Binnenland. Rechtszaken Landbouw. Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. woord van dank voor de dames, die de speldjes verkochten. Schade aan mossels en oes ters. Door den plotsellngen strengen winter zijn op de verwaterplaatsen der mosselhandelaars alhier, duizenden kilo's mosselen doodgevroren. Ook de oester kweekers hebben enorme schade gekre gen door het doodvriezen der jonge oes ters, welke op de pannen in de oester putten waren uitgezet. Door den bijzon der lagen waterstand van Zondagnacht was het water in de putten zoo laag ge komen, dat de pannen droog kwamen te liggen, zoodat de vorst direct het oes- terbroed aantastte. Door „Bona Fides" is des nachts getracht den put vol te pom pen met een pompinstallatie der gemeen te. Of het geholpen zal hebben, zal straks moeten blijken. Ook bij de boeren is er reeds Veel schade geconstateerd bij ingekuilde aardappelen en veevoer, daar door den sterken oostenwind de vorst overal in- en doordringt. Kantongerecht te Midd°lburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding der Motor- en Rijwielwet en/of 'het Motor- en Rijwielreglement en andere Verkeersovertredingen: Straatschenderij: J. R. te Oudelande: Vrijspraak. Dronlkenschap op den openb. weg: J. P. W. te Rilland-Bath f 10 of 10 d. h.; A. de N. te Arnemuiden f 10 of 10 d. h. TeVlissingen wateren buiten d<* daar- bestemde bakken: J. K. te Vlissingen of 3 d. h. IV- Arnemuiden zonder toestemming v.'U: Ion bewoner zich op de stoep van een huis ophouden: J. de M. te Arnemui den f 1 of 1 d. h. MET EEN BEEN TUSSCHEN TWEE KAMRADEREN. UITGAVE PORTRET H. M. DE KONINGIN DOOR LANDSDRUKKERIJ. Niet in den handel verkrijgbaar. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Wendelaar betreffende het door de Rijksuitgeverij verkrijgbaar stellen van een portret van H. M. de Koningin heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het volgende geantwoord: Het is wenschelijk gebleken om het in 1898 bij de algemeene landsdrukkerij ge drukte en verspreide portret van Hare Majesteit, dat verouderd is, te. vervan gen door een nieuw. Er bleek bij de Rijks diensten behoefte te bestaan aan een (niet in den handel verkrijgbare) goede en niet te dure foto van Hare Majesteit. Daartoe is gekozen de bekende foto van Godfried de Groot. Het portret is niet voor particulieren verkrijgbaar. De alge meene landsdrukkerij berekent daarvoor ongeveer de zelfkosten. Deze hoogst een voudige uitgave heeft niet de pretentie, het in de vragen bedoelde dure portret concurrentie aan te doen. Van oen nadeelig saldo kan geen spra ke zijn. De oplaag is eerst vastgesteld, nadat het aantarbestellingen bekend was. Het vervaardigen van dit drukwerk kan niet geacht worden te vallen buiten het rijksdrukwerk, dat reglementair aan dit bedrijf toekomt. Bij het Staatsbedrijf wordt voor deze uitgaaf niet meer dan plm. f 500 verloond. De andere werkzaamheden (cliché's, ko kers, lijsten, enz.) worden opgedragen aan het particulier bedrijf. Voor „opvul ling" van het werk, waardoor het Staats bedrijf oorspronkelijk is bestemd, heeft deze uitgaaf derhalve een zeer geringe beteekenis. ONDERAARDSCHE GANG BLOOTGELEGD, Onder militair hospitaal te Breda. Onder leiding van den directeur der openbare werken, den heer Hornix, is gistermorgen onder het militair hospitaal te Breda de ingang van een onderaard sche gang blootgelegd. Deze was verscho len achter een looze beer. De ingang van deze gang was gevuld met puin en zand. Dit zal in den loop dezer dagen wor den weggegraven om een nader onder zoek in te stellen naar de betrouwbaar heid van de geruchten, volgens welke ongeveer vijftig jaar geleden menschen deze gang zouden hebben betreden, welke meer dan 100 meter lang zou zijn. De verdere doorgang zou toen zijn ver sperd door een ijzeren deur, welke ook door hen niet geopend kon worden. Het militair hospitaal behoorde tot één der kwartieren van de graven van Nassau. Men achtte het van bevoegde zijde niet onmogelijk hier een interessante ontdek king te hebben gedaan. JOODSCHE VLUCHTELINGEN NAAR KAMPEN. Naar gemeld wordt, heeft de Vreemde lingendienst te Amsterdam een maatre gel genomen, ten aanzien van de Duit- sche vluchtelingen, die op illegale wijze over de grens waren gekomen, na de ge beurtenissen in Duitschland. Hun aantal bedraagt hier ter stede ongeveer vierhon derd. Aanvankelijk moesten deze vreemde lingen zich dagelijks bij de Vreemdelin genpolitie melden, later, wegens de groote drukte, om den anderen dag. Van daag werden zij! echter vastgehouden. De bedoeling is deze vluchtelingen met auto bussen naar Veenhuizen en het nieuwe ikamp te Hoek van Holland over te bren gen. Een nachtelijk avontuur op den BeroJchen Plas. De heer M., uit de Wildeveenstraat te Rotterdam bezit een huisje op een der eilandjes in den i las. Zondagmiddag be gaf hij zich per roeiboot naar 't eilandje om een onderzoek in te stellen naar den toestand van een met water gevulde ton, op het eilandje aanwezig, die gevaar liep tengevolge van de vorst uit elkander te springen. De heer M. bereikte het eilandje, doch toen hij terug wilde roeien brak een roei spaan, zoodat het bootje bleef draaien en het den schipper niet gelukte den vas ten wal te bereiken. Inmiddels verstreken de uren. Mevr. M., ongerust geworden over het lange uitblijven van haar echtgenoot, begaf zich naar Hiilegersberg om op het bureau van politie mededeeling van de vermis sing te doen. De politie maakte aanstonds aanstal ten om het eilandje per roeiboot te be reiken, doch dit gelukte niet. De vorst had in eenige uren tijds den vaarweg ge stremd. De politiemannen riepen den eilandbe woner aan en hun geroep werd door hem verstaan. Zij verzochten den man eenig geduld te willen oefenen, en verklaarden dat het hun niet mogelijk was per roei boot te naderen, zoodat er andere mid delen zouden moeten worden aangewend. De heer M. begaf zich daarna in bet huisje en wachtte daar geduldig op het geen er verder zou geschieden. Gelukkig had hij eenige flinke dekens bij zich. waarin hij zich 'kon wikkelen om tegen de ergste koude beveiligd te zijn. Gistermorgen vroeg begaven de politie mannen zich opnieuw naar het eilandje, thans met een bootje, dat voorzien was van een met ijzer beslagen kiel, zoodat het beurtelings over het ijs kon worden voortgesc hoven en tevens kon worden geroeid. Dit bootje, bet eigendom van de directie van Lommerrijk, werd welwil lend ter beschikking gesteld van de po litie, die er een dankbaar gebruik van heeft gemaakt. Op deze wijze kwamen de bevrijders op het eilandje, waar zij den heer M. in welstand aantroffen. Hit verklaarde dat hij zich zoo goed mogelijk in zijn lot had geschikt, hij had evenwel eenige be vroren vingers opgeloopen. Ketelexplosie in sigaren fabriek. Gistermorgen heeft zich in een filiaalzaak van de N.V. Ritmeester Sigarenfabrieken te Veenendaal een ke telontploffing voorgedaan, welke oorzaak is geweest, dat verwarming van deze fa briek niet langer mogelijk was, zoodat de 650 sigarenmakers naar huis moes ten worden gestuurd. Te ruim half negen had in een tweetal ketels een inwendige ontploffing plaats. Een groote vlammenmassa schoot naar buiten. Zoodra men besefte, wat er ge schied was, liet men het vuur uithalen. De gloeiende kolen produceerden het ge vaarlijke giftige koolmonoxydegas, zoo dat het voor den stoker zaak was, zich ijlings uit de voeten te maken. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongeluk ken af; de schade beperkte zich tot het inwendige van de ketels. D'oor het onklaar worden van de ke tels was het met langer mogelijk de tem peratuur in de filiaalfabriek op peil te houden. In verband met de felle koude besloot de directie de arbeiders van dit filiaal, in totaal 650 man, naar huis te zenden. Kind door een vallenden lantaarnpaal gedood. Gis termiddag reed in de Nijverheidstraat te Rotterdam een vrachtauto achteruit. Door een verkeerde manoeuvre reed de wagen tegen een lantaarnpaal aan, die afknap te en neerviel, in zijn val 'n 10-jarig jon getje, zekeren D. Vinkelenberg, treffend. Het kind werd zoodanig verwond, dat het vrijwel onmiddellijk is overleden. Locomotief ontspoord. Geen persoonlijke onge lukken. Op de spoorlijn Gouda Schoonhoven is gisterochtend de locomo tief van den te 8 u. 33 van Schoonhoven vertrokken personentrein, bij het binnen rijden van het station Bergambacht ont spoord. Er ligt hier een zelfwerkende wissel, waarvan na het passeeren van een vori- gen trein door nog niet bekende oorzaak een der tongen niet voldoende was terug geslagen. De rechter- en linkerwielen van de locomotief volgden hierdoor elk een andere rail, waardoor de machine tus- schen de sporen kwam te staan. Eén volgend personenrijtuig ontspoorde met de vooras. De trein had slechts geringe snelheid, zoodat de ongeveer veertig passagiers er ongedeerd afkwamen. Het treinverkeer op dit enkelsporige baanvak is gestremd. Het duurde geruimen tijd, eer de loco motief in de rails was en het treinver keer normaal kon worden hervat. Een stroom vansuiker- siroop. D'e felle koude heeft eergister- morgen in Zeebrugge een merkwaardig ongeluk doen ontstaan. Onder de inrich tingen van een daar gevestigde haven maatschappij bevinden zich zes tanks, terwijl nog drie tanks in aanbouw zij'n. Dr*-e tanks dienen voor het opslaan van walvischtraan, suikersiroop en creosoot. Op een gegeven oogenblik hoorde men een dof gedreun. Een onderzoek wees uit, dat één der tanks, die niet minder dan 4.200 ton suikersiroop inhield, was ingestort. Gisteren wilde zekere F. B„ werkzaam bij een hijschkraan op het schip „Luctor et Einer- go" te Maastricht, een bevro ren manometer van den stoomketel ontdooien. Hij ging daartoe staan op een kam wiel van de rem en verloor het evenwicht. Hij viel daar bij eenigszins naar achteren, waardoor het kamwiel begon te draaien. Vanzelfsprekend zette zich het daartegen aan- loopende kamwiel in tegen overgestelde richting in be weging. B. kwam met een der beenen tusschen beide kam wielen, tengevolge waarvan dit geheel verbrijzeld werd. Hij is in het ziekenhuis op genomen. 77. Hoe lang de tocht duurde wist Kees niet, doch plotseling stopte de auto voor een bouwvallig huis. De inbreker bond Kees' handen en voeten weer vast, stapte uit de auto en liep naar het huis, waar hij op de deur klopte. Na eenigen tijd werd de deur geopend en de man glipte naar binnen. 78. Kees probeerde zich van de touwen waarmede hij gebonden was, te ontdoen, doch dit lukte niet. Weldra kwam de kerel weer te voorschijn, maakte zijn boeien los en trok hem uit de auto naar buiten. Ze liepen om het huis heen, en toen hoorde Kees eensklaps een geruisch. Daar was de de zee. Vlakbij zag hij een motorboot liggen. Hier stapten beiden in, en toen kwam er nog iemand in de boot stappen, die een oude visscher bleek te zijn. De suikersiroop stortte zich over de grond en liep als een dikke golf in de richting van twee cokesovens. Onderweg werd een tweede tank door het geweld van de voortstroomende massa omverge- duwd. D(>ze tank was gevuld met 2.200 ton melasse. Ook een kleine tank, waarin 150 ton creosoot was opgeslagen, werd omvergeduwd. Een eindje verder werd de muur, die opgetrokken is rondom het emplacement der maatschappij, wegge drukt. Steeds verder stroomde de dikke mas sa, passeerde een sloot en verspreidde zich over den weg, tot zij eindelijk uit kwam bij de installaties der cokesovens. Verscheidene met cokes geladen wagons worden omvergeworpen en de gebouwen der cokesovens werden bedreigd. Terstond waren de politie en de gen darmerie gealarmeerd. Ook arriveerden 200 soldaten van 't garnizoen te Brugge. Wanneer men bedenkt, dat de suiker siroop een waarde heeft van 50 centimes per kg en het creosoot 90 centimes, kan men nagaan, hoe groot de schade, alleen aan verloren grondstoffen is. Bovendien zijn de cokcf,ovens, die Brugge van gas voorzien, bedreigd. Wat de oorzaken van het ongeval be treft, schijnt het, dat die gezocht moeten worden in de plotseling optredende felle koude, waardoor de tanks gekrompen zijn, terwijl de mrjasse zelf niet samen drukbaar is, zoodat de ijzeren tankwan- den scheurden. 15 Millioen eieren naar buitenland. In het tijdvak van 6 t.m. 12 December 1938 zijn voor uitvoer goegekeurd: ver- sche kippeneieren 2.485.680 met bestem ming naar Duitschland, naar Engeland j 17.403.980, naar andere landen 930.983; Holl. koelhuiseieren, naar Engeland i 2.255.400, geconserveerde eieren id. 371.520; versche eendeneieren, naar E'uitschland 702.360, naar Engeland 1,141.200, geconserveerde eendeneieren naar Engeland 21.600. In totaal 25.312.723 eieren. i Politieberichten. Gevonden voorwerpen te Middelburg. Te bevragen aan het Bureau van Po litie te Middelburg des Dinsdags, Don derdags en Zaterdags, van 6 tot 8 uur n.m.: Kinderhandschoen, kinderbontje, kin derschoentje en kosteloos rijwielbelasting- merk. Bij vinders: boek (voetbalsport), A. Fre- deriks, Pluimstr. 3; schoolétui, P. Onder- dijk, M'burgsch wegje 16; muts, C. Olde- man, Nieuwe haven 6; kammetje in étui, C. de Pagter, Wal 29; zaklantaarn, M. Bunnes, Turfkaai 85; bruine portemon- naie met inhoud, C. Daniëlse, Arnem, pad 16; das, J. v. d. Pol, Loskade 1; arm band, A. H. Daane, Jodengang 54; dames- handschoen, Jaantje Wolf, Koudekerk- sche weg D 93, 'tZand; huissleutel, H. Biesen, Hoogstr. 6; rijwielbelastingmerk, W. C. Vaasse, Seisweg 66; damesparapluie, J. Wattel, Bagijnhof 4; rijwielbelasting^ merk, Dina Minnard, St.-Pieterstr. 9; man telband, W. de Kuiper, Breestr. 44, Tram singel; kinderhandschoen, Leijnse, Nrord- singel 104; dameshandschoen, T. Zeeveld, Koningstr. 8; rijwielzelfbinder, A. den Engelsman, K. Geere 36; boodschaptasch, H. Bloekpoel, N. Oostersche str. 26; 2 sponsen, S. Jonker, Veerscho weg 137; dameshandschoen, H. Tange, Zusterstr. 2; rijwielbelastingmerk, C. Dronkers, Noord- weg 84; padvindersmes en riem alsmede 1 ons thee, gemeente-veldwachter, N.- en St.-Joosland; dameshandschoen, mej. W. M. Vermeulen, K. Noordstraat 32. Vulpen in doos, F. Florusse, Bagijn hof 16, dameslachje met inhoud, C. W. Mosu, KI. Vlaanderen 39; damcstaschje, v. d. Veen, Gravenstraat 23; heerenhand schoen, K. Verdaasdonk, L. Geere 24, kinderschoentje, C. Houmes, Seisweg 5, ijzeren haak v. auto, J. Verhulst, Arnem. pad 23; huissleutel, I. van Izen, Zach. Jansenstraat 19; twee ijzeren schakels, C. Sinke, L. Viele 76; breekijzer, J. v. d Berge, Bleek 18; heerenhandschoen, S. Schout, Zusterstr. 22; kinderhandschoen H. Denies, Bagijnhof 6; melkkaart, F. Ver duin, St. Jorisstraat 24; zakboekje v. e. gemeente-veldwachter, J. den Engels man, Karelsgang 34; portemonnaie met inhoud, G. Poortvliet, K. Geere 33; hee renhandschoen, Annie Klaassen, Winter- straat 12; kinderschoentje, A. Schout, Markt 31. Indien bij een der vinders voorwerpen worden afgehaald, geve men daarvan terstond kennis aan het bureau van po litie. Woensdag 21 Dec. 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. NG RV-uiz. 6.307.10 Onderw.fonds voor de Scheepv. 8,00 Schriftl. meditatie. 8,15 Ber,, gram 9,30'9,45 Gelukw. 10,30 Morgend. 11,00 Gram, 11,15 Ensemble v. d. Horst. 12,00' Ber. 12,15 Gram. 12,30 Ensemble v. d. Horst, en gram. 1,30 Gram. 2,002,55 Zang en piano. 3,00 Clir. Lectuur. 3,30 Piano en gram. 4,15 Chr. JeugdAOor „Zing met ons mee", en gram. 4,45 Feli citaties. 5,00 Voor de kinderen. 5,45 Gram. 6,15 Causerie „Overheid en be drijfsleven" Om 6,30 Ber. 6,30 Taalles en causerie over het Binnenaanvarings- reglement. 7,00 Ber. 7,15 Voor postzegel verzamelaars. 7,45 Causerie over leerbew. 8,00 Ber. ANP., herh. SOS-Bor. 8,15 Gram. 8,45 Causerie 8,55 NCRV-Orkest. 9,05 Gram. 9,15 Verv. concert, m.m.v. so list. 10,00 Ber. ANP., act. halfuur. 10,30 Eemlanders. 10,45 Gymnastiekles. 11.00 Verv. concert. 11,25 Gram. 11,5012,00 Schriftl. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA-Uit- zending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8,00 Gram Om 8,16 Ber. 9,30 Cause rie „Onze keuken". 10,00 Morgenw, 10,20 Uitz. voor Arb. in de Gontinubedr. 11,40 Voor de werkloozen. 12,00 Orgel. Óm 12,15 Ber. 12,30 Gram. 12,45—1,45 VARA-Orkest. 2,00 Voor de vrouw. 3,15 Voor de kinderen. 5,30. Gram. 6,006,23 De Ramblers. 6,28 Ber. 6,30 Gram. 6,40 Causerie „Crisisbeleid in Amerika". 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Gelukwensehen. 7,10 Vocaal concert. 7,30 Causerie „Om het oude volk". 8,00 Herh. SOS-Ber. 8,03 Ber. ANP., VARA-Varia. 8.15 Voor scha kers. 8,16 Uitz. voor het Joodsch So ciaal verbond „Poale Zion". 8,45 Radio- tooneel. 9,45 Gram. 9,55 Causerie „Schul dig of onschuldig". 10,00 Bor. ANP. 10,05 VARA-Orkest m.m.v. soliste, 11,00 En semble „Esmeralda". 11,3012,00 Orgol. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. TELEGRAFISCH WEERBERICHT D'e weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was: weer: te Vlissingen licht bewolkt; wind: O. matig; temperatuur te Ben Helder min 13, te Vlissingen min 13, te De Bilt min 15, te Groningen min 13, te Maastricht min 14; minimum he dennacht te Den Helder min 12, te Vlis singen min 13, te De Bilt min 15, te Groningen min 13, te Maastricht min 14; neerslag afgeloopen etmaal niets. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land meest matige 0. wind, toenemende bewolking, eenige kans op lichte sneeuw, strenge tot matige vorst. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van fistermiddag 3 u.: 772. Licht op voor fietsers: Woensdag 4 u. 18 min. De trawlers, die Maandag van de visch vangst op de Noordzee in IJmuiden terugkeerden, waren met een dikke ijslaag bedekt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6