Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belastingheffing op motor- verkeer. Buitenland. Treinramp in Mexico. De Ossche zaak voor den Centralen Raad van beroep. Binnenland. DONDERDAG 22 DEC. 1938 53c JAARGANG - No. 71 Uitgave: N. V. Uitgever»-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 7 0, Goes Postrekening 4445Ï Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.Ï0 per kwartaaJ Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN GOEDGEKEURD. Afnemende werkloosheid. Nadat gisteren nog een dozijn sprekers over Sociale Zaken (afd. werkverschaf fing en steunverleening), het woord had den gevoerd, kwam Minister Romme aan het woord. De Minister wijst allereerst op den omvang der werkloosheid, welke inmid dels al weer 31.000 minder is dan November verleden jaar. Er zijn nieuwe productieve krachten aan het werk gekomen. De bedrijvigheid neemt toe. Aan rentezegels is ontvangen in 1936 32 millioen, van Januari—October 1937 331/2 millioen, van Jan.Oct. 1938 35 mil lioen. Omtrent de grootere bedrijvigheid zelve zijn geen cijfers te geven. Doch de defensie draagt daarin voor een belang rijk deel bij. Bij de werkverschaffing is het getal 61.500 bereikt, in de cultureele werkloozenzorg zijn 13.174 personen op genomen. Naar verwachting zal in 1939 13y% millioen meer aan werkverruiming worden besteed dan in 1938. De taak van het Werkfonds nagaand, zegt spr. o.m. dat aan werk in uitvoering was op 1 October 1936 voor 30 millioen 1 Oct. 1937 38 millioen, op 1 October 1938 50.8 millioen, wat op 15 December 1938 nog met 5 millioen was toegenomen. Met het Westhoff-rapport is snel ge werkt, doch positief kan de regeering nog niets mededeelen. Het doet spr. genoegen, dat nagenoeg ieder in de Kamer het rap- port-Westhoff heeft toegejuicht. Niet, dat de regeering er alles uit slikt, als ware 't een recept van den dokter. Er staan ook nog tal van vragen open. Er wordt zooals in de memorie van antwoord reeds is medegedeeld tege moetgekomen aan verschillende wenschen in zake de steunverleening. De bestrijding der werkloosheid moet worden gezocht in objecten, die weer nieuwe werkgelegenheid geven. Over de bestrijding der jeugdwerkloosheid zal bin nenkort meer zijn te vertellen. Wat de leniging der gevolgen van de werkloosheid betreft, de prikkel om werk te zoeken moet blijven bestaan. Reeds is een proef genomen om het stempelen af te schaffen. Die is geslaagd. Het kan worden gemist als er een evenwaardige controle is en spr. zal daarop bedacht blijven. De distributie van goedkoope levens middelen geschiedt voor verschillende categorieën. Verdere inschakeling van het normale distributie-apparaat vindt bij spr. een gereed oor. De winst-marges zijn billijk doch spr. wil ze gaame nader onder het oog zien. Aan den wensch tot het doen van extra- verstrekkingen van brandstoffen kan spr. thans niet voldoen. Verleden jaar zijn de verstrekkingen verhoogd na een omvang rijk onderzoek. Het uitgekeerde bedrag van f 1,30 per week is als gemiddeld te stellen over de periode 27 November11 Maart. De consequenties van dit stelsel, ook in zachte winters, moeten worden aanvaard. Wat kleeding en schoeisel betreft, ter betere verzorging is juist de spaarrege ling in het leven geroepen. Die spaarrege ling is groeiende, doch nog geen 80 pet. der gegadigden doet er aan mede. Uit breiding is mogelijk; in 118 gemeenten wordt voor de volle 100 pet. gespaard. De begrooting wordt z.h.st. aange nomen. Voorloopig, Verslag Tweede Kamer, Dieselmotoren in evenredige mate belast ais benzine. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot wij- ziging van de Motorrijtuigenbelasting wet is het volgende ontleend: Zeer vele leden hadden met instem ming gezien, dat de regeering thans het initiatief heeft genomen tot wegneming van de ongelijkheid in belastingheffing, welke bestaat met betrekking tot het ge- ruik van motorrijtuigen, voorzien van benzinemotoren, eenerzijds en het ge- ruik van motorrijtuigen, voortbewogen c oor middel van dieselmotoren, ander zijds. Intusschen heerschte onder deze leden seen eenstemmigheid over de vraag, of e in het ontwerp vervatte regeling al dan niet moet worden beschouwd als het aangewezen of althans als bet beste middel om tot het genoemde doel te ge raken, Verscheidenen hunner waren van oor deel, dat een beter middel om de bedoel de ongelijkheid op te heffen gelegen is in de afschaffing van de mo torrijtuigen belasting voor a u t o's, welke door middel van benzine worden voortbewogen, aangezien daarvan een sterke uitbreiding van het motorisch wegverkeer en een daarmede gelijken tred houdende stijging van de opbrengst van de heffingen op benzine zouden zijn te verwachten. De verhoogde heffing zal slechts op het wegverkeer drukken en het railvervoer en het vervoer te water, welke voor een zeer belangrijk gedeelte met dieselmotoren plaats vinden, vrij laten. Het gevolg daarvan is, dat het bedrijfsleven in aan zienlijk mindere mate, dan mogelijk zou zijn, baat zal vinden bij het prachtige nieuwe wegennet. Vele andere leden achtten de thans ge kozen oplossing in beginsel een geluk kige. Zij meenden echter, dat getracht moet worden, met behoud van het beginsel, bestaande bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen. Zoo wezen deze leden in het bijzonder op de positie, waarin he t lo cale autobusverkeer zal komen te verkeeren. Naar het oordeel van sommige leden is niet voldoende aandacht geschonken aan het feit, dat de dieseltractie op een geheel ander plan staat dan de tractie met benzinemotoren. De diesel auto is speciaal bestemd voor het zware vervoer; zij is in aanschaffingskosten duurder dan de benzineauto doch kan desniettegenstaande thans, wat dat ver voer betreft, met de laatstgenoemde con- cureeren. Na de voorgestelde belasting- verhooging zal dat niet meer het geval zijn. Zeer te betreuren achtten deze leden het, dat de regeering de oplossing van hetgeen zij als een ongelijkheid ziet heeft meenen te moeten zoeken in een verhoo ging van de vaste kosten, aan de exploi tatie van een dieselauto verbonden. In tegenstelling met de regeering waren deze leden van oordeel, dat boven het thans gekozen stelsel de voorkeur zou verdienen een regeling, waarbij de ruwe olie op gelijke wijze als de benzine zou worden belast. Verschillende leden wezen er nog op, dat de voorgestelde regeling, indien daar in geen aanzienlijke beperking wordt aan gebracht, zonder twijfel ernstige schade zal toebrengen aan de Neder- landsche fabricage van dieselmotoren. I Gaarne zouden sommige leden zien, dat van de omstandigheid, dat de motor rijtuigenbelastingwet thans voor wijzi ging wordt voorgedragen, gebruik zou worden gemaakt om te voldoen aan en kele reeds lang gekoesterde wenschen, te weten: 1. dat belastingkaarten voor 30 ach tereenvolgende dagen zullen worden inge voerd, benevens kaarten voor een reeks van door den gebruiker in te vullen da gen, bijv. 60 als minimum; 2. dat worde gebroken met den regel, dat een kwartaalkaart slechts op den eer sten eener maand kan ingaan; 3. dat een soepele regeling wordt inge I voerd voor de overschrijving van kaar ten van het eene motorrijtuig op het an dere. Trein vol Kerstvacantie-gangers op 48 mijl van Mexico (Stad) ontspoord. Groot aantal dooden en gewonden. Een trein, bestaande uit veertien wa gons, welke op weg was van Mexico (Stad) naar Veracruz, is bij Xala, 48 mijl van Mexico, ontspoord. Er zijn 40 personen gedood en 51 ge wond. Oogenblikkelijk is een trein met dok ters en verpleegsters, alsmede een red- dings- en bergingstrein uit Xala ver trokken naar de plaats des onheils. De verongelukte trein zat stampvol. Er waren 1034 reisbiljetten voor ver kocht. Het ipeerendeel der passagiers bestond uit Kerstvacantiegangers. De eerste reddingstrein bracht 51 ge wonden terug. Voor zoover uit de thans bekende be richten kan worden afgeleid, is het onge luk te wijten aan het breken van een der voorwielen van de locomotief. MILLIOEN EN-DIEFSTAL OP EEN BELGISCH SCHIP. Goudstaven ter waarde van 17 millioen francs uit de brandkast verdwenen. Toen gister het stoomschip „Elisabet'h- ville" uit den Congo in de haven van Anlwerpeni aanlkwam, werd geconstateerd, dat uit de brandkast van het schip voor een bedrag van 17 millioen francs aan goudstaven was ontvreemd, die bij het vertrek uit den Gongo daarin waren ge deponeerd. De brandkast vertoont geen sporen van inbraak. De justitie, draadloos van dezen dief stal op de hoogte gebracht, heeft onmid dellijk een sterke afdeeling politie alle verbindingen tusschen schip en den wal doen afsluiten. De diefstal is ontdekt, doordat de ge zagvoerder, naar de „Libre Belgique" meldt, een doos vbnd, die gediend had voor de verpakking van het gestolene. Hij gaf Level een onderzoek in te stellen, waarbij bleek, dat vier kostbare colli ver dwenen waren. De colli waren geborgen in de brand kast van het schip, in een kamer met ver sterkte wanden. Zes leden der bemanning worden be waakt, tot het onderz'oek zal zijn gesloten. Er bestaat tegen hen echter geen enkel bewijs. In den loop van den middag werd een deel van de kostbaarheden in de bagage teruggevonden. Het onderzoek duurt voort. Nader wordt nog gemeld: Het grootste deel van de gestolen kostbaarheden was geborgen op het dek, waar zij: in den vooravond werden teruggevonden. WOLVENPLAAG IN ROEMENlë. Met de felle koude heeft Roemenië ook weer te lijden van de wolven. In Bessa- DE UITSPRAKEN VAN HET AMBTENAREN-GERECHT BEVESTIGD. Hedenmorgen heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht onder presidium van Mr E. J. Beumer uitspraak gedaan in de zaak van den wachtmeester F. Rof fel te Rotterdam, tegen den Minister van Justitie, alsmede in de zaak van den marechaussee G. van Rennes te Sieben- gewald, Ghr. de Gier te Maastricht, L. H. Curff te Venlo, J. W. v. d. Berg te Sittard en M. Tap te Sittard, tegen den Minister van Justitie, eni voorts in het twistgeding contra den Minister van Jus titie en den inspecteur der Kon. Mare chaussee. De uitspraken van het ambtenaren gerecht werden bevestigd en de beroepen tegen deze uitspraken werden ongegrond verklaard. rabië, niet ver van de Russische grens zijn drie boeren, die met paard en kar door een onherbergzame streek trokken door de wolven aangevallen. Toevallig kwam een andere kar met vier boeren de zelfde richting uit. Gezamenlijk slaagde men erin de wolven op een afstand te houden door brandende bossen stroo naar hen te werpen. De uitgehongerde dieren bleven de karren volgen tot zij een dorp bereikt hadden. HEVIG ONWEER BOVEN VATICAAN. Bliksem slaat in pauselijk paleis. Omstreeks zeven uur gisteravond heeft een hevige magnetische storm hoven het pauselijk paleis gewoed. Om zeven uur hoorde men een hevigen slag. Het bleek, dat niet minder dan vijf tig ruiten van het dak der Raphaël-galerij vernield waren. Vermoedelijk was de blik sem op den afleider geslagen. De slag was zoo hevig, dat het geheele gebouwencomplex ervan op zijn grond vesten schudde. ENGELSCHE VLIEGTUIGPRODUCTIE IN 1938 VERDUBBELD. De Engelsche minister van luchtvaart, Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat in 1938 de maandelijk- sohe productie van vliegtuigen meer dan verdubbeld is. Hij1 kon het Huis de ver zekering geven, dat 1939 nog meer ver betering zou brengen. RAZZIA'S ONDER NIETSDOENERS EN LUIAARDS. De „jacht op de nietsdoeners en lui aards", in het kader van de door de nationaal-socialistisohe autoriteiten on dernomen actie, om aan de ontbrekende arbeidskrachten te komen, duurt te Ber lijn gestadig voort. 'In beginsel is iedere werklooze ver plicht, om in den tijd, dat hij geen werk heeft, de een of andere prestatie te ver richten. De „Angriff" wijst er op, dat een groot aantal lieden, die er weinig voor voelen, om te werken, naar de groote steden trek ken in de hoop, daar onopgemerkt te blij ven. Met korte tusschenpoozen houden De IJsel zit thans vol drijf ijs, Een kijkje te Olst, waar het personenverkeer tusschen beide oevers per roeiboot wordt onderhouden. Op den voorgrond de pont, welke buiten dienst is gesteld. D.D.D. doet d. j.uk badarts en doodt d. ziektekiemen, zoodat de huid ztoh kan herstellen. Flacon, 75 ct, f. 1.50 en i. 2,50. Het bezoek van gTaaf Ciano, den Ita- liaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, aan Boedapest. V.i.n.r.: minister president Imredy, graaf Ciano en de Hongaarsche minister van Buitenland sche Zaken, Csaky. de autoriteiten daar nu klopjachten op luiaards. JOEGOSLAVISCH KABINET AFGETREDEN. Stojaidinowitsj heeft overeenkomstig de parlementaire gew'oonte na verkiezingen prins Paul het collectieve ontslag -van het kabinet aangeboden. Daar de premier in tweederden van de kiesdistricten de absolute meerderheid heeft 'behaald, heeft de prins-regent Sto- ja-dinowitsj opnieuw met de vorming eener regeering belast. Naar het D.N.B. meldt, is het nieuwe kabinet reeds samengesteld. Men verwacht in politieke kringen, dat de Skoep-sjtina in de tweede helft van Januari zal bijeenkomen. Dan zou een verdere reorganisatie der regeering plaats vinden; er 'zouden eenige- jongere krach ten in de regeering worden opgenomen als staatssecretarissen of ministers zon der portefeuille. BERLIJN ZOU TOT GROOTE CONCESSIES BEREID ZIJN. Inzake de evermakingi van Joodsch kapitaal. De economische „Financial News" ver neemt, dat de laatste twee dagen een zeer belangrijke wijziging is gekomen in de houding der Duitsche regeering ten aan zien van de kwestie van de overmaking van Joodsehe activa en dat de Duitsche regeering bereid is groote concessies op het oorspronkelijke plan te doen, ten einde in dit stadium een volkomen mis lukking der onderhandelingen inzake het vraagstuk van het Joodsehe kapitaal te voorkomen en tevens te verhinderen, dat er een ongunstige atmosfeer ontstaat voor de .algemeene handelsbesprekingen, welke thans worden beoogd. Men meent, volgens het blad, dat de wij ziging in het Duitsche standpunt rechi- streeks verband houdt met twee factoren: le met zijn -deviezenpositie, die als „wan hopig" wordt beschouwd en 2e. met het feit, dat aan Dr Schacht duidelijk werd gemaakt, dat de landen in het vluchtelin gencomité vertegenwoordigd, geen conces sies zouden doen indien Duitschland zijn tegenwoordige handelsmelhoden hand haafde. GEEN VERHCOGING VAN BRAND STOFFEN BI JSLAG. De minister motiveert zijn standpunt. Het departement van Sociale Zaken meldt: In verband met de heerschende koude bereikten den minister van Sociale Zaken eenige verzoeken om den brandstcffenbij- slag voor werkloozeu te verhoogen. De minister heeft gemeend, daartoe niet te moeten overgaan, zulks op grond van het feit, dat de brandstoffenbijslag, welke oorspronkelijk f 1 per week bedroeg, berekend is op gemiddelde koude, waar in uiteraard ook vorst voorkomt. Daar dit bedrag van f 1 reeds sedert het vorige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1