Opbrengst Rijksmiddelen. AFLUKIN Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Voedt Uw huid 's nachts met Purol De strijd in China. ïw. muz. (gram.), cd. Hierna: Gew. roor middenstan- Boekbespr. 1,20 srtogenbosch. 2,00 i,00 Gram. 3,05 Itricht. 4,00 Gram. j,00 Geref. Kerkd. [gvereen. „Sursum Gram. 8,00 Ber. ,15 KRO-Koor en solisten. 9,05 Ra- 9.45 Strijktrio. Epiloog. 11,00i ZATERDAG 17 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 67 itl Buitenland. Binnenland. Rechtszaken Uit de Provincie. MIDDELBURG. Als GRIEP dreigt Hondenweer A AFLUKIN weer! ZUID-BEVELAND. Wemeldlngie. Gisteravond had alhier in het jongelingsgebouw de viering van het 40-jarig bestaan van de afdeeling van „De macht van het kleine", gevestigd te Heemstede, plaats. Dhr P. Swart sprak de ju'bileerende afdeeling toe. Ook dhr Smit, die van de stichting Heemstede was over gekomen, feliciteerde deze afdeeling, in zonderheid de presidente Mej. Jac. Bur ger en de collectantjes'. WALCHEREN. ic. 1938. en 415,5 M, 12,15 KRO. 8,30 5,00 [5 M. 8,55 VARA. 10. 5.00 VPRO. AVRO. rouwhalfuur. 9,30 tn Staat en Mij", in. 10.30 Liturg.- lauserie „Levens toen". 12,20 Ber., 3b ting. 12,50 De 30 Causerie „Wat 1,50 Gram. 2,00 viool. 3,10 Schil- [porkest en solist. 5,00 Gesprekken roor de kinderen. [Is". 6.30 Sportpr. 7,03 Schuldig of [iteiten-orkest, de [sten en spreek- Radiojournaal, [kest en solisten, [hokelder". 9,?0 10-Amusements- jional Three" en ),15 Vervolg van [et de K.L.M. de mws. 11,00 Ber. Iram. [ERBER1CHT. hedenmorgen Vlissingen be- [tig; temperatuur 6; neerslag af- hodenavond tot 119 uur: 3rabant kouder, ienis, betrokken |ge tot krachtige lesland, Drente, loek lichte vorst, |ekenis, afwisse- ichtige Z.O. tot lite van ons land Ipunt, geen neer- lokken tot zwaar 1.0. tot O. wind. [ddag 3 u.: ig 3 u.: 765. etsers: 'V Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 44485 - Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.B0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlön 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. lagmiddag met waar de heer werden. Er is wat betreft de bezorging van onze dooden, tweeërlei traditie, de Christelijke en de heidensche. De Christelijke traditie vraagt een eerzame begrafenis van onze dooden, een toevertrouwen van de lijken aan den schoot der aarde, zooals God zelf Mo- zes begraven heeft, en zooals ook naar Gods bestel onze Heere Jezus Christus werd hegraven. Van oude tijden af hebben de Christe lijke Kerken de traditie van het begraven der dooden gehandhaafd. Hoe kan het ook anders. Het begraven, schreef indertijd Dr J. Boek terecht, staat niet los van het ge loof aan de opstanding des vleesches. Deze opstanding is van de begrafenis niet afhankelijk, maar zij vindt daarin wel haar symbool. „Begraven is voor ons meer dan het wegbergen van een lijk. Het is voor ons in symbolischen vorm een zaaien, het zaaien van het lichaam der verderfe lijkheid, opdat het straks bij Christus' wederkomst zal gevolgd worden door de opwekking in onverderfelijkheid." Naast deze Christelijke, Bijbelsche zede is er ook de heidensche gewoonte om de lijken te verbranden, he'zij in het open baar op brandstapels, hetzij' op meer mo derne wijze in lijkenovens. Deze heidensche zede is evenals zoo veel andere dingen van heidenschen oor sprong, ook in het Christelijk Europa doorgedrongen. In tal van landen wordt de lijkver branding op groote schaal toegepast en ook ons land heeft te Driehuizen zijn crematorium., waar in strijd met de wet telijke voorschriften, regelmatig verbran ding van lijken plaats vindt. De motieven waarmee de verbranding der dooden wordt verdedigd, zijn uiteen loopend. Er zijn er, die op hygiënische gron den aan het verbranden de voorkeur ge ven, Anderen komen met gevoelsargu menten. Liever dan het natuurlijk ont bindingsproces in het graf hebben zij' een gewelddadige vernietiging door het vuur. Anderen zijn er voor wie de crematie is een prediking. Zijl gelooven niet aan de opstanding der dooden, zooals zij niet gelooven in God, die zich in Zijn Woord heeft geopenbaard als de almachtige Schepper van hemel en aarde. En zij wil len hun ongeloof, hun anti-Christelijke levensopvatting demonstreeren, predi ken, door de lijken te verbranden, zoodat er niets dan een hoopje asch overblijft. Alsof de mensch in staat zou zijn het werk en het Woord Gods te niet te doen. Eln voorts is er onder de verdedigers van de lijkverbranding nog een categorie die zich plaatst op het standpunt van de vrijheid. Het gaat hun niet in de eerste plaats om de vraag begraven of verbran den, maar zij eischen voor de burgers het recht op, met hun lijk en de lijken van hunne nabestaanden te handelen zooals zij dat verlangen. Op dat standpunt plaatst zich ook de „M i d d e 1 b. C r t.", die naar aanleiding van wat wij j.l. Zaterdag over dit onder werp schreven, enkele opmerkingen maakt. Dit orgaan acht evenals wij herziening van de Begrafeniswet noodzakelijk; zij is voorstandster van recht en orde, ook op dh gebied, maar dan in dien zin, dat voor hen die dat wenschen, de lijkver branding algemeen toelaatbaar wordt verklaard. Dit niet toe te staan acht zij' noodeloo- ze beperking van de vrijheid. En zij ziet met in, waarom dit jn strijd zou zijn met de positief Christelijke grondslagen on zer samenleving. In verband hiermede merken wij op, dat men met een beroep op de vrijheid toch wel een weinig voorzichtig moet zijn. Wat is vrijheid? Ook de „M i d d e 1 b. Gr t." wil, naar wij vertrouwen, geen ongebondenheid, vanneer daar menschen opstaan die voor zich het recht opeischen hun doo- en voor economische doeleinden aan te wenden, of de lijken eenvoudig in de zee e werpen, dan zou zij' daartegen waar schijnlijk bezwaar maken. Zij wil dus ook een beperking van de vrijheid. Maar dan een min of meer lekeurige beperking, in tegenstelling met Pen, die ook hierin met Gods Woord fn Christelijke traditie rekening wil len houden. Volgens Gods Woord hebben wij en - mt ook de Overheid te eerbiedigen het Gods mensck *s beelddrager Dit beginsel eischt bescherming van want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, D'oos 60-30 ct. leven en gezondheid; het eischt het straf fen van de misdaad tegen het leven en het eischt óók, eerbied voor het men- schelijk lichaam waaruit het leven is ont vloden. Zóó wil het de Christelijke zede. En, zoo mogen wij ook hopen en ver trouwen, dat het Kabinet hetwelk zich ten doel stelt de beveiliging van de Chris telijke grondslagen van ons volksleven, aan de onwettige maar helaas officieel gesanctionneerde verbranding der lijken een einde zal maken. En wanneer dit niet wel mogelijk blijkt, dat zij dan toch de lijkverbranding bin nen zoo eng mogelijke grenzen zal be perken, met uitsluiting van medewerking van Overheidswege in welken vorm dan ook. EEN AMERIKA A NSCHE LEENING VAN 25 MILLIOEN DOLLAR AAN CHINA. D'e Federale Bank voor in- en uitvoer heeft toestemming verleend tot het geven van een voorschot van 25 millioen dollar aan China voor den aankoop van Ameri- kaansohe producten. De Chineesche Bank zal deze voorschotten, die aflosbaar zijn in vijf jaar, garandeeren. In politieke kringen beschouwt men deze aan China verstrekte leening als een teeken, dat de Amerikaansche regeering niet bereid is toe te geven aan den Ja- panschen druk of haar rechten op grond van het regime van de „open deur" prijs te geven. Het stilzwijgen, waarin de Japansohe regeering zich den laatsten tijd hult ten aanzien van haar krijgsplannen in China, na den val van Hankau en Kanton, geeft, naar Havas meldt, den waarnemers in Tokio den indruk, dat de toestand Japan dwingt tot een „pauze" in de krijgsver richtingen, welke zelfs eenige maanden zou kunnen duren. De reden, welke Japan tot deze pauze nopen, zijn zoowel van foinnenlandsehen als van buitenlandsohen aard. Op binnenlandsch gebied 'zijn deze rede nen hoofdzakelijk gebaseerd op overwe gingen van financieele voorzichtigheid. Naar de meening van de meest bevoegde bnitenlandsche waarnemers zal het eco nomische en financieele systeem in Japan den druk nog tot 1939 kunnen doorstaan, zonder dat het tot een ineenstorting komt. Men veronderstelt, dat de regeering niet in staat is, nog andere militaire ope raties te laten uitvoeren dan alleen de „zuivering" van de veroverde gebieden en wellicht een gedeeltelijke actie in Noord West-Ohina. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE PERSOORLOG. De Giornale d'Italia wijdt weer eon hoofdartikel aan Tunis en zegt, dat Italië het recht en den plicht heeft, -zijn speciale rechten in Tunis op te eischen, niet alleen wegens de zeer talrijke Italiaansche be volking en wegens de verkregen rechten, maar ook ten, behoeve van de beschaving in Noord-Afrika. Er zijn in Tunis nog zeer uitgestrekte oppervlakten, die vrucht baar gemaakt zouden kunnen worden in dien zij niet braak bleven liggen wegens het tekort aan Fransche arbeidskrachten en het Fransc'he verzet tegen een grootere Italiaansche immigratie. Het Fransche blad Le Temps merkt daartegen op, dat in 1881 't aantal Fran- sohen er 700 bedroeg en dat der Italianen 11.200. Bij de vijfjaarlijksche volkstelling van 1936 bedroeg het aantal Franschen 108.000 en dat der Italianen 94.000. Het Italiaansche onroerende bezit be slaat 77.000 ha en het Fransche 'bezit 63.000 'ha. D'e Fransche en Italiaansche scholen hebben ongeveer evenveel leer lingen van Italiaansche afkomst. Met betrekking tot de Italiaansche eischen ten aanzien van het Suez-'kanaal schrijft de „Figaro": Het onaangename van het moeten be talen van Suez-kanaalrechten om Abes- synië te bereiken kan natuurlijk niet over het hoofd worden gezien door hen, die het nieuwe Italiaansche imperium hebben ge vestigd. Deze last drukt evenwel in dezelfde ma te op Britsch-Indië, op Fransch Indochi na en Madagascar en op de N e d e r - landsohe koloniën. Zonder dit Fransche werk zou de ves tiging van een groote Italiaansche kolonie ten Zuiden van de Roode Zee wel haast onmogelijk zijn geweest. KONING ALFONSO WEER IN SPANJE TOEGELATEN. Ex-koning Alfonso is door het Franco bewind in zijn volle rechten van Spaansoh staatsburger hersteld. Krachtens dit besluit van een, onder voorzitterschap van generaal Franco ge houden ministerraad moeten den koning óók zijn particuliere bezittingen, welke bij het uitroepen van de Spaansche repu bliek in beslag werden, genomen, terug gegeven worden. In het desbetreffend decreet wordt ver der den koning wederom het verblijf in het deel van Spanje, dat onder Franco staat, toegestaan. DINGAANSDAGHERDENKING. Boodschap van Koningin Wilhelmina. De plechtigheid bij het voortrekkersmo nument te Pretoria heeft opnieuw een merkwaardig verloop gehad. Toen de boodschap van koning Georgo tot de aanwezigen werd voorgelezen, zong men niet bet „God save the King", doch toen daarop de boodschap van H. M. Konin gin Wilhelmina werd voorgelezen, wel de een spontaan „Wilhelmus" op. Niettemin werd ook de boodschap van den Engelschen koning met hartelijk ap plaus ontvangen. Er hebben zich nergens incidenten voorgedaan. Er waren ruim honderdduizend be langstellenden, toen de plechtigheid op de plaats van het voortrekkersmonu ment werd gehouden. Onder de eeregas- ten bevond zich o.m. de Nederlandsche „vredesgezant", jhr Beelaerts van Blok land. Speciale politie is in 'het geweldige groote kamp van de voortrekkers opge steld. In deze kampen zijn thans meer dan 30.000 menschen bijeen. Korte Berichten. De sovjet-Russische vlieger Chka- lof, bekend door zijn vlucht naar de Vereenigde Staten via de Noordpool, is bij een proefvlucht doodclijk veronge- Een koudegolf trekt over Polen. Te Warschau vroor het gisterochtend 15 graden. ONZE NIEUWE GEZANT TE BERLIJN. Overhandigt zijn geloofsbrieven. Rijkskanselier Hitier heeft gistermid dag met 'het gebruikelijke ceremonieel den nieuwen gezant der Nederlanden, jhr m-r H. M. van Haersma de With, ont vangen. Bij de overhandiging van zijin geloofs brieven heeft jhr. Van Haersma de With een toespraak gehouden, waarin hij: uit drukking gaf aan den wensch van zijn regeering de hechte vriendschaps- en huurbetrelkkingen, welke van oudsher be staan tusschen de Nederlanden en Duitschland, ook verder te onderhouden en uit te breiden. Rijkskanselier Hitier herdacht in zijln antwoord den tragischen dood van den vroegeren gezant en besprak vervolgens de vriendschappelijke buurbetrekkingen tusschen de beide landen. Het Duitsohe rijk hecht bok groot gewicht aan de handhaving en verinniging dezer betrek kingen. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN OVER DE ARBEIDERS. Uit Berlijn werd gister aan de „N. R. Crt." gemeld: In afwijking van andere berichten kan uit volkomen betrouwbare bron worden medegedeeld, dat de onderhandelingen over de regeling van de wederzijdsche te werkstelling van arbeiders over 1939 tus schen Duitschland en Nederland, waar van wij gewag maakten, nog niet zijn af gesloten, maar zeker nog één en misschien nog wel enkele dagen zullen moeten wor den gerekt. Over het eventueele resultaat zal eer lang in Nederland een mededeeling ver schijnen. Faillissement. Het faillissement van de nalatenschap van L. de FeijterHuijssen, gewoond heb bende te T'erneuzen, is geëindigd wegens verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst. Curator Mr G. Tichelman, advocaat te Terneuzen. In November lager dan het vorige jaar. De eerste elf maanden ruim f4 millioen hooger dan 1937. f 10 millioen boven de raming. De opbrengst der Rijksmiddelen over November was niet bijzonder gunstig. De „overige middelen" bleven met 36.813.782 gulden 'belangrijk beneden het vorige jaar toen in November f38.310.382 ontvangen werd. Dividendbelasting, invoerrechten en tabaksbelasting bleven achter, evenals de altijd onberekenbare successierechten, die zelfs een nadeelig verschil gaven van een kleine f 2 millioen. Hiertegenover staat, dat de Omzetbe lasting ruim een millioen hooger was. Met de Directe Belastingen staat het er niet slecht voor. Voor het geheele jaar is de opbrengst geraamd op ruim f 116 mil lioen, terwijl nu reeds meer dan f 120 millioen op kohier is gebracht. Als December niet al te zeer teleur stelt, dan zal 1938 voor Financiën dus geen al te slecht jaar zijn. De winkelsluiting in de komende weken. Van Maandag 19 Dec. tof en met Za terdag 24 Dec. 'kunnen de winkeliers hun zaken openhouden, zoolang zij wil len. Op Eersten Kerstdag, die op Zondag valt, is de gewone Zondagsregeling van toepassing, Maandag tweeden Kerst dag geldt als een gewone werkdag. Op Vrijdag 30 December mogen de bloemenwinkels tot 10 uur geopend zijn, Op Zaterdag 31 December moeten alle winkels om half tien sluiten en op Zon dag 1 Januari geldt de Zondagsregeling voor alle winkels, behalve voor bloemen winkels. Districtsvergadering Ned. Chr, Land- arbeidersbond. Het distriet Walcheren van den N.C. L.B. vergaderde gisteravond onder lei ding van den heer P. Vree'ke te Souburg. Dhr A. Vingerling te Goes sprak over „Luctor et Emergo". Onze Provin ciale zinspreuk, aldus Spr., is typeerend voor ons bestaan en voor onze vakver- eeniging. De landarbeiders waren waar schijnlijk eerst zwervers, die zich pas na 1820 met moeite tot een zelfstandige groep gevormd hebben. Deze groep had in de kleine huisjes een sober bestaan. Niet minder moeite kostte het om tot organisatie te komen. Van de zijde der werkgevers, die reeds in 1843 georga niseerd waren, van wetenschappelijke zijde en van staatswege was er veel be langstelling voor de positie van den land arbeider. Men sprak echter niet over organisatie, achtte die zelfs onmogelijk. In Zeeland is de organisatie dan ook nog geen 10 jaar oud. Zij worstelde om invloed' met hen, die in haar slechts een strijdmiddel zagen. Sommigen, ook sommige Chr. werkge vers op Walcheren, zien wel de lijnen op kerkelijk en politiek gebied, maar on derscheiden niet de beginselen, die de Bijbel voor het maatschappelijk leven geeft. Het was een overwinning, dat men tot organisatie kwam. De stabiliteit van het ledental in Zeeland stemt tot dankbaar heid en vreugde. Het vele, dat de laatste 7 4 8 jaar be reikt is op het gebied van de practische vakactie is het bewijs, dat wat we doen geen klassenstrijd is. Zij is verwezenlij king van den eisch, die God Zelf in Zijn Woord gegeven heeft en daarom een zegen. De organisatie heeft veel bereikt bij de werldoosheidszorg, vooral bij den steun en de werkverschaffing. Onze organisatie mag echter niet ver- materialiseeren, maar moet een schild voor de zwakken zijn. Vervolgens spra'k de heer G. S e u n- ninga te Koevorden over: Onze taak in moeilijke tijden. Dat de positie van de arbeiders iets vooruit gegaan is, trots de inzinking der be drijven, is het resultaat van het op treden der Chr. vakorganisatie. Juist in moeilijke tijden moeten we onze roe ping en beginselen kennen. God heeft ons tot taak-gegeven om de schepping dienstbaar te maken aan Zijn eer. De Chr. vakorganisatie heeft in voor- en tegenspoed veel bereikt, al is ook nu ons beginsel nog niet ten volle tot zijn recht gekomen. Wij moeten de zonde blijven bestrijden op hef terrein van den arbeid. Wij moeten het individualisme loslaten en de organisatie versteiken in het be- j lang van de toekomst onzer kinderen. Neemt tijdig AFLUKIN. Het voorkdmt Griep Verkoudheid Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus van 1000 pillen f. 6.50. Eischt den naam AFLUKIN op elk pilletje. verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten Nisse. Donderdagavond vergaderde de afdeeling „Het Groene Kruis" alhier. Er waren slechts acht personen aanwezig. Als secretaris werd herkozen dhr J. A. R. Bommeljé en gekozen als bestuurslid dhr Jacob Slabbekoorn, in plaats van dhr J. de Kok, die bedankte. Het salaris van den magazijnmeester bode werd voor 1939 vastgesteld op f 25. Als zoodanig werd herbenoemd dhr Jac. Jansen. Hcedekertskerke. In de gisteren gehou den Raadsvergadering, waarin dhr Lous afwezig was, werden vastgesteld een wij ziging der gemeonte-bögrooting 1938, als mede een wijziging der instructie voor den controleur der steunregeling. Gunstig werd beschikt op een verzoek tot het houden van een cursus voor zie kenverpleging. Aan L. Doene werd overeenkomstig zijn verzoek een tegemoetkoming verleend in gevolge art. 13 der L. 0. wet, voor zijn leerplichtig kind, dat een U. L. O.-sohooI te Goes bezoekt. De collecte voor vervolgden om ge loof en ras bracht alhier f 69,38 op. D'aarna ging dhr Smit over tot het vertoonen van een Oranje-film, gevolgd door een komische film. In de pauze werden ververschingen rondgediend. Domburg. Woensdagavond a.s. om acht uur komt de Raad in openbare vergade ring bijeen. De agenda bevat o.m. de navolgende punten: Verzoek vereen, voor Luchtbescherming tot beschikbaarstelling grond achter het Groene Kruis voor aanleg schuilloop- graaf. Huur van volkswoning. Benoeming van leden Burg. Armbestuur (één vacature). Benoeming leden werkverschaffings commissie. Huur strand. Vaststellen opcenten Gemeentefondsbe lasting 193911940. Arnemuiden. Donderdagavond hield de landbouwvereen., afd. Z. L. M., een alge- meene vergadering. De voorzitter, dhr C. Franse van Kle- verskerke, besprak de financieele uitkom sten van 'het Landbouwbedrijf over 1938. Voor den Walcherschen landbouw met zijn vele gemengde en weidebedrijven en ook door het heersohen van het mond- en klauwzeer, was het over het algemeen geen gunstig jaar. Het aftredend bestuurslid, dhr G. Janse werd herkozen. Souburg. Gemeenteraad. Gister middag vergaderde de raad. Afwezig dhr Jacques. De Burgemeester deelt mede, dat hij met verlof gaat van 22 Dec. tot 6 Jan. Tot leden van het B. A. werden herbe noemd de aftredende leden A. de Visser en P. de Wolf. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om de subsidie B. A. met f 1200 te ver'hoogen. B. en W. stellen voor den op 10 Octo ber 1919 gekochten grond in de Kanaal straat thans weer te verkoopen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1