LEVERTRAAN in capsules Gratis lezen! MIDDENSTANDSBELANGEN Fabriek voor Houtbewerking gemakkelijk in te nemen. Fa. GEBR. MULDER, Goes FRUITKISTEN AARDAPPEL-KIEM BAKJES. Middenstanders Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. Middenstandsvraagstukken in de Kamer. „Een eerbiedwaardige stoet van sprekers". Het oadeaustelsel. Geen oonorete toezegging inzake het groot-winkelbedrijf. Korte Kerkstraat 17. Tel. 415. GOES. TEL. 9. H.H. Aannemers-Timmerlieden. A. D£ JAGER-TOL HOEK gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Denkt aan Uw Handelskennis. Zij, die zich thans op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. De zwerftochten van Kees. DINGAANSDAG TE PRETORIA. Wij hebben er van daze plaats reeds meermalen op gewezen, dat men zich in de kringen van Regeering en Volks vertegenwoordiging veel meer voor de middenstandsbelangen interesseert dan vroeger het geval was. Zoo was in de rede die deze week door Minister Steenberghe werd gehouden bij de behandeling van de be grooting van Economische Zaken een be langrijk gedeelte gewijd aan 'tmidden- standsvraagstulk, waaromheen zioh, zoo als do Minister opmerkte, een. eer biedwaardige stoet van spre kers had opgesteld. De heer Steenberghe wees er op, dat in het afgeloopen jaar alle aandacht moest worden geconcentreerd op de uit voering van de Veestigingswet ,een van de belangrijkste, zoo niet de be langrijkste wet op het gebied van den middenstand". EN Voor wat betreft de toekomst, werd medegedeeld, dat op het program voor het volgend jaar staan, allereerst de re geling van den markt- en straat handel, de oredietkwestie en onderzoekingen op andere terreinen. Van de andere door den Minister ter sprake gebrachte punten noemen wij de volgende. Omtrent de automaten-kwestie is althans den eersten tijd geen bijzonder initiatief te verwachten. De materie is buitengewoon ingewikkeld en er zijn wei nig klachten en dus is het beter eerst andere, meer dringende zaken af te doen. Inzake de inschakeling van den mid denstand bij de distributie van le v e n s m i d d e 1 e n, werd toegezegd, dat hierin verder zal worden gegaan. Vrij breedvoerig werd stilgestaan bij het c a d e a u s t e 1 s e 1 en het g r o o t- winkelbedrijf. Onze voorraad is groot in: Triplex, Celotex, Treetex, Ankar, A. Board, Insulite en Brandvrije Sheetrock- platen. Onze prijzen zijn zeer scherp ge steld. Elk kwantum kunnen wij op Uw bouwwerk met eigen auto bezorgen, dus bij een partijtje geen vrachtkosten. GOES, Tel. 376, MIDDELBURG, Tel. 626. Wat betreft het eerste punt verklaarde de Minister niet zoo erg gebrand te zijn op Staatsinterventionisme. Op dit oogen- blik is er geen reden om van excessen t.e spreken, terwijl aan den anderen kant met de industriëele moeilijkheden reke ning moet worden gehouden. Mochten zich excessen voordoen, dan zal wette lijke voorziening noodzakelijk zijn. De Minister dacht hier, naar hij nader verklaarde, aan de uitbreiding van het cadeaustelsel tot de artikelen van dagelijksch gebruik. In de luxe-artikelen, aldus Spr. zit niet zoo'n groot gevaar. Speciaal werd hierbij gedacht aan gedecoreerd aardewerk, dat wanneer het niet als cadeau werd gege ven, nooit een afzet zou hebben verkre gen. Deze luxe-artikelen werden niet ge kocht en zoo is er door het cadeau-stelsel een nieuwe behoefte geschapen. Wanneer men echter aldus vei der .de Minister, zou komen op 't terrein van de gewone gebruiksartikelen, dan zal ik niet aarzelen onmiddellijk in te grijpen. Ik hoop, dat degenen, wien dit ter harte moet gaan, goed in hun ooren zullen knoopen, dat zij op dit terrein de noodige voorzichtigheid betrachten, aangezien ik anders met een wettelijken maatregel zal komen." HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP QORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 271. De stok staat dus achter de deur. En dan het grootwinkelbe- d r ij f. De Minister verklaarde zich af en toe verwonderd te hebben over de gemakke lijkheid waarmee in de Kamer over de oplossing van dit vraagstuk wordt ge sproken. Gevraagd was voor het grootwinkelbe drijf sperring en een vergunningstelsel. „Er wordt gezegd: De Minister kan dit heel gemakkelijk doen: hij spert voor twee jaar en daarna een vergunningstel sel. Maar welke normen stelt men zich voor, dat bijl dat vergunningstelsel in Billijke en vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma bij I. O. M. Korte Kerkstraat 5, Goes, en voor privé-lessen bij H. M. SCHIPPERS, Leeraar Boekh. M.O. Kamperfoeliestraat 45, Goes. acht moeten worden genomen? Men kan het toch niet aan de bon vouloir van den Minister overlaten, of hij! filialen wil toe staan. Mien kan zeggen: De Minister be paalt de behoefte. Het klinkt misschien gek, want ik heb ten onreohte den naam, dat ik alles zelf wil regelen en dat ik veel verantwoordelijkheid wil hebben, maar ik moet zeggen, dat ik niet gebrand ben op de verantwoordelijkheid om te be palen, of er bijv. in een stad als Den Haag behoefte is aan een nieuw filiaal van Albert Heyn." Hiermede is niet gezegd dat er niets gedaan zal worden. Deze zaak zal met de noodige zorg worden gevolgd, vooral wanneer er bui- tenlandsche invloeden in het spel zijn. Meer concrete toezeggingen verklaarde de Minister op dit oogenblik niet te kun nen doen. Over de beteekenis van deze besprekin gen en de ministerieele toezeggingen kan men van meening verschillen. Mlaar niemand zal zonder de waar heid te kort te doen kunnen volhouden dat door Volksvertegenwoordiging en Re geering aan de Middenstandsbelangen niet behoorlijke aandacht wordt ge schonken. DE F0SF075-KALIMESTST0F SULKAPHGS. Bostoverzmiiinf) en Piasmoiyaa. JJX ïn ons vorig artikal stipten wo terloops aar. da kwestie der bodemvei'zouting. We wezer er toon eveneens op, dat bodemver- zouting ontstaat door het gebruik van en kelvoudige baUastiboadende bomestings- sjcuten in kassen, warenhuizen enz. Het fatale gevolg van bodemveraouiing is plasmoiyae en daarom is men in tuin derskringen terecht zoo bevreesd voor de gevolgen van bodemverzouting. We willen thans eerst eens bekijken, wat men onder plasmolyse heeft te ver staan an hoe het omstaat. Tot goed 'begrip van zaken dan aller eerst iets over de samenstelling van een plant. De kleinste eenbeden of bouwsteenen waaruit een plant of dier is opgebouwd, zijn de cellen. Dit wist men reeds in de 16e eeuw. In verhand met de toentertijd gebrekkige technische inrichting van de hulpmiddelen o.a. de microscoop, hand haafde zich tot het midden der 19de eeuw de meening, dat het belangrijkste deel van de cel de celwand was. De cel beschouw de men als een „kamertje", dat gevuld was met een slijmerige, vloeibare inhoud, waarin dan nog, volgens onderzoeking en waarnemingen van een Engelsch geleer de, een tweede blaasje, do celkern, lag. Maar niettemin werd en bleef de cel- wand als het eigenlijke levende element beschouwd. Latere onderzoekingen brach ten aan het licht, dat in de slijmerige vloeistof altijd de celkern ligt. Aan de slijmerige vloeistof werd de naam van prota-plasma gegeven. De Duitsohe geleerde Schultze definieer de de cel als een hoopje protoplasma, dat alle eigenschappen van het. leven kan ver toornen. De aloude celtheorie moest plaats maken voor de opkomende protoplasma- theorie, die in het protoplasma de drager van het leven zag. Het is intusschen wel een merkwaarig verschijnsel, dat bij microscopisch onder zoek van cellen de levende stof zich in twee JKherp ras. «tiiasr gescheiden vormen Boodaohap van H. M. da Koningin. In aanwezigheid van ruim honderdduizend belangstellen den is de plechtigheid op de plaats van het Voortrekkers monument, het hoogtepunt der eeuwfeesten, gehouden. Onder de eeregasten bevond zich o.m. de Npderlandsche „vredesgezant", jhr rnr F. Bee- laerts van Blokland. De voor zitter van de eeuwfeestcom missie, Jansen, las een spe ciale boodschap van H. M. Koningin Wilhelmina voor. Tevens werd een boodschap van den iBritschen minister voor de Dominions, Mac- Donald, voorgelezen. 75. Meer en meer kwam de agent nader bij. Plots hoorde Kees een knal. De agent had zijn revolver getrokken en vuurde een waarschuwingsschot. De bestuurder achtte het toen raadzaam te stoppen. Kees kon wel juichen. Nu was hij gered. De kerel echter haalde een grooten deken te voorschijn en wierp dien over Kees heen, die door den schok zijn evenwicht verloor en op den grond rolde. Bewegen kon hij zich niet. De agent kwam nu naderbij en informeerde waarom de bestuurder niet gestopt had toen hij een teeken gaf. Kees kon niet hooren wat de kerel zei, doch weldra bemerkte hij, dat ze weer voortreden. De agent had dus schijnbaar niets bemerkt. 76. Na een poosje trok de man den deken weg. Hij haalde een oud pak en een paar schoenen te voorschijn, en nadat hij Kees had losgemaakt van zijn boeien, dwong de kerel hem het pak en de schoenen aan te trekken, en voort ging het weer. vertoont. Men ziet n.l. een rond of ovaal blaasje, dat men de kern noemt, en het die kern omgevende en in vele gevallen de geheele cel verder opvullende proto plasma. Beide vormen moeten op grond van de levensverschijnselen, die ze ver tonnen tot de levende stof gerekend wor den. Men spreekt dan soms ook wel van nucleo-plasma (de levende stof van de kern) en cyto-plasma (de levende stof van het verdere gedeelte). Bij groei ontstaan in het protoplasma min of meer groote vloeistofdruppels, die tot één groote druppel samenvloeien, die wel zoo groot kan worden, dat hij de ge heele ruimte in de cel in beslag neemt. Het protoplasma ligt in dien toestand tegen den wand gedrukt. D'e druppels zijn •bekend onder den naam van vacuolen, hun inhoud is het celvocht. Het is bekend, dat in het celvocht, b.v. opgelost is de roode, blauwe of gele kleur stof, die de kleur der bloembladeren ver oorzaakt. 't Protoplasma zelf blijft echter ongekleurd. Het celvocht, dus de inhoud der vacuole, bestaat niet uit zuiver water, maar uit een oplossing van verschillende zouten. Nu is het bekend, dat zoutoplos singen over het algemeen en ook de kleur stoffen, niet door het protoplasma wor den doorgelaten, zij worden n.l. door den vacuolewand tegen gehouden. Niet zoo dra echter sterft het protoplasma af, of de genoemde stoffen diffundeeren wel door den vacuolewand. Waarnemingen hebben aangetoond, dat „watermoleculen" niet door den vacuole wand worden tegen gehouden. Deze gaan ongehinderd door het protoplasma. Dit verschijnsel is in de natuurkunde bekend onder den naam van osmose. Een zoutoplossing trekt water aan met een kracht, die men den osmotisohen druk noemt. Wordt dus een plantencel met wai ter omspoeld, dan zal de zoutoplossing in het celvocht dat water door het proto plasma heen als het ware aanzuigen. Door het indringen van water in de vacuole zal deze opzwellen. Er zal dus een zekere spanning ont staan, die men turgor noemt. Door het opzwellen van de vacuole wordt het proto plasma vast tegen den celwand gedrukt. Wanneer nu de celwand min of mepr elastisch is, rekt deze uit, wat een elasti- schen tegendruk teweegbrengt, die zioh tegen het verdere indringen van het water zal verzetten. Wordt nu een dergelijke cel door een sterke zoutoplossing omspoelt, wat o.a. gebeurt bij. het gebruik van enkel voudige ballasthoudende meststoffen in kassen enz., dan zal het tegenovergestelde van het 'boven omschrevene plaats heb ben. Er zal water aan het celvocht ont trokken worden, de celwand wordt daar door minder uitgerekt, krimpt in, totdat weer evenwicht is ontstaan. Blijft echter tengevolge van de te hóóge zoutconcen- tratie de wateronttrekking aan het cel vocht doorgaan, dan ziet men dat de cel wand niet verder meer inkrimpt, maar dat het protoplasma kleiner wordt en van den celwand losscheurt, wat den dood van de cel tengevolge heeft. Naar Prof. De Vries wordt dit verschijnsel plasmolyse genoemd. Plasmolyse ontstaat ook, als zoutdeel tjes op het blad van een plant blijven lig gen en met weinig water daar een sterk geconcentreerde oplossing vormen. (Wordt vervolgd.) HOEVEEL GRAS NEMEN MELK KOEIEN PER DAG OP? Het is niet gemakkelijk op deze vraag een juist antwoord te geven en waar schijnlijk houdt de opneming ook ver band met de temperatuur van de buiten lucht, met de voedzaamheid van het gras en nog enkele factoren, o.a. de grootte der melkgift. In „Schakels" besohrijft ir Dols een proef, waarbij met de buitentemperatuur en de samenstelling van bet weidebe- stand rekening werd gehouden. Bij deze proef werd van twee gelijke perceelen het eene wel geweid en het andere niet. Terstond na het weiden wer den beide perceelen kort gemaaid. Na tuurlijk bracht het af gewei de perceel slechts weinig gras pp ©n ,het andere jneer. Het verschil tusscihen beide was door de koeien afgeweid. Men kwam tot de uitkomst, dat een koe gedurende den weidegang per dag on geveer 70 kg gras met 22 tot 24 pei. droge «tof opnam. Hoe zal onze Kerstdisch er uit zien? Wat dunkt U voor den hoofdschotel van gebraden varkensfricandeau met spruitjes en gekookte aardappelen; van biefstuk met Brusselsch lof en gebakken aardappelen, of van rolpens,, of van 10I- pens met appelmoes en aardappelpuree? Laat de tijd en de beurs) het toe, dan zou aan dien hoofdschotel nog een kleinigheidje vooraf kunnen gaan: een gevuld broodje b.v. of een stukje geroos terd brood (Toast) bedekt met een smake lijk ragoutje van viscb, vleesch of kaas. Ook zouden we de uitbreiding van het dinétje kunnen aanbrengen door op het hoofdgerecht nog iets te laten volgen, hetzij een compote (gestoofde peren, abrikozen of Tutti-frutti), hetzij een aar dig opgemaakten kouden schotel (b.v. haring- of huzarensla). Tot slot geven we een zoetigheidje: een warmen Kerstpudding (van brood of beschuit), een kouden pudding (van griesmeel, maizena of rijst) of wel de een of andere Kersttractatie van den banketbakker (Kerstkrans of Kersttaart), die uit den aard der zaak altijd wat duurder is dan wat we zelf klaar maken. Gevulde broodjes (met groente ragout), voor 4 a 5 personen. 8 kleine oude broodjes (z.g. „dinerbroodjes"), Va Litersblikje gemengde groenten (in den winkel ook wel groene-macédoine ge noemd), 1 d.L, van het groentenat, 1 d.L. melk, 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 80 G. (4 afgestreken eetlepels) bo ter, wat peper en zout, 1 theelepeltje Maggi's Aroma. Snijd van de broodjes de kapjes af, hol het ondergedeelte uit en bestrijk dit in wendig met wat van de gesmolten boter. Verwarm roerende de bloem met 1 af gestreken eetlepel boter, voeg daarbij langzamerhand het groentenat en de melk, laat het sausje even doorkoken tot het goed gebonden is, roer er de flink uitgelekte groentestukjes door en maak het ragoutje op smaak af met de Maggi's Aroma, wat zout en wat peper. Vul er de broodjes mee, leg er de kap jes op, bestrijk de broodjes rondom met de rest van de gesmolten boter en zet ze op een bakblik in den oven, tot ze lekker knappend zijn. Toast met kaasr egout. 8 stuk jes toast, L. melk, 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 20 G. (1 afgestreken eet lepel) boter, 100 G. (1 ons) Edammer of i Goudsche kaas, eenige druppels Maggi's Aroma, wat zout en peper. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk papje; giet daarbij onder voortdurend roeren de melk en laat het mengsel even doorkoken tot het een gladde goed gebonden saus vormt. Roer er de in kleine blokjes gesneden kaas door, laat die er even in warm worden en maak de ragout af met Maggi's Aro ma, peper en zout. Verdeel de ragout over de stukjes toast, schik ze op een verwarm den schotel en dien ze zoo heet mogelijk op, zoodat de gesmolten kaas niet taai wordt. Een feestmaal van eigen producten Gevogelte en wild staan veelal op het Kerstmenue, maar dan vrijwel altijd in den vorm van gebraad. Het kan ook an ders en toch smakelijk. Laten we een voorbeeld noemen: Ko ninginnesoep van kippenbouillon, ge stoofd konijn met veldsla of appelmoes; en voor het avondmaal koude kip in ge lei met salade. De kip wordt zonder zout in 2 a 3 uur gaar gekookt. We roereu een ta blet Maggi's Koninginnesoep glad met Va L. water, eerst een klein beetje en dan de rest. Hierbij voegen we (voor 4 pers.) Yi L. van de kippenbouillon en laten al les pl.m. 15 minuten zachtjes koken. De rauwe kippenlever (pas op voor de galblaas), de maag en het hart draaien we door een vleeschmolen. Door dit ge hakt mengen we een sneetje geweekt en uitgeknepen wittebrood, een beetje melk of geklopt ei, een tikje peper en noot en eenige druppels Maggi's Aroma. De daar van gemaakte balletjes koken we in een paar minuten in de soep gaar en maken die af met wat fijngehakte peterselie. Het kippenvleesch bewaren we voor kip in gelei (zie beneden). Jüs we het konijn gaan stoven, bakken we eerst een aan dobbelsteentjes gesne den stukje spek in een diepe pan uit, voegen nog wat vet en boter toe en bra den hierin het aan stukken gesneden en met zout en peper ingewreven konijn aan alle kanten bruin. Daarna voegen we wat fijngesneden rouwe ham toe en een eetlepel bloem. Deze roeren we door het vet en gieten dan V2 L. kokend water er bij, waarin 2 Maggi's Bouillonblokjes opgelost zijn. We krijgen hierdoor een heerlijke ge bonden saus, waarin we de stukken ko nijn nog pl.m. Yt uur stoven. Bij ge stoofd konijn past heel goed een of an dere salade. We stellen die samen uit eenige groen ten, waarover we thans beschikken: veld sla uit den tuin en winterwortelen en knolselderij uit den kelder. De veldsla wordt gewasschen en laten we goed uitlekken; een winterwortel wordt geschraapt, gewasschen en rauw geraspt, evenals de selderijknol, die voor af gewasschen, dun geschild en in wei nig water uur gaar gekookt is. Deze drie groenten worden nu na toevoeging van 2 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn, een tikje zout, een paar theelepeltjes Maggi's Aroma en desgewenscht wat pe per, goed gemengd en de sla is klaar. Een heerlijk hapje ook voor het avond brood. Het koude vleesch van de soepkip be reiden we tot een smakelijke versierde geleischotel voor den avonddisch, waar voor we het kort snijden. We lossen 4 Maggi's Bouillonblokjes op in 1 L. ko kend water, laten 15 blaadjes gelatine in koud water weeken, knijpen ze met de hand uit en lossen ze op in de bouillon, waaraan we nog 2 eetlepels kruidenazijn, het sap van Va citroen en een losgeklopt eiwit toevoegen. Deze massa wordt onder voortdurend kloppen tot het kookpunt verhit, waarna we ze door een linnen doekje filtreeren en laten afkoelen. Vooraf hebben we een steenen vorm of kom met koud water weggezet. Zoodra de bouillon drillig wordt, leggen we in den vorm om den anderen een laagje bouillongelei en een laagje kippenvleesch, gemengd met blokjes gaar gekookte sel- dérijknol en rauw geraspte wortel; het eerste en het laatste laagje moet uit bouillongelei bestaan. We laten nu de massa rustig stijf worden en storten ze dan op een vleesch- schotel waarna we er een rand van veld sla afgewisseld met plakjes kroten in het zuur, halve hardgekookte eieren enz. om heen leggen. Maandag 19 Dec. 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. N.G. R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber gram. 9.309.45 gelukw. 10.30 Morgend. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 gram. 12.00 -12.15 Ber. 12.30 Het All Round Sextet en gram. 2.00 Voor de scholen. 2.35 2.55 gram. 3.00 Causerie „Klimplanten aan gevels". 3.40 gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 gram. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gram. 6.30 ber. 6.30 Vragenuurtje. 7.007.15 Ber. 7.45 gram. 7.50 Causerie over wel dadigheidspostzegels. 8.00 Ber. A.N.P., herh. SOS-ber. 8.15 orgel. 9.00 decla matie. 9.30 Chr. Radiokoor, en gram. 10.00 ber. ANP, act. halfuur. 10.30 gram. 10.45 gymnastiekles. 11.00 Cello, piano, en gram. 11.25 Gram. 11.5012.00 Lez. H. Schrift. HILVERSUM II. 301.5 m. Algem. pro- gr. verzorgd door de VARA. 10.0010.20 vm. VPRO. 8.00 gram. 8.16 Ber. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram. 11.00 declam. 11.20 orgel. 12.00 Gram. 12.15 Ber. 12.17 De Ramblers. 12.451.45 VARA-orkest. 2.00 Gram. 3.00 Declam. 3.30 gram. ,4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram. 5.306.23 orgel, zang en gram. 6.28 Ber. 6.30 Muz. causerie met gram. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 causerie „Onze weerdienst en zijn historie". 7.30 viool en piano. 8.00 Jierh. SOS-ber. 8.03 ber. ANP. 8.10 causerie over weldadigheidspostzegels. 8.15 „De Stem des Volks" en de Arnhemsche Or- kestvereen. m. m. v. solisten. 9.30 En semble „Mignon". 10.00 Ber. ANP. gram. 10.15 VARA-orkest. 11.00 Fragmenten uit de operette „Das Veilchen von Mont- martre". 11.30—12.00 gram.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6