'AKKERTJES' W8CIIS behandelingen DIJ Verkoudheden VS5 iSiehKetjei if± Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. igmfiirjff* gespecialiseerde |^f{ VlCKS Vatro-hol VapoRub Onjuiste berichtgeving in de „Times". voor de oogen, zóó moe en overspannen is ze. En dan die ellenaige migraine I Geef haar een "AKKERTJE" en over vijf minuien is zij weer volkomen in ordel IS Huk» 11 sluiven 1 slulto 1 stuiven Lui op het AKKER-mork I meling voor de winterhulp aan het Duit- sche volk, gehouden op 3 December j.l. den dag van de Duitsche solidariteit, meeT dan vijftien millioen Reichsmark zoui hebben bedragen? 3. Is de minister niet van meening, dat gezien de sub. 1 en 2 genoemde bedragen een b.v. op Zaterdag 17 December van regeeringswege te houden Kerstinzame ling „Zorg voor eigen volk" tenminste één millioen gulden zou behooren op te brengen, waarmede de nijpende nood van vele tienduizenden vollksgenooten zou kunnen worden gelenigd? 4. Is het den minister bekend, dat de leider der nationaal-socialistische bewe ging bereid if, tienduizend collectanten en collectrices voor 't doen slagen van de sub 3 bedoelde kerstin zameling beschik baar te stellen? 5. Is de minister bereid de sub 3 be doelde inzameling te organiseeren en het aanbod van den leider der nat. soc. be weging te aanvaarden? Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 14 Dec. 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Hellevcetsluis G. J. van Bom mel. De heer van Bommel is le ambtenaar ter secretarie en tevens gemeente-ontvan ger van Hellevoetsluis. Ook is hij ontvan ger der gemeente Nieuw-Helvoet. A.-R. Staten-Centrale Vlissingen. Zaterdag kwam de Staten-Centrale Vlissingen in ledenvergadering bijeen on der voorzitterschap van den heer G. v. d. Putte. Als afgevaardigden naar het Prov. Co mité werden gekozen de heeren G. v. d. Putte, C. Polderman en J. de Kroo. Als afgevaardigde naar de a.s. Deputaten- vergadering de heer C. Davidse. Het gezamenlijk aantal leden der aan gesloten Kiesvereenigingen bedraagt 623. Besloten werd de „Nederland Waak- zaanT'-actie krachtig te steunen. In ver band daaTmee werd alles nader geregeld. Algemeeno besprekingen werden ge houden mot het oog op de a.s. Statenver kiezingen. Op de volgende vergadering zal tot het samenstellen van een groslijst worden overgegaan. In vrijheid gesteld. B. C. J. rijwielmoffelaar wonende te B r e s k e n s, die in den loop der vorige week ter beschikking van ds Justitie werd gesteld, als verdacht van het doen eener valsche aangifte, is wederom in vrijheid gesteld. Ook C, L. v. D., 18 jaar, wonende de Hulst, die werd aangehouden en naar Middelburg overgebracht als verdacht van diefstal met braak, gepleegd te Nieuw-Namen, is in vrijheid gesteld. Rijwielen tegen trottoirbanden en stoepen. Het bureau van de Kamer van Koop handel en Fabrieken heeft zich met een adres gericht tot den gemeenteraad in verband met het voorstel om het plaat sen van rijwielen tegen trottoirbanden of stoepen te verbieden. Al gevoelt het bureau, dat een derge lijke bepaling aan vele neringdoenden schade zal kunnen berokkenen, zoodat de wielrijders verplicht zullen worden hun rijwielen op de stoepen en trottoirs tegen de winkelruiten te plaatsen, het kan toch wel begrijpen, dat het voor het verkeer een groot bezwaar is, wanneer vooral in de vele toch al niet breede straten de ruimte door deze rijwielen nog wordt beperkt. Het bureau wil zich dan ook tegen opname van de bepaling in beginsel niet verzetten, doch het meent, dat aan een deel van de bezwaren zou kunnen wor den tegemoet gekomen door in de bepa ling het woord „onbeheerd" of een der gelijke uitdrukking op te nemen. Alsdan kunnen de boodschappenjon gens even een bestelling aan de deur afgeven en hun rijwiel tegen de stoep of het trottoir laten staan, zonder in over treding te zijn. Voor hen is het toch niet wel mogelijk telkens weer een oogenblik hun rijwiel van de stoepen op en af te nemen. Voor de trottoirs behoeft deze uitzon dering ook slechts van tijdelijken aard te zijn. Van gemeentewege zouden toch in de trottoirs zgn. rijwielblokken zijn aan te brengen. Is dit geschied, dan zou voor de plaatsen, waar trottoirs zijn, de uitzonderingsbepaling kunnen vervallen. Ook de winkeliers kunnen door het aanbrengen dier blokken, zooals hier en daar reeds het geval is, zeker aan het euvel van het plaatsen van rijwielen tegen de ruiten tegemoet komen, doch dit is een quaestie, die buiten de be voegdheid van den raad gaat. Het bureau geeft in overweging het voorstel van de Commissie voor de straf verordeningen te aanvaarden, doch tevens van B. en W. de toezegging uit te lok ken, dat op die plaatsen, waar dit maar eenigszins mogelijk is, van gemeente wege zgn. rijwielblokken zullen worden aangebracht. Verhuring gemeenteeigendommen. B. en W. stellen den Raad voor het vroegere oliehuisje aan het Vlissingsch Bolwerk wederom voor den tijd van 5 jaar te verhuren aan de firma J. Konraad Zoon voor f25 per jaar. De heer A. de Steur, huurder van het benedengedeelte van het pand Nieuw- straat hoek Korte Delft tegen f750 per jaar, heeft verzocht de huur voor 1939 te mogen voortzetten tegen f700 en onder voorwaarde, dat het waterverbruik ten laste der gemeente komt. B. en W. stel len voor te bepalen, dat het bedrag f750 zal blijven, doch dat de gemeente het waterverbruik tot een maximum-bedrag van f50 voor haar rekening zal nemen. Cursus Luchtbescherming. Gisteren had de derde cursus van de afd. Middelburg van de Nederl. Ver. voor luchtbescherming plaats. De heer A. J. W. Matthijssen, ondercommandant der Middelburgsche brandweer, sprak over de brandweer en de luchtbescherming. Na gewezen te hebben op het veroorza ken van branden door bommen, heeft spr. uiteengezet, dat het zeer gewenscht is, dat in ieder gezin een brandweer wordt De Laarbrug te Zutphen, gelegen in de hoofdverbinding van deze stad met den achterhoek, is Zaterdag voor het verkeer opengesteld. i Overzicht van de nieuwe brag tijdens da rede van burgemeester mx J. Kjskmeester. gevormd. Tal van wenken voor het wer ken daarvan heeft spr. gegeven. Die huis brandweren moeten ook onderling elkaar helpen. Dan komen de blokbrandweren met wat uitgebreider materiaal en dan de gemeentelijke brandweer. Deze zal bij luchtaanvallen niet alom kunnen helpen. Niet alleen in tijden van luchtgevaar, maar ook in normale tijden zijn huis brandweren volkomen op haar plaats. Van de door spr. gegeven wenken, wil len wij nog noemen, dat de slakken van brandbommen niet met water te blus- schen zijn, doch zoo spoedig dit moge lijk is onder zand moeten worden be dolven en dan opgenomen met een schop en in een emmer met zand begraven. Gewenscht is het, dat op verschillende plaatsen in huis zand gereed staat en alom emmers e.d. met water gevuld, om dat ook de waterleiding door bommen kan worden getroffen en buiten gebruik gesteld. Een voornaam punt, dat spr. naar vo ren bracht, was ook het aanleeren kalm te blijven en te zorgen te weten wat men het eerst moet doen. Gisteravond werd in de consistorie kamer van de Gasthuiskerk alhier, van wege de Ned. Ghr. Vrouwenbond een Kerstavond gegeven voor de vrouwen van werkloozen. Meer dan 100 vrouwen wa ren aanwezig. Mevr. Brouwer, de presi dente der afdeeling, had de leiding. Zij sprak naar aanleiding van het a.s. Kerst feest een ernstig adventswoord. Nog twee andere dames lazen een stukje voor. Alles werd onder diepe aandacht beluisterd. Er werd getracteerd op chocolademelk en op koekjes, wat zeer op prijs gesteld weid. Aan het einde van den avond kreeg elk een pakje Heeren meer naar huis. Dankbaar gingen allen naar huis; zij die gaven, en zij die ontvingen. Gisteravond hield de afd. van den Christen-Vrouwenbond, onder leiding van Mej. Donner een Kerstavond, die zeer druk bezocht was. Nadat de presidente de beteekenis van het Kerstfeest in het licht had gesteld, werd door een zangkoortje een Kerstcan tate gezongen. Verder werd door Mej. Kuiper een Kerstverhaal voorgelezen. Ter afwisse ling werden verschillende liederen ge zongen. In de pauze was er gelegenheid een door de leden bijeengebrachten grooten voorraad kleedingstukken enz., die straks aan minderbedeelden zullen worden uit gereikt, te bezichtigen. Landschap en werkverschaffing. Voor de afdeeling Noord- en Zuid-Be- veland der Nederlandsche Natuurhisto rische Vereeniging sprak Maandagavond dr ir J. F. P. Bijhouwer uit IJmuiden over „Landschap en werkverschaffing". Spreker zette uiteen hoe onze oude Nederlandsche landschappen gebonden zijn aan de wijze waarop ze ontstonden en daardoor een volkomen logische sa menhang vertoonen. Voorbeelden hier van zijn vooral de oude heidedorpen in Drente en op de Veluwe met hun omrin gende esschen en ook de oudste Hol- landsch-Utrechtsche verveningen, waar uit de z.g. veenbundels duidelijk hun his torische wordingsgeschiedenis spreekt. Invloeden van buitenaf, waaronder de kunstmest, zijn reeds tientallen jaren bezig het aspect van genoemde karak teristieke landschappen volkomen te wij zigen. Ook de werkverschaffing houdt zich gaarne met deze objecten bezig en hoewel hiermede de mogelijkheid tot een meer efficiënte bodemexploitatie wordt ge opend, hetgeen op zich zelf zeer toe te juichen is, zou het te betreuren zijn, in dien het oorspronkelijk karakter van een streek verloren zou gaan. Spreker hoopte dan ook, dat men bij- het uitvoeren van verschillende projecten steeds voldoende rekening zal houden met de historische ontwikkeling van het object, waardoor het typische landschapsschoon kans heeft behouden te blijven. Ongeluk bi] deni brugbouw. Vanmorgen heeft zich het eerste onge val bij den bouw van de nieuwe brug over de haven voorgedaan. Een zestal arbei ders was- bezig met het versjouwen van zandsteenblokken van den wal naar de in aanbouw zijnde brug. D'at vervoer had plaats over drie baddings. Daaronder be vond zich een ruimte, die nog moest wor den opgevuld. Vermoedelijk hebben en kele arbeiders hun evenwicht verloren, de vracht niet meer kunnen hou den en deze moeten loslaten, waarop de steenblokken en arbeiders in een diepte van ongeveer 3 m omlaag stortten. Eén der arbeiders, B. de Koning, kwam met het hoofd op een oud stuk muur terecht en was eenigen tijd buiten bewustzijn. Op advies van dr Looijen, die spoedig ter plaatse was, werd hij naar 'het ziekenhuis St Joanna vervoerd. Hij- bleek een lichte hersenschudding te -hebben bekomen. Zijn toestand is niet ernstig. De andere arbei ders waren van den schrik wat overstuur. Enkele hunner hadden lichte verwondin gen opgeloopen. Men hoopt echter, dat ze morgen weer aan het werk zullen kunnen. i Het werk aan de brug 'heeft goeden voortgang. Het betonnen gewelf is gereed gekomen en ook -het metselwerk aan brug en opritten is zoo goed als Haar. Ver wacht wordt, dat de brug ongeveer half Januari gereed zal zijtn. Daar de doorvaartruimte nogal mee valt zullen Heine schepen nog wel in de havenkom kunnen komen. Oostkapelle. Maandagavond vergader de de A.R. Kiesvereen. onder voorzitter- j schap van dhr P. Goruelisse. Eén achttal VOORKOMT vele verkoudheden Een paar druppels in de neus- fgff bii het eerste ruezem EINDIGT vlug verkoudheden Wrijf deze verdampende - op keel, borst en rug namen werden genoemd voor de candi- datenlijst der Prov. Staten. Besloten werd om een aantal abonne menten te nemen op het blad „Nederland Waakzaam" en tevens om dit blad tot aan de verHezing geregeld te versprei den. De voorzitter hield een inleiding over „Zelfstandigheidspolitiek in Crisistijd". Ónder crisistijd verstond Spr. de dagen van internationale spanning zooals in September j.l. Op deze inleiding volgde een geani meerde bespreking. Veere. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereen. onder leiding van den voorzitter A. P. Kasse. L-e heer D. Huinink bracht verslag uit van de vergadering van het Prov. Comité en de heer P. Simonse van de Centrale Kiesvereen. Middelburg. Verder werd besloten om „Nederl. Waakzaam" in de verkiezingsdagen te lafen verspreiden. Besprekingen hadden plaats van per sonen voor de groslijst voor de Prov. Staten. Acht namen werden genoemd. Hierna hield dhr I. Bakker een inlei ding over „Het. vrije woord", waarop een bespreking volgde. Westkapel le. Maandagavond is beslo ten tot oprichting van -een onderlinge ver eeniging voor Ziekehhuisverpleging. De Statuten werden goedgekeurd. D-e contributie werd vastgesteld. Eveneens de uitkeering bij op-name in een zieken huis. De leden zijn vrij in de keuze van ziekenhuis. De vereeniging wordt geacht opgericht te zijn 1 Januari 1939. Daarna werden 5 bestuursleden geko zen, n.l. de heeren W. Huibregtse Pz., J. Stoel, P. Hengst Jz., K. Roelse L.K.z. en P. Lievense Jz. T-ot bode -der vereen, werd benoemd de heer K. Roelse L.K.z. Thans zijn 317 gezinsleden ingeschreven. Arnemuiden. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad. Verzoeken om vergunning tot aanslui ting op het gemeenteriool van J. Kouse maker en M. J. Lagendijk worden toege staan. Een verzoek van Vlissingen om bij te dragen in de kosten van de openbare school voor buitengewoon L.O.. B. en -W. stellen voor dit toe te staan op denzelfden voet als aan de Vereen, voor Bijz. buiten gewoon L. O. te Middelburg. Aangenomen. De Raad spreekt zich uit voor de in standhouding der O. L. school te Klevers- kerk e. Een verzoek tot opheffing van een ge deelte van het Kleverskerksche voetpad door dhrn Puijpe, Dieleman en Dekker wenscht de voorzitter aan te houden. Dhr Puijip-e vraagt, of het een bezwaar is dit direct af te doen. Weth. Franse zegt, -dat de toestand door B. en W. nog niet voldoende is be keken. Dit verzoek wordt aangehouden. Ook wordt aangehouden een plan tot inrichting schuilkelder voor den luchtbe schermingsdienst, bestemd voor dienst doend personeel aan dezen dienst. Nu er geen pachters voor het veer zijn wordt dit door de gemeente geëxploiteerd. Een verzoek van de vereeniging voor Bijz. L. O. op Ger-ef. grondslag, tot be schikbaarstelling van gelden voor aanleg van de waterleiding in de school vindt een minder goed o-nthaal. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Dhr J. van Belzen vindt de opzet te grootsch en wil de vereen, verplichten het werk aan te besteden. De voorzitter antwoordt, dat de Raad hier geen zeggenschap heeft. De Raad heeft deze gelden toe te staan. Dhr W. van Belzen zegt, dat dit wel een mooie boel is. De Raad moet dit toe staan en beeft er niets over te vertellen. Spr. gelooft er niets van. Dhr Puijpe uit zich in gelijken geest. Intusscben wordt de L. O.-wet gehaald en doet de voorzitter eenige artikelen Dr Colijn spreekt van een puur verzinsel. Het hoofdbestuur van de Nederland sche beweging voor Eenheid door Demo cratie heeft een motie aangenomen waar in gewezen wordt op een bericht in de „Times" van 9 Dec. behelzende dat de Duitsche regeering zich in Den Haag beklaagd zou hebben over de veronder stelde „onvriendelijke houding van de Nederlandsche pers ten opzichte van de Duitsche jodenvervolging". Dr Colijn zou zich daarna tot de Nederlandsche pers gericht hebben met den raad „een voor beeld te nemen aan de waardige houding der Britsche pers te dezer zake" en ge wezen hebben op „de mogelijkheid van ernstige consequenties" indien „de tegen woordige campagne voortgezet zou wor den". Dr Colijn zou zelfs den vorm van mogelijke Duitsche represaillemaatrege len nader gepreciseerd hebben. Het hoofdbestuur spreekt als zijn oor deel uit, dat het Nederlandsche volk recht heeft te weten, of, en in hoeverre, deze poging tot het door middel van dreige menten beïnvloeden der Nederlandsche pers, inderdaad is ondernomen. In verband hiermede deelt de Regee- ringspersdienst het volgende mede: Het in de „Times" opgenomen bericht, dat de Duitsche regeering geprotesteerd zou hebben tegen de houding van de Nederlandsche pers, is een puur verzin sel. Wel is juist, dat de Minister-Presi dent een algemeene bespreking heeft ge houden met de hoofdredacteuren van een aantal der voornaamste bladen in ver band met internationale toestanden, waar bij de vrijheid van meeningsuiting van de Nederlandsche pers zelfs geen oogen blik in het geding is geweest en een ver wijzing naar de houding van bladen in andere landen in het geheel niet heeft plaats gehad. voorlezen, waaruit blijkt, dat aan alle for maliteiten is voldaan. 'Dhr W. van Belzen zegt nogmaals: ik geloof er niets van. Weth. Schuit verdedigt het verzoek en zegt dat men uitspraken als: „ik ben niet tegen die menschen" wel kent. Wanneer de Raad mocht weigeren komt de water leiding tóch in de school. De oude toe stand is gelukkig veranderd. Er staat nog heroep open. In stemming gebracht wordt het ver zoek verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor dhrn Franse, Schuit en J. van Bel zen; tegen dhrn Puijpe, Janse, W. van Belzen en Polderdijk. Het in onderhoud nemen van den Van Cittersweg door de gemeente vindt de raad goed. Verkoop boomen wordt ook toegestaan. Het instellen van een Ouderraad achten B. en W. niet noodig. Ook hiermede gaat de Raad accoord. Enkele wegelingen krijgen een naam, n.l.: 1. Kosterswegje, 2. Baaijenswegeling, 3. Bruineswegeling, 4. Jansenswegeling. Een verzoek van D. Meulenberg om grond in erfpacht aan den Molen wordt aangehouden. De Raad keurt goed de on- derhandsche verpachting van dezen grond aan J. K. Crucq, onder bepaalde voor waarden. Ook wordt goedgevonden een gratificatie te verleenen .aan den volon tair Van Beveren. Bij de rondvraag vraagt dhr Puijpe naar den toestand van den Van Citters weg. Weth. Franse wil met de oommissie hierover spreken. Daarna sluiting. Zondagmorgen kwam de landbou wer N. tot de onaangename ontdekking, dat zijn wasChketel verdwenen was. Van deze verdwijning deed hij aangifte bij de Rijkspolitie. Deze deed onderzoek, waarbij -:r -1, D'e Scheveningsche logger „Sch. 35" is Zaterdag bij het binnenvaren in de Buitenhaven aan den grond geloopen. De logger in zijn benarde positie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2