De Indische financiën. Uit den Goeschen Raad. Land- en Tuinbouw Marktberichten Burgerlijke Stand. Telegrammen. Afloop Verkopingen en Aanbestedingen Finantieële Berichten jaar de Amsterdamsche politie in 'hotel l'Europe een vreemdeling heeft gearres teerd, die zich aan oplichting had schul dig gemaakt. Hij had n.l. iemand uit Zee land met valsche voorspiegeling van te behalen winsten een groot bedrag afhan dig weten te maken. Deze vreemdeling is: Siegfried Wres- zynski. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht, waar hij thans nog verblijf houdt in afwachting van do behandeling door den rechter. De „mop" slaagde. Op een van de beide Kerstdagen waren twee meisjes van 17 en 12 jaar te 's-Graven- hage alleen thuis. Zij verveelden zich bar en kwamen daardoor op een ietwat zon derling plan. In huis haalden zij alles overhoop, zoodat het geleek, alsof er in brekers geweest waren en daarop gingen zij naar hun grootmoeder. Toen de moeder thuis kwam dacht zij niet anders, of er was werkelijk ingebro ken en onmiddellijk waarschuwde zij de politie. De recherche kon al spoedig vast stellen, dat er van inbraak geen sprake was, en terwijl de rechercheurs nog in huis waren, rinkelde de telefoon en vroeg de oudste dochter aan haar moeder: „Is de mop goed geslaagd?" Nu. dat was inderdaad het geval, maar moeder zal haar 'beide dochters wel niet zoo erg vriendelijk ontvangen hebben. Weer een Schuttershof-debat. En na tuurlijk weer temeer omdat het in een avondvergadering werd gehouden en de andere punten der agenda weinig ophiel den van breeden opzet. ■Ging 't een vorige vergadering meer over de vraag, of een gebouw als het Schut tershof voor Goes noodig is en door de gemeente geëxploiteerd moet blijven, nu liepen de discussies meer over de finan ciën. Zeker, ook nu handhaafde de burge meester zijn standpunt, dat de standing van Goes als vergadercentrum behoud van dit gebouw als eigendom der ge meente eischt, maar naar het ons voor kwam stond hij daarin niet bijzonder sterk en zeker niet in zijn meening, dat het ook uit hoofde van een goed politie toezicht gewenscht is, dat het Schutters hof gemeentebezit blijft. Veel hangt hier naar onze meening af van de vraag, of eigenaren of exploitanten van dergelijke lokaliteiten hoogstaande personen zijn. Ook het argument van enkele leden, dat er in Goes andere zalen zijn en zelfs zijn bijgekomen, en dat aan het particu lier initiatief geen concurrentie of schade moet worden aangedaan, sneed o.i. in he.t stadium, waarin de zaak nu verkeert, geen hout. Dergelijke betoogen zouden alleen van waarde zijn als het er om ging of de gemeente het Schuttershof zou aan- koopen. Maar die vraag is door de vroede va deren van 1921 beslist. Het ging nu voor de meeste leden orn de vraag, nu B. en W. gezorgd hadden voor allerlei cijfers wat in de gegeven omstandigheden voor de gemeente het voordeeligste was: verkoopen of opnieuw voor vijf jaar ver huren. Het cij'fer-materiaal was wel ontstel lend. De Raad, die op 17 Maart 1921 in geheime zitting beraadslaagde (in het openbaar werd er geen woord over ge zegd) over naasting van de gehouwen en terreinen der sociëteit „Van onge- nuchten vrij1" en in het openbaar daartoe zonder discussie of hoofdelijke stemming besloot, heeft de gemeente allesbehalve van ongenuchten vrijgesteld. De aankoop vroeg f 42.000, de verbouwing f 40.000, de afwerking f 8372,40 en (later) de gas- verwar.ming f3860,68, totaal f94.233,08. In totaal bedroegen de nadeelige saldi van 1923 tot en met 1937 bijna f 73.000. Voorwaar geen kleinigheid voor een ge meente van nog geen 10.000 zielen. Deze standing is wel vreeselijk duur! Dit is echter alles historie, al is het een histoire terrible. We komen geen stap verder door te jammeren over dit verleden. De gemeente zit nu zoo ongeveer in de positie van een zakenman, die zich ja ren geleden een strop heeft gekocht, en die zit te piekeren: wat is nu voor- deeliger: die strop aan houden of de boel verkoopen en het verlies maar lij den. Natuurlijk moet er dan gerekend worden. En dit deed de Raad gister avond ook. Maar, zooals meer gebeurt, de uitkom sten van de rekensommen waren zeer verschillend. Weth. de Roo kwam tot een jaarlijksch tekort op' de exploitatie van f570 en de heer Visscher van f900, terwijl de heer Laport het zóó stelde: houden we het gebouw, dan zal het ons nog kosten f 80.000, kunnen we het nu verkoopen voor zeg f30.000, dan kost net ons nog f 40.000, wat een verschil van f 40.000 uitmaakt. Deze heeren zijn alle drie knappe re- enmeesters. Daarom te meer is het, voor al voor de financieel niet zoo deskundige eden, te betreuren, dat er tusschen hen f00, wemig eenstemmigheid bestond. De andere 10 leden, die toch naar eed en ge weten hun stem in het belang der ge beente moesten uitbrengen, zaten, naar ons kunnen voorstellen, met het geval wat verlegen, temeer omdat het bovenge noemde drietal elkaar over en weer ver weet, dat ze te optimistisch of te pessi- nustisoh hadden gerekend. Het lijkt ons altijd verkeerd om tijdens een vergadering cijferreeksen over te leg gen, die men a bout portant niet kan na- beter is hGt- die vooraf aan do medeleden over te leggen. Men kan althans, wat de 'berekeningen betreft, tot overeenstemming komen, a/1 zullen de c o n c 1 u s i e s, die de ver schillende leden gelieven te trekken, na tuurlijk niet eensluidend zijn. Blijkbaar stond de meerderheid van den Raad op het standpunt, dat het nu wel een bijzonder slecht moment is, om het Schuttershof te verkoopen. Zou tot verkoop worden overgegaan, dan zou nog een lange reeks van jaren rente en aflos sing moeten worden betaald (natuurlijk minder dan bij behoud van het gebouw), terwijl daar niets tegenover stond en de gemeente niet alleen het gebouw, maar ook het wellicht waardevolle terrein kwijt zou zijn. Per saldo stonden de heeren Laport en Hollestelle alleen. De overige elf leden stemden voor verhuring voor vijf jaar aan den tegenwoordigen pachter onder de thans geldende voorwaarden. Zelfs het idee om een publieke verhu ring te doen plaats hebben, durfde of wilde men niet aan. De huursom kon wel eens tegenvallen en de hoogste inschrijver kon wel eens niet de meest geschikte zijn. Alleen werden twee wenschen aan B. en W. meegegeven: een kinderspeelplaats in den tuin en meer gelegenheid voor kleine vergaderingen. We zijn dus nu voor vijf jaar van deze kwestie af. Het voorstel tot instelling van een cen traal bouw- en woningtoezicht door het personeel van gemeentewerken te Goes voor geheel Zuid-Beveland ging er zon der hoofdelijke stemming door. Eerst was echter een geheime zitting noodig. Sommige leden waren er niet gerust op, dat in de toekomst niet meer perso neel zal noodig zijn, dan nu door B. en W. wordt voorgesteld. DE FOSFOR-KALIMESTSTOF SULKAPHOS. V. In ons vorig artikel wezen we er op, dat Sulkaphos een mengsel is van zwa velzure kali, dus chloorvrij, en dical- ciumfosfaat of Fertiphos. Het dicalciumfosfaat wordt bereid door minerale gesteenten of fosforieten, die het fosforzuur bevatten in één voor de planten opneembaren vorm, met be hulp van zoutzuur om te zetten in mo- nocalcimfosfaat. Dbs de vorm van fo&- forzuur, die oplosbaar is in water. Het in de natuurlijke fosfaten aanwezige zand en klei wordt niet opgelost. Deze ballast- stoffen bezinken in groote bakken, z.g. decanters. Men krijgt in deze bakken een oplossing van monocalcium fosfaat en chloorcalcium. Deze oplossing wordt be handeld met kalkmelk en wel met het doel om de zure reactie van het mono- calciumfosfaat weg te nemen. Het gevolg van deze behandeling is, dat het mono- calciumfosfaat wordt omgezet in dical ciumfosfaat. Het chloorcalcium, dat in de oplossing was achtergebleven, wordt uit- gewasschen. Op de waschtrommels ver krijgt men nu een bijna zuiveren neer slag van dicalciumfosfaat. Dit product wordt vervolgens in groote droogtrommels op een temperatuur van 40 tot 60 gr. ge droogd. Het eindproduct is de sneeuw witte, bekende Fertiphos, een uitnemen de fosforzuurmeststof. De zwavelzure of chloorvrije kali wordt bereid door een chloorhoudend zout te behandelen met zwavelzuur. Hierdoor wordt de chloor uitgedreven, die omge zet wordt in zoutzuur. Langs machinalen weg wordt de zwavelzure kali gemengd met het dicalciumfosfaat of Fertiphos. Het verkregen eindproduct wordt onder den naam van Sulkaphos, in drie samen stellingen, in den handel gebracht. De menging van zwavelzure kali en dicalciumfosfaat heeft zoodanig plaats, dat elk korreltje Sulkaphos de planten- voedende bestanddeelen chloorvrije kali en dicalciumfosfaat bevat, benevens een flink percentage, direct opneembare kalk. Nu is het een bekend feit, dat er een tijd is geweest, dat vele land- en tuinbouwers zelf veel deden aan het mengen van mest stoffen ter besparing van tijd en arbeid en mede om het lastige stuiven van be paalde meststoffen tegen te gaan. Zeer zeker zal het aan sommigen wel gelukt zijn een behoorlijk mengsel te be reiden door gebruik te maken van een mengingstabel, maar daar tegenover staat, dat het aantal mislukkingen legio was. De meeste mislukkingen vonden hun oor zaak in het feit, dat veelal bij den men ger eenige chemische kennis ontbrak. Hoewel de diverse tabellen praktische raadgevingen gaven als „mag slechts kort voor het strooien worden gemengd of mag niet lang bewaard worden", kon toch niet steeds voorkomen worden, dat het mengsel ging klonteren of steenhard werd of wat nog erger was, de waarde volle stikstof als plantenvoedsel verloren ging. Het behoeft dan ook geen verwon dering te wekken, dat, gezien de tal rijke mislukkingen men spoedig weer tot het gebruik van enkelvoudige bemestings- zouten terugkeerde, omdat èn door boven genoemde tekortkomingen èn door de meerdere moeite, het geldelijk voordeel toch weer verloren ging. Ondertusschen werd echter de fabricage van kunstmest stoffen steeds geperfectioneerder, vooral toen men de beschikking kreeg over zeer goede mengmachines. Het gelukte toen om een uitstekende mengmeststof, Sulka phos, te bereiden. Het groote voordeel van het tegengaan van bodemverzouting zetten wij reeds eerder uiteen. In den tuinbouw heeft Sulkaphos in korten tijd reeds een be langrijke afzet gevonden. De Regeering pessimistisch gestemd. Naar gemeld wordt, is de Indische re geering pessimistisch gestemd ten aan zien van het financieel aspect voor het dienstjaar 1939. Hierover zijn bereids besprekingen ge houden met de directeuren dier betrokken departementen. Het is nog niet bekend, in welke rich ting de oplossing van dit netelige pro bleem zal worden gezocht. De Telegraaf merkt hierbij op: Het Indische bedrijfsleven en de gou- veraementeele huishouding zijn voor de conjunctuur zeer gevoelig. In 1937 was er een goede opleving. 1938 bracht Indië weer min of meer in den put. Reeds begin Maart 1.1. werd gemeld, dat het begrootingsperspectief voor 1938 ongunstig was. Een goede maand later werd bekend, dat het tekort op 40 mil- lioen werd geschat. Men zqg oorspron kelijk weinig kans om te bezuinigen, daar immers zooveel achterstand uit vroegere versoberingsjaren diende te wor den ingeloopen. Ten slotte kwam men tot een uiteindelijk tekort van ruim 21.5 millioen, zoowel op den gewonen als op den buitengewonen dienst. In deze positie werd bet budget aan de beide Kamers der Staten-Generaal voorgelegd. De Twee de Kamer keurde deze begrooting reeds goed. Een tegenvaller is o.m. geweest de verbeterde salarisregeling, die, geschat op 13 millioen, aan meer-kosten, ruw getaxeerd, op 6 millioen hooger komt. Hierin is echter berust. Het schijnt, dat de Indische uitgaven zeer zijn tegengevallen. Niet enkel is echter Sulkaphose, de fosforkalimeststof voor het tuin bouwbedrijf, ook voor het gebruik in het landbouwbedrijf op chloorgevoelige ge wassen is het een uitnemende meststof. Nu we neerschrijven „chloorgevoeli ge gewassen" komt vanzelf de vraag naar voren: Wat verstaat men heden nog onder cloorgevoelige gewassen?' Het kan niet ontkend worden, dat het vraag stuk van de chloor tamelijk ingewikkeld ia. Gelijk een axioma heeft steeds gegol den, dat de chloor uit een chloorhoudend bemestingszout een gunstigen invloed op de vezelstructuur van het vlas zou uit oefenen. Er zijn dan ook gevallen be kend, dat men juist op vlas- land een laag percentage kalizout aanwendde, om daardoor nog meer chloor toe te voeren. Vele vlastelers, ech ter niet alle, huldigen tot heden nog steeds het standpunt, dat voor een kali bemesting op vlas de voorkeur gegeven moet worden aan een chloorhoudend be mestingszout en liefst nog wel aan een laag procentig 'bemestingszout. Met eeu aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid moet echter nadruk kelijk vermeld worden, dat dit aloude standpunt niet meer juist schijnt te zijn. Nauwgezette proeven hebben onomstoo- telijik vastgesteld, dat een chloorhoudend kalizout de wanddikte der stengels ver mindert en de samenhang der vezels los ser maakt. Door Duitsohe deskundigen is daarentegen aangetoond, dat chloor vrije zouten de vezeldoorsnede hoekiger, de vezelwanden dikker maken en hier door wordt in de hand gewerkt een ste viger samenhang der afzonderlijke ve zels. Nauwkeurige proefnemingen in een belangrijk vlasdistrict in ons land heb ben de Duitsche conclusies volkomen on derschreven. Het standpunt, dat vlas gretig is op c'hloor en dat daardoor de vezelstructuur gunstig beïnvloed wordt, zal dus wel verlaten moeten worden. De praktijk-proeven wijzen in de tegenge stelde richting. In Duitschland heelt men reeds finaal met het bekende standpunt inzake de chloorgretighoid gebroken. Dqar rekent men vlas reeds onder de chloorgevoelige gewassen, evenals andere cultures, waarbij/ het in de eerste plaats aankomt op de kwaliteit van het oogst- product, zooals bij tabak, druiven, ooft, groeten en aardappels. Schrijver dezes wil zich niet ontveinzen, dat de ondek- king dat vlas een chloorgevoelig gewas is voor hem een openbaring en tegelijk een ontnuchtering was. Rotsvast had zich bij hem de meening vastgezet, dat juist chloor gunstig zou werken op de vezel structuur van het vlas. Nauwgezette onderzoekingen en be sprekingen met bijl uitstek deskundigen hebben schrijver genoopt zijn standpunt te herzien. Elke vlasteler zal dan ook verstandig doen zijn voordeel met bovenstaande te doen. Met een gerust hart adviseeren we. Neemt een proef. Strooit een chloorvrij bemestingszout en wel in dit geval de fosforkalimeststof „Sulkaphos". (Wordt vervolgd.) HOEVEEL BOEREN WENSCHEN TE EMIGREEREN? In de jongste vergadering van de eerste af deeling van het Kon. Ned. Landbouw- comité is een brief besproken van de Stichting „Landverhuizing Nederland", met betrekking tot de registratie van de landbouwers die wel ooren hebben naar emigratie. Men denkt hier vooral aan volwassen boerenzoons, die in ons eigen iand geen boerderij kunnen vinden. Een gevolg van 'het tekort aan cultuurland, kunnen zijn en, besloot aan de aangesloten r.aamste gegevens moeten worden opge nomen, zooals samenstelling van het ge zin, vakkennis, geldmiddelen enz. Het nut van deze registratie zou zijn, dat, wan neer er een kolonisatie-project is, men zich daarmede dadelijk zal kunnen wen den tot degenen, voor wie dat van belang is. De vergadering was van oordeel, dat een dergelijke registratie van nut zou kun en zijn en besloot aan de aangesloten organisaties in overweging te geven deze aangelegenheid in behandeling te nemen. Daar het houden van 'n enquête onder de leden der organisaties groote moeite en kosten zou veroorzaken, werd besloten om geen aandrang in die richting uit te oefe nen, doch de organisaties de vrije hand te laten ter bereiking van het gestelde doel. MIDDELBURG, 29 Dec. 1938. Aanvoer op de graanmarkt ruim. Schokkers f 11,50-12,50, ronde bruine boonen f 35-37, gelezen witte boonen f 25- 26, ongelezen 24-25, lange bruine boonen 29-30, maanzaad f 25,50-29,50. Aangevoerd door boerinnen: Boter f 0,87l/2, kipeieren f 6, poelje-eie ren f 5, eendeneieren f 5,50. Aangevoerd door handelaren: Boter f0,86V2, kipeieren f5,50, poelje eieren f4,4Ó. Part. prijs van den marktzetter: Boter f 0,95, kipeieren f 7, poeljeeieren f 6, eendeneieren f 6,50. Part. prijs van den handel: Boter fO,92V2, kipeieren f6, poelje- eieren f 5,10, eendeneieren f 6,30. Veilingsvereen. Walcheren. Aanvoer 12.000 eieren. Witte kipeieren 4850 kg 4,30, 50—52 kg 4,23—4,40, 52—54 kg 4,35—4,44, 54—56 kg 4,44—4,50, 56—58 kg 4,61—4,65, 58—60 kg 5,20, 60—62 kg 5,48, 62—64 kg 5,51, 6466 kg 5,61— 5,66, 6668 kg 5,72, 68—70 kg 5,82, 70 72 kg 5,90, Bruine kipeieren 50—52 kg 4,35, 52—54 kg 4,44, 54—56 kg 4,53, 56 58 kg 4,95, 58—60 kg 5,49, 60—62 kg 5,60, 6264 kg 5,72, eendeieren 5,50 gld. p. 100 stuks. MIDDELBURG, 28 Deo. Groentenvei- ling. Spruiten 1025, Witlof 1623, Koolrapen 3—4.5, Andijvie 925, Peen 48,5, Uion 12.5, Kroten 1.55, Sa- voyekool 18, Roodekool 25 Boerekool 713 Prei 3.515 ct., alles per kg.; Peen 57, Rapen 4, Selderie 1—4.5, al les per bos; Knolselderie 18 ct. per stuk. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Woensdag 28 Dec. 1938. Andijvie 15, Breekpeen 13, Spruiten 1723, Uien 14, Groene Savoyekool 1,50—7, Boerekool 5,50—7, Witlof 3—18, alles per 100 kg. THOLEN. Veilingsvereen. „De Een dracht". Veiling van 28 D'ec. 1938. Uienveiling. Rijnsburger gewone 5.20, Drielingen 2.20, Picklers 4.50, alles per 100 kg. GOES. Gehuwd: Jacobus Snoek, 26 j. jm. te 's Gravenhage en Maria Catharina Schouwenaar 24 j. jd. Van 22—27 D'ec. VLISSINGEN. Ondertrouwd: R. G. de Beijer 25 j. en A. de Pagter 18 j. Getrouwd: W. Vaartjes 26 j. en A.. Snij ders 22 j. Bevallen: M. A. H. Meulmeester geb. Kriek d.; E. Feij geb. Francke z.; B. de Meij geb. Geense z.; A. P. H. Zurhaar geb. van Burgh d. Overleden: A. G Fanoij 65 j. jd.; M. F. de Ruijter, 65 j., man van J. Peene. (V. G.) Van 1926 Deo. WESTKAPELLE. Getrouwd: J. G. Geertse (M'burg) 29 j. en Wila. Roelse 33 j. Bevallen: M. J. Minderboud geb. Min- derhoud d. (M. G.) Van 17 tot 24 Dec. OOSTKAPELLE. Bevallen: J. P. Louws, geb. Janse, z. (M. C.) Van 1824 Deo. VROUWEPOLDER. Gehuwd: Jac. Suur- mond 27 jr jm. en J. Chazot, 20 jr jd. Bevallen: Meijers, geb. Dingemanse, dochter. (M. C.) Oostkapelle. Door notaris 'R. Batten werd gisteren al'hier publiek verkocht: 61 a. (1 g. 166 r.) weiland nabij den Noord- weg. Kooper G Brand, koopman q.q. voor f 1510; 26 a. 93 c.a. '(206 r.) weiland en sprink nabij den Duinweg. Kooper Jacs. Wondergem, bakker voor f 410; 35 a. 60 c.a. (272 r.) bouwland in den Kalishoek. Kooper P. Wattel Jr., landbouwer, voor f730. HET VEER TE EINHOVEN EN WIEL WEER NORMAAL. TIEL. In verband met den dooi achtte 'de exploitant van het veer Eindhoven en Wiel het niet langer verantwoord 'het groote verkeer over het ijs te laten gaan. Daarom heeft hij naast de ijsbaan een geul laten hakken, waarin een motorpont de verbinding onderhoudt. Het verkeer is dus weer normaal. PERSONENAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Niemand gewond. VALKENBURG. Een personenauto uit Heerlen is vanochtend door een afsluit boom te Valkenburg gereden, waardoor de wagen door den trein, welke juist naderde werd gegrepen. De inzittenden, een heer en 2 dames, hadden het gevaar zien aankomen en konden zich tijdig in ■veiligheid stellen. De auto werd geheel vernield. Het on geluk, is vermoedelijk aan de gladheid van den weg te wijten. TOCHT VAN EN NAAR URK PER IJSVLET. KAMPEN. De ingevallen dooi heeft het voor de K.L.M. moeilijk gemaakt met een vliegtuig op Urk te landen. Vanochtend is een ijsvlet met 3 zakken post naar Kaan/pen vertrokken. Het is de bedioeling dat men morgenochtend met de post van Kampen naar Urk zal terug- keeren. INBRAAK. BEERTA. Vannacht is te Drieborg bij Beerta ingebroken bij' de wed. L. De dader, van wie elk spoor ontbreekt, heeft een bedrag van f2000 buitgemaakt. KINDERMOORD OPGEHELDERD. Eind Augustus zagen voorbijgangers in de Kornebeek onder Buren een zak drijven; bij opening vond men in den zak een pas geboren tweeling, beiden meisjes. Thans is aangehouden de 23-jarige mej. C. H. geb. K. uit Rijswijk, gemeente Maurik, verdacht van het dooden der beide meisjes, waarvan zij de moeder zou zijn. Mej. II., die in Augustus is getrouwd met een fabrieksarbeider uit Rijswijk, heeft inmiddels reeds bekend. ERNSTIG GEVAL VAN KOLENDAMP VERGIFTIGING. Twee dooden. VLISSINGEN. Vanmorgen is op het Nederlaudsohe motorschip „Coen" uit Delfzijl, dat in de binnenhaven te Vlis- singen ligt, een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgekomen, dat aan 2 jonge matrozen het leven heeft gekost. Een monteur, die reparaties verrichtte, trof de twee matrozen, die de wacht moesten houden, levenloos ïn hun kooi aan. De namen zjjn nog niet bekend, daar de kapitein met Kerstverlof is. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel G. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 473 474/5 Ned. Ind. Handelsbank 131 1311/» Philips 210% 216% Unilever 139V2 140% A. K. U. 38% 38%-% Amsterd. Rubber 227 228 Kon. Olie 315% 317Vü-8 Deli Mij, 249 251 V« Scheepvaart Unie 115 116 Kon. Boot 119 121% 3 pet. Nederland 1938 lOlVs lOlVa 3 pet. Nederland 1937 99% 996/s U. S, Steel 50 513/s Anaconda 25% ex 26Vs Bethlehem Steel 55% öS'/n Cities Service 53/a öVa Intern. Nickel 417/a 42 Shell Union 11 ilVu Kennecott 317/s 32% Radio 6Ve 61/a Car Foundry 24 25 Tidewater 10 103/ is Midcont. Oil ll1/* li6/* General Motors 371/* 38 Am. Ehka 28% '28% Am. Water Works 9% 9% Republic Steel 1711/!» 18Vs Continental Gil 22 21%-2 De beurs verkeerde beden in een op gewekte stemming, welke werd veroor zaakt door de aanmerkelijk hoogere slot koersen van New York, gepaard gaande met toenemende omzetten. Ook de minder felle houding der Ita- liaansohe pers maakte een goeden in druk,, zoodat de algemeens verwachting van een' betere toestand in 1939 tot uit drukking kwam in toenemende belang stelling van het publiek. Het feit, dat de Aimerikaansche regee ring de reorganisatie der Spoorwegen grondig wil doorvoeren, veroorzaakte eenige vraag naar Spoorwegobligaties, Voor vliegtuig- en staalaandeelen blijft men optimistisch gestemd en de koersen dezer aandeelen waren dan ook aanmer kelijk hooger dan gisteren. De beleggingsmarkt was kalm. Wisselkoersen Amsterdam, 29 Dec., 2.30 u. Berlijn 73.60—73.80. Londen 8.56V28.58%. Parijs 4.834.85. Biussel 30.9931.02. NewYork 1.83%1.84V2. WILDE BUSSEN OOK DOOR HET ARNHEMSCHE HOF NIET STOP GEZET. Eischem van dei Spoorwegen) afgewezen. Het gerechtshof t® Arnhem heeft hevea- tigd het vonnis van den president van de rechtbank, te Atrnhem, waarbij was ont zegd een vordering van de Ned. Fr .Af wegen tot stopzetting van de anlobi:tv,>5len st eri, gedreven door de autobusnodeme- 1 mingen Matser te Arnhem aa T'oenen te Nijmegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3