AKKERTJES ■*2/ I PUROL Op *ZJuJUfcj2. Uit de Provincie n dsn kijkdag. Ijsvermaak neemt een verstandige vrouw 'n paar maal daags een AKKERTJE". Dan kent zij geen nare dagen. 13 «luk» la stuiver» - a «luk» a «tuivai» lal op hal AKKER-merk en op drift geraakt. SCeepbooten gingen er op uit om ze te meeren, doch het was moeilijk de lichters, die geen lichten voer den, op te sporen1, te meer daar er op de Theems een sneeuwjacht woei. Te Londen was gisternacht de thermo meter iets gerezen, doch gisterochtend vroor het opnieuw zes graden. Te Lympne vroor het 12 gr. F. Vrijwel overal is van nacht wat sneeuw gevallen. Op de elec- trische spoorwegen ontstond stagnatie doordat zich ijs afzette op de rail, welke voor de stroomafgifte dient. Te Kenton bij Londen ontstond storing in de leverantie van electriciteit, vermoe delijk doordat er zooveel electrische ka cheltjes werden gebruikt. Op verscheidene plaatsen in Engeland zijn in totaall vijf menschen doodgevroren en een twintig andere door de koude be hangen naar ziekenhuizen gebracht, maar ernstige ongelukken worden verder niet gemeld. Het was in het Noorden van Schotland warmer dan te Londen en1 aan de Zuid kust, wat klopte met de waarnemingen die uit het hooge noorden binnenkwamen. IJsland meldde hoegenaamd geen vorst en een temperatuur van 45 graden op den middag en zelfs Spitsbergen had zes graden boven het nulpunt. Ook Brussel klaagt over de koude. Sinds 48 uren is het in geheel België bitter koud. Brussel heeft thans het as pect aangenomen van een of andere Scan dinavische stad. Overal hij de tramhalten, spoorwegstations en dp pleinen heeft het Roode Kruis groote potten met gloeiende kolen doen plaatsen terwijl ook talrijke cantines zijn opgericht waar alle voorbij gangers een kop warme koffie ent de armen een bord soep kunnen belklomen. Maandag was de koude zoo groot, dat de kinderen in vele klassen jassen en dassen mochten aanhouden. D'e fröbel scholen' zijn gesloten. Het treinverkeer ondervindt groote ver traging. De nationale maatschappij van Belgische spoorwegen deelt mede, dat zij Dinsdag verplicht zal zijn een aantal treinen uit te schakelen. In hoog België is het nog 'heel waj, klouder. TusscLsn Namen en de Fransche grens is de Maas op vele plaatsen dicht gevroren. Het koudst is het echter in de streek van de Hooge Veen bij de Duit- sche 'grens, waar de bodem sedert giste ren met een licht sneeuwlaag is 'bedekt. Te RohertvilJe bij Malmedy daalde de temperatuur tot 24 gr. beneden het vries punt. Te Manderfeld wijst de thermometer 22 gr., te St. Vith 17 a 20 gr. aan. Te Bergen in Henegouwen zijn twee personen door een beroerte, gevolg van de «koude, bezweken. In West-Vlaanderen zijn op dezelfde wijze een man en een vrouw aan hun einde gekomen. Van elders worden verscheidene slacht offers 'van de koude vermeld. De laatste vijftig jaren' werd in België in December een dergelijke lage tempera tuur niet meer waargenomen. In het Oosten van Polen daalde de thermometer tot meer dan 30 graden onder nul. Tengevolge van de strenge koude zijn in Polen twee menschen 'om. het leven ge komen, terwijl een1 honderdtal in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Vannacht is brand uitgebroken in een grooten boekhandel in het centrum van "Warschau. Er werd aanzienlijke schade aangericht. Volgens te Danzig uit alle deelen van Polen hinraenik'Oniende berichten is de vorat gedurende de laatste dagen nog aanmerkelijk toegenomen, In de Ooste lijke gebieden daalde do thermometer tot meer dan SO graden onder nul de Westerschelde, A. Provoost te Neu zen, thans stuurman bij dien dienst. Ir» vrijheid gesteld, Zekere J. P. S., werkman te Ossenisse, en J. P. E. R., smid te Vlissingen, die eenige dagen geleden werden aangehou den en ter beschikking van de Justitie ge steld werden als verdacht van diefstal, zijn thans wederom op vrije voeten gesteld MIDDELBURG. Aanrijding. Gistermiddag heeft op den hoek van den Veerschen Singel en den Veerschen weg een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's. 'De eene auto, komende van den Veerschen weg heeft vermoedelijk geen voorrang verleend, terwijl de andere auto, komende van den Veerschen singel, en den Veerschen weg willende oprijden zeer waarschijnlijk in de bocht te veel links heeft gereden. Beide auto's liepen tengevolge van de botsing beschadiging aan de voorzijde op, zooals aan de lampen en de spatborden. De remmen van beide auto's bleken in orde te zijn. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld- Godsp. Staten van Zeeland hebben met ingang van i Jan 1939 benoemd tot ka- b# 4ea Pref. Stoombootdienst op vraag. Kerstfeest in de Kazerne. Burger „Pro Rege" organiseerde gis teravond een wijdingsavond voor de leer lingen der S.B.O.A. in het gymnastieklo kaal, dat door een eenvoudige versiering van groen en bloemen in een feestzaal veranderd was. Allereerst verwelkomde de voorzitter, de heer P. van Sluijs, luitenant J. W. M. van Hertum, die den commandant der school vertegenwoordigde, alvorens de vele andere aanwezigen te begroeten. De gebruikelijke Kerstliturgie werd voorgelezen door ds Fagel te Ve-ere, die daarna een Kersttoespraak hield, die die pen indruk maakte. Het is Kerstmis, al dus Spr., omdat er een mensch geleefd heeft, die zeide: Als gij Mij gezien hebt, hebt gij' God gezien. Daardoor kunnen wij volkomen op God vertrouwen. Kies nu, of dit dwaasheid is of werkelijkheid Als gij dit gelooft als waarheid, krijgt uw leven zin, omdat elk mensch van God een eigen taak gekregen heeft, ook al zien we die niet altijd. D'e zang, de muziek en de voordrach ten van eenige militairen en den beer K. Schout vertolkten weer op andere wijze de Kerstboodschap. Bij het heengaan ontvingen allen een gedrukte Kerstgroet als blijvende herin nering aan dezen goeden adventsavond. GOES. Het ijs in 'de vesten is door de politie goedgekeurd. Het ijsvermaak was hedenmiddag reeds in vollen gang. Gisteravond werd hier uitgaande van de afdeeling van den N.C.V.B. een Kerstavond gegeven voor vrouwen van werkloozen en minder bedeelden Nadat de Kerstgeschiedenis was verteld, werd een Kerstverhaal gelezen terwijl de avond werd afgewisseld door het zingen van Kerstliederen. In de pauze werd op chocolademelk met een versnapering getracteerd. Ieder (kreeg eem pakje mee naar huis. ZUID-BEVELAND. lerseke. Tengevolge van de strenge vorst is het buizenstelsel der centrale verwarming van de school der Geref. Ge meente gesprongen, tengevolge waarvan het schoolgebouw niet verwarmd kon worden. De jeugd kreeg vacantie. De 18-jarige Willem Hoogstrate Fzn. had Maandagmiddag het ongeluk op het ijs te vallen en zijn neusbeen te breken. Dr Ampt verleende den patiënt heelkundige hulp. Het buitengewoon streng© weer, met felle vórst heeft de oestervisscherij ge heel, de mosselvisscherij voor 90 pet. stil gelegd. De oesterputten, zoowel binnen als buiten, liggen vol ijs. Zaterdag, Zon dag en Maandag is het water door den feilen Oostenwind tot een bijzonder laag peil weggeëbd, tengevolge waarvan de gewoonlijk lage perceelen droog liepen. Men vreest dat niet alleen de Fransche oesters, maar ook de Zeeuwsche aaj> zienlij'k schade beloopen hebben. Oudclartde. In de C'hr. school alhier ver gaderde de G. B. T. B. onder leiding van dhr L. Bosselaar. Dhr J. A. Dominions te Wemeldinge, secretaris van de Zeeuwsche afdeeling, sprak over: „De beteekenis en den arbeid de C. B. T. B.". Verschillende vragen wer den door spr. op duidelijke wijze toege licht. In de vacature M. Meulenberg werd ge kozen tot penningmeester dhr Abr. Koe mans te Driewegen. IDhr J. Bottenberg, land- en tuinbouw- onderwijzer, hoopt op een volgende ver gadering een inleiding te leveren. Schore. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer W. Rijn. Mededeeling wordt gedaan van in gekomen stukken, w.o. ontvangst nieuw gastarief per- 1 Januari 1939 als vast gesteld door den gemeenteraad van Gloes; goedkeuring raadsbesluit verpachting grond achter de begraafplaats aan M Veerboek; goedkeuring verordening hef fing 75 opcenten op gemeentefondsbelas- ting over 1939-1940. Voorts: a. vaststelling bedrag per in woner Financiedle verhoudingsbesludt over 1936-1937. Bezwaren hiertegen zul len niet worden ingebracht. b. schrijven van den minister van so ciale zaken inzake geven van een Kerst- gave. B. en W. stellen1 Voor een Kerstgave te geven aan steun- en kastrekkers '(werk verschaffing is er momenteel niet), over eenkomstig welk voorstel zonder hoofde lijke stemming wordt besloten. De heer Mieras vraagt welke week wordt geno men, waarop de voorzitter mededeelt, dat Voorgeschreven is de week van 12 tot en met 17 D'ecem'ber. De heer Mieras zegt, dat te Amsterdam de week van 26 tot en met 31 December in aanmerking wordt genomen. Dan voorzitter is dienaangaan de niets bekend, hij zal hiernaar nader informeeren. Odk hij had liever een later tijdvak, daar alsdan meer werkloozen van de Kerstgave zouden kunnen profi teered c. een verzoek van de voefbalvereeni- ging Hansweert, waarvan ook inwoners van Schore lid zijn, om gebruik te mogen maken van eent schoollokaal voor het houden van een bazar. Dit verzoek is op ongezegeld papier gesteld en kan dus niet in behandeling worden genomen. B. en W. hebben naar aanleiding daarvan overwogen of het wel gewenecht is om voor een dergelijk doel een schoollokaal beschikbaar te stellen'. De school is van binnen pas geschilderd en beschadiging is niet uitgesloten. Zij stellen dan ook voor om voortaan 'geen lokaal beschikbaar te stellen voor het 'houden van 'bazars en dergelijke, overeenkomstig welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten. De heer Karelse neemt aan, dat in de toekomst dus alle dergelijke verzoe ken zullen worden' afgewezen. Zonder hoofdelijke stemming wordt decharge verleend ten aanzien van het door den vorigen gemeente-ontvanger ge voerde financieele beheer voor de ge meente. Vervolgens ik'omt in 'behandeling het voorstel van B. en W. om de algemeene politieverordening te wijzigen in dien' zin, dat ook venters met een gevestigde win kelnering elders een ventvergunning noo- dig zullen hebben. B. en W. zijn tot dit voorstel gekomen omdat ook in naburige gemeenten deze gedragslijn wordt gevolgd. Zelfs bakkers uit deze gemeente, die te Hansweert of elders hun Mantien) bedie nen, mloeten betalen voor een ventvergun ning, zoodat het allesziens biillijlk is, dat oo'k inwoners van Hansweert enz., die te Schore venten, moeten betalen, ook al hebben zijn een' gevestigde winkel. De heer Mieras zou nog even willen afwachten hoe de zaken zich elders ont wikkelden, terwijl de heer de Vrieze in het algemeen niet voelt voor de instelling van ventvergunningen. Zonder 'hoofde lijke stemming wordt besloten overeen komstig het voorstel van B. en W. De gemeente-begrooting voor 1938 wordt gewijzigd, zoodat deze weer geheel in ivenwicht wordt gebracht. Tot gemachtigde naar .de vergadering van aandeelhouders der waterleiding voor 1939 en volgende jaren wordt be noemd de burgemeester H. D1. Trimpe en tot diens plaatsvervangende wethouder W. Karelse. Bij de rondvraag informeert de heer Polderman of bij de nieuwe brug te Vlake niog een trap voor voetgangers wordt aangebracht, hetgeen zeer ge- wensc'ht is. De voorzitter meent, dat Wa terstaat hiertoe alsnog zal overgaan. Thans zou deze trap van geringe beteeke nis zijn ieni oolk niet zonder gevaar met Op initiatief van de Ned. Vereeniging van Fokkers is te Den Haag de eerste nationale veiling van zilvervossen in Nederland gehouden. Belangstelling tijdens het oog op het drukke verkeer. Over en kele maanden verandert de situatie ter plaatse zeer door ingebruikneming van de nieuwe brug. De voorzitter zal hierover inlichtingen vragen bij Waterstaat. Ver der zou de heer Polderman gaarne zien, dat witte palen werden geplaatst langs den Kanaalweg te Vlake bij den ingang van den Reeweg. De Voorzitter zal naar de mogelijkheid hiervan informeeren bij den technisc'hen ambtenaar van den Rijks Waterstaat. De heer Mieras vraagt of k'astreklkers een toeslag kunnen bekomen op hun 'kasuitkeering ingevolge de steun regeling, waarop de voorzitter bevesti gend antwoord. Hiervoor zullen echter uitsluitend in aanmerking kunnen komen de niet te kleine gezinnen van de kastrek kers met een lage kasuitkeering, daar in de andere gevallen de kasuitkeering gaat boven' de steunuitkeering. De aandacht van de afdeelingsbesturen zal hierop alls- nog wlorden gevestigd. WALCHEREN. Domburg. Maandagmiddag werd hier ten grave gedragen het stoffelijk over schot van wijlen mej. C. F. Sprenger. Op de begraafplaats waren verscheidene deputaties van vereenigingen, waarvan mej. Sprenger bestuurslid was geweest. Ds D. J. Vossers van Vlissingen sprak namens „Kinderzorg" te Middelburg, waarvan de overledene eerelid was. Een der meisjes van „Kinderzorg" legde na mens de Stichting een palm bij de groe ve. Ds F. G. H Nicolaï van Domburg las hierna een Schriftgedeelte en bad het „Onze Vader". De heer M. J. I. Sprenger te Oostka- pelle sprak een dankwoord voor de be wijzen van medeleven. Westkapelle. De Commissaris der Ko ningin heeft benoemd tot bezoldigd veld wachter in deze gemeente, D. van der 'Laan, thans agent van politie te Rotter dam. Veere. Gisteren vergaderde de gemeen teraad. Afwezig met kennisgeving de heeren Wouters en Leer. De voorz. opent de vergadering. Hij memoreert nog het overlijden van de echtgenoote van den heer Wouters en fe liciteert namens den raad den secretaris met zijn a.s. huwelijk. Ook deelt de voor zitter mede dat de heer Wouters als lid van den Raad heeft bedankt. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen is het besluit van den Com missaris der Koningin inzake de bezol diging van ambtenaren en politie. Voorts een schrijven van den Minister van So ciale Zaken, houdende goedkeuring van extra hulp (steun B). Van het gemeentebestuur van Vlis singen is bericht ontvangen dat Veere nog schuldig is voor een leerling uit Veere die daar de school heeft bezocht f 5,45. Van het bestuur van het Godshuis dat de nieuw benoemde Regent en Regentes hun benoeming hebben aanvaard. Verder is ingekomen proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvan ger, waaruit blijkt dat alles in orde werd bevonden. De begrooting van den keuringsdienst ivan Waren ontmoet geen bezwaar en wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans komt aan de orde verkoop oude stoelen van het stadhuis. Besloten wordt ze te verkoopen voor f 175 en dit bedrag te bestemmen voor onderhoud stadhuis en carillon. Benoemd wordt tot lid van het Burg. Armbestuur J. A. Dhont wegens het be danken van Jac. Franke. Dezen zal schriftelijk dank worden gebracht voor de bewezen diensten. Het salaris van den secr.-penningm. Burg. Armbestuur wordt verhoogd van f 60 op' f 100. Voordien was het f 60 met toelage. Voorts wordt besloten de benoodigd- heden die zijn gekocht voor den lucht beschermingsdienst te voldoen, groot f200. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten het materiaal van de brandweer aan te vullen met schuimblusschers en ook emmerspuiten. Een verzoek van een jeugdige werk- looze, die voor rekening der gemeente een cursus wenscht te volgen, wordt af gewezen. Hierna komt aan de orde verzekering personeel luchtbescherming. Na breede toelichting door den voorz. en op voor stel van B. en W. wordt hiertoe beslo ten. Goedgekeurd wordt een wijziging in structie gem.-ontvanger. B. en W. stellen voor een contract aan te gaan voor het ophalen van vuilnis met den heer de Buck; aldus besloten. Nu komt aan de orde een voorstel van den heer Simons, om des Zondags het stadhuis niet open te stellen. Nadat ver schillende leden hierover het woord heb ben gevoerd en ook de voorz. heeft ver klaard nooit een klacht te hebben ont vangen over ordeverstoring, terwijl het alleen geopend is van 11 tot 4 uur, wordt het voorstel verworpen met 3 tegen 2 st. Aangezien dit volgens menschelijike be- reking, aldus de voorz., de laatste ver gadering zal zijn in dit jaar, dankt hij alle leden voor de aangename samen werking die hij ook dit jaar heeft on dervonden en wenscht allen 's Heeren zegen toe. De heer Simonse dankte als oudste raadslid den voorz. en wenscht hem we- derkeerig Gods zegen toe. Hierna sluiting. NOORD-BEVELAND. Colijnsplaat. Maandag vergaderde do Raad der gemeente. Alle leden aanwezig. Twee, die in dagen van kou niet „even tjes naar binnen kunnen loopen" om zich te warmen; de verkeersagent en de postbode. geeft ruwe huid verzacht - geneest Van dhr J. Kloosterman is een verzoek ingekomen om verlenging van liet gebruik van een lokaal der O. L. school voor het geven van een middenstandscursus (boek houden). Met alg. st. ingewilligd. Dhr P. van der Weele Az., voorzitter van de weegbrug, verzocht verlenging van de huur terrein weegbrug voor den tijd van 25 jaar. Het voorstel van B. en W. i> niet verder te gaan dan ten hoogste vijf jaar, ook met het oog op de brugplannen over de Zandkreek. Mochten er in de toe komst veranderingen aan de haven moe ten plaats vinden, dan is het bezwaarlijk, dat de huur langer kan duren. Met alg. stemmen aangenomen. Een verzoek van de Vereen, voor Geref, Schoolonderwijs om gelden beschikbaar 10 stellen voor een schoolbord wordt met alg st. ingewilligd. Van den Kerkeraad der Ned. Herv. meente is een verzoek ingekomen om hc genomen Raadsbesluit van 19 Oct. 1938, betreffende overneming van het lijkkleed, in te trekken. Als motief wordt aangt voerd dat dit reeds jaren een bron van inkomsten is voor de (Diaconie. B. en W stellen voor hierop afwijzend te beschik ken. Weth. Dees zegt, dat het besluit een maal is genomen. Dhr Hartog zegt, dat hetgeen de heer Janse in de vorige vergadering hierover heeft gezegd, ook voor hem aanleiding is geweest hierover inlichtingen in te winnen. Ook hij is tot de overtuiging gekomen, dat er wat achter zat, 'bij degene die het heeft voorgestel Spr. vindt het onrechtvaardig tegenover de Diaconie, dat de Raad dit besluit heef! genomen. Het voorstel dankt zijn ontstaan aan een persoonlijke grief. Spr. wil daar om het genomen raadsbesluit intrekken Dhr Janse is het met dhr Hartog eens. Spr. zegt, dat de benoeming van een oil derwijzeres aan de Chr. bewaarschol welke plaats dhr Contant graag door zijn dochter zou hebben vervuld gezien, dezen aanleiding heeft gegeven te trachten de diaconie de inkomsten van het lijkkleed t ontnemen. Verder heeft dhr Contant aan geboden voor minder salaris, wat óók niet goed te keuren is. Dat hij reeds vroeger met dhr Anemaet over 'het lijkkleed heel! gesproken, wordt door dhr Anemaet te gengesproken. Dhr de Pree sluit zich bij hU gezegde van dhr Janse aan. Dhr Contant zegt, dat het hem spijt, dat de kwestie van de benoeming bij de be waarschool hier wordt genoemd bij de kwestie van het lijkkleed. Hij heeft in Ja nuari, nog vóór dat er sprake was van een benoeming, wel terdege met dhr Ane maet over het lijkkleed gesproken. In diens huis kwam de lijkdienaar J- van Gilst toen dhr Anemaet f 1,50 overhandi gen voor gebruik van het kleed, waarop dhr Contant had opgemerkt, dat dit z. i. voor de meeste menschen veel te veel was. Hij heeft zich toen ook aanstonds voorge nomen bij de begrooting hierover te spre ken. Had hij de bewaarschool willen tref fen, dan was hij immers gekomen met aanmerking op de subsidie. Dat hij voor minder salaris heeft aangeboden vindt zijn oorzaak in het feit, dat hij alleen wilde trachten de school te bevoordeelen, en ook tevens moeite te doen voor zijn dochter om de liefde die zij had voor dit werk door eventueele benoeming te verwezenlijken D'it is niet gelukt en daarmee is de zaak voor hem af. Maar dat hij wordt beschul digd hierin de Herv. Diaconie te hebben willen treffen is minderwaardig. Dan moet hij vragen: „Moet een diaconie haar inkomsten putten uit een post, die een luttele f 30 opbrengt? Als de diaconie f 30 noodig heeft zijn er wel personen, die dit kunnen en ook willen geven. Hij weet ten minste uit ervaring, dat, als er een tekort is, dit ruimschoots wordt aangevuld. Hl ervaring weet Spr., dat er veel menschen zijn, die de begrafeniskosten niet of moei lijk kunnen 'betalen, en hij is daarom over tuigd goed te hebben gehandeld. Het ver zoek van de Herv. Kerkeraad is daarom zeer ondoordacht en minderwaardig. De voorzitter zegt, dat over dit punt veel te breed wordt uitgewijd. De lijkkoets is o-ok van de gemeente. Daar hoort zi ook het kleed bij. Dhr De Pree zegt, dal het reeds jaren aan de Diaconie behoort,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2