Mechanisatie Sigarenindustrie. WERKZAME NIEREN Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Merkwaardige ontvangst. Duitschland verbreekt de sportbetrekkingen met Nederland. VlCKS VA-TRO-NOL Binnenland. Versnelde K. L. M.-dienst Nederland-lndië. ZORG VOOR Uit de Provincie. VRIJDAG 9 DEC 193 8 53e JAARGANG - No. 60 Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekha del J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Abonnementsprijs ÏZ.5G per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regei Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Enkele dagen geleden zijn een aantal Nederlanders, die aan de zijde van de regeering in Spanje hadden gevochten, in ons land terug gekeerd. Door zich in vreemden krijgsdienst te begeven, hebben zij hun Nederlanderschap verloren, maar de Regeering is bereid ge bleken ze toch in ons land toe te laten en ze een tijdelijke verblijfsvergunning te ver- leenen. Dit is nog daaraan toe. Misschien is deze toelating wel een vrucht van inter nationale overeenkomsten. Wonderlijk echter doet het aan de ver halen van de ontvangst van deze men- schen te lezen. Op kosten van de Regeering werd deze revolutionaire troep want dat is het eerst in den trein en later in de eerste iklasse wachtkamer te Roosendaal een warme maaltijd verstrekt. Daarop gingen zij onder politiegeleide verder. Te Rotterdam en Amsterdam war ren speciale maatregelen genomen om on- gewenschte demonstraties te voorkomen, tot groote ontstemming o.a. vande sociaal-democratische pers. Onder luid gezang van de „Internatio nale" en andere roode strijdliederen arri veerden de oud-strijders te Rotterdam, waar ze als uiting van hun politiek stre ven met „gebalde vuisten" door geest verwanten werden begroet. Een der com munistische voormannen hield hier een korte toespraak. Omtrent de ontvangst te Amsterdam lazen wij het volgende verslag in „De Te legraaf". „Toen de trein binnenreed en de menig te de Internationale aanhief en de vuisten balde, ontstond er een gedrang. De politie- afzetting werd verbroken. Op het smalle perron was er geen houden meer aan. De menschen stormden naar voren. Het was vanzelfsprekend dikwijls roe rend het weerzien tusschen moeder en zoon te zien D'e rest was eenvoudig ergerniswek kend. Het gesnik van de vrouwen werd overstemd door de Internationale. De 43 statenloozen zijn op een wijze binnenge haald, die toch werkelijk eigenaardig aan doet. Het was een complete rood-front-de- monstratie en het leek meer of er men schen binnengehaald werden, die voor Ne derland iets hadden gepresteerd, dan wel verloren zonen. De mannen zijn met bloe men getooid, die zij in hun open jassen staken. Soms zwaaiden zij met de bloe men. Steeds maar weer klonk de Interna tionale, balden zich vuisten, riep men: „VrijheidI" of: „Leve de internationale brigade". Buiten het station, waar honderden wachtten, was de binnenkomst nog triom fantelijker. Wat zijn wij toch een vriendelijk volk. Als menschen ons verlaten, om voor een vreemdeling te strijden, halen wij hen fees telijk in, verplegen ze en geven hun weer steun, wanneer het hun belieft terug te komen. Want van heden af, zoo ia den statenloozen verzekerd, zullen zij weer steun kunnen krijgen en liefderijk worden verzorgd." Bij het lezen van deze dingen rijzen er tal van vragen, die misschien een ant woord zullen vinden als de Regeering straks aan het parlement nadere, reeds gevraagde inlichtingen verschaft. Is het noodig en gewensc'ht dergelijke politieke raddraaiers op zóó vriendelijke wijze te ontvangen? Wat ons echter het meest trof bij deze historie is de houding van de sociaal-de mocratische pers, die niet alleen vol cri- tiek was op de regeering, die deze men schen onder sterk geleide deed reizen, maar die ook deze communisten verheer lijkt op een wijze, die Wijnkoop haar niet verbetert. Het roode bloed schijnt toch altijd nog wel te kruipen waar het niet gaan kan. CRISIS IN BELGlë AFGEWEND? Te Brussel hebben de socialisten giste ren een vergadering gehouden, waarbij de aanwezigen tot de conclusie zijn ge komen, dat het onder de bestaande om standigheden niet noodig is, dat de socia listische ministers uit de regeering-Spaak treden. Dit beteekent een overwinning van Spaak op de oude garde der socialistische partij en illustreert verder de groote ver warring, welke er onder de socialisten heerscht. Naar aanleiding van het verbod van den voetbalwedstrijd. De Duitsche rijkssportleider von Tschammer und Osten heeft het besluit genomen, dat de sportbetrekkingen met Nederland voor onbepaalden tijd zullen worden verbroken. Dit besluit van den Duitschen sport leider heeft betrekking op alle takken van sport en ook op die ontmoetingen, welke reeds waren vastgesteld. Thans heeft ook de liberale minister van onderwijs, de heer O. Dierckx, ont slag genomen uit de regeering-Spaak, als gevolg van de sterke pressie, die op hem werd uitgeoefend door zijn liberale partij- genooten. Dit heeft natuurlijk de positie van Spaak niet vergemakkelijkt. De Kamer heeft met 121 tegen 26 stem men en 7 onthoudingen de gewone be grooting en het legercontingent voor het volgende jaar aangenomen. DE OPWINDING IN TUNIS. Fransche troepen uit Algiers ter ver sterking aangekomen. Gister zijn Fransche troepen uit Algiers te Tunis aangekomen ter versterking van de aanwezige militaire bezetting, met het oog op de gespannen situatie van de laatste dagen. In den loop van den namiddag werd het Italiaansch consulaat door 200 Fran sche soldaten van de infanterie en 200 man cavalerie, samengesteld uit inboor lingen, bewaakt. Verder werden alle strategische belang rijke punten der stad door politie en troe pen bezet, terwijl ook voor de Italiaan- sche zaken posten werden betrokken. Reeds gedurende den morgen was een troep demonstranten, die onder het roe pen van „leve Fransch Tunis!", „weg met het fascisme!" naar de Italiaansche za kenwijk trok door de bereden politie uit een gedreven. Later cirkelden 14 bommenwerpers bo ven de stad, doch niettegenstaande dit alles kwam het tot botsingen tusschen Italiaansche demonstranten en groepen voorbijgangers. De politie, die snel ingreep, heeft daarbij verscheiden personen gearresteerd. Men gelooft, dat de Italianen verster king der voorzorgsmaatregelen tot het voorkomen van Fransche betoogingen hebben gevraagd, aan welk verzoek in- tusschen is voldaan. DUITSCH ANTI-SEMIETISME OOK BUITEN DUITSCHE GRENZEN. In een te Gotenburg gehouden rede heeft de Zweedsche minister van buiten- landsche zaken Sandler gesproken over „de pogingen van sommige Germaansche autoriteiten een ariseering te verwezen lijken buiten de grenzen van Duitsch land". De minister deelde mede, dat aan Zweedsche firma's, die zaken deden met Duitschland, was meegedeeld, dat het niet te pas kwam, dat zij niet-arisch per soneel in dienst hadden. Sommige in Duitschland ingeschreven Zweedsche dochtermaatschappijen waren uitgenoo- digd inlichtingen te geven omtrent het arisch karakter van het personeel en van het kapitaal van de in Zweden gevestig de Zweedsche moedermaatschappijen. Hier, aldus verklaarde Sandler, is de grens van het geoorloofde overschreden. Sommige firma's hebben deze pogingen afgewezen. Het is mij echter bekend, aldus de mi nister, dat het tegenovergestelde zich he laas ook heeft voorgedaan. Ik meen dan ook de hoofden van Zweedsche onder nemingen beslist en dringend te moeten uitnoodigen bij te dragen tot de hand having van het beginsel, hetwelk wil, dat in dit land alleen, met uitsluiting van alle andere, de Zweedsche wetten van toepassing zijn. Het is geen goede methode, brutaliteit met zwakheid te beantwoorden. In aansluiting op het door Sandler mee gedeelde is een bericht in het conserva tieve Zweedsche dagblad Nya Dagligt Allehanda" van belang volgens hetwelk niet alleen contracten van vele jaren van Duitsche firma's met haar in Zweden geboren Joodsche agenten abrupt waren opgezegd, maar dat onlangs aan een Zweedsche maatschappij door een Duit sche zakenrelatie was gevraagd het be wijs te leveren van haar „zuiverheid" door een opgave te verstrekken van de afkomst wat ras betrof van haar aandeel houders. Het blad voegt er aan toe, dat de firma aan dit verzoek blijkt te heb ben voldaan. Wat meer ruggegraat tegen deze Duit sche inmenging in andermans zaken was wel noodig. GROOTE VLIEGRAMP IN JAPAN. Een Douglas-verkeersvliegtuig is op Formosa neergestort. Het toestel had acht passagiers en een bemanning van vier personen aan boord. Twee inzittenden zijn door een schip aan boord genomen. Ook zijn nabij de plek van bet ongeluk twee lijken aange troffen. NEGENTIEN DOODEN DOOR EEN TYFOON OP DE PHILIPPIJNEN. De zuidoostelijke provinciën der Phi- lippijnen zijn geteisterd door een gewel dige tyfoon. Minstens 19 menschen zijn om het leven gekomen. Duizenden zijn dakloos geworden. Groote oppervlakten zijn overstroomd, terwijl de verbindingen zijn verbroken. Doktoren zeggen, dat bijna iedere ver koudheid begint in den neus en de keel. Thans is er een opmerkelijk, nieuw middel, Vicks Va-tro-nol genaamd, speciaal bereia voor deze "gevaarzöne". Doe bij het eerste waarschuwende niezen of snuiven vlug een paar druppels Va-tro-nol in de neusgaten. Direct verdwijnt het ver stopte gevoel, en de tintelende geneeskracht verspreidt zich snel door de dieper gelegen neuskanalen. U kunt als het ware voelen, hoe het de natuur helpt de dreigende verkoud heid te stoppen, vóórdat zij kan doorzetten. Verlicht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert de zwelling der slijmvliezen en maakt de neusholte schoon. U kunt weer vrij ademen. Dl BONDGENOOT VAN VICKS VAPOBUB Prijs per flacon 0.90. HET LEGER IN INDIë. Detacheering van Nederlandsche reserve officieren. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen der regeering, wederom een aan tal Nederlandsche reserve-officieren, c.q. vaandrigs, der infanterie, artillerie, ge nie (eventueel van het korps motors dienst) te detacheeren bij' het Konink lijk Nederl.-Indische leger. Nadere bijzonderheden zal d!e Staats courant van morgen, no. 239, bevatten. Het departement van koloniën (com missariaat voor Indische zaken, afdee- ling C) is gerechtigd tot het geven van inlichtingen ter zake. BETEUGELING VAN HET CADEAU STELSEL GEVRAAGD. In een telegram aan de Tweede Kamer zegt de centrale contact-commissie tusr schen de Nederl. Vereen, van Huisvrou wen en den Kon. Nederl. Middenstands hond met groote teleurstelling te hebben kennis genomen van het afwijzende stand punt van den minister van oeconomische zaken t.a.v. de wettelijke beteugeling van het cadeau-stelsel. Zij is geenszins over tuigd door de hiervoor aangevoerde ar gumenten, welke van eenzijdig indus- triëel karakter zijn en verzoekt de Ka mer den minister uit te noodigen, on verwijld een wetsontwerp terzake voor te bereiden, aangezien de uit het oog veis lor en 'Overwegende belangen van verbrui ker en handelaren zulks vorderen. REGEERING WIJST RATIFICATIE VAN ONTWERP-VERDRAG DER INTERNATIONLE ARBEIDS- CONFERENTIE AF. De minister van Sociale Zaken heeft, mede namens zijn ambtgenooten van Bui- tenlandsche Zaken en van Koloniën een nota gezonden aan de Tweede Kamer over drie ontwerp-verdragen, die door de internationale arbeidsconferentie zijn aan genomen. De nota geeft het standpunt der regeering oveT de ontwerp-verdragen weer. Tegen alle drie ontweiy-verdragen koestert zij bezwaar om ratificatie ervan te bevorderen. Tegen het eerste ontwerp-verdrag, dat de arbeidsduur voor d'e textiel arbeiders op 40 uur per wéék stelt, en voor. bepaalde groepen op 42 uur, Luchtposttarieven en nieuwe vliegtuigen. Onderhoud met dr Ir Damme. Voor het vertrek van de „Wielewaal" van het vliegveld te Batavia heeft een vertegenwoordiger van Aneta nog een kort onderhoud gehad met ir. Damme, directeur-generaal van den Nederland1- scheu P. T. T.-dienst, die met dit vlieg tuig naar Nederland is vertrokken. De heer Damme deelde mede, dat hij tijdens zijn verblijf in Indië ook nog be- sprekingen beeft gevoerd over het vraag stuk van de gelijkheid derluchtpostta rieven tusschen Nederland en Indië. Hierbij is echter gebleken, dat andere verlagingen, n.l. die van het binnenland- scbe tarief in Nederlandsch-Indië, den voorrang hebben, zoodat een verlaging van het luchtposttarief van Indië naar Nederland in het jaar 1939 niet is te verwachten. Toch staat het vast, dat naar die gelijkheid' moet worden ge streefd. Ten aanzien van de versnelling van den K. L. M.-dienst Nederland'Indië v.v., vernam de heer Damme uit een te lefoongesprek met den K. L. M.-directeur Plesman, dat de aflevering van DC-4- vliegtuigen veel spoediger kan geschieden, dan men aanvahkelijk had verwacht. In 1940 kunnen de DC-4's reeds beschikbaar zijn. In begin 1940 zou het eerste toestel kunnen worden ingezet en worden ge toetst op specifieke geschiktheid, waar na bij de volgende toestellen de even tueel noodig gebléken kleine verbeterin gen kunnen worden aangebracht. Door de aanschaffing van dé DC-4's is een spoediger afschrijving van dé DC-3's noo dig, in verband waarmede aan dé K.L.M. een bedrag van eenige tonnen moet wor den beschikbaar gesteld, en wel voor bet grootste deel door Nederland!. Over een eventueel Indisch aandeel in deze kos ten zijn in Indië bevredigende bespre kingen gevoerd. Verder zijn besprékingen gevoerd be treffende de noodig gebléken verlaging van bet telegramtarief NederlandIndië. De heer Damme was zeer enthousiast over het verloop van zijn reis. Bij zijn vertrek bestond groote belang stelling van de zijde van autoriteiten, vrienden en kennissen. heeft de regeering wegens het nauwe verband tusschen loon en arbeidsduur, neergelegd in het „b eginselverdrag", dal reeds eerder door d'e internationale ar beidsconferentie is aangenomen, zooveel bezwaar, dat zij geen voorstel zal doen tot bekrachtiging. Volgens haar meening zal het voorgeschreven behoud van den levensstandaard van de arbeidérs bij' da invoering van de 40-urenweefc ml. een remmenden invloed op de doorvoering werktijdverkorting uitoefenen. Evenmin kan zij de ratificatie bevor deren van de beide andere ontwerp-ver dragen. Deze betreffen herziening van het ver drag inzake dé toelatings 1 eeftijd van kinderen tot arbeid! in nij verheidsondernemingen en tot het verrichten van niet-industriëele werk zaamheden. In verband met de plannen, die minister Romme koestert tot ver hooging van den leeftijd van jongens en meisjes voor zij tot de bedrijven zullen mogen worden toegelaten, en ook omdat deze voorgenomen maatregelen gedeelte lijk als tijdelijke crisis-maatregelen zjj'n bedoeld, acht de regeering het niet mo gelijk, de ratificatie der beide genaamde verdragen te bevorderen. VERLENGING WETSONTWERP INZAKE BEPERKING. De Tweede Kamer heeft gisteren be handeld 't wetsontwerp dat ten doel heeft om de wet tot beperking van de mechani satie in de sigarenindustrie met twee jaar te verlengen. De heer Smeenl (A. R.) vroeg ont heffing voor half-mechanische fabrieken, welke doorloopend van orders zijn voor zien. Aanschaffing van machines betee kent in zoo'n geval uitbreiding van perso neel. Bij de herscholing moet niet aan dë oude methoden worden vastgehouden, en rekening dient gehouden met den export. Dr V o s (Lib.) merkte op, dat de indu strie uit bet Noorden naar het Zuiden is getrokken. Br zijn 4000 sigarenmakers werkloos, maar in dit bedrijf zijn 2000 vreemdelingen werkzaam, o.w. 1600 Duit- schers en 200 Belgen. De proef met ver plaatsing van Nederlandsche sigarenma kers is mislukt. Dé mechanisatie heeft zeer weinig bij gedragen tot de werkloosheid in dit be drijf. M IEMAND verdraagt verstopping der Inge- wanden, maar traag funotlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijle verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, Ischias of spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsch middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kraoht en vitaliteit Reven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar- Jke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 80 Jaren ongeëvenaard sucoee behaald. Dé minister heffe deze regeling op, wan neer daarvoor termen aanwezig zijn, en zij in het algemeen soepel. De heer W o u d e n b e r g (N. S. B.) kon zich niet met de wet vereenigen. De .regeering toont hiermee voor de zooveelste maal haar onmacht, problemen op te los sen. De heer v. d. Putt (R. K.) zette de practijk van het bosjes-maken uiteen, om te betoogen, dat de regeering in 1936 wel iets verder had kunnen gaan. Spr. juichte het ontwerp toe. Minister Steenberg he had niet verwacht, dat de heer "Woudenberg met zijn voorstel zou instemmen. Er zijn bier altijd wel menschen, die, al zijn zij bet principieel met de voorgestelde maat regelen eens, toob wel iets vinden om er tegen te stemmen. De wet van 1936 is niet uit de lucht ko men vallen, men kon zorgen voor de bui binnen te zijn. De kwestie van de herscholing en de verhuizing is nog in behandeling. In over leg met Sociale Zaken zal waarschijnlijk nog energieker worden opgetreden. Met België en Duitschland zijn vesti gingsverdragen afgesloten. Het is een zeer normale en door de regeering zeer toege juichte situatie dat hier Duitschers en Belgen werken, terwijl in genoemde lan den Nederlanders werkzaam zijn. Het ontwerp werd z. h. st. aange nomen. VERZEKERING TEGEN SANATORIUM- VERPLEGING. Een belangrijke vergadering. Wij vestigen de aandacht op de aankon diging van een belangrijke vergadering, welke de bekende vereeniging voor zieken huisverpleging op Z.- en N.-Beveland op Dinsdag 13 dezer te Goes belegt. Ze is toegankelijk voor alle leden der vereeni ging. D'aar zal besproken worden de ver zekering tegen de kosten van sanatorium- verpleging. Er zal gelegenheid zijn om vragen te stellen. Met deze verzekering is reeds enkele maanden geleden een begin gemaakt, maar bet aantal deelnemers kan nog belangrijk grooter worden. Dit bij uit stek sociale werk verdient zeker warme belangstelling. VOOR DE JOODSCHE VLUCHTE LINGEN. De collecte voor de vervolgden om ge loof en ras bracht op te: "Wemeldinge (verbeterde op gaaf) f 449,20 Rilland-Bath - 85, Hlansweert - 186,11 Golijnsplaat - 121,36 Arnemuiden - 60,28 Dammem Donderdagavond speelde de Aagtekerk- sche Damclub een vriendschappelijke wed strijd tegen de damclub van Nieuwdorp. Uitslag was: A. Willemse-G. Brasser 2 0; D. Trieller-A. Beukema 02; P. de Visser-Job. Blankenburg 20; S. Blaas- A. Blankenburg 11; G. Jongepier-J, Huissoon 20; L. T!rieller-N. School meester 20, J, Mialjaars-J. (Modder- kreke 20; D. Hugense-P. Deurloo 2O; A. Provoost-Job. v. d. Berge 11A. Bos- selaar-H. Deurloo 20; P. Bimmel-C. Blankenburg 20, L. Bakker-Jac. Blan kenburg 20. Uitslag was: Aagtekerke 20, Nieuwdorp 4 punten. Ziekenfonds „Patrimonium" Gisteravond hield het zieken- en on dersteuningsfonds van de afd. Vlissin gen van „Patrimonium" zijn jaarverga dering, onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer G. J. Mommaas, bleek, dat in het afgeloopen boekjaar, loopende van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1