gratis Lezen! Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. Openbare Verkoopingen en Verpachtinpen Zij, die zich thans op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers GRATIS. Spr. de klacht, dat vele huisoigenaren to weinig doen aan moderniseering van hun woningen. Spr, deelt mede, dat B. en W. diligent zijn in het onbewoonbaar verklaren van woningen. Er zou meer gedaan kunnen worden, als er meer personeel was. Nu zullen elke maand vijf woningen worden onderzocht. Regelmatig wordt tegen on gehoorzame eigenaren proces-verhaal op gemaakt. Het aantal niet aan de rioleering aan gesloten perceelen is te klein, om een verordening tot verplichte aansluiting voor te stellen. Spr. zet uiteen, den gang van zaken met de tennisbanen. Destijds is door be langhebbenden een garantiefonds bijeen gebracht. Toen zijn de banen aangelegd. Maar toen er concurrentie van particu lieren kwam, floreerden ze niet meer zoo. Als in de behoefte aan tennisbanen door particulieren voldoende wordt voorzien, is hier geen taak voor de gemeente. Uitbreiding van de sportvelden met het opgespoten terrein ia door Ir Ovinge sterk ontraden. Toen is een nieuw plan opgezet, van de kosten waarvan Spr. ge schrokken is. Het is de bedoeling de volkstuinen er bij te trekken. Het is gebleken, dat ook op het be staande veld het water niet vlug wegzakt. Daarom is de eisch om meer te sproeien ongemotiveerd. "Wat de hoornen betreft, zijn B. en W. van oordeel, dat het op den weg van den betrokken particulier ligt te procedeeren tegen de gemeente als een omvallende boom 'schade aan een huis veroorzaakt. Maar uiteindelijk is Spr. persoonlijk van imeening, dat een particulier niet de ge volgen van het staan van boomen bij1 zijn huis moet dragen. (De voorzitter maakt reserves.) De grief inzake de zorg voor de jeug dige werkloozen is misplaatst. Wat hier voor deze jonge menschen gebeurt, is af. Het resultaat van vele cursussen is vaalk verblijdend, van enkele slechts teleur stellend. De commissie doet alles om de jeugdige werkloozen naar de cursussen te slepen. Spr. doet een beroep op de ouders om hun kinderen daarheen te zenden. Weth. Boasson deelt den heer v. d. Feltz inzake de ondervoeding van schoolkinderen imede, dat hier moeilijk een uitspraak is, te doen. Het is (de vraag of er van een sterke mate van on dervoeding kan worden gesproken en of dit het gevolg is van de economische om standigheden. Het electriciteitstarief is zeer gunstig in verhouding tot andere gemeenten. Dat er nog fouten aan kleven, is logisch. Het is de bedoeling nog iets voor de winke liers te doen bij de e.v. wijziging. Vierhonderd aangeslotenen meer 'dan bij de vorige regeling profiteeren van het vastrecht. En nog dagelijks komen er aanvragen binnen. Ook het feit, dat er bewoners van groote huizen met weinig verbruik zijn, die van het vastrecht nog niet kunnen profiteeren, zal onder het oog worden gezien. Maar we moeten voorzichtig zijn, om niet geheel noodlij dend te worden. Replieken. Dhr v. d. Feltz wil van replieken afzien. Dhr Paul maakt daartegen bezwaar. Mevr. W e iji 1 merkt nog op, dat de schoolarts niet kan constateeren dat on dervoeding onder schoolkinderen toe neemt. Ze komt echter niet alleen onder de minder-, maar ook onder de beter gesitueerden voor. Het is komen vast te staan, dat van een minder goeden gezondheidstoestand onder de werkloozen geen sprake is. Verder is er een voortdurende daling van het t.b.c.-sterftecijfer, ook in Zee land, ook in 1938. Het is heel moeilijk de voedingstoe- stand van de kinderen na te gaan en daarop conclusies te bouwen. Met tal van factoren moet daarbij1 worden gerekend, vooral in een kleine stad als Middelburg. De Overheid kan wel veel doen om den gezondheidstoestand te verbeteren uoor allerlei sociale en gezondheidszorg, voor zoover dat financieel mogelijk is. Tot dhr v. d. Feltz zegt Spr., dat zij met genoegen diens verklaring over het bestuur der Godshuizen heeft gehoord. Nog niet zoo lang geleden beschuldigde •hij Spreekster te zijn de advocaat der Godshuizen. (Gelach.) Dhr v. d. Feltz: dat ben ik vergeten! Dhr Paul zegt over het vreemdelin- genbézoek op Zondag een andere mee ning te zijn toegedaan dan de voorzn- ter Voor Spr. was het vreemdehugenbe- zoek de hoofdzaak. Spr. bepleit nogmaals een uitbreidings plan en is niet zoo optimistisch over het bouwen aan de Dampoort. Dhr O n d e r d ij k komt op tegen deze bedekte waarschuwing. Dhr Paul noodigt den heer Jeroni- mus uit tot een debatvergadering over Verlenging van den werktijd, waarvan deze verklaart geen gebruik te zullen maken. Spr. wil de onderscheiding rechts-links vervangen door die tusschen conserva tieven en vooruitstrevenden. De kinderbijslag brengt geen scheiding tusschen rechts-links. Er zijn ook onder de S.D.A.P. voorstanders. Dhr O n d e r d ij' k: Ik heb voorge stemd. Interruptie: Met een bloedend hart. Dhr On der dijk: Nee hoor! Dhr v. d. Feit z: Maar u bood toch uw excuses aan! Dhr Paul: Ook de kermis is geen principieele tegenstelling. Het is de vraag, of alle Chr Historischen tegen de kermis zijn. Spr. betoogt, dat er onder de S.D.A.P.'ers ook domino's zijn. Vol gens Spr. is er geen religieuse tegenstel ling rechts-links. De voorzitter antwoordt nog den heer Lambermont, dat het corps St. Cae- cilia als het concerten geeft, in de subsi die kan deelen. Dhr den Hollander zegt tot den wethouder Onderdijk over het wonen in de binnenstad: Leeringen wekken, maar voorbeelden trekken. Spr. laakt verder de houding van den heer Jeronimus ten opzichte van het Middelburgsch Muziek korps. In 1929 zei deze, dat kunst geen regeeringszaak is. In 1934 was hij één van de drie leden, die stemden vóór schrapping van de f 1000 subsidie aan dit korps. (Dhr Portheine: Toen was hiji nog rechts. (Gelach.) En nu is hij vóór de subsidie op grond van een ar gumentatie, die zeker niemand zal onder schrijven. Het geld moet nu ook komen uit de belastingen! De voorzitter deelt mede, dat B. en W. van antwoord op de replieken af zien. Bedrijfsbegrootingen. Deze worden zonder discussie of hoof delijke stemming goedgekeurd. Artikelsgewijze behandeling. Bij de artikelsgewijze behandeling be- spraik de voorzitter de jaarwedde van den Commissaris van Politie. Deze is aangesteld in Januari 1938 op het minimum van f 4000; er is niet, zooals met andere hoofdambtenaren, gerekend met vroegere diensttijden. De Kroon heeft destijds de mogelijkheid naar voren gebracht van meer verhoogingen tegelijk. Als de kindertoelagen vervallen zal hij in 1939 maar f 200 meer hebben dan als inspecteur te Dordrecht. Waar de kwali teiten van den huidigen functions ris zoo goed zijn, stellen B. en W. voor in 1939 reeds de tweede perio dieke verhooging van f 250 toe te ken nen, die hij anders eerst in 1940 zou krij- gen; dan wordt het f 4500. Dhr Paul is er in principe niet tegen, maar wil nog eerst nagaan hoe het met andere ambtenaren staat. De v o o r z. wil liever direct beslist zien. De Kroon heeft het toch goed moge lijk gemaakt. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. EIWIT EN VETTEN UIT ZEEWATER. E'oor het onderzoekings vaartuig „Makrele" van het Helgolandsche biologische in stituut worden momenteel proeven genomen, om na te gaan of er aan de zee geen eiwit en vetten kunnen wor den onttrokken. Het plan is, om het zooge naamde plankton, bestaand uit microscopisch kleine diertjes en planten, daarvoor te gebruiken. Gedroogd, is het plankton rijk aan eiwit, vet ten en koolhydraten en aldus is het even voedzaam als eer ste klasse vleesch. Deze proeven zijn voor Duitschland van groot belang, omdat het de afgeloopen ja ren zeer te kampen heeft met de ernstig tekort aan vetten. 73. „Waar zou hij heen gebracht worden? vroeg Kees zich angstig af. Hij was aan handen en voeten gebonden, en kon niets beginnen. Voort suisde de auto, den donke ren nacht in. Waar zou deze toch eindigen? 74. Plotseling zag Kees in het schijnsel van de koplampen een agent op den weg staan naast een motorfiets. Hij stak zijn hand uit, doch de bestuurder van de auto, inplaats van zijn snelheid te minderen, gaf vol gas en reed pijlsnel verder. Tot zijn verlichting echter, zag Kees door het achter ruit, dat de agent zijn motorfiets besteeg en achter de auto aanjoeg. Dec. 15 Middelburg, Woonhuizen, Blaupot. 20 't Zand, Inboedel, Loeff. 21 Goes, Vendutie, de Kok. 21 Serooskerke, Bakkerij, Terpstra. 28 Oostkapelle, Weil, en Bouwl., Bat ten. Jan. 5 's Gravenpolder, Woonhuis enz., v. Dissel. De heer S u 1 k e r s vroeg hoe het staat met gelegenheden tot schuilen bij lucht- gevaar. De voorzitter zeide, dat men het plan had schuilloopgraven aan te leggen jbiji alle scholen. Men zou dan echter wel licht moeilijkheden ondervinden met den waterstand, 't Maken van goede schuil kelders zal o.a. veel kosten door het in- stortingsvrij maken. Openbare schuil plaatsen zouden feitelijk door het Rijk moeten worden gefinancierd. Men moet weten waar men ingeval van oorlog de schuilloopgraven moet aanleg gen. Men zal dan goed doen met aan schaffing van een betonmolen. Op een vraag van den heer Paul kon worden medegedeeld, dat begin 1939 het streekplan in ontwerp tegemoet kan wor den gezien. Bij' het subsidie aan Muziekkorpsen had de heer Lambermont voorge steld inplaats van f 700 uit te trekken, f 800 voor 20 concerten, waarvan het Middelb. Muziekkorps 12, en Crescendo, Oefening na den Arbeid, Excelsior en St. Caecilia ieder twee. De heer Paul zeide, dat St. Caecilia later ook zal mee-deelen. Mevr. Weijl meent, dat men toch niet kan oordeelen over een muziekgezelschap dat pas is opgericht. De heer K g e 1 e r is het met den heer Lambermont eens. St. Caecilia heeft ook een concert gegeven. Het amendement-Lambermont werd verworpen met 13 legen 4 st. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 11 tegen 6 stemmen; tegen de Anti-Rev. leden en de heeren Lamber mont en v. d. Feltz. Dhr Lambermont komt weer te rug op de tennisbanen. Men had daar voor moeten reserveeren. Nu is aanleg gen te laat. Spr. is van meening, dat het sportterrein vah het begin af verkeerd is aangelegd. Dhr Onderdijk zeide, dat de ten nisbanen in de algemeene exploitatie wa ren opgenomen. De sportcommissie had dan ook niets te reserveeren. Dhr Wondergem sprak over on billijkheden in de werkverschaffingsloo- nen. Ook 'had spr. aanmerkingen op de be handeling der werkloozen. O.a. is het een zware straf, dat men voor enlkele minu ten te laat, een dag wordt geschorst. Dhr F lip se zeide, dat hem ook her haaldelijk klachten ter oore komen over het optreden der opzichters. Dhr Onderdijk zegt, dat hem van dit alles niets bekend is, noch van de w-rklieden, noch van de organisaties. De Heidemaatschappij heeft de rege ling ook van het loon geheel in handen. Spr. neemt niet alles aan wat sommige werkloozen zeggen; want er zijn er on der die alles doen om van het werk af te blijven. Spr. wil niet ontkennen, dat er wel eens onbillijkheden zijn. Men moet zich echter aan de regelen onderwerpen. Spr. protesteert er tegen, dat men hier nu met zulke opmerkingen komt, en niet in de commissie voor de steunverlee- Dhr. Paul zegt, dat door zeer on voorziene omstandigheden buiten de schuld van de gemeente Vlissiugen of den aannemer, die weg weer moet worden afgesloten. De heer Heemskerk besloot met hulde aan B. en W. voor alles wat zij doen om een zoo goed mogelijke begroo ting te ontwerpen. Hierna sluiting. Vrijdag 16 Dec. 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. Al gemeen Programma, verzogd door de N. C.R.V. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber., gram. (9.309.45 Gelukw.). 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11,20 Cello met piano en gram. 12.00 Ber. 12.15 Zang met piano en Gram. 2.002.55 Chr. Lectuur. 3.00 Verv. concert en gram. 4.00 Gram. 4.15 Zang met piano en gram. 5.00 Gram. 5.30 Koper-Sextet en Gram. 6.30 Ber. j hierna: Causerie voor tuinliefhebbers. 7.00 Ber. 7.15 Liter, causerie. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP, herh. SOS-ber. 8.15 De Kon. Zangvereen. „Excelsior", het Resi- dentie-ork. en solisten. 9.40 Causerie „Gave en opgave: Christus komt, be keert u!" 10.05 Ber. ANP. 10.10 Herd, van „De Groote Trek" (o.a. toespraak door Minister Colijn). 11.00 Gram. 11.50 —12.00 Schriftl. HILVERSUM II. 301,5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10,20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 800 Gram. 8.05 Esmeralda (ca. 8.16 Ber.) 8.30 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 11.00 Declam. 11.20 VARA-orkest. 12.00 De Palladians (ca 12.15 Ber.). 12.45 Gram. 1.15 AVRO-Amusementsor- kest. 2.00 Het Lyra-Trio. 2.40 Modepr. 3.00 Variété-progr. 4.00 Gram. 4.30 Or gel 500 Voor de kinderen. 5.30 Gram. 6.00 De Ramblers. 6.28 Ber. 6.35 Letterk. overz. 6.50 Gram. 7.00 VARA-Kalender. 7,05 Causerie „Nog enkele Fransche ca- ricaturisten". 7.23 Ber. ANP. 7.30 Toe spraak over '„Weldadigheidspostzegels. 7.35 Causerie „Wat en hoe gelooven wij?" 8.00 Cello en piano. 8.30 Gram. 8.40 Causerie „Advent en Kerstmis in Zwitserland". 9.00 VARA-Strijkorkest en soliste. 9.45 Deel. 10.00 Fantasia. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Avondw. 11.00 Piano duetten. 11.30 Jazzmuziek, 11.5512.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. D'e weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was: weer: te Vlissingen betrokken; wind: Z. Z.O. zwak; temperatuur 8; mini mum hedennacht 7; neerslag afgeloopen etmaal 1.5. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongoveer 19 uur: Voor het Westen van het land: tot ma tige of krachtige toenemende Z.O, tot Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken weer met waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Voor het Oosten van het land: tot ma tige of krachtige toenemende Z.O. of Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken, geen regen van beteekenis, weinig verande ring in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 764. Licht op voor fietsers: Vrijdag 4 u. 18 min. I. de Koningin was bij de feestelijke herdenking van de landing van den Prins van Oranje te Scheveningen Woensdag persoonlijk tegenwoordig en sloeg de reconstructie van het historische gebeuren met belangstelling gade. ning. Dhrn v. d. Feltz en d e n H o 11 a n- d e r vinden den Raad niet de plaats voor zulke besprekingen. De subsidie aan de vereen. Rijwielpad Walcheren wordt z.h.st. aangenomen. Dhr Heemskerk wilde geacht wor den te hebben tegengestemd tegen den ■post opbrengst staangelden van de ker mis. De begrootiing werd hierna klokslag middernacht z.h.st. aangenomen. Men had haar precies in 6 uur afgewerkt. De voorzitter dankte de leden voor dit resultaat. Dhr Jeronimus wees op de stag natie in het zware verkeer naar Mid- delburg nu opnieuw de weg Vlissingen Souburg is afgesloten. Spr. wil aandrin- gen op een voorziening over het kanaal die afdoende is. Hr. Ms. mijnenlegger-instructievaartuig „Willem van der Zaan", voor rekening van het departement van Defensie bij de Ned. Dok Mij. te Amsterdam in aan bouw, Het schip op de helling gereed voor de tewater lating.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6