Utrecht's Slation in vlammen, Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Prins Bernhard nlt Engeland terng. De strijd in Spanje. MAANDAG 19 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 68 Buitenland. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden medcdccfingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen GROOT DEEL VAN HET GEBOUW DOOR HET VUUR VERNIELD OF ONBRUIKBAAR GEWORDEN. De moeilijkheden voor het treinverkeer. Zaterdagavond half elf uur is brand uitgebroken in het nieuwe gedeelte van het Centraal-sbation te Utrecht. De brand liet zich zeer ernstig aanzien, waardoor dan ook de brandweer met alle beschik bare) materiaal uitrukte om het vuur te bedwingen. Ook de hulipi van Amsterdam werd ingeroepen. Het blusschingswerk ondervond eohter buitengewoon veel hinder van de felle koude. De belangstelling van het publiek was enorm. Door den vonkenregen konden het eer ste en een gedeelte van hqt tweede per ron niet worden gebruikt voor het reizi gersverkeer, waardoor het treinverkeer vertraging ondervond. Dg brand is ontstaan in het oude ge deelte van het station, waar een archief is ondergebracht. In de nieuwe restauratiezaal hoorde men een verdacht knetterend geluid en toen men op onderzoek uitging sloegen de vlammen reeds door het dak naar buiten. Het vuur wc,rd aangewakkerd door een feilen Oostenwind en baande zich steeds verder een weg door het oude dak. Tengevolge van de werkzaamheden voor restauratie van het station stond juist het bovengedeelte in steigers. Toen de vlammen eenmaal door het daik wa- heen geslagen, vonden zij in het houten steigerwerk verder voedsel en werd het gebouw door een fantastisch vuurfront omringd. Hoe de brandweer ook werkte en zwoegde, steeds verder vraten de vlam men zich door. Ver in den omtrek was de vuurgloed boven da stad zichtbaar en vele duizen den trokken in het late, nachtelijke uur naar 'het station. Aille toegangswegen! wa ren door de politie afgesloten en de Zeis ter tram moest de diensten stopzetten. Hel treinverkeer ondervond, zooals ge zegd, in den aanvang vertraging, later heeft men, door omlegging naar het tweede en derde perron en het doorzen den en laten vertrekken van treinen van het Buurtstation de vertraging vrij wel geheel 'kunnen opheffen. Omstreeks half twaalf zag men de vlammen van het frontgebouw overslaan op de overkapping van het eerste per ron, niettegenstaande ook van deze zijde hat vuur met eenige stralen werd bestre den, 'Even later stortte het zoldergedeelte me/t donderend geraas in. Een ware von kenregen woei over het westelijk gedeelte der stad. tengevolge van de felle vorst bevroor het blusc'hwater op de muren en werd het stationsplein, dat vol lag met slangen, in een ware ijsbaan herschapen. De brandweer had echter gezorgd vol doende zand gereed te hebben om 'hier mede het grootste gevaar voor de brand weerlieden te keeren. De geneeskundige dienst had twee auto s voor mogelijke noodgevallen ge reed staan. Te middernacht was de 'bovenbouw ge heel uitgebrand. Alle bescheiden waren hier een prooi der vlammen geworden. Het plaatskaar tenbureau had men nog intijds kunnen ontruimen. In verband met het gevaar voor de overkapping had men het stationsempla cement gedurende qenigen tijd stroom loos gemaakt, waardoor het treinverkeer nog meer stagnatie ondervond. Later heeft men den stroom weer ingeschakeld. Drast reeks half een is in de felle Koude een motorspuit van do Amster- damsche brandweer met volledige bezet- mg naar Utrecht vertrokken om hulp te ver eenen bij het blusschingswerk. ok de Amsterdamsche brandweer commandant, de heer G. Gordijn Jr., ri i?*Ck ^®rwaarts begeven, e brand is ontstaan in een der bu reaux van den dienst van Wpg en Wer- r,00r,den vrii krachtigen wind aan- gvakkerd, sloeg het vuur over op de tvonmg van den huismeester Van Ginkel, si nzend aan een der bureaux. Vervol- 1 gens werden de bureaux van den dienst van veatvoer door het vuur verwoest. Al het aanwezige bluschmateriaal werd door de Utrechtsche brandweer in werking gesteld om het vuur te stuiten. Men 'kon evenwel niet voorkomen, dat het grootste gedeelte van het stations gebouw totaal werd vernield en een gty- deelte der overkapping van het eerste perron eveneens een prooi der vlammen werd. De brandweer stond voor een bijna hopelooze taak. Te kwart over één arriveerde de com mandant van de Amsterdamsche brand weer, die met zijn Utrcichtschen collega, den heer Vlenine, de situatie opnam, waarbij als vrijwel zeker kwam vast te staan, dat de uit Amsterdam ontboden motorspuit, niet zou behoeven te wer'ken. Even voor half twee arriveerde de volbe- mande motorspuit. De mannen hadden boven op den open wagen een zeer kou den rit gehad. Het valt te begrijpen, dat zij teleurge steld waren, toen zij bij aankomst niet aan het werk moesten gaan. Om half twee brandde de bovenverdie ping van het Gentraal-Station nog flink. Men concentreerde de blussohing hoofd zakelijk op het middengedeelte, om ver dere uitbreiding te voorkomen. Dit is dan ook wel gelukt. Om dezen tijd kon men zeggen, dat het vuur was gelocali- eeerd, De geheele noordelijke helft van de bo venverdieping is echter een prooi der vlammen geworden. De blussohing geschiedde aanvankelijk weinig vlot, dooordat de standpijpen op de waterleiding bevroren waren. Later werd dit euvel verholpen en werd met een ontelbaar aantal stralen het vuur bestre den. Hét tweede perron was door de po litie ontruimd, doch men had telkens weer moeite om de reizigers daar van daan te houden en naar de uitgangen te dirigeeren, daar zij' van hieruit een uit stekend gezicht hadden op den brand die aan het eerste perron woedde. Terwijl de noordelijke helft van hot station fel brandde en er elk oogenblik 'gevaar bestond dat een gedeelte van de groote hal zou instorten, bleven de con trole-beambten bij den toegang naar de perrons trouw hun dienst vervullen. Het water stroomde in breede golven naar beneden, waar het door zanddam- metjes in de gewenschte richting werd weggeleid, om op straat een overstroo ming te voorkomen, die bij' deze felle koude onmiddellijk een ijsvlakte tot ge volg zou hebben. Voor zoover er toch wa ter op het Stationsplein kwam te staan, wiyd er dadelijk zand over gestrooid om gladheid te voorkomen. De brandweer lieden, die bij de straalpijpen stonden waren in ijspoppen1 veranderd. Zij moes ten telkens worden afgelost. De bureaux van de afdeeling weg en werken en van vervoer zijn geheel uit gebrand, terwijl het grootste deel van het stationsgebouw buiten gebruik moest worden gesteld. Veertien uur na het uitbreken van den brand was de Utrechtsche brandweer nog steeds bezig met de blussohing. Telkens opnieuw laaiden de vlammen weder om op. De spoorwegbeambten hadden Zater dagavond al een zeer zware taak. Toeval lig brak de brand uit op een tijdstip, dat men reeds de handen vol had om het treinverkeer tusschen Utrecht en het Westen van het land zonder, eenige stag natie te doen vegloopen. In de omgeving van het stationsemp^cement te Vleuten was namelijk omstreeks tien uur de voe dingskabel van het electrisch net gebro ken, waardoor het treinverkeer tijdelijk over één spoor moest worden geleid. Het gelukte de treinen op een veilige plaats, alhoewel met eenige vertraging, in- en uit te laten gaan, terwijl zoo veel mogelijk de electrische treinen wer den vervangen door diesel- en stoom treinen. De schade is aanzienlijk. Van het Noordelijk gedeelte van het stationsge bouw zijn slechts de fundamenten intact gebleven. Men mag van geluk spreken, dat de brand in het noordelijkste gedeelte van het station is uitgebroken. Het gelukte de afdeeling tractie, be houdens aanzienlijke waterschade, on aangetast te behouden, waardoor de daar onder gelegen vestibule met het plaats kaartenbureau en toegangen tot de per rons konden worden behouden. Dit gedeelte van het station verkeert echter in een deplorabelen toestand. Het bagagedepot is in allerijl ingericht als plaatskaartenbureau, terwijl de helft van den uitgang thans ingang is ge worden. Gedurende den geheolen nacht bleven tal van cafó's op het Stationsplein en in de nabijheid van de plaats van den brand voor het publiek geopend. Velen hebben de koude getrotseerd en een gedeelte van hun nachtrust opgeofferd om iets gewaar te worden van dezen bijzonderen brand. De Utrechtsche brandweer heeft zich kranig geweerd. Met de uiterste krachts inspanning is het gelukt een gedeelte van het stationsgebouw, alsmede de over kapping te behouden. Wat de oorzaak van dezen brand be treft staan de autoriteiten volkomen voor een raadsel. Van alles dat zich in den linkervleugel bevond heeft men niets kunnen redden Zoo snel greep het vuur om zich heen, dat de heer Van Ginkel niet in de gelegen heid was ook maar iets van zijn eigen dommen in veiligheid te brengen. In de bureau's 'van den Dienst van Tractie heeft men nog gelegenheid gehad zeer veel van de bescheiden in veiligheid te brengen. Het nadeel is niet te overzien. Ieder cijfer, dat men zou noemen, is wel zeer voorbarig. Het Centraal Station is tegen brand schade verzekerd. Van eigen risico is geen sprake. De spoorwegen zullen alles in het werk stellen teneinde stagnatie te voorkomen D'eze brand is natuurlijk een ramp voor de Spoorwegen, omdat het zeker langen tijd zal duren, alvorens den invloed der geheele verwoesting Van de geheele ad ministratie is genivelleerd. Van Viissingen per trein naar Rotterdam, Prins Bernhard is Zaterdagavond uit Engeland teruggekomen. Z.K.H. had te Viissingen plaats genomen in een gere- Êerveerden coupé ie klasse in den achter sten wagen van den boottrein, welke on geveer half zes naar Rotterdam vertrekt. D'e trein 'had een vrij groote vertraging 39 minuten en kwam om 1 minuut vóór acht aan de Delftsche Poort aan. Z.K.H. verliet hier den trein om Zich tusschen de andere passagiers langs de controle te begeven, waar niemand Hem herkende. Buiten stond Zijn auto te wachten. De Prins steeg in, waarna ter stond de auto zich in beweging zette om Z.K.H, naar het Paleis Soestdijk terug te brengen. Te Roosendaal maakte Z.K.H., die er opgewekt uitzag en een bloem in het knoopsgat had, van de gelegenheid ge bruik om tijdens het oponthoud aldaar enkele avondbladen te koopen bij den sta- tionsboekhandel. Hij was slechts verge zeld van oen lid van de Hofhouding. Ook dé strafrapporten verbrand. Tot de archieven en de administratie van den dienst van „Weg en Werken", die tijdens den hevigen brand in het Utreóht- schen Centraal Station geheel verloren gingen, behooren ook eenige stukken, waarvan het verlies door de betrokken personen zeker niet zal worden betreurd Het zijn de strafrapporten van het per soneel II FRANCO'S OFFENSIEF UITGESTELD? Uit San Sebastian verneemt United Press, dat wegens het aanhoudende slechte weer generaal Franco heeft be sloten het aangekondigde groote offensief tot midden Januari uit te stellen. De Kerstverloven der troepen aan het front worden niet ingetrokken. De Ebro is in korten tijd vijf meter ge stegen. Het water loopt op vele plaat sen in stroomen over de oevers, zoodat ver scheiden dorpen ontruimd moesten wor den. Franco gaat echter verder met de voorbereiding van zijn offensief en heeft thans reeds 715.000 man geconcentreerd, het grootste leger, waarover hij sedert het begin van den strijd kon beschikken. Voorts zijn bij de hulpdiensten, zieken huizen, intendance enz., nog 140.000 man werkzaam. Een hevige brand heeft het Centraal Station te Utrecht Zaterdagavond verwoest. Ten kijkje tijdens het blusschingswerk, dat door den strengen vorst ten zeerste werd bemoeilijkt. DUITSCHE KOLONIE IN ITALIAANSCH SOMALILAND? Volgens Reynolds News zou te Kis- majoe in Italiaansch Somaliland eon Duitsche kolonie zijn gesticht. Dit gebied is in 1925 door Engeland aan Italië af gestaan en Italië zou dit gebied thans op zijn beurt weer hebben afgestaan aan Duitschland. Er zouden zich 3000 Duitsche kolonisten bevinden. BEREIDT HITLER WEER EEN VERRASSING VOOR? Een ontwapeningsconferentie? De „Sunday Dispatch" bericht, dat Hitier voor het volgend jaar een verras sing voorbereidt. Hij zou voorstellen aen Eüropeesche ontwapenings-oonferentie te houden. Volgens de diplomatieke redao- teur van het blad zou Hitier aan Frank rijk Engeland en Italië willen voorstellen een verdrag van vier te sluiten, waarbij o.a. een quantitatieve beperking van de bewapening is te voorzien. Het blad voegt hieraan toe, dat som mige leiders der nationaal-sooialisten een nieuwe stap in Oost-Europa zouden ver langen. Doch Hitier zelf zou teerst Frankrijk en Engeland willen polsen en zich verzekeren, dat de herbewapening van Engeland zuiver defensief en niet of fensief is. Kapitein Wiedemann, die in begin Januari naar Londen zal komen, moet onderzoeken hoe de voorstellen van Duitschland ontvangen zouden worden. MUSSOLINI OP SARDINI8 Mussolini heeft Zondag de nieuwe stad Oarbonia in het steenkoolgebied van Ba- cuabis nabij Gagliari, op Sardinië, inge wijd. Volgens de eerste berichten, die te Rome zijn ontvangen, heeft Mussolini in zijn re devoering bij de invoering van Carbonia niet gesproken over de buitenlandsobe po litiek. Mussolini verheerlijkte den onbuigza- men wil van het fascisme en uitte den lof der deugden van het Sardijnsche volk. NIJPEND DEVIEZENTEKORT IN DUITSCHLAND. De Duitsche heurskranten, aldus de Arbeiderspers-Timesdienst hebben den laatsten tijd vol gestaan met waarschu wingen, dat de uitvoer mioast worden ver groot als men den invoer van grondstof fen vlcor de Duitsche industrie in de ver- eisohte hoeveelheid wilde handhaven. In November is het nadeelig saldo op de handelsbalans met 69 millioen mark tot een1 bedrag van meer 'dan 400 millioen mark in elf maanden gestegen. Oorzaken voor dit verschijnsel zijn: de annexatie van Oostenrijk en 'van het Su- detenigebied, maar vooral het aanleggen van groote reserves aan grondstoffen en levensmiddelen in geval van niocd in de lente eni in den zomer. Nog in October werd een kwart millioen ton aan graan ingevoerd ondanks de verklaring van Göring, dat de oogst van het jaar zoo goed was geweest en Duitschland een reserve ivoor twee jaar tijds bezat. De de viezenreserves echter zijn, naar officieel wordt toegekend, vrijwel uitgeput. De voedselinvtoer heeft echter niet eens verbetering in de binnenlandsche voorzie ning gebracht. Na Januari schijnt men een week per maand zon der boter te zullen instellen. Hekken van parken zijn voor de wapen industrie gebruikt en 'kanalen worden voor ijzerafval uitgebaggerd. Men hoopt de moeilijkheden op den duur door den handel met den Balkan te kunnen overwinnen. Eén handels verdrag met de Vereenig de Staten zou Duitschland ech ter meer waard zijn, dan tien met Balkanlanden. De pogrom te gen de Joden op 10 November heeft de hoop, dat Duitschland tot het Ameri- kaansch-Engelsoh handelsverdrag zou kunnen toetreden, den 'bodem ingeslagen. 'Göring zou trachten met de rijkere leden van de Joodsche gemeenschap in Duitschland tot een regeling te komen, waarbij: de Joden b.v. twintig procent van hun vermogen zouden mogen mee nemen, indien de landen, waarheen zij emigreeren, meer Duitsche artikelen! koo pen I GEMATIGDE ARABIEREN DEMONSTREEREN IN PALESTINA VOOR ENGELAND. Bij 'het dorp Jatta ten Zuiden van He- bron hebben Zondag 3000 Arabische dorpsbewoners uiting gegeven aan hun aanhankelijkheid aan Engeland. Een der sjeiks hield een toespraak, in welke hij zeide namens 60.000 Arabieren uit het heuvelland van Hebron te spreken. Hij betreurde de aanslagen, verwoestin gen en plunderingen en zeide de soldaten te beschouwen als boodschappers van den vrede. In de oude stad van Jeruzalem is sjeik Said-al-Khatib vermoord. Hij was parti-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1