Het dubbele lidmaatschap. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in Spanje. MAANDAG 12 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 62 Verzorging der armen. Buitenland. Einde der anti-Fransche betoogingen in Italië? Binnenland. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Uit de Provincie. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Bij de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken beeft de heer Diepenhorst met kracht aange drongen op een juiste toepassing van de Armenwet. Een gedeelte van zijn betoog hetwelk de algemeene aandacht verdient, laten wij hier volgen. De heer Diepenhorst wees er op, dat met name in vele grootere gemeenten, de armenzorg ook voor zoover deze niet ge schiedt ten behoeve van werkloozen, meer en meer ontaardt in schablone- werk. „Dit vindt niet uitsluitend zijn oorzaak in het feit, dat de armoede een massa verschijnsel is. Ook allerlei theorieën spelen daarbij! een rol. Met name de opvatting, dat armen verzorging op één lijn moet worden ge steld met allerlei andere sociale voor zieningen en dat ook aan die sooiale voorzieningen haar karakter van indivi- dueele behandeling van den noodlijdende wordt ontnomen. Men wenscht eigenlijk een zoodanige regeling, dat ook ten opzichte van de so ciale verzekering de relatie tusscben. pre mie en uitkeering verbroken wordt; dat door middel van de gewone belastinghef fing zal voorzien worden in de kosten van de sociale voorzieningen. Deze zullen dan verkrijgen bet karakter van ouderdoms pensioen, invaliditeitspensioen, weezen- pensioen, enz. En de bekroning van alles zal dan zijn, wanneer bet geheel, met in begrip van de armenverzorging, van Staatswege wordt georganiseerd. Een ontwikkeling in deze richting wordt van bepaalde zijde in de praotijik gepropageerd. In dit verband verdient ook de aandaobt de gemeentelijke prac- tijk, vooral in grootere gemeenten. Het streven om de zelfstandige armen zorginstellingen op te beffen of althans te maken tot een onderdeel van den so cialen gemeentelijken dienst, is niet uitsluitend een quaestie van rationeel en effi cient beheer, maaT ook wel degel ijl k het toegeven aan de richting, welke bedoelt de grenzen tusscben ar menzorg en sociale zorg uit te wisschen en de gemeente lijke armenzorg te schabloneeren. Nu kan men viagen, wat daartegen van Regeeringswege kan worden gedaan. In averechtscbe richting werd gewerkt door de circulaire van de Ministers van Sociale Zaken, van Binnenlandsche Za ken en van Financiën van 23 October 1933, waarin gezegd wordt, dat door bet Rijk geen bijdragen in de kosten van steunverleenang aan werkloozen wordt verstrekt, als de tarieven voor armen zorg in een onjuiste verhouding staan tot die voor de werkloozen. Het motief voor deze- bepaling was de op zichzelf verklaarbare overweging, dat iemand, die bijv. van werkloozen- steun werd Uitgesloten, geen hoogeren steun zou ontvangen van de armenin- stellingen. Echter, reeds in bet spreken over de tarieven van de armenzorg schuilt een zoodanige van de Armenwet afwijkende tendenz, dat dit voorschrift later te recht uit de werkloosheidscirculaires is weggelaten. „Vast staat, aldus vervolgde Spr., dat de practijik, mede onder invloed van be doelde circulaire, zich nog altijd beweegt in de richting, welke afwijkt van de be palingen van de Armenwet. Men stemt dit eigenlijk toe en merkt tegelijkertijd op, dat bet niet anders kan, indien niet de Rijkssteunregeling tot een aanfluiting wordt gemaakt. Dit argument is m.i. on juist en gaat uit van de opvatting, dat de armenverzorging op een lager peil staat dan de werkloozensteun. Wie niet krachtens de werkloozen- steunregeling gesteund wordt, wordt be schouwd als een gedupeerde. En zelfs gaat men zoover, dat men het verleenen van steun krachtens de Armenwet be schouwt als een straf voor personen die zich bij de steunregeling aan wan gedrag schuldig maken. baar het mij voorkomt, leidt deze op vatting tot een denatureering van de ar menzorg. Armenzorg is niet minderwaar dig, maar andersoortig dan de steun regeling. Natuurlijk kan het wenschelijk zijn, dat de gemeente er op toeziet, dat perso nen, die van de steunregeling worden uit gesloten, als armlastige niet in betere conditie komen. Doch bet komt mij vol strekt onjuist voor, dat men gaat gene raliseeren en bet algemeene peil van de armenzorg verlaagt, ten einde te blijven heneden de steunregeling. Tarieven voor armenzorg moet men soms in de practijk aa.nvaa.rden met het oog op de gemeente- iinanciën en in verband met het mas saal karakter der armoede. Echter mo gen deze tarieven m.i. nimmer be schouwd worden als maxima, waarboven men in geen enkel geval mag uitgaan. Het mogen slechts zijn maatstaven om de gedachten te 'bepalen, terwijl er met het oog op bet karakter van de Armen wet vrijheid moet blijven om er boven uit te gaan, een vrijheid, die met betrekking tot de steunverleening, in verband met het Rijkssubsidie, niet kan worden aan vaard." Naar vernomen wordt, heeft de Italiaanse li o min ï's- ter van binnenland sche zaken gelast, de anti- Fransche betoogingen te staken. De laatste anti-Fransche betooging, waarvan de berichten uit Rome melding maakten, was die van een duizend schoolknapen van ongeveer elf jaar op Zaterdagmorgen. Brandweermannen zetten de slangen op de manifestanten en troepen versche nen spoedig op het appèl, om de jongens uiteen te jagen; een knaap werd daarbij door een bajonetsteek gewond. Dé jeugd bestookte de soldaten echter met steenen, terwijl ze de slangen deï brandweer doorsneed. Weer een bewijs van de geweldige discipline in landen die diotatoriaal geregeerd wordenl Tenslotte werden de betoogende kin deren toch uiteengedreven en keerde de rust weer, De commentaren op de z.g. Fransche provocaties in Tunis,, die de laatste da gen steeds de voorpagina's der Italiaan- scbe bladen hadden ingenomen, waren Zaterdag vrijwel geheel uit de pers ver dwenen. De beteekenis hiervan en de geheele politiek, die Italië van plan is ten aan zien van Tunis te voeren, blijft (voor waarnemers te Rome een raadsel. Is Italië er wellicht niet zeker van, of Duitschland voor het oogenblik met zijn steun verder wil gaan dan een perscam pagne? Intusscben wijdt de „Giornale d'Italia" aan de kwestie van het Suezkanaal een artikel. Het blad zegt, dat de exploitatie van het kanaal aan de internationale Suez- kanaalmaatschappij enorme winsten op levert. Het blad noemt het een ongehoord schandaal, dat de maatschappij zich er alleen voor interesseert, sensationeel© di videnden aan de aandeelhouders uit te fceeren, zander acht te slaan op de vi tale belangen van alle landen, die varen en werken, dus van honderden milli- oenen menschen. De Franschen bezitten ruim de helft der aandeelen van de maatschappij en strijken een aanzienlijk bedrag op aan di- videnden, dat verre hun aandeel in de tarieven overtreft Italië, dat na Engeland het meeste betaalt, beeft geen enkel aandeel in zijn bezit. De tarieven moeten dus stellig omlaag. Het politieke tijdschrift „Relazioni In- ternazianali" bespreekt de „natuurlijke aspiraties in Afrika" van het Italiaansche volk en zegt, dat „de tusscben Frank rijk en Italië hangende kwesties moeten worden opgelost Anders zal Italië ze zelf oplossen. Tunis en Corsica, zoo vervolgt het tijdschrift, zijn als een pistool op de borst van Italië, en wat Dibouti aangaat, het lot van de haven en van de spoorlijn naar Addis Abeba ligt in Italië's handen." Gaat Franco tot den aanval over? De troepen van Franco treffen in alle sectoren krachtige voorbereidingen om tot een nieuw offensief over te gaan. De regeeringstroepen stellen alles in het werk om aan de verwachte aanval len zoo goed mogelijk bet hoofd te kun nen bieden. Men beeft er kennis van ge kregen, dat de opstandelingen in de laatste weken aanzienlijke versterkin gen hebben gekregen in den vorm van Duitscbe en Italiaansche vlieg tuigen en artillerie. Uit de lucht beeft men voorts waargenomen, dat troepen en oorlogsmateriaal verzameld worden in de vallei van de Segre en aan bet front van Valencia. Barcelona is weer gebombardeerd. O.a. kwamen bommen terecht op een lagere school, waarin zich een aantal kinderen bevond. Acht hunner werden gewond. Vliegtuigen der regeering1 hebben een luchtaanval ondernomen op Cordo va. Acht personen werden gedood, tien bekwamen verwondingen. Nader wordt gemeld: De heftige re gens belemmeren de militaire operaties. Volgens berichten uit Mora de Ebro en Saragossa is de Ebro vier meter ge stegen en dreigt hij buiten de oevers te treden. Maar dat tóch wel een groot Franco offensief voor de deur staat toont de mededeeling uit Barcelona, dat de minis ter van landsverdediging een dagorder tot de politieke commissarissen, of ficieren en minderen van het regee- ringsleger heeft gericht, waarin wordt gesproken van de nieuwe offensieven der tegenstanders en waarin het regee- ringsleger wordt aangespoord moedig verder te strijden. DS NIEMBLLER TOCH NOG VRIJ? Ondanks het feit, dat ds Niemöllor niet in vrijheid is gesteld, omdat hij (evenals bij vorige dergelijke gelegenhe den) weigerde zich te verbinden om nooit meer als predikant op te treden, blijven velen, naar bet „Vad." meldt, nog hopen, dat hij toch nog voor Kerstmis uit het concentratiekamp zal worden vrijgelaten en wel door middel van ge- neraal-veldmaarschalk doering, van wien dan verwacht wordt, dat hij een formule zal kunnen vinden, welke zoowel voor ds Niemöller als voor de staatspolitie aanvaaidbaar zal wezen. DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Klndertrelnen vertrekken. Van Weenen zijn Zaterdagavond 600 niet-arische kinderen, waarvan 380 van het Joodsche geloof, de anderen zijn ge- doopten, per trein naar Engeland ver trokken. De ouders mochten de kinderen slechts tot den ingang van het station begelei den, teneinde hartverscheurende toonee- len, waneer de trein zou vertrekken, te voorkomen. Eén gaoep van 300 Joodsche kinde ren, die vandaag van Berlijn naar En geland zouden vertrekken, zullen niet voor Woensdag de reis aanvaarden. Bovendien zal een groep van 150 kin deren deze weelr naar Nederland ver trekken, doch de datum van dit vertrek is nog niet vastgesteld. Volgende weken zullen bovendien kleine groepen van ongeveer 50 kinderen naar België en Zweden vertrekken. Het is mogelijk, dat ook Frankrijk een aantal kinderen zal uitnoodigen. JODEN-VERVOLGINGEN TOT ENGELAND UITGEBREID. De „Sunday Times" meldt, dat de En- gelsohe minister van Arbeid, Emest Brown, Donderdag in het Lagerhuis ont hullen zal, dat de nationaal-socialistische regeering 'haar anti-Joodsche campagne uitbreidt tot Engeland en andere landen. „De in Engeland verblijf houdende Duit- schers hebben opdracht gekregen de Jo den zooveel mogelijk te vervolgen. In de eerste plaats hebben alle Duitsche firma's, die in Engeland zijn gevestigd, instructie gekregen, alle Joodsche bedienden per 1 Januari te ontslaan." FINANCIEEL SCHANDAAL IN AMERIKA. Te New York is bekend geworden, dat bijina tien millioen dollar van McKesson and Robbins, een 105 jaar oude genees middelen en alcoholmaatschappij!, zijh verdwenen onder omstandigheden, waar uit, naar wordt verwacht, spoedig zal blijken, dat men met een der meest fan tastische gevallen van bedriegerij op fi nancieel gebied te doen beeft. Het heet o.a. dat de Canadeesche ma gazijnen, die „groote voorraden van grondstoffen voor geneesmiddelen zou den hebben" in bet geheel niet bestaan, dat de afdeelingen jarenlang handel dre ven met Britsche en Canadeesche fir ma's, die ook fictief waren en ten derde, dat genoemde firma waarschijnlijk be trokken is in den onwettigen handel in alcohol en verdoovende middelen. AMERIKA'S HULP AAN DE DUITSCHE JODEN. 2 millioen in twee weken. In twee weken tijd hebben Ameri- kaanscbe burgers voor de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland twee mil lioen dollar opgebracht. Nog nooit is op een dergelijke wijze geantwoord op de vele oproepen die in den loop der jaren zijn gedaan, ten be hoeve van in nood verkeerende Joden. VERKIEZINGEN IN MEMEL. De verkiezingen voor een nieuwen landdag in het Memel-gebied zijn giste ren gehouden. De opkomst der kiezers was vrij groot. Op de wegen zag men veel auto's en vrachtwagens, vol meubelen, die Joden vervoerden, welke Klaipeda verlieten en naar het binnenland trokken uit vrees, dat een gelijk lot bun zal treffen als de Joden in Dantzig. Onder onze boeren én middenstanders zijn er niet weinigen die lid zijn van een „neutrale" of algemeene organisatie, maar die tevens, omdat ze wel gevoelen dat zulks principieel toqjh niet (hesle- maal in orde is, zich aansluiten bij1 een organisatie op Gbristelijken grondslag. In verband hiermede maakte het Fr. Dagblad de volgende opmerkin gen: „De groote fout bijl de boeren is het dubbele lidmaatschap. Nog te veel boeren meenen, dat zij de G.B.T.B. kunnen sterken en tegelijk lid kunnen zijn van de Friesche Maatschappijl van Land bouw. Zij vergissen zich. De Friesche Maatschappij' heeft do neutraliteit in haar vaandel gesohreven. Zij kan nooh w i 1 over de ordening een eigen prin cipieel antwoord geven. Als er een be- drijlfsraad moet komen, dan moet de staat hem nt a a r o p 1 e g- gen. Als de C.B.T.B. nu vrijwillig wil mee werken aan de vorming van een hedrijfs- raad, dan treedt hij op óók voor den man van het dubbele lidmaatschap. Als de Fr. Mij. daarentegen neen zegt, doet zij dat namens dienzelfden man. Wan neer de C.B.T.B. een colleotief arbeids contract afsluit, doet hij! het namens hem. (Als de Afdeeling van de Fr. Mij. een loonadvies geeft, dan is dat ook weer voor hem bestemd. Als de Christelijke organisatie ijvert voor Christelijke cur sussen, dan spreekt zijl namens dien man. Als de neutrale organisatie om een neutralen cursus roept, doet zij het ook weer voor hem. Een beklagenswaardige positie. Op die manier wordt de man van bet dubbele lidmaatschap gedenatureerd. Zijn positie is noch principiëel, nooh practisch houdbaaT. Wie bet anders in ziet, mag bet zeggen." Ongever 95 pet. van het aantal kiezers bad zijn stem uitgebracht. Te Berlijn twijfelt niemand er aan, dat de verkiezin gen voor den landdag van bet Memel- land een meerderheid van Duitsche stemmen zullen opleveren. Evenmin wordt er aan getwijfeld dat de uitslag van deze verkiezingen automatisch tot aanslui ting van bet Memelgebied aan Duitschland zal voe ren. De Duitsobers zijn zeker van een groote meerderheid. Zij hopen 27 van de 29 zetels te behalen. Zijl zijn voornemens in het nieuwe jaar de aan sluiting hij Dulitsobland te eisoben. Er zijn echter krachtige economische invloeden, welke tegen aansluiting bij Duitschland pleiten. D'e uitslag der verkiezingen zullen, wegens haar gecompliceerd karakter, vermoedelijk pas over een week bekend zijh. „MISPLAATSTE" KERKDIENSTEN. Naar vernomen wordt, is aan achttien predikanten in Brandenburg op bevel der autoriteiten hun traetement ontbon den, omdat zij op 30 September j.l. een kerkdienst hebben laten houden, welke, met het oog op de internationale crisis, misplaatst werd geacht. Van vijftien predikanten werd om de zelfde reden reeds bet traetement inge houden. Korte Berichten. Het Britsche ministerie van oorlog beeft medegedeeld, dat tusschen Bagdad en Cairo een bommenwerper van de Britsche luchtvaart is zoek geraakt. Men beeft het toestel nog niet gevonden. Bij de stemming in de kamer over de door Daladier ingediende motie van vertrouwen heeft de Fransche regeering de meerderheid behaald. 315 afgevaardigden stemden voor de regeering, 241 tegen en 53 onthielden zich van de stemming. 1 In een vergadering van Duitscbe bretellesfabrikanten beeft de leider van deze industrie aangekondigd, dat voor bet einde van dit jaar deze industrie „gezuiverd" zal worden. Te Berlijn was de helft van deze industrie in Joodsche banden. C. A. O. IN DE TYPOGRAFIE. Herdenking vijf-en-twintigjarig bestaan. Ter herdenking van bet feit, dat op 1 Januari 1914 het eerste collectief con tract in de typografie in werking trad en sindsdien sedert vijf en twintig jaar on afgebroken een collectieve overeenkomst in dezen bedrijfstak van kracht is ge weest, alsmede ter herdenking van vijf en twintig jaren bedrijfsreebtspraak van de centrale commissie in de typografie, zal op Donderdag 12 Januari 1939 des namiddags van twee tot vier uur een openbare zitting van genoemde commis sie worden gehouden in de aula van het koloniaal instituut te Amsterdam. Deze plechtige herdenking zal be staan in bet uitspreken van een rede voering door prof. mr Paul Soholten, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, en den beer H. Diemei, voorzitter van de centrale commissie. Verschillende autoriteiten en vooraan staande personen uit bet juridische, so- oiale en economische leven zullen tot bijl woning van deze openbare zitting wor den uitgenoodigd. WEER MEER BOTER NAAR BELGIë. Tweede verhooging van het December- contingent. Onlangs is gemeld, dat de Belgische minister van economische zaken met het oog op do ontwikkeling van de boter markt had besloten bet invoercontingent voor boter, dat voor de maand Decem ber aanvankelijk was vastgesteld op 100.000 kg. uit te breiden tot 250.000 kg. Thans deelt het Belgisoho departe ment van Eö. Zaken mede, dat het met het oog op de evolutie der boterprijzen beeft besloten, dit contingent nog maals uit te breiden met 100.000 kg., zoodat het thans is vastgesteld op 350.000 kg. Mochten de boterprijzen ver der blijven stijgen, dan zal de regeering niet aarzelen de deur voor den invoer nóg verder open te zetten. Ek zij aan herinnerd, dat Nederlands aandeel in het totale contingent 27V» pet. bedraagt. Aanvankelijk wel, doch thans geen druk meer van de zijde der Regeering. Alvorens Üen trek van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland te bevorde ren, heeft de Regeering er zich, blijkens de memorie van antwoord: inzake de be groeting van sociale zaken, van over tuigd, dat de voorwaarden, waaronder door deize arbeiders moet worden ge werkt, zoodanig zijn, dat de arbeid' al daar zonder bezwaar kan worden aan vaard. De ervaring heeft bevestigd', dat de Nederlandsche arbeiders in Duitsch land volkomen vrij wordten gelaten in het nakomen van hun godsdienstplichten en dat ook hun politieke overtuiging tot geen moeilijkheden aanleiding geeft. Was aanvankelijk de neiging bij de Nederlandsche arbeiders om in Duitsch land te werken veelal niet zoo groot, dat aan alle ingekomen aanvragen om arbeidskrachten kon worden voldaan, thans is daarin wijziging gekomen. Met name voor bouwvakarbeiders en grondwerkers overtreft het aanbod van gegadigden de plaatsingsmogelijkheid'. Van bet uitoefenen van dwang van over heidswege is te hunnen aanzien dan ook in den laatsten tijd geen spralke. Ten aanzien van de plaatsing van land en veenarbeiders heeft de Regeering zich inderdaad genoopt gezien zijdelings ©eni gen druk op de .arbeiders uit te oefenen. De minister zou zich niet verantwoord hebben gevoeld, indien bij niet, zoowel in het belang der betrokken arbeiders zelf, als ter wille van een verlaging der lasten, welke de werkloosheid aan ons land oplegt, het mogelijke zou hebben gedaan de in Duitschland geboden en alleszins aanvaardbare werkgelegenheid aan de Nederlandsche landL en veenar beiders ten goede te doen komen. Het aantal Nederlandsche arbeiders, d'at dit jaar in Duitschland werk heeft gevon den, kan op rond 20.000 worden ge schat. Hoewel, zooals niet anders was te verwachten bij een dergelijk aantal, moeilijkheden niet zijn uitgebleven, mag deze plaatsing in bet algemeen uitstekend geslaagd genoemd worden. Er wordt naar gestreefd de overmaking van de loonoverschotten zoo vlot moge lijk te doen verloop en. Er treedt dezer dagen een nieuwe regeling in werking, welke het mogelijk maakt de loonover schotten bij wijze van voorschot recht streeks aan de gezinnen te doen toeko men, waarna achteraf verrekening over de clearing plaats heeft. i De garnalenvisscherij. Sedert Vrijdag is een wijziging gekomen in den verkoop van garnalen in Zee land. De garnalenvisschers, die tot nu toe hun vangst te Veere verkochten, zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1