DE ZEEUW tweede blad De Tweede Kamer. Uit de Provincie. FEUILLETON LOUISIANA De richtprijzen in den tuinbouw zijn aanmerkelijk geste gen. De moeilijkheden van bepaalde tuin bouwstreken wil spr., waar mogelijk, door extra hulp verhelpen. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Gemeenteraad van Middelburg. VAN DONDERDAG 15 DEC. 1938, Nr 65. Minister Steenberghe over het Land bouwbeleid. „De crisismaatregelen zullen blijvend moeten worden. De Tweede Kamer heeft zich gisteren den geheelen dag bezig gehouden met het Landbouwbeleid van de Regeering. Met het oog op de beschikbare ruimte moeten wij ons zeer beperken. Trouwens bij de debatten werden tal van zaken herhaald, die de laatste jaren reeds meermalen herhaald werden. Aan het antwoord van Minister Steenberghe, die het eerst aan het woord kwam, ontleenen wij: Het verschil in beloo ning tusschen 1 an d b ouwen industr'ie is een zaak, die veelal te simplistisch wordt gesteld. In de eerste plaats zijn er nog andere takken van be drijf (handel, scheepvaart) en vervolgens is het begrip „het" industrieele loon ook een fictie, want de industrieele loonen verschillen sterk. Men kan gelijkheid van landbouwloon en industrieel loon niet zoo maar eischen. Want dat beteekent staatsingrijpen zooals in geen enkel land bestaat. In de richting van meer evenre digheid wil spr. wel werken, mits dit streven niet in strijd komt met het alge meen belang. Men zal de economische positie van het landbouwbedrijf versterken. Wanneer het mogelijk is, steunt spr. den landbouw, o.m. inzake de prijzen. Wanneer men echter vraagt om het prijspijl' met financieelen overheidssteun uit het Landbouwcrisisfonds omhoog te brengen, dan moet spr. dat weigeren Spreker kan de richtprijzen niet zoo laag stellen, dat hierdoor principieels wijzi ging in de landbouwcrisispolitiek komt. Indien de organisaties zelf werkzaam zijn op dit gebied zal spr. haar steunen, want hij staat niet principieel afwijzend ten op zichte van verhooging van de belooning van agrarischen arbeid, Be verbind en de arbitrage- uitspraken speciaal voor de loonen der landarbeiders zijn een goed systeem gebleken, wettelijke minimumloonen wil spr, niet. Hij zal de denkbeelden over de inschakeling van G, A. 0. overwegen. De heer Kersten wil wol hulp en steun aan den landbouw, maar niet de over heidsinmenging. Dit is inconsequent en practisch onmogelijk. D'eze afgevaardigde wenscht niet revolutionnair te zijn. Het treft spr. sterk, wanneer crisismaatregelen stuiten op verzet als1 te Ruwiel. Indien de heer Kersten niet revolutionnair wil zijn, bedenke hij dat ook in zijn journalistie- ken arbeid. De verdachte van Ruwiel im mers heeft volgens den verdediger een artikel gelezen van den heer Kersten in „De Banier": „Boerenhoudt d e c r i- sisambtenaren van uw er f'.D'eze man is tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Het plan-West'h off zal finan cieel en technisch zeer nauwkeurig bezien worden. Bij dit plan gaat de voorkeur uit naar den graanbouw, naast veeteelt en anderen landbouw. De gevolgen van do uitbreiding van cultuurgrond voor den steun zullen moeten worden bezien. Er zullen nu reeds minima voor de productie moeten worden bepaald, waarboven sur- plussen kunnen worden verdeeld. Wat de g r o n d p r ij z e n betreft, zijn van spr. geen wettelijke maatregelen te wachten. De pachten zijn belangrijk ge daald. De overneming van de land- bouwmaatregelen moet langzaam geschieden, omdat het dan alleen verant woord is en vrijwillig gebeurt. H e t i s niet zoo, dat de regeering tot eiken prijs van de vor- antw oordel y kheid af wil, door FRANCES H. BURNETT. 2) Qi Wie met een eenigszins vluggen blik en sympathetischen aard begaafd was, zou onwillekeurig denzelfden indruk heb ben gekregen als die laatste uitroep te voorschijn riep. De eenzame passagier uit den tweeden omnibus stond daar, in aar zelende houding en blijkbaar overstelpt door verlegenheid, tusschen de andere menschen in. Drie kellners hadden zich meester gemaakt van een leelijke, ge kleurde sjaal, een handvaliesje en een geschilderde houten koffer, zooals men alleen op de dorpen ziet. In hun drift en ijver, om voor deze artikelen naar behooren zorg te dragen, vergaten zij tijdelijk geheel de eigenares, die, nadat ze een half wanhopigen, beschroomden blik op hen geworpen had, te vergeefs naar hulp rondzag. Zij zag er heel lief uit, was heel jong en heel slecht gekleed want haar kostuum scheen wel een boersche mengeling van allerlei modes van den dag. Zij wist blijkbaar niet waar- been ze gaan zou, en niemand dacht er aan haar den weg te wijzen; de voorbij- imaar het is beter, dat de landbouwers zelf de maat regelen in handen nemen. Het is de beste weg bij de overneming eerst over het algemeene raam en dan pas over de gedeelten gaan spreken. De kwestie der kleine boeren is door verschillende spreken door tendentieus citeeren van rapporten verkeerd voorgesteld. De regeering wil met den steun aan de kleine boeren bereiken, dat de millioenen goed besteed worden. De resultaten zal men eerst geleidelijk kunnen ontdekken. De hulp van de regeering aan den land bouw laat wel klachten over, maar is ef fectief geweest. De Kamer noch spr. heeft de illusie, dat de landbouwcrisispolitiek binnen een paar jaar geliquideerd zal kunnen worden. De crisismaat regelen zullen blijvende maatregelen moeten wor den. Spr. 'hoopt van Boven de kracht te ont vangen zijn moeilijk werk goed te blijven doen in bet bezit van het vertrouwen van de Staten-Generaal. De beer K e r s t e n (S. G. P.) zegt, dat de boeren zich verzetten (niet op re volutionaire wijze) tegen deze bepaalde crisismaatregelen. De Overheid moet niet ingrijpen in 't interne leven van het boe renbedrijf. Met de aanhalingen van advocaten moet men voorzichtig zijn. „De Banier" schreef wel scherp, maar nooit revolutionair. De heer Van der Z a a 1 (A. R.) zegt, dat de heer Kersten wel gemakke lijk beschuldigt, maar zijn beschuldigin gen nooit eerlijk terugneemt. Telkens zijn ■het de koppen van „De Banier", die op standigheid verwekken. Bij de a f d. Tuinbouw betoogt de heer Van der S 1 u i s (S. D.) dat de toestand in dezen bedrijfstak wel buiten gewoon droevig is. Spr. bepleit een royalere toeslagrege- ling. Minister Steenberghe geeft too, dat verbetering van den toestand in den tuinbouw verbetering behoeft, Spr, zal ook in het komende jaar bij voortdu ring zijn aandacht hieraan wijden. Bij de af d. Vissoherij komt de 'heer Mes (R. K.) op voor de belangen van degarnalenvissehera. Het contact met de Engelsehe markt dient te worden verbeterd, Spr. bepleit verruiming van afzetmoge lijkheden voor garnalen, zoomede vereen voudiging van 'het transport. De heer S o h i 1 t h u i s (V. D.) kan zich niet voorstellen, dat de garnalenvis- soherij in Nederland geen loonend bedrijf meer zou worden. Hij acht in het bijzon der voor deZeeuwsehe garna- lenvissc'hers maatregelen tot ver ruiming van hun afzetgebied noodig, Verder dringt spr. aan op bevordering van de m0' ss© 1 v i s s ch e r ij. GEKOELDE DRUIVEN NAAR INDIë. Een goedgeslaagde proef. Gedurende zomer en najaar zijn in het koelhuis der veilingsvereeniging Z.-Beveland te Goes, voortdurend proe ven genomen met het koelen van voor de tropen bestemd fruit. Prof. Sprenger uit Wageningen was hier zeer nauw bij be trokken. D'ank zij den inspecteur van den tuinbouw, ir v. d. Plassche, is het de partement van Econ. Zaken zich voor een en ander gaan interesseeren en als ge volg hiervan is in de eerste helft van November met de „Kota Nopan" van de Rotterdamsche Lloyd een partij' Westland- sche druiven van duizend kilo's in door den directeur van het Goesche koelhuis speciaal daarvoor geprepareerde kasten naar Oost-Indië verzonden. Naar Aneta uit Batavia meldt, zijn de druiven gedeeltelijk te T'andjong-Priok ge lost, met als bestemming Batavia en Ban doeng. De rest gaat met dezelfde boot door naar Soerabaja, teneinde ook con trole tijdens de kustreis mogelijk te ma ken. gangers staarden haar aan en ze begon te verbleeken van verwarring en be schroomdheid. Olivia Ferrol stond op van haar stoel, en stak de galerij over. Op eenigszins scherpen toon richtte zij zich tot een der bedienden. „Waarom wijst ge die jonge dame den weg niet naar de zitkamer", zei ze. Het meisje hoorde het, en keek haar aan, in hulpelooze houding, maar met een uitdrukking van erkentelijkheid in haar blik. De kellner trad aanstonds vol gastvrije toeschietelijkheid naar haar toe. „Dezen weg, juffrouw," zei hij, „u loopt zóó recht op de ontvangkamer aan. Wil u mij maar volgen, juffrouw?" Olivia keerde naar haar zitplaats te rug. De menschen zagen haar met nieuws gierige blikken aan, maar zij bemerkte er niets van. „Dat is er één van," was ze bezig in stilte tot zichzelve te zeggen. „Dat is er één van, en een heel belangwekkend type bovendien." Om de eigenaardigheden van deze jon ge dame duidelijker te maken, zal 't noo dig wezen hier het een en ander omtrent haar vroeger leven en vroegere omgeving mee te deelen. Haar vader was letterkun dige geweest, haar moeder had zich be zig gehouden met het illustreeren van boeken en tijdschriftartikelen. Van haar vroegste kindsheid af had ze zich om ringd gezien door mannen en vrouwen, De druiven, welke na lossing werden gekeurd door een ambtenaar van de af- deelin'g tuinbouw van het departement van oeconomische zaken, zijn uitste kend overgekomen. Prov. Statenlid, dat niet meer terugkeert. Bij de a.s, verkiezing voor de Provin ciale Staten wenschte dhr W. de Bidder te Vlissingen, die sinds 1927 de Ghr. Hit. partij in de Staten vertegenwoordigt, niet meer in aanmerking te komen. Jubileum. Heden Donderdag is het 25 jaar ge leden, dat de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande te Serooskerke benoemd werd tot directeur van de N. V. Zuid-Preanger Rubber-Mij, de N.V. Cultunr-Mij „Sala- tri Plantations" en de N. V. Rubber-Mij Tjihantjet, alle alhier gevestigd. Terwijl de Salatri rubber en koffie produceert en in den handel brengt, beperken de bei de andere maatschappijen zich tot rub ber. Zooals bekend, is de heer Hoegen van Hoogelande oók directeur van de N. V. Hendriks© Go's .bankiers- en ef fectenkantoor. Hiervan staat hij reeds meer dan een kwarteeuw aan het hoofd, doch zijn zilveren feest als zoodanig is ■op eigen verzoek stil voorbijgegaan. Hedenmorgen te kwart over negen werd de heer Hoegen met zijn echtgenoota en verdere familieleden op het kantoor aan de Houtkade alhier door het geheele personeel zoowel van de Indische .maat schappijen als van het bankbedrijf ont vangen en gehuldigd'. Daarbij werd het woord gevoerd d'oor de heeren J. Mondeel, procuratie-houder bjj de cultuur-Mij e-n J. .Modderkreeke, procuratiehouder van de Bank. Zij deden hun goede wenschen vergezeld' gaan .van een geschenk namens alle leden van de beide personeelen. In den loop van den .morgen vergader den de verschillende colleges van com missarissen méde in verband met de reis naar de cultuurlanden in de .Oost, die de directeur half Januari aanvangt. Te één uur werd in het Grand hotel een lunch .aangeboden aan den jubilaris en zijn naaste familie. Tjjdons de lunch heeft een der com missarissen den directeur gelukgewenscht en namens de verschillende maatschap pen een geschenk aangeboden. Hierna ebben nog verschillende andere commis sarissen het woord gevoerd, waarna de secretaris der directie, de heer R. Hoe- gen, zijn vader namens alle administra teurs en geëmployeerden in Indiö gel.uk- wenschte met dezen dag onder aanbie ding van een schilderij van een Indisch landschap. Tegen bet einde van de lunch heeft de hoor Hoegen, van Hoogelande allen dank gebracht voor woorden en geschenken. De leden der personeelen 'kregen hedenmiddag op die kantoren een trac- tatie. i Lezing Ds M. v. d. Vis. Gisteravond 'hield Ds v. d. Vis zijn aan gekondigde lezing over: „Het Jodenvraag stuk". Spr. had hierbij' geen andere be doeling dan uitlegging der Schrift te ge ven, geen politiek, en deed dit aan de hand van drie zinnebeelden: Wijnstok, Vijge boom, Olijfboom, welke Spr. voorstelde als bet verleden met slechte vrucht, het heden zonder vruchten en de toekomst met rijke vruchten. Naar Spr.'s stellige verwachting, die hij met aanhalingen uit Oude en Nieuwe Tes tament toelichtte, zal geen menschelijk plan tot oplossing van het Jodenvraagstuk slagen, maar op Gods tijd zal het Jood- sche volk terugkeeren, niet naar Palesti na, doch naar het beloofde land aan Abra ham in Gen. 15 genoemd: van Nijl tot E'ufraath, waarop volgt de voltooiing in een Duizendjarig Vrederijk met Koning Jezus als Messias aan het hoofd van al de verlosten. Een talrijk publiek hoorde met groote aandacht deze rede aan. i Dé collecte voor de Commissie voor Samenwerking heeft deze week opge bracht f 34,38. Ritlthem. De Coöp. Kolenvereen. hield Dinsdagavond haar algemeene jaarverga- die zich met kunst of letterkunde ophiel den; sommigen er van waren knoeiers, sommigen waren genieën, sommigen zweefden tusschen die beide uitersten in; en ze had als 't ware onbewust de kunst grepen van het vak geleerd. Ze was er aan gewoon geweest met menschen om te gaan, die voortdurend een open oog hadden voor alles wat eigenaardig en belangwekkend was in de menschelijke natuur,,, die in verrukking raakten bij het ontdekken van nieuwe typen van mannen, vrouwen en gemoedstoestanden. Sedert ze wees was geworden, had ze met haar broeder samengewoond, die achter eenvolgens de betrekking van verslagge ver, uitgever, en criticus vervuld had, tot dat hij ten laatste de zeer benijdenswaar dige reputatie had verworven een prac- tische jonge man te zijn, met groote geestesgaven, die een uitstekende toe komst vóór zich had. Door voortdurend getuige te zijn van een ingewortelde ge woonte, om ieder snippertje van de men schelijke natuur, dat binnen menschelijk bereik ligt, te ontleden en te bestudeeren. had Olivia 't voorbeeld van grootere gees ten gevolgd, en zelf omtrent al wat met „typen" in verband stond, een zeer cri- tischen blik gekregen Gedurende haar verblijf te Oaikdale had zij het „type" van de bewoners der bergstreken van Noord- Carolina bestudeerd, met al het enthou siasme van iemand van het vak. Zij' had dering onder leiding van den voorzitter, dhr A. W. Osté. Uit de goedgekeurde rekening en ver antwoording van den penningmeester, dhr A. Schout bleek, dat de ontvangsten over 1938 bedroegen f 1621,55Vs en de uitga ven f 1572,20, alzoo een goed slot van f 49,35V2. De waarde van de nog aanwe zige brandstoffen in het pakhuis is f 177. Aangekocht waren 91.000 kg brandstoffen. Aan de leden was 10 pet. dividend uitge keerd. N.- ert St Joosland. Dinsdagavond hield de afd. van het Groene Kruis haar gewone najaarsvergadering. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld op f 726 in ont vangst en in uitgaaf, De jaarwedde van den magazijnmeester-bode werd voor 1939 bepaald op f 70, dus f 10 meer dan thans, wegens uitbreiding ledental en materiaal. De afgevaardigden naar de Prov. ver gadering werden aangewezen, n.l. de hee ren Gr van Leerdam en L. Wattel als plv. Besloten werd tot aankoop van een tweetal electrische kussens voor lijders aan rheumatiek enz. Tholen. Doordat ook de heer S. Schot een loods heeft gezet voor het schoonen van mosselen, is men momenteel te Tho len in vijf loodsen aan het werk voor het knippen van mosselen. Op het oogenblik zijn pl.m. 140 personen, jong en oud, tewerk gesteld in de mosselbedrijven. Telt men daarbij' het personeel der oes ter-bedrijven, dan kan men aannemen, dat ruim 200 personen werken aan de mossel- en oesterbedrijven in deze ge meente. De laatste weken tracht men her haaldelijk, door weg te kruipen onder zeilen of lading, het verschuldigde brug geld te ontduiken wanneer men de brug alhier per wagen of auto passeert. Voortaan zullen de overtreders er niet meer met het betalen van bruggeld af komen, doch zal voor elke overtreding proces-verbaal worden opgemaakt. AVONDVERGADERING. Beantwoording van B. on W. De voorzitter karakteriseert en apprecieert het optreden van de regeering tegenover de gemeente iets anders dan de heer Paul. Er is juist deze keer aanleiding om daarover niet alleen berustend te zuchten, maar ook een klank van herleefde hoop te laten hooren. Aan de gemeenten wordt beloofd teruggave van de financieele zelf standigheid. Er worden heel wat betere perspectieven geopend. Daarvoor verwijst Spr. naar een hoofdartikel in „De Zeeuw" van Dinsdag. Men mag gemotiveerde vrees koesteren, of dit volledig gelukken zal, toch is er eenige hoop. De vereen, van Ned. gemeen ten 'heeft naar aanleiding van beide aan gekondigde wetsontwerpen haar gevoelen ter kennis van Regeering en Staten-Gene- raal gebracht. Het zal nu voorshands af wachten moeten blijven. Spr. behandelt nu de voorgestelde sub sidies aan de muziekkorpsen en aan het Rijwielpad Walcheren. D'e intrekking van de subsidie aan het Middelburgsch Mu ziekkorps is destijds geheel vrijwillig door den Raad geschied, niet op aandrang van Ged. Staten. Toen ging het er om de zelf standigheid der gemeente te redden. Nu is het niet zoo, dat de gemeente weer over wat geld beschikt en nu een keus kan doen uit verschillende dingen. Ten opzichte van bewaarschoolonderwijs en uitzending van kinderen naar vacantie- kolonies gelden algemeene normen voor het geheele land. Het is niet gelukt op dien norm een uitzondering voor Middel burg te krijgen. Er komt geen cent bij. Uitgangspunt van B. en W. is het recht en de billijkheid. Is het billijk, het Mid delburgsch muziekkorps op den duur alle steun te onthouden, terwijl andere ge meenten als Vlissingen en Goes op een bepaalde basis muziekkorpsen wel steu nen? Men moet geen verband leggen tus schen subsidie aan bewaarscholen en mu ziekkorpsen. Subsidie aan 't Middelburgsch muziek korps alleen zou niet billijk zijn, nu de historische lijn, die vroeger bestond, is een praatje gemaakt met de, met groote zonnehoeden bekleede, vrouwen, die aan het hotel fruit brachten, en die op de trappen en den vloer van de galerij: de komst van klanten zaten af te wachten, met een lankmoedigheid en kalmte, die een gewoon menschenhegrip te boven gingen; ze had in den omtrek gewandeld en gereden, had hij' kleine huisjes aan den weg stilgehouden en met de bewo ners een gesprek aangeknoopt, zoodat ze betrekkelijk welbekend was geworden, zelfs in den tijd van veertien dagen; en ze had voor haar broeder omtrent dat alles zooveel aanteekeningen gemaakt, dat zij er in geslaagd was hem in haar belang stelling omtrent haar ontdekkingen reeds eenigermate te doen deelen. „Ik ben er zeker van, dat ge hier een verbazende hoeveelheid materiaal zult vinden", schreef ze hem. „Ge ziet hoezeer ik ook al 't slachtoffer geworden ben van die akelige gewoonte, alle zaken uit dat bijzondere oogpunt te -beschouwen. Een mensch is niet langer een mensch hij is „materiaal" verdriet is geen verdriet, vreugde geen vreugde meer 't is „mate riaal". Er is toch wel iets stuitends in. Ik zou wel eens willen weten, of ontleedkun- digen de lichamen van de menschen op dezelfde manier beschouwen als wij' 't hun geest doen, en of ook voor hen ieder mensch een object is. Op 't oogenblik is mijn belangstelling opgewekt in een verbroken. B. en W. hebben redelijke ze kerheid, dat tegen het door B. en W. voor gestelde door 'hoogere instantie© geen be zwaar zal worden gemaakt. Met het brengen van wijzigingen in de verkeersregeling moet men voorzichtig zijn, al is Spr, niet tegen 't aanbrengen van enkele noodige verbeteringen. Het vraagstuk van de tram kan misschien binnenkort een geheel ander aspect heb ben. Spr. wil daarom een afwachtende houding aannemen, tot we weten of de bus de tram zal vervangen. Spr. acht het gelukkig, dat er gezonde belangstelling in ons land bestaat voor de publieke zaken. Maar dan moet de Raad ook die gezon de belangstelling stimuleeren. En dan kan het noodig zij.nl dat de debatten kort en zakelijk zijn. De ervaring met de bepaling inzake de onzedelijke Meeding is nog te gering, om daaruit conclusies te trekken. Dhr Paul tot den heer Jeronimus: Volgend jaar herhalen. (Gelach.) De voorzitter merkt inzake de luchtbescherming op, dat we ook hier daarmee in Sept. niet zoover waren dat we in allen deele verantwoord konden zijn. Dat ligt niet aan den Raad. Be- langrijlkel credieten zijin toegestaan n 1. voor '36 f 3500, later door hoogere in stanties verlaagd tot f 250, voor '37 f 3750 later op dezelfde Wijze verlaagd tot f 1285, voor '38 f 3750, waarvan in Sept. nog niets was goedgekeurd. In totaal is in deze jaren uitgegeven f 2311. Voor 1939 is weer geraamd f 3750. Spr. is bereid aan den Raad volledig mede te deelen, wat hier voorradig is. Wat de politieke verhoudingen betreft, zegt Spr., dat het besluit van Sept. in zake de meerdere openstelling van win kels op Zondag Spr. heeft teleurgesteld. Destijds hebben B. en W. een voorstel dienaangaande ingediend. Spr. heeft zich toen aan de zijde der wethouders geschaard, omdat het toen bijzondere om standigheden gold (de duur van het zo merseizoen voor de vreemdelingen). Nu heeft de Raad een besluit geno men dat den hand met deze omstandig heden heeft verzwakt. Dit voorstel zou Spr. ook om principieels redenen heb ben bestreden. Het ging nu meer om den Zondag, dan om het vreemdelingensei zoen. Voor het in Sept, genomen besluit kan Spr. weinig waardeering en instem ming hebben. Weth. Onderdijk herinnert aan den tijd, dat er 11001200 werkloozen waren ingeschreven. Er is dus verbete ring ingetreden. Ook zijn er weer belang rijke bouwwerken onderhanden of op handen, Wat werkverschaffing betreft, merkt Spr op, dat werken aan Singels en plant soenen meer onderhoud in de toekomst heteekenen. En op dezen post wordt juist zoo beknibbeld. Een rijwielpad vlak langs de vestkant zou misschien een afscheiding noodig maken, wat geen verfraaiing van de sin gels zou heteekenen. Het is onmogelijk dat 250300 werk loozen in de onmiddellijke omgeving van Middelburg werk zouden kunnen vinden. Men zendt de werkloozen echter niet bui ten de provincie. Zoo zal er binnenkort een belangrijk werk (grond-egalisatie) op Noord-Beveland worden uitgevoerd. Spr. zou niet weten, wat er tegen is, daarheen Middelburgsche werkloozen te zenden. Wat het uitbreidingsplan betreft, dit ziet Spr. anders dan de heeren Paul en den Hollander. Zij, die onderkomen heb ben gezocht op' St. Laurens en 't Zand, hebben dat lang niet allen gedaan omdat er geen uitbreidingsplan was, maar om dat het er goedkooper wonen was. Middelburg beschikt niet over voldoen de wegen ,om aan te bouwen. Men komt al heel spoedig op het gebied van St. Laurens en Koudekerke. Regelmatig stel len B. en W. bouwgrond beschikbaar. De Griffioen is bijna vol. Binnenkort is een nieuw bouwplan gereed, waarmee we de eerste jaren vooruit kunnen. Vlissingen kan wat meer wagen, dank zij een industrie met 3000 arbeiders. Middelburg moet een voorzichtige wo~ ningpolitiek voeren. Het bouwen buiten ■de singels kost veel onderhoud. Ook moet gewaakt tegen het leegzuigen van de bin nenstad, die geen museum van oude ge- bnuwen moet worden Wel onderschrijft eigenaardig soort van meisje, dat ik ont dekt heb. Nu eens behoort zij tot de meer beschaafde klasse de landbouwers, die hier dikwijls een groote hoeveelheid land bezitten, en de rijkste inwoners zijn van de gemeente, soms woont ze in een al- lerprimitiefst houten huisje, met een moeder die rookt en tabak pruimt; maar in beide gevallen is zij' een wonderlijk en geheimzinnig wezen. Zij ziet er altijd aar dig uit, soms is ze zelfs mooi, en on danks haar huis, haar omgeving, haar opvoeding of haar volslagen gebrek aan opvoeding, bezit ze een soort van instinct matige fijngevoeligheid en beschaving, die hoogst eigenaardig zijn. Ze is altijd naar een of andere ordinaire school geweest, waar ze opstellen heeft geschreven over sentimenteele of roerende onderwerpen, en als ze tot de hoogere klasse behoort, tee kent ze in op een mode-journaal en tracht naar de afbeeldingen op de ge kleurde platen haar japonnen te maken, in welke pogingen zij, dit moet ik er bij voegen, dikwijls uiterst gebrekkig slaagt. Ik zou wel een heel boekdeel over haar kunnen schrijven maar dat wil ik niet doen. Als je vacantie begint, kom dan bier, en overtuig je zelf van de waarheid van mijn verhalen." 't Was aan deze soort van meisjes dat juffrouw Ferrol dacht, toen zij' zei: „Dlat is er één van, en een heel belangwekkend type bovendien." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5