsche machthebbers te gen de R. K. Kerk. Waarschijnlijk zullen thans zeer velen mot Kardinaal Innitzer van oordeel zijn, dat ze wel wat al te vroeg hebben gejuicht. Na Oostenrijk volgde T' s j e c h o- Slovak iji e. Wij' behoeven er hier niet in den breede op in te gaan. De zaak ligt nog versoh in het geheugen. Een oorlog tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowa- kije scheen onvermijdelijk en het was wel zoo goed als zeker, dat eenmaal uitgebro ken, dit conflict naar alle kanten om zioh heen zou grijpen. Vooral aan het optreden van Chamber lain is het te danken, dat de vred'e be waard bleef en dat zoo ongeveer alle Duitsche eischen zonder strijd werden ingewilligd. De spanning had in de historische Sep temberdagen een ongekende hoogte be reikt, maar op het laatste oogenblik ge lukte het een verschrikkelijk bloedbad te voobkomen. Althans, wanneer Eluitsch- land inderdaad' alles op alles zou hebben .gesteld om het beoogde doel te bereiken. Hoe dit zij, er was reden tot dankbaar heid dat de vrede bewaard bleef. Maar tegelijkertijd was er reden om te treu ren, omdat opnieuw het recht werd ge krenkt en het geweld den voorrang had boven het recht. Jntusschen wij sij-n nog niet aan het eind. Het woelt en gist nog overal in de wereld. De gruwelijke Jodenvervolgingen in Duitschland hebben er niet toe bijgedragen de rust te verzekeren en met name in Amerika heerscht een sterke anti-Duit- sche stemming. Wanneer wij, zonder verdere bijzon derheden te geven, vaststellen, dat 1938 een jaar van bijzondere spanning was, dan moeten wjj daaraan nog toevoegen, dat het ook was een jaar waarin de bewa peningswedloop met meer dan verdubbel de kracht werd voortgezet. Bepaald angstwekkend zijn de cijfers die hieromtrent zoo nu en dan worden ge publiceerd. Wat de andere landen betreft, vermel den wij nog, dat in Engeland de bui- tenlandsche politiek anders georiënteerd werd, toen de anti-fascistische minister Eden uit het Kabinet trad om plaats te maken voor lord Halifax, die een toena deringspolitiek jegens Duitschland en Italië wenscht te volgen. Frankrijk had als gewoonlijk weer eenige Kabinetswisselingen. Na het af treden van het Kabinet-Chautemps in Ja nuari volgde een tweede Kabinet Chau- temps, dat reeds in Maart plaats maakte voor het Kabinet-Blum. Ook dit Kabinet, het 105e van de Fransche republiek, heeft het niet lang gemaakt. Reeds na ruim 20 dagen werd het vervangen door het Kabinet-D'aladier, dat door zijn krachtig optreden in breede kringen sym pathie wist te wekken. Wij zouden tenslotte nog kunnen wij- zijn op Italië, dat telkens van zich doet spreken door zijn eischen in Afrika en daardoor alweer bijdraagt de spanning te vermeel deren, op Rusland waar de bloedige Stalin nog altijd den scepter zwaait, op Palestina waar de oproe rige Arabieren aan Engelands geduld zware eischen stellen, maar wij eindigen dit korte en onvolledige overzicht met er aan te herinneren dat de Volkenbond in 1938 een nieuwe knauw heeft gekre gen. Met dezen bond, waarvan velen zoo groote verwachtingen koesterden en die bij de versterking van de rechtsgedachte een belangrijke rol had kunnen spelen, wordt steeds minder rekening gehouden. En dat is vooral te betreuren omdat wij daarin hebben te zien een symptoom van het streven van onzen tijd, om de macht te stellen boven het recht. Hoe kan het ook anders, waar men de heerschappij van den Vredevorst met beslistheid verwerpt en zelfs in een land als Dbitsohland, predikanten die op den kansel voor de erkenning van dezen Ko ning opkomen, in concentratiekampen worden opgesloten. Ja waarlijk, 1938 was een jaar vol spanning. En 1939? Wat zal dit nieuwe jaar ons brengen? Voor ons persoonlijk- en ons zakenleven, voor kerk en staat en maatschappij, voor ons volk-en voor de volken der aarde? Wij weten het niet. Een jaar van sterflijkheid is wederom voorbij. En wat de toekomst betreft: Wij1 geven ons opnieuw weer over aan Gods zorgen, want in 2ijn Vaderhart zijn wij zoo wel geborgen. Hij: zij in 't nieuwe jaar weer onze Hulp en Kracht: wie wandelt in Zijn licht doolt nimmer in den nacht. Tegenaanval der regeerlngstroepen. Italiaansche achterhoede bedreigd? D'e regeeringstroepen hebben een krach- tigen tegenaanval ontketend ten zuiden van Lerida. Zij bedreigen de achtei hoede der Italiaansche divisies, die thans Blan- cas Borjas aanvallen. Het hoofdkwartier van generaal Franco meldt, dat de opstandelingen den druk op de vijandelijke linies gisteren hebben voortgezet. B'e regeeringstroepen hebben Granadel- la gisteren hardnekkig verdedigd doch na een gevecht van man tegen man werden zij tenslotte verdreven. Men geeft toe, dat de regeeringstroe pen gisteren een heftigen tegenaanval hebben ondernomen, doch voegt hieraan toe, dat de bataljons, die bij dezen aan val de spits moesten afbijten, door de opstandelingen werden afgeweerd met een gordijn van mitrailleurvuur. Weer een monarchie? Van welingelichte diplomatieke zijde wordt medegedeeld, dat Mussolini gene raal Franco ten sterkste heeft aangera den, de monarchie in Spanje te herstel len nog voor de komst van Chamberlain in Rome. In officieele Italiaansche krin gen daarentegen zegt men niets ven een dergelijk initiatief van den Dtice te we ten, terwijl de woordvoerder van ex- koning Alfonso het bericht als een leu gen brandmerkt, eraan toevoegend, dat de kwestie van het herstel der monar chie onmogelijk voor het einde van den burgeroorlog te berde gebracht kan wor den. Volgens niet bevestigde berichten zou de Buce voorts aan Chamberlain mede- deelen, dat Italië alle vrijwilligers uit Spanje zal terugtrekken op voorwaarde dat Engeland Franco de rechten van oorlogvoerende toekent en dat het van Frankrijk de verzekering loskrijgt, dat voortaan geen Eransch oorlogsmateriaal meer naar Spanje zal worden gezon den. Men veronderstelt verder, dat de Duce Chamberlain erop zal wijzen, dat het raadzaam is, Alfonso's zoon, Don Juan, op den Spaanschen troon te brengen. In Italiaansche kringen wint steeds meer de meening veld, dat het Spaansche vraagstuk een groote rol bij de a.s. BritschItaliaansche besprekingen zal spelen. BLOEDIGE STRIJD TEGEN DE CHINEESCHE GUERRILLATROEPEN. Naar uit Tokio wordt gemeld, hebben Japansche troepen in de streek van Woe- menkou in Zuidwest-Sjansi op de beide Kerstdagen een gevecht geleverd tegen een ongeregelden C'hineeschen troep van ongeveer 4000 man. Zij brachten den Chineezen een bloedige nederlaag toe, die 1300 gesneuvelden op het slagveld moes ten achterlaten. Voorts namen de Japan ners 80 Ghineezen gevangen en maakten zij een groote hoeveelheid wapens en mu nitie buit. VRUCHT VAN ENGELANDS GASTVRIJHEID. Joodse he vluchtelingen openen fabrieken in Engeland. Het Engelsche blad de „Star" wijdt een artikel aan het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen, die uit Duitschland naar Engeland zijn uitgeweken. Volgens de „Star" begint Engeland reeds thans de vruchten te plukken van de activiteit der Joodsche industrieel en en geleerden. Een belangrijk percentage van de 12000 vreemdelingen, die het land zijn 'binnen gekomen, bestaat uit' geleerden en com- mercieele leiders en volgens de „Star" heeft hun activiteit in Engeland reeds tot gevolg gehad, dat ongeveer 16.000 werkloozen arbeid hebben gevonden. Tal van nieuwe fabrieken zijn geopend. Joodsche industrieelen hadden langen tijd geleden reeds groote sommen naar Engelsche banken overgebracht en dit Hondenweer AFLUKIN weer! Neemt tijdig AFLUKIN. Het voorkomt Griep Verkoudheid - Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus van 1000 pillen f. 6.50. Elichl den neem AFLUKIN op elk pilletje. verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten geld wordt thans gebruikt in industrieën, die tot nu toe uitsluitend in Duitschland, Oostenrijk en Tsjecho Slowakije waren gevestigd. Belangrijk is het plan van een groep Duitschers, een fabriek van optische arti kelen te stichten. Er wordt de grootste geheimhouding betracht. Tot nu toe werd ruim 90 pet. van de lenzen voor verrekij kers en microscopen in Duitschland ge maakt. ZEEGEVECHT BIJ GIBRALTAR. Zeven dooden, elf gewondea Na zich in de haven van Gibraltar te hebben hersteld van de averij, bij een zee gevecht opgeloopen eenige maanden ge leden, ondernam gisternacht de torpedo jager „Jose Luis Diaz", een oorlogsschip der Spaansche regeering, een poging, om Gibraltar te verlaten en naar zijn land terug te stoomen. Deze poging is mislukt. Het vaartuig werd door een vijandelijken voltreffer an dermaal buiten gevecht gesteld. Zeven op varenden werden gedood en elf gewond. Het schip is op ongeveer 50 m uit de kust aan den grond geraakt. De slacht offers zijn aan land gebracht. Het was één uur toen de „Jose Luis Diaz" de haven verliet. Ofschoon het zeer donker was, trok het schip, om zich te beschutten, een rookgordijn. Het schip voer dicht onder de Kust, doch spoedig werd het door de in de om geving de wacht houdende schepen der opstandelingen ontdekt en het gevecht nam toen onmiddellijk een aanvang. De bewoners van Gibraltar werden uit hun bed opgeschrikt en snelden naar de kust om het ongewone schouwspel gade te slaan. Spoedig grepen ook de batterijen van Geuta in, terwijl ten slotte de Engelsche kustbatterijen zich eveneens lieten hoo- ren, teneinde de schepen, der opstandelin gen te waarschuwen. Een opvarende beweerde, dat de beman ning van de „Jose Luis Diaz" duidelijk had gezien, dat, toen 'het schip de haven verliet, iemand uit een huis met een raket een signaal naar zee zond. Volgens bewering van Engelschen zou het schip in de Britsche territoriale wa teren getroffen zijn. DUITSCHLANDS DUIKBODTEN. Hei wil zijn tonnage gelijk maken aan de Engelsche. Duitschland heeft het voornemen aan gekondigd, om zijin rechten uit te voeren en een totale tonnage aan onderzeeërs te bouwen, gelijk aan de totale tonnage van de Britsche onderzeeërsvloot. Een dele gatie van Britsche deskundigen bevindt zich op het oogenblik te Berlijn om deze kwestie te bespreken. Deze besprekingen zijn bevredigend verloopen. De Britsche delegatie vertrekt hedenmorgen weer. Men herinnert er aan, dat Duitschland er met de Engelsch-Duitsche vlootover- eenkomst van '35 in toestemde in de ca tegorie der onderzeeërs zijn vloot te be perken tot 45 pet. van de totale tonnage der Britsche duikbooten. E'r werd echter verder overeengeko men, dat Dnitschland het recht had, wanneer het van oordeel was, dat de om standigheden zulks noodig maakten, om onderzeeërs te bouwen tot een totale ton nage, gelijik aan de Engelsche. Duitschland heeft thans bekend ge maakt, dat het van dit recht gebruik maakt. Ten tijde van de onderteekening der vlootovereenkomst had Engeland onge veer 50.000 ton aan onderzeeërs. Thans

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1