inaenvri Dagblad voor de Provincie Zeeland Gespannen)! verbonding tus- schen Italië en Frankrijk. Dubbele Zending. EERSTE BLAD, ZATERDAG 3 DEC. 1938 53e JAARGANG No. 55 Dit nummer bestaat uit 2 bladen- De Onderwijsbegrooting goedgekeurd. Buitenland. Ministercrisis in België. Binnenland. 3.15 Ber. 10.00 Wie 12.00 Ber. m.v. solist, 1.00 kest 2.00 Yoor 40 Gram, 2.45 ram. 4.05 Cau- lt". 4.25 Gram, m. 4.40 Cause- en hun streven md". 5.00 Het Nachtegaaltjes, weekoverz. Ca. Ber. 7.15 Cau- 3on. 7.35 Act. medod 8.15 3.35 Het KRO- The Twinkling er. ANP. 10.40 m. ,5 VARA-Uitz. 0—8.00 VPRO. 16 Ber.) 10.00 in de Continu- 2.15 Ber. 12.17 im. 1.15 De 10 Filmpr. 2,15 3.00 Gram. 3.05 3.25 Residen ce (Opn.). 4.10 orkest, m.m.v. 3 Orgel. 6.28 Jeugdbew. 700 am. 7.10 Polit. jbelvertellingen. Ber. ANP., Orkest, m.m.v. ikers. 9.01 Toe- Oké". 10.30 ïmtunity-singing accordeon en er 1938. in 415.5 M. 8.30 RO. 5.00 NCRV. gel. 10.00 Gew. g. Luth. Kerkd. Brie „Een kleine nderwijs". 12.35 oor „Animato". van den mid- 20 KRO-orkest. —2.55 Causerie i.00 Ortambert- 4.00 Ziekenlof. 50 Ned. Herv. (gram.). 7.50 ded. 8.15 KRO- 9.15 „Een tra gelukkig!" cau- O-orkest en so- 31.00 Epiloog. M. 8.55 VARA. 3.0. 5.00 VPRO. 1VRO. wpr. 9.30 Gram. en Mij." 10.00 l. Herv. Kerkd. eek. 12.05 Film- usements-orkest „Wat er in In- 1.00 Boekenhalf- 3.30 Causerie i?" 4.00 AVRO- 4.30 AVRO- Gesprekken met ruurtje. 6.00 De Kalender. 7.05 7.35 Novitei- 3.00 Ber. ANP., ngen. 8.20 Om- Hersengymnas- The Hill Billies, 10.15 Causerie a". 10.30 Harp, r. ANP, gram. iert van Dinte- ÏRBERICHT. ,n hedenmorgen bewolkt; wind: minimum he- ig afgeloopen ond van 3 D'ec.: tige wind uit W. rimpend tot Z., iter toenemende g, overdag weer o; zelfde tempe- matige in den ide Z.W. tot Z. :t, helderen kou weer toenemen- overdag wel- .ns op regen, st: hedenmorgen alle posten: At- ddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon II - Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vilssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ig 3 u.: 740. etsers: In een vorig nummer hebben wij er op gewezen hoe Ds W. van Dijk wel niet Art. 177 I.S. wenscht te handhaven, maar dat hij toch een zekere curatele van de Over heid wenscht, om de nadeelen van de z.g. dubbele zending te voorkomen Dat door de dubbele zending waarvan Rome zich bij voorkeur bedient, groole schade wordt gedaan aan de doorwerking van het Christendom kan zonder meer worden toegegeven. Maar het middel waarmee Da van Dijk daartegen wenscht op te treden, ia niet minder erg dan de kwaal die bij zoekt te bestrijden. Op deze wijze wordt toch aan de Overheid een inaoht gegeven die haar niet toe komt. Het ideaal is ook voor Ds van Dijk, dat afbakening van invloedssfeer, door onderling overleg zou worden gevonden Door de uitgesproken onwil van de Roomsche missie, is het echter niet moge lijk gebleken, op deze wijze iets te herei ken. En daarbij staat de Protestantsohe Zending vrijiwel machteloos. Een afdoend middel zou misschien zijn, wanneer op „Roomsch terrein" ©veneens dubbele zending werd toege past. Maar kraohtens baar beginsel is de Protestantsche zending daarvan afkeerig. Dat wéét Rome. Eh.daarvan maakt het misbruik. Dat is zeer te betreuren. En het is ook wel te verklaren, dat een man als Ds van Dijk naar een middel zoekt om aam deze practijken een einde te maken. Het systeem door hem aan de hand ge daan, komt hierop neer: „Bij de wet worde bepaald, dat iedere Zending, die op een voor haar nieuw terrein wenscht te arbeiden, daarvan ken nis moet geven aan de Regeering. Bij deze kennisgeving zou zij dan moeten voegen de verklaringen van al de offi- cieele en door de Regeering erkende Zen dingscorporaties, dat deze zich door de bezetting van bedoeld terrein niet in haar belangen gekrenkt achten. Geven al de corporaties deze verkla ring, dan zal de Regeering van Haar kant te kennen moeten geven, dat Zij' te gen de bezetting van het aangevraagde terrein geen enkel bezwaar heeft. Wei gert een der corporaties deze verklaring, dan zal de Regeering hebben te onder zoeken of deze weigering terecht werd uitgesproken. Zij zou zich daarbij des noods van voorlichting kunnen voorzien door een advies van de overige zendings- corporaties. Berust de weigering om de verklaring af te geven op de omstandigheid, dat de weigerende corporatie het zendingster rein reeds gebruikt, dan zou de Regee ring de weigering gegrond dienen te ver klaren. Heeft een bepaalde corporatie er geen bezwaar tegen, dat een andere cor poratie naast haar op een terrein gaat werken, dan kan zij de bedoelde verkla ring gerust roven en de Overheid zal geen bezwaar maken. In het tegenover gestelde geval dient de Regeering echter niet toe te laten, dat een corporatie als tweede op een bepaald terrein gaat wer ken. Zoo blijft de Overheid geheel op haar eigen terrein, terwijl de burgers van een zelfde land zich niet meer door elkander benadeeld zullen gevoelen. Het God-ont- eerende euvel van de dubbele Zending wordt bestreden en velen, die thans hun zendingswerk zuchtende moeten verrich ten, kunnen weer vrij! ademhalen, ter wijl allen God weer kunnen dienen in de Zending naar goddelijk bevel en eigen beginsel." Nadrukkelijk werd hierbij op den voorgrond gesteld, dat deze oplos sing los moet worden ge maakt van bet thans gel dende stelsel, en dat het bemoei- mgsreeht der Overheid met de dubbele zending gebaseerd moet zijn op het alge- rneene beginsel dat de Overheid ook te dezen opzichte de belangen harer onder danen heeft te beschermen tegen aanran dingen van buiten. Een oplossing dus die alleen moet wor den gezien als een poging om de zen dende corporaties tot elkaar te brengen. Maar een hoogst gevaarlijke oplossing. Volkomen terecht komt „D e B a n i e r" dan ook tot deze conclusie: „Erkenning van het Recht der Over heid, min of meer goddelijk gesanctio neerd, om hierin regelend op te treden, schijnt ons toe het binnen balen van het 1 aard van Troje. Te gevaarlijker nu men rondoim in de totalitaire landen ziet de aanmatiging der Overheid tegenover de Kerk. Ook de R.K. fractie stemt voor de begrooting. De Tweede Kamer heeft gisteren met 6130 stemmen de begrooting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen goedge keurd. D r M o 11 e r (R.K.) heeft, voordat ge stemd werd, een korte verklaring afge legd, om mede te deelen, dat de katholieke fractie, daar de minister bij de schrifte lijke voorbereiding een bijna algemeene lijdelijkheid had getoond ten opzichte van de belangrijkste vraagstukken, gemeend had, dat het nutteloos zou zijn met dezen bewindsman nader overleg te plegen. Niettemin zullen wij, aldus dr Moller, onder de huidige omstandigheden om zeer belangrijke redenen onze stem aan deze begrooting niet onthouden. Bij deze mededeeling klonk een sarcas tisch gelag op. De heer A1 b a r d a verklaarde, dat de sociaal-democratische fractie tegen zou stemmen, daarmee bedoelende, af te keu ren het beleid van het geheele Kabinet ten aanzien van de leerlingenschaal. De beer Woudenberg zeide, dat de nationaal-socialistische fractie tegen zou stemmen vanwege de leerlingen- schaal. Toen dr Moller's naam afgeroepen werd en hij vóór stemde, klonk van de linkerzijde bravo-geroep. Tegen gestemd hebben de sociaal democraten, communisten, christen-demo craten en nationaal-socialisten. DREIGENDE TAAL VAN ITALIAANSCH BLAD. „Italië bereid, om op te marcheeren". Franoods Poncet, de Fransohe ambas sadeur te Rome, heeft bij Minister Ciano een stap ondernomen wegens de betoogin gen, die zich hebben voorgedaan in de Italiaansche (kamer, waar afgevaardig den kreten hebben geuit zooals: „Tunis". Het onderhoud tusschen Poncet en Giano heeft drie kwartier geduurd. D'e ambassadeur van Prankrijk te Lon den heeft zich Vrijdagmiddag naar 'het Foreign Office begeven, om ook daar te spreken over den toestand, die is gescha pen door de betoogingen in de Italiaan sche kamer. De Giornale d'Italia schrijft: „D e 11 a- liaansche natie, solidair met haar regeering, is tot alles bereid. Zij is bereid op te mar cheeren en, indien dat noodig zal zijn, zelfs tegen Frankrijk. In diplomatieke kringen maalkt men zich bezorgd over de toenemende span ning in de Fransch-Italiaansche betrek kingen. De verklaring van 'Gayda in de Gior nale d'Italia, dat Italië bereid is zelfs te gen Frankrijk op te marcheeren, heeft in de buitenlandsche pers groote beroering gewekt. Men veronderstelt dat nu spoedig in de Italiaansche bladen een campagne tegen de Fransche pers zal beginnen. De Paris- Soir vraagt: „Wat wil Italië? Heeft het werkelijk territoriale eischen? Dan is het antwoord van Frankrijk zeer duidelijk: een „Neen" zonder omwegen. En is in Januari 1934 geen verdrag ge- teekend? Wij houden ons aan de verdra gen1. Of is er sprake van een onderhan delingsmanoeuvre? Dan is dat een soort conversatie, waarvoor Frankrijk geen be langstelling heeft. De Liberté schrijft: „Tunis, Dzji- boeti, Corsica, dat alles zal Fransch blijven. Het publiek stelt er prijs op, dat men dat weet." Volgens de Journal des Débats kan deze beginnende campagne slechts een nauwe eenheid tusschen Frankrijk en En geland tengevolge hebben. De liberale Minister van Financiën, Gérard, afgetreden. Na een ministerraad, die drie uren duurde, heeft de regeering het volgende communiqué aan de pers verstrekt: „Minister-president SpaaJk zal Dinsdag in de kamer een verklaring afleggen, waarin hij zal herhalen, dat het de vaste wil der regeering is, geen deflatie-politiek te voe ren, Zij zal verder de wet op de ver plichte werkloosheidsverzekering doen goedkeuren en een zoo actief mogelijke economische politiek voeren, o.m. door al het mogelijke te doen), om het verschil tus schen groot- en kleinhandelsprijzen te verminderen. Zij wil ook een industrieele dicipline scheppen, noodig voor het alge meen belang. De liberale minister van financiën, Gérard, heeft zich niet bij1 deze verklaring kun nen aansluiten. Kort daarna vernam men, dat de minis ter van financiën demission- nair was. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. De hulp der verschillende staten. De mogendheden hebben besloten om de 82 landen, die het intergouvernemen teel comité uitmaken, in de tweede helft van Januari bijeen te roepen, teneinde concrete stappen te doen, om de vluchte lingen te helpen. Men zal vóór de bij eenkomst naar Berlijn gaan, teneinde pogingen aan te wenden, om de Duitsche regeering er toe te brengen, dat de vluchtelingen geld met zich mogen ne men. Dat zal wel aan dooveanansdeur ge klopt zijn. De toeleg is van meet af ge weest de Joden op alle mogelijke manier het leven onmogelijk te maken, zoodat ze het land uitgetreiterd worden, maar ze vooraf van zoo goed als alles te be- rooven. Bérenger (Frankrijk) legde den na druk er op, dat Frankrijk reeds ongeveer 50.000 vluchtelingen had toegelaten. Bo vendien zijn er thans in Frankrijk 200.000 Italianen, Spanjaarden, Russen en andere vluchtelingen, zoodat de bui tenlandsche bevolking in Frankrijk thans bijna 3 millioen bedraagt, en Frankrijk „verzadigd" is. Niettegenstaande dit alles, zal Frank rijk er in toestemmen, om nog 10.000 menschen in zijn koloniën op te nemen, indien de Vereen. Staten een nieuwe po ging zullen doen, om accomodatie te ver schaffen en indien het Britsche Empire eveneens zijn deuren wat verder open zet. Verder deelden Lebreto (Argentinië) en Lobo (Brazilië) mede, dat Argentinië en Brazilië mogelijkerwijze nog een be perkt aantal van zekere soort vluchtelin gen zou toelaten. Andreae (Nederland) ont hulde dat de Nederland- sohe re,geering een onder zoek heeft ingesteld naar de mogelijkheden om vluch telingen in de Nederlan- sohe Koloniën (men ver onderstelt West-Indië en Nederlandse h Guyana) toe te laten. Het Joodsche agentschap heeft aan de vergadering van de zes mogendheden een memorandum overhandigd, waarin wordt gezegd, dat Palestina in de na bije toekomst nog 100.000 Joodsche vluchtelingen kan ahsorbeeren. Het memorandum voegt er aan toe, dat er in Palestina reeds plaats is om 10.000 kinderen te ontvangen. GEEN AANKOOP VAN JOODSCHE EIGENDOMMEN IN DE OSTMARK. Bjj decreet van den nationaal-socialisti- schen gouwleider Buerokel, gedagteekend 30 November, is het fcoopen van aan Joden toebehoorende eigendommen, of het doen inschrijven van hypotheken daarop verboden. Alle sedert 9 Novem ber plaatsgevonden hebbende verkoopen dezer eigendommen worden geannuleerd1. In een oproep aan de nationaal-socia listen van het voormalige Oostenrijk licht Buercfcel dit decreet toe en zegt: „Na de gebeurtenissen van 9 en 10 November zijn bij de bevolking, in het bijzonder te Weenen, eigenschappen aan den dag gekomen, die men gewoonlijk als „Joodsch" aanduidt. Een aantal zoo genaamde fatsoenlijke lieden trachten de Joodsche bezittingen tegen belachelijke prijzen te fcoopen. Volgens mij zijn deze „koopers" slechts ploerten en gp geld beluste schooiers. (Fijne, beschaafde taal van een .^gouw leider). Als er uit deze verkoopen voordeel moet worden getrokken^ dan kan dit slechts de gemeenschap en geen particu lieren ten goede komen. Dergelijke verkoopen zullen worden get- annuleerd, en wanneer er zich onder de functionarissen, die deze in de ambte lijke registers hebben ingeschreven, par tijleden bevinden, zullen deze uit de partij worden verwijderd." DE TERREUR IN PALESTINA. Britsche militairen hebben ten Noord westen van Hebron zeven Arabieren ge dood en vier gevangen genomen. Bij een gevecht in een der hoofdstraten van Haifa zijn vier Arabieren gedood en zeventien gewond. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H Prins Bernhard woonden Donderdagavond de galavoorstelling ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van den Stads schouwburg te Amsterdam bij Het Prinselijk Paar in de Koninklijke loge. Gedurende de maand! November zijn volgens een niat-officiëele schatting ten gevolge van aanslagen 197 menschen om Eet leven gekomen «en 131 gewond. Tot de omgekomenen behooren 11 Brit sche soldaten, tot de gewonden 35. Ze ven Britsche politie-agenten zijn gesneu veld of gewond. Gedurende de laatste vjjf maanden zijn in het geheel 53 Engelschen om het lavetn gekomen en 180 gewond. De ronde tafel-oonferentie zal vermoe delijk in de eerste helft van Januari bjjeen komen. GEMATIGDE STRAFFEN VOOR DUITSCHE SPIONNEN IN AMERIKA. Te New-York is uitspraak gedaan in het groote spionnage-proces. Johanna Hofmann, de vroegere kapster van de „Europa", is veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf, Otto Voss, die werkzaam was in de Seversky-vliegtuigenfabrieken, tot 6 jaar, Glaser en Rumrich tot 2 jaar. Rechter Knox zeide, dat de uitspraak tot aan de grens van de groote toegeef lijkheid ging. "Waren de veroordeelden voor een overeenkomstig feit binnen de grenzen van het Duitsche Rijk gearres teerd, dan zou hun lot veel erger zijn ge weest. Nu de agenten der totalitaire sta ten de genade der democratie ontvangen, zal er geen zaagsel worden gestrooid op een gevangenisplein. Dit laatste was blijkbaar een toespeling op de Duitsche wijze van executeeren met de handbijl. Korte Berichten. Gisteravond heeft de politie te Boe dapest een betooging van nationaal-socia listen uiteen gejaagd. De politie heeft een tweehonderdtal betoogers gearresteerd, die een dertigtal winkels hadden geplun derd. Eenige betoogers zijn gewond. Het luchtschip de Graf Zeppelin heeft gisteren een vaart over het Sudeten- land gemaakt. ingebracht, de Tweede Kamer eerlang zal bereiken. Het ligt in verband hier mede i o de bedoeling over te gaan tot den aanleg vap, een direoten ante- snelweg van Rotterdam naar Schiphol. TIJDELIJKE VERSTERKING DER RIJKSMIDDELEN. De Eerste Kamer over de doode-hands- belasting. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uit gaven des rijks, opperden verscheiden le den bezwaar er tegen, dat daarin ver schillende voorstellen tot handhaving van tijdelijke belastingen waren vereenigd. Zij waren van meening, dat aldus met name aan de Eerste Kamer, die het recht van amendement mist, de gelegenheid wordt onthouden, zich volkomen vrij ten aan zien van elk der voorstellen te beraden. Zoo is in deze voordracht o.a. opgeno men de belasting van de doode hand, waarvan zij de handhaving', althans wat betreft het vermogen van kerkgenoot schappen, verkeerd achtten, doch tegen dewelke zij zich thans niet konden ver zetten zonder der regeering ook de an dere belastingen, met de heffing waar van zij zich volkomen konden vereenigen, te onthouden. Wat betreft de couponbelasting, betoogden zij, dat door voortzetting daar van wordt vooruitgeloopen op de aange kondigde nationale winstbelasting, waar bij nogmaals 2 pet. staat te worden gehe ven van de inkomsten uit kapitaalbezit. D!eze belasting houdt dan ook huns in ziens geenerlei rekening met de draag kracht en de persoonlijke omstandighe den van de i vaak kleine rentetrek kers. SCHIPHOL NATIONALE LUCHT HAVEN. De strekking van een wetsontwerp dat eerlang zal worden ingediend. De minister van waterstaat doet in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Ver- keersfonds eenige mededeelingen over de kwestie van het centrale vliegveld. Het plan-Leiderdorp, zoo wordt be toogd, bracht, in verband met de bo demgesteldheid een financieele tegenval ler met zich. Toen dit gebleken was heeft de regeering overleg gepleegd met B. en W. van Amsterdam over de subsidiaire oplossing van de vliegveldkwestie, n.l. het maken van Schiphol tot een centrale luchthaven. Dit overleg heeft geleid tot het opstellen van een plan, waarbij Schiphol tot nationale 'luchthaven wordt bestemd, welk plan in den vorm van een wetsontwerp tot deelneming van het rijk in een N.V., waarin Schiphol wordt Interpellatie van den heer Alharda. Nederland doet verreweg het meest van alle landen. Gisteren heeft de heer Al b arda in de Tweede Kamer geinterpedleerd over, het Vluchtelingenprobleem, waarbij hij door Minister Colijn in den breede werd beantwoord. Het centrale punt in dit moeilijk vraag stuk, dat door hart en verstand beide behoort te worden benaderd, blijft de on mogelijkheid voor Nederland om alleen den 600.000 700.000 gekwelden Joden asyl te versohaffen. Bovendien blijkt behalve ten opzichte van kinderen, hij Engeland in het buitenland, voor alsnog minimale medewerking te be staan. Nederland heeft in de periode 1933'38 een 24.000 vluchtelingen op genomen. Men moet aannemen, dat van hen een 16.000 17.000 zich thans nog in ons land bevinden. Sinds dhn noodlot- tigen lOden November zijn bijna 4000 réfugiés over onze grenzen getrokken. Iedere week komen er thans een 1000 binnen. tl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1