A Oe koude in liet Buitenleed. Dagblad voor de Provincie Zeeland mma. EERSTE BLAD. Het echtscheidings-waagstuk Buitenland. Verklaring van Bonnet in de Fransche Kamer. China gaat grooter oeconomische activiteit ontplooien. H.M. de Koningin naar het Loo. leden deelden eel niet, Uok zij e verdeeling in ils de regeering ip andere gron- ig met dei paar den, moet in de op verbetering 'an de kwaliteit alleen worden van de zuivere naatstaf voor de el te der subsi- dan heeft men ie op deze wijtze en aan de zui- sn. Dezen waar- nneer men sub- ing tot het aan- zich niet ver- tnneer men sub- in, de paarden- de f 37.000, wei- Defensie hier- alleen te steu- keerd krachtens p, welke gelden kt voor het toe- meenden, dat de paardenfok- ssteun verleend voor den aan- aateriaal. ber 1938. 415.5 M. KRO- 815 Ber.) 10,00 serie. 12,00 Ber ilist. (1,00—1,20 venuurtje. 3,05 ir.). 4,00 Gram. lende boodschap Gram. 4,35 Me- 4,45 Causerie hap aan ons 5,45 Felicitatie- en solist. (Ga. üauserie „Kerst- portpr. 8,00 Ber. KRO-Kameror- ,109,30 Inter- „Aristocraten". L2.00 Gram. M. AVRO^-Uitz. Ier.). 10,00 Mor- Voor de vrouw, n voor de huish. 12,15 Ber. 12,17 sorkest. 12,45 orkest. 2,05 Het en solisten fc5 Piano. 4,10 ng. 5,00 Kinder- lolianorkest. 6,25 U evenwichtig? on. 7,05 Kin- Eng. les. 8,00 il, Meded. 8,20 ïsdagavondtrein. Het Clemens- nble. 11,00 Ber. orkest. 11,40— ERBERICHT. n hedenmorgen Vlissingen licht krachtig, tempe- ium hedennacht )en etmaal niets l hedenavond tot 9 uur: d meest matige O. wind, helder lkt, droog weer, overdag matige igsdienst. hangt het sein: iUROPA. t meldt. luchtdruk blijft in beteekenis af. it W. uit. iet Z.W. daalde van de Golf van ïje liggen vlakke t zich naar het Schotland naar jk uitgebreid, ge vorst beslaat mtingent. is de vorst ma- regen gemeld, iddag 3 u.: DINSDAG 20 DEC. 1938 53c JAARGANG - No. 69 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatzchappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 ai Directeur» Hoofdredacteur: R. ZUIDBMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlön 30 cent per regel Ingezonden mcdcdccllngen 60 rent per regel Kleine Advcrtcntiiin Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlün onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting ietsers: gen 10 u. 774. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ECHTSCHEIDING MET ONDERLING GOEDVINDEN WORDT ONMOGELIJK. Een wetsontwerp Ingediend. BiJi de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende aanvulling van de bepalingen in het Burg. Wetboek en in het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering, betreffende echtscheiding en ontbinding des huwelijks na de schei ding van tafel en bed. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Bij' de behandeling van de Justitiebe- grooting voor 1938 is het vraagstuk van de echtscheiding in de beide Kamers in den breede besproken. In het voorloopig verslag van de Twee de Kamer nopens voornoemd begro tingshoofdstuk was het door verschei dene leden opnieuw aan de orde gesteld in den vorm van een verzoek te willen overwegen, of niet door wetswijziging een einde gemaakt kan worden aan de thans beslissende practijk, welke echt scheiding met onderling goedvinden mo gelijk maakt, hoewel art. 263 B.W. dit uitdrukkelijk verbiedt. De gevraagde overweging is toegezegd; zij heeft geleid tot het ontwerpen der voorzieningen, die in het aangeboden wetsvoorstel zijn ver vat. Met betrekking tot de trilogie beken tenis-verstek-bewijs ligt de ontworpen regeling zoowel in de lijn van het arrest van 1883, als in die van art. 251 van het ontwerp-1886. In het ontwerp wordt er niet van uitgegaan, dat iedere bekentenis en ieder verstek wijzen op „fraus legis" en dat de daaruit blijkende houding on der alle omstandigheden moet worden gewantrouwd. Wel wordt den president en de recht bank op het hart gebonden toe te zien, dat niet, zonder dat er een wettelijke grond aanwezig is, door onderling goed vinden zonder meer ontbinding van het huwelijk zal worden verkregen. Is er een wettelijke echtscheidingsgrond, dan ver zet de ontworpen regeling zich er niet tegen, dat partijen afspreken, dat de ge daagde geen verweer zal voeren. Bewijs zal echter worden opgelegd, wanneer bekentenis of verstek met zoo danige omstandigheden gepaard gaan, dat bij den rechter vermoeden is gerezen, dat de bekentenis is afgelegd in strijd met de waarheid, of dat het verstek niet mag gelden als erkenning van de door den eischer gestelde feiten. De moeilijkheid in de practijk is na tuurlijk gelegen in het onderkennen der gevallen, in de schifting en scheiding tusschen waarheid en verdichtsel. Een absoluut onfeilbare uitkomst kan geen menschelijke rechtspraak geven. Dat ontheft echter den wetgever niet van den plicht om zoo hier als op andere terreinen den rechter door passende middelen in staat te stellen de naleving van een wet en in casu nog wel een, „die op de publieke orde en goede ze den betrekking heeft" zooveel mogelijk te verzekeren. Ie dien einde is allereerst aan den president van die rechtbank een belang rijke taak toebedeeld. Ook thans is die taak belangrijk, maar de bestaande wet telijke bepalingen bieden onvoldoenden waarborg dat zij naar behooren kan worden vervuld. In het ontwerp is de functie van den President in het voorproces in verschil- ende onderdeelen nader en beter gere geld en zijn, in overeenstemming daar- mede, ook de belangen en rechten van Partijen beter gewaarborgd. Men kan in net algemeen zeggen dat, behalve dat de reeds bestaande taak om partijen te ver eenigen is gehandhaafd, aan het verlee- en van verlof tot dagvaarden meer in- oud is gegeven,, doordat het voorproces e\ens dienstbaar is gemaakt aan een zoek Clviel~rechteliik voorloopig onder- bof3 va-n de voorzieningen op gebied van 't procesrecht, wordt voor gesteld in het Burgerlijk Wetboek in te roegen een nieuw artikel 270a. Deze be- paimg is zeer algemeen gehouden. Zij is rim te beschouwen -in dezen zin, tcoir^ er tegen te waken, dat in de vo,.1» eebtgenooten, wier gezamenlijk n,?.®n uitgaat naar echtscheiding, een Won n ec^tscbeidingsgrond in het por, r?ePen> nu zij de kans loopen, dat zal i?e lnseerde grond niet langer dienst unnen doen. it artikel luidt als volgt: „De echtgenoot zal in zijn rechtsvorde ring tot echtscheiding niet ontvankelijk zijn, indien de daadzaken, welke grond tot dezelve hadden kunnen opleveren, met zijn uitdrukkelijke- of stilzwijgende toe stemming hebben plaats gehad". Voorts wordt voorgesteld om met hand having van den reeds bestaanden grond van wederzijdsche toestemming tot ont binding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed, den w a o 'h 11 e r m ij n, die moet verloopen tusschen de scheiding van tafel en bed en de vordering tot ontbinding van het huwelijk, in te korten van 5 tot 3 jaren. Met het oog op het belang, dat er aan moet worden gehecht, dat de rechtbank haar beslissing in echtscheidingszaken zoo goed mogelijk voorgelicht neme, is het voorschift opgenomen, dat 't O. M. steeds zal worden gehoord in genoemde zaken en is derhalve de toestand hersteld, zooals die te dezen bestond vóór de wet van 3 Dec. 1932. Ten slotte- wordt voorgesteld de nieuwe wetsbepalingen toepasselijk te maken ook op vorderingen tot echtscheiding en schei ding van tafel en bed, die reeds aangevan gen doch nog niet voleindigd waren vóór de inwerkingtreding der nieuwe bepalin gen, met dien verstande, dat de genoemde nieuwe wetsbepalingen worden toegepast in den stand, waarin de zaak zich bevindt op het oogenblik van genoemde inwerking treding. „GEEN DUIMBREED GRONDS ZAL FRANKRIJK AAN ITALIË AFSTAAN". Elke pogiing van Italië zijn aanspraken te verwezenlijken, zou op een gewapend conflict uit'loopen. De zitting van de Fransche Kamer was gisteren gewijd aan de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, betrad de min. van bui tenlandsche zaken, Bonnet, de tribune. Bonnet verklaarde, dat hij nog gelegen heid zou hebben de interpellanten uitvoe riger te -beantwoorden en dat hij heden een korte verklaring zou afleggen. De Franse-h-Britsche en tente zoo zeide hij b 1 ij f t het .fundament der Fransche po- 1 i t i e k. Indien een der twee landen het voorwerp van een niet-uilgelokten aanval zou zijn, zou het andere niet na laten met al zijn krachten te hulp te snel len. Bonnet herinnerde aan de gebeurte nissen, die de gemeenschappelijke politiek van Engeland en Frankrijk bevestigden en bracht hulde aan Chamberlain. Daarna sprak Bonnet over het bezoek van Von Ribbentrop aan Parijs. Er is geen Franschman zeide hij die niet begrijpt van hoe veel beteekenis voor den vrede het is alle misver standen tusschen Frankrijk en D'uitschland te regelen. „Wij' richtten ons met denzelfden wil op een ontspanning in de Fransch-Italiaan- sche betrekkingen. Waarom zouden wij niet streven naar een 'toenadering van twee volken, die zooveel historische en cultureele redenen hebben om elkaar te verdragen". (Applaus.) „Daarom aldus Bonnet waren wij verrast door de betoogingen in de Itali- aansehe Kamer. Het is juist, er op te wij zen, dat de Italiaansche regeering tenge volge van de demarches van den Frnn- schen ambassadeur kenbaar maakte dat zij deze betooging niet voor haar rekening nam en dat ze haar politiek niet verte genwoordigde. De Fransche regeering nam acte van deze verklaring", „Ik herhaal wat ik In de Kamercom missie heb iwzegid: Frankrijk zal er norit In toestemmen een duimbreed trronds aan Italië af tte staan. Elke poging om een dergelijken' eiseh te verwezenlijken zou slechts cp oen gewapend conflict kunnen uittoepen. Ik doel hier, wel te verstaan, op Tunis,, Corsica, Savoje en het Fransche beizit aan de kust van Somaliland. Deze verklaring moge de bevolking ten volle geruststellen". (Levendig applaus op allo banken.) Ten aanzien van de kweste der vluch telingen en zjjn verklaringen daaromtrent over de betrokken commissies, verklaarde Bonnet: „Morgen zal een inter-confessioneele commissie worden opgericht, welke ons zal helpen bij onze taak, met name wat de kinderen betreft. Maar wij rekenen er op, dat het geheele land zich evenveel moeite zal geven als wij. Bonnet eindigde met te verklaren, dat hij een goede verstandhouding met alle volken wenscht, onder welk regime zij ook mogen staan; daarin mag geen teeken van zwakheid worden gezien. Hij zal het Fransche grondgebied met kracht verde digen en een trouwe bewaker van zijn grootheid blijven. ACHT MILLIARD FRANCS VOOR VL00TB0UW UITGETROKKEN T o te Ie In aanbouw zljntlc of nog op stapel te zeilen tonnage bedraagt 348.009 (len. De minister van marine in Frankrijk heeft in een interview mot een medewer ker van Havas verklaard, dat het loopen- de vlootbouwprogramma betrekking heeft op den bouw van 130 schepen, waaronder vier slagschepen van 35.000 ton, twee vliegtuigmoederschepen van 18.000 tOD, drie kruisers van 8000 ton en talrijke bon tere schepen en duikbooten. De totale in aanbouw of op stapel te zetten tonnage zal 340.000 ton bodragen. Dit is het om vangrijkste programma, dat in Frankrijk ooit is uitgevoerd. Op de begrooting 1939 is voor marine in totaal meer dan 8 milliard uitgetrokken. Up 17 Januari, aldus verklaarde de mi nister voorts, zal het eerste van onze slag schepen van 35000 ton, de „Richelieu" te Brest te water worden gelaten en denzelf den dag zal de „Clemenceau", van dezelf de tonnage, op stapel worden gezet. De marineluchtmaoht zal parallel met de vloot worden ontwikkeld en in 1939 met nieuwe en moderne toestellen worden uitgebreid. Reuter verneemt te Londen, dat de Chi- neesche bank filialen heeft geopend te Rangoon, Batavia, Hanoi en Haiphong, en dat in de naaste toekomst ook in ver scheidene Zuidzeehavens bijkantoren zul len worden opgericht. Dit houdt verband met het plan van China, den Japanse hen han del overal in Malakka, Bir ma en de Zuidzee aan te vallen. Ook wordt het in verband ge bracht met het besluit van China, voor spoed te scheppen in West en Z.W. China, de ontzaglijke en nauwelijks aangeraakte hulpbronnen in die gebieden te ontwikke len en deze te gebruiken als basis om do Japanners in geheel Midden- en Oosl- Ghina voortdurend te bestoken. ■De nieuwe credieten voor China zouden onmiddellijk beschikbaar gesteld worden, zonder te wachten op het aannemen van de nieuwe wet op de exportcredieteu, die niet voor Februari gereed kan zijn. Men overweegt het verstrekken van nieuwe credieten zoodra de wet is aangenomen SPANNING IN DE ENGELSCHE REGEERING? Enkele ministers zouden ontevreden zijn over den staat van defensie. Uit betrouwbare bron verneemt de cor respondent van het „Vaderland", dat er sinds kort een aanzienlijke interne span ning in de nationale regeering is ontstaan die zeer wel in een openlijke rebellie zou kunnen omslaan. Drie ondergeschikte mi nisters, of junior-ministers, zooals de le den van de regeering, die niet in liet ka binet zitting hebben, hier wor.ieu ge noemd, zijn zóó ontevreden over den staat van de Engelsche defensie, dat zij den premier met hun ontslag hebben bedreigd als 'hierin niet spoedig verbetering wordt gebracht. D'e opstandige ministers zijn Robert Hudson, onderminister voor bui- tenlandschen handel, de markies van Ditf- ferin and Ava, onder-minister van kolo niën en Lord Strathcona and Mount Royal onder-minister van oorlog. DE CONCURRENTIE TUSSCHEN ITALIë EN DUITSCHLAND OP DEN BALKAN. De „Daily Express" merkt op, dat uit de handelsberichten, welke gelijktijdig te Rome en Berlijn zijn verschenen, blijkt, dat de beide uiteinden van den spil op den Balkan een onofficieelen handels oorlog voeren. Tot groote verwondering van de deskundigen blijkt uit de cijfers dat Italië Duitschland zelfs geslagen heeft op het terrein, dat dit land zich speciaal had voorbehouden, en dat on danks de reis van dr Funk in de eerste helft van October de uitvoer van Duitsch land naar den Balkan is gedaald, terwijl die van Italië is gestegen. HET LOT DER JODEN IN DANZIG. D'e bladen melden uit D'anzig, dai al daar in een vergadering van vooraan staande Joden en leden van den senaat, de mededeeling is gedaan, dat de Jocd- sche bevolking van Danzig zich op de noodzakelijkheid moet voorbei eiden, het H. M. de Koningin is gisteravond na de einduitvoering van de leerlingen van het Koninklijk Conservatorium voor Mu ziek te 's Gravenhage gedeeltelijk te heb ben bijgewoond per auto naar Het Loo vertrokken. gebied van de vrije atad binnen drie of vier maanden te verlaten. Nader vernemen wij, dat in een verga dering van D'anziger Joden besloten is de Joodsche bevolking in haar geheel te doen emigreeren. Begin Januari 1939 zal met de emigra tie een aanvang worden genomen. NEGEN SPIONNEN GEARRESTEERD IN ZWITSERLAND. De Zwitsersche bondspolitie heeft aan den grenspost nabij Annemasse negen personen gearresteerd, die ten nadeele van Frankrijk en ten behoeve van een groote mogendheid spionneerden. SOVJET-TROEPEN AAN DE GRENS VAN MANDSJOEKWO? Voisjiro Yokoyama, de bevelhebber der Japansche eenheid, welke betrokken was hij het incident van Tsjang-Koe-Feng heeft volgens een telefonisch bericht uit Tsoeroega, melding gemaakt van een groote concentratie van Sovjet-troepen aan de grens van Mandsjoekwo. TREINRAMP IN BRAZILIë. Vijf-en-dertig dooden. Bij een botsing tusschen een personen trein en een goederentrein zijn vijfender tig personen gedood en meer dan zestig gewond. Het is de ergste treinramp, die ooit in Brazilië is voorgekomen. Alle tweede-klasrijtuigen van den per sonentrein zijn volkomen vernield en alle inzittenden werden gedood of gewond. Daar verscheidene gewonden in levens gevaar verkeeren, vreest men, dat het doodental nog zal stijgen. Havas deelt nader mede, dat de ramp zich heeft voorgedaan in den staat Minas Gerqes, tusschen de stations Sito en Soao Ayres. Dit nieuwsbureau spreekt van zesendertig dooden en een honderdtal gewonden. SLOWAAKSCH—HONGAARSCH GRENSINCIDENT. Twee Tsjecho-Slowaaksche gendarmen gedood; onderhandelingen inzake grens- afbakening afgebroken. Officiëele Slowaaksche kringen deelen mede, dat terroristische benden, gesteund door afdeelingen van het geregelde Hon- gaarsche leger, de gemeenten Kuzmice, Silvas en Kalsa zijn binnengedrongen en aldus een sector van den spoorweg Ko- sice-Uzhorod hebben bezet, die bij de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen aan Slowakije is gelaten. Bij dit incident werden twee Tsjecho- Slowaaksche gendarmen gedood. Tsjecho-Slowaaksche troepen kwamen tusschenbeide en maakten den spoorweg tusschen Slanec en Kusmice weer vrij. Naar aanleiding van dit incident heeft minister-president Tisso de Slowaaksche delegatie bij de gemengde grensafbake- ningscommissie order gegeven de onder handelingen met de Hongaarsche delega tie onmiddellijk af te breken, totdat „de Hongaarsche kringen, die voor dergelijke overvallen verantwoordelijk zijn, de Slo waaksche regeering voldoende satisfactie schenken en de noodige maatregelen ne men om een einde te maken aan de aan vallen van rooverbenden". DE BRITSCHE LUCHTMACHT DE GROOTSTE IN EUROPA? De bekende Amerikaansche publicist op militair gebied, majoor George Fielding, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat het de vraag is of de Duitsche lucht macht nog grooter is dan die van Groot- Brittannië, en dat deze laatste wellicht de geduchtste luchtmacht in Europa zou vor men, indien een oorlog mocht uitbreken. Zoowel wat oefening, uitrusting als bevel voering betreft, neemt het Britsche mili taire vliegwezen 'n vooraanstaande plaats in. Zijn zwakheid is gelegen in het feit, dat de Britsche industrie zonder grootere controle zijn vliegtuigen niet zoo snel kan vervangen als de Duitsche. Naar Reuter uit Los Angeles meldt, zijn zeven Amerikaansche vliegtuigen naar Li verpool verscheept. Deze vliegtuigen ma ken deel uit van een serie van 400 stuks, die voor rekening van Engeland te Los Angeles zijn gebouwd. ONTPLOFFING IN EEN KRUIT FABRIEK. D'ertien arbeiders zijn gedood door een VR A-ANTIVRIES ANTIROEST i Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter" bus ontploffing, die in de kruitfabrieken te Iwahana nabij Tokio plaats had. Honder den ruiten in den omtrek werden ver nield. Vier fabrieksgebouwen werden in de asch gelegd door den brand, die ten gevolge van do ontploffing uitbrak. ONGERUSTHEID OVER NIEMULLER. In strijd met desbetreffende berichten is Ds Niemöller niet op vrij voeten ge steld. Hij bevindt zich nog in het con centratiekamp Sachsenhausen ten noor den van Berlijn. Te BerlijnDahlem maakt men zich ongerust o>ver zijn lot, daar men sinds een maand niets meer van hem gehoord heeft. Volgens een nader Reuterbericht vreest men, dat Niemöller ernstig ziek is. VEERBOOT OMGESLAGEN OP DE TAAG. Er zouden 40 personen zijn omgekomen. Een kleine veerboot, die de oevers van de Taag verbindt, is met een baggermolen in botsing gekomen en omgeslagen. Er zijn talrijke slachtoffers te betreu ren. Drie lijken zijn reeds geborgen, ter wijl 22 personen vermist worden. Onge veer twintig slachtoffers zijn in zieken huizen opgenomen. Nader wordt gemeld, dat men vreest, dat 40 personen om het leven zijn ge komen. Aan boord van de veerboot bevonden zich 70 personen. Daar de schipper afwezig was, stond een matroos aan het roer. Van alle kanten komen berichten over de plotseling ingevallen koude. Te Berlijn ongekend hevige koude. Uit Berlijn werd gisteren gemeld: Het is vandaag te Berlijn de koudste dag sedert 83 jaar. De thermometer was in den loop van den middag reeds tot 16 graden onder nul gedaald en men ver wacht bij aanhoudenden wind uit het Oosten een nieuw laagterecord van 18 graden vorst. Het is te begrijpen, dat deze hevige koude niet alleen veel Cilende veroorzaakt, maar ook groote schade aan richt. In de eerste 'plaats betreft dat wel het verkeer. De binnenscheepvaart heeft 'veel van het toevriezen der rivieren en kana len te lijden, de schepen, die zich op de Oder bevinden, hebben radiotelegrafisch instructie gekregen de eerste de 'beste ha ven binnen te loopen omdat het gevaar bestaat, dat zich grondijs vormt. In de Duitsche Noordzeehavens hebben zich groote moeilijkheden voorgedaan, omdat de storm uit het Oosten het water «van de kusten wegdrijft, Zoodat nog slechts zeer smalle vaargeulen gebruikt kunnen worden. Het kustverkeer moest als gevolg daarvan gestaakt worden. De verbinding met Norderney en Borkum kan, zij het moeilijk, gehandhaafd blijven, met de an dere Oost-Friesche eilanden geschiedt dat door middel van vliegtuigen. Ook de Elbe is reeds over een grooten afstand toegevroren, zoodat de vereeni- ging van Eibereederijen het besluit heeft moeten nemen de scheepvaart in beide richtingen stil te leggen. Uit deze rivier wordt het water eveneens naar zee ge perst, zoodat niet alleen gevaar van ijs- vorming, doch tevens van lagen water stand dreigt. Evenals in den winter van 19'29 verwacht man, dat ijsbrdkers te hulp zullen moeten komen, om de groote scheepvaart op de Elbe in stand te kun nen houden. Ook in Engeland koude, ofschoon minder dan bij ons. De koude in Engelland, die Vrijdag avond begonnen is, werd Zaterdag, ten gevolge van den Zuid-Ooster storm heel wat erger. Te Londen had men in drie jaar niet zoo'n koude beleefd en een dergelijke combinatie van kou en storm niet sinds Februaii 1929. Zaterdagavond vroor het in Zuid-Enge- land van 6 tot 11 gr. F, doch in Noord- Engelan'd en Schotland was het minder koud. Wel is. daar meer sneeuw gevallen. De Kanaalbooten hadden veel last van ■den storm en aan de Zuidkust werd menig automobilist tot stilstand gedwon gen door het bevriezen van zijn radiator. In de monding van de Theems zijn gis teravond eenige tabklichters los geslagen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1