Begrooting ven Economische Zaken. Gemengd Nieuws Rechtszaken Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten Crisisbekendmakingen. Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Huurcontracten voor Land BEHANDELING IN DE TWEEDE KAMER. Een N. S. B.-afgevaardigde krijgtt een verdiende afstraffing van Mr de Geer. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van de begrooting van Eco nomische Zaken. Onze beperkte ruimte laat niet toe daar op in den hreede in te gaan. Nieuwe dingen werden trouwens niet te berde gebracht. "Wel moeten we met een enkel woord melding maken van een gevoelige kastij ding die Mr de Geer den nationaal-Socia- list Mr Rost van Tonningen toediende. De agenten van Mussert in de Tweede Kamer hebben zich blijkbaar ten doel ge steld ons eigen land zooveel mogelijk te benadeelen ten koste van Duitschland. De dictatuur zooals die in 'Duitschland wordt uitgeoefend is hun ideaal. Wat Hitier doet is goed Kerkvervolging en Jodenvervolging, vernietiging van de vrijheid op het gebied van onderwijs en jeugdorganisatie, het is alles prachtig. Maar in ons land is er niets dat deugt. Men herinnert zich hoe de burgemees ter van Rotterdam om ongewenschte de monstraties tegen de Duitsche bezoekers te voorkomen, den voetbalwedstrijd N'e- derland-Duitsohland aflastte. De heer Rost van Tonningen stelde het voor, alsof men hier te doen had met een uiting van haat tegen Duitschland. En hij voegde hieraan toe de bijna landsverrade- Uike suggestie, dat een belemmering door Duitschland van het scheepvaartverkeer met Rotterdam, een volkomen begrijpelijke reactie zou zijn. Zóó trachten deze heeren Duitschland tegen ons land op te zetten en de belangen van ons land te schaden. Mr de Geer heeft over dit optreden zijn scherpe afkeuring uitgesproken. Het optreden van Duitschland tegen de Joden aldus de heer De Geer heeft hier te lande, óók bij de N. S. B., naar méérmalen verklaard is, weerzin gewekt. Ónder den verschen indruk van deze ge beurtenissen zouden hier niet alleen een elftal, maar ook duizenden supporters overkomen. Om beschamende excessen te gen onschuldige Duitschers te voorkomen, beeft Mr Oud dien voetbalwedstrijd ver boden. Men kan het daar niet mee eens zijn, maar o n g e o o r 1 o o f d is het, dien magistraat andere motieven in de sohoo- nen te schuiven. No'g minder geoorloofd is het te zeggen, dat hij onder invloed van anderen, zooals Joden en vrijmetselaren gehandeld heeft. Geheel ongeoorloofd is het tegenmaatregelen van Duitschland als natuurlijk voor te stellen. Dit is een hou ding aan een Nederlandschen afgevaar digde zóó onwaardig, dat het moeilijk zou zijn die houding parlementair te kwalifi- ceeren (luid applaus). Toen de heer Rost van Tonningen pro testeerde, werd hij overstemd door het geroep: „LANDSVERRADER!" ■Het is waarlijk geen wonder, dat het in de Kamer tot een scherpe afkeuring van het weerzinwekkend, landsgevaarlijk op treden van de N. S. B.-ars kwam. Vertrouwd mag worden, dat de kiezers straks hij de Statenverkiezingen dit op treden krachtig zullen onderstreepen. bachtsschool aldaar en staat onder alge- meene leiding van den directeur der school. Naast enkele leeraren van deze school wordt ook les gegeven door den Hoofd opzichter van een groot gas- en waterlei dingbedrijf. Om met succes aan de lessen te kunnen worden toegelaten is het ver plichtend om in de praktijk als fitter werkzaam te zijln. De cursus voorziet roeds enkele jaren in een bepaalde be hoefte en het succes is bijl de gehouden examens zoowel voor waterfitter als voor gasfitter steeds groot geweest, daar meer dan de helft van de candidaten geslaagd is. Het mag bekend zijn, dat de vraag naar gediplomeerde fitters steeds toe neemt en men mag wel aannemen, dat de kans om zonder diploma in een of ander bedrijf tewerk gesteld te worden zeer ge ring is. O'ok wordt bet steeds moeilijker om zonder diploma als patroon als er kend fitter te kunnen optreden, Men zie verder de advertentie in dit nr. Benoemd tot onderwijzer te Kat wijk a. d. Rijn (Otto Bn. v. Wassenaer van Catwyckscbool) de heer L. B. Kor- stanje te 's Heer Hendrikskinderen. Zierikzee. Benoemd tot onderwijzer aan de Ghr. school (vac. Jonker) de heer A. J. Hamstra, thans werkzaam bij den douanedienst te Ubbergen. Bjj oversteken van |den weg ,au';0 ?6§r®P©n. Donderdag avond heeft op den Rijnsburgerweg te Leiden een aanrijding plaats gehad met doodehjken afloop. De 35-jarige mr. M., candidaat-notaris, te beiden, en woonachtig .te Oegstgeest, is hij het uitstappen van ,de Haagsche tram cn bij; het daarna overstappen naar de blauwe tram van de N. Z. H. door een passeerende taxi aangereden. Het slacht- oiler werd tegen de straat gesmakt en moet op slag dood (geweest zijn. Bedorven voedsel. In den loop van Donderdagavond zijn eenige le den van het gezin van den metselaar S., te Rotterdam onwel geworden na het eten van hutspot, die van den vorigen 1 dag was overgebleven en opnieuw was opgewarmd. De 53-jarige vader, de 21- jarige dochter en een anderhalf-jarig zoontje zijn gaan braken. Zij zijn per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij zijn opgenomen. Bij de moeder en den zoon hebben zich geen vergiftigingsverschijnselen voorge daan hoewel ook zij van den hutspot hadden gegeten. Er wordt een onderzoek ingesteld. In aanbouw zijnde brug in gestort. Geen persoonlijke on gelukken. Korten tijd nadat men Don derdagmiddag te Nuth (L.) was begonnen met beton te storten voor de in aanbouw zijnde brug over den autoweg Geleen Heerlen is één helft van het werk be zweken en doorgezakt. Persoonlijke ongevallen vielen niet voor. Op het geheete werk van den autoweg zal het ongeluk één k twee maanden vertraging tengevolge hebben. Na wefcenlangen arbeid was men Don derdag zoo ver gevorderd, dat met het storten van beton een aanvang kon wor den gemaakt. Daar het storten achter elkaar moet geschieden was er op gere kend, dat er dien avond! en nacht zou worden doorgewerkt. Tegen half vier begon "de stut van het eerste gedeelte, waar inmiddels een nog niet zoo gTOote hoeveelheid beton in gestort was, plotseling te werken. Met een harden slag zakte het geraam te in elkaar. Het houtwerk van stutten en bekisting vloog aan splinters onder het geweldige gewicht van ijzer en beton. Heit was een groot geluk, dat geen van de arbeiders, die bezig waren, onder de doorzakkende massa was geraakt. Zekere P., woonachtig te Maastricht, werd getroffen door een stang van de bewapening en werd daardoor aan een been gewond. Weken en weken was men bezig ge weest het netwerk voor de bewapening in elkaar te' voegen, in weinige seconden echter was alles vernietigd. Gasontploffing in een keuken. Twee ernstig en drie lichtgewonden. Doordat de kraan van het gasstel openstond, ontstond gis teren een explosie in de woning van den heer H. Struik te Nieuwendijk, toen de vrouw des huizes dit gasstel wilde aansteken. De vrouw, die met twee kinderen in de keuken was, liep evenals de kinderen ernstige brandwonden op. De verwon dingen van de vrouw en een drie-jarig kind waren van zoodanigen aard, d'at opneming in het ziekenhuis te Raams- donksveer noodzakelijk was. De heer Struik, die op het gebeurde kwam aanloopen en eveneens brandwon den opliep, kon evenals het andere kind ter plaatse verbonden worden. Het 15- jarige buurmeisje, dat ook te hulp kwam snellen werd eveneens gewond. De toestand van de vrouw is hoogst zorgwekkend; het driejarig kind is er minder ernstig aan toe. Molen te Schiedam in vlam men. De bekende windmolen „De Wal- visch", staande aan de Westvest te Schie dam, is gisteravond grootendeels door brand verwoest. In dezen molen is gevestigd een maal derij van ertsen en chemicaliën, benevens een drogerij van kunstmeststoffen. Om streeks half zes ontdekten voorbijgangers vuurverschijnselen in den 35 meter Imo gen molen. De brandweer was spoedig met groot materiëel ter plaatse, doch zij kon weinig uitrichten, omdat de vuur haard moeilijk bereikbaar was via de kleine ramen in den van steen opgetrok ken molen. In een oogwenk stonden vier van de acht verdiepingen in lichterlaaie. Van alle kanten sloegen de vlammen door de nauwe openingen naar buiten, hetgeen in den donkeren avond een fantastisch schouwspel opleverde, dat dan ook door duizenden aan de overzijde van de gracht werd gadegeslagen. Met groot geraas stortten de zolders, waarop de voorraden lagen hoofdzake lijk bestaande uit droge doppen van pin da's, die verwerkt worden tot kunstmest in. De brandweer spande alle krachten in om het gedeelte boven den ingang met kap en wieken voor het vuur te vrijwaren. Tegen half acht was de brandweer het vuur volkomen meester. De vier verdie pingen, gelegen onder den omgang, zijn volkomen uitgebrand, doch de eveneens uit vier verdiepingen bestaande maal zolder kon behouden blijven, hoewel deze zwaar van water en rook te lijden heeft gehad. De wieken en de kap van den molen bleven onaangetast. De schade wordt geschat op vijf tot zesduizend gulden. De molen, die in 1867 is gebouwd, heeft historische waarde. De molen is, dank zij de dikke muren, aan den buitenkant vrijwel onbeschadigd gebleven. Het gevaarlijke over steken. Gisteravond stak de 65-jarige wielrijder S. uit Halsteren den rijksweg TholenBergen op Zoom over, op het moment dat een luxe auto een daarvoor rijdend voertuig passeerde. De bestuur der van de luxe auto bemerkte daardoor S. niet met het gevolg, dat deze werd aangereden. De man is in hopeloozen toestand naar het Alg. Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, alwaar hij kort na aan komst aan de bekomen verwondingen is overleden. Het slachtoffer, een fabrieksarbeider en vader van een groot gezin, kwam van zijn werk en stak den weg over om zich naar zij'n woning te begeven, welke een 25 meter verder lag. Zware brand te N u e - n e n. Gisteravond is brand uitgebroken in de zagerij van de deuren- en sigaren- kistenfabriek der firma "Wed. Raessens Zonen te Nuenen. Het vuur greep zoo snel om zich been, dat ook spoedig de belendende machine-afdeeling, waarin een groot aantal waardevolle machines woor houtbewerking stond opgesteld, in volle vlam stond. Daar de fabriek om ringd wordt door een vijftal groote lood sen, waarin groote voorraden bout waren opgeslagen, werd onmiddellijk voor een groote catastrofe gevreesd. De Nuenen- scbe brandweer was spoedig aanwezig, doch kon met baar bescheiden materiaal weinig tegen de vuurmassa uitrichten. Daarom werd de assistentie ingeroepen van de Eindbovenscbe brandweer en la ter ook van die uit Helmond. Beide korpsen verschenen spoedig met hun auto-materiaal, doch toen bleek bet on mogelijk om voldoende water te krijgen. Men is er in geslaagd den brand tot de zagerij, de machineafdeeling en een der houtloodsen te beperken. De schade loopt in de tienduizenden. De firma was op beurspolis verzekerd. In de fabriek werkten een tachtig man. De nieuwe Argentijnsche gezant, de heer Carlos Brebbia, bracht Vrijdag een be zoek aan minister Patijn te Den Haag in gezelschap van zijn secretaris (rechts). Bruine suiker tegen suikerziekte. De Haarlemsche rechtbank behandelde in hooger beroep een zaak tegen de 58- jarige mej. M. L. B. te IJmuiden, die eenigen tijd geleden door den kanton rechter was veroordeeld tot vier maal twee weken hechtenis wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De vrouw had een uitgebreide „prac- tijk" te.... Veenendaal en haar specia liteit was de behandeling van suiker ziekte. Een van de vier ten laste ge legde gevallen betrof een vrouw uit Vee nendaal die aan deze ziekte leed en die van verdachte bet advies had gekre gen. bruine suiker als geneesmiddel te gebruiken. Toen de patiënte boe lan ger hoe zieker werd, had een huisgenoot een dokter laten komen, die door tijdig ingrijpen haar leven wist te redden. Aan een andere vrouw in Veenendaal had verdaohte zitbaden en medicamen ten voorgeschreven „omdat anders haar kind blind geboren zou wordenl" De me dicamenten leverde verdachte niet zelf, maar zij liet een 39-jarige dienstbode daarbij als tusschenpersoon optreden. De officier verklaarde dat hij zeer tot zijn spijt vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en ontslag van rechts- vervolgig moest vragen, aangezien er en kele onjuistheden in de dagvaarding wa ren ingesloten. De rechtbank zal op 22 December uit spraak doen. De Spaansche schatten. Zooals men zich zal herinneren, werd op 5 November de behandeling van het kort geding ingesteld door eenige Span jaarden tegen de Nederlandsche Han delsmaatschappij, de Baskisohe regee ring, de republikeinsohe regeering in Spanje, den kapitein van het Engelsche stoomschip Thorpehall en verschillende vennootschappij en particulieren te Bil bao of San Sebastian, uitgesteld op ver- - zoek van den advocaat der Spaansche re- publikeinsche regeering mr F. M. Wes teroven van Mieeteren. Aanvankelijk werd de zaak, waarbijl bet ging om op heffing in kort geding van de sequestra- tie der van de eisohers afkomstige ef fecten, door den president van de Mid- delburgsche rechtbank verdaagd tot 2 December, later tot heden. Vanmorgen om half twaalf zouden de pleidooien een aanvang nemen doch zij zijn niet doorgegaan, daar de eisch is ingetrokken, zoodat het kort geding ver viel. Dit wil niet zeggen, dat de procedures zelf zijn vervallen. Integendeel, die Mijl- ven hangende, zoo goed als de Spaansche schatten van de Thorpehall blijven liggen in de safe van de Nederlandsche Han delsmaatschappij te Vlissingen. Hooger beroep. K. L. J., 48 jaar, assurantiemakelaar te Middelburg, is in hooger beroep geko men van het vonnis der Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg van 25 November 1938, waarbij bij wegens „valschheid in geschrifte" en „opzette lijk gebruik maken van een valsch ge schrift" is veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf. Ook de Officier van Justitie is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. SYDNEY DOOR EEN TYPHOON GETEISTERD. SYDNEY. Gisteravond is Sydney ge teisterd: door een van de ernstigste ty- •phonen die men hier ooit heeft meege maakt. De schade loopt in de tienduizen den guldens. De telefonische en telegrafi sche verbindingen zijn verbroken. DE TYPHOON TE MANILLA EISCHTE VEEL SLACHTOFFERS. MANILLA. Volgens de laatste berich ten heeft de typhoon welke Manilla gis teren heeft geteisterd 46 slachtoffers ge- eischt. Honderden personen zijn gewond on duizenden dakloos. Er is voor millioe- nen dollars schade aangericht. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. H. Verduin 34 j. en S. Hariot 27 j.; L. G. Koster 58 j. en J. P. Suvaal 49 j.; A. W. de Kok 24 j. en S. M. Helbers 23 j. Bevallen: T. Scherphuis geb. Roelf- sema z; H. J. Vroon geb. Quisl d. Overleden: A. van Aartse, man van J. G. Jolmers 76 j.; M. P. de Vos wed. H de Jong 74 j.; A. Marijs vrouw van A. Gideonse 74 j.; M. J. Sanders wed. van J. Jonkman 79 j.; J. Ehrbardt man van E. J. Steenbergen 62 j.; W. J. Pe tiet wedn. van A. J. Eiff 88 j. (M. G.) Van 18 December.) WEMEtLD'INGE. Gehuwd: G. Lepoe- ter 29 j. jm. en P. M. Jobse 24 j. jd. (I. G.) Over de maand November. RILLAND. Geboren: 14, Anna Catha- rina d. v. Gornelis in de "JVeij en Maria Gatharina Sinke. Overleden: 1, Adriana van Boven, 66 j., echtgenoote van Johannis Bou- wens; 2, Simon de Koning, 60 j., echt genoot van Francina Krijger (overleden te Goes). Gehuwd: 3, Pieter Francois van de Griek, 27 j. jm. en Johanna Christiana FVersdijk .22 j. jd. (I. G.) KOLIJNSPLAAT. Ondertrouwd: 2 Dec. Id an Aarnout Provoost, 23 jr jm. en Jo hanna Janna de Waard 21 jr jd. Gehuwd: 8 Dec. Pieter Kleppe, 54 jr wedn. van Cornelia Westerweele en Cor nelia Elisabeth Versluis, 38 jr wed. v. Marinus Pieter Flipse te Wissekerke; Jan Verburg 28 jr jm. en Johanna Cornelia van Giist 25 jr jd. (N.-B.) MIDDELBURG, 9 Dec. Groentenvei- ling. Veldsla 525, Spinazie 59, Spruiten 1019, "Witlof 918, Schorse- neeren 1014, Koolrapen 1.53, Andij vie 2'10, Peen 1.53, Uien 13, Kro ten 14, Savoyekool 2.5Roodekool 14, Boerekool 35, Prei 69, alles per kg.; Peen 1.5—4.5, Rapen 13, Kroten 14,5, Selderie 0.53.5, Radijs 1.52.5, alles per bos; Bloemkool 345 ct. per stuk. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 9 D'ecember. Andijvie 22.50, Breekpeen 1.50 2.50, Koolrapen 0.50, Spruiten 615, Stoofsla 7, Uien 0.601, Roodekool 2 3, Groene Savoyekool 3—'5.50, Wittekool 1, Boerekool 4.50, Prei 25.50, Witlof 512, Aardappels (drielingen) 2, alles per 100 kg.; Rammenas 1, Kroten 4, Sel derie 1.602, alles per 100 bos, Bloem kool 1.5ill, Andijvie (breedblad) 1.30 1.40, Knolselderij 12, alles per 100 stuks. Diversen: Tomaten 20.50 per 100 kg.; Hazen 1.572.01, Patrijzen 0.26, Een den 0.40, alles per stuk. i Naar wij vernemen is bet afbreken van bet reservoirgebouw op het empla cement te Kapelle-Biezelinge door de Ned. Spoorwegen opgedragen aan de heeren F. G. A. Hoornick en Zoon te Goes met betaling door dezen Ivan een som van f266.88, zijnde het hoogste bod bij de daarvoor gehouden openbare aanbesteding. Stand van Zaterdagmorgen 10 u. Licht op voor fietsers: Zondag 4 u. 18 min. Maandag 4 u. 18 min. Heden overleed te mijnen huize onze geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Overgroot vader, de heer A. TOLLENAAR, Wedn. van Francina Janse, geboren van der Schraal, in den ouderdom van ruim 89 jaar. Uit aller naam: Wed. C. MEEUWSE—JANSE. Kleinkinderen en Achterklein kinderen. Oudelande, 10 December 1938. Eenige en algemeene kennis geving. Gevraagd in klein gezin te Mid delburg: EEN NETTE DAGDIENSTBODE, niet onder 18 jaren, zelfstandig kunnende werken. Aan te melden Mevr. P. v. d. GRINTEN, Noord singel 20, Middelburg. Aanmelden; Dinsdag- of Donderdagav. 70 uur. In overeenstemming met de nieuwe Pachtwet, zijn gewijzigde met uittreksel der belangr. nieuwe bepal. dezer wet verkrijgbaar tegen storting van 1 gld. p. 3 ex. op giro 668 van DRUKKERIJ DE BINK, Stille Rijn 9 te Leiden. Moeders! Voor uw kinderen is het beste nauwelijks goed genoeg. Tot het allerbeste behoort zeker wel de van ouds bekende: LOFODINSCHE LEVERTRAAN van J. ten Doeschate te Zwolle, onderzocht en aanbevolen door Prof. Wevers Bettink te Utrecht en vele doctoren, 45 cent per groote flesch. Zeer goed zijn ook de merken: Jecovital, Sanostal, Halitrain, Mil- lioenenlevertraan, enz. DROGISTERIJ L. JANSE, L. Noordstraat 70, Middelburg. GROOTE BELANGRIJKE VERXOOPING in de garage van den heer Kopmels, recht over „De Prins van Oranje", Nieuwstraat, Goes. De Fa J. GERRITZEN zal ver- koopen: ZEER GROOTE PARTIJ SCHIT TERENDE HEEREN- EN KINDER- KLEEDING, bijv.: Ulster, Winterjas, Regienjas, Regenmantel of Costuum van 15, 20, 25, 30, 35, 40, voor ƒ7,50 10, 12,50 15, 17,50, 20, van 45, 50, 55. voor ƒ22,50, 25, 27,50. Manufacturen, Vitrages, Hand- weef, enz., Mode-artikelen, Hoeden, Petten, prachtige Stoffen voor Da mesmantels en Japonnen. De verkoop heeft plaats: Dinsdag 13, Woensdag 14, Donderdag 15 en Vrijdag 16 Dec., van 108 uur en Zaterdag 17 Dec., van 106 uur. BETAALDAG 15 MAART 1939. Contante koop er s 'geen opgeld. PUBLICATIE. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, welke zijn gedena tureerd in het tijdvak van 5 tot en met 10 December 1938, zal bedra gen ƒ1,35 per 100 kg voor groene erwten, door handelaren gedenatu reerd, en voldoende aan het stan daardmonster van kwaliteitsklasse C, en ƒ0,85 per 100 kg voor voeder erwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboo- nen, van den oogst 1938, welke vol doen aan de kwaliteitseischen en in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, zal ƒ2,50 per 100 kg bedragen. 's-Gravenhage, 9 December 1938. TEELTREGELING PLUIMVEE HOUDERIJ 1939. In aansluiting op het reeds ge publiceerde wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat ook even- tueele verzoeken ter verkrijging van een nieuwe broedvergunning voor hen, die uitsluitend voor eigen bedrijf broeden, in 1938 geen broed vergunning bezaten en bij het in gaan der teeltregeling in 1933 in het bezit van één of meer broed machines waren, welke zij bij de verplichte inventarisatie van broed machines hebben aangegeven, vóór 24 December 1938 bij de Nederland sche Centrale voor Eieren en Pluim vee te Beekbergen moeten zijn in gediend, onder storting van ƒ2,50 op haar postgirorekening no. 99651. 's-Gravenhage, 9 December 1938.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3