Dagblad voor de Provincie Zeeland De Tweede Kamer over de Begrooting van Onderwijs. DONDERDAG 1 DEC. 1938 53e JAARGANG - No. 53 Buitenland. 0e mislukte staking in Frankrijk. Het gezlnspersoons- kaartenstelsel. riep, Kou, fijn. heipen hierbij Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44450 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Verlaging der ieerlingenschaal. Kweeke- lingen met akte. Een motie-Thijssen. In de Tweede Kamer werden gisteren de besprekingen over Onderwijs, af deeling L. 'O., voortgezet. D r V o s (lib.) wijst op de vele klach ten over de Ieerlingenschaal en over den nood-toestand der kweekelingen met akte die ten onrechte zoo worden genoemd, en niet met f20 in de maand mogen worden afgescheept. Het aantal is dit jaar tot 2107 gestegen, d.i. één op da zeven onderwijzers. Het is een groot e beschaming voor ons volk, dat ons on derwijs staat of valt met de medewerking der kweekelingen met akte. Kan de regeering geen gelden verstrek ken om aan den noodtoestand een einde te maken? Het voorstel van den heer Tilanus is een sympathieke en goedbedoelde po ging om jonge menschen aan het werk te brengen. Alvorens zijn oordeel uit te spréken, wil spr. afwachten, wat de mi nister hierover zeggen zal. In ieder ge val moet er iets voor het onderwijs en de jong© onderwijzers geschieden. Ook bepleit spr. verlaging der sollicitatiekosten en de mogelijk heid van vrijstelling van examengeld. Kunnen de wefklooze jaren niet in den diensttijd worden verrekend? De heer T h ij s s e n (S. D.) bespreékt de Ieerlingenschaal. V oor hem be staat er maar één kwestie: de verlaging der Ieerlingenschaal. De regeering zegt, dat er voor verlaging geen geld meer is. Dat is betrekkelijk; dat hangt af van het belang, dat aan het onderwijs wordt ge hecht. Immers, als er watersnood is, is er geld. Voor de defensie is er geld. Is er voor het onderwijs geen geld te vinden? Laat de minister nog eens over leg plegen met het Kabinet. Laat ook de Kamer aandrang uitoefenen, al wil spr. de zaak niet a-politiek houden. Spr. dient een motie in, waar in hij de Kamer de wenschelijk- heid doet uitspreken van ver betering van de personeels voorziening bij het lager on der wijs door wijziging van de Ieerlingenschaal. Mevr. Bakker—Nort (V.D.) meent, dat er geld moet komen voor verlaging der Ieerlingenschaal. De tegenstelling tot de voor defensie gedane uitgaven valt in het oog. Van de onderwijzers wordt te veel gevergd. Het is beneden de waar digheid van den Staat te teren op vo lontairs. Iets moet worden gedaan. Spr. weet intusschen, dat deze zaak kabinetspoli- tiek is. Be toepassing van art. 22bis der Con- centratiewet baart zorg. D'e bedoe ling der concentratiecommissie was. an ders dan de gevolgde interpretatie. De openbare school heeft een ander karakter dan de bijzondere. Zij is de school voor minderheden in streken, waar een bepaal de godsdienst overheerscht. Spr. vraagt inlichtingen over de opheffing van bijzon dere scholen op grond der Concentratie- wet. De heer Rooajen (A.R.) is het in vele dingen met den heer Thijssen eens. D'e leerlingenschalen willen de A.-R. gaarne verbeterd zien. Ook de minister wil dat in principe wel. De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel nam de juiste houding aan, door de beoordeeling "van de financieele mogelijkheid aan de Regeering te laten. Nu de Regeering verklaard heeft dat het geld er niet is, moet sprekers fractie zich daarbij neerleggen. Nauw verbonden met de leerlingen- schaal is de kwestie der kweekelin gen met de akte. Hun toestand laat spr. niet onbewogen. D'e minister heeft gekozen voor een soepele toepassing van art. 56 lid 2 der l.o.-wet. Spr. hoopt, dat ook de jonge onderwijzers en de uitgetrokken wacht gelders daarvan zullen profiteeren. Het denkbeeld Tilanus is zeker sympathiek, doch de invoering bij' amen dement van een begrootingspost, welke een geheel nieuwe regeling met allerlei consequenties medebrengt, acht spr. be denkelijk. Het medetellen van dienstjaren als kweekelingen met akte in de salarisbere kening, acht spr. gewenscht. Vervroegde pensionneering is voor on derwijzeressen invoerbaar. De onderwij zeressen zijn op 55-jarigen leeftijd wel geneigd op pensioen te gaan. Het onderwijs aan schip perskinderen ontvangt dit jaar meer subsidie. Spr. is daar dankbaar voor. Spr. vraagt mededeelingen over dit onderwijs in het onderwijsverslag. De heer Woudenberg (N.S.B.) ontkent, dat de N.S.B. een eenheids- school wil. Een parallel met het Duitsche nationaal-socialisme mag men hier niet trekken. De hooge Ieerlingenschaal acht spr. de bron van veel kwaad. De groote klassen maken individueele opvoeding onmoge lijk. De heer Krol (C.H.) meent, dat ieder overtuigd is, dat er meer kweekelingen met akte werkzaam zijn, dan het onder wijs vereischt. Spr. steunt de gedachte van den heer Tilanus. Geenszins behelst deze gedachte de strekking om de salarissen der on derwijzers te verlagen. Is het niet mogelijk aan de weiklooze onderwijzers ontheffing te verleenen van examengeld voor de hoofdakte? De heer Z iji 1 s t r a (A.R.) keurt de be moeiingen van de rijksinspectie in het Noorden met het leerplan af. Men moet waken tegen staatspaedagogiek. De in specteur ziji een controleur, niet een su perieur. De vrijheid der school is in ge vaar, als wij een hiërarchie boven de school krijgen. De vrijheid wordt te meer bedreigd, nu de inspectie zeggenschap heeft hij de aanstelling van onderwijzers. De overheid moet, naast hetgeen zij moet doen, vooral weten, wat zij niet moet doen. Spr.wil niets weten van een leerplicht voor ach- terlijke kinderen, noch van een verplichte schif ting van achterlijke en niet-achterlijke kinderen. De rijksinspecteur voor het buitengewoon onderwijs is in zijn jaarverslag zijln boekje te buiten gegaan door te verkla ren, dat de stichting van meer dan een buitengewone school in een plaats intole rabel zou zijn. De heer Van Houten (G.D.) vraagt een behoorlijke belooning voor kweeke lingen met akte en elke poging om den kweekelingen een zekere vergoeding, b.v. f 60 per maand te geven, lijlkt spr. on toelaatbaar, wanneer reeds toegekende salarissen daarvoor moeten worden ge kort. De heer Drees (S.D.) bespreekt de Duitsche school in Den Haag. Deze wordt geheel door de overheid betaald. Moet Nederland daarmee doorgaan? Weliswaar is de mogelijkheid van deze school hij de wet geregeld, maar de wet is voor wijziging vatbaar. De school is geen Nederlandsche school. In wezen ge draagt zijl zich als een onderdeel van de Duitsche kolonie. De geest van die school kan men af leiden uit sommige Duitsche atlassen. M)en vraagt zich af, of de medewerking van Nederland aan de propaganda der Auslandlehrer wel moet worden voort gezet. De minister wil een groot nabuur land niet voor bet hoofd stooten, dat is begrijpelijk. Maar al te goed is buurmans gelk. De heer Zandt (S.G.P.) acht de te genwoordige Ieerlingenschaal in veel ge vallen een schade voor het onderwijs. Spr. wil evenwel redelijk zijn. Niet deze minister beeft de koorden der financiën in de hand. Komt bij echter in den mi nisterraad wel voldoende voor de belan gen van zijn departement op? De groote klassen zijn slecht, maar funester is nog het systeem der jonge kweekelingen met akte. Spr. meent, dat aan de kweekelingen met akte minstens f 500 per jaar moet Worden gegeven. De dienstjaren als kweelkeling met akte behooren mede te tellen bij de bere kening van het salaris. De vergadering wordt tot Donderdag verdaagd. RADIO-REDE VAN DEN PREMIER. Om acht uur gisteravond heeft de Fransche minister-president Daladier een radiorede gehouden, waarin hij o.m. ver klaarde: Op den avond van dezen dag heb ik het recht te zeggen, dat de 30ste November een historische datum zal blij ven: Immers de totale mislukking van de algemeene staking beduidt de vastbeslo tenheid van het land, in vertrouwen mede te werken met de krachtsinspanningen van de regeering en door eerbiediging van de wetten het heil van Frankrijk te ver zekeren. De minister-president voegde hieraan toe, dat alle vitale werkzaamheden van het land vrij zijn uitgeoefend: de treinen hebben geloopen, de post-, telegraaf- en telefoondiensten waren verzekerd, te Pa rijs hebben de autobussen en de metro ge- functionneerd. Met nadruk wees Daladier er ook op, dat zelfs in de particuliere industrie de staking van het werk slechts gedeeltelijk is geweest. Ik was daar trouwens zeker van, al dus de premier. „Ik had gezegd, dat ik het gezag van den republikeinschen staat zou weteu te doen eerbiedigen. Het is geëerbiedigd. Ik had gezegd, dat ik het stopzetten van de openbare diensten niet zou dul den. Zij werden niet stopgezet. Ik had mijn vertrouwen gesteld in de beambten en arbeiders, om de overwin ning te behalen op de propaganda's, die funest waren voor het vaderland. Zij heb ben mijn oproep beantwoord. De woede van de revolutionnairen is vooral tegen D'aladier gericht." Gisteren sommeerde hem de socialis tische kamerfractie opnieuw tot heen gaan. Naar aanleiding van den oproep, door de socialistische, kamerfractie aan al'e ka merleden gedaan, om zich in het Paleis Bourbon te vereenigen, ten einde de bij eenroeping van de kamers af te dwin gen, hebben de partijen van de nieuwe meerderheid besloten, Donderdagochtend bijeen te komen en een démarche te doen bij' het presidium van de kamer, om te verzoeken, de socialisten en commuris- ten niet in staat te stellen, het dwaze spelletje uit te halen, het kamergebouw te gaan bezetten. De zich zoo machtig voorstellende G. G. T. heeft gisteren haar onmacht ge toond en tevens haar ware doeleinden ontmaskerd. Minister Julien van P. T. T. kon ver klaren, dat van alle ploegen op een per soneel van 210.000 post-, telegraaf- en telefoonbeambten er in totaal nog geen 1000 hebben gestaakt, dus nog niet één procent heeft ontbroken. Voor de 26.000 man van Parijs en omgeving bedroeg het aantal wegblijvers nog geen 100. Volgens de laatste berichten uit alle deelen des lands is het percentage der genen, die aan het stakingsparool ge hoor gegeven hebben, in de voornaamste bedrijven als volgt: Spoorwegen 1, werkvervoer 10, haven arbeiders en zeelieden 40, mijnwerkers 45, ijzer- en staalindustrie 75, machinefabrie ken 40, winkels en magazijnen 1, dagblad bedrijf 40, levensmiddelenvoorziening 3, electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf nihil. D'e G. G. T. bekent haar nederlaag, maar schuift de schuld op Daladier, die de re- quisities heeft bevolen en militair machts vertoon heeft ontwikkeld. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat geen van de sta kers iets van dat machtsvertoon gemerkt heeft. In den loop van den middag trou wens waren de veiligheidsdiensten reeds aanzienlijk ingekrompen en gisteravond was alles ingerukt. Merkwaardig is, dat in de zeer roode industriestad Rijssel het aantal werk willigen 31.725 heeft bijgedragen en het aantal, dat niet op het appèl verschenen is, 14.413. Alleen komen berichten binnen omtrent ernstige botsingen tussc'hen stakers en mobiele garden te Rijssel en Toulouse. Te Rijssel brachten eenige honderden sta kers, die voor de arbeidsbeurzen samen schoolden, drie trams tot stilstand. Zij dwongen het trampersoneel en de passa giers uit te stappen en sloegen de ruiten in. Er zijn tal van arrestaties verricht en verscheidene mobiele garden werden gewond. Te Toulouse hebben postende stakers, In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zalke de invoering van het gezinspersoonskaartenstelsel zegt de minister, dat bij de bepaling van de tege moetkoming aan de gemeenten in de kos ten van de omzetting de bedoeling heeft voorgezeten, die kosten in het algemeen ten laste van het Rijk te brengen. Niet ontkend kan worden, dat er ver moedelijk wel gemeenten kunnen zijn, die, op grond van bijzondere omstandigheden met de gemiddelde vergoeding niet ten volle zullen uitkomen, een consequentie, aan alle algemeen geldende normen ver bonden. Daar staat tegenover, dat in de meeste gevallen bij behoorlijk werken de tegemoetkoming toereikend zal zijn. Dat de omzetting in beginsel in werk verschaffing moet worden verricht, is ge heel in overeenstemming te achten met het besluit der regeering om slechts on der die voorwaarde tot algemeene invoe ring van het gezinspersoonskaartenstel sel over te gaan. Men houde wel in het oog, dat, hoezeer de voordeelen van het G.P.K,-stelsel nagenoeg algemeen wor den erkend, tot invoering daarvan op dit oogenblik uit een oogpunt van kosten nimmer zou zijn overgegaan, wanneer niet het naderen van de volkstelling en de mogelijkheid om werk te verschaffen 'zich als bijzondere omstandigheden had den voorgedaan. Hieruit moge volgen, dat niet kan wor den toegegeven, dat hoofdarbeiders, die er in slagen huiten den steun te blijlven, door deze werkverschaffing hun arbeids kansen zien verminderen. meest ijzer- en staalarbeiders, getracht de deuren van een groot warenhuis te slui ten, daarbij geholpen door een menigte van ongeveer 2000 menschen, die afwis selend de Internationale en de Marseil laise zongen. Er ontstond een vechtpartij tusschen de versterkte mobiele garden en de betoogers, doch het is nog niet be kend in hoeverre er gewonden zijn. ALS NOG EEN JOOD EEN AANSLAG PLEEGT Dreigement van S.S.-blad. Het weekblad van de S.S. „Das schwarze Korps", verklaart, dat indien van Joodsche zijlde nog een aanslag ge pleegd wordt op het leven van een voor aanstaand persoon in Duitschland, de Joden in massa in hel derde rijk zullen worden uitgemoord. „Op den dag, waarop een Joodsch wa pen of een wapen door Joden gekocht ge bruikt wordt tegen een van de leidende personen van Duitschland zullen er geen Joden meer in Duitschland zijn. ERNSTIGE WOORDEN VAN DEN PAUS. In een toespraak tot de door hem in audiëntie ontvangen jonggehuwden heeft de paus woorden gesproken, die aller lei commentaar wekken te Rome. De paus zeide: „Wiji vragen n te bidden voor de uit voering der zeer bijzondere voornemens, die wij niet hadden vóór de geestelijke oefeningen, waaraan wij thans deelne men, want wijl waren toen niet op de hoogte van ze kere dingen, die zich op dit oogenblik voordoenen die ons bedreigen. Bidt voor de voornemens van den paus en gijl zult gebeden hebben voor het welzijn, niet al leen van zielen, maar van de geheeel kerk." In kringen te Rome oppert men aller lei veronderstellingen betreffende de werkelijke beteekenis van deze woorden. DE NIEUWE PRESIDENT VAN TSJ ECHO-SLOW AKI JE, Dr Emil Hacha, de president van het opperste gerechtshof in Tsjecho-Slowakije is met 272 van de 308 stemmen tot pre sident van de Tsjecho-Slowaaksche repu bliek gekozen. Niet alleen de openbare gebouwen, doch vele particuliere huizen hadden gis teren wegens de verkiezing van den nieuwen president der republiek, de vlag uitgestoken. De nieuw gekozen president is Roomsch- Katholiek. JOODSCHE VLUCHTELINGEN AAN DE BELGISCHE GRENS TERUG GEWEZEN. Gisteren hebben weer verschillende groepen Joodsche vluchtelingen uit Duitschland in de omstreken van Eupen en Malmédy pogingen gedaan om op Bel gisch grondgebied te komen. Te Eupen al leen heeft de gendarmerie niet minder dan 30 Duitsche Joden, die zonder pas de Belgische grens overschreden hadden, weer naar de grens teruggebracht. Alle Duitsche Israëlieten, die van een geldig paspoort voorzien zijn, worden echter binnengelaten. Korte Berichten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is bij Bielefeld een particuliere auto met vijf inzittenden op een parkee- rende vrachtauto gereden. De 5 inzitten den van de personenauto werden op slag gedood. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in het Centraal Station van Halle een sneltrein uit Eichenborg bij dichten mist op een locomotief ge reden. Twee rijtuigen en de locomotief van den sneltrein ontspoorden. Daarbij werden 21 reizigers en 4 spoorwegbeamb ten licht gewond. G|f FV- Snet en goed altijd een poeder o( cachet van Mijnhardt* Mijnhardt's Poedersper stuk 8 ct. Doos 45 cc. Cachets,genaamd,.Mijnhardtjes "2st. iOct. Doos50 De algeheele staking, welke in Frankrijk voor Woensdag was uitgeschreven, is „iu het water gevallen". De openbare diensten functionneerden vrijwel normaal. VERDRAG NEDERLAND- DUITSCHLAND. Over betalingsverkeer. Tusschen de Koninklijke Neder landsche regeering en de Duitsche regeering is het volgende overeengekomen: De bepalingen van het Neder landsch- D'uitsche verdrag over het betalingsver keer van 18 December 1937 blijven tot en met 31 December 1939 van kracht. Deze overeenkomst moet bekrachtigd worden. Zij treedt op den vijftienden dag na de uitwisseling der bekrachtigingsoor- tonden, welke zoo spoedig mogelijk te 's Gravenhage zal plaats vinden, in wer king. HET WEEKBLAD VAN DE N.S.B. IN INDIë GESCHORST. De verandering van naam heeft niet mogen baten. Biij gouvernementsbesluit is het druk ken, uitgeven en verspreiden v,an het te Batavia verschijnend nationaal-socialiisti- sche weekblad Het Nationale Weekblad, voorheen genaamd Inidië Hou-Zee, verbo den voor den duur van dirie weken. In de considerans van dit besluit wordt overwogen, dat in het op 5 November 1938 verschenen no. 24 van dit week blad een artikel is gepubliceerd, geti teld: De Leider spreekt, waarin weder om uitingen voorkomen, welke de ken nelijke bedoeling hebben gevoelens van minachting op te wekken en stemming te maken tegen het in Nederland gevestigde gezag en de aldaar gestelde machten. Voorts dat deze uitingen schadelijk moeten worden geacht ook voor de openbare orde iu Indië. GEEN KOUDE WINTER. De periode DecemberFebruari ver moedelijk warmer dan normaal. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: Betreffende het karakter van den ko menden winter DecemberFebruari, kan worden medegedeeld!, dat de becijferin gen met een waarschijnlijkheid van 2 op 3 aangegeven, dat de temperatuur hoo- ger zal zijn dan normaal; de neerslag on geveer normaal.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1