SANOSTOL Minister Van Boeyen over de Luchtbescherming. Rechtszaken Gemengd Nieuws Marktberichten Burgerlijke Stand. Radioprogramma. Holland's welvaren! WALCHEREN. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Kerknieuws Onderwijs Sanostol, het natuurlijke lever traanproduct met sinaasappel- smaak, behoedt hem voor het in Nederland (óók in den zomer) steeds dreigende vitaminen-tekort. Het eenige levertraan-product dat ook de allerkleinsten dolgraag lusten en dat hun spelenderwijs een ongekend gehalte aan groei- vitaminen toevoert. Ook voor volwassenen is er geen beter tonicum dan Sanostol. Per flacon f. 1.40; voordeeliger ls de „familieverpakking", die 2Va maal zooveel bevat en slechts f. 2.75 kost. „Het lekkere levertraan -product BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA schelde de schroef en as verloren. D'e sleepboot Zeemeeuw heeft de sleep opge pikt en hier in de haven gesleept. Souburg. Gisteravond sprak alhier voor de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding de heer B. Geleijnse, directeur der Ru- dolphstic'hting over: Drankbestrijding en Kinderbescherming. Spr. lichtte zijn on derwerp toe met lichtbeelden en schetste de ellende die drankmisbruik teweeg brengt, ook bij de kinderen. De opkomst was gering. Costkapelle. Maandagavond hield de IJsclub „De halve Maan" haar jaarver gadering. Voorzitter dhr L. J. J. Geldof. De vereeniging telt 164 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de kas een saldo heeft van f 322. Aan den eenigen inschrijver den heer Iz. Wattel werd gelegenheid gegeven om een consumptietent te plaatsen bij den vijver. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Arnemuiden. Een lage streek. In den nacht van Zondag op Maandag ca. half drie werden de bewoners van per ceel A 108 in de Westdijkstraat, weth. Schuit en zijn gezin, opgeschrikt uit hun nachtrust, door het gerinikel van glas scherven. Het bleek dat door kwaadwil ligen drie ruiten waren stukgegooid. De heer Schuit toog zelf direct op onder zoek uit, doch zonder resultaat. Men denkt aan wraakneming. Bij de politie is aangifte gedaan. Gewogen in de bietencampagne op de weegbrug alhier voor de Goöp. te Din- teloord 1.936.762 kg bieten en voor de C.S.M. 1.966.323 kg bieten. Oud-Vossemeer. Terwijl eenige arbei ders op de boerderij van den heer M. C. Geuze achter een strooklamp. aan het werk waren, werd door een rukwind een op die strooklamp liggende paal meege voerd. Hij' kwam juist op de plaats waar de arbeiders stonden neer. L. Voshol kreeg de paal op het hoofd, verloor het bewustzijn en werd onder geneeskundige behandeling gesteld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijmsaterwoude, A. Ba- rendrecht, cand. te Delft. Te Amstelveen (2e pred.pl.) A. C. van Uchelen te Mleppel. Aangenomen naar Babyloniënbroek, F. J. de Heer, cand. te Veldhuizen. Geref. Kerken. Drietal te Vrouwenpolder, N. H. Rid derbos, cand. te Kampen, A. Verschoor, cand. te Vlaardingen en J. J. de Vries, cand. te Almelo. Tweetal te Bellingwolde-Nieuweschans, G. J. de Leeuw te Finsterwolde en T. Lo pers, cand. te Winschoten; te Oldebroek, A. P. Heiner, te Giessen-Rijswijik en J. Oussoren te Spij'kenisse. Beroepen te Wormerveer, H. Veltman te Doornspijk. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te 's Gravenhage (C.), M. Hol- trop te Hilversum en W. F. Lamani te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Beroepen te Werkendam, H. Ligten- berg te Lisse. Krabbendijke. Gekozen als ouderling bij •ie Geref. Kerk vac. S. v. Harn, dhr G. ■vverhoek, en als diaken, vac. J. Vo- .ar, dhr Joh. de Jonge. ".emuiden. In de Ned. Herv. Kerk in de vacature G. de Ridder geko men notabel dhr B. Meerman, en her kozen de heer G. Schroevers. ER IS NOG ZEER VEEL TE DOEN EN TE VERBETEREN. Naar aanleiding van in de af deelingen der Tweede Kamer gemaakte opmerkin gen over de luchtbescherming, zegt Min. van Boeyen in zijn M. v. A. o.m. het volgende De beantwoording van de beschouwin gen over het belangrijke onderwerp van de luchtbescherming wil de Minister niet aanvangen, dan nadat hij als zijn indrulk heeft vooropgesteld', dat de juist achter ons liggende periode van spanning aan allen, die bij de luchtbescherming zijn be trokken, moet hebben geleerd, dat de voorziening, als geheel bezien, nog aller minst sloot, dat er nog zeer veel allerwege is te doen en te verbeteren. Dit te er kennen, is beter dan voor onvolkomen heden de oogen te sluiten. Daarnaast moge hij opmerken, dat ob servatie van de mate, waarin te dezen opzichte het buitenland was voorbereid, kan dienen om de meening te bevestigen, dat de grondslag van de organisatie hier te lande juist is en dat de juiste weg voor een oplossing van het vraagstuk is inge slagen, zij het, dat men wellicht had mo gen wenschen, dat reeds een grooter stuk daarvan ware afgelegd. Zonder krachtige ontwikkeling van het particuliere initiatief, zonder opbouw van de zijde der gemeentebesturen (opbouw in organisatie allereerst, vervolgens in ma teriaalvoorziening) kan hetgeen van de zijde van het Rijk wordt bijgedragen, geen behoorlijke landelijke luchtbescherming bewerkstelligen. De Minister ontmoet met instemming de meening van ledlen, die, evenmin als de Regeering, den sleutel van het vraag stuk der luchtbescherming in het bezit van een gasmasker zoeken. Met de door deze leden voorgestane snelle outillage met maskers van de 'hulpdiensten wordt groote spoed betracht. Voorts moet ge steund worden op goede organisatie en deugdelijke voorlichting van de bevolking. Een van de conclusies, welke voor de Regeering vielen te trekken uit de Sep temberdagen was, dat er een groot belang was gelegen in het scheppen van de mo gelijkheid van een over en weer toene mend begrip tusschen gemeentebesturen en inspectie van die luchtbescherming. Tot dit doel heeft de Minister besloten, de inspectie met sterkeren band dan tot dusver aan het Departement te verbin den, in den vorm van een afzonder lijke afdeeling, die in samenwerking met de afdeeling Binnenlandsch Bestuur, de Luchtbeschermingszaken voortaan depar tementaal zal behandelen. Wegens vertrek van dhr J. de Nooijer werd in diens plaats benoemd tot pres.- kerkvoogd dhr G. de Ridder. (Verbeterd bericht.) Kapelle. Tot gemachtigden in het Kies college der Ned. Herv. Kerk werden her kozen de heeren J. Baijens met 65 St., C. de Jager met 59 st, M. Glas Jz, met 58 st. en Jan van Wingen met 62 stemmen (Belangeloos bericht.) Ds R. van Giffen, f Te Bloe- mendaal is op 79-jarigen leeftijd over leden ds R. van Giffen, emeritus predi kant der Geref. Kerk te Aalst. Ds van Giffen werd in 1891 beroepen te Heme- lum, welke gemeente hij1 als emeritus verliet in 1893. In 1894 volgde een be roep naar Vledder, welke gemeente hij in 1899 verwisselde met die te Aalst. In 1903 kreeg ds van. Giffen aldaar eme ritaat. ter aangenomon met 127 togen 83 stemmen. DE VRIJZ. DEM. BOND OVER ONDERWIJS-VRIJHEID. In de te 's-'Gravenhage gehouden alge meens vergadering van den Vrijz. Dem. Bond, werd uitvoerig beraadslaagd over de conclusies der commissie, ingesteld' door het hoofdbestuur tot onderzoek van de wettelijke regeling van het Voorberei dend Hooger en Middelbaar Onderwijs. Hierin werd o.m. uitgesproken, dat het voorbereidend hooger- en middelbaar on derwijs voor meisjes recht heeft op gelijke verzorging als dat op de gemengde scho len. Van verscheidene zijden werd hiertegen oppositie gevoerd'. De af deeling Deventer had een amendement ingediend om de tweede con clusie aldus te wijzigen, dat van over heidswege beperkte financieele steun kan worden gegeven voor de oprichting en instandhouding dezer scholen. Dr Elzinga, de voorzitter van de com missie, die het rapport heeft uitgebracht, zeide, dat deze steun reeds sinds on heuglijke tijden wordt gegeven. De helft van dat deel van het Nederlandsche volk, dat middelbaar onderwijs geniet, gaat op bijzondere scholen. Het zou toch vreemd zijn, wanneer vrijzinnig-democraten gin gen zeggen, dat dit onderwijs moet vallen buiten den steun der openbare kassen. Voorgesteld wordt slechts te blijven doen wat men tot dusver heeft gedaan. De voorzitter der Tweede Kamerfractie Mr A. M. Joekes, betoogde, dat de geeste lijke vrijheid in stand moet worden ge houden. Men geve de ouders gelegenheid hun kinderen het onderwijs te doen ge nieten, dat ze zelf willen. Ondanks deze bestrijding werd het amendement Deven- Rechtbank te Middelburg. Hooger beroep. Door A. P., 55 j., diamantslijper te Antwerpen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, is hooger beroep aangetee- kend tegen 'het vonnis dezer Rechtbank van 14 November 1938, waarbij hij we gens „opzettelijk doen invoeren en doen vervoeren van opium" is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Kinderverlamming. Te Loenen aan de Vecht is het eerste geval van kinderverlamming geconsta teerd en wel bij een zevenjarig jongetje. Het kind is overgebracht naar de barak ken te Utrecht. 'Twee inbrekers betrapt. Een der dieven door een revolverschot gewond. De laatste maanden werd er in de omgeving van het Hoofddorpplein te Amsterdam herhaaldelijk ingebroken. Bij een familie wonende aan de Haarlemmermeerstraat had men reeds tweemaal gepoogd binnen te komen zonder dat dit gelukt was. De politie besloot dit perceel eens goed te ob- seiveeren. Toen de bewoonster Maandag middag weer enkele uren afwezig moest zijn, vatten twee rechercheurs in haar woning post. Na een 'half uur in het huis te hebben vertoefd hoorden de politie mannen, dat er bezoekers naar boven kwamen. Even later werd er aan de deur getikt, doch de rechercheurs hielden zich rustig. Kort daarop werd een klein ruitje, dat in de deur van de woning zat verbrij zeld. Een hand werd 'hierdoor gestoken, die het Yaleslot van binnen omdraaide. Behoedzaam werd vervolgens de deur ge opend en de inbrekers stapten naar bin nen. D'e eerste stond nauwelijks; op den drempel toen de rechercheurs het oogen- blik gekomen achtten in te grijpen. Groot was de ontsteltenis van de dieven, die rechtsomkeert maakten en meer de trap afsprongen dan liepen. De laatste man liet zic'h van de leuning glijden. Hoewel de politiemannen hun sommeerden te bliji- ven staan, wisten zij de Haarlemmermeer straat te bereiken en buiten gekomen vluchtte de eene naar links en de andere naar rechts. De rechercheurs zetten den man die naar links wegliep achterna en na sommatie om te blijven staan, waaraan hij niet voldeed, loste een der politieman nen een paar schoten uit een revolver. De inbreker werd door een der kogels in zijn linkerbovenarm getroffen en gaf zich over. Hij' is in het Wilhelminagast- huis opgenomen. Zijn kameraad, die ont snapt is, is bij de politie bekend. Vrachtauto tegen boom gebotst. Gisteravond reed een vracht auto onder de gemeente de Bilt tegen een boom. Door den hevigen schok schoof de lading naar voren en verbrijzelde de ca bine, waarin de bestuurder, J. van M., uit Hilversum, bekneld geraakte. Zwaar gewond werd de man uit de ernstig ge havende auto te voorschijn gehaald en in een ziekenauto gebracht. Op weg naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondingen overleden. 'Fietser door een trein gedood. O'b den onbewaakten overweg nabij Berghuizen is de 24-jarige fa brieksarbeider J. V., door een trein uit de richting "Wapenveld gegrepen. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te .Zwolle aan de gevolgen is overleden. Van de derde verdieping gevallen. Zaterdagmiddag was een kloosterzuster 'te Nuth, bezig met het schoonmaken van de ramen op de derd'e verdieping van het klooster. Zij viel en werd ernstig gewond opgenomen. Eenige uren na den val is de zuster overleden. D e m Oei 1 ijkheden met de D u i t s c h e Joden. Een dame stuurt aan de N. R. Grt. een brief toe, wel ken zij ontving van een der in Zeve naar teruggestuurde Joodsche vluchtelin gen, waaruit men wel een ©enigszins anderen indruk krijgt, dan uit het amb telijke rapport. De hierbij betrokken Joodsche vluch teling kwam uit Weenen en had, behal ve zijn paspoort, een schriftelijke uit noodiging bij zich, op grond waarvan hij hoiopte te worden toegelaten. Hij schrijft dan verder: „In Emmerik gaven zelfs de Duitsche autoriteiten mij, vanwege uw schriftelijke uitnoodiging, hoop, zoodat ik dan ook teleurgesteld was, toen ik eindelijk in Zevenaar met de anderen er waren nog ongeveer 30 menschen moest uitstappen. Mijn schriftelijke uitnoodiging werd mij ontnomen, zoo gezegd, omdat zij reeds van September dateerde. Spoe dig kwamen ook drie heeren van een Nederlandsch comité; zij schreven de na men der menschen op, die in Nederland familieleden of kennissen hebben, en be loofden te helpen en tusschenbeiden te komen. Een heer beloofde mjj U nog denzelfden avond op te bellen. Onder de vluchtelingen heerschte groote ver twijfeling, toen wjj vernamen, dat wij naar Duitschland terug moesten. Men smeekte ons op te sluiten. Eenigen wil den zelfmoord plegen en het was niet minder dan vreeselijk." Onder tragische omstan digheden gedood. De twintigjarige ongehuwde chauffeur J. T., wonende te Assen, begaf zich per auto naar de begra fenis van de 27-jarige mej. J. T. te Zuid laren. Uit piëteit wilde hij de ter aarde- bestelling bijwonen, omdat het aan zijn onvoorzichtigheid was te wijten, dat de vrouw door een aanrijding om het leven kwam. Door tot nog toe onopgehelderde oor zaak kwam de auto, waarmede bij thans naar de begraafplaats reed en welke hij zolf bestuurde, te Zuidlaren met een brug leuning in aanraking. T. bekwam ern stige verwondingen. Hij werd naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht, doch onderweg betzweek hij aan zijn kwetsuren. Nazi-methoden te Amers foort. De „Amer8foortsche Courant" meldt: Dat de nazi-methoden ook in ons land door hier woonachtige Duitschers inge voerd worden, hadden wij nog niet eer der geconstateerd dan Donderdag. In de Duitsche aphotheék Z. te Amers foort werd ook gecollecteerd voor de Duitsch-Joodsche vluchtelingen. De heer Z. was op dat moment niet aan wezig. De eerste assistente gaf, naar goed Nederlandsche gewoonte, spontaan uit eigen beurs een bijdrage voor het goede doel. Iets later werd zij by haar patroon geroepen en deze gaf order, dat nie mand van zijn personeel in zijn zaak, noch uit de kas van de apotheek, noch uit eigen zak (men lette op deze Duitsche knevel- en dwang-methode) iets mocht geven voor deze collecte. De as sistente antwoordde, dat zij dit juist ge daan had en de apotheker was daarover dermate verstoord, dat hij haar per 1 Januari ontsloeg. De assistente was reeds 41/2 jaar in de apotheek werk zaam. Dit heerschap kan met zijn Duitsch diploma alleen pra'lctijk in Nederland uit oefenen door middel van een Ned'erland- schen provisor. Het spreekt vanzelf, dat het voorval in de stad in broeden 'kring verontwaardiging heeft gewekt, die hem ook wel aan het verstand gebracht zal zijn. Gemeene smokkeltruc. Door smokkelaars is dezer dagen in Noord- Limburg een lage smokkeltruc toegepast. Een dokter uit die streek bezoekt vaak bet Duitsche grensgebied in de uitoefe ning van zijn beroep. Bij' de grensbewa king, zoowel van den Nederlandschen als van den Duitschen kant is hij' een goede bekende en nimmer maakt men het hem lastig. Toen hij' dezer dagen uit Duitsch land kwam, werd hij enkele honderden meters op Nederlandsch gebied door een andere auto ingehaald, die hem tot stop pen dwong. Uit die auto kwam een individu, dat tegen den medicus zei: Mag ik mijn acte- tasch terug. De dokter was verbaasd over zooveel brutaliteit en zeide de man dit. Neen, zei deze en toonde den ver bluften dokter, dat in de achterste 'helft van diens auto een actetasch met geld lag. De man griste de tasch weg en ver dween. Op deze manier had hij gebruik ge maakt van de goede reputatie van den dokter en eenvoudig een tasch met geld in diens auto gedeponeerd. Noodlottig ongeluk bij B a a r n. Gisteravond reed op den rijks weg tusschen den provincialen weg BaarnHilversum en het paleis Soest- dijk een Amersfoortsch ingezetene, de heer Bervoets op een motor in de rich ting Amsterdam. Hij bemerkte een voor 'hem rijdende bakfiets niet en een aanrij ding bleef niet uit. De heer B. kwam te vallen en bleef op den rijweg liggen. Een automobilist, die een man op den weg zag liggen, stopte terstond en beijverde zich om het drukke verkeer op te houden. D'it gelukte hem totdat een auto bestuurder doorreed en over den op den weg liggenden motorrijder heen ging. Per ziekenauto werd de heer B. naar bet ziekenhuis te Baarn vervoerd. Een jiur later is hij' aan zijn verwon dingen bezweken. Dë autobestuurder, die met zijn wagen over het slachtoffer heen is gegaan, is niet achterhaald. Goes, 29 Nov. 1938. Zomergerst 7.75, Haver 6, Schokkers 10'10.90, Bruine Boonen 2526.50, Maanzaad 24, alles per 100 kg. Aanvoer Hein. Aardappelen: Blauwe 2.25, Bonte 2.10. Eieren per 100 stuks 55.70, midden- halve kg. 0.77V2, winkelprijs f 0,87 H, 2e deneieren 4.03, Kleine Eieren 3.604.15. Boter per kg. 1.55, middenprijs per halve kg. O.77V2, wikelprijs 0.87 H, 2e soort Boerenboter 0.72%. Fabriefcsboter 0.90, Afwijkende Boter 0.50. Noteering van Boter- en Eierhandela- ren: Boter 70 ct. per pond, Eieren 4.70, Poeleieren 3.00, beide per 100 stuks. Veilingsvereen. Zuid-Beveland, afd. Centrale Veiling. Kippeneieren groote f5 f 5,70, kleine f 3,60f 4,15, eendeieren f4,03 p. 100 stuks. Aanvoer 30.000 stuks. GOES, Veilingsvereen, Zuid-Bevelaud. Veiling van Maandag 28 Nov. 1038. Andijvie 22.50, Breekpeen 12.50, Spruiten 6.5018, Uien 0.602,50, Roo- dekool 8—3,50, Groene Savoyekool 11 8.50, Wittekool 1.50, Boerekool 3.504, Prei 3-4, Witlof 0.50-10, id. Drielin gen 22.50, alles per 100 kg.; Wortelen 3, Selderij 0.501.50 p. 100 bos; Bloem kool 3.50—0.50, Andijvie (breedblad) 0.40 —1.30, Knolselderij 1, alles per 100 stuks. MIDDELBURG. Bevallen: M. E. J. Mondeel geb. van Driel, z. Overleden: J. G. Broeksma 79 j., man van G. P. de Jager. Getrouwd: A. A. J. Zagers 28 j. jm. en M. D. Verburg 24 j. jd.; W. J. J. Oort 26 j. jm. en W E Flipse 27 j. jd.; J. de Schrijver 28 j. jm. en A. Oors 26 j. jd.; J. A. Melse 25 j. jm. en J. Nachtegaal 25 j. jd. (M. G.) Van 2428 November. VLISSINGEN. Ondertrouwd: S. J. Schouten de Jel, 30 j. en M. W. Sauvé, 31 j- Getrouwd: J. L. van Leeuwen, 26 j. en A. de Nooijer, 27 j. Bevallen: M. Stroo geb. Gastel, d.; L. D. Kik geb. De Koster, z.; E. Sommeijer geb. Jacobs, d. Overleden: S. de Kraker, 42 j., vrouw van J. P. Verboven. (V. G.) Van 1920 November OOSTKAPELLE. Bevallen: J. Hofland geb. Bakker, z.; J. Geldof geb. in 't An ker z. (M. G.) Waarde. Notaris E. C. van Dissel te Goes heeft gisteren publiek verkocht een perceel bouwland, groot 81 A. 70 c.A. Kooper hiervan werd de heer M. Wisse alhier voor f 1415 per 39.24 A. of den hoop f 2946.10. Woensdag 30 Nov. 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. N.C. R.V.-uitz. 6.30—7.00 Onderwijst, voor de Scheepv. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber. gram. (9.30—9.45 Gelukw.). 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Zang met piano en gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Orgel. 1.30 Gram. 2.00 Vioolvoordr. met piano en gram. 2.452.55 Gram. 3.00 Het Burlesco- ensemble en gram. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Gram. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanv.regl. 7.00 Ber. 7.15 Gram. 7.45 Causerie over leer bew. 8.00 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8.15 Ketting-Avond, m.m.v. sprekers, vocaal solistenensemble, het NCRV-Salonork. en solist. 10.00 Ber. ANP, act. progr. 10.30 Orgel. 10.45 Gymn.les. 11.00 Het NCRV- Salonorkest. 11.25 Gram. 11.50—12,00 Schriftl. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA-Uitz. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenw. 10.20 Uitz. voor Arb. in de Continubedr. 11.40 Voor werk- loozen. 12.00 Gram. 12.15 Ber. 12.17—1.45 VARA-Orkest en gram. 2.00 Voor de vrou wen. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgel 6.006.30 De Ramblers. 6.35 Gram. 6.40 Causerie „Verzekering van middenstand en kleine zelfst.". 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicit. 7.10 Vocaal conc. 7.30 Cau serie „Vernieuwing van opvoeding en onderwijs". 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP, VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-Orkest. 9.00 Declarn. 9.20 Ver volg conc. 9.50 Gram. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Solistenconcert. 10.30 Fantasia. 10.50 Het Rotterd. Philharm. orkest, „De Stem des Volks" en solisten (opn.) 11.2012.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 30 November: Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt niet plaatselijke mist, weinig of geen regen, later toenemende W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, toenemende kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.; 758. Licht op voor fietsers: Woensdag 4 u. 28 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6