Teripriering crisisplan. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. WOENSDAG 28 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 75 Q Winter „geneugten". Buitenland. Binnenland. Nieuwe vorstperiode in aantocht? Uit de Provincie U'Hrm.MdïlJ op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST, KEELPUH GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN DEZUENI PIJNSTILLENDE WATTEN MIDDELBURG. VLISSINGEN. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.Ï0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De vorige week is weer eens duidelijk geworden in welk een abnormalen tijd we leven. Met name in Friesland weet men daarvan mee te praten, Vroeger werden, zoodra het begon te winteren, de baanvegers geplaatst en wa ren in minder dan geen tijd de banen berijdbaar. De betrokken arbeiders verdienden een stuk brood en het schaatsenrijdend pu bliek was tevreden. Maar nu ging dat maar zoo niet. De meeste gemeenten hebben tijdelijk 'het (zelfbeschikkingsrecht verloren. Er was prachtig ijs, overvloed van baanvegers, een publiek dat popelde om tochten over het ijs te gaan maken, maar de zaak kon geen voortgang hebben. Want de Regeering wat in dit geval wel zal beteekenen departementale amb tenaren moest hierover eerst een uit spraak doen. En van bovenaf werd nu beslist, dat deze werkzaamheden niet voor uitvoering "in werkverschaffing, gefinancierd met gelden van het werkverschaffingssubsi- diefonds, in aanmerking konden komen. Hier lag, zoo werd geoordeeld, een taak voor gemeentebesturen en vereenigingen. Maar.... de financieeel afhankelijke gemeenten mogen niet zonder meer gel den voor dergelijke doeleinden beschik baar stellen. En zoo liep de zaak vast. Het schaatsenrijdend publiek werd ge dupeerd, de organisatie van den Elfste dentocht kon geen voortgang hebben en de baanvegers, /inplaats van een stuk brood te verdienen, gingen stempelen. En intusschen werd in Den Haag ge confereerd, werden circulaires geconcipi eerd en brieven getypt, de Regeerings- persdienst aan het werk gesteld om deze kwestie te belichten, om gerezen misver standen weg te nemen en wat dies meer zij. Eindelijk, na veel geschrijf en gewrijf, schijnt een oplossing te zijn gevonden. Te laat evenwel. De dooi is ingevallen. De Friezen zijn tureluursch. En de vraag komt op: kon het niet anders? Gelukkig dat bij' de Regeering plannen in voorbereiding zijn om aan de gemeen ten haar vrijheid te hergeven. Franco meldt een terreinwinst van 600 vierk. kilometer. Tegenspraak van de regeering. De resultaten, die de troepen van Fran co in de eerste vier dagen van hun offen sief hebben behaald, zijn, zooals zij mel den, de volgende: 600 vierk. kilometer terreinwinst, 15 dorpen bezet, meer dan 27 km doorgedrongen in den flank van den tegenstander, 30 vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Verder zijn bijna 4000 krijgsgevangenen gemaakt. Van regeeringszijde wordt gemeld: Na het offensief van de opstandelingen aan het Katalaansche front, dat thans vijf dagen heeft geduurd, hebben de troepen van Franco geen resultaten bereikt. Al leen de sector bij Seros is prijs gegeven. De strijd gaat hevig voort in den sec tor, die begrensd wordt door de Sierra Razos en de hoogten van Hesa. Over de geheele linie houden de regee- ringstroepen den opmarsch der Italiaan- sche troepen in dezen sector tegen. De persdienst der regeering deelt mede, dat bij de bombardementen door de lucht macht der opstandelingen in de afgeloo- pen twee dagen 35 personen om het leven zijn gekomen en 130 gewond. Tijdens het Dinsdagmorgen op de haven van Barcelona gerichte bombardement, zijn vier Engelsche stoomschepen ge troffen. VERSTERKING VAN ZWITSERSCHE DEFENSIE. Het rapport van den federalen raad in zake de landsverdediging is goedgekeurd. Het programma omvat vooral versterking van de bewapening, in het bijzonder van de territoriale troepen, verdediging tegen tankaanvallen, de ontwikkeling van de luchtmacht en de verdediging tegen aan vallen uit de lucht, verbetering van het fortenstelsel en begin van het aanleggen van forten in het binnenland. De kosten worden geraamd op 350 mil- lioen Zwitsersche Francs. Ter dekking van dit bedrag zal de Bondsraad voorstellen één keer een extra- vermogensbelasting van 1 pet. te heffen. SNEEUWSTORM IN AMERIKA'S MERENGEBIED. In een groot gedeelte van het Noorden en Noordwesten der Vereenigde Staten woedt een hevige sneeuwstorm, die het verkeer over vele wegen onmogelijk maakt. Vooral het merengebied wordt zwaar getroffen. In dit deel van Amerika zijn de meeste slachtoffers te betreuren. De koudegolf, die in Canada begonnen is, plant zich langzaam voort naar de Golf van Mexico en van het Rotsgebergte naar het Ohiodal. In New-York heerscht thans nog, in tegenstelling tot de hooger gelegen gebieden, een lentetemperatuur. WORDT AMERIKA'S AMBASSADEUR TE TOKIO NAAR WASHINGTON ONTBODEN? Sumner Welles heeft medegedeeld, dat Grew, de ambassadeur te Tokio, opnieuw de aandacht van de Japansche regeering gevestigd heeft op de verschillende vra gen, welke haar door de regeering der Vereenigde Staten gesteld zijn ten aan zien van de politiek der open deur in China en welke het kabinet te Tokio tol dusver onbeantwoord heeft gelaten. Volgens sommige welingelichte politie ke kringen zou Grew naar Washington worden ontboden. AANVALLEN OP DE KERK IN DUITSCHLAND. Het „Schwarze Korps", het orgaan van de S.S., dat heeft aangekondigd, dat binnenkort een einde zal worden ge maakt aan het Jodenvraagstuk in Duitschland, merkt in verband hiermede op, „dat er een opmerkenswaardige pa rallel te trekken is tusschen de Joodsche taktiek en de katachtige voorzichtigheid van het clerikalisme". Deze beide groepen hebben niets ge meen met den adelaar, doch gelijken meer op een aal. De clericale aal is even wel nog moeilijker te vangen dan de Joodsche. Deze woorden schijnen een bevestiging van geruchten, welke te Berlijn de ronde hebben gedaan over een hervatting van den strijd tegen de Kerk. Korte Berichten. Officieel wordt medegedeeld, dat de regeering te Praag de communistische partij' heeft ontbonden en haar bezittin gen in beslag heeft genomen. Als reden wordt opgegeven, dat zij de openbare orde in gevaar bracht. Dr Schacht zal 7 Januari in Hel- singfors aankomen en zich vandaar naar Stockholm begeven. H. M. DE KONINGIN. Gistermiddag om kwart over drie is H. M. de Koningin uit Soestdijk per auto in Den Haag aangekomen, waar Zij haar intrek heeft genomen in het Paleis Noordeinde. GEBOORTE-ACTEN IN STRIJD MET DE WET. Het Amsterdamsche systeem niet deugdelijk verklaard. De laatste jaren maken verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand een acte van geboorte op, die naar de meening van de Rechtbank van Roer mond niet voldoet aan de vereischten, ge steld in het Burgerlijk Wetboek aan deze acten. De z.g. vereenvoudigde modellen van acten vand en Burg. Stand werden het eerst ingevoerd te Amsterdam en daarna na een warme aanbeveling van de hoofdstedelijke afdeeling Burg. Stand in vele gemeenten in ons land ingevoerd, De officier van Justitie te Roermond, mr Rieter, is van meening dat de acten strijdig zijn met het Burg. Wetboek, daar er punten onvolledig en onjuist in zijn en heeft den ambtenaar uit Neer ge dagvaard wegens overtreding van de be palingen op de samenstelling der acten van den Burg. Stand. De rechtbank be sliste, dat de volgens het Amsterdamsche voorbeeld opgemaakte acte van geboorte niet juist was en veroordeelde den amb tenaar tot een boete van vier maal een gulden. Het ligt in de bedoeling een uitspraak van den Hoogen Raad over deze kwestie uit te lokken. FRAUDULEUZE INVOER VAN BONT WERKEN, FOTOGRAFIETOE STELLEN EN KIJKERS. Naar wordt medegedeeld, blijkt nog steeds, dat hier te lande wonende perso nen, die van een buitenlandsche reis te- rugkeeren, niet op de hoogte zijn van de maatregelen, welke zijn getroffen voor den invoer als reisbagage van dure bont werken, dure fotografietoestellen en dure kijkers. De genoemde voorwerpen kunnen door hier te lande wonende personen, die van een buitenlandsche reis terugkeeren, slechts zonder betaling van invoerrecht worden ingevoerd, indien zij daarvoor een geldig, vóór den uitvoer uit Nederland, door een ambtenaar der invoerrechten en/of accijnzen afgegeven, identiteitsbe wijs kunnen vertoonen. Omtrent de wijze waarop de identiteits bewijzen kunnen worden verkregen, wor den desgevraagd door alle ambtenaren der invoerrechten en/of accijnzen inlich tingen verstrekt. De bedoeling, van den crisis-zuivel- wetgever. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake het ontwerp van wet, houdende voorziening ten aan zien van de terugvordering van gelden, gestort of betaald in verband met artikel 8 der Crisis-zuivelwet 1932 is het volgen de ontleend: Het is den minister gebleken, dat vele leden bedenkingen tegen dit wetsontwerp meenden te moeten opperen. Als ernstigst bezwaar werd gevoeld de omstandigheid, dat het wetsontwerp de mogelijke gevol gen beoogt af te wenden van een rechter lijke uitspraak in hoogste instantie door voor de toekomst af te snijden de toet sing door den rechter van de wettigheid van een Koninklijk Besluit of ministe- riëele beschikking, waarvan intusschen onwettigheid bij de zooeven bedoelde uitspraak reeds werd vastgesteld. Zooals de minister meermalen te ken nen heeft gegeven, is ook hij van meening, dat tegen het wetsontwerp ernstige be zwaren kunnen worden aangevoerd. Dat de minister desondanks de indiening van dit ontwerp heeft bevorderd, vindt zijn oorzaak in zijn stellige overtuiging, dat, zou deze wettelijke maatregel niet tot stand komen, gewichtige algemeene be langen worden geschaad en zulks in dit geval op zoodanige wijze en onder zoo danige bijzondere omstandigheden, dat de weegschaal in de richting van wel ingrijpen moet doorslaan. De zekerheid omtrent de bedoeling van den crisis-zuivelwetgever om ten aanzien van de belasting van „andere spijsvetten" geenerlei onderscheid te maken tusschen verpakte en onverpakte „andere spijsvet ten" is voor den minister een der belang rijkste rechtvaardigingsgronden van dit wetsontwerp. De heffing op „andere spijsvetten" had ten doel, het overloopen van margarine en boter naar „andere spijsvetten" ook in de industrie te voorkomen. De minister betreurt het ten zeerste, Bestuur van den Elfstedentocht vrij optimistisch. Het Centraal bestuur van den Frie- schen Elfstedentocht deelt mede, dat de tocht wegens den ingevallen dooi Don derdag a.s. niet zal kunnen doorgaan en voorloopig uitgesteld zal moeten wor den. Door bet smelten van de sneeuw staat er te veel water op het jjs. Het centraal bestuur kan geen naderen datum vaststellen, maar op grond van door de Bilt welwillend verstrekte mede deelingen, is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat 'de Elfstedentocht toch een dezer dagen gehouden zal kunnen wor den. De verwachting is n.l., dat het hooge dru'kgebied in Scandinavië den wind van het Westen door het Noorden naar het Oosten zal doen loopen, zoodat de tem peratuur opnieuw beneden het vriespunt zal dalen. dat de weinig klare formuleering van de betreffende artikelen der Crisis-zuivelwet en de daarop gebaseerde uitvoerings bepalingen tot misverstand en fouten aan leiding heeft gegeven. Ongetwijfeld ware het juister geweest, indien ten aanzien van artikel 8 der crisis-zuivelwet 1932, toen zich moeilijk heden bij de uitvoering voordeden, o n- m i d d e 11 ij k een wijziging was ont worpen. Dat niet terstond tot wetswijzi ging is overgegaan, vindt vermoedelijk zijn aanleiding in de tot standkoming van de Landbouw-crisiswet in 1933. De bedoeling zat toen voor, zoo spoedig mo gelijk ook de crisiszuivelmaatregelen daaronder te brengen. Niet te voorzien was, dat zulks nog tot Juni 1935 zou duren. Gaarne verklaart de minister, dat hij met behulp van de ervaring, welke in den loop der laatste jaren is opgedaan, en met het betere apparaat, waarover hij thans beschikt, alles in het werk zal stellen om zorg te dragen, dat fouten, als in casu zijn gemaakt, niet meer zul len voorkomen. 'Een volledige zekerheid kan uiteraard ten deze nimmer worden gegeven, omdat menschelijk werk niet volkomen kan zijn en in het bijzonder bij werkzaamheden van zoo grooten om vang fouten steeds zullen blijven voor komen. CENTRALE A.-R. KIESVEREENIGING GOES. Gisteren vergaderde onder leiding van den heer J. A. Dominicus de Cen trale van A.R. Kiesvereenigingen in den Kieskring Goes. In zijin openingswoord wees de voorzit ter op den nog altijd gespannen interna tionalen toestand. Wat het staatkundige leven betreft kunnen wij! met groote dankbaarheid op het afgeloopen jaar te rugzien. De vrees voor het uitbreken van een algemeenen oorlog werd beschaamd; het oorlogsgevaar moge al niet afgewend zijn, het kwam toch nog niet tot een ge wapend conflict. Wij weten niet wat de toekomst zal brengen. Maar alles loopt in den weg der middelen en daarom rust op ons de taak te ijveren voor de bevor dering van de belangen van land en volk in biddend opzien tot Hem die alles re geert. De notulen van de vorige vergadering werden na lezing vastgesteld. Medegedeeld werd dat het in de bedoe- doozen 35 en 55 ct. Zes-en-twintig dooden ziin te betreuren bij de botsing op de Taag tusschen een pont, die de werklieden vervoerde en de „Tonecas" welk schip de pont doormidden voer. Een duiker daalt af, om een onderzoek in te stellen. ling ligt in Januari 1939 een kleine de- putatenvergadering te houden ter behan deling van het Ordeningsvraagstuk. Ook zal in dezelfde maand weer een partij conferentie worden gehouden. Het ligt in 'het voornemen bij de a.s. Statenverkiezing weer op uitgebreide schaal „Nederland Waakzaam" te ver spreiden. Het door de Centrale te ga randeeren aantal exemplaren wordt door de kiesvereenigingen afgenomen. Tot afgevaardigden naar het Prov. Co mité werden opnieuw aangewezen de heeren Domnicus, Hommes en Ds Schee- Ie. Tot afgevaardigde naar de Deputa- tenvergadering de heer Hommes. Evenals hij vorige verkiezingen zal ook nu weer elke Centrale met een eigen lijst uitkomen. Vóór 20 Januari kunnen de kiesvereenigingen namen opgeven voor de groslijst. In den loop van Januari a.s. zal een vergadering van het Prov. Comité wor den gehouden met de leden van de Prov. Staten. De vergadering, die druk bezocht was, werd na dankzegging door den heer Zui- dema gesloten. Damkampioenschap van Zeeland. In groep A zijn de volgende partijen gespeeld: M. de Jonge, KloetingeP. Brasser, Lewedorp 11; M. v. d. Parel, I. Pasman 20; I. PasmanJ. v. d. Parel 20; J. v. d. ParelM. v. d. Parel 02, allen Kruiningen; P. Brasser, Lewe dorpJ. Sinke 11; L. DekkerM. de Jonge 02; M. de JongeJ. Sinke 20, allen Kloetinge. De tentoonstelling van de M. T. V. Gisteren was het bezoek aan de ten toonstelling van konijnen, hoenders en duiven in de vleeschhai niet zooals men had verwacht. Gisteravond heeft de secretaris, de heer M. W. van den Driest, met woor den van dank tot inzenders, standhou ders enz. "deze gesloten. Van een politie-agent die voor inbreker werd aangezien. Het gebeurde gisternacht om kwart voor drie, aldus de Vliss. Grt. Een op den Singelweg surveilleerend agent van po litie bemerkte dat van een woning het rolluik niet geheel was neergelaten. Het was aan de politie bekend, dat de be woners met Kerstverlof uitstedig waren. Bovendien hadden zij den huissleutel op het bureau in bewaring gegeven. De po litieman ging dus verder op onderzoek uit en deed de ontdekking dat het raam gemakkelijk :kon worden opengeschoven. Wat nu te doen? Ging hij eerst naar het bureau om den sleutel te halen, dan zou de inbreker, zoo die er zich mocht bevinden, misschien reeds het hazenpad hebben gekozen. Dus nam de agent maar het zekere voor het onzekere en klom door het raam naar binnen om een on derzoek in te stellen. Hij1 kon echter niets bijzonders constateeren. Intusschen had op het politiebureau de telefoon gerinkeld en was den agent, die de wacht had, medegedeeld, dat een man op den Singelweg door het raam een woning was binnengedrongen, en zooals bleek, juist in het huis waarvan de sleutel zich in politiebezit bevond. IJlings begaf de agent zich naar den Sin gelweg om den inbreker op heeterdaad te kunnen betrappen. Nabij het bewuste huis kwam hij! zijn collega tegen, waar na natüurlijk de ontknooping van het nachtelijk drama volgde. Branden. Zaterdagmiddag brak brand' uit in de achterkamer van het huisje in de Kol- vemerstraat, bewoond door het gezin B. De bewoners (vrouw met twee kin deren) moesten in allerijl vluchten, daar de brand spoedig ernstige afmetingen aannam. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen, maar het huisje zelf is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1