Schaatsen in de Oudheid. MIDDENSTANDSBELANGEN Landbouw. Radioprogramma. Heilzame invloed Vestigingswet Opleving van het handelsonderwijs. Met de organisatie is het nog slecht gesteld. RIBBEBEENEN EN KOESCHENKELS UIT DEN TERPENTIJD. Een medewerker uit Leeuwarden schrijft aan „Het Vaderland": Hebben onze voorouders geschaatst? Onze allervroegste voorouders, óók die uil Taoitus' tijden? Natuurlijkl zal men ge neigd zijn te zeggen. Maar hóé deden zij dat? De 'houten schaats van onzen tijd was in vroeger eeuwen, laat ons zeggen omstreeks 1000 jaar na Ghr., onbekend. Toch zullen toendertijd de menschen ook vermaak op 't ijs hebben gezocht. De fol kloristen betoogen, dat onze vooruders uit den terpentijd op ri'bbebeenen of koe- sdhenkels over het ijs hebben gegleden. De wetenschap heeft in dezen lang in het onzekere verkeerd. Tot in het midden der vorige eeuw weigerden de oudheid kenners te gelooven, dat onze voorouders zich op koeschenkels en ribbebeenderen op het ijs hadden voortbewogen. In 1846 toonde Jhr Mr F. J. J. van Eijsinga in een vergadering van het Friesch Genoot schap te Leeuwarden een koeschenkel, dia was gevonden in de terp te Irnsum. Het voorwerp, dat van hand tot hand ging en in dit milieu van belangstellenden in de oude Friesche historie uiteraard be wonderende blikken tot zich trok, was aan de eene zijde met zorg vlak en glad gesle pen en aan beide einden met gaten door boord. Ter vergadering ontstond een en thousiaste discussie omtrent de vraag, of dit nu het prototype van onze moderne schaats zou zijn. Sommige meenden van wel; doch de meesten waren een tegen overgestelde meening toegedaan. Zij, die de sportieve functie van den middeleeuw- schen koeschenkel, die daar op tafel lag, verdedigden, citeerden o.a. ter staving van hun bewering het aloude spreekwoord „Ik zal je een paar koeienribben geven om op den zolder te rijden". De 'bewuste koeschenkel uit de Irnsumer terp werd in het Friesch Museum opge borgen en zou misschien aan de vergetel heid zijn prijs gegeven, als niet een toe vallige gebeurtenis het anders had ge wild. De secretaris van het Friesch Go- nootschap vermeldde de discussie rond om den koeschenkel in het jaarverslag, en dit kwam ook onder de oogen van een der buitengewone leden van het Genootschap, n.l. jhr. C. A. Rethaan Macaré te Mid delburg. Deze had in zijn bezit eenzelf den koeschenkel, die was opgedolven uit een terp nabij Serooskerke op Walcheren. In Zeeland had men dit voorwerp steeds gehouden voor een pri mitieve schaats, waarvan de vroegere be woners dezer landen zich op het ijs zou den hebben bediend. De voorzitter van het Zeeuwsche Ge nootschap, de kundige LambreChtsen van Ritthem, had deze meening bevestigd ge zien in -het werk van den oudheidkenner Strutt: „J. Strutt, the sports and pastimes of the people of England", Londen 1856. Volgens den Friesohen geschiedschrij ver Wopke Eekhoff had Strutt aan een oud handschrift over de spelen der Anglo- Noormannen, afkomstig van een monnik van Canterbury, genaamd William Fritz Etienne, overleden in 1911, de volgende zinsnede ontleend: „Wanneer de wateren bevroren waren, oefenden de jongelieden - van Londen zich, om, in strijd tegen elkander, groote brokken ijs voort te wer pen en ze na te glippen; maar die het knapst waren, bonden beenderen van de pooten van dieren aan hun schoenen, en, met stokken van een ijzeren punt voorzien in de handen, stuurden zij zich voort met een snelheid, dat zij schenen te vliegen als een vogel, die de lucht klieft, of als een schicht, die door een krijgswerktuig wordt voortgeworpen. In 1859 deelde Jhr Rethaan in zijn ver handeling over een heidonsohe offerplaats op Walcheren nadere bijzonderhe den mee omtrent deze primitieve schaat sen, terwijl hij er zijn genoegdoening over uitsprak, dat het Friesch Genootschap, dat huiverig geweest was een dergelijk been als schaats in zijn museum op te nemon, daartoe na het ontvangen van zijn bericti ten was overgegaan. uit zijn isolatie zou komen verlossen. Alle hoop is thans gevestigd op den dag van heden. Enkele visschers hebben zich met een slee naar Schokland en Kampen bege ven om daar de meest noodzakelijke etenswaren te koopen. De sneeuw is oorzaak geweest, dat de luchtdiensten van Schiphol naar Londen, Kopenhagen en Berlijn niet zijn doorgegaan. Alleen de Deutsche Luft hansa vloog door naar Londen en Ber lijn. Op Parijs zijn de diensten wel onder houden. - Het ijs in de rivier de Lek te Cu- lemborg heeft zich vastgezet. Wanneer eenigszins mogelijk wordt er heden een pad over gemaakt. Overtocht voor voet gangers en fietsers per spoorbrug. Aan de gevolgen over leden. De 44-jarige rangeerder W. S., die Donderdagmiddag op het stations emplacement te Apeldoorn onder een trein geraakte, is in den loop van den middag in het ziekenhuis overleden. Het slachtoffer was vader van zes kinderen. i Aan de gevolgen overle den. De 84-jarige J. Koopman uit Ber gen op Zoom, die verleden week Donder dag op den Wouwschen straatweg door een passeerende auto is aangereden, is in het Algemeen Burgergasthuis aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. - Vier drenkelingen na veel moeite gered. Onder de Zilk (Noordwijkerhout) zijn van een groepje van acht Haarlemmers, die een tochtje op de schaats naar Lisse maakten, er vier door het ijs gezakt. Op deze plaats waren des morgens nog sleepbooten door de Leidsche Vaart ge trokken. Het ijs, dat zich in een halven dag gevormd had, was natuurlijk niet dik genoeg om allen te dragen met boven gemeld gevolg. Door spoedig toegeschoten hulp werden de drenkelingen niet zonder moeite op het droge gebracht. Na van droge klee- ren voorzien te zijn kon men weer huis waarts keeren. Slachtoffer van de kou. Woensdagmiddag is de 60-jarige Van W. te Tilburg naar het ziekenhuis vervoerd, aangezien hij door de koude bevangen bleek te zijn. Gisteren is de man overle den. Gasvergiftiging te Tiel. Te Tiel heeft zich een geval van gasver giftiging voorgedaan, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Door de strenge kou de was onder de woning van den beton werker A. T. Simon een gastoevoerbuis gesprongen. Door het lek ontstond in het huis een sterke gaslucht, welke door de bewoners echter niet werd waargeno men, daar zijn zich reeds ter ruste had den begeven. In den ochtend omstreeks 5 uur werd het negenjarig zoontje onwel en klaagde over hoofdpijn en misselijkheid De moe der, die het ventje hielp, bemerkte tot haar grooten schrik, dat haar man on danks het herhaalde roepen geen enkel teeken van leven meer gaf, en begon luid om hulp te roepen. De buren, dit hoorende, begaven zich direöt naar 't huis Bij het binnenkomen namen zij1 een -1 :''ke gaslucht waar. De bewustelooze man werd direct naar een nadere woning vervoerd, waarna me- disc&ij hulp werd ingeroepen. Ex-: dokter kon den ongelukkige met veel moeite tot het bewustzijn terugbren gen. Toen men in de omringende huizen een onderzoek instelde, constateerde men ook in de woning van den arbeider S. v. Vliet een vrij' sterke gaslucht. De inwoners der beide huizen zijn tij delijk bij bekenden ondergebracht. Het personeel der gemeentelijke gas fabriek herstelde daarop het lek. Te voet van Urk naar Kampen. Twintig arbeiders bij1 de Zuiderzeewerken, voor het meerendeel af komstig uit Werkendam en Sliedreoht en een vrouw met een 8-jarig jongetje zijn Donderdagmiddag omstreeks vijf uur in Kampen aangekomen, na een tocht van ruim acht uren over het ijs van Urk naar den vasten wal. Donderdagmorgen te ne gen uur waren zij van Urk vertrokken met een ijsvlet, waarop de vrouw en het j jongetje hadden plaats genomen. De vlet zakte echter tot tweemaal toe door het ijs, dat lang niet overal betrouwbaar bleek. Dteze is toen naar Urk terug gebracht. De mannen hebben de vrouw en het jongetje gedurende het verdere gedeelte van don tocht om beurten op de schouders gedra gen. Na een uiterst vermoeiend en tocht bereikten allen in den namiddag zonder ongelukken het Kamper-Eiland. Zij zijn per autobus naar Kampen vervoerd. Dag. Bestuur Z. L. M. Het dagel. bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Mij. vergaderde Maandag te Goes onder leiding van den heer A. I. Leenhouts te Retranchement. Dankbetuiging Mr Diele- man. Een dankbetuiging was ingeko men van den heer Mr P. Dieleman, al gemeen voorzitter, voor de blieken van belangstelling, welke hij ter gelegenheid van zijn ongesteldheid en 65en jaardag van de Z. L. M. had ontvangen. Stichting Landverhui zing Nederland. De stichting land verhuizing Nederland heeft zich tot de 3 centrale landbouworganisaties gewend met het verzoek medewerking te verlee- nen aan het instellen van een enquete naar het aantal boerenzoons en landar beiders, die geen grond beschikbaar vin den voor het stichten van een eigen land bouwbedrijf, noch ook op anderer bedrijf voldoende emplooi kunnen vinden en voor wie derhalve emigratie aanbeve lenswaardig zou zijn, indien zich voor hen mogelijkheden bieden in andere lan den. Besloten werd het Landbouw-Comité te wijzen op de wenschelijkheid deze en quete te houden met behulp van de ge meenten, opdat goede en betrouwbare gegevens worden verkregen. Teeltbeperking voor aard appelen. Het Bestuur van een der organisaties heeft het Kon. Nederl. Landbouw-Comité verzocht met klem te blijven aandringen op verlaging van de teeltheffing van f50 tot hoogstens f30. In verband hiermede sprak het dagel. bestuur als zijn meening uit dat de aard appelsteunregeling allereerst prijsrege- lend dient te zijn. Vóór alles dient een beperking van de teelt van aardappelen te worden uitgevaardigd, terwijl van Overheidswege gelden, voor het uit de markt nemen van zandaardappelen die nen te worden beschikbaar gesteld, zoo als dit ook voor e.v. erwten en veldboo- nen plaats heeft. Richting Landbouwbe- le i d. Opnieuw werd de wenschelijkheid bepleit het Landbouw-Comité te verzoe ken een werkprogramma samen te stel len waarin de richtlijnen zijn opgenomen hoe het landbouwbeleid in Nederland in de komende jaren moet zijn en welke be langrijke vraagstukken in verband daar mede onder oogen moeten worden ge zien. Markttrein. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den Kring Oost Zuid-Beveland zal de Directie van de Ned. Spoorwegen worden verzocht des (Dinsdags de trein welke te 9.44 u. te Goes aankomt in Krabbendijke te doen stop1- pen. Hiermede zullen ongetwijfeld vele bezoekers van de markt te Goes worden gediend. Uiencontrole. Naar aanleiding van klachten welke in de vergadering van het Hoofdbestuur zijn geuit omtrent het afkeuren van korten tijd tevoren goedgekeurde uien deelt het Uitvoer-Con- trole-Bureau mede dat het algemeen be kend mag worden geacht dat de uien dit seizoen van minder goede kwaliteit zijn iwegens het veelvuldig voorkomen van schimmel aan den wortel en koprot. IVoornamelijk dit laatste euvel is in vele gevallen moeilijk te constateeren en wordt naar in de praktijk blijkt, meesten tijds eerst zichtbaar na verwerking en vervoer van het product. Wat de uitvoercontrole voor Zeeland betreft geschiedt de keuring te Vlissin- gen, bij het afgeven van het certificaat, tenzij er vooraf een verklaring werd ver strekt. Voor uien via Vlissingen geëxpor teerd worden zeer weinig verklaringen afgegeven. Dit jaar is in afwijking met vorige ja ren aan de controleurs van het U.C.B. opdracht gegeven in de pakloodsen der commissionnairs en exporteurs op de verpakking der uien toe te zien, om zoo veel mogelijk te voorkomen dat afkeurin gen te Vlissingen plaats vinden en dus voor de betrokkenen financieels nadeelen ontstaan. Garanties dienaangaande zijn echter door het U.C.B. niet gegeven. Lid vlasstudiecommissie. De Vlasstudiecommissie heeft het ver zoek der Z.L.M. om een vertegenwoordi ger der Maatschappij in genoemde com missie te benoemen, aanvaard. Als zoo danig werd aangewezen de heer J. de Waay te Dreischor. Tolvrijdom brug Tholen. Het dagel. bestuur vereenigde zich met het rapport uitgebracht door een daartoe door den kring Tholen en St. Philipsland der Z.L.M. ingestelde commissie om te komen tot tolvrijdom van de Thoolsche brug. Uit dit rapport blijkt, dat B. en W. van Tholen bereid zijn tolvrijdom te be vorderen, mits de gemeente een redelijke schadeloosstelling wordt gegeven voor de derving van inkomsten, welke daarvan het gevolg zal zijn. Voor het verkrijgen van tolvrijdom zal samenwerking ook in financieel opzicht verkregen moeten wordeni tusschen de polders en gemeenten van het eiland Tholen, de Provinciën Zeeland en N. Brabant, de gemeente Bergen op Zoom en het Rijk. Hier zal een soortgelijke vorm van samenwerking kunnen worden gevolgd als bij de Noord-Bevelandscbe brug. De provincie Zeeland zou, volgens dit rapport, de schulden en de bezittingen van het brugbedrijf te Tholen overnemen en aan de gemeente zou dan een nader vast te stellen som worden uitbetaald we gens derving van inkomsten. De totale schuld die hierdoor ontstaat zou gedelgd kunnen worden door voorloopige hand having van de Thoolsche bruggelden ge durende een bepaald aantal jaren, en door subsidieëm van de polders en ge meenten op Tholen, de provincie Zee land, de provincie N.-Brabant, de gemeente Bergen o,p Zoom en het Rijk. De commissie is van oordeel, dat de provincie Zeeland het aangewezen or gaan is, dat na het tolvrij worden de brug in beheer en onderhoud zal dienen te nemen, en dat het college van Ged. Staten de leiding in dezen zal moeten nemen. Besloten werd een exemplaar van het rapport aan Gedep. Staten te zenden en een onderhoud aan te vragen om de in het rapport ontworpen denkbeelden na der toe te lichten. Zegelkosten pachtcon- tract. Het verschuldigde zegelrecht, waaraan pachtcontracten thans zijn on derworpen bedraagt 12 cent van iedere honderd gulden van den pachtprijs en de lasten over den geheelen pachttijd be rekend, waarbij echter de duur van de overeenkomst op vijf jaar wordt gesteld, als de pacht voor het leven, tot wederop zegging of op andere wijze voor onbe- paalden tijd is aangegaan. Deze regeling is niet bevorderlijk voor het aangaan van contracten, waarbij de pachtprijs om de zooveel jaren wordt herzien. Herziening van den pachtprijs wordt n.l. beschouwd als het aangaan van een nieuwe pachtovereenkomst, waarvoor dus telkens zegelkosten betaald moeten worden. Het Dagel. Bestuur heeft zich tot het Landbouw-Comité gewend met het ver zoek te bevorderen dat worde bepaald dat bij tusschentijdsche herziening van den pachtprijs geen extra-zegelrecht ver schuldigd is boven hetgeen bij het sluiten van de pachtovereenkomst werd geheven. Zaterdag 24 Dec. 1938. HILVERSUM I. 1870 en 4,15 KRO- Uitzending, 8,009,15 Gram. Ca, 8,15 Ber. 10,00 Gram. 11,30 Godsd. causerie. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 2,00 Voor de rijpere jeugd. 2,302,40 Gram. 2,45 Kinderuurtje. Ca. 4,00 Ber. 4,00 KRO-Melod. en solist. 4,45 5,00 Gram. 5,30 Esperanton. 5,45 KRO- Nachtegaaltjes. 6,15 Gram. 6,20 Journ. weekoverz. 6,45 Ber., gram. 7,00 Ber. 7,15 Declam. 7,35 Act. aetherfl. 8,00 Ber. ANP., KRO-Meded. 8,15 Meditatie met muzik. omlijsting. 8,35 Gram. 8,45 KRO- Kamerorkest, solisten en gram. 10,15 Gram. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Intern. 8portrevue. 10,55 Gram. 11,0012,00 Ad- ventsprogramma (gram.) en declam. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA-Uit- zending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8,00 Gram. Ca. 8,16 Ber. 10,00 Mor genwijding. 10,20 Voor Arb. in de Con- tinubedr. 12,00 Gram. Ca. 12.15 Ber. 1.00 Orgel. In de pauze: Gram. 2,00 Causerie „Waarom met Kerstmis hulst, sparre- groen en kaarsen" 2,203,00 Gram. 3,05 Reportage. 3,30 Gron. Orkestvereen. (opn 4,20 Gram. 4,30 Esperanto-Uitz. 4,50 De Stem des Volks, de Arnh. Orkestvereen. en solisten (opn.). 5,30 Filmland. 6,00 Or gel. en zang. 6,20 Friesche uitz. 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Gram. 7,10 Politiek radiojournaal. 7,30 Bijbelvertellingen. 8,00 Herh. SOS-Ber. 8,03 Ber. ANP., VARA- Varia. 8,15 Voor schakers. 8,16 VARA- orkest en solist. 9,00 Causerie „Opnieuw de VARA vooruit! hierna: Gram. 9,15 „En nu.. Oké". 10,30 Ber. ANP. 10,30 Community-Singing (opn.). 11,00 De Ramblers. 11,3012,00 Gram. ZondaQi 25 December 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 m. 7.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 7.30 Kerstzang. 8.30 Morgenw. 9 30 Gram. 9.45 Pontificale Hoogmis. 12.00 Gram. 12,15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespr I.20 Gram. 2.002.40 KRO-Nachtegaa'- tjes en gram. 2.45 Rotterd. Philharm orkest en -koor met solisten. 4.15 ziekon- lof. 5.00 Orgel. 5.40 Gram. 5.50 Ned. Hen Kerkd. Hierna: Gew. muz. (gr. pl.). 7.<i;> Causerie „Met blijde Kerstfeest". 8.00 Ber. ANP, meded. 8.15 KRO-Kamerorkest e soliste. 9.05 Zang met piano. 9.15 Radi tooneel. 9.45 Uit Vaticaanstad: Gewijd concert (opn.). 10.30 Ber. ANP. 10.40 - II.00 Epiloog. HILVERSUM II. 301,5 m. 8.55 VAR/. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO 8.55 Gram. 9.05 Tuinbouwpr. 9.30 Gran. 9.45 Causerie „En door geen tiranny ver- gaet". 10.00 Kerstboodschap (Esperan: 10,10 Viool en orgel. 10,30 Vrijz. Her Kerkd. 12.00 Causerie „De dichter, ziener en schepper met de taal". 12.20 Arnhein's Gem. koor en solisten. 1.10 Carillonconc rt. 1.30 Causerie „Kerstfeest in Indië". 150 Gram. 2.00 Boekbespr. 2.30 Omroeporkest en solist. 3.30 Radiotooneel. 4.30 Gram. 5.00 Gespr. met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bach-cantate (opn.). 6.30 Stephen Jansen's vocaal Dames-ensemble. 7.00 Kerstuitz. voor de kinderen. 8.00 Ber. ANP, Radiojournaal, meded. 8.20 Solisten- concert. 9.00 Luisterwedstrijd. 9.20 Om roeporkest en solist. 10.00 Toespraak. 10.05 Gram. 10.20 Renova-kwintet. 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 Gram. WEDEROM VERANDERING GOLF LENGTEN. Van 1 Januari as. af zal, naar wij vernemen, hier te lande wederom een nieuwe golflengtenverdeeling toegepast worden. Gedurende drie maanden gaan dan nml. K.R.O. en N.C.R.V. uitsluitend via Jaarsveld (415,5 m) zenden; A.V.R.0. en V.A.R.A. via 1875 èn 301,5 m. TELEGRAFISCH WEERBERICHT De weersloestand van hedenmorgen 7.20 uur was; weer: te Vlissingen mist, wind: O. N.O. zwak; temperatuur te Den Helder min 9, te Vlissingen min 9, te De Bilt min 12, te Groningen min 8, te Maastricht min 16; minimum hedennacht te Den Helder min 10, te Vlissingen min 9, te D'e Bilt min 12, te Groningen min 9, te Maastricht min 17; neerslag afge loopen etmaal te Vlissingen 3. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: zwakke tot matige Z.O. tot O. wind, nevelig tot ge deeltelijk bewolkt, tijdelijk nog betrokken, weinig of geen sneeuw, strenge tot ma tige vorst. Stand van hedenmiddag 3 u Licht op voor fietsers: Zaterdag 4 u. 18 min. De Vestigingswet Kleinbedrijf heeft, hoewel ze nog zeer kort en dan nog zeer onvolledig werkt, in het leven van de Nederlandsche middenstanders een in grijpende verandering gebracht. Bij duizenden zijn de jongeren zich gaan voorbereiden om aan de eischen van vakbekwaamheid en handelskennis te kunnen voldoen en vast staat wel, dat de Vestigingswet reeds heilzamen in vloed op het peil van den middenstand heeft uitgeoefend. Met dat peil zag het er in het al gemeen gesproken, niet al te gun stig uit. Een enquête, ingesteld onder ad vocaten, die als curators in faillissemen ten waren opgetreden, heeft aangetoond, dat in zeer vele gevallen aan de meest matige eischen van vakbekwaamheid en handelskennis niet werd voldaan, waarbij dan meestal nog kwam een totaal gemis aan credietwaardigheid. Nu is om te beginnen van de Vestigings wet, een ware opleving van het handelsonderwijs voor den mid denstand het gevolg geweest. De drie middenstandsbonden organiseerden niet minder dan 800 cursussen in handels kennis. En daarnaast zijn er dan nog tal van particuliere cursussen, die blijkens de gehouden examens, een goed resul taat wisten te bereiken. Aan de door de drie bonden georgani seerde examens, hebben in Juni 7000 en in November 6000 personen deelgenomen. In November zijn van de 2354 candidaten, die het examen van den R.-K. Midden standsbond deden, 1600 (71.28 pet.) ge slaagd, van de 1035 candidaten van den Christelijken Bond 768 (74.2 pet.), van de 2773 candidaten van den Kon. Ned. Mid denstandsbond 2072 (74.72 pet.). In totaal 6162 candidaten, v.w. 73.32 pet. het be geerde diploma handelskennis verwierf. In Juni waren de resultaten nog iets beter: 79 pet. der candidaten slaagde. Voortreffelijk geregeld is ook de orga nisatie van het vakonderwijs door de bonden. Een netwerk van vak cursussen is als het ware over het land uitgespreid, en de toestand is zóó, dat ieder gegadigde voor dit onderwijs bin nen een straal van 15 km zijn vakcursus kan volgen. In October hebben 2700 per sonen het kruideniersexamen afgelegd, ook voor de examens van de Slagersvak school en de bakkersexamens is de animo groot. De Minister is zoo verstandig ge weest de regeling van dit onderwijs ge heel aan het particulier initiatief over te laten. Omgekeerd mag nu natuurlijk ook wor den verwacht, dat de middenstanders hun eigen belang zullen begrijpen, en dat zij zooveel mogelijk zullen mee werken hun organisatie te sterken. In een het vorig jaar op de Jaarvergade ring van den Christelijken Middenstands bond gehouden rede heeft Minister Colijn er met nadruk op gewezen, dat de mid denstand in den weg van organisatie de moeilijkheden zal moeten oplossen. „Tegenover een ongeorgani seerd maatschappelijk leven, aldus de heer Col ij n, staat de overheid machteloos. De overheid kan wel iets doen wanneer zij een goed georganiseerde groep tegen over zich heeft. Ik ben hier om U te doen zien hoezeer de organisatie van het standpunt der Regeering noodig is en als zoodanig wordt gewaardeerd. Ik geloof echter, dat de duizenden, wel ke gij thans onder Uw bestuur hebt, nog wel verdubbeld kunnen worden." Zoo is het inderdaad. Wat de volgende cijfers kunnen leeren. In de Haidelsregisters in ons land zijn 180.000 middenstandszaken ingeschre ven. Daar alleen zaken, welke een winst capaciteit van f2000,of meer hebben, ingeschreven worden, kan men gevoege lijk aannemen, dat er zeker nog wel een zelfde aantal middenstandszaken is, dat niet ingeschreven is, zoodat wij tot een totaal van 360.000 middenstandszaken in ons land zouden komen. Dit cijfer is zeker niet te optimistisch, als wij be denken, dat een in September 1930 door het Centraal Bureau voor de Statistiek gehouden bedrijfstelling heeft geleerd, dat toen tot het Middenstandsbedrijf 368.854 ondernemingen gerekend konden worden. Deze cijfers bewijzen, dat het Midden standsbedrijf in onze samenleving een zeer belangrijke plaats inneemt. Meer dan 90 van het totaal aantal der ondernemingen in handel, nijverheid en verkeer behoorde volgens de bedrijfstel ling van 1930 tot het kleinbedrijf. Als wij echter zien naar de organisaties van den middenstand, kunnen wij slechts concludeeren, dat het daarmede uiter mate droevig gesteld is. Van de 368.000 middenstandszaken, in 1930 geteld, zijn er in de 3 bonden maar 45.000 georgani seerd. Dit is slechts ruim 12 Zooals men ziet, een verbijsterend klein percentage. In zeer bijzonderen zin geldt dit van den Christel ij kenmiddenstand. De cijfers wijzen uit, dat nog niet 1 in den Christelijken middenstands bond georganiseerd is. Wanneer men deze cijfers beziet in het licht van de opmerking van Dr Colijn, dat de overheid tegenover een ongeorga niseerd maatschappelijk leven machte loos staat, dan kan alle verder commen taar als overbodig worden beschouwd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6