SCHEEPJESWOL Wilde autobussen door het Hof in het gelijk gesteld. Voor beter breiwerk betere wol, dus: Leestafel Laatste Berichten. Onderwijs Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Telegrammen. "da töokpQciatü&n." Marktberichten Burgerlijke Stand. Finantieële Berichten Advertentiën. land haar reusachtige schaduw over heel de tweede helft van de 20e eeuw. Hij was 'n regenereerende, organiseerdende eu reformeerende figuur. Zonder hem is ons kerkelijk, ons wetenschappelijk ïeven en onze staatkundige ontwikkeling onver klaarbaar. Ons sociale en journalistieke streven, onze taal, geheel ons culturoede leven hebben de scheppende kracht van zijn origineelen geest ondergaan. Kuy- per's persoonlijkheid, agressief en in transigent, democratisch en toch ook dic tatoriaal en aristocratisch, sneed als een ploeg door de harten en hersens." Kennisneming van dit monumentale weA kan slechts onzen geest en onzen blik verrijken en ons hart dankbaar stemmen voor de Godsgave in deze machtige figuur aan de Nederlanden geschonken. Te Utrecht slaagde voor het examen voor gediplomeerd makelaar, uitgaande van de Nederlandsche Broederschap van makelaars, dhr J. van Loo te Middelburg. „Chr. Volksonderwij s". Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs heeft den heer H. J. de Visser te Doetinchem op zijn verzoek eervol ontslag verleend als inspecteur der scholen voor Chr. Volksonderwijs in Gel derland (Z.O.). Als zijn opvolger is be noemd Dr A. I. Kan Jr. te Velp (G.), oud- inspect L.O. in de inspectie Assen. Asperges in December. De eerste asperges van den proeftuin Zuid-Holland te Naaldwijk zijn deze week aan H. M. de Koningin aangeboden. Timotheüs. Het Kerstnummer van „Ti- motheüs", uitgave La Rivière en Voor hoeve, Zwolle, maakt als steeds een uit- nemenden indruk. Behalve het hoofdar tikel van J. N. V. dat handelt over de g'roote blijdschap van het Kerstgebeuren en „Indrukken" van den hoofdredacteur, brengt dit nummer o.m. bijdragen van Dr Joh. de Groot, G. BrandtBos, Joh. Vis, P. de Zeeuw J.Gz., Henk de Zwart. Verder de gewone rubrieken. Onder de illustraties trekken de aandacht een tweetal reproducties naar houtsneden van Joh. Melse te Goes. heeft, maar bij mij persoonlijk niet aan- wezig zijn en ook in mijn stuk niet zijn te lezen. Dat ik zoo mijn eigen gedachten heb volgens dhr V. is een teeken, dat ik de dingen maar niet langs of over mij heen laat vloeien, maar ook op mij laat inwerken, waardoor ik tracht te voldoen aan den eisch en het gebod Gods voor mijn leven om ook zelf te oordeelen over de dingen die zich aan mij voordoen. Dit be hoedt mij een kuddedier te worden, ter wijl ik daardoor mede hoop te komen tot standvastigheid in het leven op verschil lend terrein, teneinde niet te worden mee gevoerd met allerlei geest en wind van leer of streven. Ik zal niet ingaan op verscheidene pun ten die dhr Vingerling heeft genoemd, omdat de plaats daarvoor in „De Zeeuw" mij geen voldoening zou schenken. Dit is heter in persoonlijk gesprek of schrijven af te handelen. Alleen dit nog. Wat ik geschreven heb mag dhr Vingerling niet gaan verdraaien. Als ik b.v. heb aangestipt de oorzaken van ontslag, schreef ik op 't laatst: „Ook de verplichte arbitrage werkt het ontslag, zoodra dit mogelijk is, 'bij sommige werkgevers in de hand". Ik heb hier (lees het maar na) niet de schuld van dat ontslag op de organisatie geworpen. Neen, die soort tegenmaatregel van de werkgevers is een soort wraakne ming die volgens Schriftuurlijke beschou wing niet past. Want dan hebben we de klassenstrijd. Dhr V. heeft mij hier onwaar weerge geven. Ik heb enkel bedoelde zinsnede neergeschreven om ook dit aan te geven als oorzaak van ontslag, in verband met de aeworden toestand door steun maatregelen. En hierin is1 mijn opvatting niet mis. De beschouwing die dhr V. geeft over misvatting, foutieve hou ding, verstarring, onwillig, on principieel, onschrif- t u u r 1 ij k is m. i. wel zeer naief. Men behoeft toch niet op all e s1 wat anderen zeggen of voorstaan maar ja en amen te zeggen? Als men maar alles voor zoete koek slikt wat wordt opgediend, dan functionneert toch ins zintuig, de smaak, niet meer? Zoo is het in heel het leven. Wij hebben toch zólf den eisch tot toet sing en oordeel. Wat voor samenleving zouden we anders krijgen! Als we iets voorstaan moeten we toch niet hooghar tig meenen, dat het zóó is en niet anders en dat allen dit ook zoo tot in de details hebben te aanvaarden. Dan zou voor ons gelden: zoo'n middenman, wat heb ik er aan? Zulken zijn er wel in de organisa- tie's, die misschien verder afstaan dan vermeende tegenstanders. Dhr V. behoeft verder niet bevreesd te zijn, dat ik de organisatie, collectief con tract of samenspreking tegenwerk. Overigens laat ik alles wat dhr V. aan mijn adres schrijft in beschuldi ging, O1 or deel en vooroor deel volkomen voor, :zijn rekening en zal mij niet verder begeven op den weg van renliek om in gevechtshouding gelijk te krijgen. D'aar leent „De Zeeuw" zich niet voor. Want er zijn ook menschen in het leven, die altijd op een stokpaard rijf den. en een gewoon paard minachten. Met dank voor de plaatsing. Souburg, 21 Dec. 1938. S. VAIN SOELE: Geref. Kerk (H. V.) Middelburg, 10 en 6 u. ds v. d. Hooff. Leger des Heils. Goes, 6 u. kerstwijdingsdienst, 10 u. heili- gingsdienst, 3 u. J, L. samenkomst, 8 u. kerstboodschap, M. 10 u. heiligingsdienst, 3 u. J. L. demonstratie, 8 u, oud Hollands kerstfeest. VAN EEN ONGEWONE PROMOTIE Van Kuyper's leeuwen- klauw draagt ons moderne natio nale leven het onuitwischbare merk". Dr P. KASTEEL. Onze Haagsohe medewerker schrijfl ons: Hedenmiddag heeft aan de universiteit te Leuven een ongewone promotie plaats gevonden. Ongewoon om het proefschrift, dat de promovendus heeft verdedigd en om de figuur van dezen promovendus. We hebben het oog op de promotie van onzen collega, den heer P. Kasteel te 's-Graven- hage, parlementair redacteur van het dag blad „De Maasbode", die wijlen Dr A. Kuyper als zijn held heeft gekozen ?.n daarover een proefschrift geschreven, dat er in alle opzichten zijn mag. Dat iemand, die in het drukke, zoozeer den geheeieu mensch absorbeerende bedrijf van dag bladschrijver werkzaam is, zooveel tijd heeft weten vrij te maken om zich tot de studie voor te 'bereiden en die met zulk een schoon resultaat te zien bekroond, is op zichzelf al een hartelijken gelukwencn waard. Maax wij mogen Dr Kasteel ook complimenteeren, dat hij de eerste is, dio een staatsman en volksleider van het for maat van Dr Abraham Kuyper heeft go- kozen om er een proefschrift aan te wij den. De vrienden van de Vrije Universiteit gevoelen dit misschien min of meer als iets spijtigs, n.l. dat niet een van de dis cipelen van de Vrije, Kuyper's troetel kind, op haar stichter is gepromoveerd. Ze mogen zich troosten met de overwe ging, dat naarmate men een fraai schil derij op grooter afstand ziet, de schoon heid er van ons al meer verrast. Het kostbare werk, versierd met een fraai portret van Kuyper naar het beken de schilderij van Haverman, bevat na het woord vooraf een bibliografie, waarin zijn opgenomen een lijst van brieven en uit treksels van brieven; een lijst van geraad pleegde werken en data uit Kuyper's le ven. D'an geeft Dr Kasteel eerst een inlei ding tot zijn werk om vervolgens zijn werk in tweeën te splitsen en in het eerste deel te handelen over Kuyper als kerkelijke verschijning, waarbij' hij achtereenvolgens stilstaat bijl den domineeszoon, student, predikant, kerkhervormer en de Doleantie. Het grootste deel van zijn boek heeft Dr Kasteel ingeruimd aan Kuyper als staatsman, waarbij, het boek is onderver deeld in vier hoofdstukken, die ons bepa len bij' de Nationale politiek, de Interna tionale politiek, de Koloniale politiek en de Laatste jaren. In dat tweede deel zien we in de verschillende paragrafen heel den levensgang van Kuyper als aan onze oogen ontrold en dit machtige leven tot al rijker ontplooiing komen. Natuurlijk lezen we ook van zaken en feiten die we al wis ten en dat kan ook niet anders, want de schrijver heeft van de gedenkboeken, dio in onzen kring verschenen zijn over Kuy per van de hand van Bavinck, Ruilmann, Hepp, Mej. H. S. S. Kuyper een dank baar gebruik gemaakt. Interessante din gen worden ons verteld van Kuyper Lohman en van 't driemanschap: Schaap man, Lohman, Kuyper. Interessant is de kijk van dezen Room- schen auteur op de Doleantie en al wat er rondom het jaar 1886 zich heeft afge speeld. De kerkelijke literatuur van 1886 heeft in dezen promovendus een nauwkeurig navorscher gevonden en waarover het in den kerkstrijd van 1886 hoofdzakelijk ging toont Dr Kasteel uitnemeud goed te ver staan. Actueel is deze dissertatie ook, want hij de behandeling van de Interna tionale politiek wordt ook het Joodsche probleem besproken. In het hoofdstuk, dat over de Koloniale politiek handelt, heeft de schrijver ook aan de Zending een plaats ingeruimd. Interessant is ook de voorrede van deze dissertatie, waarin dr Kasteel met forsche lijnen de situatie teekent in ons vaderland toen Kuyper het levenslicht aanschouwde. Hij zegt, dat de levensver vlakking boven Nederland .als een mist hing. „Over een groot deel van ons volk koepelde de Ned. Herv. Kerk, gelijkge schakeld door de landsvaderlijke zorgen van den practisch-dictatoriaal regeeren den Willem I. Nederland, door de af scheiding van België weer gehalveerd, werd een liberaal geregeerd Protes- tantsch land, waar de Katholieken, die nog geen bisschoppelijk bestuur bezaten, geen invloed uitoefenden, hoewel zij des tijds bijna 40 pet. der bevolking uitmaak ten. Toen Kuyper stierf, was de twintigste eeuw schier levenver overschreden als de 19e bij zijn geboorte was gepasseerd Bewust omspande zijn sterke leven eer periode van ruim 60 jaren, waarin, mede door hem, de ingrijpendste veranderin gen plaats hadden. In die gebeurtenissen voor zoover zij ons land betroffen, speel de Kuyper een groot spel. Wie zijn leven overziet, moet erkennen, dat hij gedu rende de 20ste eeuw een van de domi- neerende figuren is geweest van Neder land. Van zijn leeuwenklauw draagt ons moderne nationale leven, dat eigenlijk Pas in zijn mannelijken leeftijd begon, net onuitwischbare merk. Zijn overwel digende persoonlijkheid werpt in. ons Na den stationsbrand te Utrecht. Het niet verbrande ge deelte van het Centraal Station te Utrecht is gisteren voor 't publiek weder opengesteld. Het betreft hier de hal, het plaatskaartenbureau en een gedeelte van de resta'uratie, die door het vuur zoo goed als niets hebben geleden. Alleen de verwarming ontbreekt. Nu behelpt men zich voorloopig met een zestal groote kachels. De afbraak van den vernielden bovenbouw vordert goed. Ondanks het weer wordt er dag en nacht mee voortge gaan. Autobus tegen perso nentrein. Op de spoorlijn Berneburg Brunswijk is een autobus door de ge sloten spoorboomen gereden op 't oogen- blik dat een trein passeerde. De autobus werd door den trein op zij geworpen en zwaar beschadigd. Van de inzittenden der autobus werden drie personen gedood, vier zwaar en vijf tien licht gewond. Buiten verantwoordelijkheid dei-Redactie Geachte Redactie! Het openlijk schrijven (en tevens be schuldigen) door dhr Vingerling in „De Zeeuw" van 19 Dec. noopt en geeft mij in zekeren zin recht tot een kort verweer over hetgeen dhr V. mij ten onrechte in de schoenen schuift. In de eerste plaats kwalificeert hij mijn beschouwing die ik ten beste gaf voor een deel als foutieve misvatting met het ken merk van (eigen gedachten) gevolg van- verstarring, omdat ik de resultaten van een geloovig Schriftonder zo e k op dit terrein zou negeeren. Dientengevolge geeft hij een beschrij ving van enkele punten, die ik 'heb aan geroerd. Waarin hij mij laat optreden als representant van een bepaalde groep werkgevers in Zeeland, die de organisatie der Christelijke Landarbeiders in den weg treden en tegenwerken. Dit noem ik op zijn minst een onschriftuurlijke beschul diging op gronden die hij zichzelf gedacht MIDDELBURG. Een flinke brand In het Kerspel. Hedenmorgen haddende knechts van de firma M. W. Hildernisse, nog slechts kort het pakhuis aan het Kerspel, waarin deze firma een deel heeft gehuurd van den eigenaar, den heer L. J. van 'tWest- ende, verlaten, toen in dit van hout op getrokken pand met dakbedekking van gegolfd ijzeren platen, brand werd ont dekt. Beneden in dit pakhuis waren vaten wijn en drank der eerstgenoemde firma, alsook volle en ledige flesschen en boven op de eerste verdieping ook emballage enz., terwijl de heer van 'tWestende op de hoogste verdieping veel artikelen had opgeslagen, behoorende tot zijn zaak in electriciteitsartikelen, enz. Het was tegen tien uur, dat de vlam men zichtbaar werden en dat de brand weer werd gewaarschuwd. Waar de mees te brandweerlieden op hun werk waren, duurde het natuurlijk langer dan bijv. in de avonduren, eer een voldoend aantal menschen bijeen waren. Men kon echter toch spoedig uitrukken met de magirus- spuit, die bij de Vlissingsche brug aan het open water van de gracht werd ge plaatst, terwijl in de Gravenstraat spoe dig een brandkraan van sneeuw was ont daan, waarop drie slangen op de water leiding konden worden geplaatst. Eerst werd het toen in lichte laaie staande pand van achter aangepakt om te voorkomen, dat de huizen, die er ach ter zeer dicht bij stonden, vlam vatten en toen ving men aan de voorzijde den strijd tegen het vuur aan. Intusschen kwam bericht, dat de achterzijde van de tricotagefabriek, staande aan de Gort straat, gevaar liep. De slang van de auto spuit is toen door dit gebouw gevoerd. Nu was het vuur geheel ingesloten en was men dit volkomen meester, zoodat alle gevaar voor uitbreiding geweken was. Toen wij nog voor de brandweer op het terrein van den brand aankwamen vreesden wij voor een catastrophe, doch de brandweer heeft wel weer bewezen, dat zij in alle omstandigheden paraat is. Over de oorzaak valt niets anders te zeggen, dan dat beneden een kachel brandde, waarvan de afvoer door de ver diepingen was geleid. Of dit de oorzaak kan zijn, zal wellicht nimmer komen vast te staan, maar wel is het zeker, dat het vuur boven is ontstaan. Zoowel de firma Hildernisse als de heer van 't Westeinde is legen brand ver zekerd, doch de eerstgenoemde firma zal in verband met de komende Kerstdagen verder in haar bedrijf zeker moeilijkhe den ondervinden bij verzendingen enz. Twee of drie vaten met drank kon men nog tijdig uit'het pand rollen, terwijl het in de stallen van het Kerspel aanwezige vee in veiligheid werd gebracht. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de burgemeester, de waar nemende officier van justitie, mr Besier, en de politie- en brandweerautoriteiten. Een aanrijding. Hedenmorgen heeft op den hoek van de Langeviele en de Markt een aanrijding plaats gehad tussehen een tram, die de Markt op kwam rijden en de vrachtauto van de firma Kaan. De tram bekwam eenige, de auto geen schade, terwijl persoonlijke ongelukken ook uitbleven. IJs en mist. IJs en mist hebben hedenmorgen veel last bezorgd aan de Provinciale stoom bootdiensten op de Oosterschelde, omdat de boeien door het ijs zijn verdreven en men zich daarop niet kan oriënteeren. De diensten Veere-Kamperland, Wol- faartsdijk-Kortgene en Zierikzee-Katsche Veer zijn niet uitgevoerd. Na het optrek ken van den mist verbeterde dit. Ook de andere stoomvaart ondervindt veel last van mist en drijf ijs en o.a. lag er vanmorgen bij' Wolf aartsdijk een grooi.e kolenboot, bestemd voor Vlissingen, ge trokken door drie sleepbooten en begeleid door een ijsbreker. In het kanaal door Walcheren begint het ijs zich ook te doen gelden. Een beurtschipper, die hedenmor gen vertrokken was, keerde terug omdat ter hoogte van de Arne veel ijs was. AMSTERDAM. Het Gerechtshof heeft vandaag een belangrijke beslissing geno men inzake de wilde autobussen. D'e wilde autobusdiensten zijn in te- gestelling met de beslissing van de recht bank te Amsterdam en van den president van die rechtbank in het gelijk gesteld. Het Hof achtte de onrechtmatige daad van de zijde van de autobussen enz. niet aanwezig, zoodat geen gronden voor een verbod van de diensten aanwezig waren naar het oordeel van het Gerechtshof. De tram en de spoorwegen werden niet ontvankelijk in hun vorderingen ver klaard. De autobussen die thans in de civiele procedure als overwinnaars uit den strijd zijn gekomen, de Gooi Express Lindberg AmsterdamArnhem, de N.V. Avanti AmsterdamHilversum en de N.V. auto verhuur-centrale AmsterdamDen Haag kunnen dus weer gaan rijden. Ook de andere wilde busondernemingen die in de toekomst in hooger beroep zul len gaan zullen eenzelfde beslissing mo gen verwachten. HET IJSVRIJMAKEN VAN DE BANEN IN FRIESLAND DOOR HET PARTICULIER INITIATIEF. EEN GIFT VAN H, M. DE KONINGIN. LEEUWARDEN. De Commissaris der Koningin in Friesland heeft heden aan het bestuur van den Frieschen Ijsbond meegedeeld, dat, nu de tewerkstelling van werkloozen van overheidswege op de ijs banen voorshans moeilijkheden oplevert, H. M. de Koningin ter aanmoediging van het particulier initiatief om de tot stand koming van ijsbanen te bevorderen, uit haar eigen particuliere middelen een be drag van f 5000 tot ten hoogste f 10.000 beschikbaar heeft gesteld. Daaraan is de voorwaarde verbonden, dat de tewerkgestelden niet minder loon zullen ontvangen dan in de officieele werkverschaffing en bovendien mogen houden wat hen door schaatsenrijders ge geven wordt. ERNSTIGE STAGNATIE IN HET TREINVERKEER. AMSTERDAM. Vanmorgen tegen 8 uur is nabij Voorhout de geleidingsdraad van den electrischen trein gebroken. Dien tengevolge was het verkeer tussehen Haarlem en Leiden over beide sporen gestremd. Voorloopig werd het trein verkeer tussehen Amsterdam en Rotter dam via Utrecht geleid. Op de lijnen AmsterdamUtrecht en UtrechtRotter dam was het verkeer zeer intensief. Met man en macht werd gewerkt om de ontstane moeilijkhedep in het verkeer tussehen Haarlem en Leiden op te heffen. De reizigers werden voorloopig ver voerd met de N.Z.H.T.M. Naar de plaats van de storing werd onmiddellijk herstellingsmateriaal ge zonden. Om 9.20 waren "de herstellingswerk - zaamheden nabij Voorhout zoover gereed, dat de electrische treinen weer langs de gewone route AmsterdamRotterdam konden worden geleid. MET EEN MOTORFIETS OVER HET IJS. URK: Vanmorgen ongeveer half 10 zijn de heerea Qckera en v. d. Wiel, reep. uitvoerder en opzichter hij de fa Blankevoort Zoon te Urk, per motor fiets naar Kampen vertrokken. B—-I W£D. D. S. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAL THOLEN. Boereboter p. pond 78 ct.; roomboter 83 ct., eieren p. 100 stuks f 5. Van 1922 December 1938. VLISSINGEN. Ondertrouwd: G. Sint Nicolaas 25 j. en H. Kepler 23 j. Getrouwd: J. Stouthamer 25 j. en G. van (Huizen 21 j.; R. Tetenburg 33 j. en E. Blokpoel 30 j.; G. Klootwijk 26 j. en J. M. Minderhout 26 j. Bevallen; M. Goedhart geb. Claussen z.; M. M. D'avidse geb. In den Bosch z.; M. J. Sonnevijlle geb. Leenhouls z; M. P. Kokelaar geb. van Beek z. Overleden: E. J. Izeboud, 12 dgn.; M. J. de Vroom, 70 j., vrouw van B. G. Streefkerk; G. A. de Keijzer, 77 j., man van P. C. Wannee. (V. C.) BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsteidamsclie Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel G. N.V. te Goes vorige koers hedeo H. V. A. 470 472 Ned. Ind. Handelsbank 1317» 131% Philips 213 212% Unilever 139 139 A. K. U. 38 38% Amsterd. Rubber 226% 2273/b Kon. Olie 314% 3167» Dell Mij. 2487a 249% Scheepvaart Unie 115 115 Kon. Boot 120% 121 3 pet. Nederland 1938 101% 101% 3 pet. Nederland 1937 100 100 U. S. Steel 497a 50 Anaconda 257a 251Vi> Bethlehem Steel 557b 56 Cities Service 47/s 57b Intern. Nickel 407/8 417» Shell Union 117b lla/ie ex Kennecott 323/b 3278 Radio 6 67B Car Foundry 23 237/b Tidewater 97/s 97/B Midcont. Oil 11% 117b General Motors 37% 377b Am. Enka 28% 28 Am. Water Works 9% 9% Republic Steel 177a 1715/i« Continental Oil 22% ex 21% De beurs was in een goed prijshouden de stemming,, maar zooals te verwachten was, op den dag voor de feestdagen ging er weinig om. Er bestond eenige vraag voor Kon. Olie die van 31472 pet. tot 316 opliep. Fokkers waren ex 7 pet. divi dend op 356, wat 6 pot. lager was. Ove rigens waren de koersen van de locale fondsen gelijk aan die van gisteren. De Amerikanen waren iets beter, vooral Steels en Beth, was eenige vraag. Over voor de spoorwegaandeelen. Ook voor het algemeen waren de koersen op mid- denbeurs iets hooger dan de opening we gens de betere stemming te Londen. De beleggingsmarkt was onveranderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Dec.., 2.30 u. Berlijn 73.70—73.80. |.j Londen 8.588.60. Parijs 4.844.86. Brussel 31.00—31.05. New-York 1.837»1.84 FUSIE VAN HYPOTHEEKBANKEN. Ruim 95 pet. der aandeelhouders In Zuid-Hcllandsche en Z»!der-Hyp.bank voor aandeelen-ruil. Naar de directie der Westlandsche Hypotheekbank mededeelt, hebben thans ruim 95 pet. van de aandeelhouders der Zuid-Hollandsche Hypotheekbank en der Zuider-Hypotheekbank zich bereid ver klaard hun aandeelen om te ruilen in aandeelen Westlandsche Hypotheekbank. Binnenkort zullen aan de verschillende algemeene vergaderingen van aandeel houders voorstellen worden gedaan om het kapitaal uit te breiden, de vereischte en gewenschte wijzigingen in de statuten aan te nemen en tot de noodige benoe mingen van commissarissen, gedelegeerd commissaris en directeuren over te gaan. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig, geduldig gedragen lij den, zacht en kalm, onze innig geliefde Dochter CHATHARINA, in den jeugdigen leeftijd van 21 jaar en 23 dagen. B. MOL. J. MOLHOOGESTEGER. Kinderen en Verloofde. 's-Gravenpolder, 23 Dec. 1938. Verzoeke geen bloemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3