II bespaart tijd er. geld Telegrammen. LOUISIANA Adm. van „De Zeeuw" Goes WEEK-ABONNEMENTEN HEESCH? HOEST? feuilleton Nog geen 3 Cent per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Rechtszaken is ingesloten de 2-3-jarige fabrieksarbei der W. tt., die na een. wo&ideuvvioseiing zjjn broer, <v?u vS-iar.^n M. H. met eer- mes :n de burst beert gestoken, -waar door de re zeer ernstig werd verwond en in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Maandagmiddag was ruzie ont staan in het gezin H., dat bestaat uit man, vrouw en vijf groote kinderen, van wie drie jongens werkloos zijn. De mid delste van de drie werklooze jongens, die niet heelemaal normaal is, had op een gegeven oogenblik ruzie gekregen met zijn moeder. De jongste zoon maakte zich daarover zeer kwaad en begon zijn broer te dreigen. De overige familie-leden kwamen er aan te pas en om W. H. on schadelijk te maken, teneinde erger te voorkomen, sloeg men hem met een pook op het hoofd. Daarover nog meer in woede ontstoken ging W. H. zijn oudsten broer den 28-jarigen M. H. te lijf en stak hem met een mes in de borst. Hevig bloe dend is deze naar het ziekenhuis ver voerd, waar zijn toestand zeer slecht werd geoordeeld. Gasvergiftiging te Laren. Vorige week werd de 81-jarige J. v. d. Veer, wonende te Laren (N.H.) onwel. Aanvankelijk dacht men met een lichte ongesteldheid te doen te hebben, doch de ziekte verergerde snel, zoodat ge neeskundige hulp werd ingeroepen. De behandelende geneesheer kon echter geen diagnose vaststellen, totdat hij Zaterdag morgen bij een viertal familieleden van den 81-jarigen zieke geroepen werd. Dezen, die aan het ziékbed gewaakt hadden, waren allen min of meer be wusteloos en klaagden over zware hoofd pijn, hevige brakingen en hartkloppingen. Het was den geneesheer nu duidelijk, dat hier sprake was van een ernstige gasvergiftiging. De toestand van den heer v. d. V. is intusschen verergerd. Gasbedwelming te Tilburg. Buren namen in de omgeving van de woning van de alleenwonende wed. mej. van S. te Tilburg een sterke gaslucht waar. Zij verschaften zich toegang tot de woning en vonden de vrouw bewus teloos op den grond liggen in de 'keuken. In het vertrek hing een sterke gaslucht, die veroorzaakt was door het feit, dat de slang van ©en gastoestel van de muurkraan was losgeraakt, terwijl deze muurkraan niet was afgesloten. De vrouw is naar het ziekenhuis over gebracht. Gedeelte van Gelderland zonder stroom. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft zich een kleine explosie voorgedaan in een trans formator in het schakelstation van de Prov. Geld. Electriciteitsmij. te Arnhem. Tengevolge hiervan werd het electrische net gestoord. Een groot gedeelte van de provincie Gelderland is gedurende on geveer ccn kwartier van. electriciteit ver- 1 stoken gebleven. Over het ijs van Urk naar Enkhuizen. Gistermiddag is de P.H.O.T.O. van de K.L.M. met 355 kg post te Urk geland, Hieronder was een groot aantal postpakketten met vet, waaraan op Urk groote behoefte begon te bestaan. Het vliegtuig bracht één passa gier en nam drie passagiers mee. Gisteren is voor het eerst geprobeerd om den tocht naar Enkhuizen over het ijs te volbrengen, welke poging inderdaad is gelukt. Drie jongelui zijn uit' Urk ver trokken om per slede vleesch uit Enkhui zen te halen. Zij zijn behouden te Enk huizen aangekomen en deelden mede, dat het ijs overal vertrouwd was en dat zij geen open water hadden gezien. Ook zijn verschillende expedities voor het halen van levensmiddelen naar Kam pen vertrokken, waarvan reeds enkele weer op Urk zijn teruggekeerd. Ameland nog niet be vrijd. Hoewel de dooi thans is ingetre den en de wind gunstig is voor den af voer van het ijs, is Ameland nog steeds niet uit zijn isolement verlost. De zuidkust is nog door een massieve ijsvlakte omgeven, al is er bij eb eenige beweging merkbaar. Men verwacht, dat, indien de wind noordwest blijft, het ij's binnen zeer korten tijd zal afdrijven en er weer een geregelde vaart mogelijk zal zijn. De kans is echter groot, dat het iso lement van Ameland nog enkele dagen zal voortduren. Een „w o 1 v e n-w inter" in Zweden. Door de aanhoudende strenge vorst, wel ke de laatste dagen in de bergstreken van Noord-Zweden heerscht, zijn de wolven weer driester geworden, zoodat men van een echten, ouderwetsohen „wolvenwin- ter" spreekt. In de provincie Jamtland, waar het niet minder dan 30 graden vriest, heeft men een troep van zes wol ven op slechts enkele kilometers afstand van het groote toeristencentrum Are ge signaleerd en de skiloopers, die groote tochten willen ondernemen, heeft men gemaand, zich te wapenen, en de grootste voorzichtigheid te betrachten. De ren dierkudden, welke op weg naar het Zui den de toeristencentra passeeren, worden door wolven achtervolgd. Op verschillen de plaatsen heeft men drijfjachten geor ganiseerd om de roofdieren op een af stand te houden. (Tel.) WINDMOLENS IN DIENST DER DEFENSIE? „De windkracht een giave, welke men niei ongestraft zal kunnen verwaarloozen". Naar aanleiding van een in den afge- loopen zomer door de Vereeniging „De .-✓bereid met de genees krachtige ingrediënten van Vicks VapoRub. Groote doos 25c. Hollandsche Molen" belegde vergadering, waarin met name op de beteekenis der windkrachtbenutting als een factor van nationale defensie de aandacht werd ge vestigd, heeft het bestuur der vereeniging „De Hollandsche Molen" zich met een schrijven gewend tot de Ministerieele Commissie tot behartiging van Defensie- belangen. Na gewezen te hebben op hetgeen ge daan wordt om technisch uit den molen te halen wat er in zit (onderzoek Prinsen molen in Schieland) wordt in het schrij ven gezegd: „Zoowel de kwetsbaarheid van de elec trische centrales, als de mogelijkheid om den regelmatigen toevoer van de benoo- digde vaste en/of vloeibare brandstoffen ten allen tijde te verzekeren, mogen als bekend worden verondersteld. 'Dit laatste gevaar bedreigt trouwens ook de meer ge decentraliseerde krachtopwekking door middel van verbrandingsmotoren, die im mers voor ontwatering en de maalderij veelvuldig toepassing vinden. Het bestuur zegt verder, dat aan het windrijke vaderland een gave is geschon ken, die men niet ongestraft zal kunnen en mogen verwaarloozen. Nu ter verga dering van 6 Juli j.l. gebleken is, dat in de kringen van hen, die met 's lands de fensie in den meest uitgebreiden en prac- tisoh zin te doen hebben, de vraag of rui mer gebruik van windkracht aanbeveling verdient, bevestigend wordt be antwoord, merkt het bestuur verder op: „Hiernaast staat echter het feit, dat de veelheid van belangen, welke alle met dit vraagstuk meer of minder nauw ver band houden en de veelheid van over- heids-, semi-overheids- en particuliere or ganisaties, voor welke dat eveneens het geval is, een remmenden invloed uitoefe nen op een normalen groei van dit toch zoo gewichtige vraagstuk, waaraan slechts 'n einde gemaakt zal kunnen worden, indien op grond van zijn karakter als algemeen nationaal belang, van regeeringswege eerst ordenend, daarna stimuleerend in gegrepen wordt. Teneinde de meest doeltreffende resul taten te hereiken, richt het bestuur zich nu tot de ministerieele commissie, en ver klaart zich gaarne bereid tot mondelinge toelichting. Een kleine advertentie in de rubrieh „Vraag en AanbodV kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Ua een voorspoedige vlucht heeft het K.L.M.-vliegtuig „Reiger" zijn tocht naar Zuid-Afrika volbracht. Bij aankomst te Johannesburg werd de bemanning door de autoriteiten begroet. door FRANCES H. BURNETT. "O -o_ De primitieve, huiselijke rust, die in eet plaatsje heerschte, was voor een man els hij, aan een werkzaam leven en een drukke omgeving gewoon, alleraardigst. e meesten der gasten waren in 't begin van badseizoen uit het verre Zuiden erwaarts gekomen, en van plan tot het ru 'l Van 'e blijven, dus hadden ze ld gehad met elkaar op gemeenzamen voet te geraken. *s bi0r niets hoegenaamd om and eenige afleiding te geven," zei errd, „niets om zijn geestdrift of zelfs 't TaivZ1JJ1 aandacht op te wekken, nietsl il' a ,0paald verrukkelijk. Waarom heb nt aat niet eerder geweten?" „v j-had °vervloed van tijd om de 3 i? Zijn0r zust6r te bestudeeren. Ze ti e? reed me^ bem en Olivia, als trot.61110,uDstapjes maakten in den om- pen T,26.- uter1e toe a^s bij, ergens in tifif hoek'je op het gras liggend, haar beiden voorlas. Hij meende, dat haar natuurlijke terughoudendheid haar weerhield geheel vrijuit haar meening te zeggen omtrent ^'t geen hij; las; 't kwam volstrekt niet in zijin gedachten op, dat haar letterkundige opvoeding thans eerst onder zijn leiding werd aangevangen, 't Was hem intusschen duidelijk dat die boeken, of passages uit boeken, welke hem het meest bevielen, ook op haar indruk maakten; de uitdrukking van haar gelaat zeide hem dit, ook zonder dat zij 'tonder woorden bracht. Op zeke ren avond, toen zij bij maanlicht op een der bovengalerijen waren gezeten, begon hij te spreken over 't vreemde en nieuwe, dat de aanblik van de landstreek op leverde voor een vreemde, die er voor de eerste maal kwam. ,,'t Is een heel nieuw leven, en een nieuw soort van menschen", zei hij. „En, dat is waar ook, Olivia, waar is nu dat bizon der type van jonge vrouwen, dat ik hier zien zou, waarover je me geschreven hebt, die dorpsmeisjes, die volstrekt niet tot haar eigen sfeer schijnen te behoo- ren?" Hij wendde zich tot Louisiana. „Hebt jij ze ooit gezien?" vroeg hij. „Ik moet bekennen dat ik er eenigszins aan twijfel." Voordat hij er een woord meer kon bij voegen, wendde Louisiana zich naar hem toe. Hij kon in 't maanlicht haar gelaat duidelijk zien. Ze was zeer bleek gewor den, en een toornig vuur straalde uit de wijd geopende oogen, waarmee ze hem aanzag. „Waarom spreek je zoo?" riep ze. „Als of alsof zulke menschen zoover bene den je staan. Welk recht heb je Ze hield plotseling op. Lawrense Fer rol zat haar, sprakeloos van verbazing, aan te staren. Nu stond ze, bevend van ontroering, van haar stoel op. „Ik ga een oogenblik heen", zei ze. „Ik vraag u verschooning ook aan juffrouw Ferrol." In 't volgende oogenblik was ze weg, terwijl Ferrol op onbeholpen manier haar kleinen, witveeren waaier vathield, en haar nastaarde, tot dat ze uit het oog verdwenen was. 'tDtairde eenige seconden eer de stilte verbroken werd. Toen was hij 't, die ze ver brak. „Ik weet niet wat dat beteekenen kan", zei hij, met gedempte stem. „Ik weet niet wat ik kan gedaan hebben!" Na verloop van eenige oogenblikken stond hij op en begon met onrustigen tred in de galerij op en neer te loopen. Olivia, DUBBELE BOTSING MET VRACHT AUTO'S. GOUDA. Dinsdagavond is bij de Ju- lianasluis te Gouda op den weg naar Rotterdam een met meel geladen vracht auto in bo'sing gekomen met twee van de andere zijde komende vrachtwagens, een tankwagen met melk, en een wagen geladen met melkbussen. De meelauto werd zwaar gehavend en verloor zijn lading van 5000 kg. meel. D'e tankwagen werd omvergeworpen waar door 4500 L. melk over den weg stroom de. Eir werd niemand gedeerd. Het verkeer op dezen drukken weg on dervond gedurende een paar uur stag natie. MEISJE DOOR JONGEMAN AANGE RAND. DE DADER PLEEGT ZELFMOORD. HOORN. Vanochtend vroeg heeft zich te Hem bij Hoorn een drama afgespeeld. In de veestal van den heer A. P. was de 26-jarige knecht S. bezig met het melken van de koeien, waarbij hij werd geholpen door de 25-jarige pleegdochter van de familie P. Plotseling heeft de knecht het meisje aangerand, zij werd ernstig gewond. Op haar hulpgeroep snelde een ander meisje haar te hulp, de knecht nam hierop de vlucht en heeft door ophanging een eind aan zijn leven gemaakt. De toestand van het meisje is bevredi gend. De aanslag schijnt te zijn gelegen in het feit, dat de aangevallene verloofd is met een knecht die vroeger op de boerderij in dienst was. Dit was niet naar den zin van den knecht S., hetgeen vanochtend tot een uitbarsting is gekomen. BOERDERIJBRAND. ZOMEREN. Gisteravond ontstond brand in de boerderij van den landbouwer G. S. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat aan blusschen niet te denken viel. De boerderij ging geheel in vlammen op. Het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. DE REIGER. D'e Reiger is vanmorgen 10 u. 5 (Ned. tijd) uit Juba vertrokken, op weg naar Malakkau. GOERING NIET NAAR ROME. BERLIJN. Op de vraag of Goering de volgende maand naar Rome zal gaan wordt meegedeeld dat een dergelijk be zoek zeer onwaarschijnlijk wordt geacht, in ieder geval voor het oogenblik. door uw advertentiën In andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de KINDJE IN EMMER KOKEND WATER GEVALLEN. SCHIEDAM. Gisteravond is het 3-jarig zoontje van de familie Gommel te Schie dam in een emmer met kokend water ge vallen. Vannacht is het kind in het zie kenhuis overleden. DE EERSTE AARDBEIEN. WATERINGEN. Op de fruit- en groentenveiling zijn vanochtend de eerste aardbeien geveild, gekweekt in den tuin van de Technische Hoogeschool te Delft, met electrische verwarming. Deze eerste lingen brachten f 0.09 per stuk op. ERNSTIG ONGELUK OP SPOORWEG EMPLACEMENT. EINDHOVEN. Gisteravond is de 40- jarige spoorwegwerker P. D., op het spoorweg-emplacement te Eindhoven, vermoedelijk door de gladheid over de rails gestruikeld. Op dat oogenblik na derde een rangeermachine. De man werd ernstig gewond en is aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer laat een vrouw met 5 kinderen achter. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Installatie Mr P. van Empel als ambtenaar 0. M. De gewone wekelijksche strafzitting van het kantongerecht te Middelburg is hedenmorgen even onderbroken voor de plechtige installatie van mr P. van Em pel als ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie biji de Kantongerechten in het Arrondissement Middelburg. Aanwezig waren de ouders, de aan staande echtgenoote, verder familieleden, alsmede de directeur der Handelsschool, mr P. G. de Jonge; de waarnemende kan tonrechter, mr A. J. van der Weel, en het personeel van het parket. De kantonrechter, mr Moolenburgh, verklaarde na voorlezing van de stukken mr v. Empel geïnstalleerd als ambtenaar van het 0. M. Hierna richtte hij zich tot den geïnstalleerde en zeide, dat deze be noeming een bijzonder karakter heeft, omdat zij geldt iemand die reeds meer dan vier jaar waarnemend ambte naar was en van wien men weet dat hij met groote toewijding en nauwgezetheid zijn taak verricht. De ambtenaar van het O.M., mr B. J. Besier, zeide het op hoogen prijs te stel len, de eerste te zijn, die mr van Empel als ambtgenoot mag toespreken. Spr. >2' D'ie zich aan geen sneeuw of ijs storen. Te Nieuwersluis heeft een schaap drie lammeren ter wereld gebracht, die thans hun eerste levensdagen in een be sneeuwde weide doorbrachten. die was blijven zitten, begreep dat hij ■yvachtte, in de hoop dat Louisiana zou te- rugkeeren. Ongeveer een half uur lang had hij zoo, met de handen in de zakken en met een uitdrukking van de diepste neerslachtigheid op het gelaat, op en neer gewandeld, toen Olivia hem eindelijk zag stilstaan en zich half omwendeu voor de geopende deur van een der bovengangen, die op de veranda uitkwam. Een don kere gestalte teekende zich af tegen het licht, dat van daaruit naar buiten drong, 't Was Louisiana, en na een oogenblik van aarzeling, trad ze langzaam nader. De bleekheid was nog niet van haar gelaat geweken, maar zij was thans vol komen kalm. „Ik ben er Mij om dat je niet bent heen gegaan", zei ze. Ferrol was eerst zwijgend blijven staan, in afwachting van 't geen ze zou goed vinden te doen, maar toen hij' haar hoor de spreken, trad hij aanstonds een stan nader. ,,'t Zou me heel hard zijn gevallen, als ik je niet meer gezien had vóór den nacht", zei hij. Zij gaf geen antwoord, en zwijgend wandelden zij naast elkander voort, tot dat ze het tegenovergestelde einde van de galerij bereikten. „Juffrouw Ferrol is naar binnen ge gaan", zei ze toen. Hij keerde zich om en zag dat dit in derdaad het geval was. Plotseling, om de een of andere reden, aan haar zelf 't best bekend, was Olivia van het tooneel ver dwenen. Louisiana leunde tegen een der slanke pilaren van de galerij. Zij keek niet naar Ferrol, maar naar het in duisternis ge hulde gebergte, dat vóór hen lag. Fer rol kon zijn blik niet van haar afwenden. „Als ge niet meer naar buiten waart gekomen", zei hij, na een oogenblik van stilte, „geloof ik dat ik den heelen nacht hier zou gebleven zijn." Daar ze niet antwoordde, ging hij, op meer onstuimigen toon, voort te spreken. „Ik begrijp niet hoe ik u kan gekrenkt hebben", zei hij. „Toch kwam 'tme voor, dat ik het gedaan heb, en al begrijp ik er ook volstrekt de oorzaak niet van, er zijn toch geen woorden te vinden om uit te drukken hoezéér het me leed doet en hoe ongelukkig ik me er dit laatste half uur door gevoeld heb. Als ik u maar durfde vragen mij te zeggen wat..." Zij viel hem in de rede. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3