De Zaak-Oss voor den Centralen Raad van Beroep. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Minder Verkoudheden! vlcks Va-tro-nol De nieuwe belastingplannen. VRIJDAG 2 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 54 Overheid en Zending. Buitenland. België en linksch Spanje verbreken diplomatieke be trekkingen. Getuigenverhoor, pleidooi en verdediging. Uitspraak op 22 December a. s. Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers Maatschappij ,Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.80 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 8 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het vraagstuk van de intrekking of wijziging van Art. 177 Indische Staats regeling betreffende de toelating van „Christenleeraars, Priesters en Zendelin gen" is weer meer actueel geworden, door dat Minister Wel ter een nadere regeling van deze materie in uitzicht heeft ge steld. Deze mededeeling is ook in Zendings kringen, waar voorheen steeds op het onrechtmatige van dit artikel werd ge wezen, niet met onverdeelde instemming begroet. Zoo heeft b.v. Ds W. van Dijk, miss.- predikant van de Geref. Kerken op Soem- ba, in de Indische „Banier" verschil lende bezwaren tegen intrekking van het bedoelde artikel ontwikkeld. Hij erkent, dat de bevoegdheid van de Overheid beperkt is en dat het niet op haar weg ligt zich te mengen in zuiver kerkelijke aangelegenheden als de ver kondiging van het Evangelie. Dezen algemeenen regel wil hij aan vaarden, maar om er dan verder op te wijzen, dat deze regel in de practijk wei nig toepassing vindt, omdat niet scherp en concreet is te formuleeren, wat eigen lijk zuiver een kerkelijke aangelegenheid is en omdat men toch telkens bij aller lei kerkelijke aangelegenheden (bouwen van een kerk, houden van godsdienstoefe ningen of evangelisatie-samenkomsten), met de Overheid in aanraking komt. Het behoort toch tot de taak van de Overheid „toe te zien, dat andere belan gen door de uitvoering van bepaalde plannen niet worden geschaad. Bij het „hoe" en het „waar" heeft de Overheid die moet waken voor de belangen van al haar onderdanen, een woordje mee te spreken". Op grond hiervan vraagt Ds van Dijk nu ook Overheidsbescherming voor „de zendende kerken en genootschappen, die jaarlijks tienduizenden guldens uitgeven voor het door hen begonnen werk in de te kerstenen landen". Zij hebben daar recht op, want ook zij zijn onderdanen der Overheid en hebben recht op bescher ming hunner belangen, die door de dub bele zending schreeuwend worden ge schaad. Zeer aanvechtbaar acht Ds van Dijk de hiertegen opgeworpen stelling, dat de opdracht aan de Kerk om het Evangelie te verkondigen, onbeperkt is en dat de absoluutheid van het Christendom geen beperking door de Overheid duldt. Hij erkent de opdracht, waaraan de Kerk heeft te voldoen; maar ook hier geldt de vraag: „Hoe", „Waar of wan neer". En dan verwijst hij naar Paulus, die toch ook meermalen „door den Geest" verhinderd werd ergens het Evangelie te verkondigen, zonder dat hij daarom in tegenspraak kwam met het bevel van Christus. Zoo kan ook thans de Kerk verhinderd worden op een bepaalde plaats of op een bepaalden tijd het Evangelie te verkon digen, zonder ontrouw te worden aan de opdracht. De Kerk zal rekening hebben te houden met Gods wet, dus b.v. den grond van een ander zich niet toeëigenen („Gij zult niet stelen!"). De opdracht mag niet uitgevoerd wor den als zij duidelijk „ingaat tegen den geopenbaarden wil van God". En dat is z.i. het geval bij dubbele zen ding: lo. omdat twee' groepen van Christenen elkaar voor de oogen van de heidenen gaan bestrijden met alle heillooze aan kleve van die; 2o. omdat de eene groep gebruik maakt van het godsdienstig beginsel, waardoor de andere gebonden is en daardoor het werk van de andere groep verwoest tegen welke aanranding de Overheid haar onderdanen heeft te beschermen. En zoo komt Ds van Dijk tot deze con clusie: „De overheid heeft toe te zien of iemand van de macht, die hij op de een of andere wijze in handen heeft gekregen, geen misbruik maakt tot schade van die an deren. De Overheid heeft op dit gebied wel degel ij k een taak, en Zij mag die niet van zich af schuiven." En dus: mag zij deze aangelegenheid bij de wet regelen." Het is duidelijk, dat Ds van Dijk zeer sterk gevoelt de bezwaren van de dub bele zending, waarvan door Rome meer malen, tot groote schade van de Pro- testantsche zending, misbruik werd ge maakt. Maar het zal evenzeer duidelijk zijn, dat hij zich hierbij op een zeer gevaarlijk terrein begeeft en dat het door hem aan bevolen middel erger is dan de kwaal, die hij wenscht te bestrijden. EEN REGEERINGSCRISIS IN BELGIë OP KOMST? De regeering te Barcelona heeft offi cieel medegedeeld, dat zij haar ambassa deur te Brussel heeft teruggeroepen. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken heeft verklaard, dat dit be sluit genomen is „naar aanleiding van de vreemde omstandigheden, waarin de Bel gische regeering kennis heeft gegeven van haar besluit een handelsagent naar het door Franco beheerschte deel van Spanje te zenden". De Spaansche ambassadeur is reeds naar Barcelona vertrokken. Als antwoord hierop heeft de Belgische regeering besloten den Belgischen zaak gelastigde en den consul te Barcelona on middellijk terug te roepen. In stede van minister-president Spaak een afscheidsbezoek te brengen, zooals bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is, heeft de Spaansche gezant aan het depar tement van buitenlandsche zaken eenvou dig zijn kaartje afgegeven waarop hij1 de letters P.P.C. (pour pendre congé) had gekrabbeld. Deze handelwijze heeft in breede krin gen ook in socialistische een zeer ongun- stigen indruk gemaakt. Het linksche Spanje heeft tegenover geen der landen, die tot dusverre een handelsvertegenwoor diger naar Burgos hebben gezonden, een dergelijke maatregel genomen. Men dient af te wachten, hoe het socia listische congres Maandag a.s. op een en ander zal reageeren. Vermoedelijk zal een gToot deel der socialisten zich solidair met den heer Spaak verklaren, maar de extremistische richting in de partij zal in deze gebeurtenissen ongetwijfeld aan leiding vinden krachtiger dan ooit tegen den ministe-president te ageeren. Ook van andere zijde wordt het kabi net-Spaak bedreigd. In liberale kringen 'heerscht sedert geruimen tijd ernstige ontstemming over zijn economische poli tiek. Gistermiddag heeft de minister van Financiën, Gérard, de financiëele politiek van de regeering verdedigd. Uit naam van de socialisten antwoord de Buset den minister en zeide, dat de regeering een deflatiepolitiek voert, wel ke de socialisten niet wenschen. Er moet een andere economische politiek worden toegepast. Gisteravond te zes uur zijn de leden van de regeering bijeengekomen ter be spreking van den toestand. Daarbij is gebleken, dat de woorden van den minister van Financiën niet de goedkeuring van al zijn collega's heb ben weggedragen. De bijeenkomst heeft twee uur ge duurd en na afloop is het volgende com muniqué uitgegeven: „De ministerraad heeft den politieken toestand besproken. Hedenmiddag te vier uur zal hij opnieuw bijeenkomen." In welingelichte kringen ge looft men, dat het moeilijk zal zijn een oplossing te vinden en men verwacht, dat heden middag een re geeringscris i s zal ontstaan. NA DE STAKING IN FRANKRIJK. Donderdagmiddag zijn de ministers bij een geweest, ten einde te bespreken, welke maatregelen getroffen moeten worden te gen hen, die zich schuldig hebben ge maakt aan dienstverzuim tijdens de sta^ king, en in het bijzonder tegen hen, die de requisitiebevelen niet hebben opge volgd. Intusschen is het aantal slachtoffers van de staking reeds zeer groot, daar tal van ondernemingen de stakers niet heb ben teruggenomen en zich zelf de vrijheid voorbehouden, nieuwe „aanvragen om werk, al dan niet in te willigen, Zoo zijn, om een voorbeeld te noemen, te Rouen alleen reeds 1.850 arbeiders op de 3.000, die in de metaal-industrie gestaakt heb ben, ontslagen. Te Lyon, Bordeaux en Rijssel zijn de ontslagen eveneens zeer talrijk. In de industrie wordt hier en daar nog gestaakt. Te Toulon zijn 200 employe's van de tram geschorst, omdat zij1 gestaakt hebben. De vliegtuigenfabriek te Toulouse heeft haar bijna drie duizend arbeiders ont slagen en is gesloten. In de mijnen bij Valenciennes is de ar- Gisteren behandelde de Gentrale Raad van Beroep te Utrecht de beroepschriften van de zes onderofficieren van de voor malige bxigade-Oss van de Koninklijke marechaussee 'den opperwachtmeester Curfs, wachtmeesters De Gier, Van Ren- nes, Van den Berg, Tap en Roffel waarbij: zij vernietiging vragen van de uitspraak van het militaire ambtenaren gerecht te 's-Gravenhage van 16 Juli j.l., bij welke beslissing hun klacht tegen maatregelen van 'den minister van justitie te 'hunnen opzichte ongegrond is ver klaard. In hun beroepsschriften concludeeren de onder-officieren tot vernietiging van de beslissingen van het ambtenarenge recht en verzoeken zij den Centrallen Raad, opnieuw rechtdoende, het besluit van den minister tot tijdelijke ontneming van de opsporingsbevoegdheid alsnog nie tig te verklaren, evenals de gevolgde mu taties. Voorzitter van den Raad was Mr Dr E. J. B eu mer. Er bestond voor deze zaak groote be langstelling. Allereerst werd de zaak van den oud wachtmeester Roffel aan de orde ge steld. Het verboor ging in hoofdzaak over het in bewaring stellen van den manu- faoturier B., van wien men vreesde dat hij1 getuigen o.a. een dienstmeisje bewer ken zou. Tegelijkertijd werden ook andere zaken behandeld, omdat toch telkens weer de zelfde getuigen gehoord moesten worden. Zoo was er 'het zonder voldoende bewij zen in arrest stellen van twee opzichters der gemeente Oss en het rapporteeren over beschuldigingen aan het adres van gees telijken', ofschoon reeds vroeger geble ken was, dat zij niet strafbaar en ver volgbaar waren. Dan was er verder de arrestatie van den bankier v. d. H., wiens arrestatie volgens de beschuldigingen zeer ontac tisch zou zijn geschied, terwijl de mare chaussees verklaarden dat van de arres tatie slechts één persoon, een buurman getuige was. Het vervoer geschiedde ge heel onopvallend. Bij het verdere getuigenverhoor ver klaarde de procureur-generaal, Mr baron Speyart van Woerden, aan de marechaus sees last te hebben gegeven' zich te ont houden van nasporingen, waarbij de ge meente-organen betrokken waren. Wat de bankier v. d. H. betreft, vond hij bij: het bestudeeren der stukken geen enkel straf baar feit. Mr James hield een uitvoerig plei dooi. Het standpunt van klagers is, in het kort samengevat, het volgende De minister ontkent, 'dat 'hij 'de opspo ringsbevoegdheid tijdelijk heeft ontnomen; hij 'heeft slechts bevolen, dat de brigade tot nader 'orde niet van baar opsporings bevoegdheid gebruik mocht maken. Indien al niet gezegd kan worden, dat dit de facto op hetzelfde neerkomt, zoo heeft de minister dus in elk geval de uitoefening van de opsporingsbevoegdheid tot nader orde 'opgeschort. De opsporingsbevoegdheid is krachtens de wet onafscheidelijk verbonden aan de functie van onderofficier der marechaus see. Zoo lang deze onderofficier in zijn functie niet is geschorst, is hij gerechtigd ja verplicht, zijn opsporingsbevoegdheid uit te 'oefenen. De algeheels uitoefening van dit rechtstreeks aan de wet ontleende recht, kan hem dus slechts verboden wor den door middel van schorsing in zijn functie. De minister van d ef e n s i e is gerech tigd, een' onderofficier der marechaussee in zijn functie te schorsen. Ergo: de minister van justitie had niet het recht om de akeheele uitoefening ivan een bevoegdheid, die inhaerent is aan de functie van onderofficier der marechaus see, te verbieden. Dit standpunt is nader uitgewerkt in een advies van Prof. Mr van Bemmelen, hoogleeraar te Leiden, een advies van Prof. Mr D. HazewinkelSuringa, hoog- leerares te Amsterdam; een aanvullende nota op diens advies van Prof. wan Bem melen. Pleiter kwam tot de conclusie, dat de minister gehandeld heeft zonder een be hoorlijk onderzoek, dat de marechaussees gehandeld hebben in opdracht van den officier van Justitie en 'dat er wan ge gronde verdenking van mishandeling geen sprake was. Mr M ey es, de gemachtigde van den Minister van Justitie, betoogde, dat de minister wel degelijk bevoogd is tot ge- beele of gedeeltelijke ontneming van op sporingsbevoegdheid. Er bestaat geen es sentieel verschil. Van een 'onaantastbaar recht der opsporingsambtenaren op uit voering van bun opsporingsbevoegdheid is geen sprake. De wettelijke regeling wan de hiërarchie is daarmee in strijd. De suggestie, dat de opsporingsambte naren gerechtigd en verplicht zijn tot op sporing onder alle omstandigheden, vindt geen steun in de wet. Was dat zoo, dan (kwam er een wed loop, een run van alle mogelijke opspo ringsambtenaren, zoodra er een strafbaar feit ruchtbaar werd. Het subsidiaire karakter van de taak der opsporingsambtenaren bewijst dat ze geen eigen recht hebben: overal moeten zij wijken' voor 'den officier. Volmaakt willekeurig is de constructie van klagers van de inbreuk, die wel en de inbreuk die niet op hun recht geoorloofd zou zijn. La den breede betoogde pleiter dat de Minister wel degelijk het recht 'heeft in te grijpen zooals hij deed. Ook wat betreft de feiten verwacht hij dat de Raad het oordeel van het amb tenaren-gerecht zaJl onderschrijven. (De maatregel wan 'den minister, aldus spr., heeft goed gewerkt. In 'Oss zijn nor male toestanden hersteld, en de brigade onder leiding wan opperwachtmeester Mintjes werkt thans uitnemend samen met gemeentebestuur en gemeen'te-politie. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 22 December. beid hervat. In de metaalnijverheid wordt nog door 20.000 arbeiders gestaakt. Te Lyon is de toestand normaal. Het is volstrekt nog niet overal rustig en de communisten verwekken hier en daar ongeregeldheden. Nantes, Toulouse, Roubaix, Clermont-Ferrand en Grenoble zijn weer tooneelen van strijd geweest. De regeering heeft de volgende beslui ten genomen ten aanzien van hen, die het bevel tot algemeene staking in de staats diensten of in concessie gegeven diensten hebben gegeven of uitgevoerd: de missies of mandaten, welke sommigen hunner van het openbaar gezag en verschillende orga nismen i Bank van Frankrijk, nationale spoorwegmaatschappij', enz. hebben ontvangen, worden hun ontnomen. Fenige functionarissen en hulpbeambten van cen trale administraties worden van hun functie ontheven of met verlof gezonden. Tenslotte zullen door de wet voorziene sanctiemaatregelen worden toegepast op agenten van publieke diensten en in con cessie gegeven diensten, die geen gehoor hebben gegeven aan het requisitiebevel". De regeering straft dus zwaar en voor al aan den kup. De arbeiders van alle marinewerven te St. Nazaire zijn plotseling in staking ge gaan. Het besluit werd genomen, nadat officieel bekend was gemaakt dat dege nen, die aan de algemeene staking had den deelgenomen, individueel weer in dienst konden worden gesteld, de rad draaiers echter uitgezonderd. Dé staking omvat ruim 10.000 man. Patrouilles van de politie en de mobiele garde zijn de fabrieken rond gegaan en hebben de ontslagen arbeiders wegge jaagd. VON RIBBENTROP MAANDAG NAAR PARIJS. Van officieuze Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat von Ribbentrop, de Duit sche minister van buitenlandsche zaken, zich Maandag 4 December op uitnoodi- ging van de Franscbe regeering voor een kort verblijf naar Parijs zal begeven. POLEN ERKENT GRENZEN VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Van bet Poolsohe ministerie van Bui tenlandsche Zaken verneemt United Press, dat Polen thans de grensgeschil len met Tsjecho-Slowakij'e als geëindigd beschouwt. In de grensstad Zakopane is een protocol geteekend, waarbij de thans vastgestelde grenzen als definitief wor den erkend. Polen beschouwt de grens incidenten, waarbij o.a. drie Polen wer den gedood, als bevredigend geregeld, aangezien Tsjecho-Slowakije veront schuldigingen heeft aangeboden. EEN TREIN MET JOODSCHE KIN DEREN VERLAAT BERLIJN. Gistermorgen is op het Schlesischer Bahnhof te Berlijn een extra-wagon met 100 Joodsche kinderen voor „transport naar het buitenland", aangehaakt aan j een gewonen trein. Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be scherming in den neus, waar de meeste verkoud* heden ontstaan, versterken. Zoodra gij niest— doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. Honderd opgewonden en verwarde kleuters zijn aldus bun groote reis begon nen, een onbekende toekomst tegemoet. En op het station bleven de ouders ach ter. Het was een aangrijpend vaarwel. Va ders en moeders weenden, van vreugde en verdriet tegelijk, verdriet om het af scheid en vreugde, omdat tenminste hun kinderen ontkomen aan een droevig lot. Ergens in een hoekje, zat een klein jo chie, stil en treurig. „Mijn vader kon me niet naar het station brengen. Hij is ver leden week gearresteerd en we weten niet waar hij is Tot aan de Nederlandsche grens vror en dat de kinderen door geleidsters verge zeld, daarop zullen zich anderen over hen ontfermen. In een vergadering van het Prov. Co mité van A.R. Kiesvereenigingen in N.- Holland heeft de heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer, een rede ge houden, waarin hij omtrent de belasting plannen van Minister de Wilde bet vol gende opmerkte: „Met volledige eiikenning van de bijna bovenmienschelijike, zware taak, welke op de Regeering wordt gelegd, moet twijfel worden uitgesproken, of juist is, bet voornemen van de Regeering een ver zwaring van belastingdruk van 50 mil- lioen gulden het Ned. volk op te leggen. Door 8 pet. bezuiniging op alle uitga ven, of zooveel meer als noodig is, om dat enkele uitgaven niet verlaagd kun nen worden, is er eveneens een sluiten de begrooting. Dit moet m o g e 1 ijl k z ij n. Slechts onvoldoende regeerkracht of ge brek aan medewerking bij de Staten-Ge- neraal kunnen een beletsel zijn voor deze betere oplossing dan belastingverzwa- ring. Kracht voor dit alles zal alleen aan wezig zijn, indien vooraf radicaal wordt uitgebannen de dwaze koopkracht-theo rie, alsof de Overheid door bezuinigings maatregelen de koopkracht zou aantas ten en door uitzetting van de publiekö uitgaven de koopkracht zou verhoogen. 'Onder deze omstandigheden is het in ieder geval niet verantwoord nieuwe uit gaven op zich te nemen behoudens aller noodzakelijkste dingen." Heeft de heer v. d. Heuivel hier de meening van de A.R. Kamerfractie weer gegeven? DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer, die gisteravond een aanvang maakte met de behandeling van hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) van de Rijksbegrooting voor 1939, zal deze in dagvergaderingen voortzetten, na de in- terpellatie-Albarda inzake de Duitsche vluchtelingen. HET SUBSIDIE VOOR TILBURG. Principieele uitspraak der Tweede Kamer Gisteren heeft in de Tweede Kamer de stemming plaats gehad over het amende- ment-Moller (verhooging van artikel 41, subsidiën aan handelshoogescholen met f 1.strekkende om een principieele uitspraak te verkrijgen over het subsi dieeren van de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg. Het amendement is aangenomen met 47 tegen 46 stemmen. Vóór stemden de R.-Katholieken, de anti-revolutionairen en de cbrist-democa- ten. BOTER INVOER IN BELGIE. Contingent belangrijk uitgebreid. Gezien den toestand van de botermarkt heeft de Belgische minister van economi sche zaken, middenstand en landbouw, bij bet loopende boterinvoeroontingent van 100.000 kg een nieuw contingent van 150.000 kg. toegevoegd. Bijgevolg bedraagt het loopende contingent thans' 250.000 kg. Het aandeel van Nederland bedraagt hierin 2734 pet. De betreffende hoeveel heid moet uiterlijk 31 D'ec. 1938 in Bel gië worden ingevoerd. Naar gelang de evolutie van de boter markt zal het contingent uitgebreid wor den. De invoervergunningentaxe is onver anderd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1