Keel Verzachtend VICKS HOESTBONBONS Dagblad voor de Provincie Zeeland De N.S.B.'ers voeren obstructie in de Eerste Kamer. Meerderheid in de Belgische Kamer voor het Kahinet-Spaak Fransch-Duitsche verklaring geteekend. EERSTE BLAD. WOENSDAG 7 DEC. 1938 53c JAARGANG - No. 58 Buitenland. De wijziging der Tarief machtiginsgwet. De Zuidelijke Polders van het IJsselmeer. Binnenland. en geneeskrachtig door de aj$%l Vicks VapoRub ingrediënten Versch brood bij het ontbijt. Uit de Provincie. MIDDELBURG. Uitgave: N. V. UitgeversMaatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN BELACHELIJKE VERTOONING. COMMUNISTISCHE METHODEN. De leden van de N. S. B. in de Eerste Kamer hebben ook gisteren weer hun ob structie-pogingen voortgezet. Bij gebrék aan behoorlijke argumenten trachten de agenten van Mussert na tuurlijk op diens 'bevel de aandacht te trekken door obstructie te voeren en te gelijkertijd het parlementaire stelsel in discrediet te brengen. Het begon al 'bij de notulen, waarover door den heer Van Vessem stemming werd gevraagd. Daarna kwam aan de orde de conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschriften omtrent de inlichtingen op het adres van J. L. Roskamp te Rot terdam houdende verzoek om terugbeta ling van een door hem voor zijn naturali satie-aanvrage gestort bedrag. Na enkele opmerkingen van Minis ter Geseling en den heer K r a - n e n b u r g (V. B.) wordt de conclusie der commissie (den minister te verzoeken het bedrag, zijnde f 200, terug te storten) bij een gemengde stemming aangenomen met 30 tegen 14 stemmen. Aangenomen wordt met algemeene stemmen, behalve 'die der N. S. B., het ontwerp aanvulling en wijziging van de telegraaf- en telefoonwet 1904, zooals deze laatstelijk is aangevuld en gewijzigd bij' de wet van 12 Mei 1928. De heer Van Vessem (N. S. B.) had stemming gevraagd. Aan de orde is de wijziging van de Ta bakswet. De voorzitter is den heer Van Vessem te vlug af en hamert het ontwerp door, voordat deze om hoofdelijke stem ming heeft gevraagd. Aan de orde is het ontwerp: goedkeu ring van den onderhandschen verkoop van de voormalige quarantaineplaats en marine-inrichting op het eiland Tienge- meten, aan de N. V. Maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen „Eiland de Tiengemeten", gevestigd te 's-Graven- hage. De V o O' r z i 11 e r: het woord is aan den heerBlomjous (vroolijkheid, daar de heer Van Vessem reeds op het spreek gestoelte staht en dit nu verlaten moet). De heer Blomjous (R. K.) kant zich tegen het ontwerp, waarmede men het rijk een slechten dienst bewijst, omdat het niet zeker is, dat defensie het terrein niet meer noodig zal hebben. De koopprijs is, gezien de uitgestrektheid van het terrein wel laag. D'e Minister van Financi- e n, de heer De Wilde, heeft het land doen taxeeren. De eerste taxatie luidde: „waarde nihil", de tweede „waarde 4600 gld.". De prijs van f 5000 is dus in orde. Defensie zal dit stuk land vermoedelijk niet meer noodig hebben. De heer Van Vessem (N. S. B.) vraagt het woord. Hij verzoekt den voor zitter den luidspreker aan te zetten. De voorzitter hamert en geeft het woord aan den heer Blomjous, die zijn standpunt handhaaft. De heer Van Vessem: belachelijk. Het wetsontwerp komt in stemming en wordt aangenomen met 24 tegen 19 stem men. Aan de orde is de goedkeuring van een ruiling van grond en water ondér Lange- ruigeweide met P. J, Rosenboom te Bo degraven. De heer V an Vessem: Ik verzoek den voorziter den geluidsversterker aan te zetten. De voorzitter hamert en hamert meteen het ontwerp door. De heer Van Vessem: Zeer 'bela chelijk. Aan de orde is dan wijziging en verhoo ging van de begrooting van het staats- muntbedrijf voor 1937 (verschillende on derwerpen). De heer Van Vessem: Ik vraag dat de bevoegde instantie den luidspreker zal aanzetten. De v o o r z i t t e r: U verlangt het woord niet? Verlangt iemand stemming? Zo° uiet, dan is het voorstel aangenomen. De heer Van Vessem (zeer luid keels) ik vraag het woord. Be voorzitter heeft echter reeds gehamerd. En zoo ging het gedurende hee1 de ver gadering door. Nog 13 a 14 maal werd voor voorstellen van weinig beteekenis stemming gevraagd. f1 J10' einde der vergadering kwamen Ir to den hoogbejaarden voorzitter, L-barondeVos van Steen- v ij k de hand drukken voor zijn leiding. De kiezers zullen dit schandelijk optre den, naar verwacht mag worden, niet ver geten. Hoe minder leden van de N. S. B. In de Prov. Staten worden gekozen, hoe klei ner ook het aantal N. S. B.ers is, dat naar de Eerste Kamer wordt afgevaardigd. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. „Verwerping' door de Eerste Kamer zal meer beteekenen dan eenig> tijdverlies". Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Tariefmachtigings wet 1934, is het volgende ontleend: Na een uiteenzetting te hebben gege ven van de geschiedenis van het wets ontwerp zegt de Regeering ten aanzien van het bekende amendement-De Geer, dat het haar wil voorkomen, dat men in het licht van die geschiedenis moei lijk kan volhouden, dat door die gevolg de procedure het recht van amendement verkeerd zou zijn toegepast, zoodat het buiten het doel, waarvoor het is bere kend, zou zijn gebruikt en daardoor in strijd met de Grondwet zou zijn gehan deld of wel, dat d'e Tweede Kamer zich op den zetel der Regeering zou hebben geplaatst en aan haar de leiding uit handen zou hebben genomen. Door de verschillende wijzigingen, die het wetsontwerp achtereenvolgens heeft ondergaan, is de strekking hiervan geens zins principieel veranderd, doch wel op eenige punten, ingeperkt. De meening, dat verwerping van het wetsvoorstel door de Eerste Kamer ten hoogste eenig tijdverlies (en dus verder weinig ongerief) zou veroorzaken, moet de regeering bestrijden. Wil de voorgenomen bescherming van eenige Nederlandsche bedrijfstakken in derdaad het beoogde effect hebben, dan dienen de verhoogde rechten, zood'ra zij hem bekend worden, ook te worden in gevoerd. De vraag, welke in verband met een te groot© bevoegdheid der regeering naar voren is gebracht, meent de regeering aldus te kunnen formuleeren: Het is voor de regeering om technische reden nood zakelijk over een bevoegdheid te beschik ken tot het onmiddellijk in werking stel len va,n bij de Staten-Generaal aan hangig gemaakte voorstellen, tot herzie ning van het tarief van invoerrechten, welke voorstellen niet minder dan een principiëele wijziging in onze handels politiek beteekenen. Hieraan wil de regeering de opmerking doen voorafgaan, dat verleening der be voegdheid haars inziens de vrijheid' van decisie voor de Kamers over het ont werp van wet niet wezenlijk beinvloedt. 'Aangaande de strekking van de -ont worpen regeling zegt de Regeering nog, dat aan de indiening van 't ontwerp van wet inderdaad die overweging ten grond slag ligt, dat een ombuiging van d'e in ons land tot dusverre gevolgde handels politiek onder de huidige omstandig heden ge-en uitstel mag vinden en meit enkele incidenteele beschermende maat regelen nie-t meer kan worden volstaan. Er is dus wel sprake van een princi piëele wijziging in de haAdelspolitiek, doch niet van een wijziging over de geheele lijn. Dat de totstandkoming de-r in voorbe reiding zijnde tariefvoorstellen tot moei lijkheden bij onderhandelingen over han delsverdragen zal kunnen leiden, ont veinst de regeering zich niet, doch zij verschilt in dit opzicht van de hier aan het woord zijnde leden, dat zij deze moei lijkheden niet ducht. De opvatting der leden, die van oor deel zijn, dat de totstandkoming van de tariefsvoorstellen zal leiden tot verhoo ging van de productiekosten en wel in tweeërlei opzicht, te weten rechtstreeks en indirect via Ioonsverhoogingen, acht de regeering om verschillende redenen niet gemotiveerd. Vooreerst, omdat bij de uitwerking der voorstellen er ernstig naar is gestreefd een mogelijke directe verhooging der pro ductiekosten tot het uiterste minimum te bepeiken. Vermindering van ons inter nationaal concurrentievermogen behoeft niet te worden gevreesd, evenmin als een vergrooting van de werkloosheid. Ten slotte deelt de Regeering mede, dat het niet in haar voornemen ligt ten aanzien van landbouwproducten voor- stellam tot verhooging van invoerrechten te doen, omdat als gevolg van verschil lende maatregelen de landbouwproducten, reeds beschermd worden d'oor heffingen, die een invoerrecht van 20 pet. verre overschrijden. DE SOCIALISTEN BIJ DE STEMMING VERDEELD. De Belgische Kamer heeft haar ver trouwen uitgesproken in de regeeriDg1- Spaak met 11149 stemmen en 21 ont houdingen. Van belang is de verdeeling dezer stem men, n.l. vóór: katholieken, liberalen, reünisten en Vlaamsche socialisten. Tegen: communisten, "Waalsche en Brusselsche socialisten en enkele libera len. De Vlaamsche Nationalisten onthiel den zich. Hieruit blijkt, dat de socialistische par tij in tweeën verdeeld is. Na de stemming verklaarde minister president Spaak, dat hij' zal denken over de houding, welke hij' in verband met de houding van de Kamer aan moet nemen. Hij zal eerst heden een beslissing nemen. Toen Spaak aan zijn socialistische par- tijgenooten zeide, dat zij niet onder den druk van hun kiezers mochten handelen, maar naar de stem van hun geweten te luisteren hadden, ontstond van deze zijde geweldig rumoer tegen hem. Besloten werd toen de zitting geduren de een uur te schorsen. Gistermiddag is de Fransch-Duitsche verklaring onderteekend, die onmiddel lijk aan de pers weïd medegedeeld. Deze verklaring luidt als volgt: 1. De Fxansche en de Duitsche regee ringen zijn beide ten volle de overtuiging toegedaan, dat vreedzame betrekkingen en een goede nabuurschap een der voor naamste elementen voor de consolidatie van den toestand in Europa en het be houd van den wereldvrede vormen. De beide regeeringen zullen met alle kracht trachten, in dien zin de ontwikke ling der betrekkingen tusschen beide lan den te verzekeren. 2. Beide regeeringen constateeren, dat tusschen Frankrijk en Duitschland geen enkele kwestie van territorialen aard meer hangende is en erkennen plechtig de huidige grenzen tusschen heide landen als definitief. 3. Beide regeeringen zijn besloten, on der voorbehoud van haar speciale be trekkingen met andere landen, met el kaar in contact te blij'veni, wat betreft alle kwesties, die beide landen aangaan en elkaar wederkeerig te raadplegen, wan neer de latere ontwikkeling van die kwesties tot internationale verwikkelin gen zou dreigen te leiden. Krachtens het welk de vertegenwoordigers der beide re geeringen bovengenoemde verklaring hebben onderteekend." De Duitsche minister von Ribbentrop heeft op zijn reis naar Farijls een on derhoud toegestaan aan den Berlijinschen correspondent van de „Paris Soir". Ik ben er van overtuigd, aldus de mi nister, dat er geen zeer belangrijke vraagstukken tusschen Duitschland en Frankrijk bestaan, die niet door vriend schappelijke overeenkomsten geregeld kunnen worden. Frankrijk heeft trouwe vrienden en Duitschland heeft die ook. Waarom zou dit verhinderen, dat tus schen die vriendschapsbetrekkingen een brug wordt geslagen en een vergelijk op den grondslag der feiten en der natuur lijke omstandigheden tot stand komt? Op één punt is menig Franschman wellicht van een andere meening dan wij: het bolsjewisme. Dat komt misschien doordat wij een lange en droevige erva ring met het bolsjewisme achter den rug hebben. De minister wilde geen commentaar leveren op Fransche aangelegenheden van binnenlandsch-politieken aard. „Ik weet slechts één ding," zeide hij, „n.l. dat het Fransche volk van orde houdt en dat elke Franschman, die na der kennis heeft gemaakt met het bolsje wisme, daar niet van kan houden. Dit is gebleken in de gebeurtenissen van de laatste weken. Duitschland heeft zich daarover slechts verheugd." MIJNRAMP IN N.-SCHOTLAND. Dertig arbeiders gedood. T'e Sydney (Nieuw Schotland) heeft zich in de Princessmijn een ernstig on geluk voorgedaan, dat aan 30 mijnwerkers het leven heeft gekost. Een wagen op rails, waarmede de mijn werkers zich onder den grond begaven, brak los, tengevolge waarvan het voertuig met steeds grooter wordende snelheid een ongeveer 1.5 km lange helling afreed. 30 mijnwerkers werden gedood en 40 mijnwerkers liggen thans in het hos- De Regeering vertrouwt, dat met droog legging vóór 1943 kan worden begonnen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens het Wetsontwerp tot vaststelling van de Begrooting van Inkomsten en Uitgaven van het Zuider- zeefonds voor het dienstjaar 1939 lezen wij o.m.: In overeenstemming met hetgeen de Minister van Algemeene Zaken op 3 Juni 1938 in de Kamer mededeelde, is het op maken van een plan voor de Zuidelijke polders met kracht ter hand genomen en wordt ook op deze wij'ze voortgezet. Het geldt hier het maken van nieuw land ter gxootte van een kleine provin cie, waarmede wellicht een bedrag van 400 millioen of meer gemoeid zal zijn. Het droogleggen van het Zuidelijk ge deelte van het IJsselmeer zal diep in grijpen in het stelsel van onze militaire defensie en 'belangrijke voorzieningen ten behoeve van de landsverdediging nood zakelijk maken. Overleg hieromtrent zal niet alleen tot een technisch, maar ook tot een economisch bevredigende oplos sing nnoeten leiden. Hiermede en met het overleg over talrijke andere vraagstuk ken is onvermijdelijk veel tijd gemoeid, zoodat nog niet in uitzicht kan worden gesteld, wanneer de plannen gereed zijn, al wordt vertrouwd, dat dit op zoodanig tijdstip zal zijn, dat de beslissing tot de uitvoering en het begin van de uitvoering zelve vóór 1943 kunnen vallen. pitaal. Velen hunner verkeeren in levens^ gevaar. Volgens berichten van de gewon den zouden zich meer dan 300 arbeiders in den verongelukten trein bevonden heb ben. In dat geval vreest men, dat het aan tal dooden veel hooger zal zijn dan door de directie aangegeven is. GROOTE DROOGTE IN ARGENTINIË. D'e aanhoudende droogte in de Argen- tijnsche provincies Mendoza, Tucuman, La Rioja en San Juan veroorzaakt dage lijks grootere schade voor veeteelt en landbouw. Hulpmaatregelen zijn zoo goed als onmogelijk door de groote uitgestrekt heid der getroffen gebieden, waar de kunstmatige bevloering slechts weinig te beteekenen heeft. 61 MILLIONNAIRS IN DE V. S. Een-en-zestig Amerikanen hebben het vorige jaar een inkomen opgegeven van 1 milliden dollar of meer. In 1936 waren er slechts 41, doch in 1929 waren er 513. Het grootste opgegeven inkomen was dat van een bewoner van New-York (zijn naam wordt niet vermeld), die een inko men had van „tusschen de 4 en 5 mil lioen dollar". Korte Berichten. Gisternacht is te Warschau een huiszoeking verricht bij de Joodsohe vak verenigingen, die verbonden zijn met de Joodsche sociaal-democratische partij. De politie heeft zes kantoren gesloten en een twintigtal personen gearresteerd. Tal rijke documenten zjjn in beslag genomen. PRINS BERNHARD OP BEZOEK BIJ DE MARINIERS. Op 10 December a.s. Prins Bernhard zal Zaterdag 10 Dec. den dag, waarop het korps mariniers 273 jaar bestaat, een bezoek aan dit korps brengen. Z. K. H. zal om 10.45 per auto uit Den Haag op het schuttersveld op Crooswijk aankomen, alwaar een ba taljon mariniers, samengesteld uit deta chementen van Willemsoord, V1 i s s i n- g e n, Amsterdam en Rotterdam, zal staan opgesteld onder commando van den luitenant-kolonel der mariniers F. Lugt. Alle officieren van het korps mari niers, dienende in Nederland, zullen te genwoordig zijn. Op Crooswijk zullen de officieren aan den Prins worden voorgesteld, waarna Z. K. H. den troep zal inspecteeren. Ver volgens zal voor Z. K. H. worden ge defileerd. Na afloop zal Z. K. H. een kort be zoek brengen aan het scheepvaart-tech nisch museum aan het Haringvliet, waarna de Prins te 11.45 uur de mari nekazerne aan het Oostplein zal bezoe ken. Des avonds zal Z.K.H. aanzitten aan den korpsmaaltijd, welke ieder jaar door officieren, reserve-officieren en oud-offi cieren wordt gehouden. RADIO-TELEFOONVERKEER MET NED.-INDIë. In November j.l. werden met Ned.-In- dië in totaal 730 gesprekken gevoerd, waarvan 279 in Nederland en 451 in Indië werden aangevraagd. Van de in Nederland aangevraagde gesprekken hadden 186 betrekking op zakelijke en 93 op familie-aangelegenheden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken waren deze aantallen resp. 222 en 229. Het aantal verzamelgesprekken be droeg 24. Van het totale aantal gesprekken wer den 626 van huis uit gevoerd, waarvan 239 in Nederland en 887 in Indië werden aangevraagd. Met andere landen via Nederland kwamen van Indië uit 29 gesprekken tot stand, n.l. met Duitschland 7, Groot- Brittannië en Zwitserland elk 0, België en Zweden elk 4 en Frankrijk 2. In het radiotelefoonverkeer van Ma laya met Groot-Brittannië via Nederland werden 16 gesprekken gevoerd, terwijl tusschen Groot-Brittannië en de Philip- pijnen (via Bandoeng) 4 gesprekken wer den afgewikkeld. ZESTIEN RIJNSCHEPEN VOOR BUITENLANDSCHE REKENING. Mooie order voor „De Biesbosch". De scheepswerf en machinefabriek „De Biesbosch" N.V. te Dordrecht heeft op dracht gekregen zestien motorschepen te bouwen!, bestemd voor de vaart op den Rijn. Deze order is voor buitenlandsche rekening. Met den bouw van deze zestien schepen is, naar men verzekerde, niim een jaar gemoeid. NIEUWE RIJKSVELDWACHTERS. Voor 24 December worden hij' het De partement van Justitie sollicitaties inge- waoht voor de betrekking van rijksveld wachter. Sollicitanten moeten één jaar werkelijlken politiedienst hebben, behoo- ren tot de marechaussee, politietroepen of de grenscommiezen, dan wel in het bezit zijn van een politiediploma. De Minister wenschf geen proefneming. Het Comité van Actie voor Versch Brood aan het Ontbijt deelt mede, dat het van den minister van Sociale Zaken naar aanleiding van den brief van 14 October, mededeeling 'heeft ontvangen, dat de minister van meening is, dat het niet wenschelij'k is een proef te némen met een algemeene vergunning tot afwijl- king van het bepaalde in artikel 35 6e lid der Arbeidswet 1919, zooals door bet Comité was verzocht. Dit houdt derhalve in, dat de Minister de proefneming in eenige groote steden om den verkoop van versch brood vóór 10 uur toe te staan, niet wenscht te houden. Uit het antwoord is alleen gebleken de afwijzing van den Minister ten aan zien van de proefneming; omtrent het door den Minister ingenomen standpunt ter zake van de aangelegenheid zelve werd niets vermeld. Het Gömité zal de aotie dan ook voort zetten. VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Voor de vervolgden om geloof en ras is ingezameld te: Kloetinge f 167,85 plus een kerkcollecte ad - 68, N. en St. Joosland - 155,79 Oostkapelle - 127|,44 plus collecte Herv. Kerk ad - 75,— Kapelle-Biezelinge - 246,— Wolfaartsdijk - 103, Bruinisse - 314,15 GEMEENTEBEGROOTING 1939. Verslag van de commissoriale behandeling Verschenen is het rapport nopens de commissoriale behandeling der ontwerp- gemeentebegrooting 1939 c.a. en het ant woord van B. en W. daarop. Wij ontleenen aan rapport en antwoord het volgende: Een tweetal leden bracht hulde aan B. en W„ die kans hadden gezien de be- grooting sluitend te krijgen zonder in optima forma de gemeente noodlijdend te doen worden. Eén hunner verklaarde opnieuw het te betreuren, dat hoogere instantie's veelszins zwaren druk op de gemeente uitoefenen. Vele leden hadden de overtuiging verkregen, dat er op de begrooting niets meer te bezuinigen is. Alles wat nuttig is, moest worden ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1