NU een Motor koopen is ge'd besparen. Groote keuze 2e hands Motoren C. DE LEEUW S. WIENER Co. Kweekelingen met akte. Dagblad voor de Provincie Zeeland De R. K. fractie en Minister Slotimaker de Bruine. De aangekondigde algemeene staking in Frankrijk. EERSTE BLAD. De strijd in China. DINSDAG 29 NOV. 1938 53e JAARGANG No. 51 Vraagt ons Inlichtingen en prijscouranten. ALLE MERKEN. MIDDELBURG Tel. 669 Vliss.straat 39-41. Buitenland. Uit de Provincie MIDDELBURG. Dit niet vergeten. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" ureaux 1 ange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon XI Bijkantoor Middelburg: Fa. Bockha del J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cont Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Set heeft in politieke kringen nogal de aandacht getrokken, dat de R.K. fractie der Tweede Kamer bij de behandeling van de begrooting van Onderwijs gezwegen heeft. Naar het schijnt moet dit zwijgen een demonstratie tegen den minister van On derwijs beteekenen. In verband hiermede is van belang wat de heer Möller, lid van de Tweede Ka mer, in een vergadering van R.K. Kies verenigingen te Leeuwarden opmerkte: Wat er deze week gebeuren zal met de Onderwijsbegroting? Tot heden hebben wij gezwegen, doch onderling hebben wij ernstig met elkaar gesproken. Aan dezen minister doen wij geen voorstellen, omdat het nutteloos is. Deze week zult u kunnen constateeren, wat wij verder voornemens zijn te doen. Wanneer ik daarover thans iets meedeelde, aldus spreker, zou ik de geheele zaak doen mislukken. Het lijkt wel een soort politieke sa menzwering, waarbij het echter vreemd aandoet, dat ze vooraf wordt aangekon digd. Als het de bedoeling is een conflict uit te lokken, dan zal dat in elk geval niet zijn bij de kwestie van de leerlingen- schaal. Dat is een zaak van Kabinetspol i- t i e k zooala Minister Colijn duidelijk liet uitkomen. En wat dit betreft, verklaarde Pater Beaufort, eveneens lid van de Tweede Kamer, in een vergadering te Haarlem: „Men kan bet met deze gedragslijn eens zijn of niet, maar men kan de Regeering niet dwingen in dit opzicht iemands wil door te zetten, zonder haar ook te dwin gen heen te gaan. Doch dit zou gelijk staan met bet stuk gooien van een prach tig principieel werk, dat zij bezig is te verrichten en dat ieders bewondering moet afdwingen." Intusschen is gebleken, dat het zwijgen der R.K. fractie in Roomsche kringen niet algemeen instemming vindt. Zoo schreef b.v. de (R.K.) „Tijd": „Wij vragen ons af, of deze houding hoewel begrijpelijk den toets eener nuchtere critiek kan doorstaan.. Het staat nu immers vast, dat minister Slotemaker in zake de leerlingenschaal inderdaad een kabinetsbesluit vertegen woordigt; en er is dus geen grond om daarover tegen hem alleen gram te zijn. Iets anders is, dat men over het gan- sche ministerieele optreden van den 'beer Slotemaker onvoldaan kan wezen. Hij had, zoo kan men zeggen, nooit tevreden mogen zijn met de schamele portie die „Onderwijs" in dit kabinet is toebedeeld. Men kan zijn Beleid in alle opzichten slap, onvruchtbaar en onbevredigend vin den. Maar de conclusie zou dan moeten zijn, dat men hem deze zienswijze mee deelt i daartoe dient de parlementaire discussie en zijn begrooting afstemt: het parlementaire middel, om een alge- meene ontvredenheid te uiten. Aan 'het kabinet moet het dan worden overgelaten, te beslissen, of niet alleen de leerlingenschaal, maar ook de gansche onderwijspolitiek (of beter het ontbreken daarvan) en de minister van Onderwijs zelf al dan niet „kabinetspolitiek" .zijn wat ten slotte geen mythe is, maar een zakelijk complex en of het kabinet dus al dan niet met een anderen minister van Onderwijs zijn politiek wil voortzetten. Is de R.K. fractie dus voornemens te gen de Onderwijsbegrooting te stemmen, dan is baar zwijgen bij de behandeling dier begrooting een verzuim om die tegen stem duidelijk en uitdrukkelijk te moti- veeren, en tevens een overbodige onvrien delijkheid aan het adres van den minis ter. ..Z°u de R.K. fractie echter voornemens zijn ■vóór de begrooting te stemmen in de o.i. nog niet volkomen gegronde ver onderstelling, dat de „kabinetspolitieik" de geheele begrooting en den minister zelf omvat dan had zij dit offer op de zilveren schaal der welsprekendheid aan het kabinet kunnen aanbieden, terwijl haar zwijgen dan achteraf slechts een uiting van kregeligheid lijkt, die zonder consequentie blijft en geen indruk geeft van kracht." 12.000 MAN ZULLEN TE PARIJS DE ORDE HANDHAVEN. Verantwoordelijke autoriteiten hebben uitdrukking gegeven aan het vertrouwen, dat de regeering in staat zal zijn, een ver lamming van het nationale leven door de algemeene staking, die voor Woensdag a.s. ontworpen is, te voorkomen. De voor naamste krachtproef zal te Parijs worden geleverd. Ambtenaren verwachten vandaag, dal de helft der autobus-arbeiders zich zal aanmelden en dat zelfs meer dan de helft der arbeiders bij den metro zal opkomen. Er zullen geen troepen gebruikt worden om de staking te breken, doch de autobus- remises zullen zwaar bewaakt worden, evenals de sleutelstations van den metro. Van betrouwbare zijde wordt geraamd dat thans 12.000 man beschikbaar zijn te Parijs en in de onmiddellijke omgeving voor de handhaving der orde. Bij decreet wordt de opeisching gelast van de diensten van den metro en autobus- ondernemingen. Dit zal op dezelfde voor waarden geschieden als voor de spoor wegen is bepaald. De groote magazijnen, de banken, cre- dietinstellingen en de verzekeringsmaat schappijen zullen Woensdag den geheelen dag in geheel Frankrijk geopend zijn. De minister-president heeft een tele gram gezonden aan de prefecten en alle chefs van dienst, waarin hij er aan her innert, dat het neerleggen van het werk een ernstige fout zou beteekenen, welke den ambtenaar, die er zich aan schuldig maakt, voor ontslag in aanmerking zon doen komen. Het bestuur van de C. G. T. heeft be sloten het tegien 30 November uitgegeven stakirogsbevel te handhaven. in een oproep aan de leden deelt het bestuur van den nationalem bond van post-, telefoon- en telegraafpersoneel mee, dat Woensdag de diensten niet zullen functionneeren, wat de minister van PTT ook mag denken en zeggen. In een vergadering der gedelegeerden van typografen bij de Parijsche bladen is eenstemmig besloten, dat van Dinsdag avond tot Woensdagavond gestaakt zal worden en dat de bladen Woensdag nieif zullen verschijnen. 'Do bond van christelijke werklieden deelt mede, dat hij de wetten wil eerbiedi gen en zich tegen algemeene staking ver zet. GROOT JAPANSCH OFFENSIEF OP KOMST? Uit Ghineesche berifch- ten blijkt, dat de Japan ners het voornemen heb ben, een offensief te ont ketenen op alle fronten. Troepen worden daartoe samengetrok ken, niet alleen nabij Hankau en Kanton, maar ook in andere centra. Ten einde de militaire operaties te ver gemakkelijken, richt het Chineesche op percommando, twee hoofdkwartieren te velde in, één aan den Noordelijken oever van de Jangtse, en één aan den Zuide lijken oever. JAPAN, DUITSCHLAND EN ITALIë. Volgens de „News Chronicle" is een nieuw verdrag tusschen Diiitschland, Italië en Japan, waarbij bet anti-komin- temract wordt uitgebreid tot een nauw verbond van groote militaire beteekenis, thans klaar om onderteekend te worden, doch Italië zou met de onderteekening nog even willen wachten in verband met de aan den gang zijinde Britsch-Italiaan- sche gedachtenwisseling. Het nieuwe verdrag voorziet in weder- zijdsche hulp in diplomatiek zoowel als in politiek opzicht, samenwerking van alle economische middelen, indien een der onderteekenaren met een oorlog be dreigd wordt en in onmiddellijk overleg omtrent de maatregelen tot hulpverlee- ning ingeval van een aanval. Geen afzonderlijke vrede zal worden gesloten, doch slechts tegelijkertijd in ge meenschappelijk overleg zullen de wa pens worden neergelegd, indien twee of drie van de onderteekenaars tegelijkertijd in een oorlog verwikkeld zijn. WARME ONDERKLEEDING VOOR DE GEVANGENEN IN DE DUITSCHE CON CENTRATIEKAMPEN NOODIG. De berichten over de Joden die in de concentratiekampen worden opgenomen, gewagen van de mishandelingen waar aan deze slachtoffers van het regime bloot staan. E'rge'r nog is het intus schen dat degenen, die in deze kampen worden op genomen, aan ziekte wor den blootgesteld door d'at de hun in deze dagen ver strekte felee ding beslist onvoldoende moet worden genoemd. Zij krijgen een linnen hemd, een linnen jas en broek, schoenen en kousen, dat is alles. In deze „zomersche" kleeding moe ten zij vrijwel den geheelen dag in de open lucht vertoeven. Het is heslist noodig, dat zijl in de ge legenheid worden 'gesteld, zich warme onderkleeding te verschaffen. Dit zou op twee manieren kunnen gebeuren: óf de Duitsehe regeering zou moeten toestaan dat familieleden in Duitschland hun die kleeding toezenden óf wel zij zou in de kampen zelf de gelegenheid moeten open stellen voor de gevangenen, die kleeding te koopen. TERUGKEER VAN DEN EX-KONING VAN ENGELAND IN ZIJN LAND? De koning heeft gisteren minister-pre sident Chamberlain ontvangen. Reuter meent te weten, dat Chamberlain den Ko ning verslag beeft uitgebracht over zijn jongste onderhoud met den hertog van Windsor, den ex-koning. Welingelichte kringen vatten het resul taat van het onderhoud, dat Chamberlain te Parijs met den hertog van Windsor gehad heeft, als volgt samen: Geen enkele hinderpaal ligt een terugkeer van den hertog van Engeland meer in den weg, en een bezoek op ©en min of meer nabijen datum moet als een blijvende mogelijkheid beschouwd worden. Terzelfder tijd voegen dezelfde kringen hieraan toe, dat van toe kenning aan de hertogin van den titel „Koninklijke Hoogheid" geen sprake is, althans niet voor een langen tijd. De hertog van Windsor en de hertogin zullen in Engeland als particulieren ver blijf kunnen houden. Zij kunnen echter niet deelnemen aan verschillende functies of plechtigheden, zooals andere leden van de koninklijke familie. CHAMBERLAIN EN HALIFAX IN DE EERSTE HELFT VAN JANUARI NAAR ROME. Officieel wordt thans medegedeeld, dat minister-president Chamberlain en de 'minister van huitenlandsche zaken, Ha lifax, in de eerste helft van Januari een bezoek aan Mussolini zullen brengen. De diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat het bezoek van Chamberlain aan Mussolini een nieuwe stap is in het kader van Chamberlain's politiek van bet tot stand brengen van persoonlijk con tact in het belang van den Europeeschen vrede en de goede betrekkingen. Het be zoek is een onmiddellijk uitvloeisel van de conferentie te München. Het is bovendien een toepassing van Chamberlains stelling, dat men den vre de niet kan verwerven door te blijven zitten en er op te wachten. Het is nog niet bekend, welke onder werpen besproken zullen worden, doch men is van meening, dat het bezoek zal leiden tot een nieuwe versterking der we- derzijdsche betrekkingen. WAT ER AAN RUITEN IN DUITSCH LAND STUKGESLAGEN IS. Naar Reuter verneemt, heeft de jongste anti-Joodsche agitatie, waarbij vele win kelruiten het moesten ontgelden, niet de goedkeuring weggedragen van vele voor aanstaande mensohen. De glasschade al leen bedraagt 6V2 millioen mark. Duitsch land beeft op het oogenblik slechts een voorraad glas van ongeveer IV2 millioen mark, zoodat voor 5 millioen mark aan ruiten moet worden ingevoerd om het dringend noodige herstel uit te voeren. Deze invoer moet uiteraard in huiten landsche deviezen voldaan worden. ST. HOLMS MIDDELBURG Dat de Minister van Onderwijs weer stand biedt aan de op hem geoefende aan drang om de leerlingenschaal te verla gen, is, gezien de financieele omstandig heden verklaarbaar. Maar niet verklaarbaar schijnt bet ons, dat er niet iets gedaan kan worden voor de z.g. kweekelingen met akte. Er zijn er onder deze jonge menschen die een volledige en verantwoordelijke dagtaak hebben, en die minder „verdie nen" dan een pas beginnende loopjon gen. Door samenwerking met de gemeente en schoolbesturen zou het o.i. mogelijk zijn geweest een oplossing te vinden, voor schatkist en de resp. besturen weinig be zwaarlijk en voor de betrokken personen van groote beteekenis. Als de Regeering zelfs iets deed en te gelijkertijd het particulier initiatief door haar optreden prikkelde, dan zouden tal van jonge mensohen die nu ten bate van de gemeenschap hun jaren offeren, al thans eenigermate geholpen zijn. De zaak is nog steeds in studie, Elr is dus nog hoop. Maar waarom wordt hier niet meer doortastend opgetreden? De stationsbrug gelicht en naar Vlissingen vervoerd. Hedenmorgen te kwart voor zeven ging de schipbrug alhier open voor het doorlaten van twee groote bokken van de N.V. v. d. Tak's Bergingsmaatschappij, n.l. de Adelaar en de Kolossus II, resp. In de sociaal-democratische pers kwam de vorige week een artikel voor, waarin gewezen werd op de ernstige bedreiging die het nationaal-socialisme vormt voor het kerkelijk en godsdienstig leven. Verschillende uitspraken van vooraan staande mannen in Duitschland werden geciteerd ten bewijze dat we hier met een anti-Christelijke macht te doen hebben. Wat de socialistische pers opmerkte is op zichzelf volkomen juist. Toch doet bet eigenaardig aan, hier dergelijke opmerkingen en waarschuwin gen te lezen. Wat in Duitschland ten opzichte van kerk en godsdienst gedaan wordt, ligt toch geheel in sociaal-democratische lijn. Wat de nationaal-socialistische pers durft schrijven lijkt als twee druppels water op wat vroeger in de sociaal-democratische pers schier dagelijksche kost was. Niet minder dan het nationaal-socia lisme eischt de sociaal-democratie abso lute scheiding van staatkunde en gods dienst. Eh als de socialistische pers den laat- sten tijd een ander en veel meer gematigd geluid laat hooren, dan zien wij dat meer als een zaak van tactiek dan van beginsel. Wij willen dat niet uit het oog verlie zen. Evenmin als het feit, dat onze consti- tutioneel-parlementaire instellingen bij het socialisme evenmin veilig zijn als bij bet nationaal-socialisme. Onze taak is en blijft te strijden tegen de openbaring van de revolutiebeginselen in eiken vorm. met een hef- en draagvermogen van 1500 en 2000 ton. De Adelaar nam plaats aan het einde van de Stationsbrug aan de zijde van den Blauwendijk en de Kolossus aan het einde aan de zijde van de Loskade. De kabels werden aan de brug, die na gedeeltelijke onttakeling alsnog ongeveer 1700 ton weegt, bevestigd. Toen de brug van den spil was losge maakt, gingen de kranen op de bokken aan het werk en zachtjes zag men bet gevaarte rijken, totdat het boven de spil was en nu naar de walzijde boven da vaargeul word gezwaaid. De beide bok ken manoeuvreerden zoo, dat de brug tusschen hem kwam te hangen en zachtjesaan voer men tot voor den Blau wendijk. Hier lagen gemeerd de sleep- booten Zwitserland en Rusland van de reederij van P. Smit. De Zwitserland ging voor den sleep trekken, de Rusland werd van achter vastgemaakt om zoo noodig te sturen. Zoo zette deze combi natie de reis door het kanaal te kwart over negen voort. De Kolossus kwam hedenmiddag weer terug om het vaste brugdeel dat aan de zijide van de Loskade ligt, maar Vlissin gen over te brengen. Ook dit deel zal Doordat de spoorbrug over een rivier nabij Udine in Noord-Italië bezweek, stortte een gedeelte van den trein bij bet passeeren in de rivier, waarbij 29 personen werden gedood.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1