DAMPO De omvang der werkloosheid. De Provinciale Begrooting 1929 in de afdeelingen der Provinciale Staten van Zeeland EERSTE BLAD. UW KINDJE VERKOUDEN DONDERDAG 15 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 65 Buitenland. Dreigende vervolging der Roomsch-Katholieken in Duitschland Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Volgens hot algemem verslag der af deelingen van de Provinciale Staten over het ontwerp-begrooting 1939, hebben vele leden aan Ged. Staten dan'k .gebracht voor het zuinig en voorzichtig beheer. Belastingverlaging. De voorgestelde verlaging van 40 tot 38 opcenten op de vermogens- ,en de in komstenbelastingen deed zeer vele leden daarover hun vreugde uiten en hopen, dat deze verlaging niet alleen ,zal kunnen gehandhaafd worden, maar dat het een begin zal zijn van verdere verlaging. Andere leden sloten zich daarbij alleen met beving aan, omdat zij het sterk be twijfelen, dat deze verlaging blijvend zal zjjn, terwijl weer andere loden .meenen tegen de verlaging te moeten waarschu wen, ook omdat h.i. aan e§n gebaar moet worden gedacht. Weer anderen meenen, dat de verlaging niet juist ,is, in verband met de groote sommen, die do uitvoe ring der w<?genplannen zal eisohen. Ook achtte men de reserves nog heel klein en als wellicht binnenkort weer tot vor- hooging zal moeten worden besloten, dan is het boter de verlaging geheel achter wege te laten. Andere loden achten het gewenscht, eerst verschillende sociale voorzieningen te treffen, en zyn het niet met Ged. Staten eens, dat de werkloos- heidszorg geen taak van de provincie is, Weer andere meenen, dat de grondbelas ting even goed, wellicht nog beter, voor een verlaging in aanmerking komt. Men kwam er ook tegen op, dat, ter wijl de begrooting zelve geen plaats laat voor de belastingverlaging, men uit de reserves toch gaat verlagen. Het is een lid bekend, dat een bepaalde gemeente haar reserve niet mocht gebruiken om de be grooting te doen sluiten. Wat hier Ged. Staten voorstellen, krijgt geen enkele gemeente gedaan en spr. vindt dit wel een zeer schrijnende tegenstelling. Andere leden meenden, dat de begroe ting zeer wel toelaat de verlaging der belasting op te vangen. Men kan den bootdienst Vlissin,gen-Neuzen opheffen en de bijdrage aan de N. V. Haven van Vlissingen zal binnenkort vervallen. Vanwege Ged. Staten werd o.a. over deze beschouwingen gezegd, dat de be lastingverlagingen reeds lang de aandacht zoowel van het Ged. college als van de Prov. Staten hebben. In 1931 waren er groote overschotten. Ingevolge het plan om ieder jaar f 25.000 minder in te bren gen, zou in 1939 de eerste begrooting worden ingediend, d'ie weer zonder hulp van een oud batig slot kon sluiten. Men is nu op een keerpunt. Daarom is het voorstel tot deze inderdaad1 slechts ge ringe verlaging toch zoo belangrijk. De provincie is weinig draagkrachtig en elke verlichting is welkom. Ged. Staten ho pen, dat de verlaging zal kunnen worden gehandhaafd. De werkloos heidsz org is rijkstaak en er is nooit aan gedacht de Provincie ook in te schakelen. Het zou slechts een verschuiving van lasten zijn, die aan de provincie enorm veel geld zou kosten. Zeer wel voelen Ged. Staten den grooten nood tengevolge der werkloos heid. Zij zijn tot alle medewerking tot leniging volgaarne bereid, alleen niet tot financiëele. De grondbelasting is verdisconteerd in den grondprijs. Daarom is stabiliteit zeer gewenscht. Bovendien zouden van ver- laging ook vele buiten-provinciale en bui- tenlandsche grondbezitters profiteeren. De belastingverlaging zal ten slotte geheel door de begroo ting zelve kunnen worden op gevangen en daarom is de re serve ook geheel naar het vol gend jaar overgebracht. Alleen in geval van tegenslag wordt de reserve aangesproken. In hun antwoord op het algemeen ver slag brengen Ged. Staten dank voor de waardeering, door vele leden geuit voor net door hen gevoerde beleid. De op merking nopens het beleid van Ged. ■-taten ten aanzien van het toezicht op de gemeentebegrootingen gevoerd, is vol gens hen misplaatst en onjuist. Mis plaatst, wijl dat beleid niet aan het oor deel der Staten is onderworpen en den Staten de gegevens ontbreken zich daar omtrent een oordeel te vormen. Onjuist, wijl bij gelijke toestanden als zich ten aanzien van de Prov. financiën voordoen, -*ed.Staten zich nimmer tegen een ma tige verlaging der belasting verzet heb- Neville Chamberlain, de E'ngelsche pre mier, tijdens de rede, welke hij uitsprak op het diner van de buitenlandsche pers- vereeniging te Londen. Bjj de verdere besprekingen verklaar den Ged. Staten zich bereid medewer king te verkenen jn samenwerking met de provinciale werkverschaffingscommis sie bjj het oprichten van industriescho len in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schou wen. Aangaande de P. Z. E. M. werd o.a. gevraagd in hoeverre het bericht waar was, meldende een mogelijke overname van de electrische tram door de N. V. Stoomtram „Walcheren". Het bericht, dat de stoom tram Walcheren de electrische zou willen overnemen, is on- j u i s t, zooals van- de zijde van Ged. Staten werd opgemerkt. In verband met een subsidie-aanvrage bij het rijk door de Walchersch© tram, heeft de Regeering doen weten, dat, vóór een besluit hiertoe kan vallen, een fusie zal moeten plaats hebben met de tram Middelburg-Vlissingen. De 'fusie-commis sie van Ged. Staten heeft deze zaak in onderzoek. Samenvoeging PZEM en Zegam. Gevraagd werd of het wel goed is, dat de provincie in het bezit is van twee instellingen, die sop hetzelfde gebied te genstrijdige belangen nastreven, en of de P.Z.E.M. en de Z.E.G.A.M wellicht te combineeren zijn. Het blijkt, dat Ged. Staten ook reeds de vraag jhebben over wogen, of op den duur samenvoeging van PZEM en ZEGAM niet de beste oplos sing zal zijn. Aangedrongen werd' nog om bij den raad van bestuur den wenscih van tariefsverlaging in bespreking te brengen. Op een desbetreffende vraag antwoorden Ged. Staten, dat bij den raad van bestuur het voornemen bestaat, om de aansluiting der buitenkom-percee- len te vergemakkelijken. De Provinciale vloot. Een lid weer er op, ;dat in de stukken staat dat de Staten binnen ,afzienbaren tijd de noodige voorstellen zullen ont vangen voor den bouw van een nieuwe boot, doch de plannen reeds jn een zoo danig stadium schijnen te zijn, dat in de pers reeds uitvoerig mededeeling er over is gedaan. In de afdeelingen werd .ge zegd, dat deze berichten noch van Ged. Staten komen noch van de Griffie, maar in het antwoord op het algemeen ver slag staat, dat Ged. Staten wel inlich tingen hebben gegeven, 'toen vragen ter zake werden gedaan, omdat zij er voor zijn een juiste berichtgeving te bevorde ren, wanneer derden daartoe bet initia tief nemen. Zoolang de Staten niet zijn ingelicht nemen zij nimmer het initia tief tot publicatie nopens onderwerpen van Provinciaal belang. De Z.V.T.M. Op een betreffende vraag antwoorden Ged. Staten, dat de fusie-pogingen rond de Z.V.T.M. nog steeds aan de orde zijn. .Gehoopt wordt dat binnen niet te langen tijd een oplossing wordt gevonden. Het Perknolderplan. Ged. Staten deelden bij informatie mee, dat de nieuwe havens van bet Perk- polderplan waarschijnlijk in 1940 in ge bruik zullen kunnen worden genomen. Algemeen beleid van Ged. Staten. Bij dit punt werd spijt en zelfs mis noegen te kennen gegeven over het feit, dat de bootdienst op Zondag is uitge breid. Opgemerkt werd, dat de verhoudingen in de vergaderingen der Staten achter uit zijn gegaan. Men stelde de vraag, of de voorzitter niet al te soepel in zijn leiding is. Ook werd de houding van den voorzitter in sommige gevallen min der juist genoemd, omdat hij wel den aanvaller in scherpe bewoordingen liet spreken, doch 't'verweer verbood. Omdat de toon soms allerminst beschaafd is, wordt de gedachte geopperd, in het regle ment van orde een bepaling pp te nemen, die den voorzitter bet recht geeft in voor komende gevallen dergelijke sprekers voor een bepaalden tijd de vergadering te ontzeggen. Andere leden meenden, dat te veel aandacht aan gezwam ook verkeerd is. Men vroeg hoe het toch mogelijk is, dat een beambte van de ZEGAM als z.g. kringleider van de N. S. B. kan optre den, waar toch de lijst van verboden vereenigingen, door den Ministerraad vastgesteld, door het Provinciaal Be stuur in de verordeningen is opgeno men. Ged. Staten antwoorden, dat d'e bedoelde bepalingen niet van toepassing zijn op het personeel der ZEGAM, doch dat Ged. Staten ©en optreden als ge signaleerd, ook voor ambtenaren van semi-overheidsbedrjjven, onjuist achten. Ze hebben daarmede ook den raad' van commissarissen en de directie der ZE GAM ,in kennis gesteld. Voor vrije veren, waarop werd aange drongen, moeten Ged. Staten naar Den Haag verwjjzen. Zoo iets ligt boven hun financiëel vermogen. De wensch naar een vliegveld in Zeeuwsch-Vlaanderen lijdt onder .verdeeldheid tusschen het Ooste lijk ,en Wcstelyk deel. Reeds in 1937 is de bereidverklaring [edaan om een voorstel te doen voor et beschikbaar stellen van een renteloos voorschot van f 100.000, Kort daarop is een geljjke toezegging gedaan voor 'twee velden, éón in Oostelijk en één in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Naderhand is bericht ontvangen, dat dó afdeeling W. Z. VI, van de Zeouwsehe vereen, voor de luchtvaart heeft afgezien van hare plannen tot den aanleg van een vlieg veld in W. Z. Vlaanderen en dat zij ten volle de plannen zal steunen om in O. Z. VI. een vliegveld te stichten en te exploiteeren. Over de resultaten van de grondver beteringsmaatschappij kan weinig worden medegedeeld wegens ziekte van het lid van Ged. Staten, dat daarmee speciaal belast is. Het optreden der werkloos heidscommissie heeft goede resultaten op geleverd bij egaliseering van gronden pp Zuid-Beveland. Het landbouwhuishoud- onderwijs ondervindt stagnatie in ver band met de opvattingen van <d0 inspec- trice. Een lid vroeg wat Ged. Staten denken te doen om een einde 4e maken aan het schrijven van een der bladen na de laat ste Zomerzitting in verband waarmede een paar statenleden een klacht bij <1® justitie hebben ingediend'. Hierop antwoordde een lid van Ged'. Staten, dat het college geen -jnvloed heeft op de pers en dat trouwens „Volk en Vaderland" ook niet zuinig is in baar uitdrukkingen. Een buitengewone zitting op komst. Op enkele volgende vragen werd na mens Ged. Staten medegedeeld!, dat bet te verwachten is, dat sommige zaken in een buitengewone zitting in het voorjaar aan de orde zullen worden gesteld'. Waar schijnlijk zal dan ook de samenvoeging van de polders aan de orde komen. Wat de Regeering met de ,R. T. M. zal doen, is aan Ged. Staten piet bekend. Samenvoeging van gemeenten brengt al lerlei moeilijkheden. De bewoners verzet ten zich vaak, vooral die van kleinere gemeenten, die er meestal financiëel gun stiger voorstaan dan d'e grootere. Aan den aanleg van rijwielpaden langs de tertiaire wegen zal de noodige aan dacht worden gewijd. Voorzoover aan Ged. Staten bekend', verkeeren de aange legde en verbeterde wegen in goeden staat. Naar aanleiding van opmerkingen bij de artikelsgewijze behandeling, ontken nen Ged. Staten, dat het <personeel der Prov. Griffie spoediger wordt bevorderd!, dan dat van den Prov. Waterstaat. Critiek op dei Schoonheidscommissie. Een lid kon zich niet aan den indruk onttrekken, dat bij de schoonheidscom missie persoonlijke 'belangen een rol spe len. Hij vermoedt het bestaan van een za- kengemeenschap tusschen de ziel der oom missie en 't bureau-Rothuizen. Hij brengt dit onder de aandacht van Ged. Staten, met verzoek, hier zoo noodig een einde aan te willen maken. Een ander lid zeide, dat onder de aan nemers zeer sterk de- meening heerscht, dat, als men vlug wil bouwen, men met het bureau-Rothuizen moet spreken en bet komt in orde. Weer een ander lid zeide, dat, als men een bekwaam architect aanneemt, men in D'r J. van der Lee, conservator aan de Ned. 'Handelsboogeschool te Rotterdam, is benoemd tot diiectour van hot Station voor Maalderij on Bakkerij te Wageningon den regel geen moeilijkheden mot do schoonheidscommissie heeft; doch veol aannemers denken zich zelf architect. Nog oen ander lid merkte op, dat do schoonheids-commissie niet kan oordoelon over landelijke problemen en zij te weinia rekening houdt met de toestanden op het platteland. Van de zijde van God. Staten werd op gemerkt, dat zij ovor deze klachten nooit iets vornomen haddon. Integendeel, zij hoorden niets dan lof over deze oommis sie. De op de schoonheidscommissie en ha ren secretaris-penningmeester gelegde blaam is te eenenmale onverdiend. Inte gendeel verdient de wijze, waarop deze moeilijke en delicate taak wordt vervuld, niets dan lof. Het grieft Ged. Staten, dat in een stuk, uitgaande van de Staten, de eer en goede naam van personen, zoo lichtvaardig als hier is geschied, wordt aangetast. Bootdiensten. Wat betreft de diensten op de Wes- tersohelde erkent een lid van Gedep. Staten, dat thans een vrij regelmatige stij ging in bet personenvervoer is waar te nemen, maar of deze zich door zal zetten is nog niet te zeggen. Juist is het, dat de behoefte om eerste klasse te reizen zien- deroogen afneemt. Overneming door het Rijk van de bootdiensten achten Gedep. Staten in 2 afdeelingen niet wenschelijk, wijl hierdoor de toestand van het verkeer niet zou verbeteren. Aan opheffing van den dienst Neuzen-Hoedekenskerke wordt nog niet gedacht, terwijl opheffing Neu zen-Vlissingen voorioopig nog wel niet zal plaats hebben. Binnen afzien- baren tijd wordt tariefs verlaging voor het goede renvervoer in uitzicht ge steld. Een lid van Ged. Staten deed mededeeling omtrent de nieuwe bootplan nen. (D'e nieuwe 'boot beeft een lengte van 74 m en wordt zeer comfortabel. Het rijk heeft echter bij' den 'bouw sterke zeggen schap. Inzake den Oosterschelde- dienst bleken Ged. Staten veel te voe len voor een kortere verbinding Schou wenNoord-Beveland, al zijn er techni sche bezwaren. (De haven van Colijnsplaat is niet geschikt, zoodat er dus naar een andere inloophaven omgezien zou moeten worden. Voor het vervoer van auto's kun nen de tegenwoordige 'booten ook niet meer zoo goed mee, zoodat aan andere booten zou moeten worden gedacht, waar mede weer de aanlegplaats te Zierikzee samenhangt. Groote financieel© offers zouden dan moeten worden gebracht voor dit 'Overigens Ged. Staten niet onsympa thieke doel, waarvan de uitvoering nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. De opheffing Katsche veer-Wolfaartsdijk en het inleggen van meer diensten op Zie rikzee heeft het college nog niet bestu deerd. De heele kwestie heeft echter de belangstelling van het college. De wegen. Ged. Staten waren het eens met een opmerking, dat bij het vervangen van de tram Middelburg-Vlissingen door auto bussen, de weg daarvoor niet geschikt zou zijn. Gewezen werd op de schade, toegebracht aan den weg "Westkapelle-Middelburg nu de tram is opgeheven voor het bietenver- voer. Genoemd werd de slechte toestand van den weg Vrouwepolder-Gapinge-Veere, en van den weg Domburg-Oostkapelle. Van I dezen laatsten werd van de zijde van Ged. -gh Wrijf dan keel, rug en borstje In mei kJ Dampo.Wonderlijk zooals dèt helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 cl Staten opgemerkt, dat dit een zeer moei lijk gedeelte is, ook moet getracht worden 'het natuurschoon hier in het landschap te bewaren. ONDANKS SEIZOENSTIJGING EEN GUNSTIG VERSCHIL MET 1937. 61.000 man in werkverschaffing, D'e directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal bureau voor de statistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week van 21 t/m 26 November 1938 het werkloosheidspercentage van de 492.972 verzekerden, buiten de landarbeiders 23,9 was (in de vorige verslagweek, 7 t/m 12 November, was dit percentage 23.2.) In do overeenkomstige verslagweek van November was het werkloosheidspercen tage voor verzekerden (zonder landarbei ders) in do laatste jaren als volgt; 1932: 29.1, 1933: 26,2, 1984: 28.9, 1985; 82.6, 1086; 30.8, ,1037: 26.5, 1088; 28.9. Op 20 November waron bij do organen dor openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 863.047 werkzoekendon, waar van er 847.150 werkloos waren (namelijk 881.975 mannen en 15.175 vrouwon). Van de geheel werkloozo verzekerden ontvingen er in de verslagweek 21,884 uit- kooring uit hun workloozonkas. Blijkens voorloopige opgave van den directeur-generaal voor de werkverschaf fing en steünverle'oning bedroog op 20 No vember het aantal tewerkgestelde werk- loozen 01,475 en bet aantal gesteunde werkloozon 189.518, tezamen 200.988 ver zorgden. (Hieronder bevindt zich een aan tal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werkoozenkas. In Vaticaanscbe kringen is1 men van oordeel, dat de toestand der R. K. Kerk in Duitschland thans zóó ernstig is, dat ieder oogenblik de ergste katholiekenvervolging kan losbarsten. Deze meening berust op berichten, vol gens welke een wet in voorbereiding is, die zeer draconische maatregelen tegen de R. K. Kerk zal inhouden. Die maatre gelen zouden zijn vervat in acht bepalin gen, waarvan de duidelijke strekking is de algeheeie ui troeiing van 't R. K. leven in Duitschland. De acht bepalingen van de wet zijn de volgende: 1. Het concordaat van 1935 wordt op gezegd. 2. Godsdienstige propaganda wordt in Duitschland verboden. 3. Religieuze vereenigingen, waarvan de leden zich aan immoreele handelingen hebben schuldig gemaakt, zullen onmid dellijk opgeheven worden en de vermo gens van die vereenigingen in beslag ge nomen worden. 4. D'e correspondentie tusschen den Paus en de Duitsche bisschoppen moet via de Duitsche regeering geschieden. 5. Religieuze orden zullen zich niet lan ger meer mogen bewegen op het gebied van ziekenverpleging en onderricht en zij zullen onder het kerkelijke ministerie ge plaatst worden. 6. Aan kerken of orden zullen geen gel delijke bijdragen meer mogen worden ge geven. 7. Priesters mogen geen Joden meer doopen en niet-ariëers mogen geen pries ter meer worden. 8. Het lidmaatschap van de Kerk moet verbonden zijn aan 'het staatsburgerschap SUEZ-KANAALRECHTEN WORDEN VERLAAGD. Met ingang van heden worden de Suez- kanaalrechten verlaagd van 72 tot 69 pence per ton. Deze verlaging houdt in geen enkel opzicht verhand met de in de Italiaansche pers gevoerde campagne om trent de hoogte van deze rechten. Tot de verlaging zou reeds zijn besloten in de vergadering van den raad van be heer, welke begin September is gehouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1