Het echtscheidii Misselijk gedoe. PUROL Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws Rechtszaken Radioprogramma. EErtSTE Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Onder dit kopje schrijft „Patrimo nium": Men heeft uit de dagbladen kennis kunnen nemen van de vragen, door een nationaal-socialistisch Kamerlid, namens den „Leider", vooral met een hoofd letter aan de Regeering gesteld. Een collecte, naa.r Duitsch voorbeeld, en kennelijk bedoeld als een soort de monstratie, het ware een bij voorbaat tot. mislukking gedoemde onderneming. Vooral, wanneer de heer Mussert veel collectanten aanwees. Over het toestaan 1 van openbare collecten beslist overigens in Nederland niet de Minister-president, maar de gemeentelijke autoriteit. Dat da heer Mussert dat niet precies weet, is hem niet euvel te duiden. Hij is van meer dingen niet op de hoogte. Opgekomen moet worden tegen de de magogische voorstelling, dat er in Neder land zoo goed als niets gebeurt voor de werkloozen en andere hulpbehoevenden, terwijl men wel circa 41/2 ton bijeen weet te brengen voor Joodsche vluchtelingen. De christelijke onderwijzers brachten, met steun van anderen, reeds f60 0.0 0 0 bijeen voor hulp aan werklooze kweeke- lingen met acte. De Centrale voor Werk- loozenzorg collecteert gemiddeld ruim f 1 0 0.0 0 0 per jaar voor het kamp werk. Onze Christelijk sociale organisa ties brengen, jaar in, jaar uit, tienduizen den bijeen voor tehuizen, voor kerstuit- deelingen aan werkloozen, etc. En wat doen onze diaconieën en philantropische vereenigingen al niet! Wat brengen onze Zondagsschoolbesturen niet bijeen. Men geeft hoog op van de Duitsche Winterhilfe: 15 millioen Mark is bijeen gebracht. Maar wat beteekent dit? Om het bedrag met Nederland te vergelijken, moet men bet door 9 deelen. Dat zou dus zijn een som van bijna 1.7 millioen mark (1.2 millioen gulden). Maar de Ge reformeerde Kerken alleen geven per jaar circa 3 millioen gulden uit voor diaco naal hulpbetoon. En hoeveel millioen worden uitgedeeld door de Hervormde, Luthersche, R.-Katholieke en andere kerk- formaties? Ook het particuliere initiatief in Vereenigingen voor armenzorg, etc. is hier rijker ontwikkeld dan in het natio naal-socialistisch Duitschland, dat zelfs den arbeid van het Leger des Heils be moeilijkt. En nu spreken wij niet over de hon derden millioenen, die uit de publieke kassen telken jare beschikbaar worden gesteld voor steun en armenzorg. Wij handelen alleen over de particuliere en kerkelijke activiteit. De heer Mussert zal met zijn demago gisch .optreden weinig succes hebben. Het is verachtelijk, om zóó den nood van de werkloozen te exploiteeren voor politieke doeleinden. Doos 30 cent. Schoemaker bezig met het opklampen van stroo. Toen de laatste hand aan den sta pel gelegd werd, viel genoemde arbeider, vermoedelijk doordat hij uitgleed, naar beneden en bleef bewusteloos liggen. Dr De Cock constateerde een lichte her senschudding. Per auto is de man naar zijn woning vervoerd. De vrouw van W. Otte Jz. is van de trap gevallen, waarbij zij haar enkel brak NEDERLANDERS WERKZAAM IN HET BUITENLAND. In 1938 tot 1 December 20.000 in Duitsch land en 1000 in België. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent een suppletoire begrooting voor 1937 deelt de minister van Sociale Zaken o.m. mede, dat ge durende het jaar 1937 in België rond 2500 Nederlandsche arbeiders werk heb ben gevonden en in Duitschland rond 4500. Voor de eerste elf maanden van 1938 bedragen deze aantallen resp. rond 1000 en ruim 20.000 (onder dit laatste getal begrepen 16.909, bemiddeld door de organen der openbare arbeidsbemid deling). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Organisatienadeel en Klassenstrijd? Aan de Redactie van „De Zeeuw" Geachte Redactie! Naar aanleiding van het „Ingezonden" van den heer van Soelen van Souburg, in Uw blad van 13 Dec. j.l., mag ik mis schien wel enkele opmerkingen maken. Ondanks het veelszins waardeerende oordeel over ons werk. en een, behalve aan het slot, juiste omschrijving van de verhouding landbouw en industrie, is toch in bedoeld schrijven heel duidelijk meikbaar, waaraan het op dit terrein in Zeeland mangelt. In Zeeland, want al verliest deze fou tieve beschouwing voortdurend terrein, de heer van Soelen is niet de eenige, die nor' zoo denkt. 'iet typische kenmerk hier is, dat men zijn eigen gedachten" heeft en voor rultaten van geloovig Schriftonder zoek rich veelszins gesloten houdt, waar door een ernstige verstarring is inge treden, waaronder we principiëel en practisch lijden. Eenerzijds door niet de II. Schrift tot uitgangspunt te nemen bij principiëele kwesties, en anderzijds, door over maat schappelijke problemen een zeer éénzij dige, en dus onjuiste, beschouwing te hebben. Om bij het laatste te beginnen, kwes ties als ontslag en verplichte arbitrage, of verplicht overleg. Bij enkele juiste opmerkingen, die de heer van Soelen hierover maakt, en waar in hij de oorzaak eigenlijk al eenigszins geeft, verslapping van het verantwoorde lijkheidsgevoel bij de werkgevers, past allerminst de nadeelige gevolgen op reke ning van de Vakorganisaties te schrij ven. Immers toch, de eisch van Organi satie volgt uit het Scheppingsverband uit éénen bloede, en van Chr. Vakorgani satie uit de souvereiniteit Gods en de autoriteit van Zijn Woord. En wanneer dit nu in toepassing komt ook onder de landarbeiders, dan kunnen sommige werkgevers uit een verkeerd begrijpen of niet juist zien, hiertegen wel, naar hun wijze van zien, tegenmaatrege len treffen, maar dan kan dat nooit aan de Organisatie geweten worden, die tracht Gods Wet in toepassing te brengen, maar dan is dat te danken aan het verkeerde standpunt en de verkeerde handelwijze van zulke werkgevers. Dus niet een nadeel van de Organisa tie, maar van het nog niet juist zien van den eisch van Gods gebod op dit terrein. Zoo is het ook met verplicht overleg, of verplichte arbitrage. Als georganiseerd overleg en vrijwillige arbitrage eisch van het Chr. beginsel is, en niemand kan dat op grond van de H. Schrift tegenspreken, en het weigeren hiervan de verplichte arbitrage brengt, dan is die Chr. Vakorganisatie niet de schuld van die verplichte arbitrage, maar het niet in toepassing brengen van de Chr. beginselen aangaande overleg en samenwerking. Ook de vraag „beluister ik hier niet de taal van de klassenstrijd", is uit de zelfde misvatting geboren. Hoe kan men nu, alweer Schriftuurlijk gezien, door de menschen voor hun ver antwoordelijkheid te stellen, dat ook zij als arbeiders hebben mee te werken, dat recht en gerechtigheid worden betracht, daarin de taal van den klassenstrijd be luisteren. Ook den Chr. arbeider eigen verant woordelijkheid voor te houden, is toch wel principiëel juist. En de vermaning, dat ze tegen alle onrecht hebben te getuigen, toch ook wel. En wanneer dan blijkt, dat er zoowel bij den vorm van het vaststellen van het loon, als ten opzichte van het loon zelf, zulke ernstige afwijkingen, uit Chris telijk oogpunt gezien, voorkomen, dan is daarvoor ook alle reden. De misvatting als gevolg van de ver starring bestaat hierin, dat verschillen de werkgevers in de Vakorganisatie der landarbeiders nog niet anders kunnen zien dan een orgaan, dat niets liever dan vechten wil. Terwijl het tot stand komen van zooveel Coll. Contracten zonder eeni ge wrijving ook het practisch bewijs is, dat ze niets liever wil dan vrede en over leg en samenwerking. Maar tevens, dat zij onwillige werkgevers en onwillige arbeiders zal blijven oproepen tot de voor het bedrijf en het gezin zoo noodige samenwerking. Maar niet minder ook op principiëelen grondslag zal blijven eischen, wat naar Gods gebod voor de samenleving ook in arbeid en bedrijf noodig is. Dat kan voor onwilligen en principiëel ongehoorzamen, wel eens lastig worden, ik weet het, die dan wel graag de zaak omkeeren, en de verantwoordelijkheid op de Organisaties willen leggen. Maar dat lukt hen niet. Klassenstrijd wordt niet daar gevon den, waar men op de Schriftuurlijke ba sis, met Schriftuurlijke middelen, de klassen b ij elkaar wil brengen tot samenwerking, maar daar waar men weigert hieraan zijn medewerking te verleenen. Of dit alles niet meer een zaak van geloof en gebed moet zijn, dan van be tooging en toespitsing, lees liever, want dat was het, bespreking "en toelichting? Neen! Ik heb dat nooit gelezen of zien bewezen. Wel dat samen behoort te gaan, bid den en werken. Iemand, die veel bidt en wel gelooft, maar niet evenveel werkt, is een luiaard, een vrome luiaard. En iemand, die hard werkt voor zijn bestaan, of voor de maatschappij, maar in het bidden vertraagt, wordt een ma terialist. Chr. maatschappelijke Organisatie is in Zeeland een zaak van hard werken en aanhoudend gebed. Daarom heeft God het in zoo korten tijd zoo rijk gezegend. En dat zal zoo blijven naar Gods be loften, als we noch in het bidden, noch in het werken vertragen. Dan zal het nog bestaande misverstand steeds meer verdwijnen, en het zal het verzet nog machteloozer maken. Geachte Redacteur, ik hoop, dat in zender en velen met hem, die dit lezen, geen vrees meer koesteren, of van hun vrees verlost worden, en dat ook mee hierdoor ieder Christen zijn belijdenis leere beleven, ook op dit terrein. Met dank voor de plaatsing. A. VINGERLING. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. DE STRENGE VORST. Hü3 IJsoclmeer met Ijs bedekt. De veerdienst Enkhulzen-Stavoren step gezet Het plotseling intreden van de strenge vorst heeft al spoedig moeilijkheden op geleverd. Zoo is de veerdienst Enkhuizen-Stavo ren met ingang van heden in verband met den ijsgang stop gezet. Zoover het oog reikt is het buiten IJ en IJsselmeer thans bedekt met ijs. Alle zeilverkeer ligt stil. Het eiland Marken ligt reeds geheel ge- isoleer d. De Gouwzee is één groot ijsvo'd Aangezien het ijs nog niet zoo sterk is, dat men er over heen kan loopen, is het dus op het oogenblik niet mogelijk het eiland te verlaten of te bereiken. Vele werkverschaffingen zijn stopgezet. Gevaarlijke situatie door springen van een wa terleidingbuis. Vermoedelijk tengevolge van de eensklaps zoo sterk gedaalde temperatuur, is Zondagochtend ongeveer 8 uur de transportbuis dor :Prov. Noord-Hollandsche waterleiding in den oprit van de brug over het Mer- wedekanaal in den nieuwen provincialen weg naar het Gooi, gesprongen, met het gevolg, dat het uitstroomende water een ware verwoesting heeft aangericht. Het was door de vorst uiterst moeilijk een opening in het wegdek te maken. Toen men tenslotte er in geslaagd was, een opening in het wegdek te maken, kwam men tot de ontstellende ontdek king, dat zich onder het klinker-wegdek zoowel als onder het tegel voetpad voor voetgangers, geen centimeter zand meer bevond. Dat geen ernstige weginstorting heeft plaats gehad, is alleen te danken aan de vorst, waardoor het klinkerweg- dek zoowel als hqt tegel-voetpad een vast aaneengesloten geheel vormden. Spoedig is een aanvang gemaakt met het volstorten met zand. Acetyleentoestel uit- eengesprongen. Smid op slag gedood. Zaterdagmorgen is in het gehucht Elp (gem Westerbork) een noodlottig ongeval gebeurd. De 26-jarige Z., zoon van den dorpssmid, was buiten aan het wtyk voor de smederij van zijn vader. Daarbij maakte hij gebruik van een acetyleen-laschapparaat. Plotse ling ontplofte dit, waarbij Z. door weg vliegende deelen werd geraakt en op slag gedood. Keikinbraak te Zaan dam. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is in de kerk van de Ned. Herv. gemeente van West-Zaandijk ingebroken. Nadat de nachtejijke bezoekers aan de achterzijde van het gebouw waren bin nengedrongen, wisten zij de deur van de consistoriekamer te forceeren. Hier bra ken zij zes offerblokken open, waarna zij zich den inhoud, een totaal bedrag van 120 gulden toeeigenden. Men heeft de daders nog niet kunnen achterhalen. In een pinda gestikt. Zaterdagmiddag heeft het drie-jarig zoontje van den rijwielhandelaar R. de W. (e Beilen een pindanootje in de luchtpijp gekregen. Hoewel do vader zich onmiddellijk met het kind naar den dokter spoedde, kon medische hulp niet meer baten. Hét kind is gestikt. Door de koude bevan gen. Zondagmorgen is de heer B., toen hij1 zich naar de R.K. kerk begaf te Bem- mel, door de koude bevangen. Juist toen hij de kerk bereikt had, word hij onwel, viel bewusteloos neer en overleed ter plaatse. Toen de 60-jarige L. O. te Capelle a. d IJssel, zich Zondagmorgen naar de kerk begaf, werd bij op straat onwel; hij1 zakte ineen en was op slag dood. De 80-jarige weduwe J. K.-S. te Rotterdam is gisteravond in een tram door de koude bevangen geraakt. De ge neeskundigen dienst heeft haar naar haar woning vervoerd. Gisteravond laat was zij; nog steeds bewusteloos. Noodseinen van onbe kend schip. Volgens een radiobe richt van het Zweedsche s.s. „Elgo" heeft ■een onbekend stoomschip twee vuurpijlen opgelaten 10 mijl Zuidwest van het Noordhindervuurschip. Het s.s. Elgo be richtte, dat het er niet heen kon gaan tengevolge van de hooge zeeën. Brand onder den preekstoel. In de Geref. kerk te Loe- nen bij Beekbergen is Zondagmorgen te gen het einde van den kerkdienst, brand uitgebroken in den kelder onder den preekstoel, waar de kachel voor de heete- luchtverwarming stond. Het gebouw ge raakte vol rook, zoodat de kerkgangers noodgedwongen moesten vertrekken. De brandweer heeft het vuur met een snel- blusscher en emmers water gebluscht, de preekstoel moest hierbij afgebroken worden. De brand is vermoedelijk ont staan door ondeugdelijke isolatie der ver warmingsinstallatie. Een procuratiehouder en reiziger in arrest gesteld. In den loop van dit jaar deed een firma te Maassluis zaken met een te Amsterdam gevestigd technisch handelsbureau. Met den reiziger van dit bureau werd over eengekomen, dat goederen in consignatie zouden worden verstrekt. Na verloop van tijd wilde de Amsterdamsche firma van de overeengekomen transactie, betreffende het zenden van goederen in consignatie niets weten. Zij nam het standpunt in, dat van koop en niet van consignatie sprake was. Langs gerechtelijken weg werd de Maassluissche firma door don kantonrechter te Schiedam veroordeeld tot het betalen van de goederen en de kosten van het proces, hetgeen voor haar een grooten schadepost beteekende. I In de procedure was een reiziger uit Leiden gedagvaard en ook de procuratie houder van het technisch bureau te Amsterdam, als getuige onder eede ge hoord. Na de veroordeeling diende de Maassluische firma bij de politie te Maas sluis tegen beide personen een aanklacht in wegens het plegen van meineed. De recherche toog op onderzoek uit en toen bleek, dat de reiziger zich in onder scheiden plaatsen van ons land aan soort gelijke practijken had schuldig gemaakt. Door zijn toedoen was een zakenman te Schoonhoven eveneens veroordeeld. Na dat kon warden aangetoond, dat zoowel de reiziger als de procuratiehouder, bui ten de firma om, een en ander hadden op touw gezet, werden beiden gearres teerd en op het bureau van politie te Maassluis opgesloten. Tijdens het verhoor legde de reiziger een volledige bekentenis af. Hij beweer de daarbij in overleg en op aandrang van den procuratiehouder te hebben ge handeld. Inmiddels zijn reeds meer dan veertig van zulke zaken aan het licht gekomen. De Amsterdamsche firma heeft beide ge arresteerden terstond ontslagen. Als verdacht van meineed, oplichting en valschheid in geschrifte is tegen de ge arresteerden proces-verbaal opgemaakt Zij zullen ter beschikking van den offi cier van justitie worden gesteld. Paard springt op passé e- renden wagen. Toen de Tilburgscho kinderarts, dr J. Keijzer, over den Goirle- scheweg, aldaar reed, overkwam hem een niet alledaagsch ongeval. Drie militaire ruiters, achter elkaar rijdend, kwamen hem tegemoet gereden. Bij het passeeron van een in aanbouw zijnd huis schrok het paard van 'den laatsten ruiter van een laschapparaat, dat de werklieden gebruikten. Het dier deed een uitval naar het midden van den weg en kwam Loven op de auto van dr K. te recht. Dwars over de auto hangend werd het paard nog eenige meters meegevoerd, yoordat de wagen stopte. De ruiter was van zijn paard getuimeld en moest naar zijn woning worden overgebracht, waar bleek, dat hij geen letsel had bekomen. Ook dr K. kwam er met den schrik af. Zijn auto was echter dermate beschadigd dat zij door een takelwagen moest wor den weggesleept. Het paard kreeg diverse vleeschwon- den. Het coupeeren van staarten. Zooals men zich herinneren zal word, teneinde in hoogste instantie een uit spraak te verkrijgen, inzake het coupee ren van paardenstaarten, onlangs l< gen een veearts te Kruiningen procesverbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling nadat deze een jong paard had gecou peerd. Een en ander geschiedde in tegen' woordigheid van diverse autoriteiten. Naar we thans vernemen zal de behan deling der strafzaak plaats hebben ter openbare terechtzitting van de arrondis sementsrechtbank te Middelburg op 6 Januari a.s., dep namiddags. Er zijn in deze zaak eenige getuigen en deskundi gen gedagvaard. REGELING VAN DE PAARDEN FOKKERIJ. De suüsidieering door hei Rijk. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer o\er het wetsontwerp houden de nieuwe bepalingen tot regeling van de paardenfokkerij, wordt het volgende ont leend: Bij! het afdeelingsondcrzoek van dit wetsontwerp verklaarden vele leden zich met de hoofdbeginselen daarvan te kun nen vereenigen. In het bijzonder betuig den zij instemming met de voorgestelde beperking van de rijksbemoeiingen inza ke de keuring van hengsten. Sommige leden hadden er echter be zwaar tegen, dat de goedkeuring, door een stamboekvereeniiging voor een be paalden hengst verleend, het recht zal geven, dien hengst in het geheele land ter dekking te stellen. Enkele leden vreesden, dat het ont werp, doordat het de keuring in de eer ste plaats aan de stamboekvereeniging overlaat, er toe zal leiden, dat kruising met andere rassen, bijv. met Iersche, met Hannoveraansche of het Holsteinsche, achterwege zal blijven, hoewel zulk een kruising wel degelijk in het belang van de Nederlandsche paardenfokkerijl kan zijn. Sommige leden verklaarden te betreu ren, dat de provinciale regelingscom missies zullen verdwijnen. Verscheidene leden zagen in de subsi dieregeling, zooals de minister zich die voorstelt, een huns inziens ongerecht vaardigde bevoordeeling van een bepaal de fokrichting, de tuigpaardrichting (warmbloedfokkerij). Deze leden waren van oordeel, dat de eenige juiste en rechtvaardigei wijze van verdeeling der subsidie krachtens de paardenwet is een evenredige verdeeling onder de verschillende fokrichtingen naar het aantal dekkingen door hengsten van het type dier richtingen. Verscheidene andere leden deelden deze opvatting in het geheel niet. Uok zij hadden bezwaar tegen de verdeelteg in twee gelijke holften, zooals de regoering zich die voorstelt, doch op andere gron den. De overheidsbemoeiing met d^ paar denfokkerij, aldus deze loden, moet in de eerste plaats gericht zijn op verbetering van de fokkerij en dus van de kwaliteit van de paarden. Dit kan alleen worden bereikt, door bevordering van de zuivere teelt. Neemt men nu als maatstaf voor de vrfdeeling van een gedeelte der subsi- dien het aantal dekkingen, dan heeft men geenerlei waarborg, dat de op deze wijze beschikbaar gestelde gelden aan de zui vere teelt ten goede komen. Dezen waar borg heeft m enalleen, wanneer men sub sidie toekent in verhouding tot het aan tal ingeschreven veulens Sommige leden konden zich niet ver borg heeft men alleen, wanneer men sub- ring bestaande voornemen, de paarden fokkerij afgezien van de f 37.000, wel ke op de begrooting van Defensie hier voor zijn uitgetrokken alleen te steu nen met de gelden, uitgekeerd krachtens aitikel 30 van het ontwerp, welke gelden dan zullen worden gebruikt voor het toe kennen van premiën. Zij meenden, dat ook voor verbetering van de paardenfok kerij op andere wijze rijkssteun verleend moet kunnen worden, b.v. voor den aan koop van superieur dekmateriaal. Dinsdag 20 December 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO- Uitz. 4.00—5.10 HIRO. 8.00—9.15 Gram. (Ca. 815 Ber.) 10,00 Gram. 11,30 Godsd. causerie. 12,00 Ber 12,15 KRO-Melod. en solist. (1,001,20 Gram.). 2,003,00 Vrouwenuurtje. 3,05 Modecursus. (Ca. 4,00 Ber.). 4,00 Gram. 4,05 Causerie „De bevrijdende boodschap van het spiritisme". 4,30 Gram. 4,35 Me- dedeelingen. 4,40 Gram. 4,45 Causerie „Bellamy's Kerstboodschap aan ons Ned. volk". 5,10 Gram. 5,45 Felicitatie- bezoek. 6,05 KRO-Melod. en solist. (Ca. 6,30 Ber.). 7,00 Ber. 7,15 Causerie „Kerst vigilie en Octaaf". 7,35 Sportpr. 8,00 Bor. ANP, KRO-Meded. 8,15 KRO-Kamoror- kost en pianoduo. (9,109,80 Inter view). 10,20 Causerie „Aristocraten". 10,30 Ber. ANP. 10,40—12,00 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. AVRO-Uitz. 6,30—7,00 RVU. 8,00 Gram. (Om 8,15 Ber.). 10,00 Mor- genw. 10,15 Gram. 10,30 Voor de vrouw. 10,35 Gram. 11,00 Wenken voor de huish. 11,30 Het Omroeporkest. 12,15 Ber. 12,17 Het AVRO-Amusementsorkest. 12,45 Gram. 1,15 Het Omroeporkest. 2,05 Het AVRO-Vaudeville-orkest en solisten (opn.). 2,45 Kniples. 3,45 Piano. 4,10 Gram. 4,30 Kindorkoorzang. 5,00 Kinder uurtje. 5,30 Het AVRO-Aeolianorkest. 6,25 Ber. 6,30 Causerie „Bent U evenwichtig? 7,00 Voor de kinderen. 7,05 Kin derkoor „Zanglust". 7,30 Eng. les. 8,00 Ber. ANP., Radiojournaal, Meded. 8,20 Gram. 8,30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10,00 Radiotooneel. 10,20 Het Clemens- duo en schrammel-ensemble. 11,00 Ber. ANP., hierna AVRO-orkest. 11,40— 12,00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was: weer: te Vlissingen licht bewolkt; wind: 0. N.O. krachtig, tempe ratuur min 12; minimum hedennacht min 12; neerslag afgeloopen etmaal niets Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land meest matige tijdelijk nog toenemende O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, strenge vorst 's nachts, overdag matige vorst. Stcrmwaarschuwingsdiensf. Langs de geheele kust hangt het sein: Weest op uw hoede! DE VORST IN EUROPA. Het K.N.MI. te De Bilt meldt. Het gebied van hooge luchtdruk blijft stationair en nam niet in beteekenis af. Het breidt zich naar het W. uit. In Z. Europa en in het Z.W. daalde de luchtdruk en ten W. van de Golf van Biscaye en over N. Spanje liggen vlakke depressies. Het vorstgebied heeft zich naar het W. tot over Ierland en Schotland naar het Z.W. tot Z. Frankrijk uitgebreid. Het gebied van strenge vorst beslaat practisch het geheele contingent. In Zweden en Finland is de vorst ma tig. Uit Lissabon wordt regen gemeld. Stand van hedenmiddag 3 u.: Dinsdag 4 u. 18 min. Licht op voor fietsers: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 774. dinsdag 53c JAARG. Uitgave: N. V. Luctor et Emerg het blad Bureaux Lange V Postrekening 44455 Bijkantoor M I d d e J, J. FANO Y, L«i Directeur Hoofdrol Dit nummer beste ECHTSCHEIDING f GOEDVINDEN WOF Een wetsontwei Biji de Tweede Kam wetsontwerp houden de bepalingen in het in het Wetboek van vordering, betreffend: ontbinding des huw ding van tafel en bed. Aan de memorie va het volgende ontleend Bij de behandeling grooting voor 19i>8 is de echtscheiding in d den breede besproken, In het voorloopig ve de Kamer nopens tingshoofdstuk was 1 dene leden opnieuw a in den vorm van eer overwegen, of niet een einde gemaakt k; thans beslissende pri scheiding met onderli gelijk maakt, hoewel uitdrukkelijk verbied overweging is toegeze tot het ontwerpen der in het aangeboden we vat. Met betrekking tot tenis-verstek-bewijs 1: regeling zoowel in de van 1883, als in die v: ontwerp-1886. In het niet van uitgegaan, da en ieder verstek wijze en dat de daaruit blij der alle omstandigh gewantrouwd. Wel wordt den pres bank op het hart geb dat niet, zonder da grond aanwezig is, do vinden zonder meer c huwelijk zal worden vi wettelijke echtscheidin zet de ontworpen reg tegen, dat partijen afs daagde geen verweer Bewijs zal echter wanneer bekentenis 0: danige omstandighedi dat bij den rechter ver dat de bekentenis is met de waarheid, of c mag gelden als erken den eischer gestelde fe De moeilijkheid in tuurlijk gelegen in he gevallen, in de schi tusschen waarheid en Een absoluut onfeil geen menschelijke rt Dat ontheft echter den den plicht om zoo terreinen den recht middelen in staat te 1 van een wet en in „die op de publieke i den betrekking heeft" - te verzekeren. Te dien einde is president van die reel rijke taak toebedeeld, taak belangrijk, maar telijke bepalingen bie waarborg dat zij r worden vervuld. In het ontwerp is c President in. het voorj lende onderdeelen nac geld en zijn, in overc mede, ook de belang. Partijen beter gewaarb het algemeen zeggen di reeds bestaande taak c eenigen is gehandhaaf nen van verlof tot dai boud is gegeven, door: tevens dienstbaar is soort civiel-rechtelijk zoek Als sluitstuk van dc bet gebied van 't proce' gesteld in het Burgeri yoegen een nieuw arti Paling is zeer algemee als sluitstuk te beschoi at zij beoogt er tegen - ekomst echtgenooten, verlangen uitgaat naar rkelijken echtscheid ^ven roepen, nu zij d< een gefmgeerde gron(i zaJ kunnen doen. Dit artikel luidt als >.De echtgenoot zal i:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6