Wettelijke regeling van den Kinderbijslag. Gratis Lezen! Dagblad voor de Provincie Zeeland Prins Bernhardnaar Engeland. Een wetsontwerp ingediend. EERSTE BLAD. WOENSDAG 14 DEC 1938 53e JAARGANG - No. 64 Een premiestelsel voor de werkgevers zonder verhaal op de arbeiders. Buitenland. Chamberlain houdt een rede voor de persver tegenwoordigers. Zij, die zich thans op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de nog in December verschijnende nummers Q RAT IS. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij JLuctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes ostrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekiia del J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngcn 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Ingediend is een wetsontwerp tot wette lijke regeling van kinderbijslagverzekering Aan de Memorie van toelichting ont- leenen wij: Het stelsel van kinderbijslagen vindt reeds voor een niet onbelangrijk aantal werknemers toepassing. Aan de ontwik keling van dit instituut staan echter, met name voor wat het particuliere bedrijfs leven aangaat, ernstige belemmeringen in den weg. De concurrentie tusseben de ver schillende ondernemers blijft vele werk gevers, die overigens voorstanders van kinderbijslagen zijn, er van weerhouden, deze in te voeren, zoolang daartoe niet algemeen wordt overgegaan. Hun bezwa ren zouden vervallen bij tot stand koming van een wettelijke, voor allen geldende re geling. Zooals bekend, is sindsdien door de tot standkoming van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeids overeenkomsten de verbindend verklaring van kinderbijslagregelingen mogelijk ge worden. Met dezen maatregel is niet bedoeld bet treffen van een algemeene voorziening, Verbindendverklaring kan immers alleen dan toepassing vinden, indien de desbe treffende bepalingen reeds voor een naar bet oordeel van den minister belang rijke meerderheid der bedrijfsgenooten gelden. In verband hiermede kan slechts in een beperkt aantal bedrijven langs den weg der verbindendverklaring een kinder bijslagregeling worden doorgezet. Voor de meeste bedrijven zal, althans binnen af- denbaren tijd, op deze wij'ze geen voor ziening kunnen worden getroffen. De mi nister van sociale zaken meent evenwel, dat bet algemeen belang de invoering van bet beginsel van den kinderbijslag over de geheele linie van het bedrijfsleven vor dert, weshalve bij' de voorbereiding van een algemeene wetelijke regeling opnieuw ter 'hand beeft genomen. De thans tot stand te brengen voorzie ning heeft uitsluitend betrek king op 'deloontrekkenden. Redenen van practiscben aard verbieden, naar bet oordeel van den Minister, bij deze gelegenheid tevens een voorziening voor zelfstandigen in overweging te ne men. Bij: de vaststelling van den inhoud der regeling is uitgegaan van de omstandig heid, dat de feitelijke loonbepaling ten onzent voor het grootste deel der loon- trekkenden geen rekening houdt met ver schillen in den omvang van bet gezin, hetwelk voor het levensonderhoud op het loon van den kostwinner is aangewezen. Zooals dit loon wordt bepaald, moet het derhalve geacht worden berekend te zijn op de basis van de bestaansmogelijkheid van een gezin van feitelijk gemiddelde grootte. Bij: dit gegeven van het oeoono- misch-soeiale leven aansluitend, beoogt het wetsontwerp een grondslag te leggen voor een meer rechtvaardige verdeeling van bet totale bedrag, dat wordt ver toond, door met name verplicht te stellen, dat bij de loonbepaling van ben, wier gezin den feitelijk-gemiddelden omvang overtreft, met de daarmee samenhangende grootere lasten wordt rekening gehouden. Naar 't oordeel van den minister wordt de algemeene toepassing van dit beginsel door het gemeene welzijn gevorderd. Het zou intuschen, zooals voor de hand ligt, tot ongewenschte gevolgen leiden, in dien de individueele werkgever werd be last met bet geven van bijslagen aan de m zijn dienst zijnde arbeiders. Te ver wachten valt dan immers, dat in een aan tal gevallen arbeiders met groote gezin nen moeilijker werk zouden vinden of, bij inkrimping van personeel, eerder voor ontslag in aanmerking zouden komen. De genen, in wier belang de maatregel was bedoeld, zouden juist daardoor gedupeerd worden. Zulks kan worden ontgaan door een regeling, waarbij: de kosten van alle in een bepaalden tijdsduur verschuldigde kinderbijslagen worden omgeslagen over alle werkgevers naar evenredigheid van het door hen aan hun arbeiders uitbetaal de loon, zoodat bet voor den individueelen werkgever van geen belang is of en hoe veel arbeiders, die aanspraak op kinder bijslag kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. In de overweging, dat de toekenning van kinderbij- slagen in het algemeen be lang zeer wenschelijk is, doch haar meer algemeene invoering uitgaande van het economisch'- sociale leven zonder meer niet te verwachten valt, ligt, naar de meening van den minis ter, de afdoende rechts grond om een wettelijke regeling in den geest van bet onderhavige ontwerp te treffen. Gestreefd is naar een eenvoudigen op zet van de regeling. In het belang van de gewenschte unificatie der sociale verzeke ringswetten, is op tal van pun ten nauwe aansluiting ge zocht aan de bepalingen van de Ziektewet, zooals. hier onder nader zal blijken. Het ontwerp kent recht op kinderbij- slag toe aan arbeiders, die in dienst zijn van een onderneming of in daarmee ge lijk gestelden loondienst. De kring van verzekerde personen komt in 'het algemeen overeen met die van de Ziektewet. De Ziektewet bepaalt, dat de arbeider, wiens overeengekomen vast loon in geld, verdient in loondienst van één of meer ondernemingen, meer bedraagt dan f 3000 per jaar, niet onder die wet valt. Dé On gevallenwet daarentegen stelt geen loon grens, doch beperkt de uitkeering tot een zeker maximum. Het wil den mi nister voorkomen, dat ook voor de kinder bijslagver zekering geen loongrens behoort te worden gesteld. In het ontwerp wordt recht op kinder bijslag' toegekend aan den arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen be neden den leeftijd van vijftien jaar telt. B ij slag w oi r d t gegeven voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den 1 e e f- t ij d van vijftien jaar nog niet bereikt beeft. .Blijkens de gazinsstatistiek 1930 telde ons land 1.720.744 gezinnen met een to taal aantal kinderen van 3.751.866. Het rekenkundig gemiddelde van alle kinderen was dus 2.18. Tegenover 1.128.953 gezin nen met geen, één of twee kinderen ston den 591.791 gezinnen met drie of meer kinderen. Voor toekenning van bijslag van het derde kind af bestaat dus, mede in aanmerking nemende de gestelde leef tijdsgrens, wel aanleiding. Een uitkeering van bet eerste kind af zou de kosten der voorziening zeer belangrijk doen toene men en derhalve een aanmerkelijk zwaar deren last op bet bedrijfsleven leggen. Ten aanzien van de hoogte der uitkeeringen vertoonen de be staande kinderbijslagregelingen groote 1 verschillen. In sommige gevallen wordt toegekend een vast bedrag per week of per maand, neerkomende op f 12 of f 60 per kind per jaar, in andere gevallen be draagt de bijslag 3 pet. (een enkele maal meer dan 3 pet.) van het loon, veelal dan echter beperkt tot een maximum bedrag. Een procentsysteem beeft het voordeel van een zoo sterk mogelijk affiniteit tus seben loon en kinderbijslag. Een dergelijk systeem levert echter zeer ernstige be zwaren op wegens den uitgebreiden admi nistratieven arbeid en de hooge kosten daaraan verbonden. Het in bet onderwerp gekozen stelsel voldoet, naar de meening van den minister, aan den eisch van een eenvoudige administratie, zoodat de op te brengen premiën zoo efficient en econo misch mogelijk kunnen worden besteed, terwijl' anderzijds bet verband tusschen loon en bijslag toch in voldoende mate be houden blijft. Vo'giens artikel 25 van het ingediende wetsontwerp bedraagt een kinderbijslag per arbeidsdag f0.10, f0.15, f0.20 of f 0.25, zulks naar gielangi van de hoogte van het loon van den arbeider. Gemiddeld komt een kind erbijslag: neer op ongeveer 3 pet. van het verdiende loon. De middelen tot dekking van de toe te kennen kin- der bijslagen en der admi nistratiekosten moeten op gebracht worden door de werkgevers naar een pre miestelsel. De premie zal worden berekend over het totale loonbedrag, dat de onderneming aan haar arbeiders uit keert, ongeacht of dat loon wordt ont vangen door een ongehuwden dan wel door een gehuwden arbeider, betzij met of zonder kinderen. Volgens een zeer voor- loopige 'kostenraming zal de verschuldigde premie vermoedelijk bepaald kun nen worden op ongeveer één percent van bet loon. Het ontwerp kent geen premieverbaal op de arbeiders, omda.t met bet oog op den aard der materie dit beter achter wege kan blijven. De uitvoering van de kinderbijslagver zekering kan geschieden of door het be drijfsleven zelf of door middel van over heidsorganen. In de lijn van de ontwikkeling der uit voering van bet sociale verzekeringswezen is uitvoering door bet bedrijfsleven zelf vooropgesteld. Voor zoover het bedrijfsleven beschikt over het orgaan van den bedrijfs- r a a d, is de mogelijkheid geopend, dat dit orgaan, met machtiging der Kroon, een kinderbijslagfonds opricht en in stand houdt. In dit geval zijn alle werkgevers in het betrokken bedrijf van rechtswege bij dit fonds aangesloten. Voorts is overal daar, waar geen be- drijfsradenfonds zijn beslag krijgt, de mo gelijkheid geopend van uitvoering dezer verzekering door krachtens de Ziektewet erkende bedrijfflVereenigingen. Daarbij is intussohen het oog gericht gehouden op een wijze beperking der in stelling. Als richtsnoer is genomen, dat, tenzij: in bepaalde gevallen organisatori sche toestanden daarvoor een beletsel vor men, per bedrijf niet meer dan één be drijfsvereniging tot stand komt, en wel een zoodanige, welke voor dat bedrijf re presentatief te achten is in verband waar mede de tot dat bedrijf behoorende werk gever in zijn keuze van aansluiting werd beperkt tot bet fonds van deze bedrijfs vereniging of tot bet nader te noemen overheidsfonds. Tenslotte is: nog een aanvullende regeling roodig voor die gevallen, waarin noch een kinderbijslagfonds van een bedrijfsraad bestaat, noch aansluiting bij bet fonds van een erkende bedrijfsvereniging plaats kan hebben of beeft. Voor zulke gevallen wordt een r ij kskinde-rbiji slag fond s in bet leven geroepen, dat zal worden beheerd door bet bestuur der Rijksverzekeringsbank, terwijl de Raden van Arbeid als administratieve uitvoe ringsorganen zullen optreden. Prins Bernhard is gisteravond om half elf aan boord van bet stoomschip Vienna van de Harwicb-lijn uit 'Hoek van Hol land naar Engeland vertrokken. Z.K.H. is hedenmorgen te Harwich aangekomen en daarna per auto naar Londen doorgereisd. DE DUITSCHERS ZIJN WEG GEBLEVEN. In de aangekondigde redevoering, die minister-president Chamberlain gister avond te Londen beeft uitgesproken aan bet diner, dat was aangeboden door de buitenlandsche persvereeniging, heeft bij, na verklaard te hebben, dat bij „alle dic tatoren ter wereld met minder bezorgd heid tegemoet zou treden, dan die naam- looze macht, die wij! de pers noemen", gaarne voor een breeder gehoor de din gen herhaald, die bij' tevoren reeds ge zegd had. „Mijn doel is, aldus Chamberlain, consequent betzelfde geweest, van bet be ging tot bet einde. Staande tegenover een toestand, waarin de betrekkingen tus schen dit land aan den eenen en Duitsch- land en Italië aan den anderen kant, snel slechter worden, scheen bet mij toe, dat slechts twee alternatieven voor ons open stonden. Het eene was ons er van te doordrin gen, dat een oorlog onvermijdelijk was en de geheele energie van ons land te wer pen op de voorbereiding van dien oorlog, bet tweede was een langdurige, vastbe raden krachtsinspanning te ondernemen om de mogelijke oorzaken van oorlog uit den weg te ruimen en de methode te be proeven van persoonlijk contact. Er zijn menschen, die oprecht geloo- ven, dat wij den eersten koers hadden be- hooren in te slaan. Ik geloof, dat zij in dit land een kleine minderheid vormen. Wie ook de overwinnaar is, de oorlog laat een spoor achter zich, dat in geen twee geslachten uitgewisebt kan worden. Ik heb den tweeden weg gekozen en ik heb daarbij niet gewankeld. Ik heb niet de illusie ge had, dat dit doel bereikt zou kunnen worden in een handomdraai of zonder teleurstellingen. Ik heb misschien meer teleurstel lingen o.ndervonden, dan ik verwacht bad, doch ik laat mij door die voorbij'- gaande gebeurtenissen niet ontmoedigen of af schrikken. Chamberlain herinnerde zijn toehoor ders aan de overeenkomsten, die dit jaar tot stand zijn .gekomen. Hij noemde de overeenkomst met Eire, die met Italië, die van München, de Britscb-Duitscbe verklaring, gevolgd door een Franscb- Duitsche, de handelsovereenkomst met de Vereenigde 'Staten. Chamberlain zeide zich ervan bewust te zijn, dat de overeenkomst van München in sommige kringen niet wordt be schouwd als een voorbeeld van samen werking, maar als een nederlaag voor de democratieën, doch bijl is van meening, dat door dergelijke uitspraken de demo cratie en de zaak der internationale sa menwerking geen dienst wordt bewezen. Ik moet, aldus Chamber lain, mijn leedwezen uit spreken over den toon der Duitscbe pers, die in één geval zelfs er niet voor terugdeinsde, baar scheld woorden uit te storten over onzen meest geaoh- ten staatsman, die niet lang geleden minister-pre sident was en slechts in weinig gevallen eenig ver langen toont ons stand punt te begrijpen. Niettemin ben ik er van overtuigd, dat onze beide volken nog wenschen, wat in de verklaring van München op schrift gesteld is, n.l., dat wij nooit meer oorlog met elkander zullen voeren, maar door overleg de tusseben ons wellicht be staande geschillen zullen regelen. Voor de volgende maand staat de reis van Halifax en mij naar Rome op het programma. Het is de bedoeling, dat wij met het hoofd der Italiaansche regeering en zijn ministers alle aangelegenheden bespreken, die van wederzijdsch belang zijn. Tegen de dictatuur. Voor mij en ik geloof voor de groote meerderheid van mijn landgenooten zou bet ondragelijk zijin, als de indivi dueele onafhankelijkheid volkomen on dergeschikt zou worden gemaakt aan iets, dat staat wordt genoemd, maar dat in werkelijkheid niets anders is dan de genen, die op dat oogenblik den staat regeeren. Maar ik zie volkomen in, dat dit niet overal de opvatting is en het lijkt mij wenschelijk noch nuttig critiek te oefenen op anderen, omdat zij: de voorkeur geven aan een systeem, dat ons niet past. "Wij moeten er ons voor boeden, bet contact met een land af te snijden op grond van een systeem, dat misschien in den loop van den tijd veranderingen on dergaat, die bet tot een geheel ander stel sel maken. Chamberlain hield zich vervolgens be zig met de Britsche militaire voorberei dingen. Volgens het oorspronkelijke plan zou het programma in vijf jaar moeten zijn ten uitvoer gelegd. Drie jaren daarvan zijn thans voorbij'. Het programma is echter in twee rich tingen gewijzigd. Het is versneld en uit gebreid en deze veranderingen hebben zeer aanzienlijke offers' van de industrie, de arbeiders, de belastingbetalers en van het individu gevraagd. Het volk heeft echter getoond tot nog grootere offers be reid te zijn. B'eteekent dat, dat ons volk krijgszuch tig is? Niet in het minst. Het hoopt zijn wapening nooit noodig te hebben. Maar daar wij zooveel booren spreken over de voordeelen van kracht en zien, hoe ande ren wapenen opstapelen en geen antwoord geven op eenig ontwapeningsvoorstel, zijn wij verplicht alle noodzakelijke maatrege len te nemen. Wij kunnen ook niet vergeten, dat wij' verplichtingen hebben, niet alleen tegen over de menschen in het moederland, maar ook tegenover de bewoners van het Britsche rijk en tegenover de bondgenoo- ten. Wij zijn thans zoo ver gevorderd, dat ■wij met vertrouwen kunnen zeggen, dat wij daartoe in staat zijn. Niemand zou dan ook met meer vreug de dan ik een internationale overeen komst begroeten, die tot wapenbeper- king zou leiden. Een beroep op alle volken. Ik zou willen besluiten, aldus Cham berlain, met een beroep te doen op alle volken, die u vertegenwoordigt, dat zij beseffen, dat wij moeten streven naar bet geluk van al onze yolken en dat dit geluk slechts kan worden verworven, in dien wij bereid zijn verdenking en voor oordeel af te leggen, niet .meer naar pun ten van geschil te zien doch te zoeken Dit nummer bestaat uit 2 bladen. naar factoren van overeenstemming. Nog niet vele generaties geleden waren wij in oorlog met de Vereenigde Staten, Thans staat een dergelijk conflict buiten de grenzen van bet mogelijks. In mijn eigen leven hebben wij aan den rand van een oorlog met Frankrijk gestaan. Nu lijkt een dergelijke catastrofe even verwijderd als een oorlog met Amerika. Als wjj er in geslaagd zijn bet terrein van mogelijke oorlogen zoozeer te ver kleinen, waarom zouden wij dan niet verder gaan tot er een zóó algemeen go- voel van veiligheid verkregen is, dat wjj allen onze wapenen kunnen neerleggen en ons kunnen wijden aan de welvaart der menschheid? Dultsche ontstemming. Toen van Duitscbe zijde kennis gekre gen werd van het feit, dat Chamberlain bij zijn rede aan bet diner van de bui tenlandsche persvereeniging er zijn te leurstelling over zou uitspreken, dat de Duitscbe pers de houding, die haar de laatste dagen beeft gekenmerkt, bad aan genomen, hebben de Duitsche journalis ten te Londen besloten, dit diner te „boycotten". Niet alleen de correspondenten, ook de .ambassadeur, von Diróksen, de at- taché's der ambassade en alle andere Duitscbe gasten, waaronder ook Gott fried Aschman, bet hoofd van het Duit scbe departement voor pers en propa ganda in Eerlijn, die speciaal voor dit diner gekomen was, hebben zich bij, dit protest aangesloten. De- beslissing is pas genomen, nadat men de van te voren verstrekte copis van Chamberlain's rede gelezen bad. Volgens den diplomatieken redacteur van Reuter, beeft het besluit der Duit scbe journalisten aanleiding gegeven tot veel commentaar. Men bad de rede van Chamberlain reeds vóór bet diner ver trouwelijk aan de pers verstrekt om bet den journalisten mogelijk te maken rustig aan bet diner deel te nemen en er was op discretie gerekend. Het heeft be vreemding gewekt, dat een diplomatieke actie is ondernomen naar aanleiding van een tekst, die behoorde geheim te wor den gehouden tot het oogehblifc waarop de rede zou worden gehouden. DE SPANNING IN PALESTINA WEER GROOTER. Verwijten aan Engeland. De clementie, door de Britsche regee ring getoond, ten aanzien van de naar de Seychellen verbannen Arabieren, bad de laatste dagen de spanning in Pales tina aanzienlijk verminderd. Thans schijnt echter alles weder op losse schroeven te staan. De Arabische openbare meening verwijt Engeland, dat bet steeds nieuw voorbehoud maakt, bet geen de beteekenis van de verzoenende politieke houding vermindert. Daar aan den anderen kant de onver zoenlijke houding der Joden toeneemt, wint de opstandige beweging weer veld Geheel Palestina blijft dan ook in spanning. Weliswaar zijn de aanslagen minder talrijk, doch de veiligheid van het verkeer en van de bewoners kan nog steeds slechts met behulp van een sterke troepenmacht worden gehandhaafd. Het is duidelijk, dat de kalmte, welke mo menteel beersebt, slechts oppervlakkig is. DE GODSDIENSTIGE GEZINDTEN IN DUITSCHLAND. D'e nieuwste publicatie van het offi- cieele rijksbureau voor de statistiek beval merkwaardige cijfers betreffende de gods dienstige gezindheid van de leerlingen der volksscholen in bet oude rijksgebied van Duitscbland. Volgens deze statistiek werden voor bet schooljaar 1937/1938 in totaal 7.791.363 kinderen geteld. Van hen be hoorden 61.8 procent tot de geloofsge meenschappen der evangelische kerk, 36.8 procent tot de katholieke kerk en 0.12 procent tot den Israëlitiscben godsdienst. Bovendien liet zich 0.4 procent als „god- geloovig" en 0.3 procent als leden „van een anderen, christelijken godsdienst" inschrijven. Dit beteekent, aldus teekent het Duit scbe nieuwsbureau, waarvan deze mede- deeling afkomstig is, hierbij aan, „dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1