Dooden-verbranding. Begrooting van Sociale Zaken. imma. Dagblad voor de Provincie Zeeland „MIJNHARDDES" EERSTE BLAD. Buitenland. De eischen van Italië. Binnenland. ZATERDAG 10 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 61 Memorie van Antwoord. Een Hoogleeraar-partljvoorzltter. ■JJL-.' "1- iü.l nber 1938. in 415.5 M. KRO- 8.15 Ber. 10.00 serie. 12.00 Ber. 3ram. 1.20 KRO- Voor de rijpere 2.45 Voor de kin- De KRO-Melod. Gram. 5.30 Es- ;htegaaltjes. 0.15 weekoverz. 6.45 L5 Causerie over let. aeterfl. 8.00 Medit. met muz. 50 KRO-Orkest. 9,15 Causerie adiotooneel. 9,55 Verv. koorconc. sportrevue. 10,55 ïtsprogr. (Gram.) M. VARA-uit- q. en 7.308.00 Ber.) 10.00 Mor- .rb, in de Gonti- 12.15 Ber. 12.17 ram. 1.15 De .00 „Esmeralda" erie over geestel. ïarijl 2.503.00 ,30 Het Residen- 1.30 ELsperanto- 5.30 Filmland. 30 Gron. uitz. 7.05 Gram. 7.10 '.30 Bijbel ver tei l-her. 8.03 Ber. 8.15 VARA-ork. ikn. 9.01 Cause- irooruitP', hierna Okél" gevar. ).S5 Gram. 11.00 00 Gram. 1938. en 415.5 M. 8.30 NCRV. 7.45— 9.30 Hoogmis, ie „R.K. Reclas- TJnion Chorale". L.20 KRO-orkest. or ouderen. 2.30 Kerk zingt met istraties (opn.). Gram. 4.00 Zang 5.00 Gew. muz. Kerkd. Hierna: Gram. 8.00 Ber. KRO New Style O Russisch gem. 15. 9.45 Gram. 15 Gram. 10.30 Epiloog. M. RO. 8.55 VARA. 5.30 VARA. iwpr. 9.30 Gram. andering in Po- o. 10.40 Declam. ram. 12.00 Cau- terzake doen", lorkest en gram. iche dagbladen", ilfuur. 2.30 Con- 4.30 Orgel. 5.00 ,rs. 5.30 Kinder- Corte Wijdingsd. 8.00 Ber. ANP. .20 AVRO-Amu- •ls en solist. 9.00 oneel. 9.20 Gino nble en solisten. K.L.M. de lucht 11.00 Ber. ANP, 4012.00 Gram. ERBER1CHT. an hedenmorgen Vlissingen licht matig; tempera^ .acht 6; neerslag 1 hedenavond tot krachtige tot V. wind, toene- morgenochtend ■ing in tempera- latige tot krach- raar bewolkt tot morgen regen, temperatuur. ïgsdienst. erd geseind aan en tot Nieuwer- el Lddag 3 u.: '1 ag 3 u.: 753. etsers: Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen- Door de Regeering is medegedeeld, dat een herziening van de Begrafeniswet, waarbij ook het vraagstuk van de ver branding van lijken geregeld wordt, in voorbereiding is. Voor sommige vrijzinnige bladen is dit bericht aanleiding geweest om alarm te slaan en tegen de aantasting van de vrij heid die hier gevreesd wordt, reeds bij voorbaat te protesteeren. Wij willen deze kwestie, die nu weer nieuwe actualiteit krijgt, meer van nabij bezien. De geldende Begrafeniswet schrijft voor, dat elk overleden persoon en doodgebo ren kind, wordt begraven in een gesloten kist op een begraafplaats, overeenkomstig die wet aangelegd of toegelaten. Slechts op verzoek van echtgenoot of andere na bestaanden of ingevolge testamentaire be schikking van den overledene kan met ver lof van den Burgemeester een uitzonde ring op dit voorschrift worden gemaakt, ingeval men het lijk wenscht te doen die nen voor ontleden, of indien men het wonscht te bewaren. Volgens de bedoeling van deze wet is lijkverbranding in ons land niet geoorloofd. Maar die bedoeling is in de wet niet tot uitdrukking gekomen. Toen dan ook in 1914 bij de eerste lijk verbranding te Driehuizen tegen twee daarbij betrokken personen proces-verbaal werd opgemaakt, bleef een veroordeeling achterwege. Volgens het oordeel van den Hoogen Raad, die deze zaak in cassatie te behan delen kreeg, is de strekking van Art. 1 van de Begrafeniswet niet slechts de wijze te regelen waarop gehandeld moet worden i n d i e n er begraven wordt, maar be paalt dit voorschrift vóór alles, dat als regel, elk lijk moet worden begraven, terwijl aan dit voorschrift niet wordt voldaan, wanneer na ver branding van het lijk de overgebleven asch en de uitgegloeide beenderen worden be graven. De Hooge Raad sprak echter tevens uit, dat de wetgever verzuimd heeft de perso nen aan te wijzen, die met de zorg voor het begraven worden belast, zoodat dus wegens niet-naleving van het voorschrift van artikel 1 niemand straf rechtelijk aansprakelijk kan worden gesteld. In deze uitspraak van den Hoogen Raad heeft het toenmalige Kabinet Cort van der Linden, 'hoewel het nadrukkelijk verklaar de van oordeel te 'zijn, dat onder de be staande wetsbepaling het verbranden van lijken niet kon worden toegelaten, aanlei ding gevonden de lijkenverbranders onge moeid te laten. Van verschillende zijden werd toen op het Ministerie aandrang uitgeoefend, de geconstateerde leemte in de Begrafenis wet aan te vullen. Hiervan wilde het Ministerie echter niet weten. Minister Gort van der Linden ver klaarde, dat de zaak niet urgent was, ter wijl z.i. de politieke constellatie het slagen van een regeling precair maakte. Op deze wijze werd door een lijdelijke houding van de Ministers overtreding van de wet in de hand gewerkt en naar toen tertijd terecht werd opgemerkt, het gezag ondermijnd. Geheel werkeloos bleef de Regeering echter niet. Zij begreep zeer goed, dat door de uit spraak van den Hoogen Raad de göheele wettelijke regeling van de lijkbezorging op losse schroeven was gezet. Vandaar, dat zij zich met de wetsover treders in verbinding stelde en met hen een zekere regeling trof, waardoor de ver branding van lijken feitelijk gesanction- neerd werd. Om te voorkomen dat moge lijke sporen van misdaad door de lijkver branding zouden worden vernietigd, werd overeengekomen, dat geen doode zou wor den verbrand, zonder dat van den genees heer, die den overledene bij' zijn laatste ziekte behandelde en van een tweeden ge neesheer, die de lijkschouwing heeft ver richt, een verklaring is overgelegd, dat hun de doodsoorzaak met zekerheid be kend is en dat er niet de minste aanlei ding bestaat om aan een anderen dan aan een natuurlijken dood te denken. Reeds spoedig na het aftreden van het Kabinet Cort van der Linden werd deze zaak opnieuw aan de orde gesteld. Bij Koninklijke Boodschap van 27 Sep tember 1919 werd een wetsontwerp inge diend, dat in de eerste plaats diende om de door den Hoogen Raad geconstateerde leemte in de Begrafeniswet weg te nemen door het aanwijzen van de bepaalde per sonen, die strafrechtelijk aansprakelijk zijn voor het begraven der dooden. Tege lijkertijd werd voorgesteld de wet aan te vullen met bet oog op de lijkverbranding, door deze onder zekere voorwaarden toe te staan. Blijkens de Memorie van Toelichting stelde de Regeering zich op het stand punt, dat de lijkverbranding door de wet is uitgesloten en dat niet kan worden ge duld, dat de eerbied voor de wet wordt ondermijnd door het blijven gedoogen van een praktijk in strijd met letter en bedoe ling der wet. Nu echter door het vorige Kabinet de lijkverbranding gedurende eenige jaren was getolereerd en gesanctionneerd meen de de Regeering niet te mogen ingrijpen in toestanden, die zich eenmaal gevestigd hadden. Wel werden, teneinde de justiti eel© belangen beter te waarborgen voor de verbranding enkele regelen gesteld, door de mogelijkheid te scheppen, dat uit breiding van het aantal lijkovens werd verboden, en door de verbranding van l(j- ken aan zekere bepalingen te binden. Dit wetsontwerp ondervond van twee kanten bestrijding. De voorstanders van de verbranding der dooden meenden dat met de voorge stelde bepalingen de vrijheid te veel in het gedrang kwam, terwijl de principieels te genstanders zich onbevredigd 'toonden, omdat het ontwerp den bestaanden on- rechtmatigen toestand bedoelde te conso- lideeren. Tot de openbare behandeling heeft dit wetsontwerp het niet gebracht. Na de ver schijning van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer, is het door allerlei omstandigheden blijven rusten. Met voldoening zagen wij' dat thans op nieuw een regeling wordt voorbereid. De thans bestaande toestand van wetteloos heid mag niet voortduren. Moge het gelukken een regeling te tref fen die naar het woord van D'r Colijn ge richt ia op de beveiliging van de positief-Christelijke grondslagen onzer samen leving. „TUNIS, SUEZ-KANAAL EN DJIBOETI". Steun van Duitschland? In de „Giornale d'Italia" schrijft Gay- da, dat de Italiaansche eischen vooral betrekking hebben op Tunis, het Suez- kanaal en Djiboeti. De regeling van de Fransch-Italiaan- sche betrekkingen is thans aan de orde gesteld en deze kwestie zal geregeld moe ten wordenl Dit is een juridische en poli tieke realiteit, waar geen subtiele politiek jets aan zal kunnen veranderen. Het Italiaansche imperium heeft nieuwe groote belangen beschapen aan de Roo- de Zee en aan den daarheen leidenden weg. In geheel Italië worden door studenten en door de bevolking tegenbetoogingen gehouden tegen de Fransche anti-Itali- aansohe betoogingen". Gisteren was alles rustig in Tunis. Te Bastia (Corsica) hebben een hon derd studenten voor het Italiaansche con sulaat betoogd. Met steenen hebben zij de ruiten ingeworpen. Politie en gendar merie joegen de betnogers uiteen. Het consulaat wordt thans bewaakt. Op denzelfden dag, waarop von Rib- bentrop uit Parijs terugkeerde, openen de Duitsche bladen een perscampagne, waar in de Italiaansche aspiraties in zake Tunis, Corsica en Nice volledige moreele ondersteuning vinden. De bevolking van Tunis wordt aan den Duitschen lezer als voor het over- groote deel Italiaansch voorgesteld, tér- wijl op Corsica „nauwelijks Franschen wonen". Het kan wel geen twijfel lijden, dat een Duitsche perscampagne is ge opend, welke de Italiaansche eischen in zake Tunis, Corsica, Nice en Djiboeti ten volle zal ondersteunen. DE BELGISCHE REGEERING BLIJFT AAN HET BEWIND. Gisteravond werd te Brussel een mi nisterraad gehouden, na afloop waarvan minister-president Spaak aan de pers vertegenwoordigers mededeelde, dat de regeering besloten heeft, aan het bewind te blijven, daar een politieke crisis op fi nancieel en economisch gebied tot een ramp zou kunnen leiden. DE MAATREGELEN TEGEN DS NIEMöLLER. Uit betrouwbare bron vernam Un. Press dat het ministerie van kerkelijke zaken eerlang aan ds Niemöller zijn bevoegd heid als dominé van de Evangelische Kerk zal ontnemen. Daar ds Niemöller in zijn ambt ge schorst is, trekt hij geen salaris op het oogenblik meer, zoodat het besluit van Beroep op de uiterste offervaardigheid van heel het volk. Betere verdeeling van den arbeid en vervroegd ontslag voor ouderen. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Sociale Zaken voor 1939. Het volgende is daaraan ontleend: Met vele leden blijft de minister voor al de bestrijding van] de werkloosheid opvatten als het meest klemmende deel van zijn taak. Het is ook de meening van den minis ter, dat het streven met alle kracht er op gericht moet zijn, door t ijl d e I ij- ke werkverruiming blijl- vende werkgelegenheid te scheppen, alleen zóó kan sprake zijn van mogelijke oplossing der werkloosheids- ramp. De minister geeft uiting aan zijn vaste overtuiging, dat de mate van het wel slagen in den strijd tegen de werkloos heid ook ten nauwste samenhangt met de klaarheid van het besef bij' het geheele Nederlandsehe volk, dat èn de toestand van den werklooze en zijn gezin ên het algemeen belang der Nedeilandsche ge meenschap zoowel op ieder individueel als op allen gezamenlijk den gebiedenden plicht leggen, tot de uiterste grens van het menschelijk mogelijke te gaan in offer vaardige medewerking aan dezen kamp. Wordt de uitgroei van het bedrijfsraden-instituut door den minister zooveel mogelijk be vorderd door den bedrijfsraden de hun passende taak deelachtig te doen worden, ook op de instelling van nieuwe bedrijfs raden binnen het kader der bestaande wetgeving Is hij gaarne bedacht. Intusschen is het aantal bedrijfsraden thans gegroeid tot 18. De werkzaamheid van bedrijifsra- den en bedrijfsoommissies, daarbij bijgestaan door leden der werk- commissie en vertegenwoordigers van het departement van Sociale Zaken, heeft ge leid tot een groot aantal adviezen. Binnenkort is een voorstel Inzake de bevordering van den schoenenex port te verwachten. Binnenkort zal de bedrijfscommissie voor de metaalindustrie een advies indienen met betrekking tot de in richting en doelstelling van de centrale werkplaatsen. De bedrijfscommissie voor het bak ker s b e d r ij f zal zeer binnenkort met haar rapport inzake de mogelijkheden tot werkloosheidsbestrijding in het bak kersbedrijf gereed komen. Het ligt in het voornemen van den mi nister op het terrein der arbeidssprei- ding op den ingeslagen weg voort te gaan, derhalve de bedrijfsgewijze gere gelde samenwerking met het bedrijfsle ven, waarin zoowel dat bedrijfsleven als de overheid ieder eigen verantwoordelijk heid dragen en dienovereenkomstige taak hebben, voort te zetten. De Minister onderschrijft niet de mee ning van vele leden, als zou onder de mid delen tot verdeeling van den beschikbaren arbeid over een grooter aantal personen de verkorting van den ar beidsduur voorop staan. Ook het bedrijfsleven ziet vooralsnog op dit punt niet veel mogelijkheden. Wat het buiten land op het stuk van de 40-urige werk week te zien geeft, stemt tot een zeer ge reserveerde houding. De minister verstaat den aandrang, dien verscheidene leden op hem uitoefe nen tot verdere invoering van de arbeidswet. De desbetreffende regeling voor het transportbedrijf het rijtijdenbesluit zal over eenige maan den kunnen worden ingevoerd. Verder wor den regelingen voorbereid ten aanzien van handelsreizigers en'maga- zijnbedienden. Wat betreft de werktijden van de b e - dienden op de kantoren, die thans ten aanzien van het volwassen kan toorpersoneel nog niet onder de werkings sfeer der arbeidswet vallen, kan worden medegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld. Een onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van den arbeidstijd vooï het verplegend personeel is nog niet ingesteld, omdat daartoe de ge legenheid tot nu toe ontbrak. Een regeling betreffende den arbeid van jeugdige personen en vrou wen in den landbouw ligt gereed. Het maakt bij den minister nog een punt van overweging uit, of hij' in het evenbedoelde ontwerp tevens bepalingen zal opnemen, welke een redelijke beper king van den arbeidsduur van volwassen mannelijke landarbeiders bevorderen. Ten aanzien van de groenten- en fruitveilingen hebben de rechterlijke uitspraken, waardoor deze ondernemingen buiten het bereik der Ar beidswet zijn gekomen, een ongewenschten toestand geschapen. Het ligt daarom in de bedoeling bij een 'herziening der Ar beidswet de toepasselijkheid van haar be palingen aldaar buiten eiken twijfel te stellen. Indien plannen tot vervroegd ontslag van oudere arbei ders, als waarvan thans sprake is in het grafisch bedrijf, verwerkelijkt kun nen worden door de beschikbaarstelling van dientengevolge bespaarde steungel den, is de minister tot de bevordering van zoodanige beschikbaarstelling in beginsel bereid. De indiening van bet wetsontwerp tot regeling van de kinder'bijslag- ver zekering, kan spoedig worden tegemoet gezien. Een ontwerp totwijziging van de warenwet, welke o.a. verplich te 'hoeveelheidsaanduiding op waren, be treft, varieert in een vergevorderd stadi um van voorbereiding. bet ministerie momenteel geen direct ver lies voor hem beteekent. "Wel echter zal zijn familie de pastorie, waarin zij thans woont, moeten verlaten. Bovendien zal het den organisaties van dominees verboden zijn, de familie van ds Niemöller te helpen. MINISTER PIROW TERUG NAAR ZUID-AFRIKA. Gisteren is Pirow van Londen vertrok ken om naar Z.-Afrika terug te keeren. Voor zijn vertrek naar Zuid-Afrika heeft Pirow een verklaring afgegeven. Hoewel een deel der pers mijln opvattingen niet deelt verlaat ik, aldus de Minister, Europa met het gevoel van bijna onverdeelde bezorgd heid. De eenige glimp van hoop is het Lit, dat Chamberlain geen poging zal sparen een duurzame basis voor den vre de te verzekeren. Zijn phenomenaal suc ces te München moedigt mij aan te ge- looven, dat hij ook de tegenwoordige si tuatie zal redden. Tezelfder tijd moet worden erkend, dat hij alles beeft gedaan wat redelijkerwijs verwaoht kan worden. Thans moet het gebaar komen vaneen of meer der andere par- tijlen van München. HOE ITALIë BEWAPENT. De uitgaven voor de nationale defensie in Italië zullen verhoogd worden met een bedrag, dat ongeveer 20 pet. is van het gewone budget 19381939. Doordat de duce nog 114 milliard lire aan bet ge wone budget heeft toegevoegd, zijn de uitgaven voor de Italiaansche defensie gebracht op totaal 7.023.857.246 lire, hetgeen'ongeveer 28 pet van de totale uitgaven van de regeering in hetbelas- t i n g j a a r 19381939 uitmaakt. Marine-experts melden dat Italië thans vier slagschepen van 35.000 ton bouwt, twee zware kruisers ombouwt en 12 lich te kruisers, 12 torpedobooten en 20—30 nieuwe onderzeeërs in constructie heeft, waarvan verscheidene, volgens 't zeggen, van het groote oceaantype zijh. VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Gistermiddag is een Fransch vliegtuig van de vliegbasis van Nancy neergestort. Het toestel verbrijzelde tegen den grond en vloog terstond daarop in brand. Alle vijf leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Een Italiaansch watervliegtuig van de basis Tarente met een bemanning van twee personen aan boord is in zee ge stort. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. OEKRAINERS IN POLEN EISCHEN AUTONOMIE. Senisationeele motie. De Oekrainsche afgevaardigden en ver tegenwoordigers van de bevolking van Wol'hynië hebben in den Poolschen land dag een sensationeele motie ingediend, waarin zij' autonomie vragen voor de door Oekrainers bewoonde gebieden. De bevol king daar telt ongeveer 7 millioen zielen. DALADIER VERDEDIGT ZIJN BELEID In de Fransche kamer heeft minister president Daladier gistermiddag een gToote rede gehouden, waarin hijl zijn be leid rechtvaardigde en de revolutionaire actie van de communisten en de hen steu nende socialisten aan de kaak stelde. In het verloop van zijn rede zeide Da ladier o.a. nog, dat hij voornemens is, de orde in het land onverbiddelijk te hand haven. 1 „Mljnhardtja" 5 ct 12 „MUnhardtJai" 50 oL Met een enkel woord hebben wij, zegt de „Maasbod e", reeds gereageerd op de onverantwoordelijke wijze, waarop prof. Telders, voorzitter van de Libe rale Staatspartij, gemeend heeft zich te moeten uitlaten over de regeering in verband met haar houding tegenover de D'uitsohe vluchtelingen. Dé „Volkskrant" Zegt, na enkele passages geciteerd te .hebben, kort en bondig: „Dit alles schrijft niet de eerste de beste, maar professor mr B. M. Telders, sinds korten tijd voorzitter der Liberale Staatspartij. Deze hoogleeraar-partijvoorzitter heeft, afgezien van zijn voor de regeering be- leedigende uitlatingen, getoond alle inT zicht te missen in een vraagstuk van in ternationale beteekenis en omvang en weltfremd te staan tegenover een pro bleem, dat men niet met enkele braden de volzinnen oplost. Een hoogleeraar-partijvoorzitter, die voor de Duitsche Joden hier te lande „een blijvende asylverschaffing" vordert, toont daarmee zijn volkomen onbevoegd heid om aan staatkunde te doen, laat staan daarbij leiding te geven." Een kleine advertentie ln de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. OVERHEID EN TUBERCULOSE BESTRIJDING. Stichting voor het uitvoeren van keuringen wordt opgericht. Bij nota van wijziging stelt de minis ter van Sociale Zaken eenige aanvul lingen op de begrooting voor 1939 voor. Aan de toelichting ontleenen wij: Binnenkort zal worden opgericht een stichting, welke zich zal belasten met het uitvoeren van keuringen op medisch- hygiënisch gebied, waarbij in de eerste plaats worden beoogd keuringen op long-tuberculose, welke in de laatste ja ren ten aanzien van personeel, zoowel in dienst van de overheid als van par ticulieren, in toenemende mate worden verricht. Het ligt in de bedoeling, dat het Rijk zal participeeren, voorshands alleen door het departement van Onderwijs, K. en W., met het oog op de keuringen van schoolpersoneel en door het departement van Sociale Zaken wegens de hierbij be trokken belangen van de volksgezond heid. BEVORDERING VAN EMIGRATIE. Onderzoek in verschillende landen. Bij ©en binnenkort in te dienen supple toir e begrooting van Sociale Zaken voor het dienstjaar 1938 zullen gelden worden aangevraagd wegens door de stichting Landverhuizing Nederland te nemen maatregelen ter bevordering van de emi gratie naar verschillende overzeesche lan den, in het bijzonder in verband met"ëen door genoemde stichting in te stellen on derzoek omtrent nieuwe emigratie-moge lijkheden. De hieruit voor 1939 voortvloeiende uitgaven (kosten van vertegenwoordiging <?er stichting Landverhuizing Nederland in Canada, Australië, Chili, Argentinië en Zuid-Afrika) worden geraamd op f 41000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1