DE ZEEUW TWEEDE BLAD De Tweede Kamer. Uit de Provincie HET KINO VAN TREFUSA Droevige mentaliteit. MIDDELBURG. FEUILLETON GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. VAN VRIJDAG 9 DEC. 1938, Nr 60. BEGROOTING ECONOMISCHE ZAKEN. DIVERSE MIDDENSTANDS- BELANGEN. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de begrooting van Eco nomische Zaken voortgezet. De heer Botterweg (A.R.) voor spelt den minister, dat deze in zake de ordening wel beneden de maat zal blij ven, gezien de hooggespannen verwach ting, welke buiten de Kamer in dit op zicht van hem worden gekoesterd. Aan de toekomst van den mid denstand twijfelt spr. niet, al zijn er zorgen. D'e Middenstandsraad constateert zelfs belangrijken vooruit gang. Men klaagt over de werking van de Vestigingswet, maar hier geldt ook, dat met het bezit van de zaak het ver maak eindigt. De heer Do n k e r (S.Dl) wijst op den steun, dien de Belgische havens genie ten. Tegen een gezonden concurrentie strijd zou niemand bezwaar hebben. Door Rijnvaartpremies, gratis sleepen, be voorrechting bij contracten, steunt de Bel gische regeering Antwerpen. Rotterdam, onze grootste havenstad, moet echter in haar eentje den strijd le gen Antwerpen voeren. Spr. dringt op meer steun aan. De heer Kortenhorst (R.K. zegt, dat wij met onze economische politiek thans op den goeden weg zijn. Inzake de tarievenpolitiek kan men vertrouwen hebben. Schijnbare dualismen (export en buitenlandsche markt b.v.) behoeven niet te bestaan. Rust zal niet worden bereikt, de oude problemen moeten steeds opnieuw wor den getoetst. D'e werkloosheid bewijst, dat wij er nog steeds niet zijn. Spr. er kent, dat bij de meeningsverschillen over het tijdstip der devaluatie tusschen den minister en hem, het gelijk aan de zijde van den minister blijkt te zijn ge weest. De verhouding van sterling en gilden baart zorg. De gulden schijnt zich meer naar den dollar te richten. D'e goudpoli- tiek schijnt weer te zijn gevolgd en de klachten der exporteurs zijn dan ook le gio. Wil de minister zijn inzichten over die politiek uiteenzetten? Is bij de clearingsverdragen voldoende voor den tuinbouw bereikt? De han delsverhouding met Duitschland lijkt spr. op sommige punten schadelijk. De aan dacht zou meer dan tot nu toe op Enge land moeten zijn gericht, vooral na het LngelschAmerikaansche handelsver drag. De heer Schouten (A.R.) komt te rug op het natuurwetenschappelijk on derzoek. D'e betrokken wet is van 1930 en is in 1932 in werking getreden. Spr. gaat de geschiedenis der organi saties op grond dezer wet na. De orga nisatie voor de nijverheid liet lang op zich wachten, die voor den landbouw be staat nog steeds niet. Wij' hebben hier te doen met een lijdensgeschiedenis. De re geering verleent niet de vereischte me dewerking voor de uitvoering van de wet van 1930. Dit is zeer te betreuren. Deze wet kan zeer belangrijk zijn voor het bedrijfsleven. De heer dr V os (Lib.) merkt op, dat het niet kan worden ontkend, dat in de laatste jaren veel aandacht aan den middenstand is besteed, speciaal onder dezen bewindsman. De toestand voor den middenstand vindt spr, nog alles* behalve rooskleurig. Verbetering in de eene branche ging gepaard met achter uitgang in de andere, De uitsluiting in de eene branche doet aandrang in de andere richtingen ontstaan. Daarom moet de organisatie van den midden stand niet partieel maar in haar geheel bekeken worden. Ordening kan daarom het best gebeuren door hooge eisehen te stellen aan de hoedanigheid der produc ten en der verkoopgelegenheden. Aldus wordt over de geheele lijn tegelijk ge werkt. D'e regeling van den markt- en straathandel moet worden beschouwd als een complement van de ordening voor den middenstand. Het aantal straathandelaren is enorm toegenomen. Zij doen den winkeliers concurrentie aan. Spr. meent, dat de credietver- leening voor den mid denstand nog meer uitgebreid moet worden. Men mag de kleine mid denstandertjes, die met eenige honder den guldentjes te helpen zouden zijn, niét tot den bedelstaf laten komen Teleurgesteld is spr., dat de minister een regeling van het ca deau-stelsel afwijst. Het stelsel is trouwens ten deele reeds verboden. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren Wijnkoop (Comm.) Van Houten (G.D.U.) en Ro s t van Tonningen (N.S.B.). BEGROOTING VAN WATERSTAAT. In de avondvergadering kwam de be grooting van Waterstaat aan de orde. Een bonte rij van de meest uiteenloo- pende onderwerpen kwam hierbij laan de orde, als: de loonbepalingen uit G.A.O. bij Waterstaatsbestekken; uit breiding der verkeersinspectie; overste ken van voorrangswegen door wielrij ders; naast elkaar rijdende wielrijders; ontneming van het rijbewijs voor het le ven; machinale en handenarbeid bij wa terstaatswerken; de invoering van het Rijtijdenbesluit; werktijden van vrouwe lijke chauffeurs op autobussen en niet te vergeten personeelsquaesties en techni sche waterstaatsaangelegenheden. Waterschappen. Benoemd met ingang van 5 Januari tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van het waterschap Groot©- en Kleine Isa bella, F. J. L. M. D'hooge te Philippine; met ingang van 27 Deo., tot plaatsver vanger van den 'dijkgraaf van den Sint. Pieterspolder (Zuid-Beveland) J. Verlare, te Krabbenidijke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij1 zeventig jaar zal zijn geworden. Tot gezworene van. het waterschap de vereenigde jpolders van Ossenisse, Th. de Wael te Ossenisse (Vogelwaarde). Protestvergadering tegen de Jodenvervolging. Het was niet overdruk in St JOTis, toen daar gisteravond de afdeeling Middelburg en omstreken van „Eenheid door Demo cratie" een openbare bijeenkomst hield, maar toch kon de voorzitter, Mr M. G. W. van der Veur, in zijn openingswoord nog zijn vreugde uitspreken dat velen ondanks het ongunstige weer waren opgekomen. De afd. prijst zich gelukkig de drie spre kers onmiddellijk bereid te hebben gevon den het woord te voeren. Er is geen spra ke van politiek in deze beweging. Hierna was hef woord aan Dr A. M. Brouwer, Ned. Herv. predikant te En gelen. Deze zeide te spreken met een ge voel van groote verslagenheid. Het anti semitisme buiten onze grenzen en ook bij enkelen daar binnen, doet ons vragen in welken tijd wij; leven. Wij staan op die wijze op de puinhoopen van ons eigen idealisme. Spr. kan niet van zich afzetten dat er veel meer moet en ook kan gebeu ren. Als men 'zegt, dat men eerst eigen volks- genooten moet helpen, dan merkt spr. op, dat géén van die 't zóó erg hebben als zij', die aan onze grenzen vragen om binnen te mogen komen. Tegen haat en haatpropaganda moet men zich wapenen. Ter wille van de Joden maar ook van het geheele volk. In landen, waar de Joden zich vroeger vrij konden bewegen, hebben zij zich aan door S. K. HOOKING. 112) _o_ „Mijn macht is uit," kreunde hij. „Ik moet de dingen nemen zooals ze zijn." Toen mevrouw Tom het nieuws hoorde, kreeg zij' bijna een zenuwtoeval. Maar Mona lachte en danste, alsof haar een groot geluk 'beschoren was, en verliet spoedig daarna het huis om den weg naar Penzugla op te loopen, waar zij bed ontmoette, wien zij het nieuws ver telde. Ned bracht het bericht in St. Aubyn, waar het zich als een loopend vuurtje verbreidde en tegen den middag bereikte het de rustige kamers van Groenoever. Tante Jans weigerde eerst het te ge- looven, en verklaarde, dat het een praatje van kwaadsprekers was, dat niet geloofd moet worden. Een uur later nam zij een zeer waardige houding en toon aan, en zei, dat wanneer een van haar bloedver wanten zich dwaas wilde aanstellen en zich tot het onderwerp van a'lle praatjes m den omtrek wilde maken, zij, juffrouw Jans, zich daar in het minst niet om zou hekommeren. Te drie uur was zij er geheel mee ver zoend, en maakte zij. er toespelingen op, dat haar nicht door geboorte en opvoe ding de gelijke was van iedereen. 's Middags bij de thee was zij heel wel sprekend in haar lof over Dorothee 'en haar man, en verzekerde haar bezoekers, dat er geen twee jonge menschen konden zijn, die elkander meer genegen waren. 's Avonds sprak zij van haar nicht als „Mevr. Trefusa van Pendormic" en liep zij gevaar zich neer te buigen tot men schen, die zich niet konden beroemen op zulke voorname bloedverwanten. Toen Edward en Dorothee eindelijk aankwamen, heerschte er algemeene vreugde. Er stonden verscheidene men schen op het station om h'en af te halen en onder 'hen 'bevonden zich Abram en Ned. De ontmoeting tusschen Edward en Ned was heel treffend, en Abram deed al zijn best om de tranen uit zijn oogen te houden, maar die poging mislukte hem ten slotte deerlijk. Edward stond er op, dat Abram en Ned met hem en D'orothee door het dorp zouden rijden. „Ik kende u voor ik mijn grootvader kende," zei hij, in antwoord op Abram's protest. „En u hebt u dus te onderwer pen." Ned maakte in het geheel ge'en tegen werpingen. Het was, of 'hij weer in den goeden ouden tijd was, zoo in gezelschap van Eddie. Natuurlijk was hij gegroeid, dat waren zij beiden; maar Eddie was allen arbeid gegeven. Zij zijn ook normale en zedelijk hoogstaande menschen. Toen men hen echter van allerlei beroepen ging uitsluiten in de middeleeuwen, kozen zij andere. Zeker hebben de Joden door het opjagen, waaraan zij werden blootgesteld, eigenschappen gekregen, die minder aan genaam zijn. Maar waar de Jood goed behandeld wordt, is bij geen gevaarlijk mensoh. Als hij niet goed wordt behan deld ontstaan er verkeerde toestanden. De Joden hebben veel voor de gemeenschap gedaan en zij staan nu als sterren aan het firmament van onzen nationalen he mel. Zij hebben geholpen ons Vaderland groot te maken. Ieder land heeft de Joden, die het ver dient. De tweede spreker, Mr A. G. Boon, oud-lid der Tweede Kamer, zeide, dat een golf van ontzetting na 10 November door heel de wereld is gegaan. De pers alom, behalve dan in Italië en Japan, heeft dit niet onder stoelen of banken gestoken. Er is een nieuwe mythe van bloed en bodem naar voren gebracht, maar dat is een on wetenschappelijke ideologie. Het is slechts een nieuwe vorm van anti-semitisme. En dat een volk, midden in Eeuropa, zóó zou kunnen, doen, had zelfs de ergste twijfe laar aan de beschaving niet kunnen den ken. Het woord Ariërs is wel het meest onwetenschappelijke idee dat kan bestaan. In een paar uur tijd heeft men een ge niaal volk van 500.000 menschen tot den bedelstaf gebracht. De moord op Von Rath was slechts een aanleiding om uit te voe ren, wat men reeds lang van plan was. Waarom maakt men zich op onhebbe lijke wijze druk over den moord op Von Rath, terwijl men andere personen, die sluipmoorden verrichtten door gedenk- teekens aan de vergetelheid ontrukt? Spr. is vast overtuigd, dat een werkelijk vrije stemming in Duitschland vrij zeker een bewijs zou leveren, dat de meerderheid van Jodenvervolging niets moet hebben. Als er 600.000 menschen verstooten worden en naar andere landen moeten uitwijken is dat geen binnenlandsche aan gelegenheid. De toestand is veel erger dan men uit de berichten in de pens zou op maken. Hier zou zoo iets niet worden toe gelaten. Ook als b.v. het huis van Mus- sert e.d. zou worden aangevallen, zou de politie streng optreden. Spr. meent, dat er nu nog maar 220 kinderen in ons land zijn en van de 600, die Zondag komen, blijven er 100 in ons land. Dat is niet veel en als de regeering zegt, dat er geld noodig is, dan komt het er zeker. Daarvan is spr. overtuigd. Spr. weet, dat Mussert het niet prettig zal vinden, dat hij het vertelt, doch Spr. kan meedeelen, dat sedert Tsjecho Slowa kije en de progrom honderden leden voor de N. S. B. hebben bedankt. Na de pauze sprak ds P. van den Hooff Geref. predikant (H. V.) alhier, die er op wees, dat het wel vreemd is, dat het anti semitisme juist heerscht in de Christelijke landen. Maar men moet er aan denken, dat het juist ontstond gelijk met de komst van het Christendom. Dit is zeker een wonderlijke tegenstelling. Het kwam, om dat men meende, dat de Joden hadden af gedaan. Het zal echter aan den Jood be wezen moeten worden of wij werkelijk de zaligheid hebben. Alles zal moeten terug- keeren naar de persoonlijke vrijheid, die ligt in het Evangelie van Christus. Onze stadgenoot, dhr H. den Engels man, mocht dezer dagen van den Groot- maarschalk van Z. M. Koning Leopold van België een vriendelijke dankbetuiging ontvangen namens Z. M. den Koning, voor het toezenden van zijn „Welkomstlied" ter gelegenheid van 'sKonings bezoek aan Amsterdam. J. EhrhardtfOp 62-jarigen leeftijd is in het Gasthuis te Middelburg overleden de heer J. Ehrhardt, van 1925 tot 1937 directeur van het P. T. T.-kantoor alhier. Ghr. Besturenbond. Op uitnoodiging van het Bestuur van den Ohr. Besturenbond waren gisteravond een flink aantal jongens en meisjes uit Goes en de omliggende dorpen in de Prins van Oranje bijeen gekomen teneinde de moge lijkheid van de oprichting van een jeugd club te bespreken. nog altijd Eddie, de beste broer en kameraad, die een jongen ter wereld ooit gehad had. Wat babbelden zij op dien rit naar St. Aubyn en wat een oude her inneringen, werden er weer opgerakeld 1 Het was een ontmoeting, die alleen het leven waard zou zijn, Edward liet het aan Abram over zijn vrouw bezig te houden, en dat lukte hem, over het algemeen ge nomen, vrij' wel. Te 'Groenoever werd halt gehouden, men hoorde een kleine kreet van verruk king en het geruisch van een zijden ja pon. Dorothee nam de liefkozingen van tan te Jans kalm 'en zonder ontroering aan. Zij kon niet vergeten, dat zij zes of zeven maanden geleden zoo onedelmoedig uit dit huis 'verdreven was. Bij het „Koningswapen" stond een me nigte en onder hen stond Ezra Drake even luid te schreeuwen en even hard met zijn muts te zwaaien als de anderen. Toen zij' bij het paviljoen kwamen, stormde Mona naar 'het rijtuig met 'be traande oogen en een gelukkig gezicht, en smoorde Dorothee bijna onder haar 'kussen. „Ik ben je zoo dankbaar dat jij met hem getrouwd bent," zei ze lachend. „Ik was bang dat ik zelf met hem zou moe ten trouwen", en daarna kuste zij' Ed ward en noemde hem den besten neef ter wereld. Peter wachtte in angst en vreezen op De voorzitter, dhr A. de Lange, wees er op, van hoe groot belang het is, dat steeds weer een jongere generatie gereed staat het werk der ouderen over te nemen. We zijn in ons land rijk gezegend in het beizit eener Chr. sociale en vakbeweging, door haar pioniers onder veel moeite, smaad en hoon opgericht. Haar werk is van groote beteekenis voor land en volk. Daarna zette Spr. kort het doel en het werk van een jeugdclub uiteen. Deze club, die geen contributie heft, zal in de wia- tercampagne elke maand vergaderen, De vergaderingen zullen een gezellig karak ter dragen. Er zullen korte, eenvoudige inleidingen gehouden worden. Er zal ge legenheid zijn tot vragen stellen over wat men maar wil terwijl ook de attracties niet vergeten zullen worden. De heer A. Vingerling, die voorloopig de vergaderingen zal leiden, deed nog en kele mededeelingen over dit werk en hield daarna een inleiding over de verplichte arbeidsdienst. Enkele dames van 'het Leger des Heils zongen eenige liederen. In Januari zal weer worden vergaderd. Kloeting®. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden Raadsvergadering wenschie de voorzitter dhr Blomaard geluk met zijn öQsten jaardag en zijn 25-jarig huwelijksfeest. Ingekomen is o.a. een schrijven van den Chr. Landarbeidersbond', inhouden de verscheidene verzoeken ten aanzien der weridoozen, o.a. het geven van een brandstoffentoeslag. De voorzitter meikt op, dat al het ge vraagde hier gebeurt, uitgezonderd de brandstoffentoeslag. De heer Blomaard ziet deze gaarne toe gekend. Spr. wil de volle Rijksregeling toepassen. De voorz. wijst er op, dat er een be drag voor op de begrooting staat, doch, dat B. en W. brandstoffen zullen ver strekken, als zij de noodzaak aanwezig achten. De heer Blomaard meikt op, dat hij ook voor veihooging van dezen post was. De heer Buitenhuis zet uiteen, dat ver- hooging met 4 tegen 3 st. verworpen werd, en dat ook hij er tegen was na de toezegging van B. en W., dat ze soepel zouden zijn met het verstrekken van brandstoffen. De voorz. merkt op, dat het systeem van Kloetinge anders is dan de rijksrege ling. Ook menschen die buiten den steun vallen krijgen wel kolen. B. en W. geven naar behoefte. De heer Blomaard blijft voor d'e rijks regeling. De heer Hoogstrate gevoelt meeir voor den gevolgden weg. Nu worden men schen bereikt, die er met de rijksrege ling buiten vallen. De voorzitter zegt, dat men ook d'e jnenschen die blijven werken, doch een klein inkomen hebben, niet uit het oog mag verliezen. Anders moeten die naar het Burgerlijk Armbestuur. De heer Buitenhuis vraagt B. en W. niet te schriel te zijn en de bedoeling der rijksregeling zooveel mogelijk te be naderen. De voorzitter belooft, dat B. en W. de wenken ter harte zullen nemen. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt benoemd de heer W. N. van Liere. De heer J. Q. C. Lenshoek wordt herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Dr Wouda wordt voor 1939 wederom benoemd ais schoolarts. B. en W. stellen voor, voor het tijd vak van '1 Januari tot 1 Mei 1939 een steunregeling voor kleine boeren en tuin ders in te voeren, zooveel mogelijk ge lijk aan de rijksregeling. De voorz. merkt op, dat vorig jaar zul'ks ook gedaan werd. Toen was er echter maar één, die er onder viel; Het voorstel wordt aangenomen. B. en W. stellen voor, evenals vorig jaar, aan de weridoozen weer een Kerst- gave te verstrekken: a. aan een gezin tot 4 personen f2.25, b. aan een gezin van meer dan 4 personen f3. Ook dit voor stel, dat gely'k is aan dat van het vorig jaar, wordt z.h.st. goedgekeurd. Pendormic. Hij had Dorothee nooit ge zien en had er zich op voorbereid, dat hij niet van haar zou houden. Maar één blik op haar gelaat verzoende hem met haar. „'Zij heeft veel van Mona", zei hij in zich zelf. „De jongen weet wel wie hij neemt." HOOFDSTUK XVIII. De t ij d zal 1 e e r e n. Abram Fowey had zijn eigendom met interest op interest terug en toch was hij niet gelukkig; en wanneer Ned maar ge wild had, zou hij naar Australië terug zijn gekeerd. Hij wist nauwelijks waarin die teleurstelling lag. De menschen wa ren vriendelijk voor hem en zoo ivoor komend als hij kon wenschen. Maar St. Aubyn was toch niet heelemaal wat hij gedroomd had. Hij had er door den gou den nevel van zijn herinnering naar ge zien, had het omringd met een aureool van romantisme, had het dertig lange, eenzame jaren aangebeden, cn nu ont dekte hij' dat de werkelijkheid niet was zooals hij zich die had afgeschilderd. H:j bedacht niet, dat die verandering in hem zelf was geschied, dat de hartstochten en emoties van de jeugd ivoorgoed voorbij zijn voor een man van middelbaren leef tijd. Wanneer hij de kloof van jaren had kunnen overbruggen, zijn jeugd aan de Toast op een mogelijke luchtramp. Van een droevige mentaliteit getuigen zoowel de groote opmaak van een „Daily Express'-bericht als het daarin vermel de feit zelf, dat wij, zegt de „Maas bode" hier gaan weergeven. Toen Dinsdagavond het vliegtuig „Tro- bisher" van de „Imperial Airways" rond Croydon cirkelde om te landen, weigerde het langs electrischen weg te bedienen mechaniek, waardoor het intrekbare lan dingsapparaat moest in werking gesteld worden. Op dit oogenblik hielden acht van de dertien passagiers van het vliegtuig een champagnefuif. Ofschoon de netelige situatie, waarin de machine verkeerde, hun niet onbe kend was gebleven, gingen zij onder uitdagenden spot door met fuiven. Zij hadden zelfs den treurigen moed, een toast uit te brengen op „de ramp als die komt". Toen, nadat het toestel meer dan een half uur lang had rondgevlogen, het lan dingsapparaat eindelijk door handkracht tot functionneeren werd gebracht en de machine veilig landde, zette het achttal dat plotseling dikke vrienden was ge worden, de drinkpartij in een hotel voort. Nu werd een toast uitgebracht op „het leven". Een Amerikaan, die aan boord was, had tijdens de spannende oogenblikken gezegd: „Het zal op de eerste pagina komen, als wij te pletter vallen". In behandeling komt het voorstel tot grondaankoop van den heer J. A. Trim- pe Burger en mej. M. Kole Cd. voor het uitbreidingsplan. De Raad gaat hierover ruim een half uur in besloten zitting en besluit dan volgens het voorstel, met de toevoeging: „benevens eenige andere perceeltjes grond". De voorz. deelt hierna mede, dat de mestba'k gerepareerd of opgeruimd moet worden. B. en W. meenen, dat dit laatste wel mogelijk is. De Raadsleden blijken voor opruiming te zijn, waarna aldus wordt besloten. Bij' de rondvraag zegt de heer Lan- kester, dat de weg bij Tervaten, ook vol gens hem bereikte klachten, nog lang nieit in orde is. Ook bij den Heernisseweg is heit wegdek slecht. Kunnen de werk- loozen er mogelijk iets aan doen? De voorzitter zegt, dat B. en W. juist besloten hebben deze wegen wat op te laten knappen. Hansweert. Gistermorgen had alhier een aanvaring plaats tusschen het bin nenkomende motorschip Ansa en de uit varende boot Risico. Beide schepen be kwamen schade aan het voorschip doch konden de reis voortzetten. Wemeldingie. Gedurende de bietencam pagne werden op de beide weegbruggen van de Maatschappij „de Bonzijbrug" alhier 2916166 kg. bieten gewogen. Gapinge. Bij de gehouden stemming ter verkiezing van een ouderling en diakenen in de Ned. Herv. Kerk werden als zoo danig herkozen de heeren G. Dingeman- se Jzn. en G. Langebeeke Jr. (Belange loos bericht.) OostkapeUle. Donderdagavond werd in de Geref. kerk een vergadering gehouden teneinde te komen tot definitieve oprich ting van een afdeeling van Bethesda. Deze vergadering welke slechts door een gering aantal personen bezocht was, werd geo pend door Ds Don, Herv. pred. alhier. Dis Vossers, voorzitter van Bethesda, zette op duidelijke wijze uiteen de wijze waarop de stichting van het Chr. Zieken huis Bethesda is tot stand gekomen, de inrichting enz. Spr. zegt, dat het nood zakelijk is, dat door het vormen van af- deelingen getracht wordt het bezoek aan Bethesda te doen toenemen. 'Daarom is het noodzakelijk, dat deze afdeeling, wel ke twee jaar geleden voorloopig was op gericht, thans definitief geïnstitueerd wordt, opdat er ook meer patiënten uit deze gemeente naar Bethesda kunnen wreede hand van den tijd had kunnen onttrekken dan zou hij' het anders gevoeld hebben. Maar hij moest berusten in het geen God hem op de schouders legde. Een schip dat de oceaan doorklieft en geen spoor nailaat; een rivier die naar zee stroomt en ooit stil staat; een schaduw die over de zonnewijzer glijdt en nooit terugkeert zoo is het leven. Hij voelde het sarrende, het verhevene, het smartelijke er van, en had eenigen tijd alleen daarvoor aandacht. Hij had verwacht dat het bezit van eenig land een paradijs voor hem zou zijn, en had met een plotseling gevoel van smart en teleur stelling gevoeld, dat het leven van een mensch niet bestaat in 't bezit van over vloed van goederen. Het was misschien een les die hij hoog noodig had, en die, zooals alle goede les sen, slechts met smart geleerd werd Ned kon zijn vaders gevoelen niet dee- len. Hij vond St. Aubyn geheel zooals Abram het hem beschreven had en zelfs beter. De streek was mooi, de rotsen wa ren prachtig, de zee was telkens e'en bron ivan verrukking, en de menschen waren zoo eenvoudig, zoo goedhartig, 'dat hij niet genoeg met hen kon praten, of naar hun volksverhalen kon 'luisteren, die zij hem met nooit verminderde voldoening vertelden. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5