eerste blad. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. De strijd in China. ramma. VRIJDAG 30 DEC. 1938 53c JAARGANG - No. 77 Buitenland. fietsers: De wilde autobussen. Binnenland. thans weggeleid n gelukkig einde n brief naar zijn elegram naar zijn itieman nam hem Kees onder ge- n rechercheur de e. astingmerk, J. So- derhandschoen, J. anderen 18; porte- P. Bliek, Abeelsche ndbescbermer van derijlaagte 20; za- d, P. Sc'huilwerve, mej. J. Buijte, landje, J. L. Julia- landhorloge, J. Ja- ad 1; pel, Bertus das, J. H. Visser, terke. dnders voorwerpen ive men daarvan et Bureau van Po- )ec. 1938. en 415.5 m. NCRV- ijsf. v. d. Scheepv, t. 8.15 Ber., gram. D.30 Morgend. 11.00 Sopraan en piano. 1.00 De Gooilanders .00 Het Haagsche im. 5.00 Orgel. 6.00 ca. 6.30 Ber.). 6.30 dellema-fonds, toe den radiocursus serie „Staat op Uw over leerbew. 8.00 ier. 8.15 Het NCRV- 8.45 Jaaroverz. 9.00 laaroverz. 9.35 Ver- ANP, act. halfuur, ïastiekles. 11.00 Het Gram. 11.50—12.00 1.5 M. 8.00 VARA. ARA. 12.00 AVRO. 7.30 AVRO. 9.00 10.30 VARA. 10.40 RA. Ber.). 10.00 Mor- 0 Deel. 11.20 Orgel. >m. ca. 12.15 ber.). lements-orkest. 1.30 1.45 Philharmonic- )verpeinzingen bij )rgel. 3.00 Cabaret De Ramblers. 5.00 0 VARA-orkest. In oespraak over wel- 6.35 Ber. 6.40 Kro- test. in 1938". 7.30 vondtrein. 9.00 „Es- 0.00 Causerie „Wat 10.30 Ber. ANP. ang en orgel. 11.30 WEERBERICHT. van hedenmorgen 3 Vlissingen zwaar Z.-W., zwak; tem- 0, te Vlissingen 2, roningen min 1, te nimum hedennacht rlissingen 1, te De 3n min 1, te Maas- afgeloopen etmaal ran hedenavond tot 19 uur: natte sneeuw of Z. tot W. of N.W. ging van tempera ir. 1: natte sneeuw of htige Z. tot W. of ikelijk stijging van !r kouder. middag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoof dredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 50 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 blader ddag 3 u.: 765. 1 De opmarsch van Franco's troepen in Catalonië. Bevestigd wordt, dat de troepen van Franco Donderdagmiddag bij het brugge- hoofd van Balaguer door de vestingwerken van den vijand zijn heengebroken en ver volgens de vijandelijke linie naar beide zijden hebben opgerold. Zij1 zetten thans hun opmarsch door het niet versterkte achterland voort. Bij' Trenys op het Noordelijk deel van het front hebben zij het dorp Covet be zet. De inneming van deze plaats is voor al hierom van belang, wijl de straatweg naar Artesa nu onder het vuur van Fran co's artillerie komt te liggen. Het republikeinsche communiqué. Het ministerie van defensie te Barce lona zegt in zijn communiqué van gister avond o.a.: Aan het Oostelijk front heeft de vijand Woensdagnacht zijn aanval in den sec tor van Balaguer voortgezet, doch hij werd herhaaldelijk door de republikei nen teruggeslagen, die hem duizenden verliezen bezorgden, Donderdagochtend is de vijand, voor afgegaan door een groot aantal tanks en gesteund door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen er in geslaagd de uitsprin gende hoek van MonterO' te bezetten na verscheidene kostbare, vruchtelooze aan vallen. In de zone van de Beneden Segre is de Italiaansche divisie met den gebruike- lijken inzet van allerlei oorlogstuig er in geslaagd La Grandella te bereiken, Bij de uitgifte van dit bulletin duurde de slag met groote heftigheid voort bij Ro bera. Andere aanvallen in verschillende sectoren van deze zone zijn volkomen af geslagen. Weer een Britsch schip beschoten. Naar verluidt is het Britsche s.s. „Ma- rionga" gebombardeerd tusschen Gastel- Ion en de Balearen. Gemeld wordt, dat de bemanning in de booten is gegaan. Het schip was op 28 December uit Oran ver trokken, waarschijnlijk met bestemming naar Barcelona. FRANKRIJK ZAL ZIJN EIGEN ZAKEN BEHARTIGEN. Geen bemiddeling van Chamberlain te Roma. De Fransche zaakgelastigde te Londen, Cambon, heeft gisteren zijn gewoon dage- lijksch bezoek aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken gebracht. Cambon zou. opnieuw het Fransche standpunt ter sprake hebben gebracht, dat de door Italië gestelde eischen van dien aard zijn, dat Frankrijk hiervoor zelf een oplossing moet vinden. Ofschoon het her stel van de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Frankrijk en Italië voor En geland als Middellandsche Zee-mogend- heid een belang van de eerste orde is, is er nooit eenige sprake geweest, dat Cham berlain bij zijn bezoek aan Rome tusschen de twee landen zal bemiddelen. Het is echter niet uitge sloten, dat de Fransch- Italiaansche betrekkingen bij het bezoek van Cham berlain ter sprake zullen komen, daar het Britsch-Italiaansche pact nauw verband houdt met elke drei- sir verst°rinig van den status quo in ie Middellandsche Zee en de territoriale positie van Britsch Somaliland een vreed zame oplossing van de Italiaansche eischen wenschelijk maakt. {Daarom mag verwacht worden, dat Chamberlain zal aandringen op een herstel van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Frank- i r? terwijl hij er op zal wijzen, at Engeland niet als tusschenpersoon an optreden voor het overbrengen der aüaansche eischen aan Frankrijk. ™e meldt het Agentschap Stefani, oat de bladen wijzen op het besluit der ransche regeering, om een bataljon Se- aegaleesche tirailleurs naar Djiboeti te enden. Ze noemen dit een nieuwe, nutte- oze provooatie, want zoo zeggen zij ait bataljon Senegaleezen zou, ook al erd het gesteund door nieuwe bataljons m allerijl naar Djiboeti gezonden sche- Ti8 v niet een eventueelen opmarsch n italiaansche soldaten tot staan kun nen brengen. DUITSCHLAND EN AMERIKA. Nog steeds bestaat er onzekerheid over Duitschland op de afwijzing Iclra Protest tegen de uitlatingen van V„ reageeren. Onderscheidene des- Eindigen zijn naar de „Nieuwe Rott. Crt" meldt geraadpleegd en zouden als hun meening te kennen hebben gegeven, dat, door een afbreken van de diploma tieke en consulaire betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland, Duitschland meer schade zou lijden dan de Vereen. Staten. VON RIBBENTROP HALF JANUARI NAAR WARSCHAU. Tegen midden Januari zal zich Von Ribbentrop, de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken, naar Warschau bege ven. Doel van zijn reia zou zijn om een voor Polen aannemelijke en geruststellen de interpretatie te geven van Duitsch- lands houding, in het bijzonder terzake van de door Polen nagestreefde gemeen schappelijke igrens met Hongarije, 't stand punt van Duitschland ten opzichte van het Oekrainsohe vraagstuk en het gebruik van Memel als houtuitvoerhaven voor Polen, NIEUWE POOLSCHE WAAR SCHUWING AAN BERLiJN. Onder het opschrift „Onuitvoerbare plannen" publiceert generaal Sikorski, de Foolsche oud-premier, in de „Kurjer Warsawski" artikelen over de plannen tot gebiedsverovering, die Duitschland in Oost-Europa opnieuw zou beramen. Volgens den generaal zou de practi- sche uitvoering daarvan op onoverkome lijke moeilijkheden en weerstand stuiten. Na te hebben betoogd, dat het Roode Leger weinig offensieve waarde heeft, schrijft Sikorski: „Maar die toestand kan radicaal veranderen, wan neer Rusland wordt be dreigd door een inval op zijn gebied door het Duit sche leger. Mien kan dan aannemen dat het Roode Leger hetwelk het tal rijkste ter wereld is en misschien ook een der best uitgeruste, voorzien van oorlogsmateriaal van de allerbeste kwa liteit met discipline zou gehoorzamen aan een oproeping der regeering en van het legerbevel. Met de hulp van de on metelijke ruimten van Rusland en de af wezigheid van wegen zou het een buiten gewoon doeltreffenden tegenstand kun nen bieden aan een aanvaller, wiens ge motoriseerde divisies zich niet zouden kunnen bewegen in de ruimten zonder wegen en zonder onderkomensOp den nationalen grond is het Russische Leger, zelfs het bolsjewistische, een ern stige tegenstander." SCHAARSCHTE AAN STEENKOOL IN DUITSCHLAND. Door een kort bericht in de Duitsche pers werd aan arme menschen die steen- koolkaarten hadden, door d'e Winter-hilfe voor December uitgegeven, medegedeeld, dat zij hun kolen niet vóór Januari zul len kunnen krijgen. Dit is de eerste offi- ciëele erkenning dat Duitschland thans 1 ij den de is onder een acu te schaarschte aan steenkool. Kolenhandelaars, voor wie het thans normaal de beste tijd is, kunnen geen voorraden krijgen. Klanten prijzen zich gelukkig, als zij eens een enkelen zak kunnen bemachtigen. Bovendien is de prijs per ton sedert den vorigen winter met, in Nederlandsch geld omgerekend1, ongeveer Ï7.30 gestegen. De schaarschte wordt officieel toege schreven aan een tijdelijk gebrek aan vervoermiddelen. De werkelijke reden van de schaarsch te is echter, dat de Duitsche industrie zooveel meer kolen eischt in den laat- sten tijd. Hierbij komt dat voor de kunst matige bereiding van benzine veel steen kool noodig is. Kolenhandelaars die hun ramen met opschriften hadden voorzien dat het nut teloos was levering van steenkool te vra gen, daar er geen voorraden beschikbaar waren, werden door de politie gedwongen de opschriften te verwijderen, daar deze, naar hun werd gezegd, een gevoel van onrust onder de bevolking konden wek- ken. De schaarschte beperkt zich niet tot Berlijn; in sommige gevallen is de toestand in de provincie zelfs nog erger. HET GROOTE NAZI-PROCES IN JANUARI A.S. Plannen om nazi-leiders te vermoorden. In het begin van 1939 zal te Berlijn een der grootste processen wegens hoog verraad worden gevoerd, sedert het aan het bewind komen van de nazi's. Men verwacht, aldus Un. Press, dat daarbij 17 k 18 doodvonnissen worden uitgesproken. Het proces zal 4 Januari een aanvang nemen. De beschuldigden staan o. a. terecht wegens plannen om na zileiders te vermoorden. De positie van de beschuldigden is zoo hopeloos, dat verscheiden advocaten geweigerd hebben, om de verdediging op zich te nemen. Men verwacht, dat het proces 8 dagen zal duren. Het publiek zal niet tot de zitting worden toegelaten. Tegelijkertijd zullen talrijke andere pro cessen gevoerd worden, waarin een groot aantal personen men spreekt van 100 die in mindere mate bij een uitge breider complot betrokken waren, terecht zullen staan. JOODSCHE VLUCHTELINGEN IN BELGIë. Ondanks het feit, dat aan de Belgisch- Duitsche grens 350 gendarmen toezicht uitoefenen om een massaal binnendrin gen van Joodsche vluchtelingen te voor komen, zijn sedert Maart circa 5000 Jo den uit Centraal-Europa er in geslaagd, om op clandestiene wijze in België te ko men, Dëar het meestal personen zijn, die zonder middelen van bestaan zijn, be grijpt men, dat in het land zelf het toe zicht op deze vluchtelingen verscherpt is. Voorloopig worden deze personen, als zij door de politie ontdekt worden, naar de Joodsche kampen in België gezonden, om van daaruit geleidelijk hetzij naar Pales tina, hetzq naar de Vereenigde Staten, uit België te worden verwijderd. HET VERGIFTIGDE KANAAL VAN ZEEBRUGGE. Het gevaar nog niet geweken. Het parket van Brugge heeft zich nog maals naar Zeebrugge begeven teneinde na te gaan of de vergiftiging van mos selen en visschen, in het voorjaar aldaar geconstateerd welke vergiftiging ver soheiden personen het leven kostte nog altijd voortduurt. Twee proefkonijntjes werden ingespoten met een vocht getrok ken uit mosselen, komende uit het Zeeka naal. De konijntjes zijn kort daarop be zweken. Alle gevaar is dus nog niet ge weken. Het mosselen plukken te Zee- brugge en omstreken blijft dan ook ten strengste verboden. (N. R. C.) DE GUERILLA-KRhJQ IN NOORD- CHINA De autarkie toegepast. In alle landbouwdistricten van Noord- Ghina worden op het oogenblik „gue- rilla-regeeringen" en organisaties voor I het voeren van den guerilla-oorlog ge vormd. Het is bijzonder merkwaardig, dat men hierbij het principe der volledige autar kie volgt. Het doel van deze autarkie der af zonderlijke guerilla-organisaties, welke zich zoowel tot de voedingsmiddelen als tot kleeding en oorlogsmateriaal uit strekt, ligt voor de hand: de Ghineesche ongeregelde troepen zullen daardoor in staat worden gesteld, hun strijd tegen de Japanners voor onbepaalden tijd voort te zetten, hetgeen ze natuurlijk slechts kunnen doen, als ze zich van alle benoo- digdheden zelf kunnen voorzien. Van Japanseh© zijde wordt toegegeven, dat driekwart van Noord-Ghina, vooral de landbouwdistricten, nog geheel in han den der Ghineezen is. Het door de Ja- panache troepen werkelijk bezette en ge controleerde gebied beperkt zich hoofd zakelijk tot de havensteden, spoorlijnen en kustgebieden. Aldus zijn weliswaar de gioote zeesteden van het binnenland af gesneden, doch deze omstandigheid heeft slechts een gunstige uitwerking op de strijdvaardigheid der Chineezen, want de moderne verkeersmiddelen en -wegen zijn wel voor deze steden, doch niet voor de landbouwdistricten in het binnenland van beteekenis. Op het eerste gezicht is verrassend, dat de Chineesche guerilla-organisaties in het binnenland hun eigen oorlogsmateriaal kunnen produceeren. Doch in de guerilla- krijg heeft men de hulpmiddelen van den modernen, gemechaniseerden oorlog, zoo als zware artillerie, tanks, vliegtuigen, spoorwegen en vrachtauto-colonnes niet noodig. Wat men noodig heeft zijn gewe ren, handgranaten, kruit en soms loop- graafmortieren en machinegeweren. Nu bestaan bijna overal in de door de Ghineezen guerilla-troepen beheerschte gebieden kleine arsenalen, welke deze lichte wapens in bijna onbeperkt aantal kunnen produceeren. En wat het kruit be treft, dat ten slotte door de Chineezen het eerst is uitgevonden, daarvoor zijn de be- noodigde grondstoffen bijna overal te vin den en iedere hoer kan het samenstellen. Handgranaten ten slotte, die een der voornaamste wapens in den guerilla-oor log vormen, worden op heel primitieve wijze van alle mogelijke ijzerresten ver vaardigd en met kruit geladen. Wat de levensmiddelenvoorziening be treft, dit probleem berokkent de guerilla- troepen niet het geringste hoofdbreken, daar zij heer en meester zijn in de land bouwdistricten. Daar de leverantie aan de door de Japanners bezette groote steden is komen te vervallen, is in deze streken meer dan voldoende graan voorradig. Over het verleden week door de Tweede Kamer genomen besluit omtrent de wilde autobussen lezen wij in „De Nederlander": Volgens de bestaande wet kan bij Ko ninklijk Besluit verboden worden, zonder vergunning bussen te „exploiteeren". Deze bepaling bleef zonder effect, om dat als een rechtspersoon exploi teert, niemand strafbaar is. Tenzij de wet uitdrukkelijk de bestuurders van de rechtspersoon strafbaar stelt, wat de 'be staande wet niet deed. De Regeering wilde die moeilijkheid op lossen, door inplaats van „exploiteeren" te lezen „herhaaldelijk vervoeren of doen vervoeren tegen vergoeding". Er zouden dan natuurlijke personen zijn, die gestraft konden worden. Dë Kamer heeft nu hiertegen bezwaar gemaakt en een amendement aangeno men, waardoor het „exploiteeren" is blij ven staan, maar een bepaling is inge voegd, welke de bestuurders van een rechtspersoon strafbaar stelt. Dit was de goede oplossing. Het bezwaar tegen de Regeerings- redactie was, dat tal van particuliere per sonen, die men niet treffen wil, daar onder zouden vallen. Het is immers een zeer gewoon verschijnsel, dat menschen, die over een auto beschikken, anderen tegen een geringe vergoeding, b.v. voor benzineverbruik, geregeld meenemen, Men denke aan forensen, studenten, handels reizigers enz. In al die gevallen is niet sprake van „exploiteeren", maar wèl van „herhaaldelijk vervoeren of doen vervoe ren". Al die mensöhen zouden nu straf baar zijn. De manier, waarop dit bezwaar van Regeerlngs'zijde weerlegd werd, maande tot dubbele waakzaamheid. Die weerlegging ging in drie stadia. In de Memorie van Toelichting werd gezegd: „die menschen zullen Immers wel niet vervolgd worden". Een weinig be vredigende figuur, Immers die menschen waren dan toch maar in re i 11 i o i t a, d.w.z. in overtreding. In de Memorie van Antwoord werd ge zegd: „de minister van justitie zal er voor zorgen, dat zij niet vervolgd worden". Dit was nog een beetje bedenkelijker. Hier werd een servituut op de bepaling gelegd, waaraan de minister van justitie niet eens onder alle omstandigheden zou kun nen voldoen. In het mondeling debat zeide Mr Van Maarseveen, die de Regeeringsredactie verdedigde: „het geldt hier slechts een machtigingswet; in het Koninklijk Besluit ter uitvoering kan men immers die parti culiere rijders uitzonderen". Dit was het bedenkelijkste van alles. Althans indien de heer Van Maarseveen namens de Re geering sprak. Want men kreeg dan de zelfde figuur als bij de Tariefmachtigings wet van 1934, die destijds voor de Kamer aannemelijk werd gemaakt door de toe zegging, dat in het Koninklijk Besluit ter uitvoering niet ten volle van de verleende bevoegdheid zou worden gebruik gemaakt. Donderdag j.l. verklaarde minister Dë Wilde in de Eerste Kamer, dat de Re geering niet van plan was ooit weer een wetsbepaling onder een dergelijk servi tuut te doen aannemen. Het zou wel wonderlijk geweest zijn, indien reeds Vrij dag daarop ware terug gekomen! Zoo men van plan was, de particuliere rijders uit te zonderen, dan behoorde zulks niet in het Koninklijk Besluit, maar iu de wet zelve een plaats te vinden. Even zeer als men in 1934 beter gedaan zou hebben, in de Tariefmachtigingswet pre cies op te nemen wat men bedoelde, In- stede van aan die wet een ruime redaotio te geven en dan door een toezegging de werking ervan te beperken, Alles te zamen gnomen is het dus ge lukkig, dat de Kamer het bovengenoem de amendement heeft aangenomen, Zij heeft hiermee trouwens ook gehan deld in overeenstemming met het advies, dat door Prof. Romme, hoogleeraaT in het strafrecht Ite Utrecht, en geestverwant van den heer Van Maarseveen, was ge geven in het weekblad „Nederlandsohe Jurisprudentie" van 10 December j.l. Korte Berichten. De „Osservatore Romano" wijist er op, dat heidiensche plechtigheden in Oos tenrijk zijn gehouden onder auspiciën van de nationaal-socialistische organisaties ter gelegenheid van het Kerstfeest. Het blad schrijft, dat druk is uitge oefend op de bevolking om deel te nemen aan de heidensche feesten. DR COLIJN MET VACANT!E. Dë minister-president dr H. Colijn, zal, naar gemeld wordt, vergezeld van me vrouw Colijn, zich op 2 Januari naar het buitenland begeven om eenige weken va cantia te nemen. NEDERLANDSCHE BOTER NAAR BELGIë. Het contingent voor Januari. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedu rende de maand Januari 1939 een glo baal contingent van in totaal 550.000 kg. heeft vastgesteld. Het aandeel van Neder land bedraagt hierin 27Va pet. De betref fende hoeveelheid moet uiterlijk 31 Ja nuari 1939 in België worden ingevoerd. DE REIGER OP TERUGREIS. De machine wordt Zaterdagmiddag op Schiphol verwacht. Gistermiddag ongeveer 15.30 uur is de „Reiger" te Cairo geland. De reis had van Khartoum, waarvan daan de machine Donderdagochtend was -•ertrofcken, wederom een vlot verloop. In Luxor werd een tusschenlanding ge maakt en van den rusttijd' van twee uur maakte het gezelschap gebruik om een bezoek aan de Egyptische koningsgraven te brengen. Thans zal gezagvoerder Scholte een beslissing nemen over de verder naar Nederland te volgen route. Aanvanke lijk was overwogen de terugreis van Cai ro via Benghasi en Catania naar Napels te doen plaats vinden; eenige vliegvel den langs deze route bevonden zich echter de vorige week in minder goe den staat Op grond van de rapporten, die voor Scholte in Cairo klaarliggen, zal hij het reisschema vaststellen. Waarschijnlijk is het, dat hij verder de gewone winterroute der Indië-vlieg- tuigen kiest: via Athene, Napels en Mar seille naar Amsterdam. Hierdoor veran dert de tijd van aankomst te Amsterdam natuurlijk niet. Het traject, dat Zaterdag wordt gevlogen, n.l. .MarseilleAmster dam, bljjft ongewijzigd. Zaterdagmiddag om ongeveer half drie wordt de „Reiger" op Schiphol verwacht. DIRECTEUR „ALG. HANDELSBLAD". Mr H. M. Planten voorgedragen. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer ir A. Heldring, heeft, naar het „Alg. Handbl." meldt, de Raad van Commissarissen van het Algemeen Handelsblad N.V. aan aandeelhouders voorgedragen voor benoeming tot direc teur den heer mr H. M. Planten te Was senaar, oud-advocaat te Soerabaja, thans directeur van de Algemeene Nederland- séhe Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te 's Gravenbage. IR A. A. MUSSERT KLAAGT IR J. W. ALBARDA AAN. Wegens beleedigende uitlating. Namens ir A. A. Mussert, de leider der N.S.B., beeft mr A. J. van Vessem, rechts kundig raadsman der N.S.B., bij den of ficier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen ir J. W. Albarda met verzoek tot vervolging wegens smaad subs, beleediging omdat deze te Amstei> dam op Zondag 25 December j 1. opzet telijk de eer en goeden naam van ir Mus sert heeft aangetast. In een in de groote zaal van het Concertgebouw gehouden bijeenkomst van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P., heeft ir Albarda, volgens een door het A.N.P. vervaardigd verslag gezegd: „Als de heer Mussert de macht in han den kreeg, zou er weinig anders gebeu ren dan wanneer Hitier ons land ver overde, aan wien Mussert het wel spoe dig zou uitleveren." Deze uitlating acht ir Mussert, als lei der van een Nederlandsche nationale be weging een hoogst grievende tenlasteleg ging en hij voelt zich ernstig in'zijn eer en goeden naam aangetast en beleedigd. DE ITALIAANSCHE GEZANT. H. M. de Koningin heeft gistermiddag te kwart over zes ten paleize Noordeinde ontvangen den heer Pasquale Markies Diana ter overhandiging van zijn geloofs brief als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Z. M. den koning van Italië hij Hr Ms Hof, alsmede van den terugroepingsbrief van zijn ambts voorganger. VERBETERDE CONJUNCTUUR IN SURINAME? Gunstige teekeneir op verschillende gebieden. Als teeken van opleving in het econo mische leven van Suriname kan volgens A n e t a worden aangemerkt, dat de Alu minium Company den bouw van een twee de bauxietfabriek zal aanvangen. Voorts zal de Standard Oil in Februari met haar aangekondigde olieboringen beginnen. Een Enge lach consortium heeft met sue-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1