Uit de Provincie GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. De vliegramp te Schiphol. Kerknieuws Predikbeurten. NOORD-BEVELAND. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Sport en Politiek. Onderwijs Besmettelijke ziekten. In de -week van 27 November tot en met 8 December kwamen in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, n.l. 2 te Arnemuiden en één te Vlissingen en Kloetinge. Dammen. Uitslag ie kl. afd. B. van den Z. D. B. tusschen Goes I en Ierseke I. M. Jeremiasse-J. de Puter 11; M. de Jonge-J. v. d. Vrede 11; F. den Hertog- A. v. Sparrentak 11; G. Hoogesteger-A Goeman 20; K. Kramer-J. Kole 20, J. v. Galmthout-A. Oom 11; J. Crucq-P v. Alnrooy 20; J. Sinke-G. v. d. Endl 2O; L. DekkerA Mol 02; A. Evors- dijk-G. de Rooy 11. Officieele uitslag 137. Gistermiddag bij het uitgaan der Herv. school mocht de leerling der 7de klasse F. T. van zijn vriendje A. v. S. diens racefiets eens proheeren. Hij reed daarbij ook de oprit af van de Corn. Evensdijkstraat, waar hij de 9-jarige Ma- rietje van Melle, die met haax broertje uit school kwam, aanreed. Door een der onderwijzers werd de kleine meid, die enkele verwondingen had opgeloopen, eerst de school binnengedragen. Daarna is zij voor een nader onderzoek naar het ziekenhuis Oostwal vervoerd, waar bleek dat zij een been had gebroken. Ons werd gevraagd de aandacht te vestigen op de gisteren geplaatste annon ces betreffende te houden, jeugdsamen- komsten uitgaande van de „Jong-Neder- land voor Christus-actie". De J. N. V. C. zoo werd ons medegedeeld1, is geen be paalde organisatie „maar zij wil slechts inspireerend een rechtstreéksche bood schap van beslissing voor Christus bren gen". De vergaderingen worden gehou den Maandag- en Dinsdagavond' in het Schuttershof. Kapelle. In het versierde lokaal Obadja hield de Chr. Jongensclub „Samuël" haar jaarvergadering met genoodigden en be gunstigers onder leidipjj van den heer S. P. Groenleer. De leider der Club de heer Groenleer, sprak een openingswoord, en deelde mee dat deze jongensclub nu Leen afdeeling was geworden van de Jongelingsvereeni- ring. Toen gevraagd werd ,om enkele' leiders voor deze club, .meldden zich ne gen leden aan. Ook herdacht spr. den oud-leider wij len den heer S. Korstanje. Aan het program voor dezen avond werkte de C. J. V. hard mee. Dr J. D. Schmidt sprak een inleidend woord naar aanleiding van do wonder volle spijziging en den .storm op zee. Nu volgde afwerking van het pro gramma, dat een rijke afwisseling bood. Zang, muziek, voordrachten, tooneelstuk- jes, pantomime en een tableau wisselden elkaar af. Hansweert. De veerboot Prins Hendrik beeft gistermorgen tusschen Hansweert en Wal soorden macbineschade gekre gen en is ten anker gekomen. Aange boden sleepboothulp om de boot in een haven te sleepen werd geweigerd, zoo dat deze laat in den namiddag nog ten anker lag. De post werd naar Walsoor den gebracht met het postbootje „Zee meeuw" dat echter gistermiddag .ookma- chineschade kreeg en dat ook niet meer kon doen. Toen werd een mosselvaartuig •aangenomen om vrachtgoed en passa giers over te varen wat met dezen kou den wind ongetwijfeld een genoegelijk reisje is geweest. Later .in den namid dag is de „Luctor et Emergo" van Vlis singen gekomen, die den dienst nu zal waarnemen. Ierseke. De tentoonstelling van oester- pannen, aangeslagen in seizoen 1938 zal 18 Januari a.3. plaats hebben. Verschil lende attracties zullen er aan verbonden zijn. De deelneming zal groot zijn. Vrijdagavond is de luxe-auto van den heer Zwemer van Kruiningen nabij de mosselkokerij van de firma de Leeuw in een watergang gereden. De weg is daar zeer smal en het ongeluk is te wijten aan het niet behoorlijk kunnen pa-sseeren van een tegenligger. Geen persoonlijke onge lukken, wel materieels schade. Een kraanwagen uit Goes heeft de auto op het droge gebracht. Krabbendijke. Gisteravond hielden de Geref. Meisjesvereen. „Bidt en Werkt" en de Geref. Jongelingsvereen. „Truffel en Zwaard" alhier een goed bezochte ge combineerde jaarvergadering in de Ghr. school. Het programma bevatte o.a. inleidin gen, tableaux, zang, voordrachten enz. Ds Roe sprak bet slotwoord, waarin hij allen opwekte steeds hard voor de ver- eenigingen te werken, zoodat Gods Woord ook hier vrucht mag dragen. De vergadering droeg een zeer gezellig karakter, terwijl in de pauze's de aanwe zigen werden getracteexd op chocolade melk an koekjes. Koudekerko Inbreker gepakt. Toon J. P. H. bij Jen heer L. in rlezo gemeente een bezoek bracht,, zal hij niet vermoed hebben, dat dat voorloopig zijn laatste bezoek zou zijn. Om in do woning van L. te komen maakte hij gebruik van een gegoten voor werp, welk voorwerp afbrak, door den bewoner werd gevonden en ter band ge steld aan den gemeenteveldwachter De „Ekster" was een van de beide Lockheed-vliegtuigen, waarvan de K.L.M. tpt dusver beschikte. Het vliegen op vollast geschiedt met een geheel belast vliegtuig. Behalve la ding kan een Lockheed, zooals de „Ek ster", tien passagiers meenemen. Het ge wicht dezer passagiers en de gebruike lijke lading wordt bij de oefeningsvluch- ten vervangen door zakken zand. Het verongelukte vliegtuig was dus zwaar beladen. Verhaal van een ooggetuige. Een ooggetuige van het ongeluk, dat onze luchtvaart thans weer beeft getrof fen, vertelt: „De Ekster" kwam laag vliegende in aanraking met de toppen van de boomen aan den Schipholdijk. Direct daarop is bet, met draaiende motoren, neergestort tegen den weg, die van den Scbipboldijk loopende langs de Ringvaart, leidt naaï de boerderij „Johanneshoeve" van den beer Van -de Veldt. Onmiddellijk nadat het toestel was neer gestort, vloog het in brand. Geweldige vlammen schoten omhoog en iedere mo gelijkheid om de inzittenden te hulp te komen, was uitgesloten. Het brandende toestel verspreidde een enorme hitte, zoo- dat bet gevaarlijk was te dicht bij het toestel te komen." Andere ooggetuigen deelen mee, dat het vliegtuig, nadat het van Schiphol was gestart, eerst over de Ringvaart van de Haarlemmermeer vloog en toen met een korte bocht weer boven den polder terugkeerde. Het toestel vloog zeer laag. Op zeker oogenblik werd een der beida motoren afgezet, hetgeen overeenstemt met de officieele lezing, dat juist hier mede proeven weiden genomen. Dien tengevolge verloor het toestel nog meer hoogte. Toen het toestel de Ringvaart gepasseerd was, raakte het met een vleu gel de takken van een aan den Schip holdijk staanden boom en kwam toen „fladderend" omlaag. De linkermotor van de „Ekster" vloog, nadat het vliegtuig met de aarde in bot sing was gekomen, los en drong in den wal va.n de langs den dijk loopende sloot. Het toestel zelf maakte een kwart slag om, schoof rakelings langs een daar staande arbeiderswoning en sloeg ver volgens te pletter tegen den weg, dia van den Schipholdijk naar de „Johannis- hoeve" leidt. Geweldig was de slag, waarmede het vliegtuig hier neerkwam. Tot op verren afstand was deze te hooren. Direct schoten groote vlammen om hoog, Aan alle kanten stond het toestel in brand, zoodat er van redden geen sprake was. Brokstukken van het vliegtuig kwa men op vrij grooten afstand terecht. Met behulp van koolzuursneeuw ge lukte het vrij spoedig de vuurzee, die door benzine gevoed werd, te dooven. Het vuur had echter reeds nagenoeg alles verteerd. Troosteloos is de aanblik die het ter rein van de ramp biedt. Hier liggen de woest uiteengetrokken en door het vuur „Ekster" nabij Schiphol. Een overzicht op de plaats des onheils. Van het toestel niets meer dan een vormelooze rest over. De ramp van het Lockheed-vliegtuig geblakerde, schier onherkenbaar gewor den wrakstukken van wat een der meest trotsche vliegtuigen van onze nationale luchtvaartmaatschappij was. Op het gras van het weiland teekent zich nog een diep spoor af, dat daarin is getrokken door het landingsgestel. Het toestel, neergekomen in een nog razen de vaart is door den schok die het kreeg bij het raken van den grond in stukken gebroken. De vleugels zijn afgeknapt, de motoren zijn er uitgeslingerd. De sterke machine, die zoovele malen trotsch en snel over Schiphol heeft gevlogen, is broos ge bleken als glas, toen de machine haper de en zij in volle vaart tegen de aarde is geslagen. De benzinetanks, die open scheurden, hebben vlam gevat en heb ben het geheele vliegtuig doen veran deren in een zwart geblakerd en door de hitte verwrongen metalen ruïne. Vier jonge menschenlevens zijn bij deze ramp te betreuren. Twee hunner waren gehuwd en hadden kinderen. De Omgekomenen. Arie van der Syde werd geboren op 23 Februari 1912 in Dordrecht.. In. Aug, 1931 trad hij in dienst van de luchtvaart- afdeeling Soesterberg. Op 15 April 1934 kwam hij in dienst van de K. L. M. Hij was j»ehuwd en woonachtig te Amstelveen. Gornelis Menne Schrey is geboren op 28 October 1907 in Rotterdam. Op 1 Juni 1934 trad hij in dienst van de K. L. M. De heer Schrey was gehuwd en woonde te Heemstede. Antonie Becking is geboren op 8 Maart 1907 in Amsterdam en trad op 1 Juli 1935 in dienst bij de K. L. M Karl Leo Hans Jaedicke .is geboren op 9 April 1915. Hij trad op 24 Aug. 1929 in dienst bij de K. L. M. Evenmin als Becking was hij gehuwd. Boer Smit vertelt. Voor het raam van boer Smit is de vliegmachine verongelukt. Hijzelf heeft dadelijk geholpen. Zijn vrouw is flauw gevallen, aldus de „Telegr.". Wij praat ten met hem. „Mijnheer", zoo zegt hij, „het was meer dan verschrikkelijk. Wij zaten rustig thuis. Mijn vrouw had juist het eten opgezet en ineens gebeurde dat verschrikkelijke, dat ik mijn leven niet meer zal vergeten. Ik hoorde een geloei van motoren en meteen zag ik vlak voor mijn oogen een verschrikkelijke vlam, het blinken van aluminium. Ik hoorde een donderenden slag, die het heele huis deed dreunen. Ik wist één seconde niet wat er gebeurd was; toen zag ik ontzaglijke steekvlam men in de lucht schieten en hoorde doffe knallen. Mijn vrouw riep: „Een vlieg machine", en viel flauw. Ik greep haar op en het kind en rende wat ik rennen kon uit het huis. Ik geloof niet, dat ik ooit zoo hard geloopen heb. Ik wist niet waar ik moest blijven. Ik holde naar de vliegmachine. Zij zat tusschen de boo men voor mijn huis en op de sloot. Ik wist niet wat ik zag. Het was één en al vlam. Er was heelemaal geen redden meer aan. Alleen zag ik nog een stuk cabine liggen. Daar ben ik heen geloopen. De deur was open en ik keek er in, maar er was geen mensch. Ik begreep wel, dat het lot van de inzittenden droevig zou zijn, maar ik wist in den beginne niet wat ik moest doen. Ik stond maar te roepen, zag door de vlammen heen van den anderen kant menschen komen en samen hebben wij toen zand en water op de machine trach ten te gooien. Maar je kon er haast niet dichtbij komen, want de vlammen lekten tot boven in de boomen. Het was ver schrikkelijk. Ik ben ontzaglijk dankbaar, dat mijn huis gespaard is gebleven. Het heeft maar enkele meters gescheeld. Men heeft mij gezegd, dat de piloot op het laatste oogenblik het huis nog ontweken heeft en tegen de boomen is gevlogen. Ik weet niet of het waar is. Als dat zoo is, moet ik hem wel diep erkentelijk wezen. Want hij heeft heel mijn bestaan en heel mijn gezin dan gespaard." D'e vier om het leven gekomen slachtoffers bij de ramp van de „Ekster". V.l.n.r.: A. van der Seyde, piloot; G. M. Schrey, piloot; A. A. G. Bekking, radio- telegrafist; en K. L. H. Jaedecke, werktuigkundige. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beekbergen, Th. E. v. d. Brug te Harlingen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Berkel en Roden rijs, J. A. Vink te Hoek. 111 i Promotie. Ds M. Hansen, Ned. Herv. pred. te K a t s, is gepromoveerd tot doctor in de theologie aan de rijks universiteit te Utrecht op proefschrift: „(Het ascetisme en Paulus' verkondiging van het Nieuwe Leven". Ds A. Dekker, Ned. Herv. predi kant te Otterloo, heeft na ruim 41-jari- gen diensttijd tegen 1 April emeritaat aangevraagd. Krabbendijke. Bij de gehouden stem ming der Ned. Herv. Kerk voor een lid van het kiescollege, vac. wijlen J. Cuzee, is gekozen dhr Waardenburg. Gapinge. 'Herkozen tot kerkeraadsleden der Ned. Herv. Gem. de heer en L. Diela- man en M. Dingemanse en gekozen tot notabel in plaats van den heer J. Vos de heer L. Luitwieler. Schuier, die het op zijn beurt toonde aan de marechaussee te Vlissingen. Aan het achtergelaten voorwerp was het beroep te herkennen en dat zou H. noodlottig worden. Het opgegeven signalement klopte n.l. vrijwel met den bekenden te Middelburg wonenden H. en bij een bespreking met de gemeente-politie te Middelburg werd besloten een bezoek ten huize van H. te brengen. En met succes. Behalve de inbraak bij L. heeft H. ook bekend te hebben ingebroken bij den al hier wonenden Z. (V. G.) Kortgene. Loop der bevolking over November. Vertrokken: Jacob M. de Vos en echtgen. naar Kats; Gornelis P. J. Bouwense naar Goes. Tholen. D'e botvisscherij is gestaakt wegens de geringe vangsten. Over het algemeen is de botvangst dit jaar zeer slecht geweest. De kuilvisscherij werd deze week uitgeoefend door vier vaar tuigen. Over het algemeen waren de ver diensten in dezen tak van bedrijf loo- nend. i De oesterverzending voor België neemt geregeld toe. Ook Engeland neemt goed af. De verzending in November was beter dg.n vorig jaar. De kwaliteit der oesters is best, doch de prijzen zijn aan den lagen kant. Dat de leider van de Duitsche sport, aldus de „Nederlander", als reac tie op het verbod van den Rotterdam- schen wedstrijd, tot nader order alle sportwedstrijden tusschen Duitschers en Nederlanders heeft verboden, betreuren wij. Uit deze beslissing blijkt immers, dat onze Oosterburen het bewuste verbod hardnekkig blijven beschouwen als een politieke daad, terwijl het slechts een maatregel van orde was. Het heeft weinig doel een en ander opnieuw uiteen te zetten. Wij willen slechts de hoop uitspreken, dat rustige beobrdeeling in den loop der tijden den leider van de Duitsche sport tot andere gedachten zal brengen. Aan verwikkelingen, zelfs al betreffen zij slechts het gebied van de sport, be staat noch bij ons, noch hij anderen behoefte. Gedenkdagen. Ds J. H. Grottendieck, Evang. Luth. pred. te Dor drecht, van 18931896 teZierikzee en Ds H. Buurman, em. pred. der Geref. Kerk te Amstelveen, van 1893—'1899 te Meliskerke, hopen a.s. Zondag te herdenken, dat zij 45 jaar geleden in het ambt werden bevestigd. Emeritaat. Ds G. van Rams- horsx, Ned. Herv. predikant te Nijme gen, heeft wegens voortdurende onge steldheid met ingang van 1 April eme ritaat aangevraagd. Zondag 11 Dec. 1938. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Boersma. 'sHeer Hendrikskinderen, vm. ds v. Dijk, nm. geen d. Cursus Gas- en Waterfitters. De cursus voor gas- en waterfitters te Goes gaat uit van de Vereen, de Am-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2