Alles dienstbaar aan den Staat. Kerknieuws Gemengd Nieuws Rechtszaken Finantiëele Berichte Telegrammen. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken n Ideaal Laxeermiddel FOSTERs MAAGPILLEN Enkeie dagen geleden vonden wij, zegt de" S tandaard, ,in één onzer groote bladen oen overzicht van een artikel door den cultureelen leider der Hitler- jeugd in het tijdschrift dier beweging ge schreven, waarin hij een schema geeft voor een passenden vorm van huwe lijkssluiting naar pationaal-social i sti s ch e beginselen. Van een kerkelijke huwelijkssluiting wordt in het overzicht met geen woord gerept De heele opzet is, om op de huwelijkssluiting .geheel den stempel te drukken van een handeling op het gebied van het Staatsleven en haar te plaatsen in het licht van de wereldbeschouwing, die met den Staat één is. Er moet een woord van Hitier" bij te pas worden gebracht. De leider der Hitlerjeugd moet er een 'korte toespraak hij houden. De man moet worden aangemaand altijd te bedenken, dat boven eigen huis, vrouw en kinderen het volk staat, en de vrouw moet harerzijds bedenken, dat slechts' een dapper mensch goed is en de kinderen in dien geest opvoeden; zij moet wel weten, dat haar man, zijzelf en de kinderen in de eerste plaats aan het volk- behooren. De ambtenaar van den burgerlijken stand moet bovendien op de beteekemis van het ras wijzen, waarna de plechtigheid wordt besloten met het Duitschland-lied. Zooals men uit een en ander ziet, wordt ook de sluiting van het huwelijk evenals de nieuwe regeling der echt scheiding, waarop wij onlangs de aan dacht vestigden, geheel gesteld in het kader der nationaal-socialistieche wereld beschouwing. Zij wordt gemaakt tot een handeling, waarbij het belang van den Staat of van het volk, wat in dezen ge- dachtengang hetzelfde is, geheel voorop staat en waarbij de rassenleer het geheel beheerscht. Dit nu is de omgekeerde orde. Het huwelijk is in de eerste plaats de „com- munio orrmis vitae", de algaheele levens gemeenschap voor den man en de vrouw, die het huwelijk sluiten. Het is voorts van beteekenis voor de wederzijdsche familie, waarmede rekening wordt ge houden door de vereischte toestemming der puders, door onderhoudsplicht ook voor schoonouders en dergelijke meer. Dan staat het in verband met het 'ker kelijk leven, zooals blijkt uit de kerke lijke huwelijksbevestiging. 'En dat de zaak ook den Staat aangaat, blijkt genoegzaam uit het feit der wetgeving op het huwe lijk, die de burgerlijke betrekkingen daar uit voortvloeiend regelt, en uit de slui ting en ontbinding van het huwelijk door organen van den Staat. De nationaal-sooialisti'sche levens- en staatsbeschouwing zet dit alles op den kop en tast daarmede het huwelijk in zijn wezen aan, door het vóór alles aan den Staat dienstbaar te maken. Zonder twijfel is een trouw en bloeiend huwelijksleven, voor het welzijn van staat en volk een belang van de eerste orde. Maar het kan die functie alleen vervullen als het gegrondvest is op de Christelijke beginselen, die zoowel het huwelijk als het Staatsleven moeten beheerschen. het spoor leidde naar het woonwagen kamp te Middelburg. Een bewoner daar van kon worden aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van de ontvreemde waschketel, welke in 'beslag genomen werd Tegen den bewoner werd proces-verbaal opgemaakt. ZUID-BEVELAND Ellewoutsdijk. Van een tweetal runde ren uit de gemeente Baarland, die de vrijheid verkozen boven den warmen stal, werd verleden week aldaar het eene, en Vrijdagmiddag alhier het andere met eenige karabijnschoten door de Rijkspo litie neergelegd. vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen 'last meer van verstopping en slechte spijs vertering, oi van de - eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigh rid, lusteloosheid, maag- stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar f 0.65 VOOR DE JOODSCHE VLUCHTE LINGEN. De collecte voor de vervolgden om ge loof en ras bracht op te: Oudelande f -52,52 Baarland - 38,17 Geref. Kerken. Aangenomen naar Amstelveen, H. Vo gel te Loppersum. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Gorinchem, J. G. van Min nen te Huizen en G. Smits te Sliedrecht. Ds W. H. Toe Water, f Te Zwolle is op 53-jarigen leeftijd Ds W. H. Toe Water, Doopsgezind predikant aldaar, overleden. Ds G. A. Hulshof f. t Zaterdag is te Borne, 64 jaar oud, overleden Ds G- A. Hulshoff, doopsgezind emeritus predikant. ierseke. Tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente alhier is herkozen de heer A. de Dreu; tot diaken de heer E. van Es. Tot notabelen zijin herkozen de heeren E. Poelman en W. J. Meeuse. Allen hebben hun herbenoeming aanvaard. (Belange loos bericht.) .TL^Ön vrouw gestoken. Zondag middag heeft zich in de woning van te Oldenzaal een ernstig drama afgespeeld. W. heeft daar in een hoogloopende ruzie, waarhij een kachelpook, bezem steel, stoelen en -een mes werden ge bruikt, zijn echtgenoote, die voor den derden keer gehuwd is, niet levensge vaarlijke sneden in den hals, een der polsen en aan een hand toegebracht. De burgemeester van (Menzaal, wiens hulp werd ingeroepen, liet den man ar resteeren. W. staat niet ongunstig be kend. Hij legde een volledige bekente nis af. De vrouw is naar het ziekenhuis over gebracht. Haar toestand is niet ernstig. Kind verdronken. Zondagmid dag is het negenjarig zoontje van den veehouder H. Je Haerst bij het spelen in de Vecht geraakt en verdronken. Dienstmeisje uit het raam gevallen. Gistermorgen is uit een raam van een woning aan den Zijpendaalsche- weg te Arnhem -een dagmeisje van de tweede verdieping op straat gevallen. Het slachtoffer werd in zorgwekkenden toestand -opgenomen en naar het zieken huis overgebracht. Paard op hol geslagen. Zon dagmorgen is het paard van den vee houder J. vau V. uit Vlaardinger-Am- bacht voor het rijtuig schichtig gewor den en op hol geslagen. Het lemioen raakte los van het rijtuig, waarna het bollende paard tusschen kerk gangers door rende. Tenslotte kon het in het dorp worden gegrepen en tot staan gebracht. Het dier had meerdere ver wondingen opgeloopen. Doordat het lemoen van den wagen was afgeraakt, maakte het rijtuig een •recbtsche bocht met het gevolg, dat de oimnibusbri'k in een sloot terecht kwam. De kinderen van Th. M. hadden vrij ernstige verwondingen -opgeloopen. Allen zjjn per auto naar hun woning vervoerd. Het beschadigde rijtuig is gistermiddag uit het water gehaald. Kerstboom en op de stati ons. Naar wij vernemen, zullen ook dit jaar op- de groote stations der N. S. weder Kerstboom-en worden geplaatst. Die te Utrecht zal voor het eerst komen in de groote witte hal van het Centraal station. Van een vrachtauto gevallen. De 65-jarige J. G., te Rot terdam, is van een vrachtauto, waarop hij meereed, gevallen. Met een gebroken halswervel is hij overgebracht naar het Ziekenhuis, waar hij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is over leden. Misgestapt en verdron- k e n. Gisteren wilde de 34-jarige gara gehouder B. te Den Oever van zij'n mo- torvlet op -den wal stappen. Hij; gleed uit en geraakte te water. Eerst na twintig minuten kon men den man op het droge brengen. De levensgeesten waren toen evenwel geweken. Kinderverlamming. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is het vijfjarig zoontje van -den heer v. d. J. uit Ter Aar aan kinderverlamming overleden. Het ventje was daags te vo ren in het ziekenhuis opgenomen. Lente in Polen. Rozen, appelaars en aardbeienplanten zijn op nieuw tot bloei gekomen in een dorpje in Polen, waar de herfst ongemeen warm blijft. In dezelfde streek vliegen de Meikevers al uit kortom, de natuur is daar mid den in December geheel in de war geraakt door de ongewone weersomstandigheden. No-orsch passagiers schip met 20 opvarenden vermist. In Deensche en Noorsche scheepvaartkringen koestert men de grootste bezorgdheid over het lot van het Noorsche passagiersschip „Jutland", dat een vasten dienst onderhoudt tusschen de Noord-Jutlandsche haven Hirsthals I en -de haven Kristiansand in het Zuiden i van Noorwegen. Het schip, dat een be- I manning heeft van zeventien koppen 1 en drie passagiers aan boord had, is tot j nu toe niet op zijn bestemming gearri veerd. Predikant op den kan sel onwel geworden. Nadat Ds J. G. Haselager Zondagochtend in de Ned. Herv. Kerk te Weesp zijn preek beëindigd had en de bediening van den Doop een aanvang zou nemen, zagen de kerkbezoekers tot hun groote ontsteltenis, hoe de predikant eensklaps onwel werd. Zijn zoon, Dr Ph. J. Haselager, die in het kerkgebouw aanwezig was, haastte zich de trap naar den preekstoel op en stond zijn vader bijt Ondersteund door den medicus en den koster werd Ds Ha selager naar de consistoriekamer geleid, vanwaar hij later per auto naar zijln wo ning werd vervoerd. Ds Voorhoeve, die toevallig in het kerk gebouw den dienst bijwoonde, heeft het verdere deel van de godsdienstoefening geleid. In den loop van den middag was de toestand van Ds Haselager wel iets ver beterd. Ds H. had het, in verband met een vacature, den laatsten tijd overstel pend druk gehad. -j*# Het mond- en klauwzeer. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week van 27 November t.m. 3 December bedragen: 76 runderen, 93 kalveren, 47 varkens en biggen, 5 schapen en 1 geit. Sedert de week 19'26 September zijn in totaal aan mond- en klauwzeer be zweken: 5773 runderen, 6297 kalveren, 4637 varkens en biggen, 384 schapen en 85 geiten. Onze mannen hebben niet alleen een taa/k op het kerkelijk erf. Ze worden ook geroepen, om hun invloed aan te wenden op Staatkundig teTrein. Het gaat in de worsteling om Gods eer niet alleen, om het geestelijke, maar ook om het stof felijke. De Heere nam den m-ensch uit het stof der aarde en bond hem alzoo aan de aarde. Uitdrukkelijk ontving hij' een opdracht, om ook de wereld in den dienst des Heeren te stellen. Nu zijn. er menschen, -die al een rilling krijgen, wanneer men over staatkundig leven spreekt. Zij hebben heimelijk het Doopersch gevoelen, dat Staat en Maat schappij voor hen verboden terreinen zijh. Of onbewust gevoelen ze voor de richting van de dialectische theologie en meenen, dat geen christelijke politiek mogelijk is. Dezulken mogen wel bedenken, dat de aarde des Heeren is met haar volheid. De Christen heeft de dure roeping om ook in de wereld te belijden het Koning schap van den Heere Jezus Christus. De Heere heeft ook in Zijh "Woord de begin selen gegeven, waarnaar geleefd moet worden door Vorst en Volk en Overheid. Die beginselen moeten wiji leeren kennen. Ds G. v. d. Zaal. DE REIGER IN ZUID-AFRIKA. Hartelijke verwelkoming van de bemanning. Na de schitterende ontvangst, welke de „Reiger" in Pretoria en Johannes burg te beurt is gevallen, vond gisteren de bijzondere verwelkoming plaats der bemanning. Het voortrekkers-comité, waaraan de voorbereiding is toevertrouwd van de feestelijkheden, die bij de viering van Dingaansdag zullen plaats vinden, had haar voor een receptie uitgenoodigd. Honderden belangstellenden, waaronder tal van autoriteiten, gaven van hun be langstelling blij'k. De leden van het comité waren gekleed in het oude voortrekkerscostuum, de da mes met lange japonnen en hoeden uit den tijd van den grooten trék, de heeren met wijde broeiken en gebloemde vesten, terwijl zij, zooals dit op het oogenblik onder de Zuid-Afrikaansche jongelieden gebruik is, den baard hadden laten groeien om ook in hun uiterlijk de ge lijkenis met hun voorvaderen zoo ver mogelijk door te voeren. Een aangenaam samenzijn besloot de ontvangst, waarna de Nederlandsche ver eeniging in Johannesburg de bemanning een lunch aanbood. De voorzitter bracht de _K. L. M. w-arme hulde voor haar initiatief tot de Dingaansvlucht, een ge beurtenis voor Zuid-Afrika, die overal met vreugde en instemming Is begroet. Het „Wilhelmus" en het Zuid-Afrikaan sche volkslied besloten de lunch. De getheele Zuid-Afrikaansche pers wijdt in geestdriftigen toon gestelde ar tikelen aan de aankomst van de „Rei ger" en de beteékenis, die haar zending voor de betrekkingen tusschen Nederland en de Unie zal hebben. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 13 December. De volgende personen werden gedag vaard: H. F. de W., 38 j., metselaar te Axel, wegens mishandeling van P. C. Duerink. Eisch. en uitspraak f10 b. of 5 d.h. A. D., 22 j. koopman te Terneuzen, wegens diefstal van ongeveer 100 kg aardappelen ten nadeele van F. J. Dees te Hoek. Eisch f 10 b. of 10 d.h. Uitspraak f10 b, of 5 d.h. EL M. M., 31 j. zonder beroep te Axel, wegens mishandeling van D. Faas. Eisch f 10 b. of 10 d.h. Uitspraak f10 b, of 5 d.h. C. F., 26 j., koopman te Clinge, wegens beleediging van mej. M. Ph. van den Branden. Eisch en uitspraak f25 b. of 15 d.h. P. M., 26 j., werkman te Terneuzen, wegens mishandeling van P. A. de Le-ij- zer. Eiscih en uitspraak f10 b. of 10 d.h. F. I., 69 j., landbouwer te Westdorpe, wegens mishandeling van M. F. G. van den Berghe. Eisch en uitspraak f 15 of 10 d.h. M. F. G. v. d. B., 23 j., veldarbeider te Westdorpe, wegens mishandeling van J. J. v. d. Berge. Eisch f5 b. of 3 d.h. Uitspraak f5 b. of 2 d.h. J. F. W., 29 j., werkman te Goea, we gens beleediging van den agent van po litie J. Saaman. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d.h. A. G. W., 34 j., kellner te Vlissingen, wegens verduistering van geldsbedragen van f 21,50, f 52 en f 18,15 ten nadeele van den directeur der N.V. Wandelhoofd Vlissingen. Eisch 1 mnd gev. str. Uitspraak 3 m. gev. str. voorw. proeftijd 3 jaar en bijz. voorw. 1. R. A. V., 32 j., huishoudster te Vlis singen en 2. P. C. du B., 50 j., zonder beroep te Vlissingen, wegens verzet te gen de politie. Eisch Nr 1 2 mnd gev. str., Nr 2. 3 mnd. gev. straf. Uitspraak Nr 1: f30 b. of 15 d.h.; Nr 2: f 15 b. of 10 d.h. K. J. v. d. B., 18 j., koopman te Mid delburg, wegens diefstal van een elec- trisch lampje, toebehoorende aan A. F. van der Pluim. x Eisch en uitspraak: 1 mnd. gev. str. voorw. proeft. 3 jr met bijz. voorw. (opname in het Hoogeland). 1. M. S., huisvr. R. de S., 41 j., wo nende te Selzaete, en 2. P. A. S., 40 j. koopman te Terneuzen, wegens schennis van de eerbaarheid. Uitspraak ieder f 20 b. of 10 d. h. A. K., 22 j., chauffeur te Goes, wegens heling van een drietal gestolen rijwielbe- lastingplaatjes. Eisch em uitspraak 1 mnd. gev. str. voorw. proeftijd 2 jaar en f 15 b. of 10 dagein hechtenis. J. G. de V., 25 j., muzikant, gedom. te Terneuzen, was in verzet gekomen tegen het vonnis van den politierechter te Mid delburg, waarbij! hij wegens „strooperij met behulp van een wagen" op 23 Aug. 1938 bij; verstek was veroordeeld tot f 15 of 10 d. h. Eisch bekrachtiging. Uitspraak f 10 b. of 5 d.h. Faillissement. Het faillissement van W. Mieras, koop man, wonende te Axel, is geëindigd we gens verbindend worden der eenige uit- deelingslijst. Curator Mr R. J. J. Lam- booy te Hulst. Idem van E. J. Vermast te Philippine. Curator Mr G. Tichelman, adv. te Ter neuzen, en van P, L. R. Salm, electricien 'te Terneuzen. (Curator dezelfde.) BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamscue Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes vorige koers lieden H. V. A. 460 468 Ned. Ind. Handelsbank 129 129% Philips 215 218/9 Unilever 141V2 140% A. K. U. 38% 38%-9 Amsterd. Rubber 219V2 220 Kon. Olie 305 310% Deli Mij. 249 250% Scheepvaart Unie 115 115 Kon. Boot 120 121 3 pet. Nederland 1938 101a/ie 101% 3 pet. Nederland 1937 99% 99%-7/s U. S. Steel 47 47% Anaconda 25% 25% Bethlehem Steel 53 535/e Cities Service 5 51/8 Intern. Nickel 40V2 40% Shell Union 10% 10% Kennecott 821/io 326/e Radio 57/a 57/b Car Foundry 21V2 21% Tidewater 913/i0 9"/l8 Midcont. Oil 11% 11% General Motors 37 37% Am. Enka 27V2 27% Am. Water Works 9 VB 9Vs Republic Steel 16% 167/s Continental Oil 20% 21 Dé stemming ter beurze was heden ta melijk gunstig, zoodat over het algemeen de koersen wat opliepen. Alleen de hoe veelheid orders bleef miniem. Kon. Olie liep op van 307V2 naar 310, Philips van 216/4 naar 218%HVA van 465 naar 468. In Rubbers ging niet veel om. D'e koersen waren hier niet veel veranderd. Ook de Scheepvaartafdeeling was vrijwel verlaten. Voor Amerikanen was iets meer vraag dan aanbod, zoodat ook hier de koersen wat opliepen, ongeveer V10 Vs dollar. De obligatiemarkt bleef stil. Fransche en Duitsche obligaties iets lager. Neder landsche stil doch prijshoudend. De va luta van Londen en Parijs waren iets lager, de Belga wat beter. Wisselkoersen. Amsterdam, 13 D'ec., 2.30 u. Berlijn 73.65—73.85. Londen 8.578.59. Parijs 4.824.84. Brussel 30.9831.02. New-York 1.83Va1.84%. TWEE ONDERZEEBOOTEN TERUG GEKEERD. DEN HELDER. Vanmorgen zijn twee onderzeebooten de O. 15 en de O. 12, welke op 20 September naar Curacao waren vertrokken, in de haven van Nieu- wediep teruggekeerd. Voor deze aankomst bestond veel be langstelling. De bemanning mocht direct van boord om de thuiskomst in familiekring te vie ren. LIJK OPGEHAALD BOXlTEL. Vanmiddag ia uil de Dom mel te Boxtel het lijk op gehaaid van don 67-jarigen N. EBoe de man te water is ge raakt is niet hekend. Hij woonde alleen, zoodat hij niet vermist werd. DE GEVOLGEN VAN DE TYPHOON* MANILLA. De verbindingen met ue door de typhoon geteisterde provincie zijn hersteld. Er zijn 330 menschen om gekomen. Tal van personen worden nog vermist. Over de maand October. ST. ANNALAND. Geboren: Johannis Willem z. v. J. C. Elenbaas en E. Leu- ne; Martinus Cornells z. v. C. J. van der Slikke en J A. den Haan; Neeltje Catharina Cornelia d. v. M. J. van Beek en S. M. Quist; Anna Janny d. v. A. A. Goedegebuure en J. W. Moerland. Overleden: Huigtje Geluk, 85 j, wed. van J. Polderman; Jacomina Schults, 63 j. (van Den Haag), echtg. van A. J. A. Boot. (Th. C.) Buiten verantwoordelijkheid dei- Redactie. HET STATIONSWERK IN 1937. Een jaarverslag over het Stationswerk in Nederland in 1938 kan. spreken van groei en vooruitgang. Zoowel de R.K. vereeniging ter Bescherming van Meisjes als de Nederl. vereen, ter Behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes (Uni on) en de Nederl. Vrouwenbond tot ver hooging van het Zedelijk Bewustzijn, on der wier leiding het stationswerk in ons land staat, kunnen met voldoening terug zien op het afgeloopen jaar. Stationswerk werd verricht te: Amster dam, Arnhem, Breda, 's Gravenhage, Gro ningen, Haarlem, Heerlen, N. Schans, Nij megen, Oldenzaal, Rotterdam, Roosen daal, Utrecht, Venlo en Zevenaar. In totaal werd ruim 30.000 maal hulp verleend aan personen van verschillen de nationaliteit. Met dankbaarheid wordt geconstateerd, dat steeds meer Nederlanèsche meisjes gebruik maken van het Stationswerk. De Unionfilm „Lichtende Bakens" werd ruim 70 maal vertoond in verschillende deelen van ons land in samenkomsten van 200 a 300 meisjes en ook wel voor oude ren en jongeren. Bij de film werd steeds een inleiding gehouden om de bedoeling van het werk te verduidelijken. O.m. werd er dan den nadruk op gelegd, dat het Sta tionswerk bedoeld is voor het gewone, nor male meisje, in wier leven geen moreele ontwrichting heeft plaats gehad. Telkens werd onderstreept, dat het vanzelfspre kend is hulp aan de Stationsjuffrouw te vragen, als men met iets zit; het „heel gewone" van deze hulp begint meer en meer door te dringen. Een nieuwe reclameplaat (affiche) van de Nederlandsche Vereeniging ter Behar tiging van de Belangen der Jonge Meis jes (Union) kwam gereed. Ze werd in de maand Augustus door de Ned. Spoorwe gen op 86 plaatsen aangebracht. De op vatting van deze affiche verschilt veel van die der vorige. Gebroken werd met het systeem, adressen van Tehuizen e.d. op de affiche te vermelden. De ervaring leerde, dat in deze adressen telkens wij^ zigingen voorkomen en dergelijke affiches dus onmiddellijk verouderd zijin. In ver band daarmede concentreert de nieuwe affiche alle aandacht op de Stationsjuf frouw. Zij is in het bezit van adresboek jes voor binnen- en buitenland, welke boekjes ieder jaar herdrukt worden en dus slechts de laatste adressen bevatten. Ziji kan deze boekjes verspreiden onder reizigers(sters), die om goede en ver trouwde adressen vragen. Dankbaar maken wijl nog melding van den financieelen steun van Rijk en ge meenten, zonder welke wij! niet in staat zouden zijn, ons nuttig en noodig werk aan de stations te verrichten tot heil van vele jonge levens. van den weg staande auto's mogen wanneer licht op ver plicht is géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Rechts van den weg staande, moogt u In zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft. -ROOD

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3