Waarom heeft Dingaan PietRetief vermoord? Binnenland. Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws. van de groote meren en het Noorden van New-York. Te Internationalfalls (Minnesota) brak een brand uit, die de menschen met een koude van 20 gr. de straat op dreef. De brand vernielde twee hotels, twee café's en twee bars. De materieele schade be loopt 100.000 dollars. IN OOSTENRIJK TIENDUIZENDEN UIT DE KERK GETREDEN. „In Oostenrijk is geen enkele vijand van den Staat meer. Kardinaal Innitzer is geen probleem meer voor ons. Binnen korten tijd zijn 52.000 mannen en vrou wen uit de kerkelijke gemeenschap getre den. D'it was het krachtige antwoord en het beste protest. Wij hebben hieraan niets toe te voegen." Aldus verklaarde op triomfantelijken toon Globocnick, gouwleider van Weenen, in een onderhoud met het blad ..Rote Ebde". Duitsche dienstmeisjes ook uit Zwitserland teruggeroepen. Volgens de Zwitsersche bladen hebben ook do Duitsche consuls in Zwitserland mededeeling uit Berlijn ontvangen, dat de Duitsche dienstmeisjes, die hier in dienst zijn, spoedig naar Duitschland moeten terugkeeren. De Zwitsersche bladen hebben aan deze mededeelingen heel weinig commentaar toegevoegd. Hore Belisha, de Engelsche minister van Oorlog, vertoeft thans ter beoefening van de wintersport te Hohwald in gezelschap van den bekenden automobiel-constucteur Mathis en diens echtgenoote. STALEN HELMEN VOOR HET INDISCHE LEGER. Order geplaatst bij de Hembrugi. Naar wij vernemen, heeft het Indisch legerbestuur een beslissing genomen in zake den aankoop van stalen helmen voor het Koninklijk Nederlandsch Indisch leger, aldus het „A.I.D." De order is geplaatst bij de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug in Neder land, Zoodat binnenkort iedere soldaat met een dergelijk, voor elk modern leger on misbaar beschermingsmiddel zal zijn uit gerust. De proeven met deze Hembrug-helmen, welke reeds in 1930 zijn aangevangen hebben bewezen, dat het buitenwerk bij de schietproeven niet onderdeed, ja zelfs beter was dan andere Europeesohe leger- helmen. Voorts hadden de proeven ook ten doel het binnenwerk te toetsen aan de ervaringen in Indië. De Hembrug-helmen, weflke thans be steld zijn en waarvan eenige duizenden reeds in practised gebruik zijn bij die on- derdeelen van 'het Indisch leger, welke bij een aanval een vooruitgeschoven positie innemen, zooals het kust- en luchtdoel- artilleriegesohut, zijn derhalve voorzien van dit binnenwerk, hetwelk volkomen is aangepast aan de Indische eischen. DE BURGEMEESTER VAN DINXPERLO VRAAGT ONTSLAG. Naar gemeld wordt, doen in de ge meente Dinxperlo tal van geruchten de ronde omtrent bepaalde handelingen van den burgemeester, Mr Verbeek, dier ge meente. De politie bewaart over alles bet grootste stilzwijgen, daar de procureur- generaal te Arnhem speciaal zwijgplicht heeft opgelegd. Ten huize van den burgemeester zijn tal van administratieve bescheiden in beslag gen'omen. De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland beeft den bur gemeester terstond ingaand ziekteverlof verleend, terwijl die burgemeester den raadsleden schriftelijk heeft gemeld, dat hij aan H. M. de Koningin eervol ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd. De burgemeester, die ongeveer vijftien jaar aan 'het hoofd dezer gemeente staat en voordien als wethouder de gemeente 'diende, heeft veel voor Dinxperlo gedaan en was1 daax zeer populair. Volgens sommige berichten ziou de plot selinge ontslag-aanvrage verband houden met onregelmatigheden bij de toelating van Joodsche vludhtelingen uit Duitsch land. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1939. In 1939 zullen de dienstplichtigen der lichtingen 1933 en 1935 voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen. Het ziwaartepunt dier oefeningen zal weer in September zijn gelegen en wel voor onderofficieren der infanterie van 7 t.m. 30 September, voor de korporaals ea manschappen van dat wapen van 14 LITHAUSCHE VARKENS IN NEDERLANDSCH BLIK. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van Economische Za ken de volgende vragen gesteld: Is bet waar, dat de te Steenwijk in de Unileverfabrieken verwerkte Lithausche varkens geconserveerd zijn in met een Ne derlandsch merk voorziene bussen? Zoo ja, is dan de minister bereid om, ter voorkoming van minder juiste concur rentie met het Nederlandsch product, te gelasten, dat in bet vervolg geen buiten- landsch, alhier verwerkt, vleesch onder Nederlandscben naam mag worden uit gevoerd? BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. De prijs van het serum. Het Tweede Kamerlid "W e i t k a m p wijst er op, dat bet dusgenaamde recon- valecentserum, zoowel hier te lande als in België gebruikt en aanbevolen als voor behoedmiddel tegen mond- en klauwzeer ouder de koeien, in ons land f 8, in België echter slechts f 0,60 per 1 kost. Naar aanleiding hiervan vraagt hij den minister van Economische Zaken of deze bereid is te zorgen, dat dit groote prijs verschil tot de juiste proporties worde teruggebracht. DIRECTEURSWISSELING BIJ DE K. N. I. L. M. De heer H. Nieuwenhuis tot directeur benoemd. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Ned.-Indische Luchtvaart Maat schappij werd op de meest eervolle wijze aan den heer jhr H. K. B. Rendorp, op eigen verzoek per 1 Jan. 1939 ontslag verleend als directeur en in die functie per dien datum benoemd de heer H. "Nieuwenhuis, tot nu toe vertegenwoordi ger der maatschappij in Nederlandsch- Indië. De heer Nieuwenhuis is reeds sedert enkele maanden geleden in ons land te ruggekeerd en was sedert dien met de waarneming van de directeursfunctie be last, welke jhr. Rendorp wegens ziekte gedurende de laatste maanden niet meer kon vervullen. STEUN VOOR NEDERLANDSCH- INDISCHE MAIS. Reductie op de monopolie-heffing bij invoer in ons land. Naar van bevoegde zijinde vernomen wordt, heeft de minister van economi sche zaken maatregelen getroffen, ten einde den prijis van Nederlandsch-Indi- sche mais, welke thans zeer laag is, te steunen. In verband hiermede zal voor mais van Nederlamidsch-Indischen oorsprong bij den invoer in Nederland een reductie op de monopolieheffing worden verleend. levens vernamen wij, dat in dezen ook de reederyen medewerking hebben ver leend door verlaging van den vrachtprijs voor Nederlandsch-Inidische mais. DE BELANGEN DER NEDERLAND- SCHE HAVENS EN HUN NATUURLIJK ACHTERLAND. Naar aanleiding van door den heer Van Vessem gestelde vragen, betref fende de behartiging van de belangen van de Rotterdamsche haven ter zake van het behoud van het aandeel van Rotterdam in het verkeer met zijn na tuurlijk achterland, hebben de ministers van Alg. Zaken, van Buitenlandsche Za ken en van Economische Zaken o.m. ge antwoord: De belangen van Rotterdam en van de Nederlandsche havens in het algemeen bij het verkeer met hun natuurlijk ach terland zijn onderwerp van regelmatige bemoeiing der Regeering, waarbij nauw contact onderhouden wordt met Duitsche regeeringsinstanties. DE SPOORWEGEN EN DE ZONDAG. De goedkoope treinen. Het verheugt ons, aldus de N. Pr. Gr. Crt., dat in het jongste Waterstaatsdebat in de Tweede Kamer van a.r. zijde weer is geageerd tegen de zoogenaamde goed koope treinen op Zondag. Het was een kostelijk woord: van onzen Duymaer van Twist. En in aansluiting daarop was "het bur gemeester Tjalma van Hoogeveen, die, bij beperking van den dienst op Zondag, pleitte voor week-endretours, mits geldig van Zaterdag tot Maandag. De minister was niet ongeschikt, maar tooh ook niet doordrongen van den ernst waarmee van Antirevolutionaire zijde voor Zondagsrust en beperking van den dienst gepleit werd. Hij was zich van te kortkomingen niet bewust en verklaarde den Zondagsdienst niet te bevorderen, ook niet uit te breiden wat tot nu bes'aat, en zei met eenige zelfvoldaanheid, dat het aantal treinen op Zondag sedert 1927 met een vierde was verminderd, om toe te zeg gen, dat, als er geen behoefte is aan een trein op Zondag hij bereid was dien te laten vervallen. Eenige meerdere belangstelling was hier wel gewenscht; er zijn nog heel wat middagtreinen, die weinig reizigers vervoeren, zoodat zij zonder bezwaar kon dien wordien opgeheven. Todh - moeten de onzen volhouden met getuigen. Dat kan verrassende en beschamende gevolgen hebben. Zoo is een niet te Onderschatten factor van beteekenis, dat, naar onlangs elders in ons blad werd opgemerkt, er in den roomscb-kat'hölieken kring méér belang stelling voor 'het Zondagsvraagstuk komt. Bsteagêtfllisg io oas« richting dan. Opgemerkt werd toen, terecht, dat de weg een lange zal blijken te zijn, maar desniettemin is het verheugend, dat in dien kring kentering komt. MIDDELBURG. De Abdij. Gisteren is uitgegeven het Staatsblad: No. 1902. Wet van 22 Dec. 1938, tot verklaring van het algemeene nut der ont eigening van perceelen, erfdienstbaarhe den en andere zakelijke rechten, noodig voor en t.m behoeve van het uitbreiden van de bureelruimten der provinciale griffie van Zeeland en van de gelegenheid tot bewaring van archivalia in het Rijks archiefdepot in Zeeland, te Middelburg ZUID-BEVELAND 's-Heeir Arendskerke. Brand. Maan dagavond brak, vermoedelijk tengevolge van het te heet stoken van de kachel, brand uit in de woonkamer van dhr Van Hoeve, caféhouder alhier. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist den brand tot de kamer, waar de brand woedde, te beperken, mede dank zij de tegenwoordigheid van geest van den bewoner, die de kamer, nadat te vergeefs was getracht het vuur te dooven, had af gesloten. Er is een vrij groote brand- en waterschade ontstaan. Het gebouw, als mede het meubilair is verzekerd. WALCHEREN O.- en W.-Souburg. De heer J. van Soelen is benoemd tot vrijgestelde van deu Ned. Chr. Bond van Arbeiders in de Voedings- en Genotmiddelen en zal binnenkort deze gemeente verlaten. Door zijn vertrek ontstaat tevens een vacature voor de Chr.-Hist. partij in den gemeenteraad. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Oud-Vossemeer. Zondagmorgen is brand uitgebroken in de schuur van den melk veehouder D. M. v. d. Zande. In een mini mum van tijd was het geheele complex in de asch gelegd. Een stroopers, alsmede een dorschmachine, zijn een prooi der vlammen geworden. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. SCHOUWEN-DUIVELAND. Bruinisse. Woensdagmiddag vergader de de gemeenteraad. Dhr Boone was af wezig. Ingekomen was een schrijven van het Ministerie van Economische Zaken, waar in werd 'betoogd, dat de klachten van het Gemeentebestuur betreffende onrechtma tige orderverdeeüng van door diverse kweekers aan het Centraal Verkoopkan toor te leveren kwantums consumptie mosselen ongegrond zijn. Het woord on- ïechtmatig is dan pok niet op zijn plaats. Er zijn geen termen aanwezig verandering in de gevolgde regeling te brengen. Eveneens is ingekomen een schrijven van het Ministerie van Economische Za ken, dat de geldigheidsduur van de steun regeling, eindigende 31 Dec. 1938, wordt verlengd tot 1 Juli 1939, met dien ver stande, dat de regeling niet mag worden toegepast, zoolang zij' door de Rijksinspec tie te Middelburg wordt stopgezet. Daar de arbeiders, die in Duitschland bieten hebben gerooid inmiddels zijn te ruggekomen, bericht de Rijksinspectie der Werkverschaffing te Middelburg, dat thans zij, die geweigerd hebben naar Duitschland te gaan, weder in de werk verschaffing kunnen worden opgenomen. Door den Minister van Sociale Zaken wordt meegedeeld, dat een Kerstgave aan de werkloozen mag worden gegeven van 25 pet. der werkloozenuitkeering. Opnieuw moet worden vastgesteld de verordening op de heffing van haven-, kade-, overscheep- en weeggelden. De vereen. „Schuttevaer", afd. Bruinis se, had verschillende bezwaren tegen de regeling ingebracht, waarvan de voor naamste waren, dat de binnenschipperij zou worden achtergesteld bij de vracht auto. De voorzitter brengt in herinnering de vele kosten, die het vorig jaar voor ver betering der haven aan de kade zijn ge maakt en wijst er op, dat Bruinisse, de minste rechten heft, in vergelijking bij alle andere plaatsen op Schouwen-Duiveland, Tholen, Goeree en Overflakkee. O'ok de wethouders Van den Berg en Van Vessem wijzen op de ongegrondheid van de argumenten van „Schuttevaer". De verordening wordt z. h. s. ongewij zigd opnieuw voor drie jaar vastgesteld. De voorzitter leest de instructie voor van den te benoemen Gemeente-opzichter. Het salaris bedraagt f 250 per jaar. Zeven sollicitanten hebben zich aangemeld. Na enkele stemmingen werd dhr Alnt. Gapelle door loting benoemd. Nadat de rondvraag niets meer heeft opgeleverd, deelt de voorzitter den Raad mede, dat 'hij aan H. M. de Koningin heeft verzocht, hem met ingang van 7 Mrt 1939 eervol ontslag te verleenen als bur gemeester. Wet'h. v. d. Berg zegt, dat, hoewel het aftreden van den burgemeester niet on verwachts komt, het toch weemoedig aan doet. De ambtsperiode van burgemeester Hage was voor Bruinisse niet zonder be teekenis. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Winsum, D. Golenbrander te Peperga. Geref. Kerken. Tweetal te Hardenberg (2e pr.pl.), H. J. Piion te Lollum en D. Vreugdenhil te Appelscha. Een Engelschman als aanstichter van den moord. Over dit onderwerp schrijft F. Oude schans Dentz in „Het Vaderland": In verband met de herdenking van den Grooten Trek is weer ter sprake gekomen het verraad van Dingaan, den machtigen Zoeloekoning, op wiens last Piet Retief met 70 metgezellen, 6 Februari 1838, wreedaardig is vermoord, nadat hij aan de emigrantenboeren bij tractaat van 4 Februari t.v. Natal had afgestaan voor bewezen diensten. Er is over dat ver raad meermalen uitvoerig geschreven, evenals over de geldigheid van d'it trac taat, in verband met den afstand van Natal aan een kapitein Gardener, 21 Juni 1837, welke afstand niet de goedkeuring van de Engelsche regeering mocht ver werven, zoodat het Dingaan vrij stond een nieuwe overeenkomst aan te gaan. Zooals men weet, heeft Sir George Cory, de Zuid-Afri'kaansche geschiedschrijver, die de echtheid van het document in twijfel getrokken had, tenslotte op de Dingaansviering van 15 December 1923 op „Mooimeisjesfontein" (Relief's oor spronkelijke plaats, welke toen als volks bezit is aangekocht) zijn standpunt her roepen. Gardener, noch Owen, de Wesleyaan- sche zendeling, die bij Dingaan woonde, en het stuk zou hebben opgesteld, zijn aan den moord schuldig, zooals wel eens is verondersteld. Het eenige documen taire bewijs, waaruit blijkt, dat Dingaan tot den moord was opgestookt, is te vinden „in een brief, welke als bijlage no. 10 behoort tot den brief van 1 Sept. 1838 van den gouverneur van de Kaap kolonie, Sir Geofge Napier, aan den kolonialen secretaris Lord Glenelg. Deze bijlage is gedagteekend Port Natal, 20 Juli 1838 en door zekeren Edward Par ker gericht aan majoor Charters, civiel commissaris in de grensdistricten van de kolonie. Deze luidt: „Na een zeer vervelende reis ben ik hier aangekomen op den 18den en ver nam, dat de boeren niet weer tegen Dingaan waren opgetrokken. De slechte toestand van hun paarden is volgens hen de oorzaak, dat zij den Zoeloekoning nog niet weer hebben aangevallen. Zij zijn op het oogenblik nog 900 man sterk en zijn goed gewapend. De boeren verklaren, dat zij nooit oorlog met Din gaan zouden gemaakt hebben, wanneer deze Relief en zijn volgelingen niet had vermoord, wel'ke moord nu duidelijk wordt vastgesteld een gevolg te zijn van het verraad van een Engelschman, ge naamd Cane, een der oudste settelaars van Natal, die in den laatsten veldtocht tegen Dingaan gesneuveld is. Het blijkt, dat de man Cane, na Retief3 eerste bezoek aan Dingaan en diens vriendelijk onthaal, bevreesd was dat de boeren zich in Natal zouden vestigen en een boodschap aan Dingaan zond, na- Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Murmerwoude, N. Brandsma te Wildervank en J. Hovius te Nieuwe Pekela. Geref. Gemeenten. Beroepen te Paterson (U.S.A.), M. Hei koop te Utrecht. Heinkenszand. Gekozen tot ouderling bij' de Geref. Kerk (vac. L. v. Vessem), dhr G. v. Baaien en tot diaken (vac. G. Lokerse) dhi S. v. Vessem. De jongere onderwijzers. In de vergadering van de Unie van Chr Onderwijzers, werd na een inleiding van den heer W. Fiegen de volgende motie aangenomen: „De Unie, enz., gehoord de uiteeuzetting inzake het werkloosheidsvraagstuk en den nood der jongeren bij het onderwijs; gelet op hetgeen door den minister van Onderwijs, K. en W. hierover is opge merkt bij de behandeling van hoofdstuk VI der Rijksbegrooting voor 1939; ■wijst af elke voorziening van Regee- ringswege, waarbij aan een voor den goe den gang van het onderwijs noodzakelijke leerkracht minder dan het wettelijk vast gestelde salaris wordt toegekend; en spreekt nogmaals met grooten na druk uit, dat de eenige oplossing van dit vraagstuk bestaat in het herstel van de loerlingenschaal 1929, waardoor niet slechts aan normale paedagogische eischen voldaan wordt, maar tevens de helft der jonge werklooze onderwijzers de taak op zich zal kunnen nemen, waarvoor zij werd opgeleid". Millioemie n-z wendelaar gezocht. H ij „zit" in Am sterdam. De geheele Londensche po litie zoekt naar een oplichter, die zich aan een valsch bankroet heeft schuldig gemaaktDe gezochte bevindt zich echter sinds enkele weken in het Amster- damsche Huis van Bewaring. Het gaat om zekeren Siegfried Wres- zynski, een uit Dantzig geboortige, die gedurende enkele jaren Londen stom van verbazing heeft doen staan door de on gehoorde weelde, die hij' ten toonspTeid- de. Wreszynski verscheen ongeveer vier jaar geleden in Londen en bleek een ex pert te zijn in het „ontdooien" van in Duitschland bevroren cxedieten Kapita len die ia Duitschland op z.g. geblokkerde dat Retief diens kraal verlaten had om den Zoeloekoning mede te deelen, dat de boeren uit de kolonie waren getrokken tegen den wensch van het Engelsche gouvernement en dat zij (de boeren) van plan waren hem uit zijn land te verjagen en dat hij voor de Engelschen niet be hoefde te vreezen, want dezen zouden de boeren niet helpen. Deze boodschap was genoeg om de vrees van dén barbaar gaande te maken en het gevolg was de koelbloedige moord op Retief en zijn vol gelingen. Hoe dit in de eerste plaats ter oore van de boeren is gekomen, weet ik niet, maar een klerk van den heer May- nard, genaamd Toohey, beweert nu dat Cane hem heeft medegedeeld, dat hij zulk een boodschap gezonden heeft." De brief geeft voorts de redenen aan, waarom de boeren de kolonie hebben ver laten. Deze zijn ons alle bekend. Voorts schrijft Parker, dat er in één boerenkamp alleen over de honderd weduwen zijn, dat Natal een prachtig land is, het beste, dat hij nog ooit gezien heeft, maar dat het te betreuren is, dat zulk een land onbe woond is. De Engelsche kolonisten heb ben daar, gaat hij voort, al 16 jaar ge woond en met uitzondering van een paar zendingsgebouwen, zijp er geen drie hui zen te vinden. De Engelsche kolonisten hebben met de kaffers samengewoond en als kaffers geleefd. Parker schrijft nog, dat wanneer Zijne Excellentie het wenschelijk acht om Din gaan een boodschap te zenden, ten einde verder verlies van menschenlevens te voorkomen, hij1 die gaarne vrijwillig en onverschrokken persoonlijk aan Dingaan zal overbrengen. „Ik ben overtuigd," schrijft hij, „dat de boeren nooit naar de kolonie iullen) terugkeeren en dat, wanneer de Engelschen Port Natal in be zit nemen, zij kalmpjesaan verder Noord waarts zullen trekken en zij' nooit onder het Engelsche bestuur zullen blijVen, ten zij' aan hun grieven wordt tegemoet ge komen". Van Cane kan nog worden medege deeld, dat hij' eeil der eerste immigranten in Port Natal is geweest en een gunste ling van Tshaka, zoowel als van Din gaan, die hem menigmaal als afgezant naar de kolonie hebben gezonden. Het was dus voor Cane een levens- quaestie om andere klanten dus de boeren uit Natal te houden, want hij wist, dat hij een vertrouwenspositie bij de kaffers zou verliezen, zoodra er meer blanken op het tooneel zouden verschij nen. Deze brief met tal van andere, betrek king hebbende op de kafferpolitiek van die jaren, de rechtmatige grieven van de emigranten-boeren en de kolonisten van de Kaap de Goede Hoop, zijn te vinden in de Londensche archieven. De brief van Parker die nu een eeuw geleden is geschreven werpt een licht op den moord van Retief en is vrijwel in het vergeetboek geraakt maar bovendien wordt de rol van Cane in het luguber be drijf van Dingaan van zekere zijde liefst verzwegen. rekeningen stonden, waarover dus door de rechtmatige bezitters in het buitenland niet kon worden beschikt, wist Wres- zinsky dank zij zeer vernuftige combina ties en manoeuvres „vrij" te maken De Dantziger werd binnen betrekkelijk kor ten tijd schatrijk. De eigenaars der bevro ren kapitalen betaalden graag een booge provisie, omdat zij anders het „bevro ren" geld heelemaal niet zouden hebben ontvangen. Wreszynski had echter nog meer pijlen op zijn boog. Hij „ontdekte" een „kunstje" om in granen te speculeeren, maar dan zonder het risico van verlies en met de absolute zekerheid van winst. Ook deze „uitvinding" bracht hem millioenen op. Bij' deze affaires voegden zich nog tal van andere handelszaken". Het wonder lijke bij dit alles is dat de Dantziger als compagnon in een firma werkte, die te goeder naam en faam bekend stond en waarvan de tweede deelgenoot een En gelsche officier is. Deze Engelsche offi cier was getrouwd met een Zweedsche fümactrice, van wie hij zich echter schei den liet. Wrenzynski trouwde daarop met tie echtgenoote van zijn compagnon, maar de vriendschap werd er niet minder om. Toen Wreszynski en de vrouw van zijn vroegere compagnon trouwden, was de pracht en praal bij' dit huwelijk ten tooB gespreid de grootste sensatie, die de Lon densche wereld in jaren had meegemaakt. De 'bruid droeg voor meer dan een milli- oen gulden aan diamanten en alleen het bruidsbouquet kostte het lieve sommetje van f 7000. Slechts 42 gasten mochten de bruidsfeesten bijwonen, maar het waren dan ook de meest vooraanstaande finan ciers uit de geheele wereld. Het echtpaar betrok een huis in Park Lane, dat vorstelijk werd ingericht. De eerste kunstenaars werkten mede om dit huis te versieren. Niemand vermoedde, dat hier een grootscheepsche oplichterij word voorbereid. Thane is eenigen tijd ge leden een faillissements aanvrage tegen de firma ingediend. De justitie moest zich met ingewikkelde transacties van de fir ma bezig houden en daarbij' kwamen hoe langer 'hoe meer dingen aan het licht, die het vermoeden, dat hier gelden aan het bankroet waren onttrokken, tot zekerheid deden groeien. Toen het frauduleuse van het bankroet vaststond, heeft de politie Wreszynski ge vangen willen nemen, maar.de vogel was gevlogen. Had de Londensche politie direct in Amsterdam gezocht, dan zou ze hebben ervaren, dat in begin November van dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2