Orgels GRIEP-KOU? „S)okter partje "adviseert eert,, cMijnharötje" De K. L. M.-dienst op Australië. Vragen aan Minister Colijn. De Eerste Kamer, Kerknieuws Onderwijs Telegrammen. Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten. Adyertentiën. GOIDSCHMEDINC leden gestaakt, Herdenking van onze onafhankelijkheid. Laatste Berichten. Gemeenteraad van Middelburg. De herdenking van Dingaansdag. Marktberichten DE obstructie VAN DE N.s.B.. lil de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer hebben de N.S.B.- leden nog een oogenblik obstructie ge voerd door zonder eenige reden stemming te vragen, maar al spoedig kwam de me- dedeeling dat men de obstructiepogin gen zou staken. Blijkbaar is het tot den heer Mussert doorgedrongen dat ons volk van dergelijke revolutionaire methoden niet gediend is en dat hij zich overigens steeds meer be lachelijk maakt. Vandaar dat hij den heer Van Vessem heeft opgedragen de obstructie nu maar stop te zetten. Intussehen zullen de kiezers dit dwaze spel in gedachten houden. Zij kunnen niet rechtstreeks invloed uit oefenen om de Mussertmannen uit den Senaat te weren, maar bij do verkiezin gen voor de Provinciale Staten hebben zij het in hun hand om aan het optreden dezer heeren paal en perk te stellen. Van de behandelde punten vermelden wij het volgende. De heer v. Bönninghausen (N.S. B.) heeft als financieel deskundige van da nat.-socialisten de aflossing van en kele millioenen nationale schuld bestre den, zoo ook de wet op de middelen, omdat de Regeering 4 pet. rente heft voor Nederlands crediet aan Duitschland. Deze afgevaardigde gaf het „echt Neder- landsche advies" aan de Regeering om den Nederlandschen Staat zijn bestel lingen „zooveel mogelijk in Duitschland te laten doen". Minister De Wilde is op dit betoog maar niet ingegaan. Ejj het wetsontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet heeft de heer Van de Bilt nog eens aangedrongen op opne ming in de wet als beroepsziekten van de systagmus (oogentrillingen), en de bursitis (kruipfcnie), typische mijnwer- kersziekten. Deze zaak heeft de volle aandacht van den Minister. De heer Vijlbrief (S.D.) heeft gepleit voor staatsexploitatie van de petroleum- bronnen in Nederl.-Indië. Minister Weiter heeft uiteengezet waarom de Koninklijke risico's kan dragen, welke het Gouver nement niet op zich kan nemen. Het aan olieconsessies afgestane gebied, is voorts zóó gering, (1 pet. van 'de 150 millioen ha waaruit Indië zonder Nieuw-Guinea bestaat), dat geen vrees behoeft te be staan, dat het Gouvernement later niet voldoende terrein voor staatsexploitatie zou hebben. Bij een zakelijke beschouwing moet de ongerustheid over het aandeel van het gouvernement verdwijnen. De maatschap pij betaalt cijns, vast recht en volgens een progressieve schaal (tot 20 pet.) een aandeel van de netto-winst. In het con tract 'is scherp gedefinieerd wat onder „kapitaal", „netto-opbrengst" en „ontgin- ningskosten" te verstaan is. Alles is haar fijn vastgelegd; men kan gerust aanne men, dat het gouvernement krijgt waarop het recht heeft. Ook in het onderhavige contract zijn de bepalingen voor het gouvernement niet ongunstig. Het gouvernement krijgt •een gepast aandeel. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangeno men met aanteekening „tegen" van de S.D.A.P. een hoeveelheid van 61.581 ton ter waar de van bijna 3.2 mill, gulden ons land. Nov. 1937 51.879 ton ter waarde van bjjna 3 mill, gulden. Van onbewerkt vlas bleef de ex port vrijwel gelijk aan dien van October. Van bewerkt vlas bleef de export vrijwel gelijk aan die van October. Hooi en stroo werd in mindere hoeveelheden uit gevoerd dan de maand' tevoren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Deventer, R. H. Oldeman te Santpoort. Te Schalsum, J. Aalbers te Annerveen. Te Oisterwijk, K. Strijd te Blija. Aangenomen naar Mijnsheerenland, P. W. Spruyt, cand. te IJsselmonde. Geref. Kerken. Tweetal te Loenen a. d. Vecht, J. H. Becker, cand. te Uitgeest en A. Hordijk, cand. te Leiden. D s P. Koster f. Op 93-jari- gen leeftijd is te Zeeland (Mich., Ver Staten) overleden Ds P. Koster, een Nederlander van geboorte (te Hein- k ens zand). Hij1 heeft van 18841912 verschillende gemeenten der Chr. Geref. Kerk gediend en was een der pioniers van de belijdende kerken in N.-Ameriika, Zendingsweek en zendingsoffer. Vanwege het Zendingsbureau-Oegst- geest vernemen we, dat voor dit jaar de reeds besnoeide behoeften eerst waren vastgesteld op f 920.000. Maar een her nieuwde bezuiniging op bet werk en de salarissen bracht de begrooting terug tot f 860.000. Nu is er tot 1 December ontvangen f 600.000, waarvan f 130.000 uit de Zen- dlngsweek. En als de inkomsten over deze maand gelijk zijn aan die van De cember 1937, zal het totaal f760 000 worden en zal er een tekort blijven van f 100.000. Er is echter een zeer verblijdend ding te vertellen. Tot 1 Juli dit jaar was er f 18.000 minder ontvangen dan verleden jaar tot 1 Juli. Tot 1 December was er dit jaar f 20.000 meer ontvangen, dan verleden jaar tot 1 December. Men hoopt dan ook het diep tepunt voorbij te zijn. De heer Mussert, zegt de „Avondpost", heeft een dwaas plan uitgedacht voor een nieuwe collecte. Op het plan zélf gaan we niet in. Maar wèl op het feit, dat de heer de Marchant et d'Ansembourg daarover vragen heeft gesteldin opdracht. In - het dag blad van de N. S. B. van gisteravond komt de volgende mededeeling voor: „De leider der N. S. B. beeft bet mede gevoel der regeering, der politieke partijt en, der colleoteerende dames willen toet sen aan het eigen volk. Hij heeft zijn ka meraad De Marchant et cl'Ansembourg opgedragen vragen te stellen aan de re geering". Hieruit blijkt, datde vragen niet afkomstig zijn van een vrij en zelfstandig parlementslid, maar van den leider eener politieke P a r t jj, d i e zélf geweigerd heeft in het parlement zit- ting te nemen. Die buitenstaander heeft de 'bedoeling, „het medegevoel der regeering" enz. „te toetsen". Wij van onzen kant wenschen aan on zen ge-eerden Minister-President ook een vraag te stellen. Deze: „Is Zijne Excellentie van oordeel, dat de Regeering verplicht is vragen te be antwoorden, die niet afkomstig zijn van parlementsleden, maar van een buiten het parlement staand politicus, die daartoe „opdracht" geeft, met een bepaalde be doeling?" Voor ons zelf is bet antwoord op deze VTaag niet moeilijk. Wij staan op het standpunt, dat de Regeering voortaan op vragen, van die zijde gedaan, niet meer moet antwoorden, nu blijkt, dat ze ge schieden op hevel van een buiten-parle mentair politicus. PQSTTARIEVEN NEDERLAND-INDIë. De K.L.M.-dienst op Australië. De heer Ir M. H. D amm e, de direc teur-generaal vau de P.T.T., is gister middag met de „Wielewaal" van zijn reis naar Indië teruggekeerd. Nadat de begroeting was afgeloopen, gaf de heer' Damme eenige indrukken van zijn reis. De reis was, naar bij1 me dedeelde, buitengewoon gunstig geweest. Bijzonder was het den heer Damme, die in 1935 voor het laatst een bezoek van eenigen duur aan Indië bracht (zijn be zoek in 1934 duurde slechts zeer kort) opgevallen, dat men door een bezoek aan plaatsen, waarmede men een briefwisse ling voert, een meer duidelijken indruk krijgt van omstandigheden en argumen ten aldaar dan door die correspondentie. In dit opzicht was zijn bezoek, waarbij hij, behalve afwikkeling van de zaken der P. T. T. ook nog particuliere belan gen behartigde, zeer gunstig geweest. Twee autiënties heeft de heer Damme met den gouverneur-generaal gehad, bij welke bezoeken uiteraard posterijbelan- gen als ook zaken der K.L.M. ter sprake kwamen. Ir Damme bevestigde zijn tegenover Indische journalisten afgelegde verkla ring, dat voorloopig geen verlaging der posterijltarieven op de brieven van Indië ijaar Nederland te verwachten is. In Indië is deze verlaging op de ur- gentielijst van verschillende vraagstuk ken niet een der eerste punten. Er zijn tal van tarieven van het briefverkeer tus- schen plaatsen in Indië, die eerst herzien moeten worden en, gezien de kosten, die deze medebrengen en de financieele mo gelijkheden komen de tarieven voor de post naar Nederland voorloopig niet aan de beurt. Ook over de tarieven der Nederland- Indië-telefoongesprekken is onderhan deld. E'r zullen maatregelen worden geno men, waardoor in deze aansluitingen meer regelmaat zal worden gebracht en aan de mogelijkheid van het voeren van deze gesprekken meer bekendheid zal worden gegeven. 0'ver dit onderwerp zullen binnenkort meer gegevens bekend worden gemaakt. De heer Damme verklaarde vernomen te hebben, dat de vergunning ten aanzien van den komenden K.L.M.-dienst op Australië door de Australische regeeTing zeer binnenkort zal worden verleend. Ek zullen op deze lijn echter geen poststuk ken worden vervoerd, doch uitsluitend passagiers. Stavenisse. Voor de betrekking van hoofd der O.L. School alhier is de vol gende voordracht opgemaakt: 1. dhr W. G. van Dissel, onderw. te Bodegraven; 2. dhr H. Verbeek, hoofd O.L. school te Benschop; 3. dhr A. Brand, onderw. te Dtoïdreoht. DE COLORADOKEVER-INVASIES. Twee vluchten geconstateerd. Volgens mededeeling van onzen Plan- tenziektenkundigen Dienst in het Orgaan van 't 'Internationaal Landbouw-instituut te Rome zijn er in 1938 twee vluchten van den Coloradokever in ons land geconsta teerd, n.l. één in Juni in het Z.W. van ons land en één in Juli in het Z. en Z.O'. De laatste was de belangrijkste. In het geheel zijn in 147 gemeenten Colorado kevers aangetroffen. Met medewerking van ongeveer 2200 jonge boeren had men een opsporings dienst georganiseerd, die werkte over een straal van c.a. '15 km langs de geheele Zuidgrens. Maar op verschillende plaat sen is de Ctoloradokever veel verder ge trokken en werd zij zelfs tot 45 km van onze grens gesignaleerd. De bestrijding is met hardnekkigheid en nauwgezetheid voortgezet geheel vol gens de voorschriften van het Internatio1- naal Comité voor studie en gemeenschap pelijke Coloradokeverbestrijding. Wat Duitschland aangaat wordt ver meld, dat West-Duitsohland heel erg is bezocht geweest. 'Geheel Duitschland ten Westen van den Rijn is besmet géwordén, en ook de Oos telijke oever is niet vrij gebleven. Volgens de officieel© mededeelingen, van de Bio logische Reiohsanstalt für Land- en Forst- wirtschaft in Duitschland zijn in dit land tussohen 14 Juni en 7 Juli 1938 Colorado^- kevers aangetroffen in 364 gemeenten uit 55 districten, liggende van Ludwigshaven tot ten Noorden van Geldern. DEN HAAG. Heden werd herdacht dat het 125 jaar geleden is dat Neder- land's onafhankelijkheid werd ingeluid met den terugkeer uit Ehgelschen bal lingschap van den Prins van Oranje. De herdenking van heden was als het ware een herhaling van den 30sten No vember 1813. Het hoogtepunt was de aankomst van een Engelsch oorlogsschip met den Prins van Oranje aan boord. Al vroeg in den ochtend heerschte in Scheveningen een echte Oranjevreugde. Om 10 uur arriveerde Jacob Pronk die in een open rijtuig omstuwd door een ju belende menigte uit de richting Den Haag naderde. Bij den vrijheidsboom hield hij vanuit zijn rijtuig een korte toespraak. Te half elf konigde gejuich in de verte de komst *van de Koningin aan. Voor het gebouw van de C. J. M.-ver- eeniging in welks gevel een gedenkoteen van de landing van Prins Willem is ge metseld werd stil gehouden. Hier werd H. M. een prachtig bouquet bloemen aangeboden. H. M. onderhield zich hier geruimen tijd met de leden van het co mité die allen in ouderwetsche kleeder dracht waren gestoken. Daarna reed de stoet verder naar de boulevard waar de Koningin de landing van Prins Willem zou bijwonen. Te ongeveer 11 uur zette de Prins van Oranje voet aan wal. Hij stapte uit de sloep en nam plaats in een wagen dn rood, wit, blauwkleuren beschilderd en met 3 paarden bespannen. Onder daverende toejuichingen reed1 hij over het strand naar den boulevard, waar hij door Jacob Prank werd begroet. Achter den wagen volgden visschers meit hun vrouwen in costuums uit 1813. In heit gebouw van de C. J. M. V. dat in 1813 de pastorie was, werd de Prins ook nu ontvangen. Inmiddels was de Koningin in de rich ting van de Pier weggereden. DE VLIEGRAMP VAN DE EKSTER. Begrafenis van twee der slachtoffers. AMSTERDAM. Hedenmorgen is op de begraafplaats „Zorgvlied" ter aarde be steld die K.L.M.-vlieger A. v. d. Sijde en de marconist A. A. G. Bedring, twee der slachtoffers van de vliegramp die de vorige week bij. Schiphol heeft plaats gehad. Onder de vele belangstellenden, dlie deze plechtigheid bijwoonden, waren autoriteiten en vooraanstaande personen op luchtvaartgebied, de directie van die K. L. M. en tal van collega's. Namens de K.L.M. werd het woord ge voerd door den heer Plesman. DE REDE VAN CHAMBERLAIN IN ITALIë VRIJ GUNSTIG ONTVANGEN. ROME. De rede van Chamberlain is hier vrij gunstig ontvangen. Opmerkelijk is dat in het verslag voor de Italiaansche radio de passages welke kenmerkend zijn voor de Britsche houding ten aan zien van de Europeesche vraagstukken, stilzwijgend zijn voorbij gegaan. D'it heeft bij het publiek den door de Fascistische pers geschapen indruk doen ontstaan, dat Engeland gunstig zou staan tegenover den Italiaanschen eisch ten aanzien van Tunis en de Roode Zee. POLITIEKE AANSLAG? BELGRADO. Gistermiddag is te Zagreb voor de deur van den advocaat Verk, een lid van de Joego-Slavisch radicale Unie een projectiel ontploft. Men gelooft, dat hier sprake is van een politieke aanslag. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. DE INDRUK IN AMERIKAw WASHINGTON. In welingelichte krin gen ziet men in de rede van Chamber lain het bewijs dat hij zich door de cri- tiek genszins heeft laten afbrengen van den vastbesloten wil de politiek van kal- meeren door te zetten. BEURSBERICHTEN. vorige koers beden H. V. A. 468 476 Ned. Ind. 'Handelsbank 129Vs 131 Philips 218/9 218 Unilever 140)4 140 A. K. U. 39 39 )4 Amsterd. Rubber 220 223 Kon. Olie 31072 316 D'eli Mij. 250)4 253)4 Scheepvaart Unie 115 116 Kon. Boot 121 12lV2 3 pet. Nederland 1938 101)4 101)4 3 pet. Nederland 1937 997/e 99)4 U. S. Steel 47)4 483/a Anaconda 25)4 257/s Bethlehem Steel 536/s 53"/w Cities Service 5Vs 51/e Intern. Nickel 40Va 407/e Shell Union 10)4 1054 Kennecott 325/e 32Va Radio 57/s 6Vs Gar Foundry 21 Va 223/s Tidewater 916/io 10 Midcont. Oil 11)4 llVa General Motors 37)4 373/sex Am. Enka 27)4 2754 Am. Water Works 9Vs 9V2 Republic Steel 167/s 17)4 Continental Oil 21 21)4 De beurs was tamelijk gunstig gestemd. Op de lokale afdeeling viel Kon. Petro leum op door een vaste stemming. Den laatsten tijd waren de verwachtingen omtrent een interim dividend niet opti mistisch, doch thans schijnt met vrij groote zekerheid er op gerekend te mo gen worden. Verder waren «Suiker-aan- deelen vast. Nivas, Java-Cultuur en H.V.A. waren 58 pet. hooger, wegens het bericht dat de Nivas hare limites met 30 ets verhoogd heeft. Overigens wa ren er in de lokale hoeken niet veel ver anderingen. De Amerikanen waren, in aansluiting met New York, wat hooger, maar nau welijks op pariteit. De omzetten hadden hier weinig te beteekenen. Ook op de beleggingsafdeeling bleef het stil. Fransche fondsen waren goed prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Dec., 2.30 u. Berlijn 73.70—73.90. Londen 8.578.59. Parijs 4.844.87. Brussel 30.98—31.02. New-York 1.8354—1.84)4. In de heden gehouden raadsvergade ring werd besloten aan te houden het voorstel betreffende het verbod van plaatsing van rijwielen tegen trottoir banden. Eveneens de .vaststelling der instruc ties van gemeente-geneeskundigen en gemeente-vroedvrouwen omdat in het concept fouten zijn ingeslopen. Aangenomen werden voorstellen tot vaststelling van de nieuwe schoolgeld verordening avondschool en nijverheids onderwijs; tot wijziging algemeene sala ris-verordening en tot wijziging van het ambtenaren-reglement. Eveneens de verordening nopens in dienstneming op burgerlijke arbeidsover eenkomst, nadat met 124 st. was ver worpen een voorstel-v. d. Feltz tot schrapping van 't georganiseerd overleg. EEN STAD, DIE SLECHTS VIER DAGEN BESTAAT. Ossenwagens en modern comfort. Een stad is verrezen op 5 km van Pre toria. Zij zal, naar „Reuter" meldt, slechts vier dagen bestaan, van heden tot en met Vrijdag, een bevolking van 100.000 zielen hebben en modern ingericht zijn. Brandweer, politie en de telefoon- en telegraafdiensten zijn aanwezig. Het is de voortrekkersstad, aan den voet van het monument, dat op Dingaansdag wordt onthuld. Deze stad biedt een wel zeer merk waardig beeld. Zij bestaat voornamelijk uit tenten, maar langs de heuvels in het Westen staan honderden ossenwagens, waarmede de Boeren en hun gezinnen naar het monument zijn gereden, flord die wagens loopen schapen, kooien en kippen, zoodat er steeds verachc melk» eieren en vleesch beschikbaar zijn, Op wel zeer schilderachtige wijze "le ren de Boeren de heldendaden van hun voorouders, die honderd jaar geleden het Zoeloeleger aan de Bloedrivier hebben verslagen. De vrouwen dragen lange ja ponnen en boerinnemutsen, de mannen hebben zich allen min of meer gestoken in de kleeren van hun voorouders, al loopen de drachten nogal uiteen. Sommigen dragen oude pilobroeken van de onverslij tbare kwaliteit, die een eeuw geleden nog werd vervaardigd. Er zijn gebloemde vesten, breedgerande hoe den en, niet te vergeten, baarden. Maar ook de moderne Boer ontbreekt niet. En wat hij uiterlijk moge verschillen van de stoere mannen van honderd jaar geleden, innerlijk zal dat verschil niet zoo groot zijn. Er worden 50.000 auto's in de stad ver wacht, zoodat agenten van Pretoria en Johannesburg het verkeer zullen moeten regelen. De brandweer heeft gezorgd voor een installatie, welke het mogelijk maakt elk begin van brand onmiddellijk te blus- schen. Het gemeentebestuur van Preto ria en de regeering hebben tienduizenden ponden sterling beschikbaar gesteld voor den aanleg van licht, waterleiding, wegen en sanitaire installaties, een spoorweg is speciaal aangelegd van Pretoria naar deze wonderstad. Er zijn vele winkels, een postkantoor en een bureau van de spaarbank. De stad heeft echter voor alles het karakter van een kamp, waar ieder voor zijn eigen eten zorgt en min of meer tracht te leven als honderd jaar geleden. De straten heeten naar Louis Trichardt, Nicolaas Boshof, Van Rensburg, Valentijn Botha, Piet Retief, enz. De kampafdeelin- gen zijn genoemd naar de generaals Pot gieter, Pretorius en andere groote man nen. Vrijdag, als het monument wordt ont huld, is de groote dag. Achttien kanon schoten worden gelost als de zon opkomt boven de kopjes. Vrijdag komt de looper binnen met de toorts, die in het op 1094 mijl afstand gelegen Kaapstad is ont stoken; op elke mijl afstand stond een nieuwe looper, die de toorts verder bracht. Dan begint in het groote amphitheater, waar voor vele duizenden plaats is, een godsdienstoefening, zooals ook de oude Boeren steeds den dag met het gebed begonnen. MEDjDELBURG, 13 D'ec. Groentenveiling. Veldsla 6-18, Spinazie 5-10, Spruiten 10- 16, Witlof 10-16, Schorseneeren 9-14 Kool rapen 1.52.5, Andijvie 37, Peen 1.5 4, Kroten 34, Savoyekool 1,55, Roo- dekool 13.5, Boerekool 25 Wittekool 1—2, Prei 4r—7, alles per kg.Peen 1.5 4, Rapen 13, Kroten 14, Selderie 0.52Radijs 23.5, alles per bos; Bloemkool 520 per stuk. GOES. Veiling van 13 December. Ap pels: Goudreinetten extra 2740, A 20 —40, B 25,60—31, C 23,20—27; zure bel lefleur A 23—27, B 21—23, C 19—20, Jonathan extra 3132, A 2830, B 25, C 18; Delicions 1517, Cox Oranje Pip pin 6266, Court pendu 8,50'17, Fran sche Goudreinetten 20, Newton Pippin 1617, Griemes Golden Pippin 1622,, Laxton Superbe 1423, Ontario 13 21, Present van Engeland 1618, ster appels 14-, Chelan Beauty 2021; Zoete Appels: Campagne zoet 819, Gelder- sóhe Hollaert 13, Huismanszoet 1115, Pomme d'Oranje 6.5022, zoete belle fleur 7,5016, zoete ermgaard 9>26, kroet en valappels 3.5015 ,gld. p. 100 kg. Peren; Comt. de Paris extra 26, A 28, B 2325, Doyenne du Cornice extra 35 38, A 27—35, B 28—32, C 24; Br. Alex. Lucas 25, Conference 1524, Gieser Wil deman 12i30, Jodenperen 16, kleiperen 1027, pondsperen 1419, st. Remy 20 21, kroet en valperen 9,5015 ,gld. alles per 100 kg. Diversen. Blauwe druiven 3741 gld. per kg; hazen 0,981,78, fazanten 0,56 1,05, wilde konijnen 0,59 gld. p. stuk. ROTTERDAM, 13 December 1938. Ter Rotterdamsche Veiling, Warmoeziersstr. 3739, waren aangevoerd 130.000 stuks eieren. Prijzen kipeieren f 3,10f 5,40 p. 100 stuks. ST. ANNALAND, 13 Deo. Uienveiling. Groote Bruine Uien 3.713.73, Bonken 3.63, Drielingen 1.86, Pickles 4.11, Stek 1.31, id. 2de soort 1.11. Prijzen per 100 kg. gesorteerd. Totale aanvoer 15250 kg. MANNBORG - HOFBERG LIEBIG HILDEBRANDT CAECILEA e.a. Groote keuze, ook van moderne modellen. INRUIL - HUURKOOP Vakkundige reparatie aan alle merken. Vraagt catalogus. Goes Lange Kerkstraat 41 Amsterdam - R dam - Haarlem - Hilversum

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3