Regeering en Middenstand. met GEENSE's Brillen ad,i^,Mjjnhardlje" Dagblad voor de Provincie Zeeland „Dokter Hartje EERSTE BLAD. De begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Buitenland. Herziening Zondagswet. De Poolsche regeering zoekt plotseling toenadering tot Sovjet-Rusland. De opening van de Chr. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Mlddelhnrg. MAANDAG 28 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 50 Rustig leze U deze Courant Gedipl. Vakopticien Speciaalzaak Lange Vorststraat 49 - Tel. 6 - Goes De Jcou komt er uit met enkele „MijnHartftJes", De pijnverdrijver hij uitnemendheid Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij ..Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 4445J Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen- GEEN WETTELIJKE MAATREGELEN TEGEN GROOTBEDRIJF EN CADEAUSTELSEL. DE MARKT- EN STRAATHANDEL. Aan de memorie van antwoord betref fende de begrooting van Economische Za ken ontleenen wij: De minister meent vooralsnog geen aan leiding te kunen vinden, tot het nemen van maatregelen tegen het g r o o t b e d r ij f. D'e rapporten van den accountants dienst van zijn departement, welke een onderzoek 'heeft ingesteld inzake het ca deaustelsel, zijn onlangs uitge bracht. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat aan het cadeaustelsel, zooals 't thans bestaat, minder bedenkingen kleven dan veelal wordt aangenomen en dat het in dustrieel belang aan deze zaak verbon den niet onbelangrijk is. Derhalve kan de minister thans geen aanleiding vinden met voorstellen voor een wettelijke rege ling dezer materie te komen. De minister is van oordeel, dat een wettelijke regeling inzake de mar k t- en straathandel ernstige over weging verdient. D'e voorbereiding van het ontwerp van wet werd derhalve reeds geruimen tijd geleden ter hand geDOmen. De samenstelling daarvan bracht, gezien de structuur van deze bedrijfstakken, veel moeilijkheden met zich mede en vereisoh- te veel overleg o.a. met zijn ambtgenooten van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken; dit overleg is nog niet geheel be ëindigd. D'e minister stelt zich voor, zoodra de noodige voorbereidingen voltooid zijn, spoedig een voorontwerp aan de verschil lende advies-instanties te kunnen voor leggen. Mochten de adviezen het reeds thans gewonnen inzicht bevestigen, dan zal hij bevorderen, dat een ontwerp bin nen niet te langen tijd aan de Kamer wordt voorgelegd. Het vraagstuk van een registra tie van alle bedrijven is op bet departement nog in studie; te gele gener tijd zullen daartoe strekkende voor stellen worden gedaan. DE MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake het Landbouwcrisisfonds. Hieraan is het vol gende ontleend: Het was den Minister een voldoening uit het verslag te vernemen, dat vele leden zich in hoofdzaak met het gevoerde land- bouwcrisisbeleid konden vereenigen. Met deze leden is hij van oordeel, dat de economische omstandigheden nog steeds zoodanig zijn, dat voor vele landbouwpro ducten prijs- en productieregelingen nood zakelijk zijn teneinde den landbouw voor ineenstorting te behoeden. De minister acht het Inderdaad niet alleen met het oog op het prestige* der overheid, hetwelk bemoeiingieni met tal van technische detallregelingen niet ge doogt, doch vooral en In de eerste plaats met het oog op de belangen van den land bouw zelf, van groot belang, dat een In grijpende wijziging in het systeem der landbouw-crisismaatregelen wordt ge bracht en wel in dier voege, dat de over heid zich terugtrekt en het bedrijfsleven in den landbouw naar voren treedt. Op het oogenblik zijn nog tal van be sprekingen gaande tussoben het ooilege van regeeringscommissarissen en verte genwoordigers van de landbouworganisa ties ten einde te komen tot bet vaststellen van richtlijnen, welke in de toekomst bij het overnemen van landbouw-crisismaat regelen zouden zijn te volgen. 'De minister verwacht, dat deze bespre kingen spoedig tot een voorloopig resul taat zullen voeren, waarna dan, zooals reeds eenigen tijd geleden is gepubliceerd, met de vertegenwoordigers van de betrok ken takken van handel en nijverheid be sprekingen zullen worden gevoerd over de vraag, hoe de organisaties van handel en nijverheid bij de overneming der maat regelen moeten worden ingeschakeld. Het resultaat van dit overleg, zoowel met den landbouw als met handel en nij verheid, zal daarna aan den minister worden vorgelegd, waarna hij' zijn stand punt zal bepalen. Er zal zorg voor gedragen worden, dat door een doeltreffend overleg tusschen bedrijf en regeering een juiste coördinatie der verschillende belangen tot stand komt. Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, welk systeem dan zal werden inge voerd, Is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat In de toekomst de overheid zich er toe zal bepalen, zoodanige voorwaarden te scheppen, dat de landbouwproducten', In dien het bedrijf de daartoe noodige rege lingen treft, een prijs kunnen opbrengen, die gelegen is binnen zekere prijsgirenzeni Deze prijegrenzen zullen dan wat ruim kunnen worden gesteld, ten einde het be drijf niet slechts kwade, doch ook goede kansen te doen loopen. In dit systeem zou er dus voor het bedrijf de mogelijkheid bestaan, onder bepaalde omstandigheden en indien zij de juiste regelingen treft, een hoo'gere opbrengst te verkrijgen. Dat de toestand van de landarbeiders over het alge meen nog weinig gunstig is, moet de mi nister tot zijn leedwezen erkennen. Maat regelen, als in het verslag bedoeld, b.v. een regeling omtrent minimum-loon en, kunnen echter van den minister niet wor den verwacht. Het ligt in 's ministers voornemen de goedkeuring van de nieuwe marine-con ventie van opneming van een bevredigen de regeling omtrent de overdracht van bedrijven afhankelijk te stellen. OOK IN CANADA SNEEUWSTORMEN. De sneeuwstormen, die in de Vereenig- de Staten ruim tachtig dooden geëiscbt hebben, hebben ook in Canada hevig huisgehouden. Tot dusverre is slechts een doode gerapporteerd, doch men vreest, dat er wel meer slachtoffers te betreu ren zullen zijn. Er zijn aanzienlijke verwoestingen aan gericht. Het verkeer werd grootendeels lamgelegd;' de telefonische verbindingen tussoben vele streken zijn nog steeds verbroken. Drie schepen zijn door den storm op het strand of op de klippen ge worpen. Overal op de Canadeesche Oost kust vindt men de wrakstukken van kleine vaartuigen. Ongeveer 150 perso nen zijn dakloos geworden. Zes steden zijn van electriscb licht verstoken. Een aantal bruggen is weggeslagen. HET ONTSLAG VAN HET HONGAAR- SCHE KABINET NIET AANVAARD. De Hongaarsche rijksregent Horthy heeft in een zeer hartelijk eigenhandig schrijven aan minister-president Imredy verklaard, dat hij tot de overtuiging is gekomen, dat eigenlijk geen tegenstel ling bestaat tusschen de opvattingen van den minister-president en de meerderheid van het parlement. In verband met het vertrouwen, welke het geheele land in Imredy heeft gesteld tijdens de jongste buitenlandsch-politieke campagne, weigert de rijksregent het ver zoek van Imredy om af te treden, te aanvaarden. De regeering van Imredy blijft de Hon gaarsche staatszaken leiden. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Elf passagiers omgekomen. Uit Bathurat (Gambia) wordt gemeld: Een vliegtuig van de Duitsche Luft hansa, dat een proefvlucht van Berlijn maakte met 15 passagiers aan boord, is bij Jeshwang in botsing gekomen met een palmboom en verongelukt. Het vliegtuig, dat plaats biedt aan -40 passagiers, geraakte in brand. Een Un. Press-telegram meldt nader, dat elf inzittenden van het vliegtuig om het leven zijn gekomen. Het ongeluk gebeurde, nadat de ma chine van het vliegveld te Bathurst was opgestegen. Het gelukte den piloot niet, snel ge noeg voldoende hoogte te winnen en zoo kon hij den rand van palmboomen om het veld niet ontwijken. Het toestel raakte een der hoornen, kapte er den top uit, zwenkte naar links, maakte een halven slag en kwam onder ste boven op den grond. Op hetzelfde oogenblik sloegen de vlammen uit. Vier der inzittenden hadden echter den moed uit de vallende machine te springen. Zij werden gewond, één van hen zelfs ernstig, doch de overigen kwamen allen om in het vuur. De inzittenden waxen allen technici van de Lufthansa en de Junkers Baierisohe Maschinenwerke. Het vliegtuig ondernam proefvluchten voor onderzoek van de klimatologische omstandigheden in Afrika. Tot de dooden behooren 8 van Duitsch- landa bekendste piloten: Untucht, Kinder- mann en Blankenburg. Deze laatste be stuurde het toestel. BIJ GRENSINCIDENTEN EENIGE POOLSCHE MILITAIREN DOOR TSJECHOSLOWAAKSCHE SOLDATEN GEDOOD. Van Poolsche zijde wordt gemeld, dat bij de bezetting van Czadca op 25 Nov. j.l. twee Poolsche soldaten van het regi ment bergjagers van Nowmy Soncz wer den gedood. Tijdens de bezetting van Jaworzyna ontstond een schietpartij tusschen Pool sche en Tsjechoslowaaksche troepen. Toen op last van een Tsjechisch parle mentair op verzoek van den Poolschen commandant het vuur was gestaakt, wer den van Tsjechische zijde nog een aan tal schoten gelost, waardoor de Poolsche majoor Ragewerd gedood en een korpo raal zwaar werd gewond. Op last van de Poolsche regeering heeft de Poolsche gezant te Praag onmiddel lijk stappen gedaan bij de regeering van Tsjechoslowakije en gevraagd een onder zoek in te stellen, alsmede de schuldigen streng te straffen. De regeering te Praag heeft verklaard het incident te betreuren en heeft gelast onmiddellijk een onderzoek in te stellen. VRIJHEID VOOR Ds NIEMöLLER GEVRAAGD. Door maarschalk von Mackensen en andere hooge officieren. Volgens gewoonlijk goed ingelichte (kringen heeft veldmaarschalk von Mac kensen, die de volgende maand 89 jaar wordit, een petitie gericht tot Hitier, waarin hij hem verzoekt Ds Niemöller zoo spoedig mogelijk in vrijheid te stel len. Naar verklaard wordt, is de petitie ook onderteekend door eenige andere hooge officieren van het vroegere keizerlijke leger. In de petitie verklaart von Mackensen, dat hij met het oog op zijn hoogen leef tijd ieder oogenblik kan sterven en hij verzoekt 'd'en „Führer", dezen, zijn laat- sten wensch in te willigen. De veldmaarschalk voegt hieraan toe, dat de geheele evangelische wereld den „Führer" dankbaar zou zijn voor zulk een daad van edelmoedigheid. DE SPANNING IN FRANKRIJK! Vóór of tegen de revolutie! Het gelijktijdige besluit van de G. G. T., het verbond van roode vakvereenigingen inzake de algemeene staking van a.s. "Woensdag en van de socialistische kamer fractie, om het aftreden van de regeering te eischen, heeft de binnenlandsche crisis in Frankrijk niet weinig vereenvoudigd. Het gaat thans in werkelijkheid voor of tegen de revolutie I Het wordt een duel tusschen de regee ring en de roode vakverbondssleiders. De regeering heeft een aantal tegenmaatrege len genomen en Daladier richtte zich gis teravond via de radio tot het Fransche volk. De regeering is vastbesloten haar plicht te doen en doet een beroep op het gezond verstand en het geweten van alle Fran- schen en vraagt hen na te denken over de gevolgen van de wanorde voor Frankrijk. De regeering heeft o.a. besloten tot re- quisitie van het geheele spoorwegnet. Alle spoorwegbeambten hebben zich dus als gemobiliseerd te beschouwen en een staking staat in dat geval gelijk met dienstweigering en ontslag. Verder zijn maatregelen genomen, dat de diensten van Post, Telegraaf en Tele foon normaal zullen werken. Het gemeentepersoneel heeft verklaard niet aan de staking te zullen deelnemen. Ook een aantal winkeliers heeft het mi nisterie doen weten, dat hun winkels epen zullen zijn. Korte Berichten. - D'e Luxemhurgsche minister van justitie heeft een communiqué 'gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat ten ge volge van -den grooten toevloed van vreemdelingen het Groot-Hertogdom geen i nieuwe vluchtelingen meer kan opnemen. Minister van Boeyen deelt in zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer mede, dat hij bereid is de totstandkoming van de Zon dagswet t.z,t. te bevorderen. Daarbij kan dan bepaaldelijk ook de aangelegenheid van het houden van sportwedstrijden op Zondag waarop in het verslag de aan dacht werd gevestigd onder het 'oog worden gezien. Blijkens Zaterdagavond gelijktijdig te Warschau en te Moskou bekend gemaakte regeeringscommuniqué's hebben de Rus sische minister van Buitenlandscne Zaken Litwinow, en de Poolsche gezant te Mos kou besprekingen gevoerd, die tot een overeenstemming hebben geleid op de vol gende punten: le. Alle tusschen de beide staten be staande verdragen, met inbegrip van het in 1932 gesloten en in 1934 tot 1945 ver lengde niet-aanvaJsverdrag, worden ais grondslag van de wederzijdsche betrékr kingen beschouwd. 2e. D'e handelsbetrekkingen zullen we derzijds worden uitgebreid. 3e. Alle hangende kwesties zullen bin nen korten tijd worden opgelost, in het bijzonder de grensincidenten van den laat- sten tijd. Zoowel te Warschau als te Moskou beschouwt men deze stappen als het begin van een periode van ver betering der betrekkingen tusschen beide landen. De besprekingen zijn op Poolseh initia tief begonnen. Men neemt in politieke kringen van beide hoofdsteden aan, dat deze stappen Beck's antwoord zijn op de tegenwerking van Duitsehland met be trekking tot de door Polen geëischte ge meenschappelijke Poolseh-Hongaarsche grens ten koste van Roethenië. Bovendien vreest Polen de Dnitscbe propaganda voor een onafhankelijke Oekraine. Te Moskou verwacht men vooral een uitbreiding van de handelsbetrekkingen Verbetering van de politieke betrekkin gen wordt mogelijk geacht. Men neemt aan, dat de Polen, nu zij de Fransche vriendschap hebben verloren en alleen te genover Duitsehland staan, toenadering tot Rusland zullen zoeken. Men verwacht binnenkort de benoeming van een nieuwen Russisohen ambassadeur te Warschau. Sinds 1937 was de ambas sadeursplaats onbezet. Te Praag heeft de publicatie van het Poolsch-Russische communiqué groote sensatie gewekt. Het bestuur van de Chr. School voor Buitengewoon L. O. te Middelburg was Zaterdagmiddag met vele autoriteiten en genoodigden bijeengekomen voor de offi- cieele opening der school en de installatie van het personeel. De voorzitter, Ds J. W. Dip pel, opende op de gebruikelijke wijze en nam na Schriftlezing het woord om allen wel kom te heeten en de velen te danken, die aan de stichting der school medegewerkt hebben. Ofschoon de Commissaris der Koningin en de leden der Ged. Staten verhinderd waren, herinnerde spr. er aan dat zij door het vergoeden der vervoer kosten de oprichting van een streek- sch'ool mogelijk gemaakt hebben. De ge meentebesturen zegden het dubbele be drag van het wettelijk verplichte toe. Et was goede samenwerking met B. en W. van Middelburg (welk college met den ge meente-secretaris volledig aanwezig was), o.a. 'bij het beschikbaar stellen van loka len. Het bestuur bleek later genoodzaakt onderdak te zoeken in een particulier huis. Jhr Van Doorn, hoewel niet aanwe zig, verdient grooten dank voor de seig- neurale wijze, waarop hij de vestiging in het huis van wijlen freule Van Doorn mogelijk maakte. De inspecteur 'van het B.L.O., de heer Dr I. van Houten, heeft door persoonlijk bezoek en waardevolle adviezen grooten steun gegeven. Verder verwelkomde spr. den heer C D. van 'Ginkel, hoofd der H. Pierson- school te Den Haag, den heer A. J. Cafl- li'ber, hoofd eener school voor B.L.O. te Amsterdam, den heer S. Stemerding, voorzitter van de Ver. voor Chr. B.L.O., den heer C. G. Hoogwerff, oud-hoofd Ook^elpen^Mijnhardijes" wonder goed en snel bl]Hoofdpijn, Kiespijn,Spit, Rheumailek. Maand Bezwaren en Zenuwpijnen. 1 „Mljnhardtjs" 8 CL T2 „Mijnhardtjes"" 50 cL eener 'Chr. School te Rotterdam, den in specteur van het C.N.S. Dr K. Huizenga, den voorz. van het IXe District-School raad, Ds A. C. Heij, het bestuur dier Ohr. Kweekschool, het personeel der C'hr. scholen op Walcheren, bestuur en direc teur van Kinderzorg en den kinderrech ter Mr van der Hoop. Bericht van verhindering' was ingeko men van den hoofdinspecteur van het L. O. den heer Van Nes, den inspecteur te Middelburg, den heer C. Wit en van den inspecteur van C.V.O. 'ds P. J. Steinz. De predikanten en kerkeraden van stad en eiland zijn bijzonder welkom, want de school moet kunnen steunen op de ge meenten der Ned. Hervormde en der Geref. Kerk, benevens 'die der kleinere kerken. De dames van vier afdeelingen van den Ned. Chr. Vrouwenbond zijn uit zichzelf hulp komen bieden bij de inrichting. Zij zullen daartoe bazars organiseeren. Het heeft lang geduurd voor in Protes- tantsche (kringen de noodzaak van het B.L.O. gevoeld werd. De hulp aan achter lijke kinderen was op de gewone school niet gering. Doch voor doeltreffend on derwijs zijn speciale leermiddelen en me thoden onmisbaar. Het verstandelijk lee- ren moet wijken voor practisohe vaardig heid door handenarbeid verkregen. Het minderwaardigheidsgevoel werkt ver woestend op de ziel van het kind. Het geeft verlichting, als het als gelijke tus schen zijn makkers komt, als het meer presteert dan het zelf verwachtte. Het zelfvertrouwen wordt herwonnen en de maatschappelijke geschiktheid neemt toe. Er is reden tot vreugde, dat de minis ter toestemming voor de oprichting dezer school gaf. Er is blijdschap omdat God den weg wonderlijk voorspoedig gemaakt (heeft. Na de propaganda-rede van den heer Hoogwerf werd op 20 Nov, 1937 de ver- eeniging voorloopig opgericht onder pre sidium van den heer R. van der Welle. Deze heeft alle bemoeiing met de benoe ming van den heer R. Nonnekes, zijn schoonzoon, absoluut gemeden en gaf daarom zijn functie over aan Ds J. W. Dippel. Zonder zijn initiatief en arbeid was de school waarschijnlijk n u nog niet geopend. De vereeniging telt 23 schoolbesturen als lid en heeft plm. 300 contribuanten. Volgens de statuten bestaat het bestuur voor de helft uit Hervormden en voor de helft uit Gereformeerden. D'e schoolarts, Dr Broekhuizen, is psy chologisch geschoold en van nabij bekend met het werk onder achterlijke kinderen. D'e school begint met 48 leerlingen, nl. 25 debielen, die op d'e gewone school moeilijk meekomen, en 13 imbecielen, die daar niets kunnen leeren. Bij1 de inrich ting van het gebouw ging ales voorspoe dig. Schipper Vermeulen en sleeper Vinke vervoerden kosteloos de meubelen, de da mes van der Welle en Terpstra zorgden voor de gordijnen. 'Op 1 Dec. wordt be gonnen met het onderwijs aan de debie len, op 1 Jan. 1939 met de imbecielen- klas. Het Christelijk karakter der school kan zichtbaar worden als wij1 door het geloof werken volgens 's Heilands gebod: Laat de kinderkens tot Mij komen. Wij moeten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1